Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16001) Dave™ válasza Modst3R (#16000) üzenetére


Dave™
nagyúr

Atomból is voltak erősebb, kétmagos, desktop procik, egy olyan már akár elég is lehet. Én az OpenMediaVault-ra voksolok, röviden OMV, ez pluginekkel bővíthető, nem igényel semmi speciális tudást sem a telepítése, sem a használata és tud szinte mindent, amit a gyári megoldások.

(#16002) Modst3R válasza Dave™ (#16001) üzenetére


Modst3R
senior tag

Halottam már róla. Köszönök mindent! :R

️Anna (sajnos a felhasználó nevem nem tudom módosítani.)

(#16003) phaseOne válasza krealon (#15997) üzenetére


phaseOne
tag

Hopsz, jogos, tényleg nem tud ilyesmit... :DDD

Így lenne még egy kérdésem: létezik olyan RAID 1 rendszer amit USB-n keresztül el lehet érni? Az az igazság, hogy nincs a gépemen ethernet csatlakozó, és sok adatot mozgatnék ahhoz, hogy wifi-vel szórakozzak :/

(#16004) Multibit válasza phaseOne (#16003) üzenetére


Multibit
veterán

Inkább ilyesmit szerezz be!

(#16005) phaseOne válasza Multibit (#16004) üzenetére


phaseOne
tag

:R :R :R
köszönöm :)

(#16006) Mankó


Mankó
veterán

Zyxel 310-est cserélnék egy gyorsabb megoldásra. A benne lévő wd red 3 tb-s marad.
Semmi extrát nem tervezek, média lejátszó kiszolgálása, torrent. A jelenlegi net 200/50 és minden gigabiten kommunikál.
Egy synology ds114-et néztem első körben, vagy válasszak inkább 2 lemezes verziót?
Mit ajánlotok? Miért?

(#16007) Wanted


Wanted
csendes tag

Sziasztok!
Főleg torrentezésre keresek 2 lemezes NAS-t, ami kellőképpen gyors a Digi1000-es net-hez.
Synology 215j-t próbáltam. A hálózaton történő másolás sebessége elég jó vele (60-70 MB/s), de a torrentek letöltési sebessége csak 10-12 MB.

(#16008) kenny123


kenny123
addikt

Sziasztok!
Megint itt, most egy picit eltökéltebben mint eddig.
Jelenleg ds115j synology, de kevésnek bizonyul benn a vas. Keresek olyan max. 2 lemezes NAS-t, amivel a 0-24 órás transmission mellett alkalomadtán hálózaton kívülről is el tudom érni a sorozataimat, filmjeimet mobil eszközzel (tablet, telefon.) Plex segítségével, röccpöcc, gond nélkül.
Ha lehet maradnék márkán belül, DS216playről már sokat olvastam, de talán túl sokat is tudna nekem. Mondjuk lehet kiszolgálna már akkor örökre. :) Létezik annál olcsóbb alternatíva?
Illetve, a használatban még bentvan egy Mede8er médialejátszó, amire BD50ISO-t streamel jelenleg is a syno, de gondolom ha legalapabb belépőmodell tudja ezt, akkor a komolyabbak is gond nélkül.

Köszi!

yo

(#16009) Mankó válasza kenny123 (#16008) üzenetére


Mankó
veterán

Nálam ugyenezt a feladatot egy zyxel 310-es látja el (torrent 10-12 mb-val stabilan tölt lefele) és a mede8er média lejátszómat is tökéletesen kiszolgálja.
De már én is egy gyorsabb, kényelmesebb megoldást hajtok. Eddig egy ds114el szemezgettem (vagy hasonló combos hw-ű nas), de akkor már jobb lenne a 2 lemezes verzió.
Neked mi a baj a jelenlegivel?

(#16010) kenny123 válasza Mankó (#16009) üzenetére


kenny123
addikt

Minden tökéletesen megfelel, csak az hogy nem tudom elérni külső hálózatból. Plex megakad, proci 100on pörög, lassú, több perc mire betölt egyáltalán egy videót, utána nem lehet tekerni, stb. És nem a netkapcsolattal van a gáz.

yo

(#16011) Mankó válasza kenny123 (#16010) üzenetére


Mankó
veterán

Én belső hálózaton használom, ott természetesen semmi gond.
Ha külső hálózatról akarod használni, akkor jóval combosabb hardver kell neked. S lehet a 214 play is kevés lenne, de majd a guruk megmondják.
Ha a fogyasztás annyira nem szempont, akkor építhetsz magadnak is egy nas-t, jóval nagyobb lenne a számítási teljesítmény, gyorsabb az adat átviteli sebesség is és árban is sokkal jobban kijössz, mint egy 100 ezres csoda nassal. Csak hát azzal foglalkozni kell..

[ Szerkesztve ]

(#16012) kenny123 válasza Mankó (#16011) üzenetére


kenny123
addikt

Fogyasztás a szempont a legkevésbé, de építgetni nem akarok. Tudom hogy olcsóbban kijönnék, de jobban bízom a célhardverben, nem szeretem a mókolást. :)

yo

(#16013) Rick4 válasza kenny123 (#16012) üzenetére


Rick4
félisten

Az építgetés pont azt jelenti, hogy egy alaplapot becsavarozol egy házba 4 db csavarral. Ezen mit lehet nem akarni? ;)

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#16014) lazydog válasza Rick4 (#16013) üzenetére


lazydog
addikt

Ennél azért jóval több energiát, időt kell bele fektetni.
Másrészt, a lustaságát sokaknak nehezére esik bevállalni. ;]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#16015) gbors válasza Rick4 (#16013) üzenetére


gbors
nagyúr

Ezt többedszer írod le, de marhára nem így van. Én már jópár gépet összeraktam életemben, és egyre jobban utálok ilyesmit csinálni. Az összes alkatrészt beszerezni (ha a költség fontos, akkor jellemzően nem egy helyen veszel mindent), kicsomagolni, mindent összeépíteni, utána rendet rakni az messze nem pár perc.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#16016) lazydog válasza gbors (#16015) üzenetére


lazydog
addikt

És a legalább ennyire fontos szoftver oldalról még szót se ejtettünk.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#16017) fogtunder válasza Rick4 (#16013) üzenetére


fogtunder
nagyúr

hiszen köztudott, hogy egy számítógép csak ennyiből áll, egy ház, egy alaplap és négy csavar. az én asztali gépemben sincs más, 3 perc volt összerakni és tökéletesen működik.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#16018) kenny123


kenny123
addikt

Akkor ez most a "milyen NAS-t építsünk topik"?

Igazából legkevésbé akarok konfigot összerakni. Maximum hdd csere volt egész eletemben, és ennél többet nem is akarok. Céleszkoz kell, támogatással, garanciával, mokolas nélkül.

yo

(#16019) fogtunder válasza kenny123 (#16018) üzenetére


fogtunder
nagyúr

részben az, mivel egységnyi pénzből sokkal nagyobb teljesítményű, rugalmasabb eszközt lehet kihozni, ami hosszabb ideig ki fog szolgálni. egyébként egy 214Play, 216Play jó választás lehet erre, vagy a QNAP Intel procis darabjai. az ARM chipsetek egy jelentős része nem is képes transzkódolni, és a torrentet sem bírják túl jól. a 216Play SoC-je egy üdítő kivétel, de erre pl. egyelőre nem elérhetőek a Synocommunity pluginek az új architektrúra miatt, ezt várhatóan idővel javítani fogják, de egyelőre még ez a helyzet.

ezek a cuccok ilyen 80-100K körül mozognak, építeni hasonlót lehet 50 körül. ha ezt visszaszámolom a saját órabéremre, akkor nagyon-nagyon sokat kellene vele mókolni, hogy megtérüljön.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#16020) lazydog válasza kenny123 (#16018) üzenetére


lazydog
addikt

Akkor meg ne habozz összetörni a malacperselyt! :)

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#16021) kenny123 válasza fogtunder (#16019) üzenetére


kenny123
addikt

Értem, köszi. Akkor úgy néz ki marad a 216play. A synocommunity pluginek alatt mire kell gondolnom? Transmission, plex mehet mar?
Ha azt is figyelembe veszem hogy a 115j-t nem tartom meg, akkor máris picit jobban kijövök.

yo

(#16022) gbors válasza lazydog (#16016) üzenetére


gbors
nagyúr

Nem, őszintén szólva sosem telepítettem custom NAS OS-t, úgyhogy inkább ehhez nem szólok hozzá. Az out-of-the-box gépeknél sem teljesen triviális a SW - feltelepíteni OK, de beállítani azt is be kell.

(#16018) kenny123: ahogy giorgio is írta, az épített NAS túl erős alternatíva ahhoz, hogy itt ne foglalkozzunk vele. De ha valakinek ehhez nincs kedve, az is teljesen valid álláspont.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#16023) fogtunder válasza kenny123 (#16021) üzenetére


fogtunder
nagyúr

[link]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#16024) Rick4 válasza gbors (#16015) üzenetére


Rick4
félisten

Nézzük a két esetet.

