Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) moha21 válasza frescho (#199) üzenetére


moha21
addikt

Mivel Tesla tekercset építettem már így tudom, milyen hatásai vannak.:)
Engem jobban érdekeltek az EMI (elektromágneses impulzus) fegyverek, és ez az atombombának egy járulékos hatása "csak". Az ionoszférába nem minden rádióadás jut el ( Mhz- tartományokat érint Khz-eket nem.)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#202) magyarattila válasza 7Heads Drago (#160) üzenetére


magyarattila
tag

A skizofrén kislány érvágása ph!-ra vagy címlapra való talán?

Az ember vágyik valakire, akivel törődhet, akinek minden kérdésére válaszol, anélkül, hogy tudna róla.

(#203) frescho válasza moha21 (#201) üzenetére


frescho
addikt

Biztos? A kh terhullamokban terjed nagyobb tavolsagra. Az ionoszfera E es F retegei-rol verodik vissza, ha jol emlekszek.

Egyszru EMI cuccost hazilag is lehet kesziteni, minden beszerezheto hozza. XXXX ,cukor,rezdrot, inverter, rezcso es meg par aprosag kell hozza. De ez nem ide valo tema, nem szeretnek figyelmeztetest.

https://frescho.hu

(#204) moha21 válasza frescho (#203) üzenetére


moha21
addikt

A hosszúhullámok ( 1000m és hosszabb hullámok ) a talaj mentén terjednek, megbízhatóan hidalhatók át nagy távolságok, de ehhez nagy teljesítmény kell. Ezenkívül még a troposzféráról is verődnek vissza hullámok, így nem jutnak el az ionoszféráig. Az ionoszféra visszaverésével főleg a közép és rövidhullámokat befolyásolja, A kb 6 méternél rövidebb hullámhosszakra nincs hatással. Az általad említett ( E és D ) ionizált rétegek nyelik el a középhullámokat ( 200... 600m). Persze ezek nagyvonalakban vannak megfogalmazva nem beszéltem a fading hatásról, a Kennelly-Heatviside rétegről, a Mögel-Dellinger hatásról és még nagyon sokmindenről. Az EMI-ről meg annyit, hogy kb 500 Ft-ból egész "ügyes " kütyüket lehet csinálni.:)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#205) #27483136


#27483136
törölt tag

Ebben is jobbak a csöves erősítők :) Atomtámadás esetén talán még meg sem reccsen, nyugodtan mehet valami Wagner rajta :)

(#206) frescho válasza moha21 (#204) üzenetére


frescho
addikt

Kerlek idezd ide a kovetkezoket:

Hol irtam hosszu hullamrol?
Hol emlitettem D reteget?

Par ev radioamatorkodes utan hatarozottan allitom, hogy az E es F retegrol tortenik a visszaverodes.

https://frescho.hu

(#207) ViZion válasza frescho (#184) üzenetére


ViZion
félisten

hehe... NEM nekem kell tudni... de erre is fejlesztenek. Megéri? Persze, hiszen az olaj, a gáz, a szén elfogy. A felszín közeli kollektorok megbízhatósága, hatékonysága elenyésző az űrbe telepített, vagy a low-orbit erőművekhez képest.

Jelenleg valóban a nagy magasságban "úszó" napelem táblák lennének a legjobbak, azéert ne adjuk fel... :)

NEM flamelni akartam, szeerintem is az atomenergia a legjobb, a sok rossz közül. Amíg nem lesz normálisan támogatva/fejlesztve a megújuló energiák felhasználása, addíg csak ebben bízhatunk...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#208) frescho válasza ViZion (#207) üzenetére


frescho
addikt

Bar kicsit off, nem flame.

Az urbe kilott eszkozokkel egy gond van:

Ahhoz, hogy le tudjak sugarozni az energiat egy fix allomasra GTO-ra kell felloni oket. A legolcsobb orosz megoldassal is 19.000dollar/kg arral lehet szamolni, a maximalis suly kb. 6 tonna. Napelemekkel ez ertelmetlen lenne, mert szimplan soha az eletbe nem termelne ki a feljuttatas arat. Ha feny visszavero folia - fokuszpontban atalakitasban gondolkodunk, akkor javul a megtermelt energia mennyisege mondjuk egy nagysagrendet a novelt feluletnek koszonhetoen.

Szamoljunk:

1negyzetmeter 1kW energiat termelne idealis esetben, mi szamoljunk nagyvonaluan 100W-al, majd szorozzuk vissza a folisa megoldanak megfeleloen 1kw-ra. 1nm-re

0.1kg foliat szamolva/negyzetmeter, plusz 1t napelemmel ez jon ki:

(6000kg-1000kg)/0.1kg/m2=50000m2

Tehat kb 50MW energiat termelunk.

Ugye ezt le kell sugarozni. Szamoljunk nagyon jo hatasfokkal, legyen mondjuk 50%, azaz 25MW jut le a foldre. 1kwh most 50 forint alatt van, tehat legyen mondjuk 0.25dollar.

A felloves koltsege:

19000$/kbx6000kg=114000000$

Felloves megterulese:

114000000/0.25=456000000ora, ami tobb, mint 52000 ev.

Ha ket nagysagrendet tevedtem volna, akkor mar 520 ev alatt visszajon a feljuttatas koltsege, az uzemeltetes, fejlesztes... nincs benne. Azt sem vettem figyelembe, hogy a napszel nyomasat kompenzalni kell. Azt is vedd fiyelembe, hogy egy ureszkoz ha 25 evig fent van es egyben marad, akkor az mar jo eredmeny.

https://frescho.hu

(#209) Flame_ válasza frescho (#184) üzenetére


Flame_
tag

Távol álljon tőlem, hogy megmondjam mivel foglalkozz. Azt majd Te eldöntöd magadnak. Viszont se én nem mondtam, hogy légy szakbarbár (vagy hogy legyen bárki az), se azt nem jelenti ez a szó, amire Te használod. Viszont a cikk második - "advanced" - részét én várom szeretettel, ha tervezed :)

meunier: köszönjük a szó szerinti átemeléseket (pl. #168-ban vagy #186-ban) Szatmáry Zoltán és Aszódi Attila Csernobil - tények, okok, hiedelmek c. kiváló könyvéből. Nekem is megvan, rongyosra olvastam. ISBN 963 9548 68 5, ajánlom minden érdeklődőnek egyébként. Különösen annak a fórumtársnak, aki afelől érdeklődött, hogy mit tud tenni baleset esetén.

[ Szerkesztve ]

(#210) ViZion válasza frescho (#208) üzenetére


ViZion
félisten

Mégis kutatják. korábban linkeltem is, japókat is foglalkoztatja a dolog.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#211) moha21 válasza frescho (#206) üzenetére


moha21
addikt

1. Az, hogy mi hosszúhullám az relatív, mert a MHz-es tartományhoz képest a Khz-s tartomány számomra hosszú.

2. Én említettem D réteget, mint az ionoszféra legalsó rétegét.[link]

Én csak tanultam róluk, így jegyeztem meg.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#212) frescho válasza moha21 (#211) üzenetére


frescho
addikt

Technikai dolgoknal nincs helye annak, hogy relativ. Ezert javitom a jelzett hibakat a leheto leghamarabb.

Pontosan meghatarozott, hogy mi a hh, kh, rh... Az ITU szabalyozasa szerint regionkban a 148.5 - 283.5 kHz hasznalhato musorszorasra, a kh sav ennel magasabban 526.5 kHz - 1606.5 kHz kozott van. Atobbi sav erdektelen, mert par embert leszamitva nem hinnem, hogy van otthon 300kHz es 30MHz kozott folyamatosan hangolhato vevo.

2. A kovetkezot irtad:

Az általad említett ( E és D ) ionizált rétegek nyelik el a középhullámokat ( 200... 600m).

Ezt kifogasoltam, mert eloszor is nem emlitettem a D reteget (ami tenyleg elnyeli a kh-t), masodszor mert az E visszaveri a kh-t. Az altalad megadott hullamhossz tartomany pont a musorszorasban hasznalt savot surolja alulrol.

https://frescho.hu

(#213) moha21 válasza frescho (#212) üzenetére


moha21
addikt

Én LF-re mint Low Frequency = alacsony frekvencia gondoltam, aminek a hullámhossza 10000 m .. 1000 m tudtommal. [link]
És odaírtam, hogy én említettem a D réteget.:) F-ből meg kettő is van, ha jól tudom.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#214) frescho válasza moha21 (#213) üzenetére


frescho
addikt

OK, de az atlag embert nem fogja erinteni, ha eltunek azok a savok, amiket amugy sem hasznal. Az F ahogy irod ket retegge (F1 es F2) valik szet ejjel. Visszhang es fading jelenseget okozhat, ha tobbutas terjedes alakul ki.

Az eredeti temara kicsit visszaterve: A nuke ezeket a szep retegeknek vag oda. Erzekenysegukre jellemzo, hogy a napfolt ciklustol erosen fugg a terjedes. A napfoltokhoz kepest egy atombomba olyan, mintha kalapaccsal utnenk a zongora billentyuit.

https://frescho.hu

(#215) moha21 válasza frescho (#214) üzenetére


moha21
addikt

És a robbanástól mekkora távolságra "zavarja" az adást?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#216) moha21 válasza moha21 (#215) üzenetére


moha21
addikt

Mármint gondolom ( sőt nyilván ) teljesítménytől és környezettől is függ ( hol robbantják fel ), de itt is van valami arányosság? Mert az ok, hogy a Tsar lökéshulláma x idő alatt y-szor megkerülte a földet, de milyen összefüggés van mondjuk az elektromos eszközök közt? Mert akkor kommunikációt is zavarhatnak mondjuk műholddal és nem kell a földre dobni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#217) frescho válasza moha21 (#216) üzenetére


frescho
addikt

Az EMP hatashoz levegoben kell robbantani. Alacsonynal a megsult embert nem erdekli, hogy nem szol a radio. Ha tulsagosan magason robbantod, akkor persze csak az ionoszferat vagja haza.

Mivel legkori robbantasokkal akartak operalni, igy azt erdemes vizsgalni. Nem emlekszem hol olvastam, de kb erre emlekszem:

Parszor 10kilotonna eseten a GZ-tol 3-8 kilometern belul mindent kiut, talan az egyszerubb elektromos szerkezetek tulelik. 10-20km-en belul az elektronikus eszkozok nagy valoszinuseggel karosodnak, ez fokent igaz a radiok, TV-k bemeneti fokozatara. Csoves keszulekek tulelik, de az ionizacio miatt par percre megnemulnak (pl. radarok) 20km-en tul a vezetekekben indukalt aram okoz gondot. Lokesszeruen terheli tul az halozati allomasokat, a fogyasztoi oldalon pedig hazavag mindent a tap oldal iranyabol. Nagyjabol az elso nagyobb trafoallomasig vissza tud rugni, ott megfogja a szikrakoz, hasonloan egy villamhoz.

Itt talasz egy keves infot, de fokent a magaslegkorit targyalja.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#218) moha21 válasza frescho (#217) üzenetére


moha21
addikt

Köszi elolvastam, hát aláírhatom, hogy VLSI áramkörök tényleg nem szeretik.
Egy szerverfarm biztosan örülne a közelében. :)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#219) JuliusCaesar


JuliusCaesar
tag

AZ atommag más nevén Nucleus. Ha tudományosabbnak akarsz hatni. Amúgy nagyjából minden benne van.

Végére annyi kell még, hogy atombombával nem szórakozunk és igyekezni kéne kivonni őket a forgalomból.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#220) janos666 válasza JuliusCaesar (#219) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Végére annyi kell még, hogy atombombával nem szórakozunk és igyekezni kéne kivonni őket a forgalomból.

Ezen jót röhögtem: Írd oda a cikk végére, hogy "Senki se próbáljon meg otthon hidrogénbombát készíteni!" és azt, hogy "Ha holnap reggel beülsz egy NATO ülésre, vagy leruccansz Kóreába Kim Dzsongil haveroddal iszogatni egyet, majd az USA kongresszusában ébredsz pokolian másnaposan (persze úgy, hogy előző este még Kim lakásán voltál :DDD), akkor ne felejtsd el szóba hozni az atomfegyverek leszerelését". Mindkettő nagyon fontos figyelmeztetés lenne minden olvasó számára, és szégyenkezhet az író, aki ezt elfelejti. :W

Csak átfutottam, de jó kis cikk. Összeszedett, és érdekes is.

"Ha jön a láva: Hasra, és fejet le!" :DDD

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#221) #65675776 válasza frescho (#124) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem a scramjet sajátossága, hogy használható úgymond rakétaként. Erre bármely sugárhajtómű alkalmas, amennyiben megoldod az oxigénellátását. Szerintem Te most a kombinált ciklusú rakétahajtóművet kevered ide.

Egyébként meg érdekes kérdés, hogy valami kombinált rakéta / torlósugárhajtómű-e, vagy csak simán torlósugárhajtómű. Mert pl a 9M336 menethajtóműve torlósugárhajtómű. És ez a lényeg, nem a gyorsítófokozat. Amit egyébként szimplán a torlósugárhajtómű fúvócsövébe építettek be, egy szimpla rakétahajtómű. (És ilyenkor nem talál az ember egy keresztmetszeti rajzot...)

Flame_: Azért a két műholdlelövést érdemes összehasonlítani.

Költségek szintjén: a kínaiak egy ICBM-et használtak erre (jó drága), az amerikaiak egy sw módosított szabvány SM3 légvédelmi rakétát (kb 1/100 áron).

Hatások szintjén: a kínaiak irdatlan mennyiségű űrszemetet termeltek (22%-kal növelték meg az addig ismert követhető méretű űrszemét mennyiségét).

Egyébként az amerikaiaknak nem igazán volt mit bizonyítaniuk, számukra nem volt újdonság mindez. Ők 1985-ben lőttek már le műholdat...

(#222) #84221696 válasza Flame_ (#209) üzenetére


#84221696
törölt tag

:K
Csak szakirodalomhoz, ha pontosan kell idézni valamit! :)

(#223) frescho válasza #65675776 (#221) üzenetére


frescho
addikt

Kerlek idezd , ahol azt irtam, hogy a scramjet sajatossaga, hogy raketakent is kepes uzemelni. Az viszont a sajatossaga, hogy csak superszonikus tartomanyban kepes uzemelni, meghozza eleg jo hatasokkal. A kombinalt ciklus (vagy kulso gyorsito fokozat) alapkovetelmeny, mert nem tudod 4-5 mach alatt nem tudod hasznalni, ergo nem lehet nem megemliteni.

Kombinalt ciklust ramjetekkel es sugarhajtomuvekkel is hasznalnak, de azok nem kepesek eleg nagy sebesseget elerni.

https://frescho.hu

(#224) acélkemény válasza sztikac (#190) üzenetére


acélkemény
tag

hagyomanyos tomegpusztito fegyverekre sem lenne szukseg, megjegyzem!!! :((( azt a sok penzt amit minden orszag baromsagokra (fegyverekre) kolt el, talan inkabb uj gyogyito eszkozok kikutatasara kellene kolteni. van egy felteves, miszerint ha az USA katonasag 1 havi penzet az AIDS ellenszerenek kutatasara koltenek, mar reg meglenne az ellenszer... ezt el is tudom hinni.

[ Szerkesztve ]

(#225) h.adam.92 válasza acélkemény (#224) üzenetére


h.adam.92
őstag

:)
az atombol jött létre a kemoterápia. azért nem kidobott pénz, amit a fegyverekre költenek.
az AIDS-et pedig 1000% h az amerikaikak találták fel, a disznoinfluenzával 1ütt. csak az AIDS-et ledobták afrikára mert ott túl sokan vannak... :U

(#226) frescho válasza h.adam.92 (#225) üzenetére


frescho
addikt

Meg a teflon, mikroprocesszor, internet...

https://frescho.hu

(#227) JuliusCaesar válasza janos666 (#220) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Ezt úgy értettem hogy a kúrmányoknak se kéne.

h.adam.92: tudjuk, mert az USA a sátán országa. Mi már csak tudjuk, mert mi sokkal faszagyerekebbek vagyunk.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#228) ruzsabazsa


ruzsabazsa
aktív tag

Nekem tetszik a cikk.Biztos kérdezték már,de nem olvastam el a sok kommentet.A fizikával foglalkozol?Vagy csak érdekel és összegyűjtöttél hozzá anyagot?:)

(#229) h.adam.92 válasza JuliusCaesar (#227) üzenetére


h.adam.92
őstag

ez így van ;]

ők gazdag hülyék, mi meg csöves okosok vunk...
nem sok mindent talált fel amerikai származású tudós, csak ott van pénz, a magyar vagy bármilyen szármízású tudós vagy akár orvos is előbb tesz szert hírnévre az USA-ban mint itthon. egyértelmű, hogy mindenki ki megy, mint mostanság az orvostudománynál vannak ilyen gondok. az egyetemista szépen elvégzi kitűnően az egyetemet(a magyar lakosság kifizeti), utána pedig az USA elhívja 1-2 hónap gyakorlatra, aztán meghosszabbítják, majd yo sok pénzt ígérnek neki és kintmarad, a pénz, amit a magyarok kifizettek rá nem jön vissza...

(#230) moha21 válasza h.adam.92 (#229) üzenetére


moha21
addikt

Ez egy tipikus magyar szemlélet, ezért ilyen kb az ország amilyen most. Ha olyan hülyék akkor miért jó nekik, tán náluk sajtból van a kerítés?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#231) h.adam.92 válasza moha21 (#230) üzenetére


h.adam.92
őstag

azért jo nekik mert van pénz. h kinek van sok pénze? nemtudom, de a hülye embereknek is lehet sok pénze és a pénz miatt gurulgatnak ki az emberek. MO-n is vannak hülye emberek, akik gazdagok, bizonyára nem kell neveket sorolnom...

(#232) moha21 válasza h.adam.92 (#231) üzenetére


moha21
addikt

hümm, de megnézed japánt, kínát a tőke átvándorol lassan, amúgy meg ott van dubai na az mennyivel másabb, mint USA?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#233) #65675776 válasza frescho (#223) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem írtad sehol.

Ez viszont nem igaz: "megfelelo kialakitassal kepes raketakent is uzemelni! #124 Maga a scramjet soha nem fog rakétahajtóműként üzemelni. Attól, hogy bele/mellé rakunk egy rakétahajtóművet is, még nem válik Ő is azzá. Erre vonatkozott az előbbi hsz-om.

(#234) frescho válasza #65675776 (#233) üzenetére


frescho
addikt

Igaz. Atfogalmazom: A scramjetet ki lehet ugy alakitani, hogy ne a legkori kulso oxigennel uzemeljen, hanem mint egy folyekony hajtoanyagu raketa. A scramjet elvileg 25mach es 70-80km eleresere kepes. Gyakorlatban 10-15 mach kozott 40-50km magassagban vegyes uzemmodban (fokozatosan raketa uzemmod fele eltolodva) uzemelve gyorsithatna tovabb. Persze ez csak elmele, mert elegge kiserleti a cucc meg.

https://frescho.hu

(#235) capulet75


capulet75
addikt

Atomháborút akartok?Itt egy alternativa.És most kérem kezdjenek el szakadni a röhögéstől mert ekkora b@romságot ritkán olvasni. :D Tessék parancsolni. :DD :W :DD :W :DD :W

[ Szerkesztve ]

Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

(#236) bandus


bandus
veterán

elkezdtem olvasni az írást, tennék is két gyors korrekciót, bár a forrásokat nem néztem meg, hogy honnan vetted a számadatokat.

a természetben megtalálható urán ~0,7%-ban tartalmazza a 235-ös izotópot, és ezen izotóp elhasadásakor átlagosan 2,43 neutron keletkezik (a 2,52 helyett).

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#237) bandus válasza vamzi (#28) üzenetére


bandus
veterán

anno az ukrajnából importált áram olcsóbb volt, mint a pakson termelt.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#238) bandus válasza vamzi (#39) üzenetére


bandus
veterán

Paks megkapta az üzemidő hosszabbításra az engedélyt, mind a 4 blokkra, ez alól nem kivétel az 1-es blokk sem.

de h amajd leállítják őket, akkor nem viszik sehova az alkatrészeket, legalábbis a reaktortartályokat biztosan nem. azokra beton fog kerülni.

mod:

a következő hsz.edre reagálva: ismétlem NEM fogják leállítani egyik blokkot sem, kb 2032-2037-ig. és ha minden jól megy, olyan 2020-25 körül már legalább egy új blokkunk is lesz.

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#239) bandus válasza #27483136 (#59) üzenetére


bandus
veterán

a hatásfoknövelő módosításokkal az erőmű összteljesítménye most 1970 MW.

a szerzőnek: az műegyetemen van energetikai mérnöki szak atomenergetika szakiránnyal, illetve fizikus szak nukleáris technika szakiránnyal.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#240) bandus válasza Laslow (#113) üzenetére


bandus
veterán

hasra, és fejet le :D

amúgy nincsen, max az, ha nem veszel levegőt :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#241) bandus válasza #06658560 (#189) üzenetére


bandus
veterán

a reaktivitástényezők azt fejezik ki, hogy egyes paraméterek megváltozása milyen hatással van a reaktivitásra. az üregtényező pl. azt, hogy a buborékok térfogatának változása pozitiv vagy negatív hatást gyakorol rá. tehát az üregtényező fogalmánál teljesen értelmetlen amit írtál.

mod:

nah, asszem kijavítottam minden tévhitet :) bocsi a sok hsz-ért.

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#242) JuliusCaesar válasza moha21 (#232) üzenetére


JuliusCaesar
tag

Kína csak azért van tele pénzzel, mert az USA és az Eu megveszi a sok szarját. Ha becsuknánk a kapukat (a triád - japán, USA, EU) akkor elfogyna onnan is a pénz. Kína fedezi ma az az USA hiteleit... naja, csak kínának a pénze USA-ból jön. Persze ennél jóval átláthatatlanabb a nemzetközi pénzforgalom és gazdaság, de lényegében kínát nyugat tartja el, nem fordítva. Ha kínában is elérik azt a szintet, amikor már nem lehet éhbérért dolgoztatni a népet, akkor meg majd a kínai és nyugati cégek átmennek máshova, hogy ugyan ez elinduljon.

Dubajjal ne röhögtess, az egész gazdaságuk egy lufi volt, ami most szépen ki is pukkant.

A hülyéknek is lehet sok pénzük. Igen, max ha öröklik. De a hülye ember sose lesz gazdag, hiszen akkor rég kihaltunk volna. Mindig a legügyesebb lesz gazdag. Az USA hovatovább eddig (jövőbe ne tekintsünk, fölösleges találgatni) nagyon is jól csinálta.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#244) frescho válasza bandus (#236) üzenetére


frescho
addikt

0.1 elutes volt, 0.71 akart lenni.
2.43-al igazad van, megneztem a CANDU-s doksikban.

Koszonom, javitottam mind a kettot.

Tudom, hogy van a BME-n reaktoros szak, mar gondolkoztam rajta. Nem lenne rossz, csak meg is kell elni valamibol...

https://frescho.hu

(#245) bandus válasza frescho (#244) üzenetére


bandus
veterán

akkor linkelem ide is:
ezt ma találtam: [link]

a nukleáris iparon belül is meg lehet találni mindenkinek a megfelelő érdeklődési kört. a reaktorfizika az egyik legnehezebb, ha nem a legnehezebb szerintem. számítások, zónatervezés. szerintem agyhalál :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#246) buherton


buherton
őstag

"Nagy előnye még az erőhatásokra való érzéketlenség a vastag falú cső miatt."

"Az Alarm clock/Sloika felépítéssel az oroszok egy 40kt-ás bombát 400kt-sá tuningolták."

"Igen ám, de így nem indul be a reakció, mert nem melegszik fel eléggé a deutérium (4)."

"Az(?) videóhoz azt hiszem nem kell komment."

Ezeket találtam hirtelen.

Egy kis off lesz sry :U , de sokan értik, ezt a témát.

(#24) AXisBOLD: Békés célú felhasználás (lsd energia termelő reaktorok) muszáj!!! Ezt a legtöbb ország belátja. Ha Európában atomerőműveket, szénhidrogén erőművekkel váltanánk ki, 50%-al növekedne az összes kibocsátott szén-dioxid nagysága. Atomerőműnek egyetlenegy hátránya van. A magas sugárzású anyagok, felhasználás utáni tárolása (zömmel fűtőanyag). Erre vannak már ölteletek itt Magyarországon, mert ugye nem is olyan rég, a fűtőanyagot gyártó cég, nem veszi vissza az elhasznált fűtőanyagot. Emiatt épült pl. az RHK (Rádióaktív Hulládék Kezelő), az erőmű mellett. Itt szimplán levegővel hűtik, de tervezik lakossági táv hő szolgáltatás felhasználásra is. Több erőművel rendelkező országokban, már azt keresik, hogy hogyan lehetne "újra tölteni". Itt Mo-n legolcsóbban a paksi atomerőmű termel. Utána jön a Dunamenti szénhidrogén erőmű.

(#28) vamzi: Szélerőmű rossz választás, és valójában a "sötétzöldek" elhallgatására való. Mert télen amikor meg nő a terhelés, akkor csökken a szélerőmű teljesítő képessége. Ami Mo-ra kell, az a tároló vizes vízerőmű, és még több reaktor. De ezt sajnos a "sötétzöldek" megtámadták így nem épülhet még egy jó ideig.

(#238) bandus: Így van. Kis, és közepesen sugárzó cuccokat elássák, többi marad helyben (ez reaktor, és a reaktor térre vonatkozik), de lehet ám, hogy elviszik, és a fűtőanyaggal együtt elássák. Meghosszabbításnál az volt a probléma, hogy a reaktortartály falát a tartós, és erős neutron sugárzás "megeszi" (rideg, törékeny lesz), és a gőzfejlesztők anyagfáradása. Ezt hatékonyan lehet csökkenteni, azzal hogy a kiégő félben lévő fűtőelemeket teszik ki a szélére.

olyan 2020-25 körül már legalább egy új blokkunk is lesz.

Rá pár évre ott lesz a 6. is. Amúgy az új reaktorok költsége, és fenntartása miatt drágulni fog az áram rövid távon(!!!). Pár év múlva, ismét ez lesz legolcsóbb, mert drágulni fog a gáz, és a kőolaj. Így szinte majdnem az összes, nagyobb, nem atomerőmű fajlagos energia előállításnak az ára drasztikusan fog növekedni. Ellenben az atomerőműnél az energia előállítás költségnek mindössze 10%-k a fűtőanyag, és a többi konstans.

(#239) bandus: Kicsit több, 2000MW. Eredetileg VVER-440-es (440MW) reaktorokat helyeztek üzembe, és 260MW-os generátorokat. Egy reaktorhoz, két gőzfejlesztő, két turbina, két generátor, és két kondenzátor (, és két vezénylő terem) tartozik. Így az energia termelés növelését a 2x260MW-os generátor lehetővé tette, csak a reaktorokból kellett több "kraft". Újabb technika, jobb biztonsági berendezések tették lehetővé a 60MW-os növelést. Egy reaktor 503-506MW között termel, és ez ugye ingadozik egy kicsit az egyenletlen termelés miatt. Amúgy ha már itt tartunk, az új reaktorok elég nagy valószínűséggel VVER-1000-esek lesznek. Mert a nyomott vizes reaktorok (VVER), nagyon nagy biztonsággal üzemeltethetők, igaz a hatásfoka ennek a legkisebb, a kétkörös hőátadó rendszer miatt. A reaktorban könnyűvizet 123 baron 300°C közelébe fűtik (itt még folyékony halmazállapotú), és gőzfejlesztőn keresztül másik kör vizét fűtik fel, és csak ezután kerül a turbinába. Több szempontól előnyösebb, a két körös, az egy körössel szemben (ilyen volt a csernobili is). A turbinák, és a kisegítő berendezések közvetlenül nem éri sugárzás, és emiatt könnyebben kezelhetőbb (szerelés, karbantartás, leszerelés utáni tárolás).

a szerzőnek: az műegyetemen van energetikai mérnöki szak atomenergetika szakiránnyal, illetve fizikus szak nukleáris technika szakiránnyal.

Ez olyannyira egyedül álló a térségben, hogy ide küldik szomszédos országokból a hallgatókat.
________________________________________________________________

Hihetetlen sokat lehetne írni, a villamos energetikáról, és az erőművekről.

Még egy pár érdekesség. Románia is tervez még egy atomerőművet építeni a meg lévő mellé (dobrudzsai Cernavodă mellet van, és 2x700MW-os reaktorral rendelkezik). A következőt mindenféleképpen Erdélyben fog megépülni gazdaságosabb energia szállítás miatt.

Körülbelül 20-30 év múlva el fog fogyni az urán, ha addig nem fedeznek fel újabb érc lelőhelyeket. A jövő most már a fúziós erőműben lesz, ha sikerül a problémákat leküzdeni. Biztonságosabb az atomerőműnél, és nagyobb teljesítményt lehet kinyerni belőle, és majd még többet ahogy a technika fejlődni fog.

Az egy dolog, hogy valaki járt a paksi atomerőműben. Legtöbben csak néznek kukán, hogy mit is hablatyol a vezető...

Köszönöm az írást, remélem lesz folytatás, és mélyebben elmerülsz a fizika eme szegletében. Szívesen elolvasnék egy komolyabb reaktoros írást is. Nagyon érdekel, ez a téma.

Ezt tanultad, ha szabad kérdeznem?

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#247) buherton válasza buherton (#246) üzenetére


buherton
őstag

Egy kis off lesz sry :U , de sokan nem értik, ezt a témát.

Bocsi, de ezt muszáj volt ;] .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#248) DarthSun


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Csak most fedeztem fel.Nem semmi, atomfizikus is van köztünk.Engem is mindig érdekelt. Americium241-el dolgoztam is.
Bár inkább az eddig feltárt részecskeismeret érdekel, a nagy bummtól kezdődően, a mai kozmológiai ismeretekkel együtt- pld. az új sötét anyag elmélet, szuperhúrok, fekete lyukak és más kozmikus objektumok, térelmélet stb.
Miért ilyen a világegyetem, és miért létezik egyáltalán.Józan ész szerint nem is létezhetne.De ezen sokáig nem akarok merengeni, mert lefagy a processzorom.
Valamint nagyon kíváncsi leszek az új gyorsító eredményeire.
Remélem, hogy a magreakciók energiáit nem a magunk elpusztítására fogjuk bevetni.
Jó cikk. :C

(#249) Rive válasza buherton (#246) üzenetére


Rive
veterán

Körülbelül 20-30 év múlva el fog fogyni az urán...
Nem fog. A jelenleg művelt olcsó bányák merülnek ki belátható időn belül, talán 20-30 év múlva. De ha a kereslet növekszik, akkor a kevésbé olcsó lelőhelyekről még igencsak sok uránra lehet számitani.

És ha picit felmegy az urán ára, akkor jöhetnek a tenyészreaktorok meg a tórium.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#250) frescho válasza buherton (#246) üzenetére


frescho
addikt

Koszi szepen, javitottam.

Az uzemanyagot lehet reprocesszalni, amivel a sugarzo anyag mennyisege csokkentheto. Ugyanigy hasznos lenne a CANDU tipusu nehezvizes reaktorok hasznalata, amik jobban ki tudjak hasznalni az uzemanyagot, akar a nyomott vizesek, mint amilyen a VVER, hulladekabol is kepes energiat eloallitani.

A reaktortartaly regeneralhato. Ha jol emlekszem ciklikus felmelegitessel operalnak, de a konyv, amiben olvastam otthon van.

Nem, nem tanultam, egy idoben nagyon erdekelt a dolog. De egy blog bejegyzest megerne a mai oktatasi rendszer...

Rive: Az olcsosag visznoylagos, mert az uzemeltetesi koltseg 10%-a az uzemanyag. Ezen felul lehet hasznali MOX-ot, illetve az uj breeder reaktorokal tobb szaz evre elegendo uzemanyagot lehet eloallitani U-238-bol, illetve Thoriumbol.

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.