Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2951) krealon válasza veze (#2950) üzenetére


krealon
veterán

En FreeNAS-sal hajtom az enyemet. :K

(#2952) Pali79 válasza krealon (#2951) üzenetére


Pali79
aktív tag

Én is azzal próbálkoztam először, de nem tudta kezelni az alaplap hálókártyáját. Néhány szolgáltatásában jobbnak, másban rosszabb mint az OMV. Pl az OMV nem jelzi ki a CPU hőmérsékletét, pedig az nem nem volna rossz.

(#2953) aicon válasza Pali79 (#2949) üzenetére


aicon
senior tag

Nálam is OMV lett a befutó, bár a többit is próbáltam.
Egyik érv volt, hogy ext particiót használ és ha behal valamiért a rendszer win alól is ki tudom menteni az adatokat.
A freenas is nagyon érdekes, második lett a listámon. De ez ugye erősen szubjektív, mindenki maga döntse el mi jó neki.

======== Sim kártyás routerek olcsón ======== https://hardverapro.hu/tag/aicon#aprohirdetesei

(#2954) veze válasza Pali79 (#2952) üzenetére


veze
őstag

én is, amikor olvasgattam erről, hálókártya gondokra emlékszem..

(#2955) McKalton


McKalton
tag

Sziasztok!

Synology vagy Qnap NAS-t vennék. Ezek alapból képesek torrentezésre? Vagy van e lehetőség olyan firmwaret rátenni ami után igen.

Egy TP-link 1043ND-re kötném rá és az azon lévő torrentezést váltanám ki egy komolyabb eszközzel.

Tudtok segíteni?

Köszi.

Hardwired!

(#2956) Alex91 válasza McKalton (#2955) üzenetére


Alex91
félisten

Megkeresed a weboldalukat, es megtudod...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2957) €uro


€uro
őstag

Mennyire függ egy NAS (Synology DS212+) teljesítménye a merevlemez teljesítményétől?

A merevlemez tartalom írás-olvasásában milyen mértékű sebességkülönbséggel járhat mondjuk egy WD Green vagy WD Blue merevlemez használata?

(#2958) Alex91 válasza €uro (#2957) üzenetére


Alex91
félisten

Nem az a szuk keresztmetszet...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2959) Dragon27


Dragon27
senior tag

Valahogy jön USB Station 2-re a DSM 4.0 frissítés Lesz frissítés egyáltalán ?
vagy marad a DSM 3.2-1944 ......... :F

(#2960) €uro válasza Alex91 (#2958) üzenetére


€uro
őstag

Ennek örülök!

De akkor mi a szűk keresztmetszet?

(#2961) Alex91 válasza €uro (#2960) üzenetére


Alex91
félisten

Altalaban maga a NAS es a halozat.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2962) zso85


zso85
tag

Sziasztok.
Freenas -ban tudnak valaki segíteni egy kicsit???

Aki szivárványt akar látni, annak el kell viselnie az esőt is.

(#2963) €uro


€uro
őstag

Synology DS212+ NAS-ba beletettem egy 1.5TB-os WD Green merevlemezt. Számítógépről egy FTP kapcsolaton keresztül érem most el a tartalmát.

A NAS-ról indítottam egy másolást a PC merevlemezére. Egy 1.3GB-os file-t másoltam. A sebesség 10-20 MB/s között mozgott. Az átlag valahol 15 lehetett. Nem lassú ez egy kicsit? Vagy nem FTP-n kereszütl kellene kapcsolódnom?

(#2964) jNk válasza €uro (#2963) üzenetére


jNk
senior tag

Ext4-re formázott wd green-el és friss DSM (4.0) -el használod ?
A 10-20mbyte/s nekem lassúnak tűnik, ráadásul az ftp szokott gyorsabb lenni a sambaval(windows filesharing) szemben, de azt is érdemes kipróbálni mielőtt kihajítod a routert/switchet és új asztali gépet/laptopot is veszel :)

(#2965) Alex91 válasza €uro (#2963) üzenetére


Alex91
félisten

Gigabites a halo?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2966) jNk válasza Alex91 (#2965) üzenetére


jNk
senior tag

100-as, de neki sikerült túllépnie a 12mbyte/s határt és esőtánccal meglett a 20mbyte/s ;] :P

[ Szerkesztve ]

(#2967) €uro válasza jNk (#2964) üzenetére


€uro
őstag

A DSM-et frissen töltöttem le.

