Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Ventit hova? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Ahhoj


Ahhoj
aktív tag

Van nekem egy ilyen házam:
[L]http://www.overclock.hu/cgi-bin/overclock/H-HA-MR9689SL.html[/L]

és egy 8 cm-es ventim. szerintetek középre, vagy hátra tegyem, és a hátba befújja, vagy onnan kiszívja a levegőt?
melyiket tartjátok helyes megoldásnak?

(#2) Jancsi


Jancsi
aktív tag

Üdv!
Szerintem a ház elejében lenne a legjobb helye mivel igy tudod szűrni a bejövő levegőt és kapna friss hűs levegőt a vincsi de akár egy csővel a videokártyára is terelheted a hűs fuvallatot (de költöi is avgyok :)) ) egyiknek sem át, de ha huzatot akarsz a házban akkor hátulra tedd ugy hogy kifelé fujja a levegőt, de igy meg fog telni a géped egyhamar porral és minden résen sűviteni fog be a levegő. Én a helyedben a ház elejébe raknám egy szűrővel. Jééé csak most látom hogy középen is van egy hely, nekem úgy tönik hogy nem sokat ér és inkább csak bezavar a légáramlásba, de ha oda raksz ventit akkor csakis beleé nyomja a levegőt.

ui.: Egész teccetős házkó:))

(#3) Witlok válasza Ahhoj (#1) üzenetére


Witlok
tag

Szombaton láttam élőben is egy ilyen házat (tetszik benne a sok vincsihely), abban az oldallapnál már be volt szerelve a venti.

Szerintem is a ház elejébe tegyél egyet, ami beszívja a levegőt egy szűrőn át (jobb ha túlnyomás van a gépben, így az apró réseken (CD-nél, floppynál) nem befelé jön a poros levegő, hanem kifelé a megszűrt). Ráadásul itt a barkácsolt szűrő nem annyira feltünő mint az oldallapnál.

Ha olyan proci megy a gépbe ami extra hűtést igényel, akkor az oldallapra is érdemes lehet tenni egy szívóventit (egy átlátszó lapátú vagy LED-es illene hozzá :) ). Ez a nyílás a jobb házakon pont a proci felett van és a procihűtőt hivatott frisslevegővel ellátni - de itt úgynézem pár centivel odébb rakták mint kellene - kis barkácsolással megfelelő irányba terelhető a levegő itt is...

Ha igazán jó szellőzést szeretnél akkor még a táp alá is dukál egy venti, ami kifújja a felmelegedett levegőt (ha duplventis a táp. akkor nem feltétlen).

(#4) Ahhoj válasza Witlok (#3) üzenetére


Ahhoj
aktív tag

Ezt is úgy szerelték, hogy az oldallapba egy átlátszó világítós venti.
Csak hát nem hinném, hogy ez a lehető legjobb megoldás.
és ezt a ventit udom esetleg áttenni vhova. cél az is, hogy lehetőleg minél halkabb legyen.

(#5) rdi válasza Ahhoj (#1) üzenetére


rdi
veterán

Alúl befúj, felül kiszív.
Ez az alapelv. Az oldalt alul be- arra szavaznék.
A port meg milyen szűrővel szűrheted ki?

Fej! Tor! Potroh!

(#6) nap válasza rdi (#5) üzenetére


nap
addikt

Szerintem meg inkabb beszivni szokas. :))

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#7) rdi válasza nap (#6) üzenetére


rdi
veterán

Tetszik a szignód :)

Fej! Tor! Potroh!

(#8) Witlok válasza Ahhoj (#4) üzenetére


Witlok
tag

Ha egy halk gép is cél, akkor először is halk vagy fordulatszámszabályzós ventit vegyél, esetleg csökkensd a tápfeszt. Pl. Papst csinál nagyon halk ventiket (16-18 Db), de elég húzós az ára és nem árulják mindenhol (egy-két jobb elektrós boltban kapható Pesten). Egy Coolink, SCS, CoolerMaster venti is jó (és olcsóbb) megoldás lehet, főleg ha csökkented a tápfeszt (pl. 2-őt sorbakötsz, ellenállással vagy fesz. stabilizátorral is megoldhatod a kisseb feszültséget- 7V-ot is előállíthatsz a tápcsatlakozóból, de e veszélyes, zárlatot okozhat).
Automata fordulatszámszabályozós ventit csinál pl. a CoolerMaster (nem is túl drágán adják), egy ilyen ideális lehet hátul felülre kifújni a meleg levegőt.
Manuális fordulatszámszabályzós ventit is kapsz (pl. az Enermax-ot, kicsit húzós az ára, de min fordulaton nincs hangja). Ezeknél egy trimmerrel (és egy csavarhúzóval) állíthatod a fordulatszámot - persze egy trimmert egy normál ventihez is lehet utólag rakni...

Jó tudni, hogy a nagyobb átmérőjű ventik (9,2 cm, 12 cm) sokkal több levegőt képesek szállítani a kissebbekhez képest (szóval nem egyenes arány van a méret és a légszállítás között!).

Fontos a zajcsökkentés szempontjából még, hogy a venti közelében ne legyen semmi akadály a légáramlás útjában. Erre is kaphatók kész megoldások (pl. azthiszem a Coolinknek van egy kis műanyag távtartója 8 cm-es ventikhez erre a célra) vagy lehet barkácsolni (gumigyűrű vagy egy régi venti kerete távrtartónak, esetleg teljesen kivágni a lemezt a venti mögött)

Levegőszűrőt is célszerű használni (de ha használod rendszeresen tisztítani kell - jó ha könnyen hozzáférhető), sokféle anyagot használnak erre a célre (kezdve a papízsepitől:) a porszívó szűrőjén át az alumínium és bronz szövetekig).

Ebben a házban az első szívóventi egyből a vincsiket is hűtheti és nem látszik oldalról. Én az oldallapon lévő nyílást befoloznám és hátul a táp közelébe is raknék egy ventit. Nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás (a házat és a benne lévő cuccokat és azok elrendezését jó volna élőben látni a jó megoldás kialakításához).
Vannak ''ökölszabályok'' (ezeket ebben a rovatban a többi topicban megtalálod), de ezek alkalmazásával nem lessz 100% az eredmény (kb. 70-80%-ra könnyen megközelítheted az ideális hűtést)...

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Ventit hova? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.