Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) ]Phobos[


]Phobos[
senior tag

Akkor mégis csak jól tudtam, hogy a hidrogén bombát egy mini atommal gyújtják be.
Amúgy nem kicsit felhúztam a szemöldököm, mikor megláttam a cikket, mondom ez valami új itt a Ph!-n :DDD
Köszi a cikket, bárkitől bármikor jöhetne még sok-sok tudományos cikk :K

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#152) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Valamint léteznek még piszkos bombák is ha jól tévedek. :U Érdekes volt kösz. Azért jó lenne leállnának ezekkel a fejlesztésekkel már. :K

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#153) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Ti most gyártani is akartok? :D :D :D
Nem szeretem az ilyen témákat. Csak a pusztítás mindenek felett. :(
Ezek után adott a jövő heti téma: Stukker készítés a rácsok mögött. :C

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#154) Csepe válasza 7Heads Drago (#153) üzenetére


Csepe
aktív tag

Ha hozod az anyagot hozzá, akkor megpróbálhatjuk. :DDD

Nihil Novi Sub Sole /::\ https://bit.ly/2R7gwB2

(#155) VIC20


VIC20
őstag

Nekem tetszett.

Csak annyit jegyeznék meg, hogy a szerző odafigyelhetett volna, hogy ne maradjanak lefordítatlan szavak, kifejezések a szövegben (pl. az "electro magnetic pulse"), mert az nagyon igénytelen tud lenni.

(#156) acélkemény


acélkemény
tag

egyet ertek, az atombomba mehet a pi*saba, meg azok az emberek is, akik ilyeneken torik a fejuket, hogy hogy lehetne hatekonyan tobb millio csaladot tonkretenni es gyerekeket, rokonokat, anyakat es apakat egy eletre tonkre vagni. mert ugye ez nem azoknak sszar, akik meghalnak, hanem azoknak, akik itt maradnak lent. "buszke" lehet magara, aki ilyet kitalal, meg az is aki hasznal :((( kivancis vagyok, ha az o csaladjukra dobnak le, vagy akarkiere itt a forumozok kozul, akkor is "jo cucc" lenne... gondolkodjunk mar el azon is, hogy ez mire valo! undorito talalmany. :((

(#157) frescho


frescho
addikt

Videok kerdese: ket linket talalhattok a lokeshullamnal es a hosugarzasnal.

stevve, kritikusok: A cikk elejen leszogeztem, hogy konyhanyelven irok. Lehetett volna sokkal magasabb szinten is fogalmazni, de akkor kb 50-en ertik meg. Mivel a felhasznalt irodalom 90%-a idegen nyelvu, ezert sok benne az anglicizmus. Szerintem mindeki orulne, ha irnal egy kiegeszito cikket, en legalabbis szivesen veszek minden konkret kiegeszitest. Utolagos engedelyeddel az izotop meghatarozasat rogton ki is javitom. :)

Dare2Live: En is csak tippelgetek. Par percenel hosszabb folyamatos uzemet nem tudtak megvalositani folyamatos hutes mellett (gaz hutesu reaktoros raketa) Szerinted meddig birta volna a folyamatos pulzalo meghajtast a tukor?

https://frescho.hu

(#158) #84221696 válasza sztikac (#25) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez sajnos így igaz!

Az sem mellékes, hogy a Hirosimára és Nagaszakira ledobott bombák legalább egy millió japán és legalább százezer amerikai életet mentettek meg (egy esetleges amerikai partraszállás japánban a legoptimistább becslések szerint is ennyi áldozattal jártak volna).
Az persze más kérdés, hogy miért nem volt elegendő, mondjuk 10000 méterrel a kiszemelt célpont felett felrobbantani őket. Teller is úgy nyilatkozott, hogy éjszaka, Tokió felett 10000 méterrel felrobbantott bomba bőven elegendő lett volna ahhoz, hogy Japán kapituláljon. Csak hát ez már legalább annyira szólt a Szovjetúniónak, mint Japánnak.

(#159) #84221696 válasza moha21 (#132) üzenetére


#84221696
törölt tag

Hát igen, a Deutérium tartalmaz 1 protont + 1 neutront, a Trícium pedig 1 protont és 2 neutront. :-) A nautron tömege pedig közel akkora, mint a protoné, csak az elektromos töltése nulla. :-)

(#160) 7Heads Drago válasza frescho (#157) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Ne vedd sértésnek: De szerintem ez a téma nem PH-ra való, sőt egyáltalán nem is netre. Sajnos az internetes leírások miatt nagyon sokan érzik magukat bomba, rakéta, fegyver gyárosnak. És ezt rengeteg ártatlan ember bánja. :R
Persze tudom, hogy ez nem egy bomba leírás. De viszont az alapok itt kezdődnek valahol.
És azt sem értem miért kellet ezt a témát még a tetejében is CÍMLAPRA tenni!

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#161) #84221696 válasza frescho (#54) üzenetére


#84221696
törölt tag

Szerintem Heisenberg nem véletlenül számolta el magát!!!! ;-)

(#162) #84221696 válasza Csepe (#57) üzenetére


#84221696
törölt tag

frescho: Az atombombát is a magyarok találták fel.

Azért ez egy kicsit túlzás, de tény, hogy Szilárd gondolt először rá, hogy az atommagban örzött energiát valahogy fel kellene szabadítani - Londonban, egy piroslámpás kereszteződésben. Tartja a fáma! :-)

(#163) Rive válasza 7Heads Drago (#160) üzenetére


Rive
veterán

Nomost azért azt nem árt tisztázni, hogy atombombát gyártani még a meglevő anyagok birtokában sem egyszerű móka. Észak-Korea ugye belenyomott mindent, amit csak tudott - és egy katonai/kommunista diktatúra igencsak sokat bele tud nyomni - és az eredmény mégis határozottan gyengécske lett, még az is kétségbe vonható, hogy atomrobbanás történt-e egyáltalán. Pedig ők is látták azokat a leirásokat, amiket a cikk szerzője, elhiheted...

Ha kémiai cuccokról szólna a cikk, akkor viszont tökéletesen igazad lenne.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#164) #84221696 válasza D.Orion (#67) üzenetére


#84221696
törölt tag

Há-há!
Ez nem igaz. Az atombombához Ditroitban termelték a hasadóanyagot Szilárdék. Azt hiszem Pauli is ott volt. :-)

(#165) #84221696 válasza D.Orion (#75) üzenetére


#84221696
törölt tag

Bocsi, de ez sem fedi a valóságot. Csupán olyan bolygót találtak, ami az adott csillag "lakhatósági zónájában" kering. Ez nem más, mint az a térség, ahol a víz folyékony állapotban lehet. A légkörének összetételét még nem tudjuk megállapítani, mert még nem olyan fejlettek a teleszkópjaink, hogy ilyen spektroszkópiai vizsgálatot el tudjanak végezni. :-)

(#166) stevve válasza frescho (#157) üzenetére


stevve
nagyúr

Nem, eszem ágában sincs belekontárkodni az írásodba. :R Jó ez így, csak szerintem a 8 oldalból hagyhattál volna még 1-2 ábrát, érdekességet. Biztos volt abban az 5 oldalban is rengeteg infó. :) Remélem, nem vetted a szívedre a megjegyzésemet... :B

(#167) Cyberpunk válasza Rive (#163) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen ott a pont atombombát nem lehet csak úgy készíteni hogy bemegy az ember a boltba aztán megveszi a hozzávalókat (szerencsére). Rengeteg energia, idő és pénz.
Elsősorban az izotópok szétválasztása a nehézség, nagyméretű úgynevezett urán centrifugák kellenek hozzá ami viszont eléggé energia éhes ezért általában egy komplet erőművet építenek hozzá. Megjegyzem itt készülnek az atomerőművekhez a fűtőelemek is csak a bombához legalább 97%-osra kell dúsítani a hasadó anyagot.
Aztán persze a legkisebb mennyiség ami eléri a kritikus tömeget az nagyjából 45kg ami 17 cm-es gömbátmérőnek felel meg. Fontos a gömb forma.
Viszont elméletben ha 100%-osra dúsítanánk az uránt vagy plutóniumot akkor a közepesen szabad út hosszból ki lehet számolni hogy mekkora lenne a kritikus tömeg átmérője jelen esetben mintegy 5cm-es gömbátmérő. csak egy kis érdekesség ;]
És ha ezzel meg vagyunk akkor még össze is kell rakni a bombát ami szintén nem egyszerű feladat.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#168) #84221696 válasza AXisBOLD (#83) üzenetére


#84221696
törölt tag

A csernobili erőmű RBMK típusú erőmű, amit csak a szovjetek építettek, mert elvileg bármekkorát lehet építeni ebből a fajtából. És pozitív az üregeggyüthatója. A paksi és a világon működő 440 erőművi reaktor túlnyomó többsége pedig nyomottvizes erőmű, az ügereggyütthatója pedig negatív.

(#169) frescho válasza #84221696 (#162) üzenetére


frescho
addikt

Szilard interjuban mondta, hogy egy baratjae volt az otlet, hogy a felszabadulo energia segitsegevel bombat lehetne kesziteni. Ezt a baratjat osszehozta Einsteinnel, aki utanna megirta hires levelet. Tehat erosen benne volt a kezunk. A numerikus reszben Neumann is reszt vett...

stevve: Konstruktiv hozzaszolasert miert haragudnek? Mint emlitettem az izotop meghatarozast atjavitottam.

Pacifistak: A nuklearis bomba a kisebbik rossz, mint azt mas is leirta. Realisan gondolkozva igy megusztuk egy hideg haboruval, nem lett harmadik fordulo.

https://frescho.hu

(#170) #84221696 válasza frescho (#169) üzenetére


#84221696
törölt tag

Persze, ez így volt, de azt tartom túlzásnak, hogy ezt is mi találtuk fel. :-)
Ditroitban, az első működő rekatornál volt vagy félszáz fizikus, műszaki stb.
Los Alamosban pedig több százan voltak. :-)

(#171) hejesírásó


hejesírásó
senior tag

aranyos kis cikk, de sajnos nem elég mélyen ássa el magát a témában.

inkább egy komolyabb munkához mint kedvcsináló vagy bevezetés alkalmas.

köszönjük!

(#172) Cyberpunk válasza frescho (#169) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen végűl is a nukleáris fegyvereknek köszönhető hogy egyik fél sem kezdeményezett háborút ezek a fegyverek elrettentésnek jók voltak.
Bár a történelemben volt egy két pont amikor a világ elég közel került a világégéshez.
Például a kubai rakéta válság, akkor egyesek azt szorgalmazták Kennedy elnöknek hogy száljanak partra Kubában egy kissé alábecsűlték a dolgokat. Mert jelentős számú szovjet alakulatok állomásoztak ott. Szépen a nukleáris harcmezőre küldték volna a katonákat.
Az elnök egyik tanácsadója mikkor már elkerülhetetlenek látszott a katonai beavatkozás így emlékezett vissza: "aznap este megnéztem a naplementét mert biztos voltam benne hogy többet nem látom".

[ Szerkesztve ]

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#173) moha21 válasza 7Heads Drago (#160) üzenetére


moha21
addikt

Ez benne van a középiskolai fizika tankönyvben is, szóval nem igazán értem mi a rossz a cikkben. Ugye csak kezdetleges probléma a bányászása. Az urán nehézfém, uránércből vonható ki. Ez is akkor gazdaságos ha 1 tonna ércben legalább 1 kg "tiszta" urán van. Ezt az ércet szétzúzzák, darálják, majd kilúgozzák. E folyamat révén egy 70 százalékos urántartalmú masszát, az úgynevezett "Yellow Cake"-et kapunk. Ez U-235-ös izotópot csak 0,7%-ban tartalmaz a többi 99,3 % U-238. Kémiailag nem lehet dúsítani csak fizikailag. 3 módszer van erre én a centrifugálást emelem ki, ami tömeg alapján szétválasztja őket.
Előnye a nagy szétválasztási faktor (20 % ha a centrifuga belsejében termokonvenciós felerősítést alkalmaznak)
Egy ilyen centrifugáló üzem akkora mint egy sportcsarnok és míg egy atomerőműbe elég 3-4%-ra dúsítani az uránt, addig egy atombombához majdnem 100%. És ebből kell a kritikus tömeg azaz 23 kg!! Ezt idáig sem tudom ki tudja otthon megcsinálni, de utána még kell nagyerejű robbanószer ( amivel beindítjuk a folyamatot ) meg sok minden egyéb.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#174) Flame_ válasza Csepe (#145) üzenetére


Flame_
tag

Hát ez fantasztikus... valószínűleg lesz a jövőben? Tökjó :) És? :D A hét végén kihúznak öt számot az ötöslottón, és valószínűleg lesz kétjegyű közte. Ez a kijelentés pont annyira alkalmas a lottószámok megjóslására, mint amennyire a Te mondatod erős megállapítás az űrkutatásról. Igazságtartalomra oké, de "so what"?

Állandó holdbázis alatt mellesleg én állandó ottani emberi jelenlétet és tevékenységet értek. Mondjuk bányászat vagy gyártás vagy valami ilyesmi. Máskülönben nincs is értelme ott lenni. Ez - akárcsak egy nagyobb űrvállalkozásra felkészülés - semminképpen sem a közeljövő. Égitestek mindenféle vizsgálata meg teleszkópokkal kukkerolás az enélkül is megy, ehhez nem kell aktív jelenlét.

Na és akkor némi építő jellegű kritika. A cikkel meg ha meg kéne nevezni egy problémát úgy általában, az sztem az, hogy inkább egy lelkes amatőr írta, mint aki ért is hozzá. Jó dolog olvasni, látszik rajta pont az az egészséges, felvillanyozó érdeklődés, amit én is osztok :) Ez mindig öröm az embernek. De ahelyett, hogy pár átírt wikipedia cikk alatt azt látom, hogy "szívesen tanulnám ezt az egyetemen" szeretném inkább azt olvasni, hogy "szívesen tanultam ezt az egyetemen, és még jobb volt ezekben és ezekben a projektekben részt venni", és hogy aztán egy ilyen ember osztja meg a tapasztalatait, közérthetőségre törekedve. Mondjuk egy Aszódi Attila, aki energetikus és gépészmérnök, a BME oktatóreaktor vezetője (volt?), és megjárta Csernobilt is mérni meg kutatni.

[ Szerkesztve ]

(#175) ViZion válasza Csepe (#145) üzenetére


ViZion
félisten

Nem, nem az... illetve tényleg sci-fi, de a tengeralattjáró, a repülő, stb nem az volt?
Komolyan foglalkoznak a dologgal, remélhetőleg működni is fog.
az energiát szinte veszteségmentesen tudják lesugározni a földre, nagy pontossággal. Ha jól emlékszem a Discovery-n van egy sorozat, abban volt.
http://en.wikipedia.org/wiki/Space-based_solar_power
http://pinktentacle.com/2008/02/jaxa-testing-space-solar-power-system/

Legyen igazuk, és remélhetőleg gyermekeinknek nem kell füstel, és a radioaktív hulladék elhelyezéssel küzdeniük.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#176) moha21 válasza ViZion (#175) üzenetére


moha21
addikt

És tengeralattjáróból, hajóból is van nukleáris meghajtású.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#177) olbaidhun válasza The Bachelor (#148) üzenetére


olbaidhun
őstag

Hogy szép-e a robbanás? Ne az energiát vedd figyelembe, hanem a kritikus pusztítást amit véghezvisz. A kis kéken nem is szabadna ilyesmit "próbálgatni", mert ha egyszer valami gebasz közbejön széthasad, mint egy dinnye. Ha kiharcolta volna valamelyik nagyokos, h ne legyen a földön ilyesmi (felőlem találjanak ki egy távolabbi célt, pl a holdat péppé lehetne robbantani), nem lenne annyi beteg ártatlan gyerek.

A vízi "szépségnek" szerintetek meddig isszuk szó szerint a "levét"?! Kiba★ott ideges vagyok ezektől a tényektől! :W

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#178) moha21 válasza olbaidhun (#177) üzenetére


moha21
addikt

Attól még lehet valami szép, hogy káros. Az atomsugárzástól vannak sokkal veszélyesebb sugarak is a mindennapjainkban ( nagyfrekvenciás áramok, mikrohullámok), ezek közvetve sokkal nagyobb veszéllyel bírhatnak, mint a sivatagba ledobott pár atombomba.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#179) Huma


Huma
addikt

Nem tudom hogy ezt kihagytad e vagy csak én siklottam el felette:

[link]

Ez a valaha felrobbantott legnagyobb nukleáris fegyver.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#180) ]Phobos[ válasza olbaidhun (#177) üzenetére


]Phobos[
senior tag

Ne vicceljünk már, kétségtelen, hogy játszva kipusztíthatjuk az életet a földön pár hidrogén bombával( bár ez sem igaz, mert jó néhány baktérium km-re van a föl alatt, védve az esetleges sugárzástól ), de azért egy bolygó kettéhasításához kicsit több kell.
Másfelől a szovjetek annó el akarták tüntetni a holdat, erőfitogtatás ként, oszt elvtársak rájöttek, hogy nem lenne vicces. Van egy ilyen könyv: Gúla, a hold nélküli bolygó( asszem ez a címe :B )
Lényegében ha elpusztítanák a holdat, azon kívül, hogy a nyakunkba hullik, a megváltozott árapály-dagály erők miatt garantáltan kipusztul minden fejlettebb élőlény a felszínen :DDD

#179: Jaja, én úgy hallottam, a lökéshulláma 3x megkerülte a föld felszínét ...

[ Szerkesztve ]

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#181) #84221696 válasza olbaidhun (#177) üzenetére


#84221696
törölt tag

felőlem találjanak ki egy távolabbi célt, pl a holdat péppé lehetne robbantani

A Hold mérete a Föld negyede, nagyon nagy hatóérő kellene ahhoz, hogy szét lehessen robbantani. A mai földi technológiával lehetetlen. Példának okáért, ki az, aki több ezer kilométerre a Hold felszíne alá tudna fúrni egy akkora lyukat, hogy a jó nagy bomba elférjen benne? Azért még az Armageddonban látottak igencsak messze vannak.

A Hold a felelős az árapályért, az évszakokért és azért, hogy a Föld forgása stabil, évmilliós skálán nézve is. Ha elpusztítjuk a Holdat, ezzel a földi életet pusztítanánk el.

[ Szerkesztve ]

(#182) #06658560 válasza bacsis (#26) üzenetére


#06658560
törölt tag

Asszem a Csernobili vészharangok vagy milyen címűre gondolsz, megvolt vhs-en sok évvel ezelőtt. De mellé mehetett egy másik, amelyik az orosz atomprogramot mutatta be, Csokivároson keresztül. Keresném mindkettőt.

Holnap hozunk neked egyet, lekvárral, fagyállóval tuningolhatod még kicsit. :) Meddig tudod húzni? ;]

Egy kis szöszenet: az a katonai megoldás, a feküdjünk a földre, lábbal a robbanás felé, takarjuk be magunkat, mikor ide jutottam arra gondoltam egyből ássuk is el, ne kelljen utánunk még temetni, amíg mozgunk oldjuk meg magunknak. Algír mint város önmagában képes atombombát fejleszteni? Helyenként nem ártana szerintem a magyar nyelvtan szerinti írásmódot használni az angol megoldások helyett.

(#183) #06658560 válasza #84221696 (#168) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az tudtommal lehet nulla is.

(#184) frescho


frescho
addikt

ViZion: Tudod mennyibe kerul feljuttatni 1 kg anyagot az urbe? Marmint mennyi energiaba es penzbe? Annyit energiat soha az eletben nem fog megtermelni semelyik fold korul keringo kollektor.

Flame_: Akkor csak es kizarolag azzal foglalkozzak, amihez ertek? Kosz, de nem akarok szakbarbar lenni.

Kopi31415 Igazad van. Hiba volt perzsakkent utalni az iraniakra , vagy Apartheid rendszerkent Del-Afrikara. Ezentul kerulni fogom mindenhol a vincseszter, vinyo, proci, CPU... megnevezeseket es kizarolag a szep magyar merevlemez es kozponti feldogozo egyseget fogom hasznalni.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#185) #06658560 válasza frescho (#184) üzenetére


#06658560
törölt tag

Túlreagálod. Arra gondoltam- valahol láttam, bár most rákeresve nincs meg- hogy nem latin betűs neveket az angol átírással használtál, nem a magyarral. Ennyi, nem több.

(#186) #84221696 válasza #06658560 (#183) üzenetére


#84221696
törölt tag

A névleges teljesítmény 20%-ánál kisebb teljesítményen a hasadási láncreakciót serkenti, ha a hűtővízben növekszik a gőzbuborékok mennyisége: ez a pozitív üregegyüttható. Ez azért baj, mert ha a reaktor teljesítménye valamilyen oknál fogva nőni kezd, emiatt nő a gőzbuborékok száma, attól tovább nő a teljesítmény és így tovább a robbanásig, hacsak az irányítórendszer vagy az operátor ezt meg nem akadályozza. Az ilyen jellegű pozitív visszacsatolások nem fordulhatnak elő a többi reaktortípusnál, ugyanis alapvető tervezői követelmény, hogy minden visszacsatolás negatív legyen. Vagyis vagy negatív vagy pozitív. Nulla nincs! :-)

[ Szerkesztve ]

(#187) moha21 válasza #84221696 (#186) üzenetére


moha21
addikt

Számomra nem teljesen világos, hogy akkor a pozitív rendszereknek milyen létjogosultsága is van. :U

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#188) frescho válasza #06658560 (#185) üzenetére


frescho
addikt

Nem erzem tulreagalasnak, inkabb a kritika kritikajanak, mivel mar 10. alkalommal irom le ugyanazt.

Tudom, hogy angol szavakat irtam. Az okok:

Ha megnezed, akkor csak angol nyelvu linkeket adtam meg (goroggel nem sokra mennel valoszinuleg) Sajnos magyar nyelven keves az ertheto, reszletes anyag. Ami elerheto az vagy egyetemi szintu tankonyv, vagy nem sokkal ad tobbet egy kozepiskolas fizika tankonyvnel. (Ez a cikk sem pl.)

Mivel a temarol szinte kizarolag angolul olvasgattam, igy sok kifejezes hamarabb jut eszembe angolul. (Aki meg nem almodott idegen nyelven kimeljen azzal, hogy dehat magyar az anyanyelved.) Vannak dolgok, amiket leforditani nem egyszeru. Pl ott a tamper. Talan fojtasnak hivhatnank (vegulis ez a szerepe) de kozel sem mond el mindent az U-238 hazrol, ami meg reflektorkent es gyors bomlassal hasadoanyagkent is reszt vesz a buliban.

A masik erdekesseg, amit sokan feszegetnek, az a cikk melysege. Ha hosszan citaltam volna a kritikus tomeghez szukseges szamitasokat megfejeleve a reflektor es suruseg temakorevel akkor pont azt kapom meg, hogy nem ertheto a cikk. Azt hiszem a szerzonek joga van eldonteni, hogy milyen melyen megy bele a temaba. En magam sem szolok bele egy kezdoknek szolo linuxos cikkbe, hogy kimaradtak adott dolgok, vagy egyszerusitett az iro.

Ezzel nem az ertelmes kritikat (elirasok, targyi tevedes, fogalmazasi hiba) akarom kizarni. A topicban lathatod, hogy masok javaslatara tobbszor korrigaltam a cikken, nem is keves helyen.

u.i.: Eddig senki sem adta meg, hogy hogyan lehet beagyazni youtube videokat nem csak sima linkkent.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#189) #06658560 válasza #84221696 (#186) üzenetére


#06658560
törölt tag

Tudom mi az üregegyüttható. és miért nem lehet nulla? a negatív együtthatójú rendszerekben a hűtőközeg forrásakor keletkező gőzbuborékok lassítják, a pozitívnál gyorsítják a reakciót, ezt is tudom. Viszont van, hogy a buborék nincs rá hatással, azok a nulla együtthatójú állapotok. S amennyire tudom a csernobilival megegyező típus fejlesztésénél ezt pont meglépték. Negatívvá nem lehet tenni a konstrukció miatt, de megoldották, hogy ne gyorsítsa a folyamatot.

frescho : a szakszöveget nem is kritizáltam. megpróbálom majd megkeresni, mivel van gondom, mondom, perpill nem láttam.

[ Szerkesztve ]

(#190) sztikac válasza acélkemény (#156) üzenetére


sztikac
őstag

gondolkodjunk mar el azon is, hogy ez mire valo! undorito talalmany.

Arra való, hogy senkinek ne jusson eszébe bevetni. Ha nem lennének ezek a fegyverek, az elmúlt évtizedekben jó eséllyel egymásnak esett volna az USA és a SZU. Egy hagyományos fegyverekkel vívott háborúnak is szép számmal lettek volna áldozatai (megkockáztatom több mint egy - korlátozott - atomcsapásnak).

(#191) frescho válasza #06658560 (#189) üzenetére


frescho
addikt

Ha vizet hasznalsz hutokozegnek, akkor nem lehet nulla, mivel a viz maga is moderatorkent mukodik. Elvileg lehetseges 0 egyutthato, de a biztonsag miatt belathatoan jobb, ha negativ.

Gondolom tudod, hogy a csernobilinel a fekezo rud nem volt vegig bevonva borral. Amikor a nem bevont resz beert a zonaba es kiszoritotta a vizet akkor a reaktor teljesitmenye novekedett. Ez nem tulterhelt esetben nem okozott gondot rovid idotartam miatt, de vegul szerepet jatszott a katasztrofaban.

u.i.: Ha nem inged ne vedd magadra, amit irtam. Fokent, mert ez nem szemelyes. Masok cikkeivel kapcsolatban is ez a velemenyem, amikor elkezdik oltogatni a szerzot.

https://frescho.hu

(#192) #84221696 válasza moha21 (#187) üzenetére


#84221696
törölt tag

Egyszerű: ezek óriási plutónium termelő reaktorok. :-)

(#193) #84221696 válasza frescho (#191) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ha vizet hasznalsz hutokozegnek, akkor nem lehet nulla, mivel a viz maga is moderatorkent mukodik. Elvileg lehetseges 0 egyutthato, de a biztonsag miatt belathatoan jobb, ha negativ. Ez inkább a nyomottvizes reaktorokra igaz. A csernobili RBMK reaktorban a víz moderáló hatása csekény, ezért grafitot használnak/használtak. Grafitrudakat, amiket ki és bedugdostak a reaktorba, attól függően, hogy milyen teljesítményen akarták üzemeltetni azokat. :-)

(#194) #84221696 válasza frescho (#191) üzenetére


#84221696
törölt tag

Ez nem tulterhelt esetben nem okozott gondot rovid idotartam miatt, de vegul szerepet jatszott a katasztrofaban.

Ez így van, mert amikor a reaktor instabillá vált, a grafitrudaknak több, mint egy másodpercre volt szüksége, hogy belezuhanjanak a reaktorba, de egy másodperc is óriási idő, amikor a reaktor teljesítménye a másodperc törtészével növekedett. Végül le sem értek teljesen, mert félúton elakadtak stb.

(#195) Napfénysüti

Marha jó írás, élmény volt olvasni. :R Köszönöm. :K

Més que un club!

(#196) moha21


moha21
addikt

Azért egy atom/hidrogénbombának fasza kis elektromágneses lökése is lehet.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#197) #84221696 válasza moha21 (#196) üzenetére


#84221696
törölt tag

Igen! Úgy tudom, hogy az összes elektromos árammal működő készülék behal.

(#198) moha21 válasza #84221696 (#197) üzenetére


moha21
addikt

Hát lehet a közelbe elmegy a térerő :))

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#199) frescho válasza moha21 (#198) üzenetére


frescho
addikt

Tobb hatasa is van.

Egyreszt a gyrosan mozgo toltott reszecskek aramot indukalnak a vezetekekben. A bejovo impulzusok kiutik a kozelben levo berendezeseket. Megoldas: faraday kalitka Amit lehet jol levalasztva, pl. uvegen keresztul kell bevinni a kalickaba. A taphoz szimmetrizalo trafos betap szikrakozzal, dupla atalakitassal (egyeniranyitas -> akksi -> inverter)

A masodik hatasa az, hogy az ionoszferat is kiuti, igy az rh, kh radiozas lehetetlenne valik egy idore.

Magas legkori robbantasokkal sikerul Uj-Zeland es Hawaii kozotti teruleten tobb berendezest is kiutni. Cserebe a lakosok szep sarkifenyt nezhettek delen is.

https://frescho.hu

(#200) magyarattila válasza vamzi (#39) üzenetére


magyarattila
tag

építenek újat, mégpedig kettőt. Papírjuk és helyük már megvan, már csak néhány egyéb dolog hiányzik. 2015 ig viszont van még engedély az első két reaktor működtetésére hála a turbózásoknak amivel kicsit emelték a reaktorok teljesítményét. Belső infónak is tekintheted novemberben voltam "reaktorlátogatáson" :):)

Az ember vágyik valakire, akivel törődhet, akinek minden kérdésére válaszol, anélkül, hogy tudna róla.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.