Hol tudom megnézni, hogy Ext4-re lett-e formázva? Valamit formázott - vagy legalábbis előkészítette a tárolóhelyet, ami elég sokáig tartott neki.

A jelenlegi hálózat:
Egy Linksys WRT54GL routert használok, ami 100 Mbit-es. Erre csatlakozik egy gigabites TP-LINK TL-SG1008D switch. A switch-re csatlakozik a NAS és a PC. CAT6-os UTP kábeleket használok mindenhol.

Lehet, hogy az a probléma, hogy mivel a router az átjáró, ezért az adatok rajta keresztül áramlanak függetlenül attól, hogy a NAS és a PC között van a switch?

A router helyett egyébként már rendeltem egy TP-LINK TL-WR2543ND gigabites készüléket.

[ Szerkesztve ]

(#2968) €uro válasza Alex91 (#2965) üzenetére


€uro
őstag

Hellyel-közzel. :)

(#2969) €uro válasza jNk (#2966) üzenetére


€uro
őstag

Valószínűleg igazad van. A Total Commander másolásánál néztem a sebességet. Gondolom az nem valami pontos. Össze-vissza ugrált a sebesség 10-20 mega között.

(#2970) Alex91 válasza €uro (#2968) üzenetére


Alex91
félisten

Igy gigabites, de akkor lassu. Es ne Totallal masolj, hanem valami massal...

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2971) jNk válasza €uro (#2967) üzenetére


jNk
senior tag

A DSM 4.0 tegnap jelent meg, de ez nem feltétele a normális/gyors hálózati sebességnek, 3.2-vel is gyorsabbnak kéne lennie.

A Tárolás Kezelő/Tulajdonságok/Fájlrendszer -nél találod hogy mire van formázva a használt hdd.

Egy ip tartományon(pl. 192.168.1.1-254) belüli kommunikációhoz nem szükséges az átjáró jelenléte, de próbáld ki fix ip-vel (nas-on és gépen is) a másolást, akkor nem fog a linksys-hez fordulni egyik eszköz sem dhcp miatt.

(#2972) €uro válasza jNk (#2971) üzenetére


€uro
őstag

DSM 4.0-át használok.

A filerendszer ext4, Synology Hybrid RAID (SHR) (Without data protection)

Ok. Kipróbálom fix IP-kkel...

(#2973) €uro


€uro
őstag

Nos. Kiderült, hogy nem is FTP-n keresztül csatlakoztam eddig, hanem a Windows FileSharing szolgáltatáson keresztül. :)

Total Commander-rel csatlakoztam FTP-n keresztül a NAS-ra. SSD-re másoltam egy 1GB-os file-t. 80 MB/s-os sebesség körül ment át az adat. Szuper! :))

(#2974) DjKoxi válasza €uro (#2973) üzenetére


DjKoxi
senior tag

A hálózati eszközök maradtak ugyanazok? Tehát a linksys 54 GL meg a tp link gigabites switch? Azt hittem, hogy routert kellesz majd cserélnem, de ha jól értelmezem elég lesz vennem egy switchet a gigabites hálózathoz?
Köszönöm a választ előre is!

(#2975) €uro válasza DjKoxi (#2974) üzenetére


€uro
őstag

Ugyanazok maradtak.

A Linksys router csak 100Mbites. A switch gigabites. Új router-t már rendeltem. Hétfőn meglesz.

A NAS-nak adtam fix IP címet. Most Windows FileSharing-on keresztül is 60-70 MBps sebességgel másol SSD-re.

FTP kapcsolatot hozzá lehet rendelni megható betűjelhez? Windows 7-ben alapból van ilyen lehetőség vagy ehhez kell valamilyen program?

(#2976) DjKoxi válasza €uro (#2975) üzenetére


DjKoxi
senior tag

Nekem is linksysem van, ezért kérdeztem. Így akkor olcsóbban építhető gigabites LAN, persze ha nincs szükség N-es wifire is egyúttal.
A kérdésedre sajnos nem tudom a választ, kezdő hálózatos vagyok. A hálózatikonra szoktam kattintani, meg én még xp-t használok.
Vajon cat5-e kábellel is tudnál ilyen sebességgel másolni?

(#2977) jNk válasza €uro (#2975) üzenetére


jNk
senior tag

Ftp szerverhez szerintem natívan nem lehet betűjelet rendelni, de külső programmal (pl.: webdrive) megoldható.

DjKoxi
Cat5e kábellel is lehetséges bizonyos kábelhosszig a gigabites kapcsolat használata.

(#2978) €uro válasza jNk (#2977) üzenetére


€uro
őstag

Köszi!

(#2979) DjKoxi válasza jNk (#2977) üzenetére


DjKoxi
senior tag

Köszönöm!

(#2980) Rosep


Rosep
senior tag

Pár kérdésem lenne FreeNAS gurukhoz:
- Mekkora helyet foglal a feltelepített rendszer?
- Létezik belőle olyan verzió, mint XBMC vonalon az OpenELEC? Ahol nem kell kapcsolatba kerülnöm a Linuxal, csak felrakom és onnantól már grafikus felületen állítgatom.
- Tud-e olyat, hogy amit elindítok kicsomagolást, azt nem a hálón oda-vissza csinálja PC segítségével, hanem ő maga belül megoldja, akár ki is kapcsolhatom a PC-t.
- Áramszünet után mit történik a torrentekkel, kell-e kézi beavatkozás a 'rendbetételükhöz'?
- Ha kész a rendszer és beállítottam mindent, akkor lehúzhatom a monitort, egeret, billentyűt, ugyanúgy képes működni, mint egy router?

Egyenlőre ennyi. :)

(#2981) Alex91 válasza Rosep (#2980) üzenetére


Alex91
félisten

1. Keveset.

2. Olyan ez is, csak itt a PC-d bongeszojebol allitgatod.

3. IMHO alapban nem.

4. Nem kell.

5. Pontosan.

Bar inkabb OpenMiediaVault, ha birja a gep...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2982) Rosep válasza Alex91 (#2981) üzenetére


Rosep
senior tag

A 3-as választ kicsit kifejtenéd? Ez egy elég fontos kritérium lenne.

(#2983) Alex91 válasza Rosep (#2982) üzenetére


Alex91
félisten

Nincs rajta ilyen, de aki ert a BSD-hez, az tan tud ra hackelni ilyesmit :).

(My Book World-omon is van pl. UnRAR hackelve...)

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2984) Rosep válasza Alex91 (#2983) üzenetére


Rosep
senior tag

És aki nem ért... :)

(#2985) Alex91 válasza Rosep (#2984) üzenetére


Alex91
félisten

Az ne csinaljon ilyet, vagy turja a netet, hatha talal valamit...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2986) Pali79 válasza Rosep (#2984) üzenetére


Pali79
aktív tag

Ha ilyenbe gondolkodsz akkor inkább OMV mivel debian alapú, ahhoz hamarabb van bármi mint a freenashoz.

(#2987) Rosep válasza Pali79 (#2986) üzenetére


Rosep
senior tag

Köszi, és úgy általában megfelel az általam megfogalmazott kritériumoknak?

(#2988) Alex91 válasza Rosep (#2987) üzenetére


Alex91
félisten

Ugy altalaban igen, ha van hozza megfelelo vas...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2989) Rosep válasza Alex91 (#2988) üzenetére


Rosep
senior tag

HP microserver elég neki?

(#2990) Alex91 válasza Rosep (#2989) üzenetére


Alex91
félisten

Az igen.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2991) DjKoxi válasza Alex91 (#2990) üzenetére


DjKoxi
senior tag

Szia!
Írhatok Neked egy privátot, a mikroszerverrel kapcsolatban?

(#2992) Alex91 válasza DjKoxi (#2991) üzenetére


Alex91
félisten

Nekem nincs mikroszerverem, de ettol fuggetlenul irhatsz :).

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2993) FefeeX


FefeeX
veterán

Nos, fórumtéma adott, és mivel hiába olvasok visszafelé, többnyire a hasonló kérdésekre csak olvasd el a termékek oldalát okosságok érkeztek, muszáj vagyok megkérdezni
NAS-t vennék
- maximum 30-ért
- minimum két rekesz kellene, SATA2 vinyókhoz
- nyomtatószervert tudjon
- jó lenne ha tudna iTunes media szervert (vagy nem tudom ez pontosan hogy van, mert appleTV-t még ezután veszek, de JBzve lesz, viszont NAS-ról szeretnék filmezni)
- halk legyen, ha már éjjel nappal fut, és azért ne 50 fok felett fussanak benn a vinyók
- bittorrent, klienssel, távoli menedzsmenttel, állítható forced encryption-nel, UPC proof kell :)
- megbízható

Előre is köszönöm

(#2994) Rosep


Rosep
senior tag

HP Microserverhez ez a Remote Access Card mi célt szolgál?

(#2995) krealon válasza Rosep (#2994) üzenetére


krealon
veterán

http://www.tenniswood.co.uk/technology/windows-home-server/review-hp-microserver-remote-access-card/

"I’ve been playing around with a new remote access card for the HP Microserver, the main benefit of this card it that it can give you access to the server as if you were sitting in front of it, whilst actually connected from anywhere via an IP connection.

Think of it as a virtual KVM switch with some added benefits, these include email alerts (although it only supports insecure SMTP servers, which was an issue for me as I couldn’t use Gmail as a reply, much like many other network services around, sadly). It gives you options to remotely power cycle the server, as if you could touch the power button on the front (so on, off and hard reset options are available). There are monitors for system heat, with options to alert or shut down the server if it exceeds a set maximum temperature."

Azt hiszem, ehhez nincs mit hozzafuzni.

(#2996) Pali79 válasza FefeeX (#2993) üzenetére


Pali79
aktív tag

Hát ez nekem a "kéne egy tengerparti nyaraló max 2 milláért" kategória.

Vagy az igényekből adj lejjebb vagy az áron emelj.

(#2997) FefeeX válasza Pali79 (#2996) üzenetére


FefeeX
veterán

Nem nagyon értek a témához, és itt pl le van írva egy csomó dolog, de értelmezni nem tudok mindent...
Tehát amit leírtam azok közül pl a ZyXEL NSA320 mit nem tud? Csak mert ennek 28 körül forog az ára...
DLNA meg hasonlók sajna nem mondanak semmit pl.

(#2998) Rosep


Rosep
senior tag

Úgy néz ki kinőttem a Buffalo NAS-omat. Nagyon gondolkodom egy HP Micro Serveren. Az op.rendszeren mégjobban. :)

Ezek a kritériumok fogalmazódtak meg bennem:
- Belső másolás PC nélkül (sebessége miatt)
- 2 HDD RAID1-ben (fotóknak és fontos cuccoknak), 1 HDD torrenteknek, 1 HDD filmeknek
- A mostaninál gyorsabb másolás PC-NAS között (most kb. 10-15 MB/s ha nem állítom le a torrenteket)
- Bittorrent kliens használható legyen ezek valamelyikével
- Tudjak róla másolni, törölni akár távolról is Androidos mobillal (IP címem nagyon ritkán változik)
- Ha belefér, akkor az optikai meghajtó helyére egy mobilrack-et raknék, 5. HDD-nek :)

Szóval mindez megoldható-e FreeNAS, OpenMediaVault stb.-vel? Windows-t hagyjuk, 'router szerű' op.rendszer érdekel csak, monitor és billentyűzet nélkül.
Esetleg magyarul is tudó ezekből van?

Ugye azt jól sejtem, hogy a HP Micro Servernek nincs alternatívája most árban?
A fogyasztás lényegtelen, de a zaj már lényegesebb, bár nem döntő tényező.

[ Szerkesztve ]

(#2999) watercooling válasza Rosep (#2998) üzenetére


watercooling
tag

(#3000) Rosep válasza watercooling (#2999) üzenetére


Rosep
senior tag

Na hát erről nem tudtam. Átolvasom mindjárt.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.