Az OpenSuse Leap következő verziója, a 16.0, a SUSE által 2022-ben bejelentett ALP (Adaptable Linux Platform) elveire fog építeni. Hogy ez technikailag pontosan mit jelent, arról nem túl sok információt lehet találni, és mivel az utóbbi időben a SUSE is ráállt az immutable disztrók fejlesztésére, ezért több kérdés is felmerült a következő Leap verzióval kapcsolatban. Immutable lesz ez is, vagy megmarad a hagyományos felépítés? Mit jelent pontosan, amit a SUSE már egy ideje hangoztat, hogy a Leap ALP alapú lesz? Egyáltalán mi az az ALP?
A SUSE idén januárban, mindenki megnyugtatására kiadott egy közleményt ezzel kapcsolatban, amiben azt írják, hogy megmarad a klasszikus, mutable Leap-vonal, de emellett készül belőle immutable változat is:"There are no plans to drop the classical (non-immutable) option for Leap; both non-immutable or immutable installation variants are available for Leap 15 and are planned for Leap 16. This is set to remain the preferred way for people to deploy Leap."
(https://news.opensuse.org/2024/01/15/clear-course-is-set-for-os-leap)
Maga az ALP egyébként nem egy konkrét technológiai megvalósítást takar, hanem ez egy "platform" a SUSE jövőbeli operációs rendszerei számára. A lényege az, hogy az alaprendszer elkülönül a felhasználói programoktól, és erősen épít a konténerizációra. Elméletileg létezhet belőle mutable és immutable változat is.
A Leap-ből valóban létezik immutable változat, a openSUSE Leap Micro (https://get.opensuse.org/leapmicro/), ami a MicroOS-en (https://microos.opensuse.org/) alapul, de akkor adódik a kérdés, hogy tulajdonképpen micsoda az Aeon (https://aeondesktop.github.io), és micsoda a Kalpa (https://en.opensuse.org/Portal:Kalpa), és most akkor ki kivel van, és kit mit csinál pontosan...?
Szóval vannak nyitott kérdések, de ami örvendetes, hogy a múlt hónapban elérhető vált a Leap 16.0 pre alpha változata: https://news.opensuse.org/2024/10/07/leap-16-0-prealpha
És ami még ennél is örvendetesebb(?), hogy ez már az új, web alapú telepítővel, az Agamaval (korábbi nevén D-Installer) érkezik (https://yast.opensuse.org/blog/2022-01-18/announcing-the-d-installer-project). Valószínűleg ez sokaknak nem fog tetszeni, kérdezhetik, hogy mégis mi keresnivalója egy webes cuccnak a telepítőben. Én csak egy dolgot tudok mondani, hogy ha nem írják, hogy ez web alapú, magamtól sosem jöttem volna rá... a telepítési "élmény" teljesen olyan, mint egy hagyományos telepítővel, viszont sokkal több lehetőség rejlik egy ilyen telepítőben, bár ezt leginkább több gépes környezetben dolgozó rendszeradminisztrátorok fogják tudni kihasználni, átlagos felhasználó aligha.
Na de, nézzük meg, hogy néz ki jelen állapotában egy Leap 16.0 telepítése, és hogy néz ki maga a rendszer.
A telepítés
Az új telepítő nagyon könnyen használható, eléggé intuitív, részemről nem volt kérdés, hogy mikor hova kell kattintani. Talán egy "Next" gombot elbírt volna a felület, ami a végén visszavezet az "Overview" lapra.
A rendszer
Ha megvan a telepítés, jöhet az első indítás. Itt nem kell számítani semmi extrára, egy teljesen átlagos Gnome felületet kapunk, szép sárga háttérrel. Én rögtön arra voltam kíváncsi, hogy van-e egyáltalán a rendszerben zypper, ha igen, milyen repókkal, vagy ezentúl transactional-update/distrobox lesz, és hogy mennyire konténerorientált az új verzió. Nos, így a pre alpha alapján azt tudom mondani, hogy továbbra is megmarad a zypper, és semennyire sem konténerorientált a Leap, ugyanis alapértelmezetten nincs telepítve sem flatpak, sem snap, sem docker, és nincs transactional-update, nincs distrobox és nincs toolbox sem:
És nem tűnt el a jó öreg Yast sem:
Így a pre alpha alapján tehát úgy tűnik, a SUSE betartja az ígéretét, és marad a mutable Leap, bár a végleges kiadás csak valamikor jövő ősz elején várható, és addig még gyakorlatilag bármi megváltozhat. Bár én nem hiszem, hogy addigra a rendszer "immutálódna".
Az viszont, hogy pontosan mit jelent az, hogy a rendszer ALP alapú, továbbra sem világos.