Hirdetés

2024. július 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) GoldhandRent


GoldhandRent
őstag

"írtunk arról, hogy arról a híresztelésről, hogy"
"egyes elemeket külön szállítani a MediaTek"

[ Szerkesztve ]

-

(#2) b.


b.
félisten

Ez elég nagy változást jelenthet PC/ Windows fronton az Apple konurenciájaként.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#4) b. válasza pipeline (#3) üzenetére


b.
félisten

Most is használható.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#5) fatpingvin


fatpingvin
őstag

ígéretes hírek. jót tenne a piacnak, na.

tudom, hiú ábránd de azért én még mindig reménykedek abban hogy lesznek ebből consumer-grade desktop alaplapok is, ehhez passzoló árazással.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#8) Reggie0 válasza pipeline (#7) üzenetére


Reggie0
félisten

Szeret szivni :)

(#9) hapakj válasza pipeline (#3) üzenetére


hapakj
aktív tag

most is használható

(#10) fatpingvin válasza pipeline (#7) üzenetére


fatpingvin
őstag

mert a microsoft tolja ezt a szekeret.

amúgy pont nem érdekel a win, nekem csak a hardver releváns

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#13) fatpingvin válasza pipeline (#11) üzenetére


fatpingvin
őstag

kár érte.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#14) graphicsp válasza pipeline (#6) üzenetére


graphicsp
kezdő

Konkrétan miért nem használható?

(#15) b. válasza pipeline (#6) üzenetére


b.
félisten

Én is napi szinten használom. Microsoft Surface Pro val dolgozom.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#16) Gábor001 válasza pipeline (#6) üzenetére


Gábor001
tag

nem csak az a gond, hogy a chip lassú az intel processzorokkal összehasonlítva?

(#17) freeapro válasza pipeline (#7) üzenetére


freeapro
senior tag

Például, mert olcsó és teljesen passzív?

(#18) Reggie0 válasza freeapro (#17) üzenetére


Reggie0
félisten

Csak addig amig sokkal lassabb es gyengebb, mint az az x64, amit kivaltasz vele. Most, hogy az rpi 5-nek kezd ertelmes sebessege lenni mar se nem olcso, se nem passziv.

(#20) Jim Tonic válasza b. (#15) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

A Surface nem Intel procikkal megy?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#22) b. válasza Jim Tonic (#20) üzenetére


b.
félisten

Több típus van, ahogy írták felettem.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#23) Jim Tonic válasza pipeline (#21) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Csak intelest láttam eddig, nekem is az van.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#24) -=MrLF=-


-=MrLF=-
senior tag

létezik Arm is: [link] nincs nagy rajongás érte a cikkben.
A kedvencem: "This is a video calling machine." :DDD

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#27) b. válasza pipeline (#26) üzenetére


b.
félisten

Én például nem akarlak meggyőzni
Egyszerűen ezt vette a cég, mert erre kaptak jó ajánlatot. 35 darab kellett. Nekem munkához, szövegszerkesztéshez, Teams és társaihoz tökéletesen működik.
Minden dolgot tudok vele maradéktalanul ,amire nekem kell .Szóval szerintem ez felhasználástól függ, ki mennyire elégedett. Én elfogadom hogy van ,akinek nem jó, mert mások a felhasználási szokásai. Nekem az üzemidő az, ami miatt főleg szeretem.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#28) ddekany


ddekany
veterán

A kérdés, hogy milyen végtermék lesz ARM alapon. Eddig olcsó nem volt. Üzemidő... a mostaninál is több talán emberek pár százalékát érinti gyakorlatban. Passzív azaz hangtalan működés nekem nagyon csábító lenne ha notebook-ra kényszerülnék, de a legtöbb embert nem érdekli ha egy hajszárítót hallgat egész nap. (Mert amúgy létezhetnének simán passzív x86-os notebook-ok, de kb. csak mutatóban létezik 1-1 típus, mint Acert Swift 1-ek, Pentium N6000 alapon, és hasonló N100-as stb. notebook-ról nem is tudok.)

(#29) Jim Tonic válasza pipeline (#25) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Mondtam ilyet? Azt mondtam, csak intelest láttam eddig, nekem is abból van egy. Melyik részén állítottam, hogy csak inteles van, mert nekem az van?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#30) Jim Tonic válasza b. (#27) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Elég sok mindenre elég lehet az ARM, lásd iPadek sikerei. Szerintem nem rossz választás az, ha nem kell akkora klasszikus számítási kapacitás, illetve a használt programok a platformnak megfelelőek.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#31) Mr Bond 007 válasza pipeline (#26) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Nekem csak egy "rongyos" M1-es Macbook Pro-m van, nem is az újabb erősebb modellek, mégis érzetre ugyanolyan gyors volt a Windows 11 for Arm, mint az előző 6 magos i7-es intelem 16 giga rammal. (pedig a vm csak 4 giga rammal és 4 teljesítmény maggal futott parallels desktop alatt). Akárhogy is nézem ez inkább azt bizonyítja hogy kiemelkedően jó tud lenni a cucc, nem azt hogy a földbe áll az x86 ellen. :DDD Arról meg nem is mondok semmit hogy low/med beállításokkal 2560x1600 felbontáson játszottam is world of warships-et 50 körüli fps-el. :B (emulált arm win+ fordított x86 kód :Y )

Már 2 éve dobtam a pc-met és ez a main configom. Igaz játszani inkább Geforce now-on játszom, a tárhely és a grafika miatt azért úgy jobb. (95 óta volt pc-m szóval nem koca user vagyok :D )

[ Szerkesztve ]

(#32) azbest válasza Mr Bond 007 (#31) üzenetére


azbest
félisten

nem apple gépet vesznek windows futtatásához. Az m1 proci pedig tartalmaz optimalizációt emuláláshoz.

Most hirtelen dell inspiron 14-et láttam Snapdragon 8cx Gen 2 -vel kaphatóként. Annál 2.5X gyorsabb az m1 talán procierőben. Grafikában meg gondolom köröket ver rá.

A gen3-as sem sokkal jobb [link]

És annyi nem olcsó, hogy azért ne lehessen találni hasonló vagy jobb képességű, mindennel kompatibilis nem armos notit. [link]

Szóval a többi soc gyártóra vár a világ, hogy csináljanak normális teljesítményű procit, ami legalább egy átlagos gép teljesítményét tudja és nem csúcsgép áron. Az sem jó, ha átlagos gép árú, de szar. Mármint persze windows / linux kompatibiliset. Mert az apple megmutatta, hogy lehet csinálni jó gépet.

[ Szerkesztve ]

(#33) Reggie0 válasza azbest (#32) üzenetére


Reggie0
félisten

Lehet, ha ovek a fel vilag penze es megtehetik, hogy lefoglaljak a legkisebb csikszelessegu gyartokapacitasat a tsmc-nek. Egy ilyet azert nem nagyon kockaztathat meg egy olyan ceg, amelyiknek nincs kelloen nagy nyaja ami vakon koveti.
Masfelol, ok lesz egy x86-tal valamilyen szinten versenykepes proci. Mit nyer a juzer? +20% akkuido, +50% driver es szoftver szivas.

[ Szerkesztve ]

(#34) azbest válasza Reggie0 (#33) üzenetére


azbest
félisten

Csak a szokásos, egyik cég sem akar kockáztatni, hanem csak a már bejárt úton szeretné cseppenként fejni a vásárlókat.
Lehet sokmindennek nevezni az applet, de azok legalább hajlandóak befektetni és kockázatot vállalni és ezért vannak akkora hatással az egész piacra.

Az átlagembert nem érdeki mi hajtja, csak működjön. A többség simán windowst használ. A driverek is meg szoktak lenni a zárt rendszereken (win és android), mert a gyártó teszi bele. Igen a készülékgyártói android is kvázi zárt, mert zárt modulokat használnak, csak amit máshonnan vesznek hozzá az nyílt, de nem reprodukálható a kiadott pakkból a telefon szoftvere..

Eddig az apple-n kívül senki sem csinált olyat, aminél az ár-teljesítmény-kompatibilitás kellően csábító kombináció. Drágán adtak gyengébbet, mint a sima x86 és hol drága prémiumnak hívták a gyenge teljesítményt a kis fogyasztás miatt vagy kispóroltak belőle mégtöbb jót és a piac aljára tették - de még ahhoz is gyenge volt.
Minden cég a sült galambot várja, hogy valaki megcsinálja és lemáslhassák... hát talán applet kezdhetnék már másolni megint.

