Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) arn válasza Alogonomus (#49) üzenetére


arn
félisten

Felejtsd el a jatekokat… gpgpukent vannak itt hasznalva. Az szamit a usernek, hogy teljesit a kreativprogramja, marpedig a pugettesztekbol erosen igy tunik, hogy a toppck (cpu + kartya) is lotavolban vannak.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#52) tDr1v3r válasza martonx (#36) üzenetére


tDr1v3r
veterán

Itt nincs hitvita. 8K videovágáshoz, Photoshophoz, Lightroomhoz ez valszeg jobb gép lesz mint bármi más ennyiért. És akkor még nincs is figyelembe véve az akkuidő meg a gép mérete...

Játszani meg nem Mac-en kell, sose volt arra való.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#53) Petykemano válasza arn (#50) üzenetére


Petykemano
veterán

"es nem 500-800 eur lenne egy mainstreamnek nevezett proci (hanem 3-400, mint elotte sokaig), es valoban 500-700 euroert adnak utokepes videokartyat es nem 1000-2000ert. Mas lenne az osszehasonlitasi alap, az apple csak ezert versenykepes arban."

Ez egy remek megfigyelés.
Sajnos a végeredményen nem változtat, de egyetértek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#54) sb válasza Skyline15 (#40) üzenetére


sb
veterán

Talán nem itt, hanem a másik topicban volt róla szó, hogy ez több éves kérdés és ugyanerre ment volna az AMD is. Volt gpgpu, APU, HSA, Fusion.

Tök ugyanez volt a kérdés.
Ott volt a pár 100GFlops cpu-d és mellette egy dgpu meg sokszor egy igpu ami önmagában parlagon 1Tflops volt már akkor. Ma meg 2-2.5 (itt meg 5-10TFlops, még ha Abu épp azt is írja, hogy ennek csak egy része használható ki bizonyos feladatokban) van intergrálva. Dgpu-ban meg a 10-20TFlops tartományban mozgunk.

Annak kihasználására viszont sw-t kellett volna drágán és nehezen fejleszteni. Nem mentek bele, ottmarad az 1-2TFlops (meg a többi) kihasználatlanul. Akkor épp cpu fejlődés se volt, azóta lett, de ahhoz képest vicc. 0.1-0.2GFlops-ról felugrottunk 0.5 körülre? Remek.

Tehát a kérdés tök ugyanaz volt mint ma is. Hw vs sw.
És ezt nem értik sokan itt is, hogy "hogyaf*szba lenne ez erős 10W-ból"? Hát úgy, hogy a kraft nagy része kijön belőle amit sw nélkül PC-n nem látunk. Pedig ott van soksok éve abban is tranzisztorban.
Az már mellékes, hogy nem is 10W-ról van szó, hanem 30-40/cpu/gpu.
Egy sz*ros Intel IGP volt 10W és 1TFlops.... 5 éve.

[ Szerkesztve ]

(#55) sb válasza Alogonomus (#30) üzenetére


sb
veterán

Egyes speciális célpiacokra jó

Megfordítom:
1. Egyes speciális célpiacokra NEM jó, mert nem oda tervezték: játék. Itt sokan ebből indulnak ki, de a userek nagy része meg szerintem nem. Minden másra meg jobb.
2. Ha a játék szerinted a mainstream igény akkor meg arra a konzol a célspecifikus megoldás. 150k-ból kapsz egy olyat ami sokkal jobb a célra mint a 800k-s M1 vagy egy önmagában 300k-s dvga...
Talán az 5-1000k-s dvga meg még mellé a gép az jobb lenne nála, de ezt még hangosabban röhögjük ki akkor az M1-ek árazása mellett.

Esetleg tovább bonthatjuk a játékon kívüli felhasználást ha szükséges:
- Minden másra: office+web+passziánsz bárm ielég. Ez a 2/2-es Celeron terepe, vagy egy 50e-es telefon is megtenné erre a célra. Nem a Mac árazásához való ez tény, de igazából semmi máshoz sem illeszthető ezeken felül PC fronton sem.
- Power user/WS jellegű használat: Photoshop/videó/fejlesztés/egyéb "power" munka: Ide minden kraft kell. Ide megint pont a PC nem jó semmire: hiába teszel bele 10-20TFlops dvga-t... semmire nem mész vele kb. ehhez képest. De ezzel már árban sem vagy előrébb megint a horror M1-ekhez képest.

[ Szerkesztve ]

(#56) gliskard válasza Alogonomus (#49) üzenetére


gliskard
senior tag

Részben igazad van, de vedd figyelembe a tipikus felhasználási módot az M1-nél és az RTX 3060 esetében. Az egyik munkára van a másik főként játékra (bár az eladások kalapján inkább bányászatra ami szintén munka). Banánt hasonlítasz körtével (szerintem)

PC-n megszokott játékok esetében az M1 nem fogja hozni azt a teljesítményt amit a GPU elméleti adatai alapján várható lenne. Más a célcsoport akiknek az igényeit figyelembe vették.
Viszont az Apple Arcade keretében az ARM-os Mac-ek is kapnak támogatást és futni fognak az iphone/ipad játékok a mac-ekekn is nem csak az apple tv-n. Ezek persze nem a PC-én megszokott AAA kategóriásak, de a hétköznapi igényeknek megfelelnek. Akinek több kell az vesz konzolt vagy gémerPC-t.

(#57) paprobert válasza arn (#50) üzenetére


paprobert
senior tag

Egyetértek. Olyan időszakban érkezik az Apple chip, amikor a teljes PC iparban annak kell örülni, ha a következő generáció épp nem lassul per $.

Ettől függetlenül látni kell, hogy az Apple nem garasoskodik normális node-ot használni, valamint a tranisztorbüdzsével sem fukarkodott. Szóval nem csak a markukat tartják, mint a többiek, hanem adnak is cserébe egy jó karakterisztikájú rendszert.

#49 Alogonomus
Erre a GPU-ra egy "áramvonalas" (és ezáltal takarékos) gyorsítóként kell gondolni, nem egy robusztus, mindenes gaming GPU-ra.
Ezért hatékonyak általában a mobil chipek, ezért volt hatékony anno a Maxwell, és ezért nem annyira erős gaming-ben ez a mostani megoldás.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#58) Petykemano válasza sb (#54) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem de, pontosan erről szólt volna.

Persze alapvető különbség és nehézség, hogy ha a szoftverkörnyezet nincs a kezedben. Egy integrált hw-sw gyártó megteheti, hogy a szoftvereihez a leginkább passzoló hardvert tervezi, és azt is hogy a hardveres fejlődéshez igazítja a szoftvereit.

Külön hardver és szoftver fejlesztők esetén mindig fennáll az egymásra várás:
- minek adjunk ki több magos processzort, ha nincs is szoftver, ami több magon futna?
vs
minek fejlesszünk többszálas szoftvert, ha a többszálas processzorok penetrációja csak XY?

És ez nyilván pontosan így van minden más fixfunkciós hardver esetén is.

Az AMD vagy akár az Intel esetében az lett volna járható út, hogy kvázi ingyen adják az extra hardvert, hogy terjedjen. A felhasználók eleinte persze nem arra használják, mint amire a cég kívánná használni, de muszáj lépni, különben soha semmi nem fogja használni.

Annak idején azt vártuk, hogy az AMD esetén a "vivő frekvencia" a gaming APU lesz. Tehát hogy majd kiad olyan APU-kat, amelyben mind erősebb az IGP és olcsóbb, mintha ugyanazt két külön hardverből tennéd össze. Ezzel az erős IGP koncepció megkapaszkodik a piacon, eleinte azért vennék a vásárlók, mert gaming, de aztán majd elkezdenek jönni rá a jelentős számítási teljesítményt kihasználni képes szoftverek is.

Ez mégsem következett be. Egyrészt az OEM-ek nagyjából ott gáncsolták az APU-kat, ahol tudták. (1 memória modul)
És az AMD is leállt az APU-k fejlesztésével (a semicustomon kívül)

Az Intel biztosan elkövetett hibát, amikor piaci szegmentáció miatt nem engedett terjedni bizonyos utasításkészleteket, de ott pl mindig volt IGP, tehát volt penetráció. Utoljára mintha lett is volna valami Adobe-s bemutatójuk. de hát hm.

Én két lehetséges utat látnék:
- a MS fogja magát és az X-box chipből készít egy általános célra használható Windows notebookot.
- az AMD/Intel fogja magát és készít egy sajátmárkás gépet (notebook + minipc), amit az AMD store-ból lehet rendelni és ami általános célra is legalább annyira jól használható, mint játékra de olcsóbb. De őszintén szólva nem hiszem, hogy ezzel komoly piaci penetrációt lehetne elérni. Általában elhasal azon, hogy a form factor és a prémium kialakítás miatt drágább, mint valami Acer noti és csak néhány fan veszi.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#59) sb válasza paprobert (#57) üzenetére


sb
veterán

Ez kicsit olyan mintha mindenki minden IS szeretne egy gépen optimálisan használni.
Ha erős akkor vágjon videót, játék is menjen rajta flottul. Közben legyen 5W a fogyasztása, ha dokkolva tudja és telefon méretű az se rossz.
De persze ha nem bővíthető az is gáz, legyen 10000 féle hw-ből összelegózható.

