Hirdetés

Használj te is európai terméket! 🇪🇺

Nem szeretnék semmilyen aktuálpolitikai kérdésben belem menni, nem azért írom ezt a bejegyzést. Csak egy fontos problémára szeretném felhívni a figyelmet, és egy megoldást javaslok, amivel - talán - némileg enyhíthetjük ezt a problémát...

Nos, azt gondolom, sokak számára nyilvánvalóvá vált mostanra, hogy Európa (és elsősorban az Európai Unió) az elmúlt években, évtizedekben számos területen, de főleg a technológiai szektorban, jelentős lemaradásba került. Én itt nem fogom bizonygatni, aki akar, talál rá forrást (na jó, csak hogy ne a levegőbe beszéljek:
https://g7.hu/vilag/20250104/lemaradas-amerika-250-eve-gazdagabb-europanal/, https://www.vg.hu/velemeny/2022/05/europa-technologiai-lemaradasanak-kezelese), és a miérteket sem fogom boncolgatni.
Mivel én Európában élek (mint ahogy gondolom az oldal látogatóinak túlnyomó többsége is), fontosnak tartom, hogy Európa növelje versenyképességét, hatékonyságát, hiszen ez nem csak az én jövőm szempontjából fontos, de nyilván a gyerekeim jövőjét is nagyban meghatározza.
Ezzel a bejegyzéssel azt szeretném megmutatni, hogy mi, átlagos kisemberek, hogyan tudjuk segíteni az EU technológiai felzárkózását a magunk parányi eszközeivel. Ennek egyik legegyszerűbben kivitelezhető módja az, ha vagy Európában fejlesztett, vagy Európában hosztolt, vagy olyan országból származó termékeket használunk, amellyel az EU-nak valamilyen egyezménye van (pl. EFTA). Ehhez egy osztrák programozó készített egy nagyszerű oldalt: https://european-alternatives.eu
Az oldalon különféle kategóriákban tudunk alternatívákat keresni a népszerű (jellemzően EU-n kívüli) szolgáltatásokra, a levelezéstől kezdve, a Wordpress hostingon keresztül, a gépi fordításos szolgáltatásokig bezárólag.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy most azonnal dobj el kapát-kaszát, töröld a Gmail fiókod, és rohanj regisztrálni egy Protonmailest. Hanem csak azt, hogy amikor megteheted, akkor törekedj arra, hogy az EU-n kívüli szolgáltatások helyett az EU-s szolgáltatást részesítsd előnyben.
A listában több olyan szolgáltatást is találsz, ami nem csak azért érdekes, mert EU-s, hanem más okból is. Az Ecosia (https://www.ecosia.org/) kereső például a reklámokból befolyó bevételt fák ültetésének finanszírozására használja (átlagosan 45 keresés kell egy új fa elültetéséhez). Egyébként a cég nagy figyelmet fordít az adatvédelemre, és az átláthatóságra is. Azt viszont tudni kell róla, hogy a keresési találatokat más partnerek szolgáltatják a részére, többek közt a Bing és a Google is (https://ecosia.helpscoutdocs.com/article/579-search-results-providers).
Egy másik, privacy fókuszú, Holland székhelyű kereső a startpage.com. Bár ez is más keresők eredményeit használja fel, de adatvédelmi szempontól megszűri a kéréseket, csak anonimizált adatokat enged át, nem mellesleg csak nagyon minimális mennyiségű reklámot tartalmaz.
Az e-mail szolgáltatók közül tudom ajánlani a Protonmailt, a Mailboxot, vagy a GMX Mail-t.
Ha weboldalt üzemeltetsz, érdekes lehet számodra az észországból származó Plausible, mint Google Analytics alternatíva. Böngészőből a Vivaldi jöhet szóba, irodai programcsomagból az ONLYOFFICE, esetleg a Nextcloud Office. Csapatmunkára Mattermost, a Wire, vagy az Element.
VPN-re a Hetznert tudom jó szívvel ajánlani.

Ha érdekel a kezdeményezés, ajánlom figyelmedbe a Redditen (amerikai székhelyű...) r/BuyFromEU közösséget (indulása utáni első három napban 10 ezer fő csatlakozott). Ha azt kérdezed, hogy van-e európai székhelyű alternatíva a Redditre, azt tudom mondani, hogy Lemmy.
Csakhogy ez nem ennyire egyszerű, ugyanis a Lemmy nem egyetlen közösségi platform, hanem egy nyílt forráskódú híraggregátor és fórumszoftver. A Lemmyt bárki futtathatja, és az így futtatott Lemmy példányokból alakul ki egy elosztott közösségi platform, mely a fediverse része. Maga a fediverse pedig nem más, mint olyan közösségi szolgáltatások hálózata, amik képesek kommunikálni egymással. Ide tartozik többek közt a Lemmy, a Mastodon Twitter-szerű mikroblogging szolgáltatás, a PeerTube YouTube-szerű videómegosztó, a Friendica és a Diaspora Facebook-szerű közösségi hálók, a WriteFreely és a Plume blogplatformok, és még sok más szolgáltatás. De ez önmagában is egy akkora téma, hogy bőven megérdemel egy saját posztot.

Ha érdekel a Lemmy, a join-lemmy.org-ot, és a lemmyverse.net-et tudom ajánlani.

Még van hozzászólás! Tovább