Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) moonlight115 válasza mave13 (#449) üzenetére


moonlight115
tag

Elolvastam. Érdekes a pszichológiai felmérés.
A hozzászólások meg...Megszólaltak a fotelhősök. Szerintem, ha a mérnök nem tehetett semmit, miért ne mehetett volna haza a családjáról gondoskodni? Az viszont érdekes, hogy ha előbb segítséget kérnek, megelőzhették volna a katasztrófát. (Ezt az egyik hsz.-ben olvastam, amúgy nem vagyok képben.)

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#452) moonlight115


moonlight115
tag

Január 14-20
Ez jó kis vizes túra volt! Sikerült azóta megszáradnod? :D
Hóban biciklizni...OMG! Ezek a japcsik tényleg elképesztőek!

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#453) vida14 válasza moonlight115 (#452) üzenetére


vida14
csendes tag

Szerintem itt nem a hóban való biciklizéssel van a gond, hanem azzal, hogy nem tudnak. Nem "tanulták", nincs elég gyakorlatuk benne.

(#454) moonlight115 válasza vida14 (#453) üzenetére


moonlight115
tag

Rendben, akkor úgy is felfoghatjuk, hogy most tanulják. Próbálkoznak.

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#455) Mister_X válasza moonlight115 (#452) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Miért, tök buli, csak egy normális gumi kell és kész. :)

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#456) moonlight115 válasza Mister_X (#455) üzenetére


moonlight115
tag

Ja. Egy bulin nem is jön rosszul egy (vagy több!) gumi... ;] :D

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#457) Crystalheart válasza moonlight115 (#452) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én mindig bicikliztem hóban. Egy kis gyakorlással úrrá lehet lenni a jégpályává taposott úton is. :D Egy-két taknyolás benne van. Persze a frissen esett 10 centis hóban egészen más a helyzet, ha nem viszi a kerék.

mave13: Ha nálam lett volna valami lapát, akkor nekiálltam volna példát mutatni, és ellapátolni annak rendje és módja szerint. :D

De azért egyes japán vidékeken sosem élnék, pusztán a hó miatt. Ahol azok a 10 méteres hóhegyek vannak, amit csak nagy teljesítményű hómaró monstrumokkal lehet eltakarítani, na az nem az én világom.

[ Szerkesztve ]

(#458) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

vida14: nem, még nagyon nem vagyok otthon. És, úgy tűnik, intéződik a repjegyem, meg ugye Bese is érkezik utolsó hétre, tehát, innen csak akkor mehetek haza korábban, ha kirúgnak. Erre meg aránylag kevés az esély. :)

moonlight115: mondjuk, vannak benne érdekes részek. De, nekem alapvetően nem tetszett. A kommentek meg... azok nem leptek meg.

"Hóban biciklizni...OMG! "
Az nagyon is jó móka, én is szoktam ilyet játszani. Csak, megfelelő bringával, általában este, kihalt utakon. És, ha elesek max. röhögök. Meg, általában egyedül szoktam lenni a hülyeségemmel... Az a ciki csak, amikor a gumi felkapja a nem letaposott, vizes havat, és megtömi a sárhányó alatti részt, meg a fékeket, és beáll a kerék. Tipikusan a hátsó, mert úgy az igazi, és ha nem számítasz rá, már kinn is van alólad a vas.
De ezek 28 colos vékony kerekű, dobfékes, sárhányós Csepel stílusú gépekkel próbálkoztak emberek és autók között. És csoportosan nyomták.

"Rendben, akkor úgy is felfoghatjuk, hogy most tanulják. Próbálkoznak."
Csoportosan elkövetett potenciális öngyilkosság...

Crystalheart:
"Ha nálam lett volna valami lapát, akkor nekiálltam volna példát mutatni, és ellapátolni annak rendje és módja szerint."
Segítettem kocsit tolni, ennyi elég volt. De, többször is hiába próbálkoztam, mert elhajtottak. Odaálltam a megfelelő helyre, mutogattam, hogy megtolom, vagy irányítom, a sofőr meg elkezdett kikiabálni, hogy "No help, It is OK!"... Ilyenkor elnézést kértem, és hagytam szenvedni, végül is, nem kényszer.
Hú, micsoda megalázó jelent lett volna a tulajnak, ha egy gajdzsin elkezdi letakarítani a járdát a háza előtt... Ott helyben szörnyethalt volna. Vagy én.

"De azért egyes japán vidékeken sosem élnék, pusztán a hó miatt."
Én de... Niigata, Nagano, Osaka, és ami fölötte van. Gyönyörű helyek ilyenkor. Ott tényleg több méteres hó van. Meg, fűtött, szigetelt lakások...

Icewolf || kósza ||

(#459) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Hú, én is elolvastam a legutóbbi bejegyzést, kér, hogy nekem nagy valószínűséggel nem lesz ilyenben részem :DDD

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#460) vida14 válasza mave13 (#458) üzenetére


vida14
csendes tag

Akkor jó. Csak agyilag nem voltam épp a toppon és először ez ugrott, bár gyorsan el i lett vetve, azok alapján, amiket még régebben mondtál.

"Meg, fűtött, szigetelt lakások..." majd jövőre :)

(#461) moonlight115


moonlight115
tag

Január 21-27

Nem is tudtam, hogy Japánban nincs tiltva a dohányzás az éttermekben, ez meglepett.
Egyetértek veled, az jó dolog, hogy itthon bevezették. Be nem mennék egy füstös helyre!
Szépek az alkonyati fotók. :K

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#462) mave13 válasza moonlight115 (#461) üzenetére


mave13
őstag

"Nem is tudtam, hogy Japánban nincs tiltva a dohányzás az éttermekben, ez meglepett."
Először engem is. Marha jó úgy ebédelni, hogy körülötted 10 ember szívja azt a szart. A plázákban, 'modernebb' helyeken tilos a dohányzás, meg az utcán is elég sok helyen, de a hagyományos vendéglátóhelyeken, éttermekben sajna nem.

Icewolf || kósza ||

(#463) Mister_X válasza mave13 (#462) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Pont a japánok dohányzási szokásaira akartam rákérdeni, azaz ittbis hasonló-e a helyzet, mint itthon: munkahelyek mellett teli dohányzásra kijelölt hely, iskolák előtt-mellett, utcákon van-e eldobott csikk, stb.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#464) mave13 válasza Mister_X (#463) üzenetére


mave13
őstag

Nagyjából itt is hasonló a helyzet, mint otthon. Cigarettát ugyanúgy lehet beszerezni, plusz itt még vannak automaták is. Mondjuk, ott a korhatárt nem tudom, hogyan oldják meg, közelről még egyet sem vettem szemügyre. Vannak saját márkák, de a legnépszerűbb a Marlboro, Philip Morris, Pall Mall, Lucky strike ilyesmi. Állítólag, nem olyan erősek, mint otthon, de a fene tudja. A szaguk az ugyan olyan. Sok az ízesített verzió, mentás, meg egyéb.
Rengetegen szívják, nagyjából olyan az arány, mint otthon, viszont a gyerekek látványosan nem dohányoznak. Itt még nem láttam bagózó gyereket, úgy tűnik, ezt a szabályt betartják.
Az egyetemen van egy dohányzásra kijelölt hely, ott általában elég tömeg van, meg a kórházból is ide kell átjönnie annak, aki épp érzi a motivációt. Az éttermekben, kocsmákban korlátozás általában nincs, kivéve a népszerű, belvárosi helyeket. Az utcán általában szabad dohányozni, de elég sok helyen van tiltás kitéve, amit viszont annyira nem vesznek komolyan.
Eldobált csikkek vannak, de nem annyira feltűnő a dolog, a sok eső gyorsan eltakarítja őket. Mivel, itt nincsenek az utcán szemetesek, ezért a csikket vagy elhajítják (igényesebbek legalább közvetlenül a csatornába), vagy elteszik, vannak erre a célra zsebre rakható bőrtárcák.

Icewolf || kósza ||

(#465) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Hm, meglepő, nekem nem nagyon jutott eszembe, hogy arrafelé is ennyire nyomják az ipart. Azért az utcai szemeteseket hiányolnám, parkokban, állatkertben, vidámparkban sincs?

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#466) mave13 válasza Mister_X (#465) üzenetére


mave13
őstag

Pedig, nyomják rendesen. Igaz, a cigin kívül más nagyon nincs. Vízipipa elvétve kapható, és horror áron fut. Akartam venni sima, hagyományos pipát, de a 20-30k egy, nem is túl extrának kinéző darabért kissé hmm... Vigyáznak az egészségemre.
Szemetesek utcán egyáltalán nincsenek, parkokban itt-ott egypár, ami körül van valami porta, beléptetőrendszer, ilyesmi. Majdnem minden convenience store előtt van viszont szelektív gyűjtő. Hogy ennek mi az oka? A hivatalos verzió szerint a környezettudatos viselkedésre nevelés, egyébként, pedig nincs lehetőség vicces dolgokat a kukába rejteni (bomba, ilyesmi). Talán még halványan rémlik valakinek a tokiói metróban elkövetett gáztámadás. Na, azóta nincs szemetes olyan helyeken, amiket nem lehet szemmel tartani.
De, ez nem egyedi eset, Szücsi, ha jól emlékszem említetted, hogy Drezdában sincs túl sok kuka az utcán. Vagy tévedek?

[ Szerkesztve ]

Icewolf || kósza ||

(#467) szucsi84 válasza mave13 (#466) üzenetére


szucsi84
csendes tag

Hali,
Jól emlékszel, meséltem hogy Drezdában sincs sok utcai kuka.
Ez engem nagyon meglepett. Az itthoni viszonyokhoz szokva, hogy minden sarkon, buszmegállóba, aluljáróban van kuka, elég ritkás. Egyedül a vasútállomáson, meg a plázában a mosdó környékén volt szemetes.
És ennek ellenére az utcán egy eldobott cigicsikket, vagy papírfecnit alig lehetett látni... Más a szemlélet, és a viselkedés :)

(#468) Paarthurnax


Paarthurnax
senior tag

Sydney belvarosaban nincsenek kukak a nagy forgalmu aluljarokban, metroallomasokon es buszmegallokban, hanem azoktol 50-100 meterre vannak elhelyezve. Ennek ellenere nem szemetelnek az emberek, kibirjak azt a kis setat a kovetkezo utcai szemetesig, de nyilvan ebben szerepe van a magas birsagnak is, ami szemetelesert jar es a rendor azonnal buntet. Cigaretta csikk, kupak es hasonlo apro szemet eldobasaert $60, minden ennel nagyobbert $200 es ebbe beletartozik az autobol valo szemeteles is. 2001 ota tilos a szorolapokat a parkolo autokra rakni.

Diablo 3 - BoGyesz#1484

(#469) mave13


mave13
őstag

Üdv!

Bocs, kicsit elhanyagoltam a héten a topikot, de két bejegyzést szerkeszteni már kissé problémás.
Viszont, ahogy ígértem, kikerült a címlapos írás is, lehet keresgélni a főoldalon!

Icewolf || kósza ||

(#470) old rocker


old rocker
veterán

Grt.

A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

(#471) moonlight115 válasza mave13 (#469) üzenetére


moonlight115
tag

Szuper lett! :C

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#472) moonlight115


moonlight115
tag

Február 4-10

"Minden esetre, aki Európából 27000 jenért rendel kuktafazekat, és közli, hogy tök jó üzletet csinált, mert most akciós volt, az sejtem mennyit költhet ruhákra" :D

Amit a jenről írtál, az is érdekes.

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#473) lordjancso


lordjancso
senior tag

Szia!
Tök jó a blogod. Pár napja találtam rá és nagyon tetszik! ;)

Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.

(#474) kraftxld


kraftxld
nagyúr
LOGOUT blog

Én is elolvastam mindegyik bejegyzést, jó nagyon :) Ha majd egyszer átugrunk pár hétre / hónapra Japánba jól fog jönni pár tipp, de tényleg nagyon furcsa, hogy ennyire nem vágják az angolt, bár a kollegák már mesélték.
Egy laikus szakmai kérdéssel indítanék, ha ennyi ideig tart ez a sejttenyésztés és ha kukázni kell 5 havi munkát, akkor miért nem csinálsz mondjuk egyszerre 2-3 ugyanolyan kísérletet egymással párhuzamosan vagy 1-2 hét eltéréssel?
Meg nem igazán derült ki, hogy mi is a végleges cél ezzel az egérretina témával.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#475) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

lordjancso: Köszi, örülök, hogy tetszik.

kraftxld:
"Ha majd egyszer átugrunk pár hétre / hónapra Japánba jól fog jönni pár tipp, de tényleg nagyon furcsa, hogy ennyire nem vágják az angolt, bár a kollegák már mesélték."
Pár hétre/hónapra? Az igen, annyira már megéri eljönni körülnézni. Igaz, az egy kisebb vagyon.

"Egy laikus szakmai kérdéssel indítanék, ha ennyi ideig tart ez a sejttenyésztés és ha kukázni kell 5 havi munkát, akkor miért nem csinálsz mondjuk egyszerre 2-3 ugyanolyan kísérletet egymással párhuzamosan vagy 1-2 hét eltéréssel?"
Igen, ez valóban így lenne ideális. Részemről kiegyeznék a két hetente egy új sorozat sebességgel, akkor mindig lenne mit csinálnom. Csak, ez nem olyan egyszerű, mert ha nincs egér, akkor nincs mit tenni. Márpedig, ez a gyenge pontja a történetnek. Egy egér 5 kölyökkel 20000 jenbe kerül. Egy Sorozathoz kell ebből kettő. Amikor megemlítettem igényeimet volt egy kis szájhúzogatás, meg nem annyira őszinte mosoly. Abban maradtunk, hogy tenyésztek magamnak. De, ha az egerek nem akarnak szaporodni, akkor nem lehet mit tenni. Jó, mondjuk, ha nem 4-5 hetes állatokat kaptam volna (egérék otthon kb. 8-10 hetes korukra lettek ivarérettek), akkor némileg javultak volna az esélyek, de Tom szerint 5-6 hetes koruktól az itteniek már szaporodnak. Úgy tűnik, nekik erről nem szóltak. Illetve, ez a C57BL törzs egy kissé vad, néha az anya megeszi a kicsiket.
Konkrétan december első hetében kaptam az állatokat, január közepéig egy alom született, amit az anya sikerrel megevett. Január eleje óta kértem legalább nyolc hetes állatokat, amikkel esetleg lehetne dolgozni, három héten keresztül csak zavart mosoly, és ködösítés volt a válasz, mondván, hogy nincs. Aztán február elején Tom valamilyen indíttatásból rendelt nekem 10 darab nyolc hetes nőstényt, és öt hímet, amiket most pároztatok. Remek időzítés volt egyébként, egérnél a vemhesség 20 nap, tehát, ha most sikerül is a szaporítás, én ezeket a kölyköket már nem fogom tudni használni, most lényegében az asszisztens csajnak dolgozok, aki majd folytatja a munkát. Egyébként, ezek az egerek sem fognak szaporodni, mert erősen hullik a szőrük, ami náluk a stressz jele (vagy a cég, ahonnan jönnek nem szeretne szaporulatot, és elintézték a dolgot, ugyanis csak a nőstények kopaszodnak, a hímek nem), meglepne, ha emellett, bármi eredmény lenne...
Szóval, bonyolult a történet. Az, hogy hónapokkal korábban kiderülhetett volna, hogy rossz a modell már csak hab a tortán. Ehhez mindösszesen a rossz esetben is egy hét alatt elvégezhető PCR-nak nem kellett volna több, mint két hónapig tartania, és az sem lett volna rossz, ha Tom nem ül még két hétig az eredményeken, amikből biztosan látszott, hogy gubanc van. Jelenleg jan. 11-én kértem egy új PCR vizsgálatot, hogy igazolni tudjam, hogy a mostani modell legalább ilyen szempontból rendben van. Azóta is várok az eredményre (és halkan megjegyzem, hogy ez a modell sem működik). Lehet, hogy szívatnak?

"Meg nem igazán derült ki, hogy mi is a végleges cél ezzel az egérretina témával."
A célja, hogy megvizsgáljuk, hogy a retinában található Müller-sejtek, amik rengeteg, a retina szempontjából nélkülözhetetlen funkcióval bírnak, érzékenyek-e az úgy nevezett PACAP-ra. Ez egy peptid molekula, amiről ismert, hogy számos sejt/szövet esetében védő funkciója van káros hatásokkal szemben. Azt is tudjuk, hogy a retina esetében is segít kivédeni egy csomó károsító hatást, csak az nem ismert, pontosan hogyan. Erre keresnénk a választ egy Müller-sejt tenyészettel. A projekt egyébként az első érdemi lépésnél akadt el, eddig azt sem tudtam bizonyítani egyértelműen, hogy a PACAP hat-e a sejtekre. A bonyolultabb része majd ez után jönne, de már nélkülem, ez biztos.

Icewolf || kósza ||

(#476) Crystalheart válasza mave13 (#475) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem igazán vágom, milyen speckó egerek ezek, hogy ilyen drágák és nehéz őket szaporítani? o.O Miben különböznek ezek a sima házi egértől, amit ki sem tudok irtani?

[ Szerkesztve ]

(#477) e=mc² válasza Crystalheart (#476) üzenetére


e=mc²
őstag

Gondolom az, hogy azok "termeszetes" vagy legalabbis jobban termeszetkozeibb korulmenyek kozott elnek, hordozhatnak betegsegeket, egyeb korokozokat. Amiket pedig kutatasi teruleten hasznalnak "tisztabbak", vagy ugy is lehet fogalmazni, hogy akar meg genkezeltek is lehetnek.

Vagy nagy hulyeseget irtam? :)

Szerk: tervezett szaporulat az, ami inkabb megdragithatja, abbol is a tervezett jelzo a mervado...

[ Szerkesztve ]

Ambulimax Provider

(#478) Crystalheart válasza e=mc² (#477) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És mennyibe kerülne természetesebb körülményeket kialakítani nekik? (Szerintem ezeknek bármi "természetes", ahol nem látni őket folyton és nincs mindig jövés-menés.)

(#479) Jadro


Jadro
veterán

Tegnap rátaláltam a Japan Railways-es cikkre és megláttam, hogy milyen sok bejegyzés van még. Elkezdtem az elejéről olvasni és most tartok ott (ápr14-15), ahol a hozzászólásokban ráakadtam erre a topikra is. Ment kedvencekbe, nagyon szeretem az ilyen idegen világ megismerős blogokat. :)

Samsung Galaxy S23 8/128 Green

(#480) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

Crystalheart:
Ezek eléggé spéci darabok. Tökéletesen ismert a génállományuk, és nem mutat túl nagy variabilitást.
A sima házi egér mondjuk, szürke, ezek meg feketék. :) A lényegi különbség a sejtekben van, amíg a sima házi egér génkészletében vannak kisebb eltérések, addig ezek mesterségesen kitenyésztett dögök. Tehát, amíg a házi egérre az atombombám meg a kumarinba áztatott búzán kívül más annyira nem hat (esetleg egy jó macska), addig ezek a laboregerek rohadt kényesek. Ja, és viselkedésük is eltér a házi egértől, de még a különböző genetikai variánsok is eltérnek. Vannak egész szelídek, és van olyan is, hogy tőből akarja leharapni a karod, ha meg akarod fogni.
Hogy ezek miért jók?
- Kísérleti modell miatt. Elvileg, ha azonos törzset használnak a vizsgálatokhoz, mondjuk jelen esetben a C57BL/6J kódjelűt, akkor azok a kísérletek egymással összevethetők. Ha mondjuk én csinálok valami mérést C57BL/6J egéren, valaki más megcsinálja ugyan azt CD1-en, akkor a két kísérlet adatai nem lesznek egymással összevethetőek.
- Nagyon pontosan ismert ezeknek az egereknek az összes tulajdonsága. Meddig élnek, milyen betegségekre hajlamosak, mik a jellemzőik stb. Egész konkrétan azt is tudják, hogy mondjuk a 14. hétre 4500-8000 um2 nagyságú atherosclerotikus plakkok jelennek meg az aorta falán, stb...
- Ezekből hozzák létre a genetikai mutánsokat, és az azokkal végzett kísérletekhez ezek szolgálnak negatív kontrollként, ezek eredményeihez lehet hasonlítani. Így biztos, hogy a mért különbségeket nem befolyásolta esetleg más allél.

e=mc²: jó irányba tapogatózol, a betegségek is nagyon lényegesek, az alap törzsek, meg a génmódosított állatok totál steril környezetben vannak tartva. Ha meg is harap egy egér, nem nagyon kell fertőzéstől tartani, ha jól működik a rendszer. Persze, azért nem szoktam ezzel próbálkozni. :)

"tervezett szaporulat az, ami inkabb megdragithatja, abbol is a tervezett jelzo a mervado..."
Minden drága, amiben szerepel a kísérlet szó, vagy bármi köze van ahhoz. Nekem éppenséggel sima házi egerek is megfelelnének, de abban az esetben azt se tudnám leközölni, ha világmegváltó eredményeket kapnék, mert nem fogadnák el. Ki van ez találva rendesen, persze trükközni azért lehet.

Crystalheart:
"És mennyibe kerülne természetesebb körülményeket kialakítani nekik?"
Nem lehet természetesebb körülményeket kialakítani nekik, ez is standardizálva van. Standard ketrecméretek, standard kaja, alom stb... Szintén azért, hogy a kísérleteket ez se befolyásolja. Ja, meg persze bele lehet gondolni, hogy mekkora üzlet van ebben. :)

"Szerintem ezeknek bármi "természetes", ahol nem látni őket folyton és nincs mindig jövés-menés."
Egyébként, pontosan így vannak tartva, de ezek a fekete dögök annyira vadak, hogy csak magukban is képesek megenni az utódaikat. Jobb szeretek a CD1 törzzsel dolgozni, azok szelídebbek, és barátságosabbak. Vagy patkányokkal, azok még inkább szelídek, és sokkal okosabbak, mint az egerek. Japán előtt viselkedéskutatással foglalkoztam, kis patkányokat teszteltem születésüktől fogva naponta. Megismerték a hangomat, szelídek voltak, eszükbe se jutott volna megharapni, még a kísérlet után több hónappal se. Az egerek viszont hülyék.

Jadro:
Jó szórakozást! Már van egy pár oldalnyi gépelt szöveg, meg pár ezer kép hozzá. :D

Icewolf || kósza ||

(#481) moonlight115 válasza mave13 (#480) üzenetére


moonlight115
tag

Ez annyira érdekes, amit az egerekről és a kísérletekről írtál! Szerintem egy külön cikket megérdemelne. A viselkedéskutatásról szintén. :K A stílusod, a közvetlen hangnem is közrejátszik ebben.

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#482) Crystalheart válasza mave13 (#480) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem inkább üzleti szempontok lesznek azok, mert különben valamelyik másik fajtát használhatnátok. Ha nekem nem jó ezen a magyar klímán anglo-núbiai kecskét tartani, mert beteges lesz és rosszul tűri a szélsőséges időjárást, akkor helyette inkább alpesi kecskét tartok, ami jól alkalmazkodik. (Mellesleg olyanok, mint a klónok.) Mert azt nem hiszem el, hogy az egereket nem lehet úgy szelektálni, hogy egységes genetikájúak legyenek, de közben életképesek is. De így gondolom tényleg jobb üzlet, ha minden labor magának tenyésztgetne, nem volna benne buli. Olyan, mint a hibrid vetőmagok.

[ Szerkesztve ]

(#483) kraftxld válasza mave13 (#475) üzenetére


kraftxld
nagyúr
LOGOUT blog

Érdekes a hozzáállásuk, szerintem totál nem éri meg az élőmunkát ennyire pocsékolni pár egér miatt.
Jaja, majd valamikor átugrunk, idén Bagkok, Toronto meg LA van terítéken, jövőre valahová Ausztráliába kéne átmenni egy kicsit, aztán meg mondjuk Japán. Bár addigra a rosseb se tudja, hogy itt maradunk-e :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#484) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

moonlight115:
Hát, külön írást nem tervezek erről, mert piszkosul nem értek hozzá én se, csak lelkes amatőr vagyok. Másrészt, ez a kutatós játék nem igazán a szívem csücske, azt hiszem nem egészen ideális a hozzáállásom a témához. Pozitívat írni annyira nem tudnék, nagyon fikázni a témát meg nem egészséges. :) Ha valami érdekel, kérdezz, megpróbálok válaszolni.

Crystalheart:
"Szerintem inkább üzleti szempontok lesznek azok, mert különben valamelyik másik fajtát használhatnátok."
Naná, hogy üzleti szempontok, de még mennyire. Egyébként, másik fajtát akkor sem tudnánk használni, mert zömmel ezekre a törzsekre vannak genetikai módosítások, az olyan kutatásokhoz pedig genetikailag egyező negatív kontroll kell.

"Mert azt nem hiszem el, hogy az egereket nem lehet úgy szelektálni, hogy egységes genetikájúak legyenek, de közben életképesek is."
Nem elsősorban ez a gond, hanem a genetikai sokszínűség hiánya. Mert, akármennyire is ugyan úgy néznek ki mondjuk a házi egerek, rengeteg olyan tulajdonságuk van, amiben eltérnek egymástól, csak éppen ez semmilyen külső jegyben nem nyilvánul meg. De, attól még eltérés, és befolyásoló tényező lehet.
Ez jelen esetben nincs, ami kutatás szempontjából előny, a faj szempontjából viszont hátrány, mert egyszerűen a genetikai polymorphizmus nélkül a faj egyszerűen kihal.
Erre példa mondjuk a veszélyeztetett állatok esete. Ha az egyedszám egy bizonyos érték alá csökken, akkor egyszerűen kihalásra van ítélve az adott fajta, mert nincs meg a szükséges genetikai változatosság. Hogy emberibb példát mondjak, mondjuk a történelmi uralkodó családok jutnának eszembe. Egymás között házasodtak, gyakran közeli rokonok is, és emiatt lett köztük jó pár genetikai hulladék (vérzékeny, elmeroggyant, stb...). Ha ezt egerekre vetíted, ahol jóval jóval rövidebb a szaporodási ciklus, 10-20 generáció után komoly problémák jönnek elő. Pl. a patkányaink zöme, amit használunk süket, vagy csökkent a látása, hiába 'egészséges' a génkészlete kezdetben.
Tehát, 'természetes' fajtát nem használhatsz, mert túl változatos a génkészlete, a mesterséges törzsek meg rohadt kényesek, és mellesleg drágák.

kraftxld:
"Érdekes a hozzáállásuk, szerintem totál nem éri meg az élőmunkát ennyire pocsékolni pár egér miatt."
Én se repesek az örömtől, hogy őszinte legyek... Elvileg azért jöttem ki, hogy egy éven keresztül látástól vakulásig dolgozzak, hogy meglegyen az a rohadt PhD-m. Erre itt malmozok, és olyan abszolút sokad rangú dolgokon kell pörögnöm, mint a kísérleti állatok hiánya. Persze, a 25-30k jenes antitesteket szó nélkül megrendelték, amikor kellett. Nem értem a hozzáállásukat egyébként, mert nekik is jól jönnének az eredmények, nem csak nekem. De, ha nem, akkor nem.

"Jaja, majd valamikor átugrunk, idén Bagkok, Toronto meg LA van terítéken, jövőre valahová Ausztráliába kéne átmenni egy kicsit, aztán meg mondjuk Japán. Bár addigra a rosseb se tudja, hogy itt maradunk-e"
Nem rossz terv. Mondjuk, az adatlapodra rápillantva, és a logout oldaladat megnézve már érthető a dolog. :) Valahogy Magyarországról nem szoktam ilyen terveket hallani. :D Egyébként, Japánt előrevenném abban a listában. Ki tudja, meddig lehet még Fujit mászni... :) Meg amúgy is, fantasztikus hely, persze gondolom a többi is. Szívesen ellátogatnék egyszer felétek, Gyűrűk Ura mozi alapján gyönyörű ország lehet.
Egyébként, írj többet! Tetszett, amit olvastam. Jó lenne olvasni az ottani életről.

Icewolf || kósza ||

(#485) Crystalheart válasza mave13 (#484) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Értem, én csak kecskékből indultam ki, ahol pl. a szánentáli kecskefajta egyedei külső és minden egyéb mérhető tulajdonságaikban, tejhozamban, tőgyformában, méretben, növekedésben, húskihozatalban, de még viselkedésükben is nagyon egységesek. Ezek után, gondolom én, csak idő kérdése kellene, hogy legyen egy kutatásra alkalmas, de biztonsággal szaporítható egér kitenyésztése, és az egerek a kecskéknél azért gyorsabban szaporodnak, nem telne háromszáz évbe, mint a kecskéknél. Persze a szánentáli is kényes és óvni kell a széltől is. (Szó szerint.) Vagy lehet, hogy kutatásra még ez is túl kevés azonosság volna? :) Na várjál, azért tenyésztettünk mi máltai selyempincsiket is, tudom ám, mi az a belterjesség. Olyan kevés kiállítás-nyertes egyeddel lehetett a tenyésztést végezni, hogy jóformán az országban három-négy kennel kereszteződött, ahol volt mondjuk egyenként 6-10 szuka, kanból pedig a töredéke. Tele volt selejttel a "kihozatal", de nagy nehezen sikerült elérni, hogy a mi almunk nagyon egységes, és a legszebb legyen.

Az persze megint más tészta, hogy ha éppen ebben a projektben, vagy ezen a területen minden addigi mérést ezzel a fajtával csináltak, és rá vagytok szorítva egy úgymond elavultabbra vagy kevésbé jóra. Hogy áttérjetek másra, ahhoz gondolom minden addigi releváns mérést el kellene végezni az új fajtán, ami idő és sok pénz.

[ Szerkesztve ]

(#486) Paarthurnax válasza kraftxld (#483) üzenetére


Paarthurnax
senior tag

Most látom csak, hogy egy szomszéd. :DDD Ha átjöttök AU-ba, akkor mindenképpen az északi, melegebb vidéket ajánlom.

Diablo 3 - BoGyesz#1484

(#487) mave13 válasza Crystalheart (#485) üzenetére


mave13
őstag

"Ezek után, gondolom én, csak idő kérdése kellene, hogy legyen egy kutatásra alkalmas, de biztonsággal szaporítható egér kitenyésztése, és az egerek a kecskéknél azért gyorsabban szaporodnak, nem telne háromszáz évbe, mint a kecskéknél."
Van ilyen, a CD1-es törzs teljesen jól szaporodik, és nem is vadabb az átlagos egérnél. Az egyetlen probléma vele, hogy nem létezik belőle PACAP KO (PACAP-ért felelős gén kiütve) változat, ezért aki PACAP-ot vizsgál ezt a törzset nem tudja használni. Nekünk csak a C57BL jöhet szóba. Egyébként, az még mindig egész tisztességesen szaporodik, az ebből létrehozott genetikai mutánsok általában sokkal rosszabbak.

"Hogy áttérjetek másra, ahhoz gondolom minden addigi releváns mérést el kellene végezni az új fajtán, ami idő és sok pénz."
Ha versenyben akarunk maradni, nem térhetünk el, mert kb. aki PACAP + egér témában nyomul ezt a törzset használja.

"Na várjál, azért tenyésztettünk mi máltai selyempincsiket is, tudom ám, mi az a belterjesség."
Az igen. Hogy sikerült ráakadni? Nem igazán őshonos errefelé. :) Ezzel egyébként betörhetnél a japán piacra is. Imádják az ilyen kutyautánzatokat.

BoGyesz_24: Látom, épülnek a nemzetközi kapcsolatok. :)

Új bejegyzés kint, bocs a múzeumi fotók minőségéért, nem igazán volt fény. Elég sok kép készült ISO400 1/5-1/10-es záridő környékén, úgyhogy feszegettem a technika határait.

[ Szerkesztve ]

Icewolf || kósza ||

(#488) vida14


vida14
csendes tag

Február 18-24.: 180/52.-as kép -> ez egy giroszkóp. Részben 4 ilyennel pozícionálják a Nemzetközi Űrállomást (+ a fúvókák, ha kell), hogy megfelelően érje napsütés a napelemeket.

(#489) moonlight115


moonlight115
tag

Február 18-24 A disznópetevezetékért nem irigyellek, a múzeum viszont csodás! A képek is jók, mint mindig. :)

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#490) Crystalheart válasza mave13 (#487) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Tudom, az egyik tőlünk eredő kennel vérfrissítő fedező kanja (amivel néhány alkalommal mi is fedeztettünk) épp japán volt, és arrafelé nagyon profi módon és fanatikusan űzik a dolgot, a kiskutyák fotózását meg a kiállításos projekteket is... Egy ilyen kutya ára alsó hangon a 100-at verdeste már akkor, tíz éve. De itthon telítődött a piac, aki magyarként hajlandó volt ennyit kiadni értük, az már szerzett, elkezdtek noname emberkék 20-30 ezerért potyakölyköket szórni, most meg már rengeteg van. Szóval már nem tenyésztjük, mióta komplett almokat kellett ismerősöknek szétosztogatni, mert az oltások árát sem hozták volna már vissza, hiába volt mienk a legszebb kölyköket hozó tenyészet az országban. De addig is majdnem felépítettünk belőlük egy családi házat, míg jól ment az üzlet.

(Mi is az a PACAP? :DDD)

[ Szerkesztve ]

(#491) Jadro


Jadro
veterán

Okt. 29-Nov.4 résznél tartok. Előre félek, hogy elérek a végig és nem tudom majd a saját tempómban követni az eseményeket. :DDD

Baromi érdekes ez a világ. Nem voltam túl tájékozott a szokásaikat illetőn, de így olvasva a tapasztalataidat, azért nem oylan pozitív már az összképem. Ami miatt most írok az a következő mondat:

" Egyre inkább az a gyanúm, hogy a munkatársaim zöme nem él, hanem csak működik…"

Ez annyira visszaadja az eddig elolvasottakat... :) Na olvasok tovább.

Samsung Galaxy S23 8/128 Green

(#492) moonlight115 válasza Jadro (#491) üzenetére


moonlight115
tag

Igen, az ilyen mondatok miatt (is) érdemes olvasni ezt a blogot! :K

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

(#493) Mister_X válasza Crystalheart (#490) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Pituitary adenylate cyclase-activating peptide

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#494) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

Bocs, hogy csak most válaszolok, egy kissé húzós hetem van. Na nem a labormunka, hanem egyéb munkák miatt.

vida14: köszi. ezt javítani fogom.

moonlight115:
Hát igen. A disznónak vannak olyan részei, amiket annyira nem szeretnék megenni. Még szerencse, hogy pl. szem, meg egyéb ilyen egzotikumok nem voltak.

Crystalheart:
"Egy ilyen kutya ára alsó hangon a 100-at verdeste már akkor, tíz éve. "
Épp a múlt hétvégén láttam valami kicsi fehér izét, ami akár ez a fajta is lehetett, egy kisállat kereskedésben. Egészen pontosan 1M jen volt az ára. Azt hittem rosszul látok...

"De addig is majdnem felépítettünk belőlük egy családi házat, míg jól ment az üzlet."
Az szép. Nem gondoltam volna, hogy a kutyatenyésztésben ekkora üzlet van.

Jadro:
" Előre félek, hogy elérek a végig és nem tudom majd a saját tempómban követni az eseményeket."
Pedig ez erősen valószínű, mert később heti egyre ritkulnak a bejegyzések.

"Nem voltam túl tájékozott a szokásaikat illetőn, de így olvasva a tapasztalataidat, azért nem oylan pozitív már az összképem."
Nekem sem olyan nagyon pozitív, de igazából nem is rossz. Olyan átlagos, csodát várni nem kell, de azért élhetőbb hely, mint Magyarország. Valószínű, hogy ha beszélnék japánul az kissé fokozná az élményt, na meg, ha nem Tokió belvárosában lenne az egyetem.

Mister_X: ahogy mondod. Nagyon leegyszerűsítve ez egy olyan molekula, amit nagyon sok sejt termel, és még több sejten találhatóak meg a receptorai. Általános sejtvédő hatása van, tehát képes gátolni egy sejt pusztulását károsító hatás esetén.

Icewolf || kósza ||

(#495) freeknight


freeknight
őstag

Szia! Most találtam rá a blogodra és őszintén szólva, nagyon tetszik! Japán mindig is az egyik kedvenc országom volt és jónak tartom, hogy a mindennapi életről mesélsz. Bár még csak a legújabb bejegyzést olvastam el, de szerintem holnap nekiállok, és az elejétől fogva elolvasom az egészet :D .
Egy dolgot szeretnék kérdezni. Biztos említetted már, de én nem nagyon találtam rá. Mit dolgozol/tanulsz, hogy ki tudtál jutni? Egyszer én is szeretnék valami egyetemi kapcsolattal kint tölteni huzamosabb időt, bár erre jogászként nem sok esélyt látok :(((

Üdv :R
freeknight

(#496) Mister_X válasza mave13 (#494) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Sejtbiológiát nem nagyon tanulunk és szerves kémián is csak megismerkedtünk vele, laborgyakolaton jövőre fogunk kísérletezni.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#497) mave13


mave13
őstag

Üdv!

freeknight: jó olvasgatást! Van pár oldal, meg lassan lassan bővül is.
Jogászként nem tudom mennyire vannak lehetőségek, körül kell nézni. Ja, meg megtanulni japánul.

"Egy dolgot szeretnék kérdezni. Biztos említetted már, de én nem nagyon találtam rá. Mit dolgozol/tanulsz, hogy ki tudtál jutni?"
Az első bejegyzésben van némi háttérinfó, de egyik privát hsz-ből ideollózom a lényeget:
A pécsi orvosi Anatómiai Intézetében vagyok/voltam/leszek (?) PhD hallgató, tanársegéd. A kutatócsoportom szoros kapcsolatot ápol a tokiói Showa Medical University 1st Anatomy Dept. részlegével (közös téma, közös cikkek, főnökök közös kutatása Amerikában, meg ilyesmi). Nem tudom én se biztosan, de valószínű, hogy a japánok nyertek valami pályázatot, aminek a feltétele / lehetőséget ad külföldi kutató foglalkoztatására. 2010/2011-ben már egyik barátom itt töltött egy évet, és most 2012/2013-ban én voltam az a mázlista, aki jöhetett. Mondhatni, jókor sétáltam szembe a folyosón a témavezetőmmel, aki spontán megkérdezte, nincs-e kedvem egy évre Japánba menni. Hát, valami rejtélyes oknál fogva, volt, úgy döntöttem egy évet simán megér a dolog. Mivel, itt a tanév áprilisban kezdődik, az egy éves kiküldetésem is 2012 április 1-től indult, és még pár hétig tart.

Mister_X:
Jó az avatarod. A Gamepodder rang mit takar? Cikkíró vagy?
Melyik suli, melyik szakra jársz, ha nem titok?

Icewolf || kósza ||

(#498) Mister_X válasza mave13 (#497) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Kösz!

Afféle megcsonkított házigazda vagyok (nem nyúlhatok bele más cikkébe, nem látom a még készülőket, nem bannolhatok, stb) és a Gamepodra írok híreket, teszteket.

Petrik Lajos Vegyipari és Informatikai Szakközépiskola, általános vegyész szak (B osztály). Bár nem hinném, hogy a jövőben bármi kapcsolatom lesz a vegyiparral. Érdekes terveim vannak a jövőre, de nem hinném, hogy ételösszetételt fogok elemezni vagy gyógyszert/mosóport gyártani.

[ Szerkesztve ]

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#499) BomiBoogie válasza freeknight (#495) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Jogászként van esélyed, de csak a tudományos területen, PhD. Barátnőm is így van kint jelenleg az USA-ban. mave13-mal épp erről beszéltünk nemrég.

(#498) Mister_X
Miért, annyira szeretnél bannolni? :D Nem olyan vidám a moderátori élet ám. Én nem vagyok az, de van ismeretem róla. :)

[ Szerkesztve ]

(#500) Mister_X válasza BomiBoogie (#499) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Nem, csak leírtam a különbségeket :)

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.