Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

úúúú, ilyen 386-osokkal küldtük a suliban mi is ezeket a játékokat.. :DDD Bár mi még telepítettünk rá egy forma-1-re hajazó játékot.. A címét ne kérdezd :D

Stunts, prehistorik, skyroads, és az említett F1-es játékok voltak a kedvenceim :)) A stunts-os pályaépítés nagy kedvenc volt.. :)

Az első gépünk otthon egy 586-os volt

[ Szerkesztve ]

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#2) Destructo


Destructo
aktív tag

ÚÚ mennyit szenvedtem anno ezekkel a játékokkal...:D . Up a cikknek! :) :R

(#3) wody21


wody21
tag

Hangulatos volt olvasni, köszi ezt a néhány kellemes percet. Stuntsal én is játszottam, elég 'fun' volt :)

(#4) mobal


mobal
MODERÁTOR

Helló!

Ha jól sejtem, mindezek mellet a 386 processzor volt az első amelyik tudott pipeline feldolgozni! :)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#5) Yutani


Yutani
nagyúr

Az utolsó, korabeli informatikus figura képe miatt már érdemes volt megírni ezt a bemutatót! :D Gratula4

Asszem nekem Cyrix cooproci van itthon, ha el nem ajándékoztam már.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#6) bacsis


bacsis
Közösségépítő

A 486DLC még véletlenül sem volt köze a 486os CPU-nak egy "mezei" 386-os proci csak kapott 1KB L1 Cache-t, ezért is maradt kompatibilis a 386-os alaplapokkal ;)

szerk: Olyan LAN kártya kellene a gépbe amin jumperrel lehet állítani az IRQ-t (és lehetőleg az IO címet) neklem is csak olyannal működik 3.11 alatt a hálózat és a net...

[ Szerkesztve ]

(#7) Cythyel


Cythyel
senior tag

Hehe :D régi szép idők... Hajdanán mikor egy Texas Instruments 486DX2@80MHz-es proci volt az első gépemben, ISA-s hang és Vesa-s vga :D Seggem vertem a földhöz mikor Dune 2 és a Lotus Challange elindult.

(#8) kriszpontaz


kriszpontaz
veterán

Mi a 286-ost akkor cseréltük 386DX 40mhz + 4mb SIMM-ramra (+ az 512kb memóriájú ISA Trident VGA-t 1mb-ra bővítettük) amikor kijött a DOOM1. Attól a grafikától ültünk csak a földre. A 386-osba külön foglalat volt a koprocesszornak, üldöztük is egy ideig hátha lehet kapni olcsón, de olyan drága volt akkor mint maga a 386-os lap.

Egyébként jó volt nosztalgiázni! Köszi a cikket.....

Az említett F1 játék az F1 Grand Prix volt asszem. Mi mindig szembe mentünk a forgalommal XD. Csak úgy repkedtek az alkatrészek :D.

Esetleg lehetne bővebben is ezekről a régi gépekről, játékokról, ha van időd!

[ Szerkesztve ]

(#9) jocek91


jocek91
aktív tag

Egy kis gyerek kor :) prehistorik, lamborghini american challenge nosztalgia :D

(#10) Raucher


Raucher
tag

"..Ez volt az első processzor, ami képes 32 bites feldolgozásra is.
3 változat készült belőle: SX, DX, SL. Később a Cyrix gyártott még úgynevezett 486DLC procikat, amik már 486 alapokra épültek, de kompatibilisek a 386-os lapokkal.
1987-ben jelent meg a 387-es coproci, ami igazából egy lebegőpontos egység. Ez azért különleges, mert a 386-os ezt még nem tartalmazta, csak a 486-ossal vezették be. Emiatt pedig jelentős sebesség növekedést lehet vele elérni, viszont nagyon ritka is..."

Ez így nem túl korrekt megfogalmazás.
Ez volt az első Intel processzor, ami képes 32 bites feldolgozásra is.

A 80387 lebegőpontos segédprocesszorban semmi különleges sem volt. (Már az XT gépekhez is beszerezhető volt a 8087 cooprocessor.) Ezek a FPU-k csak kis szériákban készültek. A magas ár miatt alig vásárolták őket. Néhány (tipikusan CAD) program kivételével nem is igényelték az alkalmazások. A (jelentős) sebességnövekedés csak az FPU-t kezelő programokra korlátozódott.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#11) gondoni


gondoni
csendes tag

Jó kis Trident 8900D videokártya! Nekem is olyanom volt, emlékszem, egy Realtek chip-est cseréltem le rá, megtáltosodtak tőle az akkori játékaim! Akkor eszméltem rá, hogy a játékokhoz milyen fontos egy jó videokártya! :-D

(#12) gold007 válasza Raucher (#10) üzenetére


gold007
tag

Köszönöm mindenkinek!
A hibákért pedig elnézést, amint hazaérek javítom őket.

Arra jó az erősebb processzor, hogy elbírja a nagyobb hűtőbordát! :))

(#13) KillHates


KillHates
nagyúr

A régi szép idők; amikor még egy adag gyantás fluxxal és egy tompa végű Wellerrel meg lehetett javítani mindent. Hol volt akkor még a BGA? :U

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#14) Psych0


Psych0
őstag

na és a supaplex, dyna blaster, simcity?

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#15) opeter87


opeter87
senior tag

Jó hangulatú cikk lett. Gratula :C

Mennyit játszottam anno SkyRoads-szal, jó volt nosztalgiázni :DDD

(#16) walkmanboy


walkmanboy
tag

Nem semmi cikk, köszönöm! Azt hiszem pár játékkal én is Játszottam ezek közül! A terep hol maradt?? Azok is futnak az ilyen retro gépeken!

A nők szerint a szülni a legnehezebb.. Vajon BF-eztek e már 220-as pingel?

(#17) Zoz


Zoz
őstag

"Következő, amire nagyszerűen lehet használni az a szövegszerkesztés."
Így van!
Nekem egy 486-osom van, aminek az a története, hogy egy cég üdülőjében volt a gondnoki gép, és úgy kb 1995-től 2009-ig kiválóan ellátta a feladatát (Win 3.11, Word, Excel), amíg ki nem találták, hogy ISO minősítés miatt ki nem találták, hogy a pesti központi szerverre kell mindenféle hülye sok megás dokumentumokat töltögetni neten.
Ekkor lett lecserélve, én meg megmentettem a kidobástól :-)

(#18) bacsis válasza walkmanboy (#16) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

A terep? áhh, az még egy 33Mhz-es 486DX-en is tragikusan lassan fut ;)

(#19) frescho


frescho
addikt

Par apro tevedest leszamitva tetszik:

A 386-os nem az elso 32 bites processzor, csak az elso x86 kompatibilis 32 bites darab.
A coprocival csak nehany programban lehetett elerni sebesseg novekedest, de a nagy tobbseg nem hasznalta ki pont azert, mert ritka hollo volt.

https://frescho.hu

(#20) bacsis válasza frescho (#19) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Super PI meghálálja a coprocit ;]

(#21) balazs_pro


balazs_pro
tag

386 Dx 40-es volt az első gépem, 640Kb RAM és 40Mb HDD :)))
Civilization? Talán azzal játszottam a legtöbbet.

COD HC MP 3000 óra

(#22) exabit


exabit
tag

Engem az érdekelne, hogy az abban az időben gyakorlatilag minden számítógépházon jelen lévő turbó gomb mire volt jó? Mert én sose tapasztaltam olyat hogy valamit is csinált volna.

(#23) bacsis válasza exabit (#22) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Vissza lassította a gép órajelét, hogy a (még)régebbi programok is kellő sebességgel fussanak, ne menjenek túl gyorsan!
tehát lassított... de milyen hülyén hangott volna az hogy lassító gomb... így a marketingesek kitalálták, hogy ha a gép órajelét ezzel a gombal le veszik a felére/negyedére, és ha ezt a gombot "kiengedik" akkor vissza gyorsul az eredeti sebességére és ez a része a "turbo" :DDD marketing :)

(#24) KillHates válasza exabit (#22) üzenetére


KillHates
nagyúr

Lehetett választani a lassú és a nagyon lassú között. :D
286-os illetve még az XT korszakban volt jelentősége, aztán 386-486 korra kinőtte magát; általában be sem voltak kötve a konfigokban. Gondolom már csak a raktárkészletet árulták ki a távol-keletiek ezért volt még a piacon...

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#25) KillHates válasza bacsis (#23) üzenetére


KillHates
nagyúr

Nekem is van a gépemen! Igaz csak vitruális:

Nem kell a 3GHz és a nyolc mag netezni. Ilyenkor négyre kapcsolok és 800 MHz-re. Ekkor csak éppen hallhatóan pörög csak a venti.

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#26) csucsbicep


csucsbicep
nagyúr

A legelsőm épemnek ugyanilyen háza volt, nem láttam ilyet már vagy 12 éve. :)

(#27) bacsis válasza KillHates (#25) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

na hát ez is ugyanaz, mikor 800Mhz-ről visszakapcsolsz 3GHz-re akkor az a turbo mód :DDD

(#28) troller


troller
senior tag

386 DX40 volt az első PC-m '94-ben, Amiga 500-at cseréltem, sokkal szebb volt rajta az Eye of the Beholder 2, és nem kellett pályalépéskor 15-ször oda-vissza cserélgetni a kisfolppy-kat. :D Meg volt rá Mortal Kombat, Dark Sun 1-2 és a nagy kedvenc Heroes of Might and Magic II. :C

Asus P8H67M-LE; i5 3330; 2x4GB DDR3; Gigabyte GTX 1060 3GB WINDFORCE OC

(#29) KillHates válasza bacsis (#27) üzenetére


KillHates
nagyúr

Belefaragom a fedlapjába ezt a fícsőrt :D :DDD Micsoda marketing erő; 4x teljesítmény egy gombnyomásra!!!

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#30) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Anno 115 ezret adtam egy 386DX40-esért. ÁFA nélkül. :B
1 mega RAM, 1megás WinFast VGA, 170-es winyó, 14-es monitor, 1,2-es és 1,44-es floppyk.

Ezer éves játékok porosodnak a polcomon CD-re gyűjtve. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#31) Ádyka


Ádyka
őstag

Egy 386-oson eszementül meglódult a Doom és a Doom II co-proci társaságában. Nem is hittem volna. Nem régen próbáltam.

A stuntsban volt 1 nagy bug. F1-es verdával ha a legnagyobb sebességi fokozatban voltál, és kb a teljes fordulatszám 60 %-án ment már a járgány, és nekimentél egy ugratónak, akkor abbana pillanatban kiakadt a kilométeróra meg a forimérő, és full speeddel hasított a verda addig amig nem fékezett vagy törte rommá az ember. :D
A korábbi pályarekordokat ezzel tovább lehetett döntögetni ;]

Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

(#32) JanFe


JanFe
aktív tag

Koszi a bemutatot, jo volt ujra latni a regi kedvenc jatekokat :)

"There is nothing permanent except change"

(#33) bacsis válasza Ádyka (#31) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

...És a füvön is lehetett csapatni kiakadt kilóméterórával/sebességgel, azt csináltuk hogy teliraktuk a pályát különböző tereptárgyakkal és lehetett kerülgetni őket :DD de amúgy nem csak a Forma1-es kocsi(k) akadtak ki, volt még 1-2 "gyengébb" is csak már nem emléxem mellikek voltak :))

(#34) kiskaktusz válasza kriszpontaz (#8) üzenetére


kiskaktusz
addikt

Igen-igen, a forgalommal szemben :) Mi is csináltuk, de én hamar meguntam... ...már akkor is szimulátoros vér csörgedezett az ereimben, bár az a játék még közel sem szimulátor szintű :DDD

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#35) misx


misx
senior tag

Ilyen házam nekem is volt! Asszem valami Cyrix 188Mhz-es proci volt benne, 2MB RAM meg 1MB S3 VGA. Lényegében csak DOS játékokat nyomtam, de a TombRaider 2 Win95-ön elfutott szoftveres módban, csak a DX5-öt kellett hozzá feltenni! Bezzeg milyen bosszús voltam, hogy sok akkor új 3D-s játék meg sem nyikkant rajta. :D

(#36) Raucher válasza bacsis (#23) üzenetére


Raucher
tag

Vissza lassította a gép órajelét, hogy a (még)régebbi programok is kellő sebességgel fussanak, ne menjenek túl gyorsan!...

Ez nem hangzik jól, és nem is korrekt megállapítás.
A turbo gomb még a 8088-as, XT-nek nevezett gépeken jelent meg.

A gomb benyomásával lehetett a "szabványos" 4.77MHz fölé emelni az órajelet.
Az emelt órajelen nem volt garancia a programok korrekt futtatására. De ez nem okozott sok gondot a gyakorlatban.
Az XT-k esetében kikapcsolt állapotban lehetett sebességet váltani. Az AT (80286) gépeken már menet közben is lehetett sebességet váltani. (Bár nem igazán kapcsolgatták, nem volt ok a lassításra.) Az ezt követő gépgenerációkról el is tűnt a turbó gomb.

A sebesség problémák nagyjából a 80486(DX2) generációtól kezdődtek. Az XT korszakban megírt programoknak gyakran fix időzítései voltak, nem számoltak a magas órajel lehetőségével. A Pacman játék indítása után már csak azt lehet látni, hogy vesztett a játékos. De ez volt jobbik eset. Például a Borland Pascalban írt programok hibásan dolgoztak, vagy el sem indultak.
Ekkor jelentek a meg a DOSbox jellegű programok. Ezek segítségével futottak azok a DOS programok, amiket utólag már nem lehetett javítani.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#37) yerico


yerico
senior tag

A 386 SX-en visszafogták a processzort 16 bitre, meg ha jól rémlik, a cache-t is visszavágták (vagy elhagyták??).

(#38) kiskaktusz válasza Raucher (#36) üzenetére


kiskaktusz
addikt

Óóó, az infóórák mindig a power és a turbo gomb megnyomásával kezdődtek :D csak a suliban a fekvő házas cucc volt.. :) De otthon az 586-oshoz is ilyen ház volt, csak álló, amilyen a cikkben is szerepel :)

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#39) frescho válasza yerico (#37) üzenetére


frescho
addikt

Az SX adatbuszt vagtak vissza 16 bitre es csak 24 biten tudott cimezni. Cache nem volt a 386 kategoriaju procikban, a felver 486DLC-t kiveve.

https://frescho.hu

(#40) eziskamu válasza frescho (#39) üzenetére


eziskamu
addikt

SLC-ben is volt cache

(#41) frescho válasza eziskamu (#40) üzenetére


frescho
addikt

Igaz. Az meg egy 386SX - 486 oszver volt. Aztan ott voltak az IBM fele blue lightening-ek is...

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#42) eziskamu válasza frescho (#41) üzenetére


eziskamu
addikt

Első gépem 486SLC alapú volt

(#43) Raucher válasza kiskaktusz (#38) üzenetére


Raucher
tag

De otthon az 586-oshoz is ilyen ház volt..

Ez a ház nagyon elterjedt volt a maga idejében.
Az 586-os processzorok, kényszerszülötték voltak. Ekkorra unta meg az Intel, hogy szabadon másolják a fejlesztéseit. Számozott processzort nem tudott szabadalmaztatni. Ezért kapta meg az új generáció, a Pentium nevet. A holdudvarban úszó gyártók számozták tovább a processzoraikat. Legalább is egy ideig, aztán elkezdtek felszívódni. Maradt az AMD, és a VIA konkurenciának. (Bár a VIA sosem tudott gyors processzort gyártani.)

Nagyjából ekkor alapítottak egy kis céget. Kezdetben még a nevében sem voltak biztosak. Évekkel később Nvidia néven robbantak be a köztudatba. A cég, az első 5-6 évében, egészen 1999-ig nem nyújtott említésre méltó teljesítményt. Aztán megjelent a GeForce 256 (NV10) kártyájával.
A szokástól eltérő módon, a kishal falta fel, a nagyhalat.
A nagyhalat 3dfx-nek nevezték. Egyeduralkodónak számított a korszerű, játékra alkalmas videokártyák piacán. A Voodo név ismerősen cseng még ma is.
Persze a 3dfx mindent megmozgatott az Nvidia visszaszorítása érdekében. Felgyorsították a fejlesztések ütemét. Szabadalom sértések miatt perelték a hirtelen felnövő ellenfelüket.
A jogi eljárás egy idő után okafogyottá vált. Egyetlen esztendő alatt annyit tudott kaszálni az Nvidia, hogy megvette 3dfx Interactive céget. Ezzel olyan szabadalmak tulajdonosává vált, mint például az SLI.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#44) ArchElf


ArchElf
addikt

Az első x86 gépem nekem is egy 386DX40 volt... 4 MB ram, no hangkártya, asszem egy 512-es trident volt mellette (vagy S3? nem emlékszem már), és 170 MB vinyó.
Nálam a Civ / RRT / UFO / Settlers volt a menő :)

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#45) gold007


gold007
tag

A hibá(ka)t javítottam, vagy legalábbis megpróbáltam. Ha van valami észrevétel nyugodtan jelezzétek, megpróbálom javítani.
A koprocitól pedig a játékok tényleg nem gyorsulnak érezhetően, mert a nagy részük nem tudja kihasználni, viszont van 1-2 játék ami ki tudja használni, pl. valaki említette, hogy a doom hogy meglódult tőle. Aminél számít az a különféle tesztprogramok és grafikai/tervező progik. Amúgy pedig nem is ezért van benne a gépben, hanem csak a feeling kedvéért, meg hogy menő legyen :P
A játékokat amit itt felsoroltatok azokat pedig sajnos a nagyrészüket nem ismerem, mert azért ez a korszak már kimenőben volt amikor én elkezdtem számítógépezni, de amiket itt felsoroltam azokat ismerem, azok a kedvenceim.
Egyébként a turbógomb be sincs kötve, mert egyrészt nem is használom, másrészt ezen a házon valami rejtélyes oknál fogva sleep gomb van helyette(gondolom később készült) amit csak benyomni lehet, nem egy kapcsoló.

Arra jó az erősebb processzor, hogy elbírja a nagyobb hűtőbordát! :))

(#46) frescho válasza Raucher (#43) üzenetére


frescho
addikt

Akkor nem volt meg a VIA sehol. A Cyrix-ot vette meg joval kesobb. A Cyrix viszont tudott gyors processzort gyartani. Eleinte FPU-ban jok voltak, kesobb sajnos elhanyagoltak, de Integerben C2C siman lenyomtak a konkurenciat.

Erdemes visszaolvasni: Riva 128, TNT, TNT2

https://frescho.hu

(#47) GrandeP


GrandeP
őstag

:C :R

NEMMEGY! Értem, de mi nem megy? EZ! De mi? EZ NEMMEGY?!

(#48) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

A civ sorozatból az 1. a legjobb :DD Mennyi órát beleöltem abba a játékba.. Aztán jött az imperium galactica... :))

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#49) PhoenixK


PhoenixK
őstag

Remek cikk, köszönöm! Én is imádom a régi masinákat, porosodik is otthon egy 286-os, de idő híján még nem kelt újra életre...

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#50) Ramoss


Ramoss
tag

Ezen már elindult az elestomania? :DDDD

Ramoss felhasználónak 24 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.