Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Dandris válasza Abu85 (#50) üzenetére


Dandris
tag

És belinkelted saját cikked? Komoly. :N

(#52) Segal válasza Abu85 (#50) üzenetére


Segal
veterán

Akkor hogy kerülhetett ki pl a kémfotós NV hír? :D
Gondolom nem az NV sajtósa küldte a képet :DDD

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#53) sh4d0w válasza Kronos3000 (#38) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nyilván nem csak az övé, csak döntő többségében. Van egy tulajdonosi kör, amit csak a profit érdekel, tehát a CEO ezt megkapja ukázba. A CEO viszont maga dönt a cél eléréséhez szükséges eszközökről.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#54) Oliverda válasza lezso6 (#43) üzenetére


Oliverda
félisten

Ez frissebb:

Logikai áramkörökben jobb az Intel 10 nanométere, HD SRAM-ban viszont a bérgyártók 7 nanométere kínál nagyobb sűrűséget.

Persze az adott dizájntól is sok függ, de az jól látszik, hogy a Intelen kívül már mindenki marketingre használja a mértékegység előtti számot.

Mondjuk ez utóbbi 7 nanométer alatt indul be csak igazán, a bérgyártók 3 nanométere jelentősen le lesz maradva az Intel 7 nanojától, már amennyiben nem jár úgy mint a 10 nm.

[link]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#55) szmörlock007 válasza Dandris (#51) üzenetére


szmörlock007
aktív tag

Te is komoly vagy :K

(#56) Cs1csó válasza pengwin (#29) üzenetére


Cs1csó
félisten

Baki volt már Spectre és a Meltdown sebezhetőségek, de be vannak betonozva.

(#57) And01 válasza hokuszpk (#41) üzenetére


And01
aktív tag

Baj elvileg nincs a gf-nel, viszont elorelathatoan
a kapacitasuk nem lesz elegendo.
Marpedig erthetoen inkabb 1000+$ szerver chippeket tolnak majd mint 200+$ gpukat.
Ezert is gyartat az amd a tsmc-vel a gf mellett.

(#58) lezso6 válasza Oliverda (#54) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Hm, azért azt megnézném, hogy az Intel miképp hozza 2020-ban a 7 nm-t. A 14 szopó volt, a 10 nm ultraszopó. Ez alapján a 7 nm elképzelhetetlen, legalábbis ilyen tempóban.

Eleve jó ha 2019-ben érkezik az Intelnél tömegtermék a 10 nm-re (TSMC és GloFo 7 nm ekkor már biztosan lesz), így az Intel 7 nm 2020-as indulása legfeljebb erőlködés, ahogy a 2017-es 10 nm, itt inkább 2022-23 körülire datálják, ami időben a többiek 3 nanójához képest ugyan lemaradás, de technológiailag (tranzisztorsűrűség) annyival is jobb.

A nm előtti számokat valóban nem érdemes nézni, a lényeg kb az, hogy az Intel a vezető szerepét a gyakorlatban elvesztette. Hiába indult nekik 2017-ben a 10 nm, ha csak 2019-2020 környékén lesz használható. A 7 nm-rel most már nagyon nem kéne ugyanezt a hibát elkövetni.

A semiwiki-n azt írják, hogy az Intel 7 nm-hez már evileg HNS kéne, hogy a megfelelő tranzisztorsűrűséget megkapjuk. S ha jól értem, akkor ebből két dolog következik. Egyrészt így a FinFET helyére jön a GAAFET, amit a Samsung is egyelőre csak 2022 környékén vezet csak be, mert elég nagy falat. Másrészt a HNS egy radikálisan más struktúra, ugye ez hozná a nagyobb tranzisztorsűrűséget. Ez így elég durván sok feladat 2020-ra. :D

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#59) ->Raizen<- válasza szmörlock007 (#55) üzenetére


->Raizen<-
veterán

Gyiku masod regje pusztit a forumokon. 😁

(#60) hokuszpk válasza lezso6 (#58) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"TMSC és GloFo 7 nm ekkor már biztosan lesz"

majd hiszem, ha megvettem az ezeken keszulo termeket.
az Intelnek sem az a baja, hogy egyaltalan nincs 10nm, hanem a brutalisan rossz kihozatal. es tovabbra is tartom, hogy a 12nm Polaris azt vetiti elore, hogy a kihozatallall ittt is gond lehet.
Tudom tudom, 7nm -re nem eri meg levinni a polarist.
khm. a Zennel is az volt a mantra, hogy milyen egyszeru fajdalommentes lesz a 14 -> 7 valtas, de akkor a polarisnal is ugyanolyan egyszeruen kellene menjen.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#61) keIdor válasza hokuszpk (#60) üzenetére


keIdor
titán

Egyszerűbb a Vega-t megvágni, kevesebb CU-val kiadni, mint visszatérni Polaris-ra.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#62) Anaren91 válasza keIdor (#61) üzenetére


Anaren91
senior tag

Én se látom értelmét, annak, hogy egy régebbi architektúrát vigyenek le kisebb csíkszélességre, mikor ott van már a vega amit az apuk alapján elég jól lehet "szabdalni".
Alsó kategóriába bőven jók lennének a különböző mértékben megvágott vegák, felső kategóriába meg kiadni a 7nm es ( asszem volt cikk erről, hogy jön következő évben, vagy év végén, de már nem emlékszem biztosan)vegát.

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#63) Samott válasza Petykemano (#8) üzenetére


Samott
addikt

Offtopic: utnem az ilyen "ujsagorokat", egy oldalon, nehany bekezdesben 12x irja le a sajat ujsagja/cege nevet. SemiAccurate igy, SemiAccurate ugy... modoros, olvashatatlan.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#64) hokuszpk válasza keIdor (#61) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

kerdes a hbm - gddr6 ara hogyan viszonyul egymashoz..
ABU ugye aszonta azert jo a HBM, mert fuggetleniti magat az AMD a gddr5(x) lapkakert folyo versenytol.
aztan csak kiderult, hogy a hbm gyartas sem haladja meg az igenyeket, viszik azt is mindenfelé, mint a cukrot.
talan megerheti kicsit atmenni nvidiaba, feltupirozni a polarist gddr6 vezerlovel meg atvinni kisebb csikszelre es kiadni ugy, mint a Vegat lehozni a kozepkategoriaba.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#65) Abu85 válasza Segal (#52) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Egyrészt mi még nem írtunk alá semmit. Másrészt még ha le is van fogva az NV részéről a szivárgás a partnereken keresztül, azért egy fejrázást vagy egy kacsintást ki tudok húzni az egyes pletykákra a saját forrásaimtól. Persze az új NDA-val már az is mindegy, hogy kacsintanak-e az egyes felkerült képekre, anyagokra. A kémfotó azért került ki, mert az év eleje óta ez volt az első hír, amire reakcióban bólogatás és kacsintás jött, nem pedig fejrázás, facepalm vagy röhögés.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#66) Oliverda válasza lezso6 (#58) üzenetére


Oliverda
félisten

A 7 nanométernek sem a 10-hez, sem pedig a 14-hez nincs köze, egy teljesen különálló fejlesztés új tranzisztorral és jó eséllyel EUV-vel, ergo abból nem lehet kiindulni, hogy az előző két generációval szívás volt. A 90 nanométerük is hemzsegett a problémáktól, de ezekből 65-re jóformán nem maradt semmi. Ettől függetlenül persze nem zárható ki, hogy a 7-tel is lesznek gondok, majd kiderül.

A 10 nanométert pedig már elengedték, és az erőforrások nagy részét átcsoportosították a 7-re.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#67) Cifu válasza Oliverda (#54) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azért tudod, hogy a 7/10nm alatti értékeknél az adott oldal csak tippel. Ezzel az erővel mi is nekiállhatunk tippelni a lottószámokra is akár. Van ekkora esélye annak is, hogy bejöjjön. ;)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#68) Oliverda válasza Cifu (#67) üzenetére


Oliverda
félisten

Persze, neki lehet állni, csak lehet kevesebben fognak hinni neki mint a félvezetőiparban tevékenykedő szakemberek elemzéseinek.:)

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#69) Carlos Padre válasza Oliverda (#66) üzenetére


Carlos Padre
veterán

Ez érdekes, forrás?

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#70) Oliverda válasza Carlos Padre (#69) üzenetére


Oliverda
félisten

[link]

A tag amúgy az ASML-nél dolgozik.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#71) lezso6 válasza Oliverda (#66) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Persze, hogy nincs köze, én arról beszélek, hogy nagyon agresszívak. Sokat akar a szarka. A 10-14 nanométer relatíve nem volt nagy változás, mégis szopó volt. S akkor 7 nm-nél már kell a GAAFET, HNS, s akkor még te mondod az EUV-ot; s ez eléggé sok. A többi gyártó óvatosabban közelíti ezt meg.

"A 10 nanométert pedig már elengedték, és az erőforrások nagy részét átcsoportosították a 7-re."

Hm. Nem lesz 10+ meg 10++ nm sem? Ez azért durva.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#72) Fred23


Fred23
nagyúr

Samsung: még idén 7nm EUV; TSMC: idén 7nm EUV nélkül, és 7nm EUV 2019 Q1. Az Intel már sehol sincs.

(#73) Dandris válasza Fred23 (#72) üzenetére


Dandris
tag

Ja, meg Te se voltál itt az elmúlt 30 hsz-ben . ;) [link]

Egyébként a wccftech, reddit és ph!-n kívül senki nem hozta le a"hírt". :)

(#74) Cs1csó válasza Dandris (#73) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ha jól értem - ezt már máshol is olvastam - az Intel 7nm-e jobb mint a többiek 7nm-e?

(#76) Oliverda válasza lezso6 (#71) üzenetére


Oliverda
félisten

Részben épp az lehetett a probléma, hogy nem volt nagy változás, ilyen sűrűségnél ugyanis már eléggé necces az EUV mellőzése.

Fred23: Lower is better just works. :))

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#77) lezso6 válasza Oliverda (#76) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja, igen. De a plusz technológia kifejlesztése nincs ingyen, s amin spóroltak az most visszaütött.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#78) FlashLed válasza Cs1csó (#74) üzenetére


FlashLed
senior tag

Énis ovlastam erről, de mégis miben jobb?

The Mechanic

(#79) Cs1csó válasza FlashLed (#78) üzenetére


Cs1csó
félisten

Valami olyasmi a különbség mint az okostelefonokban lévő ARM-es procik és az asztali PC-ben lévő x86-os proci között van, a többszálú műveleteknél hasal el amikor párhuzamosan futtatsz több folyamatot. Egy PC-n egyszerre nagyon sok folyamat tud futni probléma nélkül, az ARM-es procik erre nem nagyon képesek.

(#80) Cifu válasza Cs1csó (#79) üzenetére


Cifu
nagyúr

Bocsi, de ez nagy marhaság. Gondolj csak az ARM-os szerverprocikra...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#81) lezso6 válasza FlashLed (#78) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nagyobb tranzisztor-sűrűség. Tehát az Inteles 7 nm sűrűbb. Elvileg, mert...

Nemrég megnéztem pár gyakorlati példát a 14 nm-ről, ahol az Intel elvileg 20-30%-kal sűrűbb a GloFo-hoz képest, s hát wikipédia forrás alapján a gyakorlat nagyon mást mutat:

22 magos Broadwell Xeon: 7,2 milliárd tranyó @ 456 mm² = ~ 16 Mtr / mm²

32 magos EPYC: 19,2 milliárd tranyó @ 768 mm² = ~25 Mtr / mm² :Y

Na, akkor most mi van? :F

Az AMD-nél 1.5x akkora a sűrűség. Skylake-SP esetén meg nem publikus már az adat, lehet nem véletlenül. Hozzávetőlegesen a 18 magos Haswell 8.4 Mtr / mm² sűrűséget tudott 22 nm-en. Egyéb 14 nm-es Intel adatok:

10 magos Broadwell: ~13 Mtr / mm²
4 magos Skylake + GT2: ~14 Mtr / mm² (nem hivatalos úgy tudom)

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#82) Cs1csó válasza Cifu (#80) üzenetére


Cs1csó
félisten

Semmi gond, én így tudtam, de nem voltam benne biztos. Majd megpróbálom jobban beleásni magam.

(#83) Cathulhu válasza lezso6 (#81) üzenetére


Cathulhu
addikt

Errol beszel Abu mindenhol, ahol szoba kerul, hogy nem mindegy, hogy mi az elmeleti aximuma a technologianak es a valosagban maximum mit tudsz kihozni belole. Ez nagyon fugg attol, hogy mit es hogyan tervezel ra.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#84) carl18


carl18
addikt

Ha ez így megy tovább szerver téren az AMD át is veheti az irányítást! :) Intel ezzel a 10 nanométerrel túl nagy fába fába vágta a baltáját, poén hogy mikor kellet volna megjelenie, erre fel 2018-ban tudják csak piacra dobni :)

Ha 2019-ben ki tudják dobni a 10 nm Ice lake-t mainstream platforma. 2021-22 előtt semmikép se várható a 7 nanométeres intel + tudtommal a 7 nm chip egy teljesen új cpu generációval fog piacra jönni "Sapphire Rapids"

Mainstream részen a hírek szerintem még a Ice lake és utána a Tiger lake jön. Ezzel vége is ennek a cpu generációnak és utána a Sapphire Rapids fog elméletileg hatalmas ugrást jelenteni. :))

Persze az intel sose fog éhen halni :D mindig van akkora Fanboy tábora ami el fogja tartani őt :D
Bár szerintem egy normális vásárló a teljesítmény/ár alapján dönt nem márka alapán :U

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#85) Oliverda válasza lezso6 (#81) üzenetére


Oliverda
félisten

Eltérő a sűrűség pl. logikai áramköröknél és a cache-ek alapját adó SRAM-nál, arról nem beszélve, hogy a gyártók előszeretettel "mérik" máshogy ezeket a számokat. Az Intel pl. ezért nem kommunikál már jó ideje sem tranzisztorszámot, sem pedig lapkaméretet.

pl.: [link]

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#86) lezso6 válasza Oliverda (#85) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Persze, csak a 22 magos Broadwell és a Summit Ridge esetén az SRAM vs logikai rész aránya kb ugyanakkora. Arra akartam rámutatni, hogy hiába számolgatunk valamilyen közelítő formula alapján MTr / mm²-t, nem sok köze van a valóshoz, így nem következik belőle igazán semmi, mert a valóság pont az ellenkezőjét mutatja az Intel 14 nm vs GloFo 14 nm esetén.

A perf / area lehetne egy valós mutató, csak ez már nem csak a gyártástechnológiát jellemzi, hanem az architektúrát is. Vagy ott van az elérhető órajel (nem túl nagy lapkával), ebben ténylegesen jó az Intel. Cserébe nem olyan sűrű, mint az elméleti anyagokon.

Ez az Apple A8-as példálózás szerintem hülyeség, mert kurvára módfelett más lapka. Nyilvánvaló, hogy az AMD miatt nem példálóznak vele, mert gyakorlatban előrébb van. Persze minden bizonnyal ebben benne van a HDL is. De kit érdekel? Hiába a HDL, ha nem tud magasabb órajeleket.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#87) Abu85 válasza Oliverda (#85) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A máshogy az kétféle mérést takar. Ergo nyugodtan meg lehet adni az értékeket, csak hozzá kell tenni, hogy fizikai vagy sematikus. Szóval itt nincs annyiféle mérési metódus, hogy emiatt el kellene ezeket hallgatni, hacsak az adott gyártó nem az első benne, és ezt cikinek érzi a marketing szempontjából. :))

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#88) Oliverda válasza lezso6 (#86) üzenetére


Oliverda
félisten

"Ez az Apple A8-as példálózás szerintem hülyeség"

Ezt magyarázd el még néhány tízezer, kizárólag abszolút értékekben gondolkozó laikusnak is, akiknek gőze sincs, hogy mi az a HD SRAM.

A Broadwell vs. Zeppelinhez pedig itt egy jó összehasonlítás:

Ebből elég jól látszik, hogy az AMD nem standard 6T SRAM-ot használt.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#89) Abu85 válasza Oliverda (#88) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Magyarázat: Tizenévig hülyítettünk titeket, nem a nanométer előtti kisebb szám a jobb, az egész csak egy kurva nagy marketing volt a részünkről, sorry. Emiatt leállunk ezzel a metódussal, mert marhára nehéz lenne igazából elmagyarázni, hogy mi mindentől függhet még az adott dizájnon belül a lapkaméret és az egységnyi tranzisztorszám. Nagyobbrészt határozza meg ezt az adott gyártó, specifikusan egy adott részegység dizájnjára vonatkozó döntése, mint maga a gyártástechnológia. Még egyszer sorry, hogy évekig hazudtunk erről.

30 másodpercbe tellett megírni. Szerintem egy átlagmuki is megérti. :))

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#90) Cifu válasza Abu85 (#89) üzenetére


Cifu
nagyúr

Őszinte marketingest én még nem láttam. Plusz heveny kétségeim vannak afelől, hogy pont az IT területén (ahol amúgy is sportszerű(tlenül) megy a nagyotmondás, félrevezetés és hazudozás) fognak a marketingesek hirtelen őszinteségi rohamot kapni.

De tény, hogy a szememben nagyot nőne az a cég, ahol a marketingért felelős ne adj isten gerincoszloppal rendelkező lényként bukkan fel...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#91) lezso6 válasza Oliverda (#88) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

"Ezt magyarázd el még néhány tízezer, kizárólag abszolút értékekben gondolkozó laikusnak is, akiknek gőze sincs, hogy mi az a HD SRAM."

De miért magyarázzam meg? A laikus attól laikus, hogy bármit mondok, nem fogja érteni. :D

Tehát HD SRAM-ot használt (amit nehezebb gyártani), tehát jobb a gyártástech. ;] Na, de a lényeg az, hogy abszolút mutatóknak nem igazán van értelme. Az a bizonyos MTr / mm² formula legalábbis hiába a lehető legjobb, még mindig nem tükrözi a valóságot.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#92) Oliverda válasza lezso6 (#91) üzenetére


Oliverda
félisten

Ahhoz, hogy látszódjon a különbség, tök ugyanazt a dizájnt kellene legyártani, mint ahogy az Apple tette az A9-cel. Szépen ki is jött a számok alapján várható különbség: [link]

HD SRAM-ot az Intel is tud, csak bizonyos dizájnokhoz nem ez az optimális, nem lehet vele akkora órajeleket elérni, mint a sztenderddel. Itt egy jó anyag róla: [link]

"A laikus attól laikus, hogy bármit mondok, nem fogja érteni."

A laikusok jellemzően abszolútértékekben gondolkoznak, ezért kár magyarázni nekik bármit is. Ha nem mondasz semmit, nincs mit félreérteni. :))

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#93) Cathulhu válasza Oliverda (#92) üzenetére


Cathulhu
addikt

De ott tudtommal se a Samsung se a TSMC nem allitotta, hogy a Samu 14 es TSMC 16 egyforman jo, ott a TSMC szama nagyobb, lapka is nagyobb lett. Jelen esetben viszont arrol megy a vita, hogy ket egyforma szam kozul az intel jobb vagy meginkabb az intel nagyobb szama jobb is mint a Samsung(TSMC, GloFo) kisebbje.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#94) Oliverda válasza Cathulhu (#93) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem állította, de a paraméterek alapján pont kijött a különbség. Akkor is ez lenne a helyzet, ha a TSMC 20 nanométernek hívná az eljárását, aminek egyébként hívta is, amíg nem cserélték le FinFET-re a tranzisztorokat, íme: [link]

Tranzisztorsűrűségben a TSMC 20, 16, illetve 12 nanométere tök ugyanazt tudja, különbség a fogyasztásban és a tranzisztorteljesítményben van, aminek ugye nem kéne, hogy köze legyen a nevezéktanhoz. :U

Egyszóval a gyártók azt hazudnak a mértékegység elé, amit csak nem szégyellnek, ezért célszerű az elnevezés alá benézni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#95) Dandris válasza Oliverda (#94) üzenetére


Dandris
tag

jelen pillanatban nem érdek benézni az elnevezés alá, ha intel jönne a 7 nanóval, miközben tizet sem ér, nefélj volna vélemény meg lejárató cikk doszt. :)

(#96) Cifu válasza Dandris (#95) üzenetére


Cifu
nagyúr

Téged posztonként fizet az Intel, vagy órabérben? :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#97) Dandris válasza Cifu (#96) üzenetére


Dandris
tag

:) /poszt

(#98) szmörlock007 válasza Cathulhu (#93) üzenetére


szmörlock007
aktív tag

Üdv :)

Nem igazán értem, hogy perpill min megy már a vita (szerintem már senki se :DDD ) úgyhogy csak a saját véleményemet mondanám el. Az nem kérdés, hogy az intel 10nm-e fejlettebb mint a tsmc vagy a samsung 10nm-e. A probléma ott van, hogy az intel nagyon belassult ilyen téren. És itt nem kell a többiekhez nézni elég ha csak magukhoz nézzük őket. Nagyon sokáig 2 évente jött a gyártástechnológiai váltás,aztán a 14nm-nél ez inkább 2 és fél év volt, majd a tíznél rengeteg. 2014 év végén jöttek ki a kis broadwell cpu-k, ahhoz képest idén jött ki a 10 nanós cannonlake. De ha öszinték vagyunk akkor ez a cannonlake nagyon nem jó mert perpill a korábbi 14 nanós cpuk jobb teljesítmény/fogyasztást tudnak mint a 10 nanós cannonlake. Tehát igazából 2019-ben jöhet majd az igazi 10nm ami tényleg előrelépést jelent, ami 5(!!!) év a 14 nm-hez képest. Az intel egyértelműen elvesztette perpill a koronát. Le nem maradtak azért szerintem, és most, hogy krzanich elment nem is fognak de most őszintén: Az, hogy a többiek "csak" beérték őket már hatalmas vereség/veszteség az intelnek ha azt nézzük hogy 5 éve még lazán vertek mindenkit. És ha ezt az elsőséget nem tudják visszaszerezni(pl hogyha ne adj isten a 7nm is megcsúszna) akkor az fájni fog az intelnek. Itt nem csak a cpu-s piacra kell érteni az amd ellen. Ott a gpu-s piac ahol igencsak jól jönne/jött volna egy kis előny ilyen szempontból mondjuk az nvidia (és persze amd) ellen, de ott van a modemes piac pl ahol állítólag az apple lecseréli őket a 10nm csúszása miatt (ugye ezzel a 10nm-es modem is csúszik) olyan dolgokról már nem beszélve, hogy ha jól tudom valamilyen hiány volt/van valamelyik alaplap vezérlőchipből mert ilyenkorra már 10nm-en kellett volna sok terméket gyártani és kapacitásproblémák vannak. Szóval ez semmiképp sem jó az intel számára.

A gyártástech vitáról meg annyit, hogy ahogy látom sokan lebecsülik, lefitymálják a tsmc/samsung/glofo triót. Persze a számokkal lehet játszanak, de hiába jobb sokkal az intel 10nm-e a többinél ha mire megjelenik már a többi 7nm-e ellen kell mennie ami kb egy szint. Ráadásul míg a tsmc 7nm-e tömeggyártásban van az év végi iphone miatt (ahol elég sok milliós tételről beszélünk) addig intel még mindig szenved a saját hasonló tulajdonságokkal rendelkező gyártástechnológiájával ami a 10nm-es nevet viseli.

(#99) Fücsök007 válasza szmörlock007 (#98) üzenetére


Fücsök007
őstag

Így van. 5 év az nagyon sok a számtech világban, és ugye 2016 elején még ez volt az útiterv:
2016 – 14nm “Kaby Lake” (Tock)
2017 – 10nm “Cannonlake” (Tick)
2018 – 10nm “Icelake” (Tock)
2019 – 10nm “Tigerlake” (Tock)
2020 – 7nm TBD (Tick)
2021 – 7nm TBD (Tock)
2022 – 5nm TBD (Tick)
Ha a 7nm nem is csúszik, akkor se tudnak az Intelnél előnyre szert tenni, mivel a konkurencia jelenleg tartja a saját ütemtervét, és maximum 5nm-el lehetne megint előnyben, arról pedig nem tudunk semmi biztosat. 3nm-re pedig tudtommal csak a nagyon drága szerver/munkaállomás procikat és videókártyákat szándékoznak gyártani sok-sok év múlva, mivel nagyon magas lesz optimalizálás után is a költség a mostani 14nm++-hoz képest. 3nm alá pedig nem fognak menni szilícium alapú chipekkel.

[ Szerkesztve ]

(#100) lezso6 válasza Oliverda (#92) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nyilván, csak hát nincs lapka, amivel az Intel máshoz hasonlítható. :(

Én nem mondtam, hogy nem tud. Csak azt, az AMD HD SRAM-mal mégis elérte a 4 GHz-et. Persze utána kb azonnal egy hatalmas fal van. :D

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#101) Oliverda válasza lezso6 (#100) üzenetére


Oliverda
félisten

Igen, az a fal könnyen lehet, hogy épp emiatt áll ott olyan vastagon.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#102) lezso6 válasza Oliverda (#101) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

S akkor itt jön az a kérdés, hogy mit tudna az Intel HD-vel és mit tudna az AMD anélkül. Perf és area terén. De sajnos erre valószínűleg sosem kapunk választ, mivel a mikroarchitektúrák is bizonyos irányra vannak optimalizálva valamilyen szinten.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#103) punchman válasza Fücsök007 (#99) üzenetére


punchman
csendes újonc

A technológiai előny eltűnése még nem is fájna annyira az Intelnek, de hogy gyártókapacitási gondokkal is küzd már, az nagyon nagy probléma. További pénzeket kell K+F-re költeni, közben a rosszul teljesítő új gyárak miatti bevételkiesés is egyre nő. A bérgyártói megrendelések elvesztése és a piacrészesedés csökkenése még ennél is fájdalmasabb lesz.

(#104) Tidus válasza Oliverda (#54) üzenetére


Tidus
addikt

Azon már sokszor elgondolkodtam hogy az Intel csak azért is elkínlódik és kerül amibe kerül a csíkszélesség átállás, megvalósítják. Ha csúszik egy évet a beharangozott tokozás akkor is. Nem bérgyártóznak.
Ezzel az NV és az AMD nem foglalkozik, ott a bérgyártó a gyártósorral.
Igaz az AMD a hibás CPU-t is eladja letiltott maggal. az Intel-re ez nem jellemző.

(#105) szmörlock007 válasza Tidus (#104) üzenetére


szmörlock007
aktív tag

Üdv :)

Dehogynem. Az intel sem készít külön 4, 6, meg 8...stb magos dizájnt. A coffee lake-nél pl ott a hatmagos dizájn, a négymagos corei 3-ak ugyanazt használják, csak 2 magot letiltanak.

[ Szerkesztve ]

(#106) Carlos Padre válasza punchman (#103) üzenetére


Carlos Padre
veterán

Pedig az fog csak fájni nekik igazán. Ha megnézed a két cég történelmét, azonos órajeleken és csíkszélességen az Intel rendszerint rosszabb, de megoldják izomból.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#107) punchman válasza Carlos Padre (#106) üzenetére


punchman
csendes újonc

Én úgy értettem, hogy az Intelnek nem kell jobb terméket csinálnia. Olyan partnerkapcsolatai és érdekérvényesítő ereje van, hogy akkor is simán piacvezető marad, ha ugyanolyan tudású termékeket árul, ugyanannyiért mint a többiek. AMD-nek esélye sincs egyenlő részesedésre a piacból, ha nem csinál látványosan jobb termékeket.

(#108) Chaser válasza Tidus (#104) üzenetére


Chaser
titán

hallottál már a celeron és pentium családról? ahogy látom..nem ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#109) Carlos Padre válasza punchman (#107) üzenetére


Carlos Padre
veterán

Szerintem meg úgy sem. Olyankor jön a marketing támogatás meg a gpp.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#110) FlashLed válasza Chaser (#108) üzenetére


FlashLed
senior tag

Pontosan. Csak ezt ugye nem kotik az ember orrara.

The Mechanic

(#112) keIdor válasza Fücsök007 (#99) üzenetére


keIdor
titán

Sőt, itt egy régebbi roadmap. Skylake --> Cannonlake

[ Szerkesztve ]

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#113) Tidus válasza Chaser (#108) üzenetére


Tidus
addikt

Nem hallottam róla, kifejted.
Ha már fórum.

(#114) Chaser válasza Tidus (#113) üzenetére


Chaser
titán

természetesen, hisz' segíteni küldött hozzád az ég....tessék ((( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#115) opr válasza Chaser (#114) üzenetére


opr
veterán

A linked atvitt egy akkora phisher site-ra, hogy ihajj.
Senki ne kattintson ra!

Ha mar ilyen humort szeretnel, ajanlom inkabb ezt, igaz angol, de nem lopjak el az adatait senkinek, es malware-el se lesz tele a gepe utana.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#116) Chaser válasza opr (#115) üzenetére


Chaser
titán

a gugli sara ha nem tilcsa', sorry
- nálam se engedte nyitni az adguard, de az elég sok publik oldalt is tilt valamiért -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.