Hirdetés

Florida, "The Sunshine State"

Romantikus naplementék, hófehér homok, türkízkék tenger, fincsi ételek, jeges italok, melegszívű emberek.

Hirdetés

IDŐJÁRÁS

Florida időjárása többnyire napos, egész nyáron kánikulai strandidővel és közel testhőmérsékletű tengervízzel. Júniustól szeptember végéig átlagosan 29C-33C szokott lenni a hőmérséklet, amit a magas páratartalom miatt még melegebbnek érezni. Októberre a páratartalom normálisra csökken.

Ilyenkor kb olyan az idő, mint Magyarországon a meleg nyári napokon.
USA-szerte az idősebbek nyugdíjas korukra szeretnek ideköltözni. Egész kórházláncolatok állnak a rendelkezésükre. Floridában a vendéglátóipar mellett az egészségügy virágzik a legjobban. A fiatalabbak márciusban, a tavaszi szünetben özönlik el Floridát. Erre is számítani kell, amikor nyaralást tervezünk. Katt a képre.

Vannak nyugalmasabb, kisebb forgalmú üdülőhelyek is, amik szépségben semmivel sem maradnak el a fölkapottabbaktól, legfeljebb maga a település szerényebb. Dél-Floridában az átlagnál is melegebb szokott lenni. Ide biztos, hogy nem augusztusban tanácsos látogatni. Az eddig mért legmagasabb floridai hőmérséklet 109F, azaz 43C volt 1931 június 29-én.

Légkondit májustól novemberig használunk, nem csak a hűtés, hanem a párátlanítás miatt is. A tengerparton persze mindig kellemes szellő fújdogál, ott ki lehet bírni a rekkenő hőséget is, de nagyon vigyázni kell a leégéssel, mert a fehér homok visszatükrözi a nap sugarait és emiatt rövidebb idő alatt is le lehet égni.

A csillagászati ősz szeptember 2-án kezdődik, de Floridában ilyenkor még javában tart a nyár. Októberre kezd "tökéletessé" válni a levegő páratartalma és hőmérséklete. Ilyenkor van a kinti sportok és az építkezések ideje, mert ilyenkor már egész nap izzadás nélkül is a szabadban lehet tartózkodni.

Októbertől decemberig általában se fűteni, se hűteni nem kell. Éjjelente viszont ekkortájt már hűvöskés az idő. Decemberben kezdődik a fűtési szezon, persze ez nagyon függ az egyéni igényektől és tűrőképességtől is. Van aki 15C fokban érzi magát a legjobban, és mezítláb flangál még télen is. Vannak, akik soha nem fűtenek. :) A tél száraz, legtöbbször kellemesen hűvös. A következő kép január elsején készült. Igazi télikabátunk sincs is, csak amolyan szélfogó.

Télen a reggelek hűvösek, 0C-tól +10C körüliek, ami délre +20C, +25C-ra melegszik. Minden évben van kb két-három hét, amikor erősebb lehülésre számítani, ami azt jelenti, hogy éjjelente pár órás fagyok is előfordulhatnak. Hó viszont soha sincs. A híresztelésekkel ellentétben 2010 januárjában sem volt, hacsak nem számítjuk hónak azt a 3 db hópihét, amit Florida-szerte összeszámláltak. :) Inkább a fagyveszély jelent gondot a narancs-ültetvényekre. Sajnos már pár éjszakai fagy is komoly károkat okozhat.

Tavaly az átlagosnál is hidegebb idő volt, ami meg is látszik az idei termésen. Volt olyan éjszaka, amikor egy-két órára mínusz 10C fokig is süllyedt a hőmérő "higanyszála". Az idősebb mandarin- és narancsfáink túlélték, de a fiatal kis citromfák nagyon megsínylették azt a telet. Idén talán, ha 1 szem citromunk lesz a tavalyi nagyon bő termés után. Az eddigi legalacsonyabb hőmérséklet Tallahasseeban mértek 1899 februárjában, -19C-ot.

Enyhe teleken még karácsonykor, vagy akár februárban is lehet szörfözni. A legideálisabb nyaralóidő azért mégiscsak a tavasz és az ősz. Én nagyon szeretem a telet is, mert akkor érik a mandarin és a narancs, teljes pompájukban díszelegnek a kaméleák, tél végén a tulipánfák, azáleák és azok a hagymás virágok, amik Magyarországon csak tavasszal szoktak kinyílni. Majdnem egy egész évszaknyi az időeltolódás.

Forró, fülledt nyári napokon megszokott a délutáni zivatar, ami nagyon különbözik az európai esőzésektől, mert itt a hőmérséklet még ilyenkor sem változik, és a szél is langyos. Hurrikánok idején erős széllökések kísérik a hosszas esőzést. Az Iván nevű hurrikán 2004, szeptember 16-án pusztított Pensacolában. Soha nem felejtem el azt a napot. Az emberek hanyatthomlok menekültek el a kezdetben 5-ös errősségű vihar elől, csapot-papot hátrahagyva. Legtöbben csak hetek múlva vagy soha sem tértek vissza. A képre kattintva döbbenetes látvány tárul elénk.

Nézzétek azokat a csupasz fákat! Ez a hosszan tartó erős szél műve volt. Az állandóan élénk zöldben pompázó floridai utcák most szürke színtelenségbe burkolóztak, sivatagi hangulatot árasztva, mintha csak valami bomba-támadás érte volna őket. A nagy fák rádőltek a vezetékekre, sok helyen maguk a villanyoszlopok zuhantak a földre. Mivel egyszerre százezrek maradtak áram nélkül, a szakemberek csak lassan győzték ellátni a lakosságot. Megható élmény volt, hogy még Kanadából is érkeztek villanyszerelők segíteni a helyieket az áramellátás helyreállításában. Majdnem minden ház teteje is megrongálódott, és kék műanyag takarót kapott.

Egy évvel később, 2005-ben a Katrine nevű hurrikán tombolt New Orleans környékén. Maga a hurrikán nem volt annyira erős, mint amilyen az Iván volt, mégis nagyobb veszteséget okozott, mert a szakadatlan esőzés annyira megnövelte a vízszintet, hogy a várost védő gát átszakadt, aminek katasztrófális következményei lettek. New Orleans ugyanis a tengerszint alá épült. A szakértők jól tudták, hogy előbb-utóbb be fog következni a szörnyű katasztrófa.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények