Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  386 vs 486 & 586 (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Szaky


Szaky
tag

Haliho!

Epp most kaptam ajandekba egy aranyos kis 386 os gepet linuxos tuzfalnak! De valoszinuleg ez kevesnek fog bizonyulni igy ki szeretnem cserelni valami ''huzosabbra''. A kerdesem az az, hogy kompatibilisek e a szubject-ben emlitett procik foglalatai??? Abszolut kiestem abbol a korszakbol! :)))

Koszi elore is!

(#2) asterx válasza Szaky (#1) üzenetére


asterx
csendes tag

Hát nem. Annak, hogy új generációs procihoz, új alaplap kell már lassan történelmi hagyományai vannak.

Minden túlsó parttal szemben megtalálod az innensőt.

(#3) Szaky


Szaky
tag

Nagyon edes az a picike alaplap, akkor meddig lehet elmenni 586 os akkor meg belefer???

(#4) Parci válasza Szaky (#3) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

Nem. Csak 386-os. Pont.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#5) karib válasza Parci (#4) üzenetére


karib
addikt

Talán 486DLC-t bele lehet rakni. Ha jól emlékszem, ezek amolyan 486-osszerű 386-osok voltak (mint később az Intel Overdrive procijai). Viszont nem biztos, hogy minden 386-os lap megeszi a DLC procit.

Department of Redundancy Department

(#6) guest


guest
veterán

486DX2-80 -ig (cyrix gyártott ilyet) biztosan tehetsz bele procit. Viszont abból a prociból nem csak 5V-os van, hanem kisebb is. Erre ügyelj, ha egyáltalán találsz még ilyet. Ha Intelhez ragaszkodsz, akkor 486DX2-66 a max és az emlékeim szerint mind 5V-os ráadásul, tehát ok. Elvileg mehetne bele 486DX4-120 is, de sajnos azok már csak alacsonyabb feszkóval készültek.

gadka

prohardver vendég

(#7) guest


guest
veterán

Ja még annyit az előttem szólókra reagálva, hogy valóban 486DLC-t is bele lehet tenni. De hogy mindenki képben legyen a sebességgel, leírom a landmark mérési eredményeit 3 procira: nem lebegőpontos mérések (relatív eredmények):
386DX40: 65MHz
486DLC40: 131MHz
486DX2-80: 262MHz
A lebegőpontos műveletekben egyértelműen csak a 486DX-ek a jók (több nagyságrendes különbséggel), mert az előző kettőben semmilyen matematikai társprocesszor nincs.

gadka

prohardver vendég

(#8) karib válasza guest (#7) üzenetére


karib
addikt

Valszeg azért jobbak a 486DX-ek FPU-ban, mert van bennük :) 386-ban és 486SX-ben nincs koproci, külön kell belerakni.

Szaky: talán tudsz rendes 486-ot is rakni az alaplapodba, volt olyan darab, amibe lehetett. De alapból 386-os lapba 386-os és 486DLC (486DLC NEM 486-os, hanem tuningolt 386-os).

Department of Redundancy Department

(#9) Szaky


Szaky
tag

Asszem inkabb raszanok akkor egy kisebb osszeget, es beujitok egy 486 os vagy egy P1 es alaplapot is!

(#10) karib válasza Szaky (#9) üzenetére


karib
addikt

486-ost jobb helyeken ingyé dobják utánad. Csak nézz körül egy kicsit. Gyengébb P1-et is talán.

Department of Redundancy Department

(#11) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

Ami 386-os lap volt nálam anno, abban még csak nem is lehetett procit cserélni (nem ZIF socket volt rajta, hanem a proci ''oda volt forrasztva'').

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#12) guest


guest
veterán

aaa

prohardver vendég

(#13) Adi válasza Parci (#11) üzenetére


Adi
senior tag

Mert csak AMD-s lap volt nálad. :) Az Intel 386DX-ek tokosak voltak, de nem ZIF, hanem kicsit feszegetni kellett, vagy speckó szerszám hozzá.

Amúgy elég érdekes dolgokat olvastam itt össze, de talán fiatalok vagytok, az a magyarázat. :)

Jópár 386-os alaplapba bele lehetett rakni 486DLC-t, ami a Cyrix agyszüleménye volt (nekem is ilyen volt az első 32 bites PC-m :) ). Ez kívülről (buszjelek, tokozás) egy 386DX-nek felelt meg, belül azonban már volt benne egy 1K-s 1. szintű write-through cache és ismerte a 486-os új integer utasításait. Külső koproci kellett viszont hozzá, ugyanúgy, mint a 386DX-hez.

Voltak emellett még ennél is öszvérebb lapok (nekem pont ilyenem volt, amiben a 486DLC-t használtam), itt a koproci foglalatába - ha jól emlékszem elforgatva, meg kismillió jumpert átállítva - bele lehetett rakni valódi 486-ost, vagy 486 Overdrive-ot. Az utóbbi ugyanúgy egy öszvér 486-os volt, mint ahogy a P5 Overdrive egy öszvér Pentium: régi foglalatba ment bele, de belül már az új proci működött. Persze az igazi 486-os/P5 teljesítményét nem érte el, mert a környezete nem volt ugyanaz.

A 486SX-ben meg _van_ koproci, csak le van tiltva, mert hibásnak találta a gyári teszt. :)

Ja és még a 486DLC-re se kellett hűtőborda, bár már forró volt nagyon az is. :)

El nem tudjátok képzelni, hogy milyen jó érzés volt '94-ben ezen a gépen először Linuxot bootolni DOS után és látni, hogy van olyan oprendszer, ami még egy kis gagyi PC-n is órákon át műxik és nem fagy le. :D

A Win3.1-ről ne is beszéljünk. ;]

ldm start-reconf primary

(#14) guest


guest
veterán

Minél egyszerűbb egy oprendszer, annál nehezebben fagy le. Nincsen ebben semmi rendkívüli. Nekem a DOS sem fagyott le. Egyébként az én 386-os alaplapomba egy teljesen valódi (Cyrix) 486DX2-80 figyelt be. Semmi overdrive felirat nem volt a procin, mert a későbbi kiadású 386-os alaplapokat direkt úgy tervezték, hogy fogadni tudják az eredeti 486-ost, amikben semmi butítás vagy visszafogás nem volt. És ha már ennyire kivessézzük a témát, akkor hozzáfűzném, hogy nemcsak a Cyrixnek volt a 486DLC-je, hanem az Intelnek is, ami csak annyival tért el a 486DX-től, hogy alacsonyabb fogyasztású verzió volt.
A Pentium overdrive pedig annyival volt lebutítva csupán, hogy az eredeti Pentiumnak 64 bites az adatbusza, így a 486-os (32 bites adatbuszú)foglalatba nyilván csak butítás árán lehetett betenni. Ez a probl;ma viszont nem állt fenn a 386DX-486 viszonyban, hiszen mindkettő 32 bites adatbuszú kívülről.

gadka

prohardver vendég

(#15) Prozac


Prozac
aktív tag

Van egy Cyrix 486DLC-m, 33MHz.

''Fussatok bolondok...''

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  386 vs 486 & 586 (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.