Fényérzékeny réteg felvitele
P20
Mint a kézi rajzolású és lézernyomat laminálós paneleknél, a fotós eljárásoknál is kiemelkedő fontosságú a tisztított és zsírtalanított NYÁK-lemez.
Tisztítás után a NYÁK éléről surló fényben nézzük meg, hogy az összes szennyeződést eltávolítottuk e, nincsenek e porszemek a panelen (ahol porszem marad, ott a lakk nem futja be rendesen a felületet és levilágításnál, ha épp oda esik, ahol vezetősávnak kellene lennie, akkor lesz egy szakadásunk a rézfelületen)
A P20 lakkunkat tároljuk hűvös helyen, esetleg hűtőszekrényben: tovább marad használható. Vásárláskor alaposan nézzük meg a lejárati időt! Lejárt szavatosságú lakkal problémáink lehetnek.
Használat előtt lehetőleg 4-5 órával tegyük szoba hőmérsékletű helyre.
Hirdetés
A megtisztított NYÁK-unkat helyezzük pormentes és vízszintes helyre. A Pozitiv 20 lakkunkat rázzuk fel jól, majd egyenletesen, kb. 30cm-es távolságból, pásztázó mozdulatokkal fújjuk be nyers panelt.
Ha valahol kimaradt, vagy túl sok porszem ragadt a panelre, ne fújjunk csak arra a helyre, mert csak rontunk a helyzeten. Tisztítsuk meg az egész panelt és kezdjük elölről.
A lakkozást lehetőleg ne napfényes helyen végezzük. Száradás előtt a P20 ugyan nem annyira érzékeny az UV fényre, mint száradás után, de jobb az elővigyázatosság. Kerüljük a fénycsövek és kompakt fénycsövek használatát is a fény-érzékenyített NYÁK-okkal való munka során, mivel fényük jelentős UV összetevőt tartalmazhat.
A P20 száradási ideje 20°C-on 24 óra. Ha nem akarunk ennyit várni, 70°C-on kb 20 perc kell a teljes száradáshoz. Száradás közben túlmelegítve nőhet a levilágítás ideje, a magas szárítási hőmérséklet az UV érzékenység elvesztését is okozhatja. Amennyiben nem sietünk, várjuk ki a 24 órás száradási időt.
A száradás pormentes és sötét helyen történjen. Ha türelmesek vagyunk, tegyük a lakkozott panelt belül feketére festett papírdobozba és a dobozt száraz, pormentes helyre a száradás végéig.
A száradást gyorsíthatjuk hőfokszabályzós sütőben. Mivel a család nőnemű tagjai nem szokták ezt díjazni, így inkább készítsünk a szárításhoz egy kivénhedt szendvicsütőből szárító alkalmasságot, vagy másból hasonló szerkezetet.
A P20 lakk frissen fújva sötét szürkéskék-kék, túl vastag bevonat esetén sötétzöld. Száradás után zöldes színt kap. Az UV fénnyel megvilágított felületen lilás-kékes színe lesz.
Dry fólia
A dry fóliát is érdemes a felhasználásáig hűtőben tárolni, mivel hő hatására nyúlni és ragadni fog, ez megnehezíti a panelre helyezést, főleg a nyári, nagy melegekben.
A megtisztított és technológiai méretre vágott panelhez képest 1-2 mm-el kisebb dry fóliát vágunk (a nagyobb fólia laminálás közben rátapad a meleg lamináló hengerére és letakaríthatatlanul ráolvad). Én fém vonalzó, vagy maga a NYÁK mellett szoktam vágólapon, snicerrel elvágni.
A fólia egyik sarkára szigetelő szalag vagy cellux ragasztóból mind két oldalra rakunk egy-egy csíkot, a ragasztó csíkokat széthúzva a fólia egyik oldaláról (a fólia pöndörödik össze és a belső oldaláról kell lejönnie a fóliának) le kell szedni a védő fóliát. Ez a fólia kissé matt és puha, nyúlik. A védő fólia nélküli oldalt kell a megtisztított NYÁK-lapra helyezni. Amennyiben a fényes, keményebb, csörgős fóliát sikerült megkezdeni, a leszedési műveletet kezdjük újra a fólia másik sarkán.
A NYÁK-lapra helyezve, a panel szélénél simítsuk rá a NYÁK szélére úgy, hogy rá tapadjon,
majd tegyük a lamináló gépbe. Figyeljünk rá, hogy a fólia ne gyűrődjön meg.
A legtöbb lamináló gép átalakítás nélkül alkalmas dry, vagy lötstop fólia laminálására, de elképzelhető, hogy a külső műanyag burkolatot el kell távolítani.
Egy, maximum három alkalommal küldjük át a lamináló gépen.
Míg a fóliával dolgozunk, kerüljük a napfényt, fénycsöves vagy kompaktfénycsöves megvilágítást az UV tartalmuk miatt, használjunk sima izzólámpát, vagy LED-es fényforrásokat.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!