Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#46) Aljasvip


Aljasvip
senior tag

Az ASUS B350-PLUS véleményemhez hozzá fűznék még három dolgot, ami a tegnapi és mia nap szenvedései következtében friss élmény. Előzetes: Nemrég cseréltem az 1600X-emen CPU hűtőt, mégis 50 fok IDLE a "processzor". (CM Hyper TX3 (hamarosan aprón) -> Scythe Mugen 5 RevB)

1) Az ASUS lap nem a procitól szedi a CPU hőmérsékletet. Ennek több oka is lehet, egyrészt a "Tdie" szenzor által közölt adatok tényleg csak pillanatnyi értéket adnak, másrészt ott van ugye az X-es procikhoz járó +20°C-os ráadás (így lesz a Tctl, a nép felháborodása előtt csak ezt közölte a BIOS a programokkal), amit az AMD az "agresszívabb cpu hűtő profilozás" jegyében ránk hagyott.
Na most az ASUS erre azzal felelt, hogy egy külön szenzort raktak a CPU mellé, és azzal vezérlik a ventilátorokat. Ezzel csak az a gond, hogy hiába bekapcsoláskor a 33°C-os (Tdie) proci hőmérséklet, a venti vezérlésre választott szenzor 40-et jelez, ami szépen lassan felkúszik 45-re. Játszadozás után (max 65°C) pedig nem képes vissza térni 46...50°C alá, ergó egy nem elég finoman beállított ventilátor vezérléssel járhatnak szépen a szegény légkavarók, az életben nem fog az alaplapi "CPU" szenzor hőmérséklete lejjebb menni. Próbáltam 10 percig maxon járatni a ventiket, rá se hederített, pedig folyamatosan 33°C a "Tdie", az alaplai "CPU" szeznor kényelmesen elvan 47°C-on.
Ez a hőmérséklet probléma korábban is fenn állt, ezért cseréltem hűtőt, de ezek szerint nem az volt a hibás végig.

2) Az ASUS-nak van egy szuper "AI Suite 3" nevű programja, ami tuningra, venti profilozásra, és egyéb nyalánkságokra (mintha egy mini BIOS lenne) tényleg tökéletesen alkalmas, egyébiránt pedig egy bughalmaz. Kezdjük ott, hogy ha túl gyorsan váltasz a menüben (Fan Xpert, Fan LED, stb között) akkor kifagy a program, de van amikor a szenzorok jelei beragadnak egy szinten. A program alatt lévő vezérlők ettől működnek, de újra kell indítani a gépet, ha módosítani akarsz valamit.
Mindezek ellenére ez a program jó a ventik profilozására, tudsz akár olyat is állítani, hogy adott hőfokig meg se moccanjon az adott ventilátor. Ezt a szuperokos UEFI BIOS-ban például nem lehet, ezért hatalmas plusz pont a programnak.
Na most ugyanezen szenzor "beragadás" miatt gondoltam újra rakom a programot. Nos, nem lehet. Fórumok tucatjai szólnak arról, hogy uninstall után egy a ROG fórumon linkelt programmal, csökkentett módban registry clean-t kell csinálni, különben nem tudod majd újból telepíteni.
A link persze halott, így most itt vagyok a bénán profilozott ventikkel (szerencsére szinte nincs hangja a gépnek), és keresem a megoldást fél napja.
Tudom, hogy van SpeedFan, és hogy "eccerű" (alig 10 dolgot kell csak beállítani egy egyszerű hőfok-fordulatszám diagram helyett) használni, de a gyári progi is erre lenne, ha működne.

3) ASUS EZupdate. Csak 1 klikk és megkeresi a driver frissítéseket, és telepíti is.
Jól hangzik? Igen. Működik? NEM.
Na jó, azt hozzá kell tenni, hogy valójában 3-4 hét késéssel működik az elméletben a webre csatlakozó és ott frissítés után keresgélő program. Ilyen szorgalommal érdemesebb személyesen nézni az alaplap oldalát, vagy egy malware telepítős progira bízni a driver frissítést (igen, rád nézek, Driver Booster).

Elnézést a sok kesergésért, úgy gondoltam másnak is hasznos infó lehet

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.