Aki nem kifejezetten armos gépet akar, annak is jó lehet, ha verseny van. Ez ösztönzi a régi gyártókat, hogy hamarabb hozzanak ki fejlesztéseket és ne csepegtessék ugyanazt átnevezve évekig.

[ Szerkesztve ]

(#35) Reggie0 válasza azbest (#34) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem sokkal inkabb azert eroltetik, hogy fuggetlenedjenek az intel/amd-tol, mint ahogy tettek ezt a powerpc-tol (es nvidiatol) is, a juzert mindenki egysegesen lesajnalja :)

Amugy a verseny tenyleg jo, kivetel amikor nem: meg tobb torest okoz a szoftverekben es vegul mindenhova kevesebb eroforras jut vagy arat kell novelni.

[ Szerkesztve ]

(#36) sh4d0w


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Szerintem az nV rosszul teszi, hogy a MediaTekkel szovetkezik, ertelmes teljesitmenyu SoC-ot meg nem lattam toluk. Amire ok rafogjak, hogy csucsteljesitmenyu, arrol is kiderul, hogy joindulattal kozepkategorias.

https://www.coreinfinity.tech

(#37) aprokaroka87 válasza sh4d0w (#36) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

A mostani csúcs Dimensity 9200 és 9200+ chipsetek elég jóra sikerültek.

(#38) Mr Bond 007 válasza azbest (#32) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Én ezt értem, de az hogy nem tudnak felmutatni egy versenyképes terméket nem az architektúra gondja. (se a windows for arm-é)
Az arm igenis lehet az x86 ellenfele, az hogy az apple-n kívül más nem képes rá, nem az ő saruk..

(#39) sh4d0w válasza aprokaroka87 (#37) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Hat, ha jol latom, a 9200+ arra eleg, hogy megelozze a Snapdrsagon 8 Gen. 1-et, ami most eppen ket generacioval elorebb jar.

Ettol meg persze tevedhetek is, de vmi regi tabletemben is MediaTek vmi volt, gyorsan el is ajandekoztam...

https://www.coreinfinity.tech

(#40) aprokaroka87 válasza Mr Bond 007 (#38) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Valószínűleg az arm alapú soc gyártóknak még jó ideig a telefonok lesznek az elsődlegesek.
Lehet akkor kezdene el változni a helyzet ha mondjuk a Mediatek vagy a Qualcomm elkezdene tàblagépeket vagy laptopot gyártani.
Ha megnézed a mostani Apple M3 maxot, ott 12 erős mag van, míg az M1 max 8 magot tud felmutatni.
Szóval igazából az Apple sem csinál mást mint folyamatosan emelgeti a magok számát, meg az órajeleket.

(#41) Mr Bond 007 válasza aprokaroka87 (#40) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Azt hiszem van valami exkluzivitás ami miatt nem tudnak kiadni desktop/notebook procikat. Nem önszántukból hanyagolják a pc/noti vonalat. Ha ez lejár akkor be fog indulni itt is a dömping és a fejlesztés is.

(#42) Reggie0 válasza Mr Bond 007 (#38) üzenetére


Reggie0
félisten

De, mert az apple at tudja eroszakolni a fejlesztoket akkor is, amikor nincs egyertelmu elony. A tobbi OS-nel ez nem lehetseges, mert onjaroak az eszkozgyartok es a szoftverfejlesztok is.

(#43) Mr Bond 007 válasza Reggie0 (#42) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Nincs egyértelmű előny?! WTF?! :Y
Milyen erőszak? Ez nem ios...

[ Szerkesztve ]

(#44) aprokaroka87 válasza Mr Bond 007 (#41) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Valószínűleg az Apple a saját hardver és OS miatt van hatalmas előnyben.
A Qualcomm vagy a Mediatek meg lényegében asztali piacon a Microsoft-ra van utalva.
Az meg valahogy szerintem még mindig másod hegedüsként tekint az arm-re, egyszerűen nem piac számukra annyira szerintem.
Egyébként minden x86-64 alapú program megy már az M alapú mac SOC-ken?