1:
Veszel egy házat, egy ram modult, meg egy atomos amd e350-est, vagy egy intel procis Q1900-as lapot. Kicsomagolod a házat meg a lapot, berakod a lapot, 4 db csavarral becsavarozod, és beteszed a ram modult, rádugsz 5 db csatlakozót. becsavarozod a vinyót 4 csavarral, majd nekifogsz telepíteni.

2: Veszel egy gyári nast, kicsomagolod, jobb esetben kiveszed a hdd fiókot, rosszabb esetben szétszeded a házat, de mindkét esetben becsavarozod a vinyót, és elkezdesz telepíteni.

A kettő között lehet kb dupla sebességkülönbség az erősebb javára kevesebb pénzért, vagy lehet 1.5X-ös sebességkülönbség spórolással, de egy biztos, akkor súlyos ezresek maradnak a kezedben kb 5 perc plusz munkáért.

A leírt lehetőség nem kötelező, hanem választható, csak sokan nem ismerik ezt a vonalat. Ennyi erővel minek autó, járjunk biciklivel, hiszen a bringa olcsóbb, és ha elromlik, sokkal kevesebb pénzből javítható. Csak ugye ázol- fázol rajta, egyszerre csak egy embert tud vinni, és ráadásul lassú is. Na majdnem ilyen egy gyári nas abból a 20-30 rugóból, amit többen elképzelnek először. Bár tévedés, mert ha az alkatrészek újak, gyanúgy garisak, mint egy nas, sőt, amíg egy synolody ds215j 55 ezerért 2 év garis, addig egy q1900 25-ért 3 év garis. Vinyó mindkettőbe kell, telepíteni mindkettőnél kell, de 2 év múlva vagy egy lejárt garis nas, vagy még egy évig garis lap, miközben már két évig elégedetten használtad, gyors, nevetséges fogyasztású, és olcsóbb is.

Persze mindenki azt csinál a pénzével, meg az idejével amit akar, de igazából megcáfolni ezeket még senkinek se sikerült. Az nem érv, hogy nincs pluszban 5 perc, mikor 10 rugót kidobsz az ablakon közben, az se nagyon, hogy nincs kedved 3 csatit rádugni. Én is raktam össze eddig 2-300 gépet, kb csukott szemmel rádugdosok mindent, a lapot, a ramot meg a házat aztán marha nehéz beszerezni... :D

Csak hogy tényszerű is legyek, mert ugye sokkal egyszerűbb a tényekre támaszkodva, tapasztalatból írni valamiről: Volt hp microserverem, 4GB rammal, vinyóval 50-ért vettem, gyenge volt, megkajált 40W-ot., volt syno ds 213j-m, 62-ért vettem, gyenge volt, és megkajált 22W-ot, volt syno ds414j-m, igaz, ezt olcsón vettem tele vinyóval, és jól adtam el, de szintén gyenge volt, és 25W körül kajált. Most van egy épített gépem Q1900-as lappal 4GB rammal, 40 rugóból bármelyiknél jobb, és ugye a lapra 3 év garim van, emellett paneltáppal, adapterrel a konnektprból mérve 12-14W között ugrál a fogyimérő, ha nyugszik, lemegy 10.5-11-re is. Nehéz lesz érvelni, hogy rosszul döntöttem, sőt, rosszul látom, de megpróbálhatjátok. ;)

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#16025) gbors válasza Rick4 (#16024) üzenetére


gbors
nagyúr

Örülök, hogy ilyen szép részletesen leírod, hogy mi a jó az épített NAS-ban, bár ezt az égvilágon senki sem vitatta. Ugyanakkor megint tényként írod, hogy 5 perc plusz munka az épített NAS, ami továbbra is távol áll a valóságtól.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#16026) Alex91 válasza Rick4 (#16024) üzenetére


Alex91
félisten

Milyen hazban van a NAS-od?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#16027) Rick4 válasza Alex91 (#16026) üzenetére


Rick4
félisten

Írtam már 100x, keress vissza, nincs értelme mindent 100x leírni. ;)

Gbors: Lehet, hogy a te valóságodban, a te kézügyességeddel 6, de ha 10, akkor mi van? Fele pénzért sok a 10 perc plusz? :U Ha semmit se vitatsz, akkor miről is beszélgetünk? :D

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#16028) Alex91 válasza Rick4 (#16027) üzenetére


