Hirdetés

2024. szeptember 9., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Rowon


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Már megint? Jó pár bőrt le lehet húzni az AM4-ről. :DDD Esetleg kidobhatnának még egy erősebb APU-t, ami támogatja a PCIe Gen 4-et. Az után felőlem nyugdíjazhatják is.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#2) Sol4r


Sol4r
tag

Gyors felcsaptam alza-t

5950x 138.590.- 3.4ghz @4.9ghz 64mMb L3 105W

5900xt 161.080.- 3.3ghz @4.8ghz 64Mb L3 105W

Valaki elmagyarázná, hogy ez kinek éri meg? Vagy mi a különbség a fenti adatokon kívül a két processzor közt ami indokolja az erős felárat?

Ha veszem a fáradságot, hogy válaszoljak az a minimum, hogy reagáljon rá.... Vagy leszek én is olyan, mint sokan mások, lényegébe friss reggel nem is foglalkozom vagy csak félválról....

(#3) rxmiss válasza Rowon (#1) üzenetére


rxmiss
tag

as asrock ab350itx-embe jo kis endgame proci lehetne egy 5900x vagy egy 5900xt, artol fuggoen es h 12 mag kell-e jobban vagy 16, de alacsonyabb orajeleken. erdekes modon ha nem eliras, az asrock P10.08 beta bios-a januar vege ota tamogatja az 5900xt-t is.
mondjuk a hutesukon meg nem gondolkodtam :)

(#4) Rowon válasza rxmiss (#3) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Játékokban a 2 CCD latencyje miatt mindenki azt ajánlotta, hogy kerüljem őket. 1 CCD-s procik inkább játékra. 5600, 5600X, 5700X, 5700X3D, 5800X, 5800X3D.

Szerk.: például [link]

r/Amd - FPS

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#5) PuMbA válasza Rowon (#4) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, meg a játékok 98%-a 8 magra van írva, így teljesen felesleges a 12 mag, nem lesz gyorsabb :) Nem véletlen, hogy az AMD se reklámozza a 12 és 16 magost játékra. Nincs értelme.

[ Szerkesztve ]

(#6) BoB válasza Sol4r (#2) üzenetére


BoB
veterán

12 vs 16 mag.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#7) Joshi válasza Sol4r (#2) üzenetére


Joshi
titán

Egy sima 5900X-et meg már hazavihetsz 95k-ért. Nekem inkább az a fura, hogy mégis mi a különbség az 5900x és az 5900XT között? :F

(#6) BoB "12 vs 16 mag."
Basszus és tényleg. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#8) Rowon válasza Joshi (#7) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

30 másodperc Google: [link] :DDD

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#9) Joshi válasza Rowon (#8) üzenetére


Joshi
titán

Elsőre nem is értettem hogy ennek most így mi értelme? Így már érthető. :R

(#10) PuMbA válasza Rowon (#8) üzenetére


PuMbA
titán

Cash....érdekesen írják az oldalon a Cache-t :)

[ Szerkesztve ]

(#11) Rowon válasza Joshi (#9) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

De várj, a legjobb rész... és, ha egyáltalán hiteles adatot találtam. Összességében a különbség 5800X és 5800XT között:

Na ezért ki fog fizetni? Kicsit olyan, mint az 5600 vs 5600X.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#12) Sol4r válasza BoB (#6) üzenetére


Sol4r
tag

5950x és 5900xt is 16 magos :)

Ha veszem a fáradságot, hogy válaszoljak az a minimum, hogy reagáljon rá.... Vagy leszek én is olyan, mint sokan mások, lényegébe friss reggel nem is foglalkozom vagy csak félválról....

(#13) rxmiss válasza Rowon (#4) üzenetére


rxmiss
tag

igen, koszi :)
azert irtam a 12 vs 16 magot, mert mindketto ket ccd-s. csak a 12 mag magasabbra megy orajelben es ugyanannyi L3$-en osztozkodik, mint a 16 magos, (hiszen ugyanaz a ccx, csak letiltott magokkal), tehat az L3$/mag magasabb a 12magos esetben, amibol par program profitalhat.

(#14) ROBOTER válasza BoB (#6) üzenetére


ROBOTER
addikt

Azért ennek a pszichológiájára kíváncsi lennék, amikor valaki leír egy téves infót, és a többiek 5 másodperc google helyett inkább bólintanak. :)

https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-9-5950x.html

szerk:

Bocs, látom közben észrevetted..

[ Szerkesztve ]

(#15) paprobert válasza rxmiss (#13) üzenetére


paprobert
senior tag

Ha csak ez a lényeg, hogy L3/mag arány magas legyen, akkor akár le is lehet tiltani kézzel a magokat a 16-osból... vagy lehet X3D-t venni eleve. :)

A cikkhez:
Egyedül a 8magos magasabb órajeles CPU hoz olyat, ami előtte nem volt elérhető, de igazából sok szót nem érdemel ez sem.
Aki szeretne tovább maradni AM4-en, kimaxolni a platformot, azoknak ez a 2 CPU nem elsődleges opció.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#16) tasiadam válasza paprobert (#15) üzenetére


tasiadam
veterán

Az 5800XT-nek olyan szaga van, mintha mature lenne a 7nm, vagy epp felszabadult a jobb node, es most ott fossak kifele az 5800X-et, XT neven. De megtehettek volna ezt inkabb az X3D-vel.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#17) heavygrip válasza paprobert (#15) üzenetére


heavygrip
senior tag

Aki szeretne tovább maradni AM4-en, kimaxolni a platformot, azoknak ez a 2 CPU nem elsődleges opció.

Még az 5800XT kicsit meg mozgatott amikor kiderült, hogy jön az 5000XT "sorozat", de 5700X3d fogja váltani a 3600at.

Egyébként meg le a kalappal, 8 év után is frissen hat az AM4 platform :R

They are rage,brutal, without mercy,but you,you will be worse, Rip and Tear until it is done.

(#18) Pikari


Pikari
addikt

Volt hasonlóan hosszú élettartamú foglalat PC-n?
A Socket3 5 évig húzta.
A socket5(7) húzott 5 évet.
Az AM2 5 évig húzta (am3 processzorokkal)
Az LGA775 6 évig bírta.

Ezek voltak azok a hosszú élettartamú socketek, amikre emlékszem.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#19) brabbitz válasza Pikari (#18) üzenetére


brabbitz
tag

LGA 1248.
Az LGA 1248 2006-ban indult, 2021-ben kapott EOL-t, 2024-ben szállították le az utolsó Itanium (2) processzorokat.

(#20) BoB válasza Sol4r (#12) üzenetére


BoB
veterán

Sima 5900x-et (el) néztem :C

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#21) Wilks válasza Sol4r (#2) üzenetére


Wilks
tag

Lehet,h a közbejött infláció miatt árát kellett korrigálniuk.
De az is lehet,h hulyenek nézik a népet.

(#22) Robitrix válasza PuMbA (#5) üzenetére


Robitrix
senior tag

tévedsz.. a megjelenő játékok 90%-a ma is 4 magra van irva néha 6-ra. ritkábban 8 a 10-12 mag leginkább olyan ritka, mint a fehér holló. Ne csak az AAA cimeken gondolkozz azon az egy tucatnyin évente, amihez erőmű kell, hanem a évente megjelenő másik 5000 játékra is.

(#23) Robitrix válasza Rowon (#11) üzenetére


Robitrix
senior tag

van is az 5600 és az 5600x közt vagy 3-4% teljesítmény különbség. Ami kijön játékban akár 1-2 FPS pluszban is. :) Amúgy nekem is sima 5600 van a gépemben. Agyaltam amikor vettem hogy melyik legyen. az 5600.volt úgy 51 ezer körül az 5600X meg úgy 63 ezer. Végül gyözött a józan ész és megspóroltam 12 ezret. Amúgy meg be van állítva a Ryzen Masterben az automatikus tuning és simán felereszti a boost-ot 4400 Mhz helyett 4550-ig. (az 5600x 4600 Mhz) Vagyis gyakorlatilag majdnem eléri a 5600X teljesítményét. Persze mára már kapni 5600-at 47-48 ezerért is és a X-es is közelebb van az 50-hez, mint a hatvanhoz. De ha valakinek elég egy FHD egy alap vagy közepes videó kártya kihajtásához esetleg régi az alaplap(AM 4) és nem akar alaplapot cserélni, memóriát és fél gépet akkor jó vétel, ha elég neki a 6 mag 12 szál.

(#24) ricsip válasza PuMbA (#10) üzenetére


ricsip
addikt

Gondolom 1x valami túliskolázott bölcsész félrehallotta a cache szót, és azóta cash-nek írják. Mert a mai polkorr debil világban (a Hülyék Paradicsoma eljött már 2024-ben, nem kellett hozzá +1000 év) az elhallás terjed el inkább.
Utána meg L1 $-nak rövidítik, és a tanult ember meg nem érti, ez a faszság honnan jött! :Y

-

(#25) heavygrip válasza Robitrix (#23) üzenetére


heavygrip
senior tag

Az 5600 4450mhz-ig, míg az 5600x 4650mhz-ig tud fel boostolni gyárilag. Lehet adni az 5600x-nek is plusz 200 MHz -et. :)
De egyébként játékokban nem nagyon veszel észre semmit, ahogy írtad is pár %, ami elhanyagolható. Én anno amikor vettem 4500 Ft különbség volt a két proci között, így az X mellett döntöttem.

They are rage,brutal, without mercy,but you,you will be worse, Rip and Tear until it is done.

(#26) Pikari válasza brabbitz (#19) üzenetére


Pikari
addikt

Az nem PC. Ettől függetlenül érdekes. Azt hittem, az Itanium foglalatát sűrűbben cserélték, nem csak évtizedenként egyszer.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#27) K0vasz válasza Pikari (#18) üzenetére


K0vasz
aktív tag

jó hát a socket az egy dolog. az meg egy másik, hogy tuti vannak olyan B350-es lapok, amik már a Ryzen 2-t se viszik, mert nem kaptak olyan BIOS-frissítést

(#28) Pikari válasza K0vasz (#27) üzenetére


Pikari
addikt

Ez mindegyik genre igaz. AM2-ből is van olyan, ami csak az athlon64-eket viszi, de olyan is, ami a phenom2-t is.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#29) hokuszpk válasza Pikari (#28) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

attol fugg, melyik Phenom 2 ; ami am2+ az belemegy, ami am3 az meg nem.
Azaz pl. 6 magos Phenomot max am2+ lapba tudsz rakni. ( pl. az AM2+ MSI 785GT-E63 nem problemazott vele. )

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#30) Pikari válasza hokuszpk (#29) üzenetére


Pikari
addikt

Az AM2/AM2+/AM3 elnevezés marketingkamu.

Az AM2 DDR2-vel jött, aztán az AM2+ olyan AM2 (továbbra is DDR2-vel), aminek a biosát gyárilag felkészítették az újabb AM3 processzorok fogadására is.

Az AM3 alaplapok pedig DDR3 foglalatot használnak.

A sima AM2-es alaplapoknak updatelni kell a biosát, ha AM3 processzort akarsz belerakni, de ugyanúgy működik bennük, mivel az AM3 processzorokban van DDR2 memóriavezérlő is, tehát visszafele kompatibilisek. Már persze ha a gyártó méltóztatott bios updatet kiadni hozzá.

A Phenom2 x6 valóban nem szokott működni AM2 lapokban, de abban is van DDR2 memóriavezérlő.

Szerencsés esetben egy AM2 alaplapban (bios updatelést követően) tudsz használni első gen Athlon64-eket, Athlon64 X2-ket, Sempronokat, Phenom, Athlon x2, x3,x4, Athlon2 x2, x3, x4 és Phenom2 x2 x3 és x4 processzorokat jobb esetben legalább 95w-ig.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#31) brabbitz válasza Pikari (#26) üzenetére


brabbitz
tag

Valoban, de akkor is ez a legsokaig tarto socket, amely nem valtozott sokat. (Illetve elotte volt egy PGA verzio, 2001-tol 2006-ig)

(#32) Fred23 válasza Rowon (#1) üzenetére


Fred23
nagyúr

Egy APU-ban reménykedtem a témaindító hír láttán, de sajna nem jött be.

(#33) hokuszpk válasza Pikari (#30) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

lehet mondani, hogy marketingkamu, de ha nem torsz le 1-2 labat, akkor az am3 proci nemfog belemenni az am2 socketbe es forditva, az am2 procik meg nemmennek bele az am3 socketbe ; utobbinak mondjuk ertelme se lenne, mert a sima am2 proci az csak ddr2 memoriavezerlovel bír ; míg az am3 cpu az am2+ kompatibilitás miatt tartalmazza a ddr2 es ddr3 vezerlot is.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#34) Rowon válasza Fred23 (#32) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Még később összejöhet. Én a Gen 4 támogatású APU-ra várok. Még talán jön egy 5700GXT vagy mi. :)

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#35) hokuszpk válasza Rowon (#34) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

5700XT3D-G ;]

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#36) Rowon válasza hokuszpk (#35) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

:C

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#37) Pikari válasza hokuszpk (#33) üzenetére


Pikari
addikt

De belemennek.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#38) hokuszpk válasza Pikari (#37) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

hat ha gondolod eloszedem a lezsirozott keszletbol az m2v -t meg a 1055 -os Phenomot ; legutobb nem ult bele ; de majd most.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#39) Pikari válasza hokuszpk (#38) üzenetére


Pikari
addikt

Olyat nem próbáltam még AM2-es lapban, a legújabb, amit AM2-be raktam, az az Athlon2 x4 635 volt.

Ránézésre ugyanaz:

x4 634:

athlon64: (ez a legrégebbi, ennek még 1el több lába van)

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#40) hokuszpk válasza Pikari (#39) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

viszont az aljzatban egy picit mashol vannak pottyok.
en mondjuk ugyemlekeztem, az egyik ilyen tájoló egy pinnel el is van csusztatva, de az biztos egy masik idosikon volt.

** elovettem az M2V-t ; es raprobaltam ; igazsagod vagyon, tenyleg belemegy az AM3 cpu.
az is lehet összekevertem ; a felirat már sajna nagyító nélkül olvashatatlan számomra,de a pinek alapján am3 motyónak kell lennie :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#41) Pikari válasza hokuszpk (#40) üzenetére


Pikari
addikt

Valószínűleg valami másik foglalattal kevered össze, itt nem csúsztatták el a pineket.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#42) ncc1701


ncc1701
veterán

Lassan már nézek az 5600x helyére egy 5800x3d-t, ezzel a következő 5 évben megleszek. :)

(#43) devast válasza ncc1701 (#42) üzenetére


devast
addikt

Én is szeretnék lassan egy olyanra beújítani az 5600x-em helyett, csak éppenséggel az a bökkenő, hogy az 5800x3d egyáltalán nem éri meg a majdnem ~50%-os felárat egy 5700x3d-hez képest. Így 2024 közepén, ~120k-t kérni egy 5800x3d-ért pofátlan rablás. Lehet a vége az lesz, hogy inkább maradok még 1 évet ezen, és egyben újítok mindent.

[ Szerkesztve ]

(#44) ncc1701 válasza devast (#43) üzenetére


ncc1701
veterán

Használtan terveztem venni, úgy csak nem 120e. :)

(#45) Dißnäëß


Dißnäëß
nagyúr

Jó, szóval a kis home lab háziszervernek gyakorlós játszótérnek továbbra is a jó öreg 5950X kiváló. Volt már, lesz megint .. pláne mióta a lapom hirtelen már 128G ECC UDIMM-et is tud. Na ezt kitömöm, aztán jöhetnek a VM-ek meg konténerek, béke jó ideig. ;]

Amúgy egy Ryzen 9 PRO 5955GX lenne az igazi.
5950X alap, csak cache méretekhez, PCIe támogatáshoz meg semmihez ne nyúljanak -> 5950GX vmi kis alap GPU-val -> PRO verzió hogy ECC-t is tudjon = 5955GX. Na kihúzom a kezem a biliből :)

Tartom a 4650G-t .. :O Mondjuk NAS-ba elég és a LUKS-ot is bírja..

[ Szerkesztve ]

Kígyó vére, béka hája, pók levedlett ruhája.. kondéromban lepke sül, kívánságom teljesül !

(#46) tasiadam válasza Dißnäëß (#45) üzenetére


tasiadam
veterán

Ha sok mag kell olcson, akkor ott van a 2011 v3 :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#47) mcs válasza ncc1701 (#42) üzenetére


mcs
veterán

Ez egy tök jó váltás, én is megléptem ugyanezt. AM6ig biztosan kihúzom vele. :D

(#48) rxmiss válasza tasiadam (#46) üzenetére


rxmiss
tag

en onnan jottem :B lehet kene csinalni egy teljesitmeny-osszehasonlito cikket, de mar ertelmetlen volt megtartani az e5-2699v4-et a 3950x elleneben. az igazi elonye szamomra az intelnek a 8 dimm volt, olcson tele lehett pakolni sok memoriaval, igy 128G ECC DRAM sokmindenre eleg volt.

(#49) ncc1701 válasza mcs (#47) üzenetére


ncc1701
veterán

Csak adnák már elfele tömegével, de nem látom sajna ezt. Ahogy nézem mindenki kb ráült, és kivár.

(#50) mcs válasza ncc1701 (#49) üzenetére


mcs
veterán

Nem éppen egy sürgősen váltandó cucc. 5700X3D is van újan 90 körül, ami 400 Mhz-el lassabb.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.