[ Szerkesztve ]

(#45) azbest válasza aprokaroka87 (#40) üzenetére


azbest
félisten

meg 2-3x akkora cache méretekkel gyártja, mint amennyi a telefon socokban van, amit qualcommtól átneveznek laptopba. Ha jól tudom az ARM-től licenszelhető példa magok is konfigurálhatóak sokkal nagyobb gyorsítótárral. Csak senki sem akar egy külön batch-et készíttetni belőle már paraméterezéssel.

A vicc az, hogy még a raspberry pi alapítványnak is megéri a broadcommal egyedi fajta arm lapkát gyárttatni az ő igényeik szerint. De az ms prémium árú laptopokba is csak a telfon 30-50 dolcsi max értékű socot indítják olyan laptopokkal szemben, amibe az intel a procit több száz dollárért adja. Aztán csodálkoznak, hogy a gyenge és drága szar nem fogy.

#38 Mr Bond 007
a közelmúltig kifejezetten balfasz volt az ms és arm kombó.

Először kijött olyan ms noti, amincsak ms storeból lehetett appokat telepíteni és azon kívül csak egy office változat volt rá. Nem volt x86 emulációs réteg még akkor benne.

Aztán kijött az újabb arm for windows, abba bekerült a 32 bites x86 emulálás. A bibi az, hogy akkoriban nyomták nagyon, hogy állnak át 64 bitesre már a szoftverek és hagyják el a 32 bites változatokat. Szóval voltak programok, amik nem tudtak ezért elindulni rajta.

Végre kijött már talán hivatalosan is az az armos windows, amin x86-64 / amd64 emuláció is van és elvielg futhatna minden program. Itt már csak a driverekkel lehet baj, ha bármi olyan külső usb vagy más eszközt dugnál rá, amihez nem elég a generic driver.

[ Szerkesztve ]

(#46) Mr Bond 007 válasza aprokaroka87 (#44) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Nem lesz ez rossz: [link]
Itt szépen le is vezetik miért tudtak ennyire jók lenni kvázi a semmiből: [link]

[ Szerkesztve ]

(#47) azbest válasza Mr Bond 007 (#46) üzenetére


azbest
félisten

ha ezt tényleg tudják hozni laptopba építve is, akkor szép lesz. A 23w főleg.
Akkor már csak az árat kéne úgy belőni, hogy ne legyen rosszabb, mint egy amd/intel gép.

Épp tegnap próbáltam asus vivobook s 12700h procis (35w/80w turbo limites) notin cinebench 2024-et és majdnem 10 percig tartott egy kör multicore módban - nem vártam ki mire mégegy kör lemegy, így írt 570 pont körülit még közben.

#48 aprokaroka87
meg a naagy cache. Az sokat fogyaszt, sok helyet foglal, azért is szokták lehagyni általában. Régebben összeszámoltam m1 változatokban l1 l2 l3 mennyi és ahhoz képest az akkori snapsdragon notis mennyi volt és óriási különbség volt.
Meg gondolom a hmb memória is segít. Talán az is 2-4x akkora sávszélességű lehetett m változatokban mint az akkori qualcom külsője.

[ Szerkesztve ]

(#48) aprokaroka87 válasza azbest (#45) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Elvileg az új x4-es magokból bele lehet tenni 1 klaszterbe 10 magot is akár.
Ráadásul ahogy nézem az apple Arm v8.5 alapot használ pl az m3-nál is, míg a Qualcomm már a v9.2 alapot.
lehet hogy ez is számít.

(#49) Reggie0 válasza Mr Bond 007 (#43) üzenetére


Reggie0
félisten

Pont ezt mondom, hogy nem lehet kieroszakolni, mert sok hw es sw gyarto van, mig az armos procinak nincs egyertelmu elonye az x86-tal szemben mindent osszevetve(sw problemak, teljesitmeny, stb..)

[ Szerkesztve ]

(#50) freeapro válasza Mr Bond 007 (#46) üzenetére


freeapro
senior tag

Ez egész jónak tűnik. CPU-ban az ARM már jó. GPU-ban vannak lemaradva, mert mobilon nincs is igény akkora teljesítményre, és a különböző felhasználás miatt másban erős a mobil GPU, mint a desktop GPU.
Szerintem az igazi áttöréshez egy GPU gyártóval kellene összeállnia, nem véletlenül próbálkozik nVidia ARM-os APU-t készíteni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.