És utána csodálkozunk, hogy elvérzik. Pedig elég egyszerű a piac felosztása, csak szét kéne nézni:
1. Van mobiltelefon, azzal telefonálunk.
2. Van konzol: játszunk vele és nem meglepő, hogy 1000 féle hw-re optimalizálni nem tudnak/drága, így a konzol sokkal hatékonyabb mint a PC.
3. És most itt van ez: kisfogyasztású mindenes: optimalizálva. És power felhasználásra dedikált gyorsítókkal és sw-kkel ami megintcsak nagyon optimalizált használatot jelent.

Mindenre van jó megoldás. A köztes, "mindenre jó" meg necces mert nem tud elvben sem mindenre jó lenni.

Pl. autóból ez feltűnik a közönségnek, hogy városba nem pickupot vesz 28L fogyasztással és 6m-es hosszal parkolni. Munkára, szállítani, vagy szántani a földeken meg nem Smartot.
De a hasonlat ott ér össze, hogy a kettő között sem fog semmit venni abban a reményben, hogy parkolni is könnyő, 5L-t eszik, de a faház is ráfér és szánt is majd.
(Bár erre születtek a városi terepjárók... lehet, hogy ott sem teljesen egyértelmű a userek helyzetértékelése. :D)

(#60) <Lacy85> válasza martonx (#18) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Aha, feléből.
Ha abból indulok ki, hogy tavaly már a sima M1 is ott volt az i9-es MBP nyakán teljesítményben, akkor igen, biztosan tudsz venni olyan gépet féláron, ami felveszi a versenyt az M1 Max-szal. :D
Meg gondolom a féláras gépben ugyanilyen kijelző, trackpad, hangszóró van. Ugyanilyen üzemidővel.
Ne vicceljünk már. :))

(#61) sb válasza Petykemano (#58) üzenetére


sb
veterán

Persze. Tök egyértelmű, hogy tyúk-vagy tojás esete volt.
És az is, hogy nincs ingyen... sose volt, nem is lesz. Sőt, abban is igazuk volt, hogy az sw oldal messze drágább mint a hw így ez egy kifejezetten költséges irány lett volna.

De valahol el kellett volna kezdeni. Ez olyan kérdés volt aminél mindkét oldalon költség van. Az is az, ha sw-ben beleteszed, meg most indirekt módon látjuk mekkora "költség" (veszteség) lehet ha nem tetted bele és a hw-d parlagon maradt.

Itt vitatkoznék egy kicsit, én a gpgpu/heterogén sw fejlesztés költség oldalán látom ahol elbukott. A hw nem lett volna az, ott volt végig benne. 1-2TFlops APU-kat kaptunk, koherens memóriával, akkori, normál áron, 0.05-0.1TFlops cpu-k mellé drótozva. Ott volt, legyártották, megoldották a koherenciát... aztán megvetted és nem tudtad használni. Pedig látható a számokból, hogy nagyságrendi ugrás lett volna a legkisebb IGP-kkel, lassú ramok mellett is.

A játék egy jó kerülőút lehetett volna de alapvetően nem fő irány, mert ez másra lett volna hasznosabb. És ram sávszélesség irányából meg kifejezetten rossz választás volt. Plusz játékra már volt egy dgpu-d akkor 4-5TFlops-szal. Ha az ígéretek szerint vmi heterogén módon hatékony algo-t tesznek a +1TFlops-ra, ami nem tud kizárólag gpu-n futni, hanen cpu-val együtt hatékony az lehetett volna még extra. Volt is ilyen ígérve de nem jött sw oldalon.
Ezen felül meg a "minden másra" kellett volna berobbantani, ahogy jött (nagyon) gyors jpeg dekódoló meg volt hibrid HEVC dekóder próbálkozás és társai.

Vicc, hogy volt egy heterogén chiped és ha mondani kéne valamit ami használható volt abból az időből akkor előbb ugrik be az Intel QuickSync mint bármi más Fusion sztori.
És miért? Az sw támogatás miatt...
(Még egy rövid sztori: nemrég bekapcsoltam és a hw encode-ot NAS-on és egyből ment az AMD AMF-fel. Ezt még Llano-n próbáltam először az elődjével és opciók között se volt 5-6 éve. Aztán bekerült de nem ment, ment de hibával elszállt, stb... évente ránéztem és hagytam a francba. QuickSync végig volt és működött. A csodálatos HTPC alapnak számító APU helyett akkoriban váltottam egy alap Pentiumra és többet adott a támogatás miatt.)

Egyébként ha már költség: most is téma az Intel big-little-nél, hogy drága és "nehogymá' a programját írja át a kedves fejlesztő". Valójában meg ez teljesen egyoldalú gondolkodás. Sw nélkül soha nem lesz kihasznált hw vagy architekturális megoldás. És anélkül, ill. váltások nélkül soha nem lépünk előre igazán nagyot. Ez megy 20 éve, ne nyúljunk az x86-hoz, ne nyúljunk a több maghoz, stb... de muszáj. Sw oldalról. És mivel a gyártást olcsóbb volt tolni maradt a hw-sw bebetonozás. De ha nem lenne ennyire beégve az egyoldalú gondolkodás akkor felmerülne, hogy a fejlesztő is motivált kéne legyen és így költséget kéne vállaljon.

Ha valami 1 nagyságrenddel tud gyorsabban futni mert kihasználom a gpu-t, akkor az én sw-m bealázza a többit. Vagy ha eddig vettek alá 10x (legyen 3x valós különbség) vasat most meg 1x kell akkor ugyanolyan gyors lesz de jóval olcsóbb hw költséggel. Tehát ő is vastagon nyer vele. Ez viszont fel sem merült soha, hogy sw oldalról is lehetne költségvállalás előnyökért cserébe és nem a hw gyártónak kell mindent IS kitalálnia, megtolnia lentről.

(#62) <Lacy85> válasza Alogonomus (#49) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Valószínűleg nem gamingre veszik a MBP-t, hanem munkára. Ebben az esetben meg bőven hozza az elvárt teljesítményt.
Játéktesztek emlegetése kb. olyan, mintha a Lambo-t ekéznéd, mert autópályán megy 300 km/h-val, de szántóföldön csak 30-at tud. Mert nem oda van tervezve.

(#63) Alogonomus válasza sb (#55) üzenetére


Alogonomus
őstag

- Power user/WS jellegű használat: Photoshop/videó/fejlesztés/egyéb "power" munka: Ide minden kraft kell. Ide megint pont a PC nem jó semmire: hiába teszel bele 10-20TFlops dvga-t... semmire nem mész vele kb. ehhez képest. De ezzel már árban sem vagy előrébb megint a horror M1-ekhez képest.

A gond az, hogy az Apple valójában főleg pont csak a grafikusoknak/videovágóknak igazán erős opció, mert az Adobe veszi a fáradtságot az optimalizálásra. Ez viszont egy eléggé szűk réteg. Az emberek nagy része divattárgyként (réteghez tartozási igényként) veszi az Apple termékeit.

A "fejlesztés" alatt kb. mindent lehet érteni, de a szoftverfejlesztő stúdiókban én inkább x86 gépeket látok, nem az Apple ARM alapú gépeit. Persze a bizonyos típusú fejlesztésekhez szükséges grafikusok, animátorok ott is inkább Apple gépeket használnak, de ők vannak kevesebben.
Szóval szerintem sokkal nagyobb a piacnak az a szelete, ahova nem az Apple ökoszisztéma a jobb választás.

(#64) sb válasza Alogonomus (#63) üzenetére


sb
veterán

A gond az, hogy az Apple valójában főleg pont csak a grafikusoknak/videovágóknak igazán erős opció, mert az Adobe veszi a fáradtságot az optimalizálásra. Ez viszont egy eléggé szűk réteg. Az emberek nagy része divattárgyként (réteghez tartozási igényként) veszi az Apple termékeit.

Ez akár igaz is lehet, de ezzel nem tudok mit kezdeni. Ha szar lenne ez a koncepció akkor azt mondanám oké, de attól ha esetleg valaki hülyeségből veszi, vagy épp a színe miatt, az még nem változik meg, hogy nagyon erős lett és bőven konkurencia feletti az adott szegmensre.

Hogy kinek van rá szüksége az viszont egy érdekes kérdés. Nyilván nem vág videót éjjel-nappal sok user de néha meg jó lenne nem vért izzadni. Nekem is az volt az első amikor megláttam az adatokat, hogy k*va jó lenne:
1. A hatékonysága a napi pötyögésre, átlagmunkára. Akkuidő, körítés, stb...
2. És néha a spec funkciókra, vágás, egyéb.
De ha ezt egybeveszem akkor 95%-ban malmozni, még ha a többi extra ki is használható overkill a teljesítmény és az ára is.

