Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) kpityu2


kpityu2
őstag

Frissítésként funkcionál az Intel új processzorcsaládja
A 14. generációs Core CPU-k Raptor Lake Refresh kódnéven futnak, és a fő extrájuk a megnövelt órajel lesz.
HÍR2023-10-17 48

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#5) gaborbol


gaborbol
őstag

13 gen i9-et akartram venni a par hete, de annyi panasz volt ra a forumokban( USA, nem Del-Korea), hogy 14 gen lett a valasztott mivel, akinel a 13-gen problemas volt es 14-re valtott ott megszuntek a gondok.

Erdemes megnezni az Intel kozlemenyet:

"Starting with the 12th Generation Intel® Desktop tray processors, Intel’s limited warranty to direct customers (OEMs, and Intel authorized distributors) is extended to three years. The warranty is provided at your place of purchase. The three-year limited warranty does not apply to previous generations of the Desktop Intel Processors. "

Egy gen-nel visszameoleg a talcas procikra is az eddigi egy ev gar helyett 3 evet ad az Intel ezek melett egy csomo forumon irjak, hogy az intelnel nyitottak hibajegyet nem ott ahol a procit vasaroltak es az Intel szo nelkul cserelte a procit.

(#7) realme válasza gaborbol (#5) üzenetére


realme
kezdő

Azért a gariztatás nem egy örömünnep a felhasználónak mert akár 1 hónapig is elhúzódhat, ha ismerten hibás a proci a gari miatt nem fogja megvenni senki, ráadásul nem is egy jól sikerült szériáról beszélünk.

(#8) Pikari


Pikari
őstag

Nem ez lenne az első eset. [link]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#9) Duree


Duree
veterán

Nálam is volt ilyen proci, kicsit nehéz érvényesíteni a garanciát, de végül sikerült, igaz a cseredarab is ugyanolyan volt, azért fura , hogy egy több 300 ezer forintos procival ennyi gond van.

duree54

(#10) cyklon válasza Pikari (#8) üzenetére


cyklon
csendes tag

Ahha! Szóval ezért olyan nehéz Coppermine 1.13 procit szerezni.
Erről anno lemaradtam.
Mondjuk nagy csoda nincs, csúcs órajelű procikkal nem lehet Dunát rekeszteni ma sem. (ld. KS procik)
+ még a Cpu World-ön kalandozva kiderült, hogy volt Coppermine-T proci is. (Tualatin külsejű, de Coppermine proci. Hahh...)
Esetleg felébredhetnének, hogy nem túl jó 200-300W-ot átküldeni a procin kis hűtési felület és gyenge lefogatás mellett. Ha kifejlesztenének egy nagyobb, négyzetes alapú foglalatot, mondjuk 2 lefogató karral, az segíthetne... ---->(LGA2066 2017 óta :U)

(#11) Pikari válasza cyklon (#10) üzenetére


Pikari
őstag

60w-nál többet sem igazán jó ötlet, de az emberek a pénztárcájukkal szavaznak.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#12) D55 válasza Pikari (#11) üzenetére


D55
aktív tag

Játék alatt átlag 50-70W környékén el van egy 13600K olyan OC mellett, hogy benchmark alatt akár ha akarom (AVX2 workloadok) 200 fölé is belenyal. Szerintem a nagyobb testvérei is ritkán kajálnak 100 fölött játékokban. Tehát olyan ez, mint hogy pl. a Hondámmal is biztosan meg tudnék etetni 40-50 liter benzint 100 kilométeren folyamatosan bőgő motorral, de attól még autópályán 4 személlyel sűrűn előzgetve sem tudok vele 7-7,5 liternél többet megetetni, sőt városban sem sikerült még -10°C-ban a 3 utcasarokra lévő munkahelyemre egy héten át bejárva sem 13 fölé vinnem, csak hogy extrémebbet is mondjak. Cserébe viszont ha helyzet van, akkor nem nagyon szokása visszakérdezni. A Raptor Lake-eknél is ilyen alapvetően a turbo power limit, elsősorban arra van, hogy ha hirtelen megugrik a terhelés, akkor ne essen hasra a gép, lásd 0,1% framerate-ek vs. az AMD féle 3D V-Cache-es csodák, amik hiába hoznak egy jó átlagot, szorult helyzetekben már nem ér tovább a takarójuk. Tehát hétköznapi / játék felhasználás során egy Raptor Lake bizony el lesz kényelmesen a 125W-os base power TDP kereten belül, meglepne ha nem. Az meg már más kérdés, hogy mi a helyzet benchmarkok vagy valami rendering workload alatt, főleg ha Z-s lapban is van a cucc, amikben manapság simán bios default az ereszdelahajam preset, de ezek már nem hétköznapi körülmények, hanem pontosan olyasmi, mintha azért lenne egy autód, hogy örökké a teljesítményét méregesd egy fékpadon és/vagy egy versenypályán próbálj vele jobbnál jobb időket futni (benchmark), esetleg egy lakókocsit húzz vele naponta fel egy meredek emelkedőn (rendering).

[ Szerkesztve ]

(#13) Pikari válasza D55 (#12) üzenetére


Pikari
őstag

A processzorok fogyasztása folyamatosan növekedik.

A 80-as években éve még 1-2w körül evett egy középkategóriás proci, a 90-es évek elejére ez 5-10w lett (486), a végére 30-40 (celeron). Az AthlonXP/Pentium4 középkategóriás példányai már 60-90w körül fogyasztottak.

Némi visszaesés volt a fogyasztás területén a core2duo (pentium dual core/celeron dual core) alapú középkategóriás processzorok esetében, aztán szép lassan megint emelkedésnek indultak a fogysztási adatok, és mára megint rossz a helyzet.
De a csúcskategóriáról is elmondható ez.

A videókártyák területén ugyanez játszódott le, a korai voodoo és geforce2 kártyák még 10-15w körül ettek. A directx9 kártyák már 40w körül is megzabáltak. Akkoriban szörnyülködtek az emberek ezen, hogy miért kell rájuk kiegészítő molex tápcsatlakozó. A DirectX 10 éra első képviselői már 100w körül fogyasztottak.

Szóval látszik a trend, remélem érted, hogy mire gondolok.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#14) D55 válasza Pikari (#13) üzenetére


D55
aktív tag

Értem, persze, hogy a hatékonyság nem nő olyan ütemben, ami a bruttó teljesítménykeretet lekövetné, de a vásárlókat ez túlságosan nem zavarja, örülnek a teljesítménynek és úgy tűnik hajlandóak ennek az árát megfizetni minden oldalról (villanyszámla, hűtésigény, helyigény, stb...).

[ Szerkesztve ]

(#15) razor93hd válasza Pikari (#13) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Uhh jah jó idők voltak,jó kis Core 2 Quad-ok a 95W fogyasztással,emlékszem beüzemeltem a Codegenes táppal el is szált minden másodperceken belül! :D :W

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#16) Dr. Akula válasza razor93hd (#15) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"Minőségi" Vargáné tápot kellett volna adnod neki. Nekem 3 nap alatt 2 alaplapot döglesztett meg. :D

(#17) Pikari válasza razor93hd (#15) üzenetére


Pikari
őstag

Ja, a c2q a jó kis 110w körüli tdp-vel, mellé egy 8800 származék 150w körül, az már önmagában gömbvillámot csal a gépbe, ha gagyi a táp :D

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#18) Alogonomus válasza D55 (#12) üzenetére


Alogonomus
őstag

Raptor Lake esetén is a 14600K fölött szalad el nagyon a fogyasztás, azért is a 6-os szintű processzorokat javasolták játékra, ha valaki mindenáron Intelben gondolkozott.
Stock beállításon a 14600K még rendben van a 76 wattal, de a 14700K nagyot ugrik 132 wattra, és onnan csak tovább romlik kis lépcsőkben a helyzet, a 14900K 144 wattja, valamint a 14900KS 160 wattja kapcsán, és ez csak a 13 játék átlaga, nem is a worst case.

(#19) razor93hd válasza Dr. Akula (#16) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Nálam csak a Memóriát vitte el hála az égnek , Egy Gigabyte GA-G41MT-S2PT volt Hasitott is mint az állat! :K

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#20) razor93hd válasza Pikari (#17) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Akkoriban ha ezt tudom,akkor valószinűleg nem lett volna RAM Csere! :Y

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#21) Pikari válasza razor93hd (#20) üzenetére


Pikari
őstag

Lehetséges, hogy a cikkben szereplő fagyások egy részéért is a táp a felelős. Olyan feszültségstabilizálással árulnak tápokat eleve a neves gyártók is 30-40 ezrekért, hogy 300 wattos tápba is szégyenleném beletenni, de az alaplapi vrm-eket is egyre nagyobb divat lett szétspórolni.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#22) razor93hd válasza Pikari (#21) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Valamit olvastam valamelyik külföldi fórumon ha csinálsz egy Bios-resetet akkor megszűnik a gond.

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#23) Pikari válasza razor93hd (#22) üzenetére


Pikari
őstag

Lehet, hogy épp a turbohoz van köze.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#24) razor93hd válasza Pikari (#23) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Passz én is csak szemezgetek a 14th Gen-el. Majd eldől hogy Intel Vagy AMD! :)

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#25) csak1nick6


csak1nick6
csendes tag

Vajon a nem K-s processzorokra is fennállnak ilyen anomáliák? 14700ban gondolkozom kövi procinak 12400f után

(#26) razor93hd válasza Pikari (#21) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Az ASUS Lapokon meg főleg! ;)

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#27) razor93hd válasza Pikari (#17) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Én egy 9800GT-vel hajtottam, Egy Chieftech 550W Táppal Core 2 Quad Q9550 2x2GB DDR3 1333 álomkonfig volt. 😇

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#28) razor93hd válasza Alogonomus (#18) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Ne csodálkozz! A 14700k-nal a minimum a 125W😁

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#29) Alogonomus válasza razor93hd (#28) üzenetére


Alogonomus
őstag

A Processor Base Power ugyanúgy 125W a 13600K, 13700K, 14600K és 14700K esetén is. A különbség az, hogy a 6-osok nem aknázzák ki, míg a 7-esek kicsit túl is terjeszkednek rajta.

(#30) Pikari válasza razor93hd (#27) üzenetére


Pikari
őstag

Manapság is sokan használnak olyasmit, családi pc gyanánt, nem is az ereje, hanem a fogyasztása igazából a fő gond ezeknek.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#31) razor93hd válasza Pikari (#30) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Netezésre,Filmezésre Mai Napig tökéletesek természetesen! :D

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#32) razor93hd válasza Alogonomus (#29) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Furcsa,Mert most hallottam egy külföldi Tech-Csatornán hogy valakinek megoldja ha alul feszeli a procit,van akinek meg alapból hibátlan! :Y

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#33) realme válasza razor93hd (#32) üzenetére


realme
kezdő

Ez azt bizonyítja hogy maxra tolták a frekvenciát nem hagytak semmit a prociban és a gyengébb darabok elhasalnak.

(#34) zebra_hun válasza realme (#33) üzenetére


zebra_hun
addikt

Pontosan látod ;)
(14900k tulaj)

(#35) Alogonomus válasza razor93hd (#32) üzenetére


Alogonomus
őstag

És pont az a gond, hogy egy 12/13/14. generációs Intel processzort szerencsés esetben lehet annyira alulfeszelni, hogy már ne fogyasszon jelentősen több energiát egy azonos teljesítményt biztosító Ryzen processzorhoz képest. Ráadásul a Ryzen processzort is lehet alulfeszelni, amivel ismét jelentősre nő a két termékvonal közötti energiaigény azonos teljesítmény mellett.

(#36) razor93hd válasza realme (#33) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Érdekes :R

[ Szerkesztve ]

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#37) razor93hd válasza Alogonomus (#35) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Értem én is Szemezek a Közeljövőben egy 14700K vagy 14900K RTX 4090 hez!
Bár attól félek hogy az 14700K Nem fogja teljesen kihajatani!
A kérdésem hogy i7 vagy i9? :C

[ Szerkesztve ]

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#38) Alogonomus válasza razor93hd (#37) üzenetére


Alogonomus
őstag

Esetedben ez már nem is kérdés.
Ha rászánnál egy 4090-re 700-800 ezer forintot, akkor gondolom alaplapból és memóriából is a felső-kategóriából választanál, és az egyéb alkatrészekkel együtt így bőven 1 millió forint fölé kúszó költségben már alig számít a 230 ezres 14900K és a 170 ezres 14700K közötti 60 ezer forint különbség. A 4090 miatt úgyis közel ezer wattos tápegységben érdemes gondolkoznod, az pedig elbír a 14900K fogyasztásával is.
Ahogy a mondás tartja, ha már lúd, legyen kövér.

Ha pedig nem ragaszkodsz az Intelhez, és játékokhoz készül a gép, akkor a 7800X3D átlagosan még a 14900KS-nél is jobb teljesítményt nyújt 150 ezerért, ráadásul határozottan kisebb fogyasztásból.

(#39) Pöttön válasza Pikari (#13) üzenetére


Pöttön
őstag

Az elmúlt pár nappban régi pc-ket tataroztam fel.
Az első négymagosok közt volt az amd-nek a phenom 2 x4-ese, am3-on.
Na ez aztán tényleg egy kazán proci 120-140w-ot lazán megeszik és mellette molyfing a teljesítménye, ehhez képest egy negyedik genes i5 (4570) kikapcsolt turbóval elvan 40-60w-on, a teljesítménye meg kb 4 szerese. :D

A sport a legjobb kikapcsolódás...

(#40) razor93hd válasza Alogonomus (#38) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Nagyon sok évig AMD-m volt,Legutóbbi Gamer PC-m Egy Ryzen 5 2600x volt 16GB RAM és egy 2080 Super-Társaságában úgyhogy most visszatérnék intel-re!
Tisztábban vagyok vele hogy ehhez már illik az 1000W egy Izmos Be Quiet Táppot Néztem ki magamnak! :R Amúgy Ez Lenne a Konfig az összeállitásom szerint!

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#41) razor93hd válasza Pöttön (#39) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Nekem az Első úgymond komolyabb "Gamer-Pc" m egy Athlon X2 7750+ 2GB RAM HD 4670 512 MB 2008-ban kaptam 2013 ig simán futottak az újabb cimek is! Az is 60-65 W között evett! :D

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#42) Pikari válasza Pöttön (#39) üzenetére


Pikari
őstag

Igen, nyilván az emelkedés nem lineáris, hanem vannak benne hullámvölgyek. Inkább csak a trendre gondoltam. Viszont fontos megjegyezni, hogy a phenom2 x4 a maga korában high end volt, az i5 meg csak középkategória. Egy középkategóriás AM3 processzor (ami akkoriban 2 mag volt csak) szintén 60w körül evett.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#43) arabus válasza razor93hd (#40) üzenetére


arabus
addikt

Ahhoz képest ez egy Maserati lesz.
Egyébként toldd meg 200w-al,ugy látom nem fog földhöz vágni ha biztosan elég lesz a kraft.
Nekem 1.25Kw-os van,de 6.4ghz-en volt már hogy határeset volt.
Egyébként pont elég az 1000-es.

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#44) razor93hd válasza arabus (#43) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Hosszú Években Gondolkodom nem szeretném 3 év múlva lecserélni a gépet! Bár kitudja hova fejlődik a technika 3 év múlva! 2k- és 4k közé saccolnám be a gépet! Valahol a Felső Középkategóriába! :)

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#45) razor93hd válasza razor93hd (#44) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Amúgy ki milyen monitort ajánlana? Azon Nem döntöttem még! :)

[ Szerkesztve ]

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#46) razor93hd válasza razor93hd (#41) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Kicsit benéztem mert Az Athlon X2 7750+ 95W a 2 magjával! :D

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#47) Alogonomus válasza razor93hd (#45) üzenetére


Alogonomus
őstag

Amennyiben maximum 32 colos monitorban gondolkozol, akkor felbontás tekintetében mindenképpen inkább a 2k felé terelnélek.
A frissebb játékok 4k esetén még 4090-nel is csak 60 és 100 fps között futnak 92, 60, 71, 103, 70, így az igazán magas (144+ fps) képfrissítésről már az eddig megjelent játékok esetén is le kellene mondanod, hacsak nem csökkented vagy medium-high közé a grafikát, vagy választod a Performance DLSS-t/FSR-t. A jelenlegi játékokhoz képest pedig biztosan csak még gépigényesebbek fognak érkezni a jövőben, hiszen a következő kártyageneráció megjelenése már csak kb fél évnyire lehet.
2k esetén viszont a frissebb játékok is elfutnak általában 100-144 fps között felskálázás nélkül, vagyis a következő 1-2 év játékait is várhatóan el tudja majd futtatni 2k felbontáson 100 fps fölött a 4090 minimális DLSS/FSR mellett.

32 col fölött viszont 2k felbontás esetén már kezd észrevehetővé válni a kép pixelessége, szóval 32 col fölött a 4k eléggé javasolt.

(#48) arabus válasza razor93hd (#44) üzenetére


arabus
addikt

Egyébként erős proci a 14900K,de ekkora befektetéssel én már inkább elkondolkodnék más opción is pl: [link] és pl: [link] .
4TB egyben helyett pedig 2x2TB raid0:

[ Szerkesztve ]

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#49) razor93hd válasza Alogonomus (#47) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Én is 2K-ban Gondolkodtam és mindenképp G-sync Monitorral!

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

(#50) razor93hd válasza arabus (#48) üzenetére


razor93hd
csendes tag

Köszi Lehet hogy az lesz 2x2TB

A tolvajok tisztelik a magántulajdont, csak azt akarják, hogy az övék legyen,hogy aztán még jobban tisztelhessék.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.