Levilágítás-Előhívás
A levilágítást a napon is elvégezhetjük, ehhez csak egy szép napsütéses nap kell, lehetőleg a déli órákban. Sajnos télen, rossz idő esetén, vagy ha este szeretnénk NYÁK-ot készíteni fotós eljárással, akkor valamilyen UV fényforrást kell beszereznünk. A P20 lakk 370-450nm-ig érzékeny az UV fényre, a dry fólia 390-405nm között.
Legtöbben UV fénycsöveket használnak valamilyen dobozba beépítve, jó szolgálatot tehet ilyenkor egy nem használt, vagy nem működő scanner doboza, de fából vagy akár hungarocell lapokból is készíthetünk ideiglenes dobozt. UV fényforrásunk lehet még teljesítmény UV LED, vagy a burájától megszabadított higanygőz lámpa (HgLi)
A sajátom 12db 1W-os UV LED-et tartalmaz és egy dupla időzítő áramkört a kék és a zöld fóliák levilágításához
Azt fontos megemlíteni, hogy a NYÁK-készítéshez leggyakrabban használt 300-450nm hullámhosszúságú UV fény káros a szemünkre és bőrünkre, ezért lehetőleg ne nézzünk bele, ne napoztassuk magunkat, mert begyulladhat a szemünk és csúnyán leéghetünk tőle!!!
A levilágítási idő kikísérletezéséhez szükségünk lesz egy fényérzékeny bevonattal ellátott NYÁK-darabra (legyen akár pozitív akár negatív technikájú), egy különböző vonalvastagságú feliratokat is tartalmazó maszkra (a fényérzékeny bevonathoz való),
egy fekete karton lapra vagy lemezre, amivel letakarhatjuk a maszkos fényérzékeny lemezünket. Ezt az egészet az UV fény alá tesszük oly módon, hogy a fényérzékeny részből csak egy kisebb darab látszódjon ki.
A letakarást pl. 2-3 percenként húzzuk lejjebb a fény-érzékenyített lemezről. A legvégén lesz egy sávosan világított példányunk, ahol minden egyes csík egyre több UV fényt kapott.
Természetesen a 2-3 perces időintervallumot lehet módosítani, a behatárolás után szűkebb időkkel még jobban pontosíthatjuk a levilágítási időt, pl. a dry fóliánál nálam 1W-os UV LED-ekkel 1 perc a levilágítási idő házilag nyomtatott kétrétegű maszkkal, ugyan ezzel a fényforrással a P20-nak már 15 perc kellett.
A levilágított dry fóliáról el kell távolítanunk a felső védő réteget, e nélkül nem tudjuk lemosni a felesleges részeket. Ha körömmel megkaparva nem jön fel a sarkain, akkor itt is használhatjuk a ragasztószalagos megoldást. Ez a fólia merevebb, csörgősebb, mint az, amit első alkalommal lehúztunk, nem nyúlik és fényes
A levilágítás után a rajzolatot elő kell hívni.
P20 és gyári lakkos NYÁK-oknál ezt Nátrium-hidroxid (NaOH) vizes oldatával lehet megtenni, vagy a gyári TN140 előhívó folyadékkal (melyet még hígítani kell a leírása szerint). Nátrium-hidroxidot tartalmaz a legtöbb lefolyótisztító (Mr. Muscle, SziTi és a hideg-zsíroldó) legalább 70% töménységben, így sokkal olcsóbban is elkészíthetjük az előhívónkat (házilag készített előhívó folyadékot nem árt a bekeverés után papírzsebkendőn vagy szűrőpapíron átszűrni). 1 liter vízhez 7g NaOH kell. Az előhívót érdemes melegen használni, mert hidegen lassabban dolgozik. Készíthetünk pl. négyszeres töménységű előhívó folyadékot, melyből egy kisebb mennyiséget, pl. 1 dl, felöntünk megfelelő mennyiségű forró vízzel. Másik módszer, hogy a töményebb előhívóba csak belemártjuk az előhívandó lemezünket és a feloldódó lakkot már egy langyos vizes edényben mossuk le. Ennek előnye, hogy az előhívó folyadék kevésbé fog oldott lakot tartalmazni és tovább használható lesz, de több odafigyelést és rutint kíván.
Az előhívóban a felesleges lakk leoldódását segíthetjük puha ecsetes mosogatással.
Dry fólia esetén az előhívó folyadék mosószóda vizes oldata, (nátrium-karbonát, mosószódát a legtöbb háztartási üzletben beszerezhetünk). 1 liter vízhez 9 g mosószódát kell bekeverni. A mosószódás oldatra is igaz, hogy a melegebb oldat jobban dolgozik, de hidegen is használható, nem érdemes töményebb oldatba helyezni az előhívott fóliát (min a P20-as panel esetén) mivel a töményebb oldat azt a fóliát is leszedheti amit UV fénnyel megvilágítottunk, de a töményebb oldat meleg vízzel felhígítása itt is járható út. A feloldódott fóliát puha ecsettel gyorsabban eltávolíthatjuk.
Előhívás után minden esetben mossuk le folyó vízzel az előhívott panelunkat.
Én ezeket a vegyszereket egy 2l-es fagylaltos dobozba kevertem be, és hidegen használom, nem szoktam melegíteni. (Télen a szenes kazán tetején tárolom, ami meleg a benne lévő meleg víznek köszönhetően, így ha nem is forró de használathoz kellemes meleg.)
Az előhívás után már látszik, hogy melyik időtartam, az ahol a legélesebbek a rajzolatok az előhívott panelon. NYÁK-készítés közben már a kitapasztalt ideig kell UV fénnyel világítani a fény-érzékenyített, maszkkal letakart NYÁK-jainkat.
Az idő mérésére használhatunk egyszerű stoppert (pl. a telefonokban lévő tökéletesen megfelel), vagy ha már komolyabban beleássuk magunkat a NYÁK-készítés örömeibe, akkor építhetünk egy időzítő áramkört is a bedobozolt UV fényforrásaink mellé, mellyel a beállított ideig automatikusan történik a levilágítás, közben pedig előkészülhetünk a következő műveletekre. Hosszabb levilágítási idő esetén akár teljesen mást is csinálhatunk.
Fotós technikánál gyakran előforduló hibák:
P20:
- Lakkozás után a felületen pöttyök vannak, ahol nincs, vagy vékonyabb a lakkréteg: lakkozáskor por került a felületre.
- Levilágítás után nem látszik a rajzolat: túl kevés a megvilágítási idő.
- Levilágítás után a rajzolat látszik a felületen, előhíváskor a lakk ott is leoldódik, ahol nem kellene: túl tömény az előhívó folyadék.
- Levilágítás után a rajzolaton és a védendő felületen is megváltozik a lakk színe: nem fed eléggé a maszk, több réteg egymásra helyezésével orvosolható.
- Előhívás után foltos a felület, van, ahol leoldódik a lakk, van ahol nem: nem egyenletes a megvilágítás, távolabb helyezve a fényforrást kiküszöbölhető, a levilágítási idő viszont növekszik.
Dry fólia:
- Levilágítás után nem látszik a rajzolat: túl rövid a levilágítási idő.
- Levilágítás után a teljes felület besötétedik, nem különül el a rajzolat: túl hosszú levilágítási idő és/vagy nem fed eléggé a maszk, több réteges maszkkal orvosolható.
- Előhíváskor nem történik semmi, pedig látszik a rajzolat: nem lett lehúzva a felső védő fólia a fényérzékeny rétegről.
- Előhíváskor ott is leoldódik a védő réteg, ahol nem kellene: túl tömény előhívó folyadék.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!