Alex91
félisten

Ja, azt hittem valami normalis NAS haz...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#16029) fogtunder válasza Rick4 (#16027) üzenetére


fogtunder
nagyúr

azt vitatta, hogy 5 perc plusz meló egy átlag usernek, nem azt, hogy te mennyire ügyes vagy és milyen jól döntöttél. a szövegértés állítólag hasznos dolog.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#16030) gbors válasza Rick4 (#16027) üzenetére


gbors
nagyúr

Világosan leírtam, mit vitatok - az 5 perc pluszt. És nem azért, mert 6 vagy 10, hanem azért, mert legalább 30-40 - nekem, pedig azért van némi gyakorlatom benne. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ha valami gebasz van, akkor épített gép esetében mennyi macera van, amíg biztos nem leszel benne, hogy garanciális a történet.

Nézd, mind nagyon örülünk, hogy ennyire bevált az épített NAS, de azt láthatóan nem érted, hogy van, akinek ez az irány abszolút nem pálya, hiába olcsóbb. És nem feltétlen azért nem pálya, mert nem képes megcsinálni. Próbáld meg ezt elfogadni.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#16031) zserrbo


zserrbo
aktív tag

Lassan kezd összeállni milyen igényeim vannak, de a megvalósíthatóság miatt kérdeznélek titeket. Ahogy látom 3 féle lehetőség közül választhatnék: kész nas megoldás (ebből a zyxel nsa325 v2-re gondolnék leginkább, az ára miatt is), egy gen8 (de a htpc funkcionalitást ahogy olvastam nem tudnám kivitelezni jól), építeni egyet. Szinte nulla linux tapasztalatom van, de szerettem volna mindig is beletanulni. Csak jó lenne tudni milyen lépései vannak.

Ahol lenne digi 100/50-es net van. Legalább ezt szolgálja ki, esetleg többet, de 1Gbit-re nincs igényem.
Ezeket akarnám, hogy tudja:
1. torrent - lehet elszaladna 100 felé a torrentek száma, de ésszerű határok között tartanám. Nem akarok seed szervert üzemeltetni.
2. fájlok elérése (képnézegető se lenne rossz, de a videók streamelhetősége más hálózatra sem)
3. webszerver futtathatósága
4. tv-re kötve mediaszerver (tudom kodi, plex de még egyik sem ismerem), ha már lúd legyen kövér alapon
5. végül jött az ötlet, hogy milyen jó lenne, ha netezni is lehetne rajta néha 1-2 órát (böngészés, skype) és opcionálisan 2000 körüli játékok ha mennének rajta

csak megemlítem, mert még nem próbáltam, de a dockerrel meg akarok ismerkedni (igaz ehhez nem kell nas), de láttam a Synology DSM-ben van ilyen lehetőség, így azt preferálnám így látatlanba (kollégáknak is többnek Synology van).

opcionális:
6. ftp szerver
7. adatok szinkronizálása több gépen és esetleg telefonon
8. felhő - tudjak adni másnak tárhelyet (persze nem üzleti célból)
9. voip
10. vpn

Alkatrészekben erre gondoltam:
Asrock Q1900-itx vagy Q1900B-ITX nem tudom melyik lenne a jobb
4GB ramra gondoltam - milyen ram kell 1333DDR3-ból?
ház tápból LCPOWER LC-1360mi 75W, de igazából más tippet is elfogadok, talán annyi elvárásom van, hogy usb 3 legyen rajta és a tápja ne a leggagyibb legyen. Hangja nem fontos, hogy ne legyen, de halk legyen.
winyónak még meglátom, de egy 1TB-os WD Red-re gondoltam. 2-nél több winyót szerintem nem akarék belerakni
Ez így kb 49 - 20 a winyó.

A fenti pontok közül mi az ami gondot jelentene akár hardverileg akár szoftveresen? Illetve milyen megoldást ajánlotok?

Az itt kapott infók után megpróbálnám megnézni virtuális gépen mi hogy (bár ez nem sikerült tegnap a DSM-mel valamiért, fentebb írtam), de lehet már a black friday alatt bevásárolnék, ha lesz valami.

[ Szerkesztve ]

(#16032) Dave™ válasza zserrbo (#16031) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez kicsit szerintem sok igény lesz így egybegyúrva. Egyrészt vannak a klasszikus file szerver/NAS funkciók, azok rendben vannak, és még DSM sem kell hozzájuk. Az OMV is simán biztosítja a torrentet, fileszervert különböző protokollokon, webszervert, plexet, kodit akkor, ha nem önmagában telepíted, hanem debian alá, ftp-t, privát felhőt, szinkronizációt, vpn-t, viszont ha te netezgetni szeretnél rajta, akkor vagy kell egy desktop os amire telepíted az OMV-t (Debian), vagy VM-ben futtatod ezt az OS-t, de az nem lesz igazi, a virtualbox nem egy vmware Workstation. Aztán megfejeled az egészet játékok futtatásával, amihez meg Windows kellene, és amivel az egész fentit keresztülhúzhatod (megoldható lenne win alatt is, de azt te nem akarod). Docker már van OMV alá is egyébként. A Gen8 microserver a Kodi és desktop funkciókon kívül mindenre tökéletes lenne, de ezeknél elvérzik, játszani pedig ne akarj egy NAS/HTPC kombináción, mert az már tényleg sok lesz a jóból.

Ja és a J1900 jó lesz NAS alá, de ha már HTPC is lenne egyben, a gyengébb de jobb GPUval rendelkező N3150 szerintem időtálóbb választás a H265 miatt.

Szerk: Hogy kicsit tisztább legyen a fenti gondolatmenet: a natív OMV telepítés ellát minden NAS és médiaszerver funkciót, de a Kodihoz és a netezéshez kell a Desktop Linux is alá.

[ Szerkesztve ]

(#16033) zserrbo válasza Dave™ (#16032) üzenetére


zserrbo
aktív tag

Linuxot akarok rá igen nem wint, mert meg akarom tanulni a kezelését.
Kipróbálom holnap vmware-re feltolni a Debiant és rá az OMV-t. Az OMV-nél olvastam, hogy jobb a Debian, de ez általánosságban is elmondható nas,htpc..felhasználásnál vagy szóba jöhet ubuntu vagy más disztribúció is? Azért kérdezem, mert kipróbálnám DSM-el is.

A debianonra vmware-re kell raknom az OVM-et, kodit vagy simán telepíthető?

Windowsos madVR-rel használom a media player classicot, hogy szebb képet adjon (bár lehet nem veszek észre sok különbséget), van esetleg tapasztalata valakinek ilyen felhasználásra htpc-n, egyáltalán elképzelhető-e :)? Megfordult a fejemben nem-e járok jobban egy médialejátszóval és a HTPC funkciót hagynám, bár ha már van rá lehetőség lehet kár kihagyni. Olvastam visszább ment a vita a garanciáztatásról. Ettől én is tartok, de vonz a sokoldalúság és az hogy megtudjam csinálni.
A másik alaplapon még gondolkozom.

(#16034) MaCS_70 válasza Rick4 (#16024) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azt azért hozzátenném, hogy az a ház sem annyira triviális dolog. Számomra pl. teljesen felesleges bármilyen ház a NAS-nak, nem látható helyen van.
Próbaképp a minap stopperrel megmértem, mennyi idő alatt áll össze az épített NAS addig a pontig, ahonnét a gyárit is konfigurálni kéne, azaz összekábelezés + OMV telepítése. Hát, közelebb volt az 5 perchez, mint a 15 höz, és én nagyon a skála amatőr végén helyezkedem el, aki nálam is lassabb, az már nagyon béna.
Ehhez jönne még hozzá a házba építés, ami azért nem lehet több 10 percnél, de inkább kevesebb.

Ha nagyon-nagyon nagyvonalúan számolok, akkor sem jön össze 25 percnél több magára az épített NAS összerakására, amiből viszont még lejön a gyári NAS-ba HDD dugdosás.
Mondhatjuk, hogy egy OMV-t kicsit messzebbről kell konfigurálni, de ez is legfeljebb pár perc.
Tehát maximum fél óra többletről beszélünk, de lehet a fele is. Több tízezres megtakarításért nem rossz óradíj.

Persze ott vannak a szubjektív, de nagyon is érthető érvek a kész megoldások kompaktsága, esztétikuma, vélt vagy valós egyszerű(bb)sége mellett.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#16035) Dave™ válasza zserrbo (#16033) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az OMV debian alapú, szóval nem hiszem, hogy másra is fel fog menni épeszű keretek között. A DSM pedig ugye a Synology rendszere, ugyan az is Linux alapú gondolom, de azt csak natívan fogod tudni használni, nem valamire rátelepítve. Debian alá amennyire tudom utólagosan simán telepíthető csomagkezelőből az OMV, a Kodi is ugyanígy. A madvr amennyire átlátom a dolgot elsősorban a gyengébb minőségű dolgokat tudja feljavítani valamennyire, 1080p-nél sok hozzáadott értéket nem létok 2-3 méterről. A kodiban is van egyszerűbb post processing. A külön HTPC ugyan költségesebb meg komplexebb, de elegánsabb és rugalmasabb megoldás is egyben, nálam pl. egy Gen8 microserver natív OMV-vel a NAS, a HTPC-n pedig Elementary OS fut ami Kodiba bootol, de mivel kell Spotify is meg néha desktop, ezért ott van az is és bármikor tudok onnan is netezni, fileműveleteket végezni vagy kényelmesen hallgatni a Spotify-t (amit Kodi alól normálisan nem lehet sajnos).

