Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lapa


lapa
veterán

most arra bíztatod az embereket, hogy "durvább" meg "finomabb" dörzspapperral essenek neki a hűtőnek (és rosszabb esetben a chipnek is - mert ezt nem részletezed)? jól nyomod.

(#2) Samus


Samus
addikt

Szerintem arra próbál rámutatni, hogy bizonyos időközönként nem árt újrapasztázni bizonyos komponenseket. Főleg, ha azok pár generációval ezelőttiek.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#3) lapa válasza Samus (#2) üzenetére


lapa
veterán

szerintem is. nekem csak a módszertannal szemben vannak fenntartásaim.

(#4) Rive


Rive
veterán

A hűtő elvileg síkba csiszolt. Effélét házibarkács smirglivel nem tudsz előállítani - se síkot, se csiszolást.

Legközelebb körömlakklemosóval és hitelkártya (vagy valami ekvivalens plasztiklap) élével menj rá.

Ui.: és pasztázásnál pontosan csak annyi pasztát kenj föl, hogy egy folyamatos, minél vékonyabb film képződjön a fémen. A több néha kevesebb!

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#5) baluka26 válasza lapa (#3) üzenetére


baluka26
veterán

Én is inkább oldószerrel oldanám meg.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#6) Raucher válasza lapa (#1) üzenetére


Raucher
tag

Az utolsó képen felkent paszta elég rosszul néz ki.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#7) lapa válasza Raucher (#6) üzenetére


lapa
veterán

azt már nem mertem említeni, hogy az lehet az igazi "gyilkos" cucc.

(#8) westcoastog


westcoastog
veterán

Pötty paszta a gpu-ra és rá a hűtőt, én procin szoktam szétkenni a pasztát, gond nincs vele.

(#9) baluka26 válasza lapa (#7) üzenetére


baluka26
veterán

Borsónyi gömb a közepére, a többit megoldják a síklapok és a nyomás. Szerintem. Én így pasztáztam CPU-kat, apró körkörös mozgással, mindegyik nagyon jó lett.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#10) xmasterteam


xmasterteam
tag

Köszönöm a segítő jellegű, illetve a kevésbé hasznos infókat.

Az utolsó képen a rákent pasztából azért leszedtem egy kicsit, csak már nem volt több hasonló képem.. Igen a cikk lényegében arra mutat rá, amit Samus forumtárs a 2.-ik hozzászólásban írt. Igazatok lehet, hogy körömlakk lemosóval kellet volna próbálkoznom, na de az pont nem volt itthon, mivel kifogyott, ezért csak hígítóval tudtam neki állni, de nem használt semmit, így gondoltam hogy csiszolópapírral sikerre fogok jutni.. A másik, hogy nem bíztatok senkit se arra, hogy ha van egy régi kártyája, és már úgy rászáradt a paszta, hogy az életbe nem lehet leszedni, és ha netántán úgy adódna, hogy semmi körömlakk meg oldószere nincs otthon, és egy kicsi barkács megoldástól sem rémül meg, ha lehet ezt barkácsnak nevezni.. akkor gondoltam leírom a másik alternatívát ennek a művelet elvégzésére. :R

If you want something act and reach.

(#11) KYZRR válasza westcoastog (#8) üzenetére


KYZRR
őstag

Elkenni a pasztat szerintem ez egyik legnagyobb hulyeseg...

You can only die once, make sure it is worth it...

(#12) westcoastog válasza KYZRR (#11) üzenetére


westcoastog
veterán

Szétterítem oszt jónapot, rosszabbul nem hűt, igazából lényegtelen, így szoktam meg.

(#13) KYZRR válasza westcoastog (#12) üzenetére


KYZRR
őstag

Hat, jo. :))

You can only die once, make sure it is worth it...

(#14) Mr X


Mr X
veterán

Azt ugye tudja a kedves posztíró, hogy minél több pasztát használ, annál inkább rontja a GPU és a hűtőborda közötti hőátadás képességét?

Az az utolsó kép valami félelmetes...

[ Szerkesztve ]

(#15) Rive válasza KYZRR (#11) üzenetére


Rive
veterán

Nem igazán.

Pláne a sűrűbb pasztáknál erősen ajánlott, hogy csak egy vékony, de folyamatos (!) réteg boritsa az érintkezési felületet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#16) Agostino


Agostino
addikt

és az ilyen dörzsölés után megmarad az előző hőleadó képesség? anno elég sok cikk született polírozás témakörében pont amiatt, hogy a lehető legtökéletesebben illeszkedjenek össze az elemek, hiszek ezek a karcok felnagyítva árkokat jelentenek.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#17) Rive válasza Agostino (#16) üzenetére


Rive
veterán

Ilyen kaliberű munkánál általában nem.

Az adott kártyánál ugyanakkor ~ tökmindegy.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#18) lapa válasza Rive (#15) üzenetére


lapa
veterán

ezzel vitatkoznék. a két felület nemigen ér össze, akármilyen vékony a paszta. innentől a paszta vastagsága kb. tökmindegy, fontosabb, hogy ne maradjon buborék. az meg leginkáb a középre pöttyintéssel biztosítható, ha elkened óhatatlanul is rakhatsz bele gödröcskéket.

de ahogy írtad ~tökmindegy kategória egy normális pasztánál.

(#19) baluka26 válasza lapa (#18) üzenetére


baluka26
veterán

Szerintem meg sokminden függ attól, hogy hogyan akarjuk felhasználni. Ha übergigamegatuning, akkor mindenre oda kell figyelni, de akkor olyan anyag is kell hozzá.
Hővezetési/hőátadási tényezők, felületek, célok nélkül minden csak tipphalmaz szerintem.

Mondjuk a légmentesség tényleg fontos minden esetben.

[ Szerkesztve ]

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#20) KYZRR válasza Rive (#15) üzenetére


KYZRR
őstag

Újra akarod írni a fizikát?

You can only die once, make sure it is worth it...

(#21) Rive válasza KYZRR (#20) üzenetére


Rive
veterán

Nem kell újrairnom, jóban vagyunk.

Valami kib@szott mérnök vagyok, teljesitényelektronikával foglalkozom és jól csinálom, amit csinálok.
De azért mondjad nyugodtan, ha flusztrál valami.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#22) Mr X válasza KYZRR (#20) üzenetére


Mr X
veterán

Igaza van. A felvitt paszta rontja a hőátadást, csak azért használjuk mégis, mert a levegőrétegnél még mindig jobb, ami az egyenetlen felület miatt kialakul. Ha a CPU-GPU és a borda felülete tökéletesen, légmentesen passzolna, nem kellene paszta, mert csak rontaná a hűtést.

(#23) FatalEror


FatalEror
addikt

Annyit hozzátennék,hogy nem annyira hülyeség egy nagyon finom smirlgli,mivel az oda száradt pasztát nem lehet levakarni,sem bankkártyával,és az aceton sem oldja,illetve a hígító sem,ez tapasztalat.Ha vala foglalkozott már 4-5 éves géppel,ami sokat ment,és nem nyúltak hozzá,illetve nem is a legjobb fajta,akkor tudja miről beszélek.

HardCore is my LifeStyle

(#24) xmasterteam


xmasterteam
tag

Amúgy nem értem, hogy miért vagytok annyira a smirgli ellen.. Ha általában megcsiszolsz valamit, akkor gondolom, jobb lesz a hőleadó képessége valaminek, mert az alapból a nem letisztítható szennyeződést eltávolítod, plusz ha úgy csiszolod meg, hogy nem tükör fényesre, akkor ugye maradnak barázdák, ami egyáltalán sőt nem hiszem hogy rontana a hőleadó képességen, mivel a paszta a hűtő barázdáiba "belefolyik" így még a kiszáradástól sem kell tartani, mert a túlzott felmelegedés, általában kiszárítja a pasztát, de így hogy belemegy a hűtő barázdáiba, így szerintem kevésbé száradna be. Kövezzetek, meg ha ezzel rosszat mondtam, de én így tudom meg tapasztalatból mondom, mert már jártam úgy, hogy a tükörfényes hűtő kevésbé volt hatékonyabb mint a barázdásabb (nem véletlenül csinálnak úgy pár proci hűtőt, hogy az érintkező felület barázdás)

A másik, hogy igen tisztában vagyok vele hogy a túlzott paszta használata, rontja a hőleadást, na de miért is baj, hogy a CPU-t GPU-t minden téren éri a paszta? Mert nem jut be a levegő, esetleg nem egy helyen, hanem a teljes felületen fog érintkezni a CPU-GPU-val? Nem véletlenül szoktam elkenni a CPU-GPU, és még más cippen a pasztát...

[ Szerkesztve ]

If you want something act and reach.

(#25) KYZRR válasza Mr X (#22) üzenetére


KYZRR
őstag

De ha elkenjuk, akkor a beszorult levegő miatt alig lenne jobb, mint ha nem lenne alatta semmi.

You can only die once, make sure it is worth it...

(#26) Mr X válasza xmasterteam (#24) üzenetére


Mr X
veterán

Azért vannak a smirgli ellen, mert összekarcolja a hűtőt. Igaz, hogy kitölti a paszta, de az eredmény úgy is rosszabb, mint egy nem agyonbarázdált felülettel.

TcK_Marco:

A hűtő általi szétnyomással is maradhatnak levegőbuborékok bőven, de ha elkened, pontosan fel tudod vinni a kellő mennyiséget. Ha a bordával nyomatod szét, nem látod, hogy mennyivel raktál többet, illetve vagy nem jut el a felület minden szükséges pontjára, vagy a felesleg lefolyik a kupakról, mivel ez a módszer kör alakban terít.

[ Szerkesztve ]

(#27) xmasterteam válasza Mr X (#26) üzenetére


xmasterteam
tag

Az egy dolog, hogy összekarcolja.. ,de megtudhatnám, hogy miért lesz rosszabb? Mert ezt már tudjuk, az eddigi hsz-ből, hogy nem jó, mert szinte majdnem mindenki az ellen érvelt, hogy rossz, de konkrétan valaki letudná nekem írni, hogy miért?

If you want something act and reach.

(#28) Mr X válasza xmasterteam (#27) üzenetére


Mr X
veterán

Hogy miért rosszabb az összekarcolt felület a simánál? Nos, azért, mert a közötte ragadt levegő a legrosszabb hőátadő képességű a lehetőségek közül. Ezen segít a paszta, de a paszta még mindig mérföldekkel rosszabb eredményeket produkál, mint a réz vagy az alumínium.

(#29) xmasterteam válasza Mr X (#28) üzenetére


xmasterteam
tag

Na így már világosabb.. :R

If you want something act and reach.

(#30) Rive válasza xmasterteam (#27) üzenetére


Rive
veterán

Szimpla smirglizésnél a felületen tipikusan maradnak olyan anyaggöröngyök, amiket csak felkarcolt, de nem távolított el a smirgli. Ezek, plusz a barázdáltság elég csúnya dolgokat tudnak együtt művelni.

Aki a K7 nemzedéken edződött az tud szépeket mesélni effélékről.

Ma a kupakolt procik között ez már nem annyira számít, mert nagy a felület.

Szintén más tészta, ha rendesen polírpapírral el van dolgozva a felület - pláne, ha síkba.

Összességében jobb, ha kerüli az ember a smirglit, abból nem lehet baj.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#31) KYZRR válasza Mr X (#26) üzenetére


KYZRR
őstag

Elismerem, lehet lesznek legbuborekok, de ha tényleg lesznek is, biztosra veszem, hogy sokkal kisebb legbuborekok és/vagy sokkal kevesebb legbuborek lesz,, mintha csak simán elkennéd.

You can only die once, make sure it is worth it...

(#32) Mr X válasza KYZRR (#31) üzenetére


Mr X
veterán

Ne tegyél rá komolyabb összeget. :)

Ha elkened, akkor a jó módszer, hogy csak egy vékony filmrétegnyi legyen fent, kis túlzással csak a résekbe jusson. A lapítás ennél sokkal vastagabb réteget hagy fent, több levegő elfér ott.

(#33) KYZRR válasza Mr X (#32) üzenetére


KYZRR
őstag

Na, akkor majd csinálok ide egy tesztet, hogy melyik eljárás a jobb, kazán megvan hozzá, megfelelő hűtes is van. :)

[ Szerkesztve ]

You can only die once, make sure it is worth it...

(#34) Mr X válasza KYZRR (#33) üzenetére


Mr X
veterán

Ez jó ötlet. :)

(#35) sh4d0w válasza KYZRR (#11) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem, a legnagyobb hülyeség, ha nem teríted szét. Ha csak rányomod a hűtőt, akkor kör alakban szétlapítja a pasztát, nem biztos, hogy jut mindenhová, ellenben a felesleg lefolyhat oda, ahol semmi keresnivalója nincs, pláne, ha fémtartalmú a paszta.

Nem, tessék tisztességes munkát végezni és gyufával, gombostűvel, vagy műszerészcsavarhúzóval szétteríteni a pasztát, hogy egy leheletnyi réteg fedje a beterített felületet, buborékmentesen.

https://www.coreinfinity.tech

(#36) Rive válasza KYZRR (#31) üzenetére


Rive
veterán

A legjobb cuccokat eleve filmben árulják, nem krémben, a használatuk pedig úgy kezdődik, hogy szabályozott leszorítóerővel szabályozott hőfokon beégeted a cuccot 'éles' használat előtt.

Nyugi bele, ha ott nem marad légbuborék - és: nem marad, miért maradna: ez egész légbuborékos sztori bűzlik a szokásos netes hoaxok minden jellemzőjétől - akkor a meglehetősen plasztikus krémnél se marad.

Ha vékonyra, egyenletesre keni valaki, akkor nem mocskolja össze a kártyát (fémtartalmú cuccoknál kiemelten fontos), ráadásul tuti lehet benne, hogy a maradék réteg a lehető legvékonyabb lesz (legkevésbé akadályozza a hőátadást).

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#37) Raucher válasza Rive (#36) üzenetére


Raucher
tag

Nyugi bele, ha ott nem marad légbuborék - és: nem marad, miért maradna..

Nem azon fém felület és a paszta között alakul ki a légbuborék, hanem az ellentétes oldalon, amikor ráhelyezed a hűtőt.
Lehetne mondani, akkor a másik oldalon is felkenem a pasztát. Ez már kettős hiba.
Egyrészt túl vastag lesz a paszta.
Másrészt a két pasztaréteg között marad levegő.

A hűtő hőátvezető felületét tekintheted tökéletesen sík felületnek. A processzor kupakja viszont nem tökéletesen sík, a gyártástechnológia hiányosságai okán.
Kicsit lehet domború vagy homorú. Megfelelő eszközökkel ezt lehetne síkba csiszolni. De ha sokat kell eltávolítani, akkor javulás helyett csak romlik az állapot, mert nagyon elvékonyodik a lemez és csökken az átadható hő mennyisége. A kézi polírozás inkább szerencsejáték, mint biztos módszer.

A fémmegmunkáló iparágban kék festékkel ellenőrzik a munkadarab felületsíkjának egyenetlenségét. Felkenik a festéket a kontroll felületre, majd átdörzsölik a munkadarabra.
Ahol nem kékül meg a felület, ott levegő maradt, az olaj réteg és munkadarab felülete között.
Egy példa kép

A középre pöttyentett paszta némi gyakorlatot igényel, mert a paszta mennyiségét optimalizálni kell. Ne folyjon túl és kevés se legyen. De ez a módszer tölti ki legbiztosabban a felület síkhibáit.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#38) baluka26 válasza Raucher (#37) üzenetére


baluka26
veterán

Ha gömböt pöttyintesz, és erőteljesen helyezed rá hűtőt, oldalt ki fog szorulni a folyékony paszta (ugye ~nem összenyomható), ami kifolyik oldalra letörlöd.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#39) Raucher válasza baluka26 (#38) üzenetére


Raucher
tag

Természetesen.
Bár drága pasztából nem a túlfolyás fog gondot okozni. Inkább a túlzott takarékosság.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.