Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #20098048


#20098048
törölt tag

elló mindenki. Kaptam egy BX-es alaplapot, ami meg se mukkan. kiokoskodtam, hogy legyalulták a BIOS-t. Ez van. Van-e megoldás? Olyasmit hallottam, hogy egy ugyanolyan BIOSsal be kell bikázni a gépet, majd menet közben (?) BIOSt cserélni és frissíteni. Csinált már valaki ilyet? Segítsetek!

Köszi!

(#2) guess.who válasza #20098048 (#1) üzenetére


guess.who
senior tag

Igen, ez elviekben működik -gyakorlatban azonban nemigen. Mégpedig azért, mert egy hibás érintkezés a másik BIOSt is tönkreteheti, s nem hinném, hogy túl sok olyan balekot találsz, aki vállalkozik ilyesmire...
De egyébként a feladat a következő: először is egy PONTOSAN ugyanolyan alaplapot kell keresned (Tehát ha pl. ABIT BX-6 Rev2, akkor ahhoz nem jó a Rev1 BIOSa, stb...), amelyiknek jó a BIOSa.
A többi dolgot érdemes úm. ''deszkamodellen'' csinálni, azaz kirakod az asztalra az alaplapot, rádugod a tápot, egy floppyt, procit bele, memóriát, egy valamilyen VGA-kártyát (+monitort), és egy billentyűt. A floppy legyen DOSos bootfloppy, minden felesleges csilivili (CD-vezérlő, memóriamenedzser) nélkül, plusz tedd rá az alaplapnak PONTOSAN megfelelő BIOSt az égetőjével (előtte tanulmányozd át a BIOS-frissítés menetét, mert később nemigen lesz alkalmad -esetleg nyomtatsd is ki.) együtt. Ha ez megvan, akkor jön a lényeg: kikapcsolt (feszültségből kihúzott) állapotban kiveszed a JÓ BIOSt a másik lapból, majd óvatosan behelyezed a rossz lap rossz BIOSának a helyére (az irányra figyelj!). Ezután elindítod az alaplapot, ami szépen feláll -ha tényleg csak ennyi volt a baja. Ha nem bootol be a lemezről, akkor állítsd át, hogy megtegye, s ha a rendszer bejött (azaz megvan a DOS-prompt), akkor elvileg a BIOSra már nincs szüksége a lapnak. Ekkor nagyon óvatosan egy lapos csavarhúzóval kifeszegetheted mindkét oldalról egyenletesen a jó BIOS-chipet, de NAGYON FONTOS, hogy a lábaknak egyszerre kell elhagyniuk a foglalatot! Ha a jó chip kint van, akkor berakhatod a rosszat a helyére, s a bootfloppyról a leírások szerint elvégezheted a BIOS újraírását...

Még egyszer mondom: a dolog veszélyes (főleg a jó alaplapra), s nem is biztos, hogy megéri! Gondold át erősen, s ha nem érzed úgy, hogy biztos a kezed, akkor inkább hagyd a fenébe...
Sok sikert!

(#3) Tiltus válasza #20098048 (#1) üzenetére


Tiltus
tag

Hali!
Hol is kezdjem, Igen megoldható. Több lehetőség is létezik.
1./ egyben a legegyszerűbb/
a) Egy másik úgy ilyen alaplapból Bios epprom ki, bele rakni a tiédbe/ termé- szetesen ügyelni az 1-es lábra pozicióra.
b) Új bios letöltése a netről/ vagy máshonnan beszerzni/.
c) BIOS frissítés.
Hátránya honnan szerzel fölösleges BIOS promot.!!!! :DD

Az élet része a szenvedés, tehát mindenki mazoista aki élvezi az életet!!!

(#4) guess.who válasza #20098048 (#1) üzenetére


guess.who
senior tag

Ja! Van még egy másik, veszélytelenebb lehetőség, de ez nem minden alaplapnál működik...
A lényeg, hogy készíteni kell egy DOSos bootlemezt, rajta szintén semmi memóriamenedzser, meg egyéb vacak, csak a csontozat, ami a bootoláshoz kell. Aztán feltenni rá a lapnak megfelelő BIOSt és frissítést, s az AUTOEXEC.BAT-ból meghívni a frissítést, szabály szerint paraméterezve... Ez némelyik lapnál hajlandó így lefutni, s akkor már csak az a dolgod, hogy vársz sok percet, majd újraindítod a gépet -s elvileg jó lesz... Hátránya, hogy vakon kell mindent csinálnod, hiszen nem látod, hogy mikor van készen, vagy hogy egyáltalán csinál-e valamit a gép -bár ha a floppymeghajtót tekergeti, akkor már sínen vagy...

Más ötletem nincs...

(#5) Gumee válasza guess.who (#2) üzenetére


Gumee
tag

Pontosan!Majdnem elkezdtem leírni hogy kell aztán végigolvastam. :)
A BIOS-ra meg tudtomal azért nincs szükség késöbb mert a ramba kerül akárcsak a VGA BIOS-a.(ha csak le nem tiltjuk a BIOS-ban).

(#6) Gumee válasza Gumee (#5) üzenetére


Gumee
tag

Hoppá! Tag lettem. :))

(#7) EnginEEr


EnginEEr
tag

ha jól emléxem, akkor a Mikronikában irnak biost, csak szépen meg kell kérni a szemüveges embert (fönök) budafoki úton van, pontos cimet nemtok, tudjátok a egyetem mögött...

tapasztalatok: egyszer sikerült nekik irni, másodszor vmiért nem...

más: macroda asus forgalmazó drága cég, de őkis irnak, multkor ugy 1 éve 5k ért akarták elvállalni... na nem na nem

Abor-Asör-Apálinka => Asus | AMD | Ati - az utóbbi 2 már egy, de a sör nem válik pálinkává ilyen könnyedén :)

(#8) petakpa1 válasza EnginEEr (#7) üzenetére


petakpa1
őstag

Alapvetően mindent elmondtak a témában az előttem szólók, de azért kiegészíteném:
1: arra hogy bios chip minden lábával egyszerre szakadjon meg a kontaktus jó módszer az alábbi: keresel egy erősebb nylonzacskódarabot és a bios chip lábait - mármint azét amelyiket menet közben ki akarsz szedni átszúrod a nylonon, és így teszed bele az alaplapba. ezáltal a nylon a chip és a foglalat közé kerül igy megkönnyíti annak kiszedését: egyszerre fogja az egész chipet kimozdítani, természetesen a nylonnak jóval nagyobbnak kell lennie, hogy jól meg tudd fogni.
Én ugyan még nem próbáltam, hanem valamelyik fórumon olvastam, lehet, hogy épp itt a prohardveren de használhatónak tűnik.

2: az is egy lehetőség, hogy autoexecből meghívod a flashelő progit, de ez csak Award biosos lapknál megy. AMI Bios esetén ennek az a megfelelője, hogy egy teljesen üres lemezre, még boot fájlok sincsenek rajta, fölmásolod a megfelelő bios fájlt amiboot.rom néven és elindítod a gépet. persze ezek csak akkor jöhetnek szóba ha a gép egyáltalán keresi a floppyt

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#9) lesaux


lesaux
veterán

Asszem, valami BIOS shadow-t vagy ilyesmit engedélyezned kell, de majd valaki kijavít, ha nem pontos.

(#10) fzoy válasza #20098048 (#1) üzenetére


fzoy
csendes tag

Nem tudom nem későn szólok-e hozzá.Azt javaslom, első lépésként ellenőrizd, hogy tényleg a bios-e a hunyó. a továbbiakat illetően a Tiltus által javasoltakat kövesd. Ha semmilyen ötleted nincs az eprom-égető személyre,érdeklődj kalóz műholdas kártyák után és talált.Kis szerencsével egyszerűbb is akad.

Ahonnan én nézem,elég ocsmánynak tűnik a világ

(#11) Don Vittorio


Don Vittorio
őstag

HA még nem megoldott a gond: én ismerek embert, aki megírja a BIOS-t, és nem kell a ki-be trükkel szerencsétlenkedni.

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#12) #20098048


#20098048
törölt tag

Köszi a segítséget mindenkinek.
Don Vittorio szeretném megkérdezni, hogy az az ember, aki tudna nekem égetni, hol helyezkedik el térben és mennyiért vállalná a tranzakciót? Ugyanis nem vagyok benne biztos, hogy a bios a szar. a nem az, buktam egy csomó pénzt és még alaplapot is vehetek.

(#13) #20098048


#20098048
törölt tag

Ja, még valami. A PC100 oldalán az volt, hogy ezen a bioson m726 vagy m729 szoftver van. Ez most azt jelenti, hogy mindkettő jó rá, vagy valamelyik a kettő közül? Köszi!

(#14) Don Vittorio válasza #20098048 (#12) üzenetére


Don Vittorio
őstag

V. kerület. Nekem ingyen. Írj mailt!

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#15) haxy válasza #20098048 (#1) üzenetére


haxy
tag

Nem érdemes csere berélni ugy 500ft -os áron veszel CD4066 ICt ez egy oda vissza járható kapu aminél mindegy hogy meik felét kötöd a chipre és meiket a foglalatra. egy IC ben 4db kapu található, minden bios chip lábhoz egy kapura van szükséged.
A kapuk vezérlö lábait egy 2,2Ko elenálásall gyere le aztn a végeit kösd össze
Persze külön az egyik bios és külön a másik biosét, üzem közben a jó biost kapcsolja aztán a másikat egy jamperel megoldhatod.

persze ez elmélet de valoszinüleg müködik.!
Ha tisztában vagy a bios chip tok ki/be meneteival (ozdmeg velem is) akkor tuti mükszik ha a kapukat ÉS kapukra cseréled.

Jótanács mindenkinek ügyelj a tápegységed +5V -os feszültsége meglegyen vagy kicsit nagyobb de kisseb ne mert nemfog sikerülni az égetés énis igy jártam 4,5V feszem vilt és kampec.
Mért mondom? Nos a félvezetök nyitóirányú feszülségesés 0,7V én esetemben 3,8V os égetési jelet adótt :O igyjárás tipikus esete!
Persze technologiátol fügöen 1V - 0,2V közöt mozog de jobb ovatosnak lenni. és mérni egyet.

Ez van.

(#16) #20098048


#20098048
törölt tag

Kösz Haxy, de asszem ezt most kihagynám. :)
Elég körülményesnek tűnik amit írtál. Lehet hogy csak nekem, mert a névelőkönk kívül nem nagyn vágm a többit. Azért kösz!

(#17) #20098048


#20098048
törölt tag

Valaki meg tudná mondani, mi a különbség a .bin és a .rom kiterjesztésű biosfájlok között? .rom fájlt is lehet égetéssel írni?

(#18) CsendPenge válasza haxy (#15) üzenetére


CsendPenge
őstag

OFF
Hát, te aztán tudsz fogalmazni. Gratula...
ON

Remember the Linux, that's like a wigwam: no Windows, no Gates, just Apache inside. Two minutes of thinking can save hours of unnecessary work.

(#19) Sefter


Sefter
veterán

Ilyen problémám már nekem is volt és mivel BIOS híján nem tudtam én megcsinálni elvittem a BF-be. Ott 2500 pénzért megcsinálták.

Psn ID: sefter_hun

(#20) Tiltus válasza #20098048 (#17) üzenetére


Tiltus
tag

Nos ha jól tudom rom az AMI biost jelzi.
Abin pedig elég sok firmware kiterjesztese, és az AWARD bios is ezt használja.

Az élet része a szenvedés, tehát mindenki mazoista aki élvezi az életet!!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.