NYÁK készítés házilag

Modding során előfordulhat, hogy a célhoz nyomtatott áramköri lap szükséges, melyet mi is elkészíthetünk.

Fotós eljárások

Két-féle fotós eljárás van, az egyik pozitív, a másik negatív maszkot igényel.

Pozitív maszkra lesz szükségünk a gyári fényérzékeny lemezek használatánál és a Positiv20 lakkal lefújt panelok esetén. A fényérzékeny felületet UV fénnyel megvilágítva, a fény hatására megbomlik a lakk szerkezete és a Nátrium-hidroxidot (NaOH) tartalmazó oldatban ezek a területek leoldódnak a panelról. A maszknak ott kell feketének lennie ahol szeretnénk, hogy megmaradjon a rézfelület a NYÁK-on. A legtöbb NYÁK-terv, ami az interneten fellelhető, ilyen. A NYÁK-tervező programok is alapból pozitív maszkot tudnak nyomtatni.

Negatív maszkot kell használni a kék színű Dry fóliához és a zöld lötstop fóliához is (ha jól tudom a festékes forrasztás gátló bevonatok is ilyet igényelnek), itt ahol UV fény éri a fóliát/festéket ott az megkeményedik, és a mosószódát (nátrium-karbonát) tartalmazó oldatban lehet eltávolítani azokat a részeket ahol nem érte UV fény a fóliát. A maratás után Nátrium-hidroxidos oldatban lehet a maradék fóliát eltávolítani.

A maszkot házilag is elkészíthetjük, tintasugaras és lézernyomtatóval vagy mazochisták esetén akár kézzel rajzolva csőtollal is. Hordozó réteg lehet sima papír, melyet olajjal áttetszővé teszünk (olcsó de maszatos megoldás), illetve pausz papír is. A pausz papír esetén az átlátszóság már megvan, hosszabb levilágítási időt igényel, ahogy az olajos papír is, ugyan drágább, mint a sima fénymásoló papír, de jóval olcsóbb, mint a tintasugaras vagy lézernyomtatóban használható átlátszó fóliák. Átlátszó írásvetítő fóliára nyomtathatunk lézer és tintasugaras nyomtatóval is, de vegyük figyelembe hogy az adott fólia csak az adott típusú nyomtatóval használható!

A lézer nyomtatóhoz való fóliára a tintasugaras nyomtató festékanyaga nem tapad hozzá, míg a tintasugaras nyomtatóba való fóliát lézer nyomtatóban, illetve fénymásolóban használva, azt akár tönkre is teheti!

A felületre kerülő festéknek itt is a lehető legjobban kell fednie, mind pozitív, mind negatív technika esetén. A tökéletes fedést több réteg egymásra helyezésével érhetjük el ha a nyomtatónk nem képes a teljes fedettség elérésére. (A nyomatot fény felé fordítva, ha látszódnak fényes áttetsző kis foltok, akkor legalább két rétegre lesz szükségünk). Ezt célszerű ellenfényben illeszteni, hogy látszódjon, hogy a rajzolatok tökéletesen fedik egymást. Az elcsúszó rétegek esetén az előhívott rajzolatunk kissé szellemképes lesz és a nem tökéletes fedés miatt belemar a vezetősávokba a maratóanyag. Tintasugaras nyomtató esetén a fóliának csak az egyik oldalára tudunk nyomtatni, ez érdes felületű, ezeken tapad meg a festék, a sima felületén elkenődik.

A maszkot elkészíttethetjük még nyomdában is, ahol vállalnak levilágítást. Mivel itt az alapanyag tökéletesen fekete, és a levilágítás során lesz átlátszó, így biztosak lehetünk a tökéletes fedésben. Ha komolyabban szeretnénk NYÁK-készítéssel foglalkozni, érdemes a környékünkön a nyomdákat megkérdezni vállalnak e levilágítást. Az árak változóak: van, ahol van minimum méret is, és van ami alatt nem vállalják, (ilyenkor érdemesebb több NYÁK-tervet összeszedni és egyszerre levilágíttatni), de a legtöbb nyomda elég rugalmas, örülnek hogy munkát adunk nekik.

Két oldalas NYÁK esetén, a két oldal maszkját illeszteni kell, és kis tasakot formálni belőle, amibe behelyezve a NYÁK-ot és azt esetleg beleragasztva meg tudjuk fordítani az UV fényforrásunk alatt a panel elcsúszása nélkül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt