Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vhw


vhw
addikt

Ami a " kis vicc"-et illeti...
Irodai munkakörnyezetben ez már szakálas "vicc", általában az érintett a későbbiekben jobban odafigyel arra a windows key + L kombóra.

Hogy gyerekeknél ez hogy csapódik le...
Ha csak elegánsan kilépsz, mi változik? Észbe se jut, hogy bejelentkezve maradt - neked lehet tiszta marad a lelkiismereted. Nem kell szükségszerűen mindig felvállalni a "hóhér" szerepét, de meg kell kapni azokat a pofonokat, amiket meg kell kapni - más kevésbé jóindulatú kezek között oda jóval károsabb poszt is kikerülhetett volna.
Talán ennek hatására figyelmesebb lesz az illető.

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#2) wetomi válasza vhw (#1) üzenetére


wetomi
aktív tag

Köszönöm, megerősítettél a viccet illetően. Nem volt vele rossz szándékom.
Nálunk az irodában nem ismeretlen ez a szakállas vicc. Igaz, hogy nem a face miatt kell vigyázni, hanem a kör e-mailek miatt, ha nem akar az ember palacsintát, vagy süteményt sütni a többieknek.

(#3) updog


updog
senior tag

Jó írás, abszolút aktuális.

Keresztlányom 10 éves, ugyanígy facebookozik (kamu születési dátum), youtube-függő, rá van gyógyulva az összes aktuális youtuber által hirdetett cuccra (mert ugye nyilván nem jólelkűségből "tesztelik" a termékeket, szerintem ez is egy érdekes dolog, direkt a fiatalkorúakra pozícionálni ezeket a promótált videókat). Múltkor volt itt nálunk Bp.-n, és addig kínlódott, míg a nem tudom milyen bogyós teából vetetett magának (hozzá kell tennem, a saját költőpénzéből) ezerpárszáz forintért, mert valami youtubeos nevével van fémjelezve. Tehát 3 deci teáért valami 1300 forint. Hogy nem nekem jutott ez eszembe.

Én is a napokban döbbentem rá amúgy, hogy a google my activity oldalán mekkora orbitális mennyiségű adat keletkezik rólam... (a facebook nyilván még ennél is többet tud, cserébe kevesebbet mutat meg ebből) és a kérdés nem az, hogy visszaélnek-e majd egyszer vele, hanem az, hogy mikor, és hogy akkor mi lesz rólad abban az adatbázisban.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#4) wetomi válasza updog (#3) üzenetére


wetomi
aktív tag

Testvérem elég tudatosan próbálja még távoltartani a gyereket az internettől, de néha óhatatlanul le kell ülni a youtube elé. Amíg "csak" a mostani meséket nézi (Láng, Mancs őrjárat, Bogyó és Babóca, Anna Peti Gergő és hasonlók), addig nincs nagy gond. De nagyon terjednek a játék tesztelő videók...

4 éves múlt de szájtátva nézi, ahogy kicsomagolják a játékot és játszanak vele... Bizonyos értelemben nem sokban különbözik egy bármilyen számítógépes gameplay videótól, de mégis a 4 éves gyerek másként éli meg ezeket... Valamit ki kell találnunk, hogy szűrjük majd otthon és a környezetében a videókat...

(#5) #56573440 válasza wetomi (#4) üzenetére


#56573440
törölt tag

"De nagyon terjednek a játék tesztelő videók..."

Már pár éve azért jelen van. És ezzel mi a gond?

"de mégis a 4 éves gyerek másként éli meg ezeket... "

Igazából szerintem nem azon van a hangsúly hogy hogy éli ezt meg. Ha tv-t nézne akkor az összes gyerekcsatornán ugyan úgy az arcába tolják a játékreklámokat, a beszélő terhes pónitól fölfele. Semmi difi nincs szerintem.

"Valamit ki kell találnunk, hogy szűrjük majd otthon és a környezetében a videókat..."

Minden tiszteletem mellett kérdezem ez miért megoldás? Ez valahol ott van, hogy fáj a mellkasom amikor levegőt veszek, akkor inkább nem lélegzek. A tiltás soha, sehol semmilyen körülmények között nem volt vagy lesz megoldás. Időszakosan maximum.

Értem én a gondot, hogy a gyerek látja a videót, azt mondják hogy ez mekkora űberjó cucc és vegyed meg mert az életed boldogabb lesz, majd jön sírni, hogy hát ez neki keeeeeell. Erre viszont szerintem nem az a hosszútávú válasz, hogy eleve kiveszem a képletből az inputot, hanem megérti a kölök, hogy mit jelent ha apu vagy anyu által minden szívjóságuk ellenére kijelentett nem.

A környezetemben van értelmes gyerek több, ha megmondják neki, hogy nem, akkor felfogja, és lép tovább, meg van aki tudja, hogy ha 4 perc hisztit levág holnap ott a doboz. Akkor hülye lenne nem verni magát a földön, és ez nem az ő, hanem a szülők hibája... Én úgy látom, aztán majd kiderül hogy jól e a sajátomon, hogy nem a tüneteket kéne kezelni, nem a tiltást kéne szigorítani, hanem megmagyarázni miért énekelte az a bizonyos Mick Jagger nevű filozófus, hogy You can't always get what you want.

(#6) wetomi válasza #56573440 (#5) üzenetére


wetomi
aktív tag

Értem mire gondolsz, de szerintem eltúlzod egy kicsit, én pedig kissé félreérthető voltam. Nem tiltani akarok, mert annak nincs értelme. A családban azonban jelenleg nem használunk pl szülői felügyeleti beállításokat, pl nincsen bejelentkezett google profil, a számítógépen, így nehezebb korlátozni, vagy nyomonkövetni az elérhető tartalmat. Csak ennyit gondoltam.

Alapvetően az elmúlt időszakban kerültem olyan helyzetbe, hogy komolyan elgondolkoztam a gyereknevelés ezen szögletén. Nincsen még saját gyerekem, egyelőre külső szemszögből nézem csak, ezért nem is mondom, hogy minden elképzelésem jó és fenntartom a tévedés lehetőségét. Ezért vagyok kíváncsi mások véleméyére és nem csak a youtubeozással kapcsolatban.

(#7) mephi666


mephi666
nagyúr

nagyon jó, összeszedett írás, amiből már most merítettem :K 7.5 hónapos a fiunk és durva, hogy mennyire leköti már most a figyelmét, ha le van rakva a szobában valahol egy telefon, vagy a tv távirányítója... biztos nehéz lesz nálunk is megoldani, hogy ne tiltsunk, viszont ne a digitális szórakozás és online élet legyen előtérben... ehhez elsősorban az kell, hogy lefoglaljuk és olyan mintát mutassunk neki, amit tud követni... (sokan szerintem már a kezdeteknél ott szúrják el, hogy inkább a kezébe nyomnak valamit, ami lefoglalja és elindítják egy olyan úton a saját feje után, ahol senki nem fogja a kezét...)

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#8) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

Gyerekeim még nincsenek benne a korban, de tudatosan készülök.
Tartalomszűrést most állítom be megkerülhetetlenül a vezetékes netre (jó nyilván megkerülhető lesz, de akkor küzdött érte eleget, hogy tudja majd mit csinál)
Amikor lesz majd telefonjuk, nyilván lesz rajta net is, azzal még nem tudom mit tudok csinálni...

Nyilván -e mellett a nevelés, és a velük foglalkozás a lényeg, a technikai része csak a biztonsági háló, hogy az én hibáim miatt ne azonnal a mély vízbe essenek.

...csak én vagyok helikopter?

(#9) fordfairlane válasza mephi666 (#7) üzenetére


fordfairlane
veterán

Nagyjából 2 éves korig a gyerek megtanul játszani egyedül. 2-4 éves kora között kell megtanulnia játszani a többi gyerekkel. Ha 4 éves koráig nem tanulja meg, akkor menthetetlenül lemarad a többiektől, és antiszociális lesz élete végéig.

Én 4 éves koráig nem adnék a gyereknek semmi kütyüt a kezébe, se okostelót, se notebookot, sem semmit, csak ha nagyon-nagyon muszáj. Tönkreteheti a kezdeti szocializációját, a képzelőerejét, gyakorlatilag a prefrontális agykéreg nem fejlődik ki rendesen.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#10) #56573440 válasza fordfairlane (#9) üzenetére


#56573440
törölt tag

A gyerek azt csinálja amit lát. Elég nehéz megmondani hogy ezt nem, amikor apu meg anyu ezt tolja non-stop. Persze hogy egyből neki is kell. Szivacsok, ez van.

(#11) gerii válasza #56573440 (#10) üzenetére


gerii
addikt

A gyerek azt csinálja amit lát amit engednek neki.

(#12) fordfairlane válasza #56573440 (#10) üzenetére


fordfairlane
veterán

A gyerek sokszor utánozza a szüleit, de a villogó, színes képernyőre gyorsan rácsavarodnak maguktól is, nem kell ahhoz szemléltető példa.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#13) mephi666 válasza fordfairlane (#9) üzenetére


mephi666
nagyúr

ezen vagyunk: gondolkozunk már most milyen egészséges társas elfoglaltságot tudnánk neki (és közvetve magunknak is) kitalálni :K az egyik a peca, aminek majd örülnénk, ha tetszene neki, mert hiába vagyunk mi is kezdők hozzá, kellemes elfoglaltság és lehet közben nélkülözni a techcuccokat

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#14) Matada2.3


Matada2.3
veterán

Remek cikk, tényleg! Ezek a dolgok tudat alatt mind megvoltak, viszont abba bele se gondoltam, hogy már egy gyereknek primary médiája lett a youtube. Ezzel az a bajom, hogy az ottani content a gyerekek "sztárjaitól" eléggé széles spektrumon van, és ezt befolyásolni, már én sem tudom, hogy éppen min nevelkedik.

Finn the human

(#15) #33253120


#33253120
törölt tag

Subscribe.

(#16) wetomi


wetomi
aktív tag

Köszönöm szépen a visszajelzéseket mindenkinek!

A hozzászólások alapján egy leheletnyit a fiatalabb korosztály irányába terelődött a beszélgetés, de kétségtelen, hogy náluk kell elkezdeni az alapozást. Mind a gyerek gondolkodásában, mind a felnőttében, hogy figyeljen oda.

A gyakorlatban azonban a nagyobbak, például a felső tagozatban már veszélyeztetettebbek. A visszajelzések alapján 9-11 éves korukra "már elég nagyok" hogy felügyelet nélkül netezzenek. Annak idején én is így kezdtem, persze csak az iskolában szakkörön és nem beszélve arról, hogy közel 18-19 éve még az internet is kicsit másképpen működött, mint most....

Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a Google telefonos szülői felügyelet alkalmazásával? HWSW

Ha jár erre nagyobb gyerekes szülő, szívesen várom a véleményét.

Szerk: Google Family Link
egyelőre csak USA-ban elérhető

[ Szerkesztve ]

(#17) mephi666


mephi666
nagyúr

ilyen baromságból meg egyre több lesz?

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#18) #56573440 válasza mephi666 (#17) üzenetére


#56573440
törölt tag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.