Hirdetés

Florida, "The Sunshine State"

DZSUNGEL

A képre kattintva Florida gazdag élővilágával ismerkedhetünk meg. A video hangminősége erősen kifogásolható, ezért a hangszórókat tanácsos lehalkítani ennél a filmnél. A képi információ miatt viszont érdemes megnézni.

Mielőtt Floridába jöttünk, azt hittem, hogy mindenütt csak tengert fogunk látni égig érő pálmafákkal, ocrhideákkal, narancsligetekkel és csicsergő kis kanánárikkal. Valóban van ilyen része is Floridának, de a középső és a déli szakaszai nagy meglepetésekkel szolgálnak. Nagyot néztem pl a sűrű mocsaras dzsungel, a sáros krokodílok és alligátorok láttán. Ez utóbbiak főleg a délebben fekvő édesvizi tavakban fordulnak elő, valamint a Kennedy Space Center óriási területét körülvevő mesterséges árkokban. (!) Ez a legtakarékosabb biztonsági rendszer! :) Az alligátorok gyilkos jószágok. Nem lenne jó a karmaik közé kerülni! Lomha kinézetük megtévesztő, mert, ha kajáról van szó, nagyon fürgék tudnak lenni.

Észak-Nyugat Florida vadonjaiban ember még alig vagy soha nem járt, ahol óriás tölgyfák, magnóliák, fenyők és kissebb méretű legyezőpálmák élnek kusza összevisszaságban keresztül-kasul egymásba nőve. Itt még nem áthághatatlanul sűrű az erdő, de már nem is olyan könnyű benne sétálni. A Crystal folyó szépségében és fantasztikus élővilágában is gyönyörködhetnek egyuttal a búvárkodni szeretők. Az erdőben az ajnövényzet sok helyen SAW PALMETTO.

Ez egy térd- vagy maximum ember-magasságig növő pálma fajta, aminek a bogyóját gyógyászati célokra használják, rákot megelőző prosztata gyógyszert készítenek belőle. A fákról itt-ott úgynevezett "spanish moss" (spanyol moszat) lóg, ami messziről úgy néz ki, mint egy óriási ódon szakadozott pókháló, ami kísérteties, mesebeli hangulatot kölcsönöz a tájnak. Ehhez még hozzájárul nyáron a tücskök, békák, kabócák tökéletes szinkronban levő ritmusos muzsikája.

Ahogy Dél felé haladunk, a dzsungel egyre sűrűbbé és áthághatatlanabbá válik. Errefelé már nem lehet csak úgy besétálni az erdőbe, mert sok helyen víz áll a fák tövében. Az állatvilág is különös, szokatlan és félelmetes.

Florida közepétől délre se erdő, se dzsungel nem található, csak óriási füves mezők, itt-ott nagy pálmafákkal tarkítva. A mezőkön lovak és tehenek legelésznek. Miami felé közeledve a dzsungel egyre áthághatatlanabb sövénnyé válik. A bokrok, fák és futónövények olyan sűrű szövevényt alkotnak, hogy szinte be sem lehet látni az erdőbe. Számtalan különleges fajta növény él ezen a vidéken: a fikuszok, magnoliák, fenyők, palmák, banánfák a filodendronokkal és egyéb kúszónövényekkel teljesen össze vannak szővődve.

Délen sok a kígyó is, de nem mindegyike mérges. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem harap meg, ha megijesztik. Legtöbb kígyó nappal a meleg elől a kövek alá menekül hűsölni. Éjjel azonban előbújnak táplálékot keresni. Megesznek mindent, ami az útjukba akad, kisebb kígyókat, rágcsálókat, csúszó-mászókat, madarakat, stb. Főleg az ananászföldeket és a megművelt mezőgazdasági területeket látogatják nagy előszeretettel. A házak körül csak ritkán fordulnak elő, mert nem szeretik sem a rövidre vágott füvet, sem a zajt. Még délebbre haladva a dzsungelt mindinkább felváltja a mocsár. Miami környékének másfél millió acres, azaz 50 167 négyzetkilometernyi részét öleli fel a préri, a láp, a mocsár és a szubtrópusi dzsungel. Florida legdélibb csücskében az Everglades Nemzeti Park szokatlan látványt nyújt. A nemzeti park nagy része primitív, kiépítetlen, többnyire teljesen vad, érintetlen terület néhány lekerített sétánnyal.

Itt honol az USA 14 legritkább állatfaja köztük az amerikai krokodíl, és a floridai leopárd is. Főleg a kutatók kapnak kedvet az izgalmasabb kirándulásokhoz, de a vállalkozó szellemű bátor turisták is részt vehetnek a turákban, kempingezésben, kenuzásban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények