Rajzolat felvitele lézernyomat felvitelével
A lézernyomtatóval kinyomtatott NYÁK-tervünket többféle technikával is a nyers NYÁK-unkra rögzíthetjük.
Az eljárás alapja, hogy a lézernyomtató által használt festék anyagot (toner), mely egy hőre olvadó polimer, olyan hordozóra nyomtatjuk ki, mely minél kevésbé szívja azt magába. Erre a legtöbb fényes felületű papír alkalmas, fényes fotópapírok, fényes papírt használó magazinok, reklámújságok, öntapadós tapéták hordozó anyaga, műnyomó papír, melyet dekorációval és nyomdatechnikával foglalkozó boltokban lehet beszerezni. Hogy kinek melyik papír válik be, azt ki kell tapasztalni. Kísérletezni kell, elsőre nagyon ritka a biztos siker. Én 135g-os, fényes, műnyomó papírt szereztem be nyomdaipari kellékeket forgalmazó üzletben (ma már csak felirat készítésre használom egyoldalas NYÁK-ok esetén, az alkatrészoldalon)
A hordozóra kinyomtatott rajzolatot, a NYÁK-ra helyezve ismét megmelegítjük, hogy újra megolvadjon a festék és átragadjon a réz felületre, végül eltávolítjuk a papírt.
Vasalásos NYÁK-készítés
Hirdetés
A melegítésre több technika is felhasználható, az első alanyunk a vasaló, így ezt a technikát vasalásos NYÁK-készítésnek is nevezik. Miután 2007-ben újra elektronikával kezdtem el foglalkozni, ezt a technikát próbáltam ki elsőnek.
Szükségünk lesz egy öreg, rendeltetésszerűen már nem használt, lehetőleg nem gőzölős vasalóra (a sima talp miatt), lehetőleg sík talppal. Ez a legtöbb háztartásban megtalálható, vagy olcsón beszerezhető.
A vasalón beállítandó hőmérséklet több mindentől is függ:
első-sorban a nyomtatóban használt tonerpor olvadási hőmérsékletétől, a NYÁK méretétől, a környezeti hőmérséklettől (pl. hideg műhelyben, főleg télen ahol nincs igazán fűtés, magasabb hőmérsékletre van szükség, mint nyáron, amikor egyébként is van 30°C), és magától a vasalótól is, mivel ahány vasaló, annyiféle hőmérsékleti skála lehetséges. A használható beállítást magunknak kell kikísérletezni.
A vasalót 'wolle' állásban használtam, a nyomatot Samsung 2571N nyomtatóval készítettem, amíg eredeti toner volt benne, sokkal jobban sikerültek a NYÁK-ok, utángyártott/töltött tonerral már nagyobb volt a hibaszázalék, ezért is tértem át később a fotózásra.
A korábban már megtisztított és zsírtalanított panelt pl. egy satuba fejjel lefelé berögzített vasaló talpára helyezzük melegedni.
Néhány perc melegedés után a kinyomtatott NYÁK-tervet a vasalóról levett NYÁK-ra helyezzük. A kinyomtatott NYÁK-terv legyen tükörképe annak, amit maratás után szeretnénk látni a kimaratott panelon. A legtöbb NYÁK-tervező program, alsó rétegét (egy oldalas panel esetén) a felső, beültetési oldal felől látjuk, így tükrözés nélkül kinyomtatva jó lesz a NYÁK-tervünk vasalásos/lézernyomat laminálásos és fotós eljáráshoz is, két oldalas panel esetén a felső réteget tükrözni kell.
A nyers NYÁK technológiai mérete a végleges mérettől nagyobb kell, hogy legyen kb. 3-5mm-rel oldalanként, hogy a panel szélén található vezetősávok és/vagy a NYÁK külső körvonalát jelölő rajzolatunk ne nyomódjon szét. A NYÁK-ra papír -zsebkendővel, vagy puha ronggyal rásimítjuk a rajzolatot, ügyelve, hogy ne gyűrjük meg a papírunkat, és az ne csússzon el. A vasalóval több réteg papíron keresztül óvatosan megvasaljuk a NYÁK/papír kombót, időnként papír -zsebkendővel/ronggyal átdörzsöljük a felületet. Miután a rajzolat már átdudorodik a papíron (ez nálam úgy 4-5 percet vett igénybe).
langyos vízbe helyezve a panelunkat a papírt leáztathatjuk a felületről.
Áztatás után érdemes még visszarakni pár percre a vasalóra, hogy a rézfólia kisebb mélyedéseibe is beolvadjon a tonerpor (esetleg hőlégfúvóval átmelegíteni. Túlmelegíteni nem érdemes, mert a megégett tonerpor leválik a felületről). Ezzel elkerülhető az alámaródás és a tisztításkor sérülő rajzolatot. A toner porba tapadt papírmaradványokat és a kis szigetelési távolságú vezetősávok között bent maradt foszlányokat egy, már kidobásra ítélt fogkefével, illetve körömkefével tisztíthatjuk meg, de egy ecetes, vagy hígított sósavas fürdetés is használ, mely lemarja ezeket a papír foszlányokat.
A NYÁK melegítésre használható még a hőlégfúvó is, eleinte a vasalós előmelegítést helyettesítettem vele, de később teljesen kiváltotta a vasalót, használata több kézügyességet igényel, és be kell gyakorolni a mozdulatokat. Van akinek a vasaló, van, akinek a hőlégfúvó jön be.
Lézernyomat laminálás
Leleményes emberek más megoldást is találtak a melegítés problémájára egy lamináló gép személyében. A hobbielektronika.hu oldalon külön témája van ennek a NYÁK-készítési módnak, akit részletesebben érdekel, érdemes végigolvasni a témát, az eljárás tökéletesítésében sok szerepe van az ottani felhasználóknak. E technikát keveset használtam NYÁK-készítésre, jelenleg főleg beültetési rajzolatot készítek vele, de a későbbiekben erről is részletesen szó lesz.
A legtöbb lamináló átalakítás nélkül, vagy minimális átalakítással használható lézernyomat laminálásra is. A használhatósághoz szükség lehet a lamináló gumihengerei közötti távolság megnövelésére, ez főleg a keményebb gumival ellátott lamináló hengereket tartalmazó gépekre igaz, ezt a tengelyt rögzítő, rendszerint műanyag ház kireszelésével oldhatjuk meg.
A reszelővel azért óvatosan kell bánni, mert túlreszelés esetén a fogaskerekek már nem fognak egymásba érni. (Szerencsére az általam használt laminálót nem kellett bántani).
A másik, amit szükséges lehet módosítani: a hengerek hőmérséklete. Ez szintén laminálótól függ. Van olyan típus, melynél elég a burkolat eltávolítása és használható, és van, amelyiknél meg kell emelnünk a hőmérsékletet, de ezzel is óvatosan kell bánni, mivel volt, aki úgy járt, hogy a magasabb hőmérséklettől megsérültek, kihasadtak a gumihengerek.
Nem feltétlenül szükséges a lamináló sebességének a módosítása, vannak ugyan gyárilag állítható sebességű típusok, melyekhez használtan juthatunk hozzá megfelelő szerencsével. A gyári szinkron motort is lassíthatjuk megfelelő áramkörrel, (az említett fórumtémában erre konkrét kapcsolási rajzok is találhatóak, a hőmérséklet-szabályozással együtt), vagy csak egyszerűen többször átküldjük a laminálón a NYÁK-ot.
Az előmelegítés itt is szükséges, érdemes a lamináló bemelegedését követően, 4-5 alkalommal az üres NYÁK-ot átküldeni a laminálón, vagy a vasalásos technikánál bemutatott módszerrel a vasalón is melegíthetjük, majd a rajzolatot ráhelyezve ismét több alkalommal, és alkalmanként más pozícióban ismét átküldjük.
A lézernyomatos technikák közben előforduló hibák:
- A papír leáztatásakor nem mindenhol tapadt át a tonerpor a rézfelületre,: ennek lehet oka a zsíros felület, nem egyenletes melegítés és alacsony hőmérséklet miatt nem megolvadt tonerpor, esetleg túl sima felület- Ilyenkor próbáljuk meg egyel durvább csiszolópapírral finoman átcsiszolni a felületet. Másik lehetőség, hogy hígított maratóanyagba, (pl. vasklorid) mártjuk a panelt, és - miután kicsit megmarta a felületet - leöblítve és megszárítva vasaljuk, lamináljuk át a rajzolatot.
- A másik tipikus hiba a szétlapult, közeli vezetősávok esetén összeérő rajzolat: ezt a túl magas hőmérséklet eredményezi. Vegyük kisebbre a vasaló, vagy a lamináló hőmérsékletét, hőlégfúvóval kevesebb ideig melegítsük a panelt.
Ezekhez a technikákhoz a NYÁK-terv tükörképét kell kinyomtatni. Csak lézernyomtartóval vagy fénymásolóval készült nyomat használható! A nyomtatóban/fénymásolóban kapcsoljuk ki a toner takarékossági funkciókat, a képet állítsuk minél sötétebbre, hogy a lehető legtöbb tonerpor kerüljön a hordozóra. A ritka rajzolat a vezetősávokat nem teljesen védi meg a maratóanyagtól, így a felületükön bemaródások keletkeznek, ahol nem védi kellően a toner por, ezzel rontva az elkészült NYÁK összképét.
Két-oldalas panel esetén, a NYÁK-tervekből készítsünk tasakot, melyet erős lámpa fénye elé tartva tudunk egymáshoz illeszteni. E tasakba helyezett NYÁK-ot vasaljuk, lamináljuk. A tonerpor átmelegedését követően a többi művelet megegyezik a korábban leírtakkal.
Másik lehetséges elkészítési mód: első körben csak az egyik oldalt vasaljuk, lamináljuk fel, a másik oldalt teljes felületén kell védeni, vagy lefújjuk valamilyen akril lakkal, vagy széles szigetelő szalaggal védjük le a lemaródástól. Az első oldal kimaratása után készítsünk legalább két-három pozicionáló furatot és fordítva ismételjük meg az eljárást. A második oldalra is vasaljuk, lamináljuk fel a rajzolatot a furatokhoz illesztve, a már kimaratott oldalt védjük meg a lemaródástól.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!