(#16036) Dave™ válasza MaCS_70 (#16034) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én abszolút épített NAS párti vagyok, de nem értek veled egyet. Ott kezdődik, hogy találj egy megfelelő házat, ami nem esztétikum kérdése elsősorban (bár miért ne számíthatna az is egyeseknek, nekem sem érdektelen), hanem bővíthetőségé, hozzáférhetőségé, szellőzésé, megfejelve az árral. Ha azt mondom, hogy nézz egy jól szellőző, de kompakt 4x3,5"-es házat olcsón, aztán egy kis teljesítményű, takarékos és nem drága táp is jöhet, ezzel már több időt fogsz tölteni 20 percnél. Lehet velem van a baj, de én nem bíznék komolyabban a ház+táp 15 ezer forintért kombókban, szóval el lehet vele tökölni. Aztán pont a ház miatt könnyen lehet, hogy nem egy helyről fogsz tudni megvenni mindent (így jártam a HTPC-vel), az megint idő. Igen, OMV-t telepíteni 5 perc. Utána meg a Web GUI felfedezésével elég sok időt el fogsz tölteni, mert itt nincs Quick setup guide. Meg ha szeretnéd a HDD maradék kapacitását is használni, akkor lehet utólag átméretezni gparted-del, az is idő lesz. És akkor még semmilyen jogosultságot vagy egyebet nem állítottál be... Én szeretem az OMV-t, nem is tartom bonyolultnak, de nem korrekt elbagatellizálni a megveszem, kibontom és pár perc után használom gyári megoldásokkal szemben, mert itt azért komplexebb a TELJES folyamat, és senki sem fogja a kezed közben, nincs setup guide, mindennek utána kell járnod ha nem világos. Én sem vennék gyári NAS-t a pocsék ár/érték miatt, de egyrészt az átlagnál szerintem jobban értek hozzá, másrészt nem ijedek meg egy kis linuxos parancssorozgatástól sem, mert még az OMV-nél is könnyen előfordulhat, hogy szükséged lesz rá. Senkit sem akarok elijeszteni az épített NAS-tól, de ha csak a fentit látják, azt gondolhatják hogy a gyári NAS az évezred átverése, és ez nem igaz, a kényelemért, az egyszerűségért és a támogatásért fizetsz, innentől pedig mindenkinek a saját döntése mit választ.

[ Szerkesztve ]

(#16037) Mankó


Mankó
veterán

Annyit beszéltek itt az épített nasról, hogy az embernek kedve támad építeni egyet. :DDD
Nekem igen egyszerű igényeim vannak (most), de később lehet mások is megjelennek, sosem lehet tudni.
Egy kis Zyxel 310-et szeretnék kiváltani, jelenleg ez is kielégíti az igényeim. Torrent, fájlok elérése a helyi hálózaton, mede8er x600 ellátása média tartalommal, kis fogyasztás, minimális hang.
Van e értelme ilyen igényre nagyobb nast venni (használt is szóba jöhet), építeni? Telepített rendszerrel elérhető e a gyári nasokéhoz hasonló funkcionalitás? (Sajnos ehhez a részhez tök hülye vagyok, még.)
40 körül kijönne a lap, proci, ram, ház, táp, vagy többel kell számolnom? 3 Tb-s wd red jönne a zyxelből. Eszközök Gigabiten kommunikálnak, a net papíron 200/50, gyakorlatilag 160 Mbit.

Mennyire gázos a rendszer feltelepítése, beállítgatása?
Így hirtelen ennyi jutott eszembe, köszi.

