Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2701) Pali79 válasza koszanova (#2697) üzenetére


Pali79
aktív tag

Na ezt én is megszívtam rendesen anno amikor felraktam az OMV-t. Nem akarlak elkeseríteni, de újra kell telepítened! :K Telepítéskor csak annak a lemeznek szabad csatlakoztatva lennie amire telepítesz!!! Vagy a bios-ba letiltod vagy kihúzod a kábelt! Arra a lemezre amire a OMV felkerült mást nem fog tudni rakni!!! Egyszerűen nem engedi azt a lemezt használni, az csak az övé! Én egy 1GB-s pendrive-ra telepítettem ami bőven elég neki. Az állandóan be van dugva a gép seggébe. Ha kész a telepítés, gép kikapcs, lemezek bedug és utána már lehet a lemezekkel cseszekedni! :C

Egyébként nagyon jó cucc csak vannak ilyen buktatói a telepítésnek, de utána nagyon jól működik! :K

(#2702) misimagaki válasza Pali79 (#2701) üzenetére


misimagaki
aktív tag

Telepítéskor kiválasztható melyik lemezre telepítse a rendszert, nem?
A leírásokban így láttam. Akkor meg mindegy, hogy rá van dugva, vagy nincs.
A disk managmentben a telepítés után hozzá adhatók a lemezek szerintem... De majd kipróbálom....

Freenas-t futattam az aszali gépemen pendrive-ról úgy, hogy a windowsos rendszerlemez benne volt.
Annyit csináltam, hogy a disket hozzáadtam, de nem csatoltam fel a fájlrendszerét, illetve a power managmentben leállítottam 5 perc után - ne forogjon, ha nincs haszna....

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#2703) misimagaki válasza misimagaki (#2702) üzenetére


misimagaki
aktív tag

rendszerlemez kiválasztása

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#2704) Pali79 válasza misimagaki (#2702) üzenetére


Pali79
aktív tag

"Telepítéskor kiválasztható melyik lemezre telepítse a rendszert, nem?
A leírásokban így láttam. Akkor meg mindegy, hogy rá van dugva, vagy nincs.
A disk managmentben a telepítés után hozzá adhatók a lemezek szerintem... De majd kipróbálom...."

Lehet, hogy így kéne működnie de én is szívtam egy csomót, míg egy kolléga megsúgta, hogy húzzam le a lemezeket csak az maradjon amire telepítek. Ez lett a megoldás! Csak a pendrive, arra a rendszer és utána lemezek rádug és mindenki happy! :C

(#2705) misimagaki válasza Pali79 (#2704) üzenetére


misimagaki
aktív tag

Meghajlok a tapasztalati tények elött. :R :R :R
De kipróbálom hamarosan.... :D
Majd tudósítok...

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#2706) veze válasza Pali79 (#2701) üzenetére


veze
őstag

ezt annyival egésziteném ki
hogy nálam egy 80 GB-os lemez volt benne amikor települt, és persze azt kisajátitotta teljesen . miközben szinte nulla volt az elfoglaltsága mégsem engedte hogy máshoz használjam..
g-parted live cd be.. és átméreteztem. lehuztam a 80 gb -ot 6-ra, a maradékbol meg másik particiot csinaltam. így már minden további nélkül kezelte

(#2707) sixtybi


sixtybi
tag

Biztos már sokan megkérdezték itt, hogy szerintetek melyiket érdemes inkább megvenni?
Synology DS212j vagy QNAP TS-212 ???

Valahogy mindig mikor rájövök, hogy az egyik jobb a másiknál, akkor mindig jön egy másik vélemény, ami szerint meg a másik jobb.

Az áruk kb egyforma, tehát ez nem szempont.

Nekem itthonra kéne.

Egy csomót olvastam már vissza ebben a fórumban, és máshol is, de inkább összezavar, mint segít.

A legjobb az lenne, ha lenne valaki, aki már mindkettőt használta, és van is véleménye.

Sajnos ahhoz túl drága, hogy kísérletezzek.

Köszi a segítséget.

(#2708) Alex91 válasza sixtybi (#2707) üzenetére


Alex91
félisten

Nem használom egyiket se, de hardver én nagyon egyformák, azt hiszem mindkét OS kipróbálható a gyártó honlapján, Synology most van az ujjal béta fázisban. Ha azonos az áruk, akkor én a Synology-t vennem.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2709) Mania válasza sixtybi (#2707) üzenetére


Mania
senior tag

Kis árkülönbség esetén Synology, lényegében egyforma a tudásuk.

[ Szerkesztve ]

(#2710) sixtybi


sixtybi
tag

Teljes a bizonytalanság NAS ügyben, ugyanis új szereplő lépett be, HP microserver.
Úgyhogy a QNAP vs Synology meccset eldöntöttem a Synology javára, de mit kezdjek ezzel az új szereplővel?

Megéri saját NAS-t építeni?

(#2711) krealon válasza sixtybi (#2710) üzenetére


krealon
veterán

Ha van ra idod es turelmed, akkor megerheti sajat NAS-t epiteni.

Ha bevallalod a masfel-ketszeres fogyasztast, akkor cserebe kapsz 2 extra HDD helyet es szinte barmit telepithetsz ra, ami egy PC-n elfut.

Synology
7-18W, 2 disk, 256MB RAM, 1.2GHz proc, Hardware Encription, kulcsrakesz szoftver

Microserver
33-55W, 4 disk, 8GB RAM, 1,33GHz dual core proc, No hardware Encription, szoftver nelkul

Nalam az utobbi dolgozik FreeNAS 0.7-tel. ;)

HP ProLiant N36L és N40L Microserver topik

Szerk: termeszetesen az 55W-os fogyasztas 4+1 HDD-vel ertendo.

[ Szerkesztve ]

(#2712) sixtybi válasza krealon (#2711) üzenetére


sixtybi
tag

Köszi.

Én is pont ezeket a szempontokat látom, köszi.

A freenas vs synology dsm az mennyire érdekes kérdés?

Kerestem pl freenas screenshot-okat, és nem is találtam.

(#2713) krealon válasza sixtybi (#2712) üzenetére


krealon
veterán

Elore is elnezest a hosszu valszert. Ime nehany screenshot.

(#2714) Billu válasza veze (#2706) üzenetére


Billu
aktív tag

g-parted live cd be.. és átméreteztem. lehuztam a 80 gb -ot 6-ra, a maradékbol meg másik particiot csinaltam. így már minden további nélkül kezelte

:R

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

(#2715) Duncea


Duncea
csendes tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne - lehet h nagy butaság - de a Androidos telefonnal (konkrétan Samsung Galaxy S II), elérem a NAS-t, illetve az azon levő fileokat/ könyvtárakat? Vagy kell hozzá valami specko app a telefonra? Konkrétan egy Zyxel NSA-210-et néztem ki magamnak...

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

(#2716) Pali79 válasza Duncea (#2715) üzenetére


Pali79
aktív tag

Ha tudsz netezni a telefonnal akkor el tudod érni csak DNS kérdése az egész.

(#2717) Duncea válasza Pali79 (#2716) üzenetére


Duncea
csendes tag

Remek, nagyon köszi! :))

És még egy gyors kérdésem van, erről a NASról van tapasztalatotok?
Raidsonic Icy Box IB-NAS5310

A 3.0-ás USb miatt tetszett meg...

(#2718) krealon válasza Duncea (#2715) üzenetére


krealon
veterán

WiFi-n keresztul (LAN) a Samba (windows network) megosztasokat elerheted pl "ES File Explorer"-rel vagy "File expert"-el.
Masik halozatbol (3G, stb.) csak akkor, ha a tuzfalon (router) ki vannak nyitva a NAS-ra megfelelo portok a megfelelo protokolnak es tudod a halod kulso IP cimet.

Esetleg a NAS gyarto altal adott speci Domain nev alatt speci alkalmazassal vagy web browser-rel (pl Xstreamer-nel az http://en_nasom.myxstreamer.net vagy hasonlo). :R

(#2719) krealon válasza Duncea (#2717) üzenetére


krealon
veterán

Ennek a Raidsonic Icy Box IB-NAS5310 -nek a kepek alapjan zero szellozese van, igy garantaltan megfo benne barmilyen 3.5-es HDD.

Az USB 3.0, pedig egyszeru vevocsalogato.
A 375Mhz-es proci, 64M RAM, 1MB flash nagyon karcsu, foleg a gigabitet es az USB 3-at tekintve.
Ha van kedved winyot fozni, akkor nyugodtan megveheted.

(#2720) krealon válasza Duncea (#2717) üzenetére


krealon
veterán

Lejart a szerkesztes. :(

Itt mar volt szo rola:
http://prohardver.hu/tema/milyen_nas-t_vegyek/hsz_751-800.html

(#2721) sixtybi válasza krealon (#2713) üzenetére


sixtybi
tag

Szia,

köszi a screenshot-okat. Nagyban nem nyitja meg, de így is azért elég sokatmondó.

(#2722) krealon válasza sixtybi (#2721) üzenetére


krealon
veterán

Elgepeltem. A nagy kepek nem jpg, hanem gif kiterjesztesuek... :(

(#2723) sixtybi válasza krealon (#2722) üzenetére


sixtybi
tag

köszi.

Így már meg tudtam nézni. Elég meggyőző a freenas a screenshotok alapján, de végül győzőtt a Synology DS212j

:)

Köszi mindenkinek a segítséget.

(#2724) skoos


skoos
őstag

NASt kell vegyek.
elvárásaim:
2 lemez (2x 3TB)
távoli elérés és konfig, bárhonnan az internetről.
legyen gyors, nem akarok várni amíg gondolkozik.
Ftp, http download list, más-más célmappákba, más-más szerverekről. Ezt egy szép listába fel tudjam vinni és onnan töltsön le.
Értelemszerűen nem akarok sokat költeni, de ha a synology az egyetlen ami működik rendesen, beruházok egy 212j-re. De akkor annak mindent tudnia kell és 10évig gép legyen!
:U

(#2725) skoos válasza skoos (#2724) üzenetére


skoos
őstag

nincs ilyen? Valami hasonló letöltőlistás megoldást keresek, mint a jdownloader. Nemondjátok már, hogy ilyenre nincs igény.
Gondolom a többfelhasználós DDNS elérést mnidegyik tudja, ezért nem írtam fel külön.
:U

(#2726) Pali79 válasza skoos (#2725) üzenetére


Pali79
aktív tag

Synology 212j, de ezt már te magad is megfejtetted. :C

(#2727) skoos válasza Pali79 (#2726) üzenetére


skoos
őstag

és mi lenne a hozzávaló letöltőprogram, amit telepítenem kéne rá?

(#2728) Pali79 válasza skoos (#2727) üzenetére


Pali79
aktív tag

Ezt olyantól kéne megkérdezni akinek ilyen cucca van. Nekem házibarkács nas-om van OMV-vel. Azt ismerem már nagyjából...

(#2729) skoos válasza Pali79 (#2728) üzenetére


skoos
őstag

azért jó érzés, hogy a legdrágább otthoni nast javasoltad problémám megoldására... de inkább jó lenne tudni, hogy megfelelő-e arra amire használnám.

(#2730) Alex91 válasza skoos (#2729) üzenetére


Alex91
félisten

[link]

[link]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2731) skoos válasza Alex91 (#2730) üzenetére


skoos
őstag

wow. És így FTP letöltéseket is meg tudok adni?

(#2732) Joshi


Joshi
titán

Üdv. Szeretnék venni egy Nas-t. Olvasgattam a topikot és többen a Synology-t ajánlják. A probléma az hogy nagyon drágák ezek a kütyük, én ennyi pénzt nem akarok kifizetni. Hogy pontosan mi a határ? Mondjuk olyan 20-25k. Mit is akarok cserébe? Először is leírom hogy mihez kellene és a cuccot ami jelenleg van.
Full HD filmek lejátszására kellene hálózaton keresztül(Ethernet 100BASE-TX).
Van egy TP-Link TL-WR941ND routerem és hozzá egy TL-WN951N vevő (a vevő a PC-ben van arról csak divx és képek esetleg zene). Amivel lejátszanám a filmeket az egy LG BD660 lejátszó(Ethernet 100BASE-TX), kérdés hogy elég-e az ethernet 100Mbps-es sávszél.

[ Szerkesztve ]

(#2733) Alex91 válasza Joshi (#2732) üzenetére


Alex91
félisten

Elvileg eleg.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2734) hati válasza Joshi (#2732) üzenetére


hati
addikt

Ha egyszerre csak kliens játszik le, akkor elég.

(#2735) Joshi


Joshi
titán

Na és milyen Nast? :U

(#2736) Alex91 válasza Joshi (#2735) üzenetére


Alex91
félisten

Ha nincs meg HDD, akkor egy MyBook Live...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2737) Celtis


Celtis
veterán

Sziasztok,

Milyen NAS-t ajánlanátok otthonra? Most van egy linuxos beltéri/médiaplayerem, ami tulajdonképpen mindent tud, csak sajnos sebesség problémáim vannak.

Ennek megfelelően nekem egy nyílt oprendszerű linuxos cucc lenne a legjobb, ami képes
min 20-30MB/s hálózati átviteli sebességre, legyen energiatakarékos, halk és lehetőleg kedvező áron.
Windows fájlmegosztás, DLNA (Panasonic TV-vel működő), torrent kliens (transmission) amire használnám.

(#2738) Joshi válasza Alex91 (#2736) üzenetére


Joshi
titán

Ahogy elnézem a legtöbben 40k alatt nem ajánlanak nas-t úgy hogy marad a jó öreg ethernet kábel amivel összekötöm az asztali pc-vel oszt csókolom. :D

(#2739) jNk válasza Joshi (#2738) üzenetére


jNk
senior tag

Bőven 40e Ft alatt a Synology usb station 2 és a Zyxel nsa-310 is jó választásnak tűnik. Az utóbbi Celtis számára is jó lehet ha nem ragaszkodik a nyílt linuxos OS-hez.

