Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Crystalheart válasza z0d1AK (#50) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Onnan tudom, hogy nemrég még, mikor nem volt a 60 literes hordónk, akkor csak ~30 litert hordtam ki a kecskéknek majd' egy kilométerre vödörben, és hát nem tett jót a hátamnak. Én sem éreztem először, csak úgy egy-másfél év után... :D

(#52) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]
Ma az előkertben dolgoztam. Beültettem a két virágágyást. Végre nemcsak zöld lesz az előkertben az orgonák, és majd a nőszirom elnyílása után.

[link]

Az első ágyásba törpe, nagyvirágú bársonyvirágot ültettem. Erős sárga színével élénk színfolt a nagy zöldben.

[link]

A második ágyásba két féle színű paprikavirág és hamvaska került. Illetve kiültettem a ládából a felnyúlt muskátlikat. Egyébként eme piros muskátlik már háromévesek. :) A virágsor mögé még ültetek valamit, csak még nem döntöttem el, hogy mit.
[link]

A veteményes négy paradicsom palántával gyarapodott. A mogyoró karók mellett kuporognak a földön. Egyébként jó nagyra fognak nőni. Kicsi lesz a karó...
Hétvégén felszedem a nárciszhagymákat, és előkészítem a talajt a fő paradicsom ágyásnak. Eme négy paradicsom ajándékba érkezett.

Megpiszkáltam az egyik pohárban kucorgó ricinus magot. Oké, ébredeznek, mert a felzavart magon már felrepedt a maghéj. A ricinus gyorsan fejlődő, hamar nagy bokrot nevelő levél dísznövény. (Magja halálosan mérgező! Kisgyermekes családok NE ültessenek ricinust.)

Ennyi.

Ui.: Hol késik Medárd? Nagyon kellene az eső!

[ Módosította: philoxenia ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#53) Crystalheart válasza Algieba (#52) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Reméld, hogy nem jönnek még fagyok! :D
Az eső itt is jól jönne, bazira. Most raktunk helybe vetett parit, de négy nap minden vizet kilocsoltam rá a kútból, hogy átnedvesedjen a földje. Ilyen ez a fránya homokozó...

(#54) z0d1AK válasza Crystalheart (#53) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát igen, itt is nyeli rendesen a vizet a homok:F
talán a jövő héten, ha eljutok addig, akkor takarítok a kertben, hogy legyen hova ültetni paradicsomot, meg még talán valami mást is, de egyenlőre a paradicsom csak a biztos

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#55) Algieba válasza Crystalheart (#53) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Fagyok? Nyár van. Esély sincs hidegre, majd júliusban, amikor mindenki rohan nyaralni. Majd akkor lesz eső és hűvös. Megkergült az időjárás.

Én ma csak öntöztem. A veteményes rendben van. Nagyon szép a borsó. Kikelt a petrezselyem és a répa is.

Szerk.: Tegnap kapával felkapirgáltam a földet, hogy mégis meddig ment vissza a nedvesség. A felső 15 centi csontszáraz, 20 centitől lefelé még sötétszürke a föld. Egyelőre még a fákat nem féltem az aszálytól. Azonban a veteményesnek életmentő a heti 2x öntözés.

Hétvégén felszedem a nárciszokat, és kialakítom a leendő paradicsom ágyást.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#56) Crystalheart válasza Algieba (#55) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát, én kétnaponta, néha naponta locsolok. Egyfolytában fúj a szél, tűző nap mellett is, olyan, mint egy hajszárító. Van a kertnek olyan pontja, ahol ásónyomnyi mélységig száraz - ezt úgy kell elképzelni, hogy kb. elsüllyedek a futóhomokban :D Mondjuk a két évvel ezelőtti nyarat nehéz überelni, akkor egy méterig híre sem volt locsolatlan helyen nedvességnek, és kénytelenek voltunk vezetékes vízzel is locsolni. (Akkor volt a rekordmeleg aszály.) Mondjuk még idén is lehet akármi... Bár én mondom, zöldségeknek ez még mindig jobb, mint a másfél hónapos konstans eső, ami tavaly volt. Uhh, több száz paradicsomtövem és nyolcvan fészek paprika bánta...

Tény, úgy néz ki, elmaradnak a fagyos fagyosszentek. Mint tavaly is. Ha nem félek az anyagi veszteségtől, és elteszem már április elején a babot, tököket... akkor már hol tartanék!

Egyébként ez a mostani paradicsomágyás-készítés nem volt semmi. Előszöris, ez egy eddig szinte szűz terület volt, csak fészkek voltak itt cukkininak korábban. Szóval derékszöget kimérni, sokszor, aztán egyenesbe kellett hozni (úgy 2,5×5 méter), rönkökkel lépcsőzni, mert enyhén lejtett. Aztán beöntözni egyszer, kétszer, meglepődni, hogy még mindig tök száraz három centi mélyen, aztán négy talicska kétéves trágya szétszórása és bedolgozása, még vagy két locsolás... Majd kimértem a három sort, hogy hol lesznek. A sorokat ásónyi árokban kiástam, hat talicska földet előrehordtam 80 métert. Az árkokat megint belocsoltam, mert még mindig száraz volt. Ezután 60 méterről a frissen trágyázott kecskekarám felső földrétegét hordtam bele. Így már csak jó lesz. Jó későn lesz benne pari, de legalább lesz, és a helybe vetett ellenállóbb. (Ha biztos lettem volna benne, hogy nem jönnek fagyok! De nem mertem kockáztatni.)