(#16038) bally4 válasza Mankó (#16037) üzenetére


bally4
tag

Jó ez a topic! Annyit olvasgatom én is, hogy már az alaplapokat nézegetem és NAS-t akarok építeni, tényleg kedvet kap hozzá az ember! :)
Van informatikai vénám, kedvem, stb., NAS-t mondjuk még nem építettem, de szeretem a kihívásokat. Hála az égnek jó kis közösség gyűlt itt össze, lehet kérdezni!
Pár hsz-el korábbanihoz képest (játék, WIN, stb..) nekem kisebbek az igényeim, de azért vannak:

- NAS funkció 1 db 1 terás lemezzel, rajta családi képek (természetesen biztonsági mentés máshol, raid nem érdekel) filmek.
- Torrent, de semmi extrém, egyszerre 5-6 fáj kezelése, normál sávszélesség, erre már bármelyik vas képes, úgy láttam.
- Kis fogyasztás, de még így sincs rá szükségem egész napra, időzített működés, pl. 17.00-23.00 ig üzemeljen ÉS valami Wake On Lan funkció., ha kell valami kívülről.
- HTPC. Na igen, innen nehezebb gondolom a hardver és főleg a szoftver része is, hogy egyben NAS és HTPC. Egyelőre régi tv-m van, tehát rca-n kellene kiküldenie a jelet, de később okostv-vel már egyszerűbb lesz a NAS tartalmának lejátszása. Itt majd okosan kell gondolom szoftvereket válogatni..
- Lényeg az alacsony fogyasztás a kezdeti költségekhez képest, paneltáp, stb, bármi érdekel, ami segíti ezt.
- Később esetleg 1-2 IP kamerát rászúrni, de ez ráér, nem létszükséglet.
- Olyan 50-ből jó lenne ha kijönne, bár minden hardvert meg kell vennem hozzá, nincs elfekvő, célnak megfelelő alaplap, laptop töltő, ház, stb..

Fentebb az N3150 lapot ajánlottátok másnak, az 1900-as lapoknál jobb ez, ha HTPC-re is akarom használni?
Mehet az ötletelés! :)

Hogy az aktuálpolotikaivitába is beleszóljak, igen, pár csavar a különbség talán, meg 5 perc, ha megvan a rendszer, de addig...most dönthetnék úgy, hogy veszek egy NSA325-öt, aztán összerakom ez nem sok idő. Az épített NAS ugyanez a nem sok idő, plusz 5 perc csavarozgatás plusz a lényeg, azaz hosszú órák guglizása, fórumok, tesztek bújása, összeillő hardverek válogatása több boltból, hardverapró, ebay kutatása, és az "ezt a pénzt még rászánom és lesz egy jó ház vagy berakom egy cipősdobozba a kamrába" dilemmák sorozata.. :) Mindegy, én mégis az épített NAS-t választom, de nem 5-10 perccel lesz több idő, ha beleszámolok mindent...hacsak nem javasoltok nyomban, milyen vas-t vegyek, milyen szoftvert tegyek rá :)

[ Szerkesztve ]

(#16039) gbors válasza Mankó (#16037) üzenetére


gbors
nagyúr

Ha van rá időd, akkor érdemes kísérletezni vele - a 310-es az alapigényeket kiszolgálja, de torrentben biztosan elég limitált.

Az árnak, mint minden építős sztorinál, csak a fantázia szab határt. Csak NAS-nak kiváló egy J1800-as vagy J1900-as lap is, ezt 20 alatt is meg lehet kapni (lap + CPU). Ha HTPC is játszik, akkor jobb az N3150, az 25-30e között elérhető. A tápnál kérdés, hogy rendes ATX tápot vagy külső tápot akarsz, ettől a lap ára is függ.
RAM mondjuk 6e, ház 10-15e magassága (itt amúgy komolyan el lehet szállni).
Szóval a 40e elég szűk, inkább 50e körül gondolkodj.

A telepítés attól függ, melyik szoftvert választod, pár szó van róluk az összefoglalóban, ill. érdemes specifikusan kérdezni.

(#16038) bally4: ld. fentebb, HTPC célokra jobb a Braswell.
Az időzített működést nem mindegyik out-of-the-box megoldás tudja, gondolom, az x86-ra telepíthető NAS szoftvereknek nincs ezzel gondja. Viszont túl sokat nem érdemes ebbe a kérdésbe invesztálni, előbb-utóbb a NAS-használók 90%-a rájön, hogy úgyis 0-24-ben kell menni a gépnek. Takarékos NAS esetén ez évi 3-4e FT fogyasztásban (ill. ha napi 6 órát akarod használni, akkor már csak a 3/4-e a többlet).

[ Szerkesztve ]

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#16040) more


more
tag

Sziasztok,

Szeretnék vásárolni egy nas-t. Amire szükségem lenne:

- plex media server
- torrent kliens
- megbizhatóság
- usb

gondolom ez alap, de azért leírom
- raid 1
- dokumentumok tárolása
- iOS, OS x és windows eszközöket is használok

Árban 50e huf a teteje, de nem baj ha olcsóbb :)

Köszi előre is a segítséget!

