Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#145) Peter789 válasza nyunyu (#102) üzenetére


Peter789
senior tag

Én így határolnám be a generációkat:

- korai 286 DIP, késői 8/9 SIPP vagy SIMM, esetleg mellette még DIP helyek is
- nagyon korai 386 DIP, az után már csak 8/9 SIMM
- korai 486 8/9 SIMM általában már 32 bites SIMM-el kombinálva, a DX4/Am5x86-ok alatt általában már csak 32 bites SIMM/EDO
- S5/S7 P1 EDO párban, később SD is vagy már csak az
- P2 korai létezett még EDO-s is de jellemzően már inkább csak SD

Természetesen kivétel erősíti a szabályt, a nagyon korai és késői valamint a speciálisabb ipari lapokon sokféle kombináció előfordulhat...

(#106) bambano

Elképzelhető, de utalás nincsen rá - bár tippre akkor sztem a procihoz legközelebbi 2 slotot alakították volna ki ilyenre, nem a 2 legtávolabbit - bár az is igaz hogy a DIP csippek így is elég távolra esnek. Mindenesetre a lap alján a vezetékezéseket elnézve a legtöbb sáv egyenesen átjön a többi 16 bites ISA felől, nem látok semmi nagy trükközést.

Az ECC / paritást valóban kevertem, az utóbbira gondoltam :)

A SPARE feliratos csippek: van egy üres hely a bal felső sarokban és a 387 koproci foglalata mellett is, másrészt valóban a BIOS ROM-ok mellett is - dehát már így is van benne 2 ROM és olyan kombóról nem tudok hogy 4 db 4 bites ROM-ból raknák össze a BIOS-t, csak olyanról ahol a Hi/Lo ROM 2 db 8 bites meg az újabbakon már csak 1 darab 16 bites...

De viccesek, hogy a foglalat alá írták hogy SPARE és nem mellé - így lehet még tele van a lap ilyenekkel, ha sorban kipattintgatnám a foglalatokból az IC-ket akkor lehet még jópár alatt ott figyel ez a felirat - dehát honnan tudod melyik a pótalkatrész ha kitakarja? :D

Mindenesetre jó lenne beindítani valahogy - kéne találni egy leírást hozzá, az még talán a 32 bites slotokra is magyarázatot adna - érdekelne hogy azonos CPU típussal és órajellel mennyivel lassabb különböző helyzetekben egy ilyen ősi DIP csoda, szemben egy már igazi "agyonintegrált északi hidas" 8/9 SIMM-es típussal... Lehet keresek valami igazán elvetemült nemzetközi retró fórumot ott hátha megmondja valaki hogy pontosan mi is ez, vagy legalább mutatnak képeket referenciának hogy másnál adott procival milyen beállításokkal működik éppen...

(#112) Vesa

Ez gyönyörű lehúzás, igazán kreatív kihasználása a tudatlanságnak... Dehát a net korszaka előtt honnan is tudhatta volna ezt az egyszeri felhasználó :) Amikor "A" gépem egy Am5x86 volt, akkor már a 133@160-as tuningot is félve léptem meg, hiszen ha tönkremegy akkor nincsen más. Sok évvel később előkerült és picit eldurrant az agyam, bepróbáltam a 200MHz-et, de nem indult. Akkor milyen fesz opciók is vannak? ~3.5V a proci, a köv lépcső az 5V... Megkapta, úgy már elindult de nem volt stabil :))

(#59) E770

Nekem az XT-286-386 eléggé kimaradt, utóbbiakat is csak a bátyámnál láttam, az első gépem egy Cyrix 486SLC 33 vagy 40MHz volt - de ez lassabb volt mint a haver 386DX 25-öse :D Utána még volt DX2 66 meg az előbb említett Am5x86, de az első olyan gépem ami korszerűnek volt nevezhető a maga idejében, nem csak úgy megörököltem sok sok évesen az egy 500-as K6-2 volt egy Matrox G200-al. Így kimaradt a 3D igazi hőskorszaka is, a G200 az akkori új PowerDesk csomagjával már kifejezetten hibamentesen jól vitt mindent. Valószínűleg pont ez idézte elő bennem utólag az igazi retrózhatnék vágyat és kezdtem el gyűjteni a korai 3D kártyákat - minél borzasztóbb, bugosabb annál érdekesebb számomra, egy TNT2/Geforce már annyira nem tud felizgatni mint egy AT3D, Trident 3DImage, Chromatic Mpact! vagy NumberNine Revolution. Jelenleg a listám már 115 db felett jár és van benne sok különlegesebb is a mindenki által ismert kommerszek között, és az egyedi működő példányok száma is szépen nő... :C

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.