Megfordítva viszont az is felb*sz mikor a desktop x86-omon kéne félévente videót vágni és akkor csak a sz*pás van vele. Ez nyilván félig az én hülyeségem is, mert nem vagyok tisztában vele mi-mivel megy, mit gyorsít, stb... de nem is leszek mert csak félévente kell. Itt PC-n bosszantóbb volt akkor is ha a desktop csak 3-400k lehet kb. (És ez az "érzés" PC-n nagyon régi ismerős. , hogy minek van. Érzem amikor bepattintom a PCIe 4.0 SSD-t és nem látok belőle semmit. Amikor APU-t kaptunk és semmit nem gyorsított. Amikor hw dekóderre várok 2 genen keresztül HEVC-re. Amikor jön egy új, szuper API ami megold vmi látványos dolgot aztán 2 év múlva egy szar lesz belőle miközben konzolon rég megvan. Közben meg mobiltelefonon(!) HEVC-t nézel 2 éve és videót vágsz úgy, hogy nem fagy be a viewport 3fps-sel. Stb, stb...)

De ha már hozok mindig autós példát akkor ide is illik annak a kérdése kinek legyen? K*va drága az üzemeltetés, üzemanyag, karbantartás, amortizálódik, stb... bárhogy kiszámolod egy pénznyelő. Cserébe 99%-unk nem megy vele napi 200km-t, hogy azt mondjuk szükségünk volt rá, megérte. Máshol van a hasznossági szint. Ha napi szinten nem is kell, de ügyeletre kell vinni a gyereket sürgősen évente 1x (csak példa), vagy 3 hétvégente kell egy utazáshoz, kiránduláshoz, nagyihoz menni akkor meg sokkal szarabb lenne nélküle.
Nem a hw/ár áll egymással arányban, hanem a szolgáltatás/ár. Viheted, vághatod, nem kell google-zni 3 napot.

A "fejlesztés" alatt kb. mindent lehet érteni, de a szoftverfejlesztő stúdiókban én inkább x86 gépeket látok, nem az Apple ARM alapú gépeit. Persze a bizonyos típusú fejlesztésekhez szükséges grafikusok, animátorok ott is inkább Apple gépeket használnak, de ők vannak kevesebben.
Szóval szerintem sokkal nagyobb a piacnak az a szelete, ahova nem az Apple ökoszisztéma a jobb választás.

Nem mondom, hogy nagy a rálátásom de amit én látok kisebb szeletett ott van Mac. És egyre több. De épp nemrég írták nálam jóval inkább benne lévők, hogy tendenciának látják szélesebb körben is. Általánosságban a platfromfüggetlenség miatt is irány szerintem, hogy nem x86 only a fejlesztés. Sok szoftvernél azért elvárás, hogy mobilon is legyen valami. De ettől függetlenül is úgy tűnik, hogy fejlesztési környezetnek is kedvelt.

[ Szerkesztve ]

(#65) Teasüti válasza Alogonomus (#44) üzenetére


Teasüti
nagyúr

(#66) emvy válasza <Lacy85> (#60) üzenetére


emvy
nagyúr

Szerintem _ebben a mufajban_ nincs, ami megkozelitene. Vannak mas laptopok, amik masban erosek. Peldaul ott van a frame.work, ami szerintem fantasztikus - otthon cserelheted akar a kijelzot, stb.

while (!sleep) sheep++;

(#67) SindaNarmo válasza sb (#64) üzenetére


SindaNarmo
tag

Ha nem mac/ios a fejlesztés fókusza, akkor kb tök mindegy a platform. Szerintem semmivel sem vagy előrébb egy mac-kel. Ha fejlesztesz szerintem úgyis dokkolva használod a 95%-ban szóval üzemidő tök mindegy, Monitort is raksz rá, szóval a kijelző is.

[ Szerkesztve ]

(#68) sb válasza sb (#64) üzenetére


sb
veterán

Kihagytam, hogy életemben nem volt Mac-em. És amit képviseltek + a zártság rohadt ellenszenves volt mindig. De most úgy látom, hogy itt valódi értéket tettek le adott árért amit vagy én is tudnék hasznosítani, vagy ha továbbra sem, akkor is látni vélem az a pluszt ami miatt simán értem, hogy másoknak ez lehet a jó alternatíva és megéri nekik.

Nyilván az is közrejátszik amit fentebb fejtegettünk: hogy erre várