Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Indi86 válasza Tapsi (#99) üzenetére


Indi86
tag

Ha méltóztatnál megismerkedni a projektel és nem csak lózungokat durrogtatni megtudnád a választ, minden jogszabálynak megfelelnek, senkiben sem kell bíznod mivel a lánc tárolja az értékeid, igen komplex rendszert alakítottak ki, mellesleg a legfőbb projektgazdának van vagy 20 év nagybanki tapasztalata vezető poziban és hát a csapat is igen kvalifikált.

mi történik defektálás esetén? - a fedezetet kezeli a rendszer, ez nem egy amatőr vacak.
mi történik defektálás esetén? - okosszerződés..olvass utána..

Na mert az elosztott rendszerben a csomópontok ingyen szolgáltatnak, ugye? A másik emberek 2 szép szeméért. A bitcoin farmok is jótékonysági alapon üzemelnek, mi? Illetve ki bízna bármilyen érzékeny adatot egy olyan rendszerre, amelynek rendelkezésre állása nem biztosított? - Senki nem mondta, hogy ingyen, de biztosan olcsóbban, mint az egész banki rendszer együttvéve és cserébe nem vagy kitéve egy centralizált szereplőnek aki bármikor letilthat, az utalásodat sztornózhatja stb..Vannak helyek ahol ennek nagyon örülnének pl. Irán. Ln network-el az utalás filléres lesz, bármilyen összegel, igaz ez még béta. Szóval inkább tájékozódj mielőtt hülyeségeket beszélsz.

Illetve ki bízna bármilyen érzékeny adatot egy olyan rendszerre, amelynek rendelkezésre állása nem biztosított? - 10 éve megy ez a rendelkezésre nem álló rendszer (btc). 100% rendelkezésre állással.. Miről beszélsz? És semmilyen adatot nem kell rábíznod..

Hogy is alakult az elmúlt 5 évben a dollár inflációja és volatilitása mondjuk a BTC-hez képest? Szerintem gyorsan nézz rá, mert meg fogsz lepődni! -

Te melyik bolygón élsz?
https://www.barchart.com/crypto/quotes/%5EBTCUSD/technical-chart?plot=CANDLE&volume=total&data=WO&density=X&pricesOn=1&asPctChange=0&logscale=1&indicators=SRSI(14,20);SMA(20);SMA(50);SMA(200)&sym=%5EBTCUSD&grid=1&height=500&studyheight=100

Szörnyen inflálódott az USD a BTC hez képest..A volatilitás egy új, fejlődő eszköznél pedig természetes.

(#102) dabadab válasza Indi86 (#101) üzenetére


dabadab
titán

Jézusom. :(

"Senki nem mondta, hogy ingyen, de biztosan olcsóbban, mint az egész banki rendszer együttvéve"

Nézted már, hogy CSAK az áramköltsége mekkora egyetlen bitcoin tranzakciónak?...

DRM is theft

(#103) haxiboy válasza Tapsi (#99) üzenetére


haxiboy
veterán

Bármelyik felkapottabb blockchain rendelkezésre állása nagyobb mint bármilyen szerverparké. Egyébként ha nincs verseny, csak a hálózat fenntartása a cél, és az eszközöknek valamiféle authentikáció szükséges a hálózatba lépéshez ha bányászni akar (tehát más szándékosan nem tudja leforkolni a chaint) akkor minimális erőforrásból lehet nagyon megbízható hálózatot üzemeltetni.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#104) Indi86 válasza dabadab (#102) üzenetére


Indi86
tag

Összehasonlítottad e már a teljes banki ökoszisztéma fogyasztásával? Minden bank szerverei, SWIFT, stb.? Egy szintig nem is baj ha sok áramot zabál, ha nem így lenne könnyeben lehetne átvenni az uralmat felette. Ez ráadásul és a jövőben még inkább zöld energia, mert az a legolcsóbb tehát nem igazán számít. Ráadásul rentábilisabbá teszi ezen erőművek működését ami mindenkinek jó. Tudod hullámvölgyek stb..

(#105) Tapsi válasza Indi86 (#101) üzenetére


Tapsi
addikt

...cserébe nem vagy kitéve egy centralizált szereplőnek aki bármikor letilthat, az utalásodat sztornózhatja stb.

És ez miért is lenne jó? Azon kívül, hogy pénzmosásra, terrorizmus/szervezett bűnözés finanszírozására tökéletes megoldás.

...a fedezetet kezeli a rendszer, ez nem egy amatőr vacak.

Milyen fedezetről beszélsz? Komolyabb kölcsönöknél ez ingatlan jelzálog. Azt mégis hogy kezeli a rendszered? Kis összegű kölcsönöknél nincs fedezet, pont ez a lényegük.

10 éve megy ez a rendelkezésre nem álló rendszer (btc). 100% rendelkezésre állással.. Miről beszélsz? És semmilyen adatot nem kell rábíznod..

Te hoztad be a BTC-t, mint témát, miközben nem erről beszéltünk első körben. Sőt, annak gyakorlati alkalmazását senki sem vitatta. Pont arról szól a vita, hogy minden MÁS esetben haszontalan a blockchain.

A BTC rendelkezésre állását az biztosítja, hogy sokan használják. Tegyük fel, hogy mondjuk egy földhivatali rendszert valósítasz meg blockchain alapon. Annak ki fogja biztosítani a rendelkezésre állását, és mi a gyakorlati előnye a centralizált rendszerhez képest?

Az a baj, hogy egy pénzt (USD) hasonlítasz össze egy virtuális eszközzel, ami nem tölti be a pénz funkciókat. Ugye eleve kevered a fogalmakat, hiszen USD infláció alatt az amerikai gazdaság inflációját értjük. Ehhez hogyan lehetne viszonyítani a BTC inflációját? Illetve miért is erősítené az eszközök értéktartását önmagában a BTC?

(#103) haxiboy

És mi van a nem felkapottabbakkal? A felkapottak pedig kivétel nélkül kriptodevizák. Ezek gyakorlati alkalmazását SENKI sem vitatta. Hozzád is szól a felül említett kérdésem: mi lesz akkor, ha egy kevésbé populáris, de mégis kritikus rendszert akarsz megvalósítani? Ott hogy garantálod a rendelkezésre állást?

[ Szerkesztve ]

(#106) Indi86 válasza dabadab (#102) üzenetére


Indi86
tag

Egyébként nem vészes ha globálisan nézzük, a felezések miatt pedig lassanként a tranzakciókra számított fee.k határozzák majd meg, hogy mennyi is lesz az a fogyasztás, hogyan éri meg stb..
https://www.blockchain.com/hu/charts/miners-revenue?timespan=all

(#107) dabadab válasza Indi86 (#104) üzenetére


dabadab
titán

"Összehasonlítottad e már a teljes banki ökoszisztéma fogyasztásával?"

Ahogy látom, te nem :D

Egy BTC tranzakció momentán 450 kWh táján van. Magyarországon van havi 25 millió banki tranzakció.

Számoljunk:

Havi 25 millió az évi 300 millió.
Ha egy banki tranzakció ugyanannyi áramot fogyasztana, mit a BTC esetén, akkor ez évi 135 TWh lenne.
Magyarország komplett éves áramfogyasztás 45 TWh.

Vagyis ha a bankrendszert le akarnánk cserélni BTC-re, akkor építeni kellene még kb. 90 TWh-nyi termelőkapacitást, ami kb. 6 darab paksi atomerőmű, ha minden más áramfogyasztót lekapcsolnánk :D

DRM is theft

(#108) haxiboy válasza Tapsi (#105) üzenetére


haxiboy
veterán

Pénzmosásra a jelenlegi rendszer is teljesen megfelelő amíg létezik készpénz, a blockchaint is lehet szabályozott körülmények közé helyezni. De vannak helyzetek amikor jól jön egy bank fennhatósága (pl. Örökléses ügyek), de ennek működését sem tartom elképzelhetetlennek okosszerződésekkel.

Ha kritikus rendszer, akkor a rendelkezésreállás is megoldottnak kell hogy legyen, az említett 2 dolog egyszerűen összefügg.

Ha valami kritikus, akkor a rendelkezésreállás is magasnak kell hogy legyen.
Ha nem kritikus, akkor nem is kell feltétlen magas rendelkezésreállás.

Ennyire egyszerű.

(#107) dabadab: De ez kizárólag azért van, mert verseny folyik a számítási teljesítmény uralásáért, mert így van nagyobb esélyed/kapsz több osztalékot pool esetén a blockrewardra/ból.

Bármely network eltartható lenne alacsony difficulty = alacsony hashrate mellett is ha nem jön mindig valaki aki magának akarja a nagyobb falatot és ezért mondjuk duplázza a hashrate-t -> nő a difficulty.

Viszont! On-Demand blockgenerálás esetén ha nincs tranzakció, új blokkokat sem kell csinálni, illetve ha nem törekedünk a fix blokkidőre akkor a difficulty is értelmét veszti (valamilyen komolyabb hashelési módszer azért szükséges lehet hogy ne forkolják le állandóan a chaint) -> nagyobb teljesítmény esetén gyorsabban készül el 1-1 blokk. Illetve nem is kell a hálózaton lévő minden gépnek résztvenni a validációs folyamatban, van ahol csak a tárhelyre van szükség hogy a csatlakozók lehúzhassák a láncot, vagy a lánc headerjeit ha lite módról beszélünk.

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#109) dabadab válasza haxiboy (#108) üzenetére


dabadab
titán

"Ha kritikus rendszer, akkor a rendelkezésreállás is megoldottnak kell hogy legyen, az említett 2 dolog egyszerűen összefügg."

Akkor téged is megkérdezlek: hogy képzeled el mondjuk a földhivatali blockchaint? Ki üzemelteti a node-okat? Kirakják a népnek? In-house? Hogy?

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#110) Indi86 válasza Tapsi (#105) üzenetére


Indi86
tag

És ez miért is lenne jó? Azon kívül, hogy pénzmosásra, terrorizmus/szervezett bűnözés finanszírozására tökéletes megoldás
--igen ez a szokásos bullshit, bár már a világsajtó is kezdi kinőni de te még nem..nem teljesen anonim így a bűnözők nem ezt fogják használni, akkor már monero vagy zcash..nyomoztak már le embereket mert pszeudonim. Ennél jóval mocskosabb a jó öreg készpénz, ezt azért belátod ugye?

Milyen fedezetről beszélsz? Komolyabb kölcsönöknél ez ingatlan jelzálog. Azt mégis hogy kezeli a rendszered? Kis összegű kölcsönöknél nincs fedezet, pont ez a lényegük.
---Itt a fedezet a kriptó, ha ez a fedezeted szarul áll mert beesik az árfolyam a rendszer eladja még időben a háttérben és a kölcsönadó nem jár pórul. Szóval ez nem csak kis kölcsönökre jó.

Te hoztad be a BTC-t, mint témát, miközben nem erről beszéltünk első körben. Sőt, annak gyakorlati alkalmazását senki sem vitatta. Pont arról szól a vita, hogy minden MÁS esetben haszontalan a blockchain.
----Haszontalan? Mindenhol hasznos ahol van beiktatott felesleges harmadik fél, aki csak a hitelességet szolgálja, közjegyző, földhivatal, szavazás, részvények rengeteg területet érint ez.

A BTC rendelkezésre állását az biztosítja, hogy sokan használják. Tegyük fel, hogy mondjuk egy földhivatali rendszert valósítasz meg blockchain alapon. Annak ki fogja biztosítani a rendelkezésre állását, és mi a gyakorlati előnye a centralizált rendszerhez képest?
----Nyilván érdekelté kell tenni a hitelességet biztosító felet..pl. ahogy btcnél is tranzakciónkénti jutalékkal. A gyakorlati előnye, hogy nem fizetsz rengeteg embert, bárhol, bármikor rendelkezésre áll, egy adásvételnél automatikusan átíródhat a nevedre, nincs tökölés, manipuláció. De lehet te jobban tudod ezt az észteknél, akiknél lassan már minden ezen fut.

Az a baj, hogy egy pénzt (USD) hasonlítasz össze egy virtuális eszközzel, ami nem tölti be a pénz funkciókat. Ugye eleve kevered a fogalmakat, hiszen USD infláció alatt az amerikai gazdaság inflációját értjük. Ehhez képest hogyan lehetne viszonyítani a BTC inflációját? Illetve miért is erősítené az eszközök értéktartását önmagában a BTC?
--Nos közgazdászként nem hiszem hogy ne tudnám mi az infláció. :) Azért köszi a segítséget. :)
Infláció alatt a pénz értékének romlását értjük, nem a gazdaság romlását, szóval ismét hülyeséget beszélsz. Itt egy ábra erről:

https://www.google.com/search?q=usd+inflation&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjbzpi69Z_iAhUqiIsKHcP3CfMQ_AUIDigB&biw=1920&bih=969#imgrc=SGY6jE0PhLy6WM:

Miért ne tölthetné be a pénzfunkciót? Bár sztem is csak később ha már nem lesz ilyen volatilis, addig inkább értékőrző lesz. Minden adott hozzá LN-el filléres lesz egy utalás. Igaz már most az. Az eszközök értéktartását nem segíti, csak akkor ha hosszabb távon ebben tartja valaki az értékeit. És hogy miért van infláció? Mert ezzel ösztönzik a gazdaságot a kormányok, ha holnap kevesebbet ér a pénz akkor költesz, pörög a gazdaság.Ezért 2-3% os inflációt kívánatosnak is tartanak. Ez jó a gazdaságnak, csak rossz a megtakarítónak. Ezt láthatod egyébként most a világgazdaságban, egy valag friss pénzt nyomtattak, ez nyilván inflációt fog eredményezni előbb utóbb ismét. Több a dollár is, így egy egyre kevesebbet ér. Vagy szted mivel ösztönözték a gazdaságot? Lassan persze kipukkad ez is, ez lesz a következő 2-3 évben. Szóval akárhogy nézed a dollárod nagyon csúnyán elinflálódott a btchez képest. Ugye azegyik eleve egy véges termék, míg a másikból annyit nyomtatnak fedezet nélkül amennyit nem szégyelnek, ez van most.

(#111) Tapsi válasza haxiboy (#108) üzenetére


Tapsi
addikt

Pénzmosásra a jelenlegi rendszer is teljesen megfelelő amíg létezik készpénz...

Ilyen szinten ezt nem tudod megvalósítani készpénzzel, főleg határokon átívelően.

Ha valami kritikus, akkor a rendelkezésreállás is magasnak kell hogy legyen.
Ha nem kritikus, akkor nem is kell feltétlen magas rendelkezésreállás.

Megismétlem a kérdésemet, HOGYAN biztosítod a rendelkezésre állást kritikus rendszer esetében blockchain technológiával?

(#112) Indi86 válasza dabadab (#107) üzenetére


Indi86
tag

Megint hülyeséget írsz, nem fogyaszt a hálózat annál többet minél több a tranzakció. Nem egyenes arányos. Szóval amit írsz marhaság. A jelenlegi btc áramfogyasztással vígan el lehet tranzaktálgatni az egész világ tranzakcióit. Kisebb versenynél persze ez a fogyasztás is kisebb lenne, bár kétlem hogy tudod hogy a difficulty-je a bányászatnak dinamikusan változik..

(#113) haxiboy válasza Tapsi (#111) üzenetére


haxiboy
veterán

Ugyanúgy ahogy most is biztosítva van a rendelkezésre állás.
Nyilván most is van - hogy éljek az általad adott példával - a földhivatalnak néhány szervere.
Csak most éppen az adat nagy részét file vagy valamilyen adatbázisban (pl MySQL) tárolják.
A blokklánc nem fogja kiváltani a meglévő infrastruktúrát, csupán elosztottabbá, ellenőrizhetőbbé teheti így kevésbé sérülékeny, és a szándékos adatmódosítás esélyét 0 közelre redukálja.

A legszebb az egészben, hogy akár a teljes magyar közigazgatást/egészségügyet/bankokat, smart contract rendszerrel megtámogatva át lehetne rakni egyetlen blockchainre, és még csak lassú sem lenne...

(#111) Tapsi: Szerintem a WesternUniont pont ezért találták ki...mindenki tudja hogy ezzel finanszírozzák a terroristákat...

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#114) Indi86 válasza haxiboy (#108) üzenetére


Indi86
tag

nagyobb teljesítmény esetén gyorsabban készül el 1-1 blokk.

Igen és ezt szokták keverni azzal, hogy ha nagyobb a hashpower akkor több tranzakció tud átmenni, ami nagyon nem igaz.

(#115) dabadab válasza Indi86 (#112) üzenetére


dabadab
titán

"Megint hülyeséget írsz, nem fogyaszt a hálózat annál többet minél több a tranzakció."

Nyilván gondolatkísérlet volt az egész, mert a BTC képtelen ennyi tranzakciót feldolgozni, de arra teljesen jó volt, hogy megmutassam, hogy jelenleg a BTC tranzakciós költségei sokkal durvábbak, mint amit a bankok produkálnak, ugyanis ezt az állítást kérdőjelezted meg.

DRM is theft

(#116) Indi86 válasza Tapsi (#111) üzenetére


Indi86
tag

Érdekelté teszed a bányászokat, validálókat. Ennyi.

(#117) dabadab válasza haxiboy (#113) üzenetére


dabadab
titán

"A blokklánc nem fogja kiváltani a meglévő infrastruktúrát, csupán elosztottabbá, ellenőrizhetőbbé teheti így kevésbé sérülékeny, és a szándékos adatmódosítás esélyét 0 közelre redukálja."

És ezt így hogyan? Ugyanis a blokkláncoknál a módosítás elleni védelmet az adja, hogy bármelyik szereplő csak a blokkláncot számító masinák kapacitásának kevesebb, mint a fele fölött rendelkezik. Ha viszont egyvalakinél van az egész, akkor ez semmis.

Ráadásul itt újra felvetődik, hogy a blockchaint úgy akarod használni, hogy a blockchain egyetlen feature-ét, az elosztott konszenzust nem akarod használni - akkor meg minek? Mert azt azért fixre vehetjük, hogy a blockchain erőforrásigényesebb és lassabb, mint a hagyományos megoldások.

DRM is theft

(#118) Tapsi válasza haxiboy (#113) üzenetére


Tapsi
addikt

A blokklánc nem fogja kiváltani a meglévő infrastruktúrát, csupán elosztottabbá, ellenőrizhetőbbé teheti így kevésbé sérülékeny, és a szándékos adatmódosítás esélyét 0 közelre redukálja.

Ok, tehát akkor kijelenthetjük, hogy továbbra is fenn kell tartani a jelenlegi infrát a rendelkezésre álláshoz + be kell vonnunk rengeteg csomópontot, akiknek jutalékot kell fizetnünk a hitelesítési tranzakciókért.

Mindezeket az alábbi vélt előnyökért:

elosztottabb
ellenőrizhetőbb
kevésbé sérülékeny
szándékos adatmódosítás esélye 0

Miközben kifejtettük korábban, hogy ezekre már most is van sokkal hatékonyabb, olcsóbb, gyorsabb módszer.

Már csak annyit kérdeznék, hogy melyikőtök foglalkozott valaha is ilyen infrastruktúrákkal mondjuk nagyvállalati szinten? Elektronikus aláírással, hitelesítéssel, dr-rel, stb?

(#119) Indi86 válasza dabadab (#115) üzenetére


Indi86
tag

Ha eltekintünk attól, hogy egy LN-el kb. a végtelenségig lesz skálázható és már most működik bétában..És ez csak egy a sok skálázást javítani hivatott projekt közül.

(#120) Indi86 válasza Tapsi (#118) üzenetére


Indi86
tag

Hiába erőlteted, mert ilyen nem létezik jelenleg:
szándékos adatmódosítás esélye 0

Na ilyet hol tudsz?

(#121) haxiboy válasza dabadab (#115) üzenetére


haxiboy
veterán

A BTC képes lenne több tranzakciót is elfogadni, csak nem volt consensus hogy milyen módon tegye ezt meg.
https://github.com/bitcoin/bips

(#114) Indi86 : Amennyiben nincs difficulty a rendszerben, teljesítmény arányosan készülnek el a blokkok. Anno volt egy ilyen próbálkozásunk experimental célból, de nyilván ahol blockreward van meg reward felezések ott nem kivitelezhető a dolog mert valaki az elején beáll nagy teljesítménnyel és visz mindent. Viszont ahol nincs blockreward ott működhet. "Üres" blokkok készítésére sincs szükség (amik csak a blockrewardot tartalmazzák).

(#118) Tapsi :

Nem kell fenntartani backup rendszereket mert minden node egyben backupként is szolgálhat, ráadásul real time mentés történik amint egy blokk bekerül azonnal szinkronizál a többi node is...
A jutalékfizetést ne feltétlenül pénzben értsd. Vannak olyan szolgáltatások ahol nem validálhatják önmagukat, így pénzt fizetnek egy harmadik félnek hogy ezt megtegye helyettük. Egy blokkláncnál egy tranzakciót hogy melyik bányász fogja validálni nem lehet megjósolni előre viszont mégsincs egy harmadik fél a sorban.

De egyébként nem értem ezt a "fenn kell tartani a jelenlegi infrát"...infrastruktúra nélkül szeretnél működtetni bármilyen rendszert? Vagy ez egy hátrány hogy a blockchainnek is szüksége van erőforrásra?

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#122) Indi86 válasza Indi86 (#120) üzenetére


Indi86
tag

És olcsóbb...fontos!

(#123) Tapsi válasza Indi86 (#120) üzenetére


Tapsi
addikt

Elektronikus hitelesítés és aláírás időbélyegzővel külső hitelesítő szolgáltató által. Parancsolj.

(#124) Indi86 válasza haxiboy (#121) üzenetére


Indi86
tag

Én nem vagyok szakmabeli, biztos jobban tudod. Ha jól tudom ha nő a hashpower egy ideig ugyan gyorsabban kijönnek a blokkok, de aztán jön a nehézség növelés tehát hosszabb távon kiegyensúlyozza a rendszer magát.

(#125) Indi86 válasza Tapsi (#123) üzenetére


Indi86
tag

Ok és ezt hol tárolod?

(#126) Tapsi válasza Indi86 (#125) üzenetére


Tapsi
addikt

A dokumentumban. Te aláírod a privát kulcsoddal, a külső szolgáltató ellenőrzi, rányomja a pecsétjét, onnantól a dokumentum nem módosítható a pecsét feltörése nélkül. Ugyanez megvalósítható gyakorlatilag bárhol.

[ Szerkesztve ]

(#127) haxiboy válasza Tapsi (#126) üzenetére


haxiboy
veterán

Igen, viszont ha kikerül a privát kulcs, akkor a dokumentum szabadon módosítható visszamenőleg is, ellenben egy blokkláncon egyértelműen látszik hogy melyik volt előbb, eredetiként nem tudsz feltüntetni csak 1 dokumentumot. Nomeg a multi-aláírás rendszer növeli a megbízhatóságot, így tetszőleges számú aláíró lehet a rendszerben, tetszőleges formában. 3/2 2/2 stb kulcsokkal így ha egy privát kulcsot meg is szereznek, a párja nélkül nem lehet hitelesíteni semmit...
Az ilyen olyan harmadik felek kiváltására pedig pont megfelelő a blokklánc.

Indi89 : Igen, pont ezért írtam hogy difficulty nélkül :K

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#128) Indi86 válasza Tapsi (#126) üzenetére


Indi86
tag

Félek ez nem védené meg pl. egy diktatúrában, háborúban az értékeidet. Tehát mégsem lesz ez így egyenrangú, sztem a külső szolgáltató is egy valag pénzt elkér érte.

(#129) haxiboy válasza Indi86 (#128) üzenetére


haxiboy
veterán

Hát, ha csak egy általános mindennapi történet...Elektronikus számla 56ft+áfa/számla a díjuk hogy aláírják/eltegyék a doksikat a törvény által meghatározott ideig.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#130) Tapsi válasza haxiboy (#127) üzenetére


Tapsi
addikt

Igen, viszont ha kikerül a privát kulcs...

Ha neked egy privát kulcsod kompromittálódik, akkor ez a legkisebb problémád.

Az ilyen olyan harmadik felek kiváltására pedig pont megfelelő a blokklánc.

Persze, de ennek kérdés az ára. Mert most az ilyesmi filléres tétel tranzakciónként hitelesítési szolgáltatóknál. Miközben blockchainen triviálisan drágább, hiszen egy sokkal nagyobb infrát kell fenntartani hozzá.

(#129) haxiboy

Mi ennek a töredékét fizetjük. Az elektronikus számlát nem tudom, hogy hogy keverted ide. Ott nem az elektronikus aláírásért fizetsz ennyit, hanem a számla kiállításért. Eleve a szamlazz.hu írja alá, ha jól emlékszem, nem külső szolgáltató.

[ Szerkesztve ]

(#131) Indi86 válasza Indi86 (#128) üzenetére


Indi86
tag

Egyébként amin vitázunk az a nagy semmi, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy egy rakás nagyon okos ember cuppant rá a témára és rengeteg pénzt tolnak bele nagyvállalatok is. Ha feltételezzük, hogy ezek nem teljesen hülyék, akkor megkapjuk azt, hogy a blokklánc egy hasznos dolog lesz a jövőben, illetve már most is az.

(#132) Indi86 válasza haxiboy (#129) üzenetére


Indi86
tag

Ó, ennyi pénzből egy könyvtárat eltárolsz örökre egy ether láncon pl. :)

(#133) Tapsi válasza Indi86 (#131) üzenetére


Tapsi
addikt

Te elolvastad a cikket? Pont arról szól, hogy a projektek 90%-a be fog dőlni.

(#134) Lenry válasza Indi86 (#131) üzenetére


Lenry
félisten

maga a cikk, ami alatt vitáztok egészen pontosan arról szól, hogy egy rakás nagyon okos ember cuppant rá a témára és rengeteg pénzt tolnak bele nagyvállalatok is, hogy aztán 10-ből 9 ötletet kukázzanak, amikor rájönnek, hogy az adott témára nem a blockchain a megoldás.

a topik elején volt az a találó megállapítás, miszerint jó, hogy a blokklánc a megoldás, csak még nincs meg hogy milyen problémára.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#135) Indi86 válasza Tapsi (#130) üzenetére


Indi86
tag

Ha kiindulunk abból, hogy a btc utalás mennyire olcsó a konkurenciájához képest..valószínű a többi lánc is hasonlóan lenne olcsóbb a saját "szakmájában". Sok kicsi pedig sokra megy, ez megy a bányászokhoz, akik a jövőben jó eséllyel teljesen megújulóval tudnak majd csak labdába rúgni..Szóval hol itt a gond?

(#136) Indi86 válasza Tapsi (#133) üzenetére


Indi86
tag

Persze hogy be fog dőlni, mert sok a csalás ezen projektek között, sőt, de ettől a technológia hasznos és használni is fogja az emberiség. Mert itt már ennek elvitatása ment..

(#137) Indi86 válasza Lenry (#134) üzenetére


Indi86
tag

A projektek nagyrészt azért dőlnek be, mert eleve csak ico-val le akarták húzni a népeket, eszük ágában sem volt fejleszteni bármit is. Az meg hogy mire lehet jó már írtam, linkeltem is. Régen megvan, hogy mire lehet jó..

(#138) haxiboy válasza Tapsi (#130) üzenetére


haxiboy
veterán

Most egy random DMS rendszerről volt szó, ami e-számlát is állít ki. szamlazz.hu pedig ugyanolyan 3rd party mint a többiek.
Nem kell nagyobb infrastruktúra mint a jelenlegi megoldás, csupán elosztottabb lesz.
De most már nem tudok tovább vitatkozni, tölts le egy BTC vagy akármilyen coin klienst, csinálj egy genesisblokkot, kezdj el egy celeronnal bányászni, és meglátod, ugyanúgy 10 percenként esik le egy blokk és ugyanannyi (méretben) tranzakció fog beleférni, mint az éles BTC hálózaton, ahol többmilliószorosa a számítási teljesítmény a te rendszeredhez képest...

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#139) dabadab válasza haxiboy (#129) üzenetére


dabadab
titán

"Elektronikus számla 56ft+áfa/számla a díjuk hogy aláírják/eltegyék a doksikat a törvény által meghatározott ideig."

És ebből szerinted mennyi az aláírás tényleges költsége, meg mennyi az, hogy ebből tartják fenn a komplett szamlazz.hu-t a rengeteg ingyenes felhasználóval? :)

DRM is theft

(#140) haxiboy válasza dabadab (#139) üzenetére


haxiboy
veterán

Mégis ki kell fizetned, míg blokklánc használatával az egész szamlazz.hu vesztené értelmét...

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#141) dabadab válasza haxiboy (#140) üzenetére


dabadab
titán

"Mégis ki kell fizetned"

Nem kell kifizetned, intézheted magad is.
Egyébként teljesen nyilvánvalóan blockchaines megoldásnál se lenne ingyen, mert ott se működne a infrastruktúra ingyen, sőt, ugyanilyen nyilvánvalóan drágább lenne, hiszen a blockchain esetén az infrastruktúra drágább.

"blokklánc használatával az egész szamlazz.hu vesztené értelmét..."

Mert akkor egy 2400 baudos modemen a saját száddal fütyülnéd fel a számlát, vagy miért? :D Magát a számlát akkor is ki kellene állítani, ahhoz meg kellene program. Most aztán hogy az aláírást meg a hitelesítést konkrétan hogyan csinálják, az már csak részletkérdés.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#142) haxiboy válasza dabadab (#141) üzenetére


haxiboy
veterán

De nem értem hogy mi drágább egy blockchain üzemeltetésében mint egy akármilyen dms/fileserver/adatbázis szerver?

A blockchain nem igényel speciális hardware-t, nem igényel speciális OS-t, semmi speciális igénye nincs amit ne tudna bármelyik hétköznapi szerver/pc. A teljes láncot sem kell tárolni mindenkinél, de ezt már leírtam fenntebb. Tételezzük fel hogy a jelenleg 2 szerver szolgálja ki az adott feladatot. 1 main 1 backup. Biztonsági mentésről nem beszéltünk, csak rendelkezésre állásról. Attól hogy átállnak blockchainre és marad a 2 gép, ugynakkora rendelkezésre állásod lesz, és nem kellett semmilyen extra hardverbe befektetned, csak a megvalósítás történik máshogy, amiből egy user semmit nem kell hogy észrevegyen.

A számlát ki kell állítani, viszont nem mindegy hogy az aláírást elvégezheted-e Te, és a másik fél aki megkapja megbízik benned hogy nem módosítasz az általad kiállított dokumentumnál, vagy megbíztok mindketten egy harmadik - független - féle szavában(aláírásában). Ezt kapásból kiválthatja a blockchain mert mindketten a hálózatban bíztok meg.

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#143) Indi86 válasza dabadab (#141) üzenetére


Indi86
tag

hiszen a blockchain esetén az infrastruktúra drágább.

Attól függ mekkora biztonságot akarsz. Mehet az 10 gépen is, csak akkor nem biztonságos. Mivel itt is bejön a méretgazdaságosság, ha lesz ilyen, akkor felesleges lenne egy országra lekorlátozni, így meg már nyilán olcsóbb lenne mint ami most van.

(#144) dabadab válasza haxiboy (#142) üzenetére


dabadab
titán

"De nem értem hogy mi drágább egy blockchain üzemeltetésében mint egy akármilyen dms/fileserver/adatbázis szerver?"

Mert a blockchain arról szól, hogy legyen elosztott konszenzus, ahol az egyes szereplők kezében a számítási kapacitásnak csak a kisebb része legyen. Ezt csak úgy tudod elérni, ha bődületes számítási kapacitásod van, az meg pénzbe kerül.

Ahogy látom, te valami olyasféle rendszert vízionálsz, ahol egyetlen szervezet valami elhanyagolható mértékű számítási kapacitással működtet egy blockchain rendszert, csak ebben a formában ennek semmi értelme, mert nem bír azokkal a jó tulajdonságokkal, amiket folyamatosan hangoztatsz: ez így bármikor hamisítható, átírható és mivel fizikaileg kevés HW-n fut, semmi extra hibatűrést nem ad.
Cserébe az egész rendszer sokkal bonyolultabb, lassabb és nehezebben fejleszthető, mint egy tök sima centralizált adatbázis hash chainnel.

Ja, igen, szerintem az első kérdés az lenne, hogy érted-e, hogy mi a különbség a block chain meg a hash chain között - ha ez megvan, akkor szerintem a többi egyértelmű lesz.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#145) haxiboy válasza dabadab (#144) üzenetére


haxiboy
veterán

Ez a Coinokra érvényes ahol van értelme a Difficulty-nak.

Akkor tegyük fel hogy van egy országok között átívelő blockchain hálózatod.
Kényelmi szempontból bárki beszállhat node-nak ha gyorsabb adatelérést szeretne, letölti a láncot magához, illetve ha van kérés akkor vissza is osztja/validál (csak a lánc tartalmát új tranzakciót nem) a többi node-nak.
Országonként van tegyük fel 5-10 masternode, bármekkora teljesítménnyel amik a tranzakciók validálását végzik, de csak ezek. Akár protokoll szinten korlátozni lehet hogy mely publikus kulcsokkal készülhet új blokk (akárcsak az internet esetén a root dns szerverek).
A normál node-ok kaphatnak job-ot a masternode-tól, amit vagy elvégeznek és visszaküldik a masternode felé az adatot (nem blokkot) vagy nem, ez lehet opcionális.

A számítási kapacitás teljesen lényegtelen amíg csak meghatározott eszközök validálhatnak. A felhasználó szempontjából meg teljesen mindegy hogy Németországi vagy Ugandai szerver írta alá a tranzakcióját csak az hogy validálva legyen.

Létezik olyan lánc amely több féle algoritmust használ felváltva, ugyanez alkalmazható hogy az 1. Blokk az 1.-es gépé/országé a 2. a másodiké stb stb.

Visszamenőleg hamisításra nem látok esélyt, ahhoz országok közti komoly összefogásra lenne szükség, és a hamisítás pillanatától számítva újra kéne számolni a teljes láncot. De WORM tárolási módszerrel meg aztán pláne nem lehet módosítani...

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#146) hcl válasza Silεncε (#100) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azért annyiban igaza van, hogy a múlt buzzwordjei valamilyen formában be szoktak épülni a technológiába. Azaz, az IoT ma is használatos, bigdata is, a jövőben ezeket nem magukban használod,hanem más technológiák részeként, alapjaként...
Most azért van hypeolva, mert új.

A Html, Flash is volt hype-olva, ma az egyik kihalt, a másik használatos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#147) dabadab válasza haxiboy (#145) üzenetére


dabadab
titán

"Ez a Coinokra érvényes ahol van értelme a Difficulty-nak."

Ahol nincs értelme a difficultinynak, ott nincs értelme a blockchainnek, mert az egészen pontosan azt a részt adja a már meglévő technológiákhoz, hogy a rendszer tudjon futni sok, önmagában abszolút megbízhatatlan, sok résztvevő által kontrollált node-on.
Ha erre nincs szükség, akkor nincs szükség blockchainre, mert a blockchain csak ezt tudja adni és ahhoz, hogy ezt adni tudja, be kellett vezetnie egy csomó dolgot, amire ennek hiányában nem lenne szükség.

"Akkor tegyük fel hogy van egy országok között átívelő blockchain hálózatod."

Amit itt felvázoltál, az egy központilag adminisztrált, elosztott, hash chain alapú rendszer. Erre blockchaint alkalmazni pont olyan, mintha egy, csak a városban, max 50-nel használt Smartra felraknád egy Le Mans LM1 versenyautó spoilereit: csak lassabb és instabilabb lesz, meg zavarja a kilátást, semmi értelme.

DRM is theft

(#148) opr


opr
veterán

Latom, megjottek a csillogo szemu hivok is. ;]
Sracok, nagyon egyszeru, van rengeteg startup, aki azzal probal penzt keresni, hogy blockchain-re akar rakni valamit, relative kis penzzel is be lehet szallni ezekbe, ha ennyire hisztek benne, miert nem teszitek meg?
Hiszen az egesz emberiseg ezen fog mulni, hogy sok blockchain lesz-e, nem? 5-10 Matyiert mar be lehet fektetni ezekbe a bizniszekbe, hajra-hajra!

Ami nagyon fontos: Semmikeppen ne higgyetek a forumban annak a ket embernek, aki konkretan dolgozott mar ilyennel, latott mar forraskodot, epitett mar halozatot es objektiven felmerte, hogy van-e ertelme az egesznek. Gondoljatok bele, hat mi lenne a vilagbol, ha a szakemberek beleszolhatnanak barmibe? Kaosz es katasztrofa bazmeg, inkabb gondolatkiserlet szintjen se foglalkozzunk ezzel az apokaliptikus nezettel, jobb az, ha ugy van, mert a haver meg a random website megmondta. :K

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#149) Weareus


Weareus
addikt

"Négy éven belül kifulladhat a blokklánc projektek 90%-a."

Ez a topik előbb ki fog. ;] ;] ;]

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#150) Dyingsoul válasza Tanisz (#83) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Néhány sor végéről hagytál le smiley-kat.

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#151) muszurkefal


muszurkefal
aktív tag

Régi topik, de egy állami blokklánc esetén hogyan oldod meg a hálózat decentralizáltságát, kik lesznek a node-ok? Ha állami szereplők, akkor adtál egy pofont a sz*rnak, ugyanúgy centralizált marad a rendszer, aka engedélyköteles blokklánc.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.