(#2740) Alex91 válasza Joshi (#2738) üzenetére


Alex91
félisten

My Book Live jo arban van... Persze, ha nincs meg HDDd a NAS-ba...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2741) Pali79 válasza Celtis (#2737) üzenetére


Pali79
aktív tag

HP proliant + OMV

(#2742) Celtis válasza Pali79 (#2741) üzenetére


Celtis
veterán

Ez olcsó?

Amúgy azt nem értem, hogy ha bármelyik NAS típusra rákeresek, csak a legfontosabb információkat nem írják le a specifikációban. Pl. sebesség. Baromi jó, hogy gigabites csatoló van rajta, csak ez semmit nem mond arról, hogy milyen gyors a cucc.

(#2743) koszanova válasza Celtis (#2742) üzenetére


koszanova
csendes tag

http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-charts/bar/2-filecopy-read
Ez részben segít. Nincs benne minden típus, de kis áttekintésnek jó.

He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

(#2744) Pali79 válasza Celtis (#2742) üzenetére


Pali79
aktív tag

Hát, hogy olcsó az relatív. Árgép Viszont 4 hdd fér bele, hátránya (esetleg), hogy nincs hozzá op rendszer, ezért is ajánlottam hozzá az OMV-t. A gyári op-vel ellátott 4 lemezes nas-okhoz képest jó az ára mert azok 100k körül vannak. Nekem nem érné meg a különbséget a rendszer főleg, hogy van ingyenes alternatíva.

Egyébként a sebesség nem kizárólag a nas-on múlik. A proliant esetében az alkalmazott op. rendszertől és a hálózat többi elemétől is.

A synology egyik termékénél láttam sebesség adatot is, már nem emlékszem, hogy melyiknél de arra igen, hogy "akár 100 MB/s" is lehet az írás/olvasás.

(#2745) Celtis válasza koszanova (#2743) üzenetére


Celtis
veterán

Köszi, ez jó link.

(#2746) Celtis válasza Pali79 (#2744) üzenetére


Celtis
veterán

Nem is vészes az ára.
Sajnos kiderült, hogy a DLNA gondokat nem a szerverként használt MP lassúsága, hanem a TV hiányossága okozza, így hiába tennék alá gyorsabb eszközt. Azért köszönöm a segítséget!

(#2747) DjKoxi


DjKoxi
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék kérdezni valamit. Ha van egy 2 lemezes NAS és ha az egyik lemezről filmet nézek, akkor a másik a beállított idő múlva automatikusan lekapcsol?

Másik kérdés : Néztem ezt a HP mikroszervert. Arra ha egy hozzáértő tesz op-rendszert, beállítja, elmagyarázza a használatát, akkor kezelhető úgy mint egy NAS? Utána már nem igényel állandó felügyeletet, karbantartást? Vagy azt esetleg távolról is lehet végezni? Nagy igények nincsenek, csak adattárolás, filmeknek, képeknek, és azok nézése médialejátszóval helyi hálózaton.

Azért kérdezem ezt, mert a 4 lemezes NAS-ok több mint a duplájába kerülnek a HP-nak.
A zaj, meg a méret elhanyagolható, mert van hely hova tenni.

Köszönöm előre is a válaszokat, és bocs a sokaknak egyszerűnek tűnő kérdések miatt.

(#2748) pucni


pucni
csendes tag

Üres NAS-t szeretnék feltölteni adatokkal, de a router amin csatlakozik az csak 54Mbites. Lassú nagyon. Próbáltam a beépített USB2 portról is rámásolni, de az sem több 10 MB/s-nál.
1. kérdés, van-e valamilyen módszer, hogy USB-ről gyorsabb legyen a másolás?
2. A routert kihagyva köthetem az alaplapi hálózati kártyához direktbe is a NAS-t?
3. Ha igen, akkor a kábel bekötés számít? (egyenes, fordított bekötés)
4. Kell valamilyen fix IP beállítás?
Elvileg a NAS és a hálókártya is gigabites.Előre is kösz a segítséget.

(#2749) Alex91 válasza pucni (#2748) üzenetére


Alex91
félisten

Milyen NAS? Mondjuk ha USB-n annyit tud, akkor nem valoszinu, hogy halon is sokkal tobbet fog tudni...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2750) hati válasza pucni (#2748) üzenetére


hati
addikt

Az 54mb, az a wifire értendő, bár gondolom csak 100-as a LAN része is. Ha gigás a NAS és a PC-d eth interface is, akkor lehet gyorsabb is akár.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.