Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Előzmények:
Viszonylag nagy kertünk van(panellakásokhoz képest főleg :DD ), és hát anyám és tesóim nagyon nem mennek ki, hogy csináljanak is benne valamit, így kénytelen vagyok egyedül munkálkodni benne. Sajnos a locsolás jelen pillanatban csak korlátozottan megoldható, mivel most a fúrott kút nem jó, csapból nem nem locsolok sokat, mert drága. Másik nagy gond, hogy homokos nagyon a kert, így nem lehet nagyon veteményezni bele, vagy erősen trágyázni, komposztozni kellene(egy adag komposztom már van is)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#2) z0d1AK válasza z0d1AK (#1) üzenetére


z0d1AK
veterán

Jelen:
Pár éve ültettem egy egy nagy adag epret, az viszonylag szépen elvan, csak éppen ki kellene már gyomlálni végre. A nagy tavaszi tervek között szerepel az eper-ültetvény megduplázása, ezúttal fóliát is alkalmazva, illetve a hátul elburjánzó málna bokrokat is szépen sorba akarom ültetni. Ebből 3 sort már vagy 2 éve elültettem, és már a napokban ültettem másik három sort. Ma felástam az új málna ültetvény helyét, és várhatóan holnap a száraz gaz tüzelése közben ültetek is még kb 8 sort. Ezután majd nekiláthatok az eper helyének az előkészítéséhez is, amit szintén fel kell majd ásnom, illetve közben az epret is ki kellene gazolni ugye.
így a legrövidebb távú tervek ezek:))
Mindjárt teszek fel képeket is a jelenlegi helyzetről!

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#3) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

:)) Egyre több a kert-blog. Ez jó.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#4) z0d1AK válasza Algieba (#3) üzenetére


z0d1AK
veterán

Nem tudom, még nem találkoztam velük, bár isten igazából nem is igazán kerestem.
Csak ma gondolkodtam, h biztos jobban hajtanám magam, ha lenne is valami olyan, amin keresztül látnám is azt, h mennyire haladok:))
A képek még feltöltés alatt:)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#5) z0d1AK


z0d1AK
veterán

És itt is a képek
A képek nagyíthatóak, illetve teljes, eredeti méretükben megtekinthetőek a PhShare fiókomban!

A kert a kutya mellől nézve:

A kert hátul:

A jelenleg még gazos eper-ültetvény:

Az új, és mögött a pár éves málna-ültetvény:

A ma felásott terület a málnának:

A régi, több mint 10 éves málna telep:

Még mindig a málna, csak ez a része még nincs megmetszve:

A komposzt:

Gazos csendélet, előtérben a holnapi tüzelés egy kupaca:

A kihalóban lévő szőlő:

A régi, kisült eper:

Anyukám új virágágyása:

A kutya, és a kert felőli oldalán a sövény kezdemény:

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#6) Algieba válasza z0d1AK (#5) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nagyon durva látvány a homoktalaj!
Én meg azon kesergek, hogy miként telepítek virágágyást a volt építési homokbuckánkra, melynek látványa megegyezik a te kerted "földjével". :Y Durva.
A Körösök egykori áradási területén élek, mélyen fekvő részen. Csapadékosabb években gyakran van belvíz a szántókon. Szerencsére az én kertem egy picivel magasabban van, így sose volt benne pangó víz. A talaj itt majdnem olyan mint a kiváló fekete föld. Normális humusz utánpótlással a legtöbb növény remekül megél rajta. Mivel meszes, lúgos kémhatású föld, így a savanyú talajokon élő növények nem szeretik, kipusztulnak, én meg nem vagyok annyira kertmániás, hogy rengeteg tőzeg felhasználásával megváltoztassam a földem igazi természetét. Egy igazi kertész megbecsüli a földjét és nem csinál maszkabált a kertjéből. De hülyén is nézne ki, ha rhododendron bokrok meg fenyők és áfonyák lennének benne...

Azt javaslom, hogy egyszer tényleg csináld meg a humusz-pótlást. A komposzt kiváló ötlet!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#7) Thunderzolee

Mostanában megszaporodtak a kerttekkel kapcsolatos írások. :C

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#8) Algieba válasza Thunderzolee (#7) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Mert a kert az örökkévalóság kicsiben. :)
Az egész életciklus végigkísérhető benne.
Aki a kertet szereti, az az életet is szereti. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#9) z0d1AK válasza Algieba (#6) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát igen, elég száraz, homokos itt a talaj sajnos:F
majd egyszer talán hozatunk trágyát,aztán bele rotálom a földbe, aztán befüvesít, de h az mikorra lesz meg... :))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#10) z0d1AK válasza z0d1AK (#5) üzenetére


z0d1AK
veterán

Update 2009. április 14.
Ma reggel fél hétkor már fent voltam, és mentem is ki a kertbe. Elég nagy mennyiségű száraz gazt, málna ágat, illetve falevelet tüzeltem fel(utóbbinak kifejezetten örülök, mert sok diófa levél volt).
Délután pedig a tegnap felásott területre ültettem még összesen 39 tő málnát:)
Remélem mind megmarad, és nem is lesz velük gond, illetve jövőre már teremnek is valamennyit.
Ezután egy kicsit gazolgattam az epret, és rájöttem, hogy nem lesz még most eper ültetés, mivel így hogy nem tudom locsolni, egyenlő a halállal a próbálkozás:F
Sajnos azt kell látnom, hogy ahol most van, ott is elég rosszul tűri a szárazságot:F
Képek:
A képek nagyíthatóak, illetve teljes, eredeti méretükben megtekinthetőek a PhShare fiókomban!

A kert korán reggel a szobám ablakából:

Az új ültetésű málnák:

A már kigazolt málna 1:

A már kigazolt málna 2:

A nagy tűzrakás, vagyis ami maradt, homokkal betakarva a kihűlésig:

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#11) degu válasza z0d1AK (#10) üzenetére


degu
senior tag

A malna rossz dontes volt! /szerintem/
Olyan lesz,mint egy rossz hazassag...

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#12) z0d1AK válasza degu (#11) üzenetére


z0d1AK
veterán

miért is lenne rossz döntés?
nem sok törődést igényel, csak metszeni kell jóformán.
sokat terem, és finom is.
akkor miért lenne rossz?
eddig is volt sok málna, most csak ezeket kezdtem átültetni, hogy rendezettebb legyen, ls átjárhatóbb, mert így könnyebb szedni majd a termését

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#13) z0d1AK válasza z0d1AK (#12) üzenetére


z0d1AK
veterán

ma reggel láttam, h vett végre anyám glialkát, ami az általam ismert legjobb gyomirtószer. Mivel ma este megyek haza, így ma már nem, de holnap ha időm engedi, akkor lepermetezem a gazt, h ne legyen vele annyi gond

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#14) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Ma akartam glialkázni, de nem volt lelki erőm hozzá:F
Viszont meglocsoltam a málnát, és örömmel láttam, h a legtöbb jól viselte az átültetést. Bár van néhány, aminél még kérdéses a siker, de reménykedek:))
illetve elkezdtem ásni egy gödröt, ahova a régebbi, már nem tüzelhető diófa levél maradványait akarom majd eltemetni, hogy ne legyen vele több gond :)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#15) degu válasza z0d1AK (#12) üzenetére


degu
senior tag

Hat ez eleg hosszu tortenet...
1./Reggel felebredsz,es mar az agyad mellett is malna no... :Y
2./Ha ugy dontesz,hogy...malna az egesz vilag...am legyen!Van 3 !!! napod,hogy leszedd,amikor vegre,szerencsesen...beerik!/Ha nem esik ezen a 3 napon eso! :P /
/A nagypapi a tolokocsiba eleg keveset tud leszedni,de fo,hogy az egesz csaladnak ra kell izgulni.../
3./Feltankolod a verdat,megpakolod valasztekos rekeszekbe szedett malnaval...elviszed a begyujtohelyre,es meglatod a kiirast,hogy...aki fizet a metszesert,a permetleert,a csalad szabad idejeert...az kap kilojaert...11 Ft-ot!
Akko...malnazzunk... :C
De ha azt mondod,hogy Te nem kereskedelmi celu malnatermesztesre gyursz,akkor telepitsel esoerdot,mert kulonben a malna bekuszik a kenyerpiritodba is!

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#16) Algieba válasza degu (#15) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

:DDD
Ez így estére már kiütött. Kész vagy(ok). Neked komolyan herótod van a mezőgazdasági munkáktól. :D

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#17) talmida


talmida
Közösségépítő

Szépen haladsz te is. Tetszik a kertetek. :R Az a sok gyomírtószer nem fog ártani a nemes növényeknek? :F

Egyre több mezőgazdasági szakember van itt a PH!-n! Crystalheart, Algieba, z0d1AK, no name és a többiek. :C

[ Szerkesztve ]

IN GOD WE TRUST!

(#18) z0d1AK válasza degu (#15) üzenetére


z0d1AK
veterán

nemtom hogy te hol élsz, de hogy szellemileg a földtől távol, az tuti sztem 1-2 írásod alapján.
1. Reggel felébredek, és kegyetlenül lesz@rom, h mi nő az agyam mellett, mert inkább aludnék, mert alvás után is fáradt vagyok még. Egyébként valami pozsgás növény van a szobámban a fejemhez a legközelebb, a málna meg a telek másik végén van, min 80méterre.
2. a málna nem 3 nap alatt terem le, így nincs szükség 3 napi kapkodásra, Nem kell ide az egész család, kényelmesen le tudja szedni 1ember is. A nagypapi meg köszöni szépen, de jól van, és tolókocsit is max a tévében lát.
3. Egyáltalán nem kereskedelmi célokra termesztem, hanem teljes egészében belső fogyasztásra, és mivel kellően nagy a család, így nem is okoz gondot a termés elfogyasztása, legyen az frissen, vagy más formában elkészítve fogyasztva.
És ha foglalkozol vele, akkor egyáltalán nem nő az agyadra, és nincs szükség Braziliai őserdők áttelepítésére sem.
tavasszal megmetszed, megritkítod, és nincs is vele gond, még jobban is terem, és nem nő a fejedre.
Ennyi
Egyébként a holnapi gyomirtó szétpermetezése nem biztos h fog menni, mivel most délután elkezdett egy kicsit esni az eső. Már meg azt csak szárazon, napsütéses időben jó lefújni...
bánom h tegnap nem volt lelkierőm, és inkább filmeztem a munka helyett:F
Talmida: A glialka elvileg nem árt, azzal lepermetezed a kiírtandó gyomot, az felszívódik, és meggátolja a gyom víz felvételét, és elszárad. mintha csak kihúznád a földből.
A cimke szerint sem állatra, sem emberre nem veszélyes, de azért ne kóstolgassa senki sem:))

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#19) z0d1AK válasza z0d1AK (#18) üzenetére


z0d1AK
veterán

Update 2009. április 18.
Ma délután végre le tudtam glialkázni a gazt a kertben. Remélem hatásos lesz, és hamar leszárítja az összes gazt. Szükség is van rá, mert már van ami elkezdett virágozni, és nagyon nem akarom, h szórja a magját majd.
Ezután pedig a gödrön ástam még egy kicsit, majd elkezdtem bele lapátolni a már megrohadt, homokos diófa levelet. Elég sok volt, és talán lehetett volna mélyebb is a gödör. De így sem volt gond, a felszín alatt 60-70cm-re található az elásott diófa levél teteje, szóval nem okoz majd ott gondot, remélem.
Képek:
A képek nagyíthatóak, de ezúttal nem tekinthetőek meg külön a PhShare-en, mert az megszűnt, vagy legalábbis eltűnt.

A gödör:

Ásóval, szemléltető eszközként:

A képek minőségért elnézést, most nincs itthon a fényképező gép, így telefonnal csináltam őket

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#20) z0d1AK válasza z0d1AK (#19) üzenetére


z0d1AK
veterán

innen a szobámból nézve mintha már el is kezdett volna sárgulni itt-ott a gaz foltokban:))
ez már csak jó jel lehet:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#21) z0d1AK válasza z0d1AK (#20) üzenetére


z0d1AK
veterán

esett éjjel valamennyit az eső. Lehet, hogy a gaz lassabban szárad majd így le, de legalább az epernek, és a málnának nagyon jót tesz majd szerintem a víz:)))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#22) z0d1AK válasza z0d1AK (#21) üzenetére


z0d1AK
veterán

és ismét elkezdett esni az eső, elég szépen, szóval nem kell ma sem csapból locsolni:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#23) Crystalheart válasza z0d1AK (#12) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Málnának támrendszer (vagy legalább földtől 2 méteres karó) KELL :D A legtöbb munka a kötözésével van, bár az is csak évi egyszer. Jó fajta meg ugye nem egyszerre érik, házikertbe nem ipari kell. Egyéb infók itt: Bálint Gazda honlapja

Algieba: egyébként nekünk is ilyen a talajunk. Hehe. Amúgy hova tűntek a bejegyzéseid?

[ Szerkesztve ]

(#24) Crystalheart válasza z0d1AK (#22) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hmm, te valahol nyugaton laksz?

A diófa-levél a föld mélyén csak a 60-70 cm-re gyökerező fáknak nem tesz jót. :D A diólevél és a diófa semmiképp sem ajánlatos a földbe, bármilyen mélyen is temetjük el...

[ Szerkesztve ]

(#25) z0d1AK válasza Crystalheart (#24) üzenetére


z0d1AK
veterán

ennek a málnának nemigen kell karó, illetve huzalozás. a kert végébe több mint 10-15 éve nagyon jól elvolt, csak annyi volt a bajom, hogy nem volt karbantartva, így nehéz volt néha szedni. de amit pár éve ültettem 3 sort, az elég jól áll, mert terem is, és karban is lehet tartani.
Bálint gazdát meg majd elolvasom, meglesem, h ő mit ír róla.
A diófa levelét kénytelen voltam elásni, mert nem tudtam vele mit kezdeni, de több mint 50 cm-re van a föld alatt. fát oda nem tervezek ültetni, inkább majd a későbbiekben, talán ősszel oda kerülne az eper, annak viszont sok vizet nem zavar már ott a diófa levél.
és tudom, h nem a legjobb még ott sem a diófa levele, de ha van egy hatalmas nagy diófa a szomszédban a kerítés mellett, és a levele már olyan, h nem lehet elégetni, akkor nagyon sok minden mást nem tudok sajnos tenni vele.
egyébként viszonyítás kérdése a nyugat, de ha te magyarországhoz viszonyítasz, akkor keleten lakom, Debrecenben:)

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#26) Crystalheart válasza z0d1AK (#25) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Jah, csak abból következtettem, hogy nyugaton, dél-nyugaton esett tegnap sok eső, amikor néztem, de ezek szerint egy kis keleti esőfoszlányt elmulasztottam tegnap. :D De így már meg sem lep, hogy milyen homok van nálad is, bár Debrecen körül azért láttam nagyon pöpec kis barna földeket is. Itt, Őrbottyánban, Pest megyében meg kifogtuk az egyetlen, Alföldével vetekedő homokdűnét a környéken. :D

Nos, ha egy málnának nem kell támasz, az azért van, mert nem nő akkorára, mint eredetileg kéne neki. Ergo tápanyagszegény a földje, ami elég valószínű nálad. :DDD Én szalmás trágyával mulcsozom például. Olyan magas egy egyéves sarj, hogy vissza kell hajtanom a tetejét, hogy ne kelljen sámli a szedéshez. Ajánlom, hogy a komposztba keverj egy kis nitrogén-műtrágyát, mert alapesetben az érés folyamán a mikroorganizmusok elfogyasztják a legtöbbet, és a szenet is, ha nincs elég, és úgy egyrészt kevesebb marad, másrészt ami mégis, az nitrogénszegény lesz. Úgyhogy kis (nem klóros) nitrogéntrágya bekeverése a komposztba ajánlott. És nyugodtan mulcsozzad valamivel 15-20 cm vastagon a málnák tövét - javítja a homok csapnivaló víztartó képességét, nem nő gaz, és a a föld rosttartalma is javul, ha elkorhad a talajtakarás.

(#27) z0d1AK válasza Crystalheart (#26) üzenetére


z0d1AK
veterán

hát mint észrevettem, nem is volt olyan nagy az az eső, mint amekkorának bentről tűnt, nemsokkal később elállt. de ez is több, mint a semmi.
egyenlőre annyi trágyázás volt, hogy amit ültettem málnát, annak a gyökerére dobtam komposztot is, és úgy temettem vissza, de amit le gyomirtóztam gazt, az már sárgul, ha elszárad, akkor simán össze lehet majd húzni, és azzal akkor betakarom majd az összes tövet.
egyébként minden évben megnő a málna, olyan 2méteresre, bár a vége az inkább hajlik jobbra-balra. tavasszal szoktam kb 1-,1,5m-re visszavágni, és akkor onnan nő újból

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#28) z0d1AK válasza z0d1AK (#27) üzenetére


z0d1AK
veterán

jah, és ma mikor volt itt anyám barátja, elkezdtük felmérni, hogy hogyan is áll a kerti fúrott kút. elvileg jónak kell lennie, csak a cső tört el.
most a csövet kezdtük csinálni, de még majd venni kell hozzá. ha az jó lesz, akkor tudunk majd locsolni. semmi sem akadályoz meg, h ültessek is valamit a kertbe, és ne csak a gaz legyen

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#29) Crystalheart válasza z0d1AK (#27) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát, ha visszavágod a málnát, azzal gyakorlatilag levágod a termését, de te tudod - végülis, a támrendszert megspórolod. (Csak nem érdemes :D) A málna metszését a kétéves, azaz letermett tövek őszi kimetszésére és a fölösleges sarjak tavaszi eltávolítására érdemes korlátozni. De legjobb tényleg, ha elolvasod, mit ír róla Bálint gazda! :)

(#30) z0d1AK válasza Crystalheart (#29) üzenetére


z0d1AK
veterán

végig olvastam, elvoltam vele:))
nemtom, viszonylag jól szokott teremni így is:))
meg hát idén már semmit sem tudok megváltoztatni
egyébként a huzalozással az volna a gond, hogy sokba kerülne szerintem, mire megvennék annyi huzalt

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#31) z0d1AK válasza z0d1AK (#30) üzenetére


z0d1AK
veterán

ma elkezdtem gazolni az epret, hogy minél kevésbé legyen gazos, de hát nem jutottam sokáig.
sikerült egy majdnem 1,5cm-es szálkát, vagy valami hasonlót beletolni az ujjamba.
előbb nem is éreztem, csak majd ahogy ráfogtam a gazra, egyszer csak éreztem egy nyomást, és egy szúró érzést. láttam is, h szálka, el is kezdtem kihúzni, aztán csak pislogtam utána, mikor majd' 1,5 cm-et húztam ki az ujjamból :Y

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#32) Crystalheart válasza z0d1AK (#30) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ugyan, fillérek, ahhoz képest. (A vegyszeres kezelés a kertre évente jóval több.) Inkább az oszlop a drága, ha nem tudod ellopni az erdőből. :D Nekünk ilyen gondunk nincs, előttünk az akácerdő, már több tucat fát kivágtam.

(#33) z0d1AK válasza Crystalheart (#32) üzenetére


z0d1AK
veterán

vegyszerrel nem kezelem a málnát, nincs rá szükség.
az erdő itt sincs messze, egy utcányira csak...:)
talán majd lehet lesz egyszer huzalozva is, majd elválik

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#34) Crystalheart válasza z0d1AK (#33) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"A málnát sokféle kártevő és betegség fenyegeti, ezért rendszeres permetezésre szorul." - by Bálint gazda. :)

Ennyiféle baja lehet:

Málnamozaik
A málna törpülése
A málna agrobaktériumos gyökérgolyvája
A málna agrobaktériumos vesszőgolyvája
A málna elzinoés betegsége
A málna didimellás betegsége
A málna leptoszfériás betegsége
A málna mikoszferellás levélfoltossága
A málna botritiszes betegsége

Ha nem permetezed, szinte biztosra veszem, hogy valamelyik előfordul nálad is, terméskiesést eredményezve, csak legföljebb nem tudsz róla. Nos, nyilván lehet védekezés nélkül is - nem véletlenül olyan bazi drágák a "bio gyümölcsök" :DDD Meg aztán, nálam a permetezés ellenére foltos lett tavaly néhány tő.

(#35) z0d1AK válasza Crystalheart (#34) üzenetére


z0d1AK
veterán

én eddig semmit nem vettem észre.
a levelei ugyan olyanok voltak, ugyan olyan jól termettek, nőttek

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#36) Crystalheart válasza z0d1AK (#35) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én a helyedben, ha már ennyire ráállnék a málna monokultúrára (:D), utánaolvasnék ezen betegségeknek. :) Hátha fölfedezed egyiken. Ha nem, akkor mázlid van, mert nincs a környéken beteg málna, vagy egyáltalán málna, ahonnan elkaphatná.

(#37) lapa


lapa
veterán

miért égeted a gazt? én mindnet belevágok a komposztba, nem aprózom el. vagy ezek már nagyon nagyok? azt lehet érdemesebb, ami viszont nem pergeti még a magját szerintem nyugodtan mehet az is a kupacba. minél nagyobb a komposztkupac, annál több a kaja.

most mi is átálltunk a dísznövényekről, parancsba lett adva, hogy csak ehető növény vehető. egres? ribizli?

egyébként a homokos talaj is jó mindenre szerintem, nálunk még egyik növény se panaszkodott. ami fontos, hogy be legyen fedve a felület, ne legyen terület a gazoknak. esetleg szétteríteni a (félkész) komposztot a még nem használt területeken?

most kisajátítottam egy területet a gyepből forest gardening célokra, ott nem vágom a füvet. kíváncsi vagyok hogy fog kinézni idővel. ajánlanak esetleg lucernát felületek töltésére, tán nitrogéntermelő...

egyébként meg csepegtető öntözés rulez, minden forintját visszahozza. azt még akár valami magasabban fekvő tartályból is lehet etetni, elektromosság nélkül.

(#38) Crystalheart válasza lapa (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A homoktalaj egyik fő tuilajdonsága, hogy szinte MINDEN tápanyag kimosódik belőle 1-2 év alatt, talajtakarás mellett is. Ezért kell fokozottan trágyázni. Más talajokat elegendő 3-4 évente is, homoktalajnál jobban jár az ember az 1-2 évnél. Másik, hogy itt nem vezet eredményre a műtrágyázás, mert amit kiszór az ember, szinte nyomban kimosódik a talajvízbe. Az elsődleges teendő tehát a talaj humusztartalmának növelése, ami színhomokon nem könnyű... :D Ráadásul a sekélyen gyökerező növényeket - málna, uborka, szilva stb. - tartós szárazság idején rendesen locsolni kell, néha napjában többször is. (Csepegtetés más dolog, de az inkább csak gyümölcsben alkalmazható házikertben, mert nem érné mega vetésforgó miatt minden évben átépíteni. Az esztétikáról nem is beszélve. :) ) Mi évi több száz talicskányi szerves trágyát (kecske és egyik ismerősünk jóvoltából ló is, plusz a tarackbúzán kívül mindennemű gaz belekeverve) dolgozunk a kb. 1000 m2-es veteményesbe, ahol persze a 60 gyümölcsfa miatt nincs mindenhol vetemény, csak köztes ágyások. Egész ágyásnyi helyeket foglalnak el a trágyadombok, mert ugye két évig érnek.

Röviden, ha az ember kertvásárláskor tudja, hogy haszonkertészkedni is akar majd, sose válasszon homokot. Kis parkokat lehet rá egész jól, bár megőszülünk, mire normális fák lesznek, de egyszerűen annyi költség megy rá a feljavításra hazsonkertnél, hogy nem éri meg. Ha nekünk nem lennének állataink... akkor kénytelen volnék a mezőről lopni a trágyát. :D

Szomszédunk tizenöt évig kis parkot épített a 14×110-es telkén. Értett is a parknövényekhez, szépen elrendezgette, minden. Aztán családi okokból el kellett adnia, és Pécsre költözött. Fájó szívvel hagyta itt azt, amivel annyi ideig szenvedett... Aztán három év sem kellett, hogy megszűnjön a honvágya, mert az ott, kiváló barna földbe telepített növényei addigra már szinte utolérték az ittenieket. Azóta talán le is hagyták. :D

A félkész komposztot szétteríteni jó ötlet, ha nagyon sok van. Egyébként viszont kimosódik belőle a tápanyagok jó része, és a nap is tönkreteszi, ahol éri, és nem is rohad el rendesen. Ha minden komposztunkat szétterítgetjük, nem lesz komposztunk. :D

A halom belsejébe a magos gazok is mehetnek, mert elégnek, megrohadnak az 50-60 fokon. Én már nem is foglalkozom vele, mi magos és mi nem, a szétterített szénával úgyis magok millióit szórom el. :D

[ Szerkesztve ]

(#39) z0d1AK válasza Crystalheart (#38) üzenetére


z0d1AK
veterán

nem álltam rá ennyire a málnára, csak hátul rendbe akartam tenni, és így sikerült, h ennyit ültettem. meglátom majd, h jövőre hogy terem az új ültetvény, és akkor majd lehet hogy a jelenleg még meglévő régi telepet is kiszedem, és ott is sorba ültetek új adagot.

A gazt amit égetek, azt azért, mert van benne tarackos is, azt meg ugye nem kellene beletenni a komposztba csak úgy. viszont ha elég, akkor már hamuként mehet bele. merthogy a hamut is bele szoktam szórni, ami az elégetett gazból lesz.
meg nem csak gaz szokott itt lenni, vannak vastagabb szárú gazok, aki nem mehetnek bele, illetve gallyak, kisebb ágak.
trágyázni meg nem nagyon tudok, itt már kevésbé tartanak állatot.

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#40) z0d1AK


z0d1AK
veterán

Update 2009. április 28.
Ma délután újból nekiláttam az eper kigyomlálásának, és ahogy látom, a legjava már kész is van, de azért még van mit csinálni rajta.
Még a héten be akarom fejezni, mert már virágzik, és szeretném egy kicsit majd locsolni, hogy legyen is rajta valami.
Sajnos úgy láttam, hogy a tarack kezd kicsit elszaporodni közte. Szedegettem ki, de tudom, hogy semmit sem érek vele. Végleg kiírtani majd csak akkor lesz lehetőségem, ha már nem ott lesz az eper. Addig csak annyit tudok tenni, hogy próbálom kihuzigálni ami kijön.

És örömmel látom, hogy szépen látszik végre a gaz pusztulása a kertben:

[ Szerkesztve ]

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#41) Crystalheart válasza z0d1AK (#40) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha Glialkát/Medallont (utóbbi kíméletesebb, évi. is minimális), persze a megfelelő higításban kensz mondjuk festőecsettel a tarack levelére, mikor már legalább 3-4 levele van, az kiöli. Ágyásokban mindig így csinálom.

[ Szerkesztve ]

(#42) z0d1AK válasza Crystalheart (#41) üzenetére


z0d1AK
veterán

majd megpróbálom, de mivel már a nagy részét kihuzigáltam, így most egyenlőre nem tudom kipróbálni:))
de azért köszi a tippet:))

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#43) z0d1AK válasza z0d1AK (#42) üzenetére


z0d1AK
veterán

ma meg lett csinálva a kút, mostmár jó, megyünk is locsolunk belőle

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#44) z0d1AK válasza z0d1AK (#43) üzenetére


z0d1AK
veterán

Update 2009. Május 2.
Pénteken meg lett csinálva a kút, így immár locsolni is tudok rendesen. Szivattyú egyenlőre nincs hozzá, így csak annyi víz van, amennyit fel is húzok. Tegnap úgy döntöttem, hogy rendesen meglocsolom a szamócát, nem árt, hiszen virágzik, és nemsokára már terem is. Összesen 60 vödör vizet vihettem ki a kert végére , ketteséve, összesen 30x fordulva.
A füvet is lenyírtam, és azzal meg betemettem a málnák tövét, már ahova jutott.

A kút - Még nem teljes fényében, de legalább működik:))

A málna

A szamóca ahol nagyon szép

És ahol nem annyira:F

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#45) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Szia!

Betolakodok, mert a saját blogomat nem akarom újraindítani.
Harmadikai kép a kertemről.
Hétvégén kaszáltam, kapáltam, öntöztem. Az előkertben is ügyeskedtem, két virágágyást alakítottam ki. A héten beültetem.

Üdv!
Algieba

Ui.: Egyetlen szenvedélyemet hagytam itt (Ph-n), a kertmániámat.

[ Módosította: philoxenia ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#46) Crystalheart válasza Algieba (#45) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azért ennek örülök :)

Nekem meg lett egy Nokia 3120 Classic telóm édesanyám hűségnyilatkozata mellé, így végre viszonylag normálisabb fotókat tudok majd készíteni a kertemről, úgyhogy lassan megcsinálom azt a parasztblogot. Csak időm legyen. :D

(#47) Crystalheart válasza z0d1AK (#44) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ohh, tönkremegy a hátad ennyitől, nem kéne esetleg szivattyú + colos slág? :D

(#48) z0d1AK válasza Crystalheart (#47) üzenetére


z0d1AK
veterán

a hátamat nem féltem, fiatal vagyok, ennyit ki kell bírnia, illetve nem hátból húztam, hanem tisztán karból, de azért a végére már megéreztem rendesen, hogy nem olyan lendülettel húzom, mint az első 2 körben még:))
Egyébként de, kellene szivattyú meg slag, de még nincs. Majd veszünk, de még nem most, addig húzom kézzel, és úgy hordom ki. Ősszel ha minden jól megy, akkor a kert fele be lesz füvesítve, szóval akkorra már tuti lesz rendesen szivattyú, csak elő is kell majd készíteni hozzá a terepet, hogy rendesen be lehessen füvesíteni

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

(#49) Crystalheart válasza z0d1AK (#48) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mármint nem a húzás, a hordás. Huzamosabb távon nem egészséges, koptatja a gerincet és megviseli az ízületeket. No de a lényeg, hogy nem marad így, ugye. :)

(#50) z0d1AK válasza Crystalheart (#49) üzenetére


z0d1AK
veterán

jah, hogy a hordás. hát szerintem nem ez koptatja igazán, a munkában többet szoktam pakolni. Mikor egy fél raklap 2,5L-es pepsit pakolok át, aminek zsugorja olyan 20Kg, akkor azt már jobban érzem:)) bár akkor is inkább a karjaimban

| Nem én vagyok bezárva közétek. Ti vagytok összezárva velem. |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.