(#16041) MADcat


MADcat
MODERÁTOR

Sziasztok! ilyet szeretnék venni.
A cél privát felhő, külső eléréssel. Néha torrent, de nem fő cél. Atom biztos adatok és képek nem lesznek rajta.

Ha ez sok, akkor olcsóbb megoldás is jó.

Köszönöm! :R

Egyetlen atombomba képes elrontani az egész napodat!

(#16042) CactuS válasza MaCS_70 (#16034) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Nekem Rick4 segített anno összerakni az első épített NAS-omat, ezért a mai napig hálás vagyok érte. Elégedett voltam vele, de pl.: xpenology esetében használat közben is vannak hátrányok: nem lehet rendesen updateelni, főleg nem automatikusan, mindig a pendrive-ot kell buzerálni. (lehet, hogy 2 perc, de mondjuk nem biztos, hogy lesz erre erőm, ha már apuka leszek és még 1x nem akarok besz*pni egy cryptolockert, főleg nem a családi képekre). Másrészt nekem még nem sikerült olyan DDNS szolgáltatót találni, amivel ne lett volna gond (ingyenesek között), viszont a Synology féle szolgáltatás hibátlanul működik.

A másik, szintén xpenology esetén, hogy megszűnt az általam ismert egyik legjobb guide oldal a xpenology.nl. Állítólag a Synology perelni akarta őket és inkább az egész projectet kukázták (nem a xpenology-t, hanem magát a domian-t és a rajta tárolt guide-okat). Nekem nagy segítség volt, szájbarágósan magyarázta el az update menetét.

Konklúzió: amit már mindenki leírt: valamit valamiért. Én, ha nem kellene ennyire a biztos DDNS (nagymamáknak nem fogok mindig ip címet adni), és a kényelem (auto update), akkor tuti itthonra is építenék NASt, így azt hiszem marad a gyári, drága megoldás.

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#16043) lazydog válasza CactuS (#16042) üzenetére


lazydog
addikt

Nekem Rick4 segített anno összerakni az első épített NAS-omat....

Nem tudtál magadtól rájönni, hova csavard azt a négy darab csavart, amiből szerinte áll egy épített NAS? ;]
Persze az alaplapon, meg a szigorúan egyetlen darab HDD-n kívül.

[ Szerkesztve ]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#16044) CactuS válasza lazydog (#16043) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

Nem. 25 év PC tapasztalattal nem ment a 4 csavar (amúgy 5, ha jól emlékszem). Vagy csak előtte nem foglalkoztam NASokkal, nem akartam túllőni az adott hardverrel a célon, esetleg előtte még nem foglalkoztam a Xpenology-val és jól jött a segítség.

De csak tipp. ;]

[ Szerkesztve ]

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#16045) kukucskad


kukucskad
tag

Sziasztok,

egy kis segítséget szeretnék kérni. Vásároltam egy WD my cloud mirror-t. Két gondom lenne ezzel kapcsolatban:

1. Néha eltűnik a hálózatról, nem találom a Finder-ben (Mac) és máshol sem néha pedig előbukkan. Nem tudom mitől van, de így eléggé idegesítő.

2. Ha éppen előkerül akkor az írási sebesség wifi-n keresztül olyan 6-7 MB/s, ezt egy kicsit kevesellem. Routerem a upc-s technicolor tc7200. Elvileg ennek nagyobb sebességet is tudnia kellene sztem.

Köszi előre is a segítséget! :))

(#16046) lazydog válasza kukucskad (#16045) üzenetére


lazydog
addikt

WiFi- vel ne is várj ettől nagyobb sebességet.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#16047) kukucskad válasza lazydog (#16046) üzenetére


kukucskad
tag

próbálkozom azért... átállítottam 5 Ghz-es sávra fel is ugrott 20 Mb/s-re :)) ez már azért elfogadhatóbb..

(#16048) more válasza more (#16040) üzenetére


more
tag

A kérdés kimaradt a posztból :D Sorry!
Tudnátok ajánlani valamilyen típust?

(#16049) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Anno kérdeztem a spin up time beállítást, OMV-be be is van állítva, hogy egyáltalán ne kapcsolja ki a vinyókat. Most nézem a smart értékeket, de nekem máshogy jön le:

Vagy ez így ok? :R

(#16050) lazydog válasza kukucskad (#16047) üzenetére


lazydog
addikt

Próbálkozni lehet, sőt érdemes.
Tekintsd ezt a 20 MB/s-t nemvárt ajándéknak a technika ördögétől. :))

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.