A többi paradicsomágyás meg a paprika, meg a tökfélék megannyi fészke majd csak most következik. Le fog rohadni minden végtagom. :D De a legszörnyűbb: belegondolni, mennyi kötözgetést fog ez nekem jelenteni a nyáron! Tavaly is azt hittem, hogy hú, de jó, most vége az ágyáscsinálásnak, ki van trágyázva, fák is rendben, és akkor majd pihenek. Aha, nagy fenét! Gyakorlatilag mire a kötözés végére értem, már kezdhettem is előről... :Y

[ Szerkesztve ]

(#57) Algieba válasza Crystalheart (#56) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ha homoktalajom lenne.... bele se gondolok mennyire ideges lennék. Jobb a fekete föld. :) De még mennyire jó. Kora tavasszal, mikor belemarkolok, finom kis göröngyökre esik szét a tenyeremen, és az illata, az az igazi föld illat.
Tegnap öntözés után, ahogy felszállt a párája... úgy élveztem, akár a virágok illatát. Imádom.

Az idei kert-tervem jól halad. 2000 óta vannak feljegyzéseim a kertről. 2005 óta fotók is készülnek róla. Igazi mániám a vegetációs időszakban a földművelés.

Minden talpalatnyi földnek hatalmas értéke lesz az elkövetkező évtizedben. Majd meglássátok. Csak az öntözést kellene megoldani, illetve szárazságtűrő fajtákat nemesíteni, vagy a vetésforgót úgy összeállítani, hogy az aszály ne jelentsen végzetes csapást a mezőgazdaságra.

Jó dolog kertvárosban élni. Esténként szétterül a tájon az ólak szaga. Aztán hajnalban eloszlik, és csak a növények illatát érezni. Majd a pirkadat előtt a kakasok jelzik az új nap érkezését. A kertemből felszáll az ablakomig az estika illata. Oh, a kert, a vidék igazán csodálatos.

Meg kell valósítanom a tyúkól-tervet. Ez a harmadik pont a listámon. Előbb a gyümölcsöst alakítom át, illetve feltörök még egy részt a tarackosból. Le fog szakadni a derekam, de ha nagyanyám bírta majd 70 éves koráig a munkát, akkor én is fogom. Ráadásul neki jóval nagyobb kertje volt.

Szerk.: Attól tartok, hogy az időjárás tudja überelni a 2007-es évet!

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#58) z0d1AK válasza Algieba (#57) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát igen, könnyű úgy, hogy fekete föld van. sajnos ez ellen itt nagyon sok mindent nem tudunk ugye kezdeni, talán teljes talaj csere oldaná meg, de az is szerintem csak időlegesen. De ez szóba sem jöhet, mivel irdatlan költségekkel járna. marad inkább ez:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#59) Algieba válasza z0d1AK (#58) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A homoktalajt is karban lehet tartani kitartó és folyamatos humusz-pótlással, illetve takarással. Ez is egy nagy munka, de még talán olcsóbb, mint a talaj lecserélése.

Valószínűleg, ha homoktalajos lenne a kertem, az első két évben mást se csináltam volna mint töltöttem volna fel humusszal.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#60) z0d1AK válasza Algieba (#59) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát mindenképpen olcsóbb, csak kérdés, hogy kinek van ideje állandóan azzal foglalkozni. Ahhoz talán az kellene, hogy kimenjek hétvégénként az erdőre, és hordjam a földet, illetve a levágott gazt.
De sajnos már annak is örülhetek, ha arra van időm, hogy kimenjek locslni :( :O

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#61) Algieba válasza z0d1AK (#60) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Oké, átolvasom a szakkönyveimet, és kiokoskodok valami egyszerűen kivitelezhető megoldást a homoktalaj feljavítására.
Előbb mindig információt gyűjtök egy munka előtt.
A regényírás megtanított az anyaggyűjtés fontosságára.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#62) Crystalheart válasza Algieba (#61) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Minden mód költséges, vagy fáradságos. Humuszt márpedig csinálni kell, vagy ha vesszük, irdatlan pénz. Én az előttünk lévő erdőből talocskáztam már be több tonna erdei humuszos földet, úgy négyszáz méterről meg agyagos fekete földet, és a kecskék évente sokszáz talicska trágyát termelnek, de mindez a kerten alig látszik meg. Éppen csak a közepén, ahol már korábban is kicsit jobb volt a talaj: na itt egy árnyalattal sötétebb, és egyre jobb. :) Ha így haladok, úgy húsz év múlva már tűrhető lesz. (Addigra viszont szándékozom majd valami rendes talajú helyre költözni, és kertészt fogadni. :P)

A megoldás az volna, ha sokkal-sokkal több állatot tartanának az emberek. Az állatállomány (különösen a ló) csökkenésével megszűnt a természetes trágya utánpótlás legnagyobb része, így a gyengébb minőségű talajok hazsnálhatatlanná, a jobb talajok meg gyengébbé válnak. De nemhogy elősegítenék az állattartást, hanem a legtöbb településen korlátozzák, és a falvakba kitelepült üdülők meg egész egyszerűen harcolnak az állattartók ellen. (Fúj, szag; fúj, légy; fúj, zaj!) Legalábbis mifelénk. Pedig közvetlen szomszédaink nincsenek is, és 15×105-ös a telkünk.

(#63) Crystalheart válasza Algieba (#57) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Tyúkokhoz mennyi helyed van? Azért ezt is át kell gondolni. (Kifutónak minimálisan 4 m2/egyed terület szerepel az ajánlásban, de az optimális 10m2/egyed.) Ráadásul permetezett fák alatt sem tarthatóak, így bajos a dolog... Mi is tyúkvásárlást tervezünk, de alig van meg hozzá ez a feltétel, sőt. Pedig máshogy a közelébe sem érnek az évi 160-200 tojásnak, betegesek és soványak lesznek.

(#64) Algieba válasza Crystalheart (#63) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A gyümölcsfák zömét ki akarom venni, és teljesen átalakítani a telek hátsó részét. Ez a terület cirka 14x30 méter. Bőven elférne itt egy tyúkól a kifutóval együtt. Nem kell a családomnak sok tyúk, 15-20 darab is elég lenne.

Hihetetlen, hogy mennyi anyagot megmozgattál és még sem javult jelentős mértékben a talajod. :F

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#65) z0d1AK válasza Algieba (#64) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát is is jelentősen eltűnt az állattartás, 1-2 család tart még az utcában, de nem túl sokan.
Mi is tartottunk vagy 10 éve tyúkot, de már nem, nem is lesz szerintem sosem.
Egyébként ma is locsolgattam kicsit, az epernek már nem kell sok, fejlődnek nagyban a szemek, nemsokára ehetek epret anélkül, hogy 1000ft-t adnék kilójáér:))(most sem adok érte pénzt;))
Érdekes viszont, hogy szerintem egybe fog esni most a málna, és az eper termésének is az ideje. Ennek mondjuk nem örülök annyira, jobban szerettem, hogy volt eper, majd miután az már nem, azután meg termett a málna, és az volt...
De most ez nem így lesz, úgy tűnik.

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#66) Algieba válasza z0d1AK (#65) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Itt a kertségben is csak ha tíz házból egynél van még valamilyen haszonállat. Az új sor lakóinak jelentős része semmiféle ennivalónak alkalmas jószágot nem tart.
Én viszont szívesen tartanék tyúkot. Igaz, majd meg kell tanulnom a gyors kivéreztetésüket. Szétszedni szétszedem, semmi gond, nagyanyám megtanította a szárnyasok feldolgozását, de az ölés még nem megy. ááá olyan izé, ahogy vergődik a kezed alatt, és érzed elszállni belőle az életet. Szegény csórikák. :( De ez van. A tyúk étel alapanyag.

Szerk.: Voltam a gazdaboltban. Imádok a polcok közt bóklászni és szemezni a vetőmagokkal. Sikerült döntenem, és vettem még mustár magot zöldtrágyának, borágót (fűszernövény, de díszítő értéke is van), évelő kokárdavirágot és rézvirágot, egyéb neve a legényrózsa. :C Jó érzés töprengeni a Terven, de megvalósítani még jobb.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#67) lapa


lapa
veterán

nekem azt mondják a helyiek, hogy 2-3 év lucerna feljavítja a homokos talajt is. forest gardenhez is azt ajánlják töltő növényzetnek.

kimosni csak úgy lehet a talajból a tápanyagot, ha valami föld alatti vízfolyások elviszik, egyébként visszajön az a kútból gondolom. az más kérdés, hogy meg kell fogni a talajt valahogy, hogy ne párologjon olyan hamar a felszínközeli víz.

gyümölcsfák öregek, azért lennének kiszedve?

(#68) z0d1AK válasza lapa (#67) üzenetére


z0d1AK
veterán

én is hallottam már valami hasonlót, hogy a lucerna jó, de mivel ősszel füvesítünk elvileg, így nem sok értelme lenne már lucernát ültetni. Egyébként feltételezem, hogy valami vízfolyásnak lennie kell, hiszen úgy jut el a talajvíz a folyókhoz, tavakhoz, stb, így hát van ami vigye, de ez is csak amatőr tippelgetés :DD
A víz ami feljön, az áttetsző, tiszta, nem hiszem, h abban sok tápanyag lenne.
Egyébként ha az én képeim után kérdezted a gyümölcsfákat, akkor azt helyesbíteném, h nem gyümölcsfák, hanem csak gyümölcs fa, mivel egynek a törzse van még a földben, lecsupaszítva. azt azért vágtam már le, mert tavaly nem termett semmit, és elég leszáradóban voltak az ágai. egyébként már most sajnos nincs sok gyümölcsfánk:F Van 1 dió, 4 almafa, ami elég kicsik, talán 2 ha eléri a 2 métert, pedig már 6-7 éve minimum oda vannak öltetve, van egy 5. almafa, ami viszont szép nagy, az is ott van már vagy 15 éve, egy eggy, ami nincs túl jó állapotban, és ezen kívül már most azt hiszem, hogy nincs is más gyümölcs fa, kiment mind.
Most az elmúlt 1-2 évben ültettem egy juharfát, egy ecetfát, 2 szil fát(bár ezt csak tippelem, hogy az), régebb óta van 1 madárcseresznye fánk. illetve volt egy hatalmas fűzfa az udvaron, azt most vágtuk ki, a tuskója még nincs is kiszedve sem:)
Egyébként régebben volt még 2 cseresznye, 2 alma, 2 szilva, 1 birsalma. nagyjából ezek azok, amikre emlékszem még úgy ahogy

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#69) Crystalheart válasza lapa (#67) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A lucerna pillangós növény, és mint a többi pillangós, a gyökerén élő mikroorganizmusok megkötik a levegőből a talajszinten mozgó tápanyagot, elsősorban a nitrogént. (Tehát a növény fölszívja a levelével, mondjuk lombtrágyával turbózhatunk, aztán a földbe juttatja; másrészt a talajból is összegyűjti.) Homokon ez hatásos, kb. 1-2 évig, de a talaj szerkezete itt sem javul, így a megkötött tápanyag hamar kimosódik, hamarabb, mint a szerkezetet is javító szerves trágyával. Voltaképpen olyan hatása van, mint a műtrágyázásnak - egy fokkal azért természetközelibb -, azzal a különbséggel, hogy a lucerna sok vizet elpárologtat az amúgyis rossz víztartó homokból.

Általában mindenütt vannak felszín alatti vízfolyások. Nos, nálunk úgy öt méter mélyen van egy hatalmas vízzáró agyagréteg, ahol elég sűrűn folynak ezek, így tényleg elmegy a tápanyag. (Ráadásul mosta csatornázás miatt szivattyúzzák a faluban a talajvizet, tökjó, pont aszálykor van kevesebb kútvíz...) Egyébként főleg a nitrogén (niotrát formájában) tud a locsolással visszajönni, kicsit szebb is lett a kertünk, mióta kútból szivattyúzunk. Csak hát még így is siralmasan sok a munka egyszerűen azért, mert homok.

Algieba: Linkelek pár képet. Durva lesz :D

Első, a trágyahalmok a kert végében. A legközlebbi a tavalyi trágya, de egyre több termelődik, ahogy nő és felnő a kecskeállomány. Egy m3 érett trágya 0,5-0,8 tonna is lehet nedvesen, úgyhogy ezt sem volt semmi áthordani ide (télen innen úgy 60 méternyire ért még). Bár talán az alsó határt súrolta, mert még kicsit szalmás volt. (Idén néhány sütőtök megy rá.)

Második és harmadik, hogy micsoda különbség van az erdei laza-középkötött humuszos homok (tehát az ideális termőföld) és a natív talajunk közt: friss kapor- és snidlingágyás alkonyatkor, és az egyik karósbab-sor a leendő tyúkól mellett.

És végül az igazi horror: a tavaszi faültetések után visszamaradt földet még csak mostanában hordom előre, mert eddig nem volt időm. Durva. (Egy-egy m3 földet cseréltem ki a négy fának.) Megjegyezném, hogy úgy öt éve még a kertünk háromnegyede ilyen színű volt. A talajjavítás eredménye a kissé humuszosabb, szürkés színű homok.

(#70) Algieba válasza Crystalheart (#69) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

:Y Neee, ez szörnyű. Több képet nem nézek meg homoktalajokról. (Talaj?! Inkább sivatagi homok.)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#71) z0d1AK válasza Algieba (#70) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát ez ilyen, ez ellen nincs mit tenni. el mégsem fog egyikőnk sem költözni, csak azért, mert nem jó a talaj...
nem lehet sajnos mindenhol kitűnő termőföld.
Egyébként ma átforgattam a komposztot, hogy megnézzem, hogy mégis milyen állapotban van, és hát örömmel láttam, hogy kiválóan össze érett a legjava.
És a szamócára is bőségesen hordtam a vizet:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#72) Crystalheart válasza z0d1AK (#71) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nos, nálunk tervben van az elköltözés, csak hát pénzünk nem volna rá. :D Ez így nem állapot, hogy a fél kertet át kelljen talicskázni minden évben. De addigis, minél jobb a gyümölcsöskert és minél jobb a talajunk, annál többért lehet eladni majd, úgyhogy fordítunk rá gondot.

Algieba: Ugye? :D Most gondold el, eleve nem keveset kell termelnem, és milyen talajon! Végülis, tök jó nekem, hogy hajnaltól éjszakáig minden időm rámegy. És egy év múlva felvételizek a filmművészetire, inkább tanulnom kellene ehelyett. De hát így reménytelen, már a tanulás... Hol van nekem erre energiám? Csak az eleve megadatott képességeimben, meg az innen-onnan hallott dolgokban bízhatok.

(#73) z0d1AK


z0d1AK
veterán

hosszú idő után, ma hajnalban végre esett valamennyit az eső! Bár most is 30fok korül van a hőmérséklet, szal sokáig nem tart:F

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#74) Algieba válasza Crystalheart (#72) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Amióta láttam a homok"talajt", azóta még inkább tetszik a saját földem. Bár most nekem is gondot kell fordítanom a feltöltésére humusszal. Éhesek a földigilisztáim. Jó sok zöldtrágyát fogok beforgatni nekik. Egyenek és sokasodjanak. Közben meg sokat ürítsenek. :D A giliszta kaki ideális humusz forrás.

Szerk.: A földigiliszta az egyik kedvenc állatom. Ha közelről szemléljük, jól lehet látni, melyik a feje és melyik a farka. Olyan picike szája van. Aranyos.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#75) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Ma is dolgozgattam egy keveset. Elsőnek 3 talicska hamut vittem ki a komposztra, ami még a tavaszi, illetve a tavaly őszi égetésből maradt, majd pedig egy nagy kupac gazt vihettem ki megint. Lesz minek rohadni ezen a nyáron is:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#76) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Nah, ma késő délutánra, kora estére jött egy kis vihar. Bár nem esett sajnos sok eső, de az a kevés tartalmazott egy kevéske jeget :F
Egyébként halad a kert is, csak ma nem tudtam fényképezni.
A kert javában már fel lett gereblyézve a száraz gaz, és a nagy részét már ki is vittem a komposztra ma. Már nem sok híja van:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#77) z0d1AK válasza z0d1AK (#76) üzenetére


z0d1AK
veterán

Ma megvolt az első nagy szüret. Már a napokban is tudtam szedegetni egy pár szem epret:)), de ma kimentem, és le tudtam szüretelni egy nagy tállal. Csináltam is belőle turmixot:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#78) Algieba válasza z0d1AK (#77) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nálam a cseresznye ment le, és most jön a meggy-áradat. Cirka 30 kiló meggyet kell befalnunk vagy elraknunk. :))

Kellene már telepítenem egy új szamóca ágyást, hogy nekem is legyen sok finom szamócám.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#79) z0d1AK válasza Algieba (#78) üzenetére


z0d1AK
veterán

Ma is tudtam szedni egy adag epret, illetve emellett elkezdtem egy vödörbe összeszedegetni a sok csigát, mert összerágnak mindent :(((

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#80) Algieba válasza z0d1AK (#79) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Holnap nekem is tele lesz a kertem csigákkal. Az aszályos időt a házukba visszahúzódva átaludták, és most az esőre tömegével fognak (kiéhezve) előmászni. :(( Csigaszedés nálam is lesz.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#81) Crystalheart válasza Algieba (#78) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én soha nem tudom, menynit szüretelünk. (Jó, saját fáinkról még szinte semmit, de pl szomszédéról meg a határból... :D) Úgy kell elképzelni, hogy míg terem, naponta jóllakik vele 2-3 ember, csak úgy közvetlenül. :)

(#82) z0d1AK válasza Crystalheart (#81) üzenetére


z0d1AK
veterán

én sem nagyon számlálom egyébként hogy mennyit szedek:)))
bár a csigákat lehet érdemes lenne mérni, elég sok összejönne akkor;)
Most délelőtt is esett kicsit, most éppen süt a nap(talán vagy 5 percig:D)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#83) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Tegnap egész nap esett, ma pedig reggelre süt a nap,és úgy látom, hogy nem is fog már esni az eső.
Azért nagyon jl jött az a kis eső, csak majd most már nekieshetek, hogy az eddig kitakarított terület ne gazosodjon vissza a csapadék hatására.

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#84) degu válasza Algieba (#80) üzenetére


degu
senior tag

A csigainvaziorol annyit,hogy van egy un. csigacsapda,amit sorrel kell feltolteni,es arra raizgulnak a csigak! Nemtom,hogy csak berugnak a sortol,es alkeszmergezestol kimulnak,vagy ha egyszer bemasztak a csapdaba,akkor nem tudnak tobbe kimaszni?!
Egyebkent a prospektus szerint ez a meztelen csigakra jo,de lehet,hogy a hazas csigak is belebuknak...
A permetelesrol meg annyit,hogy az almoskonyv szerint a permetezes utan min. 6 ora kell eso nelkul,hogy a drog hasson!
A tarack egy behurcolt gaz,ami itt borzaszto virulens! Tapasztalataim szerint -kiirthatatlan!
Lattam egy fotot,ahol szemleltetesi cellal kiastak egy tarac-telepet,es vizsugarral lemostak a fold alatti reszt! Elkepeszto volt a foto! 5m.melyre lenyult a telep,es kb. 1m3 volt a terjedelme! Lehet glialkazni,es akkor egy ket honapig megall a terjeszkedesbe,de ha esot kap,akkor ujraindul a fejlodese a hatalmas,fold alatti gyokerhalozatbol.
Volt egy dobbenetes felfedezesem.Keszitettem egy grillezo helyet,es az ott kiasott tarack a betonra kerult.Ott szaradt a napon,es a grillezeskor komoly hohatas erte.Ket ev mulva a grillezo takaritasakor a folre kerult egy tarack-darabka,es eso utan szepen kihajtott!
Most a vakondokokkal vivok vesztesre allo csatat!
Egy hetig dolgoztam a kert egy reszenek fuvesitesen,es amikor mar mindent elrendeztem,megjelentek a vakondok,es nem szellozo-tornyocskakat turtak a fold alatti jarataikhoz,hanem a frissen telepitett fumagos foldet a felszin alatt ossze-vissza turtak!
Mint ha egy bulldozer ment volna vegig a telepitesen.Igy most a funek...annyi.
Egyebkent ezek mar mutans vakondok,mert a vakondriasztot,a vakonduzo ricinust,es valami vakonduzo csodanovenyt precizen kiturtak!A fustgyertyakat pedig,amit a jarataikba kell begyujtani...vigan elszivtak! Amikor gazozok,vagy ultetek,mindenhol a jarataikat talalom.Lassan olyan a kert,mint egy ementali sajt.
Probaltam az osi modszerrel *kionteni* oket,de miutan bevezettem a slaugot a jaratukba,
a szomszed ket ora mulva szolt,hogy ezt most hagyjam abba,mert az udvaran all a viz!
/A vakondok meg-gondolom-vigan furodtek/
Most azon gondolkodom,hogy lebetonozom a kertet,es az igy felszabadulo penzeszko-
zokon veszek egy zoldseges-boltot...

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#85) Crystalheart válasza degu (#84) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"A permetelesrol meg annyit,hogy az almoskonyv szerint a permetezes utan min. 6 ora kell eso nelkul,hogy a drog hasson!"

Egy óra felszívódó szerek esetén. Kontakt szerek esetén meg vagy lemossa, vagy esőállóbb, és bírja egy hétig.

"A tarack egy behurcolt gaz,ami itt borzaszto virulens! Tapasztalataim szerint -kiirthatatlan!"

Glialka, Medallon, vagy egyéb totális gyomirtó. De van már egyszikű-irtó szer is, az még hatékonyabb. Tévedsz, mert ezek felszívódnak a gyökérbe, és onnan ölik meg a növényt. Úgyhogy akinek nem sikerül kiirtania, az valamit elrontott, bármekkora is legyen a gyökérzete. Ezekkel a szerekkel egész fákat lehet legyilkolni.

Vakond ellen vakondriasztó házilag, ami a gyári drága megoldásoknál hangosabb és hatékonyabb, vagy vakondcsapda, mely akkor hatékony, ha jól helyezed el. Nem mutánsok ezek, a legtöbb vakonddal ez a helyzet. :) Egyébként szagokkal űzni őket vagy lenyomkodni a járataikat nem jó módszer, mert azzal új járat fúrására buzdítjuk őket, ami lehet ugyanazon a gyepen is.

[ Szerkesztve ]

(#86) degu válasza Crystalheart (#85) üzenetére


degu
senior tag

*vagy vakondcsapda, mely akkor hatékony, ha jól helyezed el.*

A vakondcsapdaval 1,azaz egy db. vakondot sikerult megfognom,utanna barhova,barhogy,
akarhogy raktam le,kikerultek!

*Glialka, Medallon, vagy egyéb totális gyomirtó.*
*Tévedsz, mert ezek felszívódnak a gyökérbe, és onnan ölik meg a növényt. Úgyhogy akinek nem sikerül kiirtania, az valamit elrontott, bármekkora is legyen a gyökérzete*

A kerites mellett,ahol betort a tarack az utcarol/arokpartrol glialkas irtast csinaltam osszel.Most a kerites melle daliasort ultettem,es a talaj fellazitasakor elo,hajto tarackokat talaltam a foldben! Valamint a mar elhalt,elszaradt gyokerdarabok ujra kihajtottak! Az egysziku irto szer meg olyan draga,hogy azon 10 hektar szantot vehetek... :DDD
A hazilag elkeszitheto vakondriaszto doksijat koszonom! Ugyanezen elven mukodo,
napelemes buzzert turt ki /2 db.-ot/ a vakond! /Lehet,hogy suket volt?/
Mindenesetre osszedobok egy parat,mert ez legalabb olcsobb,mint a gyari,es nem doglik be 2 szezon utan...
Tegnap a macskam elcsipett egy vak vakondot! Nem ette meg,csak kinyiffantotta.Most -ugy nez ki- csend van... :C
Nem tudom,hogy a vakondok csoportosan,csaladban elnek,vagy nekik is jol korulhatarolt territoriumuk van,de ha csak egy par /2 db./ ural egy kertet,akkor van remenyem! :R

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#87) Algieba válasza degu (#84) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Azért ennyire nem kell démonizálni a tarackot és a vakondot. Tény, hogy a tarack egy nagyon életre való, agresszív gyom, de ettől még ki lehet irtani. 5 méter mélyre pedig tán még a gyümölcsfáim gyökere sem megy le. Tapasztalatom szerint a tarack a talajfelszinhez közel, max 20-30 centi mélyre lemenve terjed. Tehát ásással pont ki lehet forgatni a tarackjait és összegyűjtés után el lehet égetni. Engem már nem is izgat a tarack. A természet része. Életre valóbb mint a kultúrnövényeim. Ez van. Ahol tudom, visszaszorítom, de már nem forgolódok miatta álmatlanul. :DDD
Tarackot a növényvilág elnökének!

A vakondot nálam a természet károsító dögök (házi macska) elpusztították. :( Nincs már vakondom. Az utolsó tetemét az első kaszáláskor találtam meg a fű között.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#88) z0d1AK válasza Algieba (#87) üzenetére


z0d1AK
veterán

A tarackra nem kell semmilyen gyomirtó szer, a legjobb a természetes védekezés, ami nem más mint a napraforgó! 2-3 szezon után teljes egészében eltűnik a tarack arról a területről, amit beültettek napraforgóval!
És ha szemétkedni akarnék, akkor belekötnék, hogy olyan, hogy vakond, nincs, olyan van, hogy vakondok, melynek a többesszáma a vakondokok. Mára azért használja mindenki a vakond kifejezést, mert nem verték bele az iskolában a fejekbe a biológia órán, hogy az ott nem a többesszám a végén!

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#89) Algieba válasza z0d1AK (#88) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Köszi a helyesírás észrevételt! Nem felejtem el, hogy vakondok az állat neve.

Egyébként meg tied a fórum. Én meg maradok a saját blogomban.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#90) z0d1AK válasza Algieba (#89) üzenetére


z0d1AK
veterán

:R

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#91) degu válasza z0d1AK (#88) üzenetére


degu
senior tag

Tevecc!
A vakond kifejezes azert honosodott meg,mert a csunya bacsik a TV-ben behulyitettek a szegeny kiscsavokat a

* vakond nadragja,meg a kisvakond kaladjai* cimu eposzokkal... :DDD

Ezt a napraforgo-bulit meg kiprobalom! Koszi a tippet!
Es eljenek a parasztbarna farmerek! :C /barna labszar,barna alkar,barna nyakszirt,es minden egyeb helyen hofeher nyersbor... :DDD /

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#92) Crystalheart válasza degu (#86) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát, ha van honnan visszajönnie a taracknak, akkor az vissza is fog, hiszen széltében terjed, ugye. :D

Ez a házi vakondriasztó ismerősömnek már bevált, mondjuk eleve az erősebbel kezdte. A gyári riasztóknál hangosabb és intenzívebb, meg aztán a buzzerjét is te választod ki, ha mégsem működne. (Valami hülye szabályozás miatt nem szabad erősebbet gyártani, de attól te még csinálhatsz :) )

(#93) z0d1AK válasza Crystalheart (#92) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát igen, elég egyértelmű, hogy hiába írtja ki az ember a kertben a tarackot, ha a szomszédban még ott van, akkor úgy is át fog jönni a saját kertbe is újból.
Egyébként meghökkentő volt ma látni, hogy az utcán a járdán volt egy kipúposodott rész, aminek a teteje szét volt nyílva, és burjánzott benne a tarack.
Feltételezem csak, hogy a tarack nyomhatta fel, mivel fa az nem volt a közelében, és másra sem nagyon tudtam gondolni

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#94) degu válasza Crystalheart (#92) üzenetére


degu
senior tag

Hat igen!
En hiaba kuzdok,ha a szomszed nem torodik vele...
Megalltunk a parommal a szomszed konyhaablaka alatt,es elkeztunk beszelgetni,hogy
hiaba kuzdunk,ha a szomszedban nem kaszaljak a gazt...
Masnap reggel mar duborgott a fukasza... :DDD
Ez a vakondok-dolog egyebkent eppen olyan rohejes,mint a vereb-kerdes.
Miota vedette nyilvanitottak a vakondokot,meg a verebet /!/ azota mindenhol vakondturas lathato,es a verebhordak eleszik a tyukok elol a kajat!
Hat kihalni nem fognak...az biztos... :W
Na nem baj! Olyan eros riasztot fogok barkacsolni,hogy a kocsira sem fog kelleni riaszto... :P

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#95) z0d1AK válasza degu (#94) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát én sem értem, hogy miért is lett védett állat a veréb, bár még azt sem láttam, hogy bárki is megkérdezte volna a légpuska túlsó végén lévő embertől, hogy "Miért lövi le azt a védett madarat?"

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#96) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Update 2009. Június 3.
Csináltam már most reggel gyorsan egy pár képet:))

Egy tál friss eper:

A kert jelenleg:

Az eper közelről:

Az eper távolról:

A komposzt:

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#97) Crystalheart válasza degu (#94) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Oh, verebekkel mi nagyon tele vagyunk, mert a házunk vakolatlan, és a tető alatt minden tégla fölött (ahol kis rés van, mert a tégla ugye vízszintes, a tető meg ferde) van egy fészek. De nem zavarnak, a kecskék kiszórt takarmányát eszik föl (ez még hasznos is), az egyetlen gerlepárunk mellett. És még állandó madárcsiripelést is szolgáltatnak, a poszátákkal, rigókkal, rozsdafarkúkkal és galambokkal (meg fene tudja még, mivel) együtt nagyon feelinges. :)
Ahol a tyúkok ételéhez hozzá tud férni a veréb, az rég rossz, mert állategészségügyi szempontból a tyúkok takarmányának teljesen elszigetelten kell lennie, azaz minimum fedett, tyúkháló mögötti helyen, ahol még víz sem érheti. Bármilyen vadon élő madár ürüléke, de még egymásé is, potenciális fertőzésveszély a tyúkokra nézve. (A betegségüket leggyakrabban nem is lehet észrevenni, csak éppen nem tojják le az éves átlagtermelésüket, hanem sokkal kevesebbet.)

(#98) degu válasza Crystalheart (#97) üzenetére


degu
senior tag

Hat az en agyam nem tudja felvenni a versenyt a verebaggyal!
A tyukolat elkeritettem finomszemu haloval...erre berepultek a lyukon,ahol kibujtak az udvarra a tyukok./Ez kb. olyan mutatvany volt,mint amikor a Bessenyei atrepult a Lanchid pillerei kozott!/ Nosza-csapoajtot szereltem a buvonyilasra!
A tyukokkal megertetni,hogy a csapoajtot hogyan hasznaljak...szellemileg ez kb.a relativitaselmelet felfedezesevel volt azonos teljesitmeny. :Y
Ezutan a verebek a teto felol,egy meglazult cserep alatt,zuhanorepulesbe dzsesszeltek be a kajara! :W
Helyere tettem a cserepet,masnap reggel a haloba csimpaszkodva addig gorcsoltek,amig be nem preseltek magukat a tyukolba.Na! mondtam,most megvagytok,mert kifele nem lesz ilyen egyszeru.Nem tudom,hogy probalt -e valaki kezzel elkapni egy verebet?
Hat nekem nem sikerult! Es amig csapoltam,addig egyenkent kifurtak magukat a halon! :K
Ezutan elokaptam az agyumat /legpuska/ de nem tudtam kapaslovessel eltalalni egy verebet sem.Celzasra nem volt idom,mert kb. 1 tized masodpercig maradtak egy helyen.
Ekkor lattam be,hogy a verebagy-paranyi merete ellenere felsobbrendu,mint az emberi agy! :O
Engem egyebkent az duhit a verebekben,hogy egy percig nem tudnak csendben maradni,es nem trillaznak,mint az enekes madarak,hanem egy hangon/ami baromi fulserto/ rikkantgatnak orakon keresztul.Az sem fer a fejembe,hogy egy 2 dkg.-os lenynek hogyan lehet akkora hangreje,hogy visszhangzik tole az egesz utca?Es ha ezt megszorzom otvennel..az mar horror!
Na! Ez volt az a pillanat,amikor...feladtam az egyenlotlen kuzdelmet!

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#99) Crystalheart válasza degu (#98) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"erre berepultek a lyukon,ahol kibujtak az udvarra a tyukok."

Há még szép. :) Míg nem lesz StarTrek-beli lézeres kapu automatikus tyúkérzékelővel, ez így is lesz :D Ha meg mégis átférnek a hálón, akkor szimplán kisebb lyukú kell, tyúkokat meg kézzel kell ki- és beengedni, mert amúgy síkhülyék. Másik módszer, ha madárriasztót teszünk ki, ezt 15 ezer forintért lehet venni a madarriaszto.hu-n, egy műsas, amitől a verebek meg egyéb madarak (ismerősöm szerint) paráznak, a tyúkok viszont túl gyépések hozzá, asse tudják, mi az a sas. (Amúgy ez semmi, a páva annyira primitív, hogy a tyúk eszét osszad még el néggyel...)

Mondjuk nálunk nem jelentenek ekkora gondot a verebek, mondom, mert olyan kicsi a testtömegük, hogy hiába vannak százan, ha összesen megesznek annyit egy nap, mint néhány tyúk. Évi 5-10 ezer tojás termelésére tartott állatok mellett ez elenyésző, ráadásul inkább a könnybeben elérhető, kecskék által menthetetlenül kiszórt gabonát szemezik föl. A nagyüzemekben nem is foglalkoznak velük.

(#100) degu válasza Crystalheart (#99) üzenetére


degu
senior tag

Másik módszer, ha madárriasztót teszünk ki, ezt 15 ezer forintért lehet venni a madarriaszto.hu-n, egy műsas

Ez egy jo otlet!Koszi a tippet!

Egyebkent nem csak arrol van szo,hogy elzabaljak az 5 db. tyukom elol a kajat /sajat tojastermeles+csalad :DD /hanem a tojotapot zabaljak,amiben hormon is van,ezert meg vadabbul fognak tojni,szaporodni! :W
A tyukok pedig annyira sikhulyek,hogy el sem tudom kepzelni a pava szellemi szintjet :Y
Viszont amiota a macsek elkapott meg egy vakondokot,azota csend van! Nem merek meg orulni...de lehet,hogy ez a ketto garazdalkodott a kertemben? :F
Most durrantottam be harmadszor a kapalogepet,mert elgazosodott a kert,de allandoan elkezd potyorogni az eso! :W Legalabb esne rendesen! De csak addig esik,amik elrakom a kapalogepet!
Viszont gyonyoru szivarvany van az egen! :C

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#101) Crystalheart válasza degu (#100) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát úgy képzeld el a pávát, hogy leteszem elé a kaját, és nem jön rá, hogy az ennivaló. Tíz percig nézegeti, körüljárja, otthagyja, elfelejti, visszamegy, megint észreveszi, megint elmegy, aztán véletlenül csipegetés közben megint megtalálja, rájön, hogy azt szereti, és eszik belőle két falatot. Örül az ember, ha megtalálják a kaját, mert ha odébbtesszük az etetővályút, lehet, hogy lesoványodnak. A gazdáját alig szokja meg, mindig vad marad, pedig a csirke, gyöngytyúk vagy bármi egyéb még vállonülésre is idomítható. De nem, páva az páva, és köztudott, hogy gyépés. :D A legviccesebb, mikor a pulyka méretű pávakakas megijed a 10 grammos csibétől, és ijesztgeti a faroktollaival, mire a csibe meg sem rezzen. :)

Amúgy legális tojótápba (EU-ban) tilos hormont tenni - biztos vagy te ebben a hormonos dologban? :D A tojótáp ásványianyag-keverék, darált takarmánnyal extrudálva, leginkább. Persze, attól még a verebeket is turbózza.
(Amúgy mi hatan vagyunk a családban, és úgy számoltunk, hogy talán úgy 30 db, egyenként évi 160-170 tojás termelésű tyúk fedezné a saját fogyasztást. :DDD Elég csak belegondolni, a panírba mennyi megy rántáskor, kapásból vagy 50 tojás.)

(#102) degu válasza Crystalheart (#101) üzenetére


degu
senior tag

Hat elkepeszto,amit a pavakrol irtal! :Y
Hat az EU-eloiras...az...csak egy eloiras! De lehet,hogy a hivatalos forgalmazo be kell,
hogy tartsa.Azert gondoltam valami hormonra,mert ha nem keverek a kukihoz tojotapot,akkor csak 4 tojast tojik az 5 tyuk.Ha 1/3 - 2/3 aranyba keverem be,es napraforgomagot is teszek bele,meg rendesen kapnak zoldet,akkor minden tyuk tojik naponta! Ez nekunk boven eleg,sot! Meg a csaladnak is tudunk idonkent 1-2 dobozzal adni.
Most fejeztem be egyebkent a kapalast/geppel/ most olyan a kert,mint a csatater! Majd holnap elgereblyezem,meg osszeszedem a gazt.A tarackbol meteres szalakat huztam ki!
Nagyon komalom,ha szep rend van a kertben.A cukkini mar ontja a termest! Ma foztem cukkini-lecsot kolbival,meg virslivel.Turhanyoval valami isteni volt! Baromi klassz erzes,amikor kimegyek a kertbe,leszedem az akarmit,szedek egy kis hagymat,felszedem
a zsenge zoldseget,borsot,es ..havaj... :C

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#103) Crystalheart válasza degu (#102) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én még csak most vetem a cukkinit :D Ha teheted, te is vess még, mert a cukkini rövid tenyészidejű, hamar leterem, és elszárad még ősz előtt. A mostani vetés bírja a fagyokig.

A tojótáp a tojástermeléshez szükséges tápanyagokat tartalmazza. Nem véletlenül tojótáp, de azért túlzásokba sem kell esni az etetésénél. Egyrészt drága (bár 5 tyúknál azért nem lehet olyan vészes), másrészt a természetes takarmány mégiscsak okébb. Az ilyen tarásra ajánlottak a vegyes hasznosítású tyúkfélék, kiváltképp a kopasznyakúak, mint az erdélyi kopasznyakú. A kopasznyakú tyúkok ellenállóbbak, és mindenféle ételt jobban hasznosítanak, mint a nem kopaszak - így ha nem is tojnak annyit, mint egy tojóhibrid, házi tartás esetén mégis jövedelmezőbb. Termelésben kb. úgy vannak, mint a new hampshire, meg a magyar sárga, 160 tojás / év. Mi erdélyi kopasznyakút tervezünk vásárolni, de ha nem ez lenne, akkor szerintem gödöllői new hampshire lenne.

(#104) degu válasza Crystalheart (#103) üzenetére


degu
senior tag

O.K.!
Vetek meg cukkinit,mert nagyon komalom... :DD
A kopasznyakut en is csipem,mert marha mokas,meg energikus,es tenyleg ellenallo!
/A nagymuternak volt,es szinte mindent kibirt...nagyon sokaig elt!/
Most meg lehet kapni a piacon,csak az a baj,hogy nem rakhato ossze az oregekkel.
Ezert teljesen kulon kell nekik biztositani helyet.Az meg eleg maceras.Tavaly az ures disznoolba raktam a kicsiket,de allandoan a betonfalhoz bujtak este,es nem voltak kepesek a szalmaval kibelelt ladaba bujni aludni. :W Feltem,hogy megfaznak,mert eleg huvosek voltak az ejszakak.Aggodtam ertuk /no meg 6000-Ft volt a 10 kiscsirke/
Pedig kene ujitani az allomanyon,mert a jelenlegiek mar 2 evesek!

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#105) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Tegnap nem itthon,hanem nagyapámnál dolgoztam.
Bár nem is éppen a kertben, hanem csak az udvaron.
Nagy valószínűséggel valami patkány jöhetett át a 20. szomszédból, vagy akárhonnan, ami feltúrt a kutyaól alatt.
Tehát át raktam a kutyaólat, és azt a területet leburkoltam ilyen nagyobb betonrabokkal, téglákkal, és úgy vissza az ólat. És így még az ól és a fal között sem tud majd áskálódni a kutya, mint eddig:)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#106) degu


degu
senior tag

Na vegre!
Tegnap esett rendesen az eso! Minden lazasan novekedesnek indult /marmint a gazok! :DDD /
Mar honaljazom,es karozom a paradicsomot.Erdekes,hogy a legtobb magrol lett,es ennek ellenere utolerte azt a par elonevelt palantat,amit a piacon vettem! Mar viragzik!
Meg par nap,es sajat parit ehetek! :C

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#107) Crystalheart válasza degu (#106) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Akarod mondani, pár hét. :)

Nekünk még mindig elég kicsik a palánták. A szomszéd csinálta, és szerintem túl meleg volt a nevelőszobában. :( Mindegy, ha kis késéssel is, majd utolérik magukat... A végén úgyis lenövik a kétméteres karót.

(#108) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Amennyi csapadék jött az utóbbi időben, rögtön el is kezdett nőni a gaz ismét rendesen sajnos:F
rendezgetni meg alig lesz időm, hétfőtől 8+2órázom...
Szóval szép lesz, ha most megint visszagazosodik.
Egyébként az eper szép mennyiséget termett az idén:)
Most a málna érik, bár az már nem ilyen mennyiségben

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#109) drater


drater
csendes tag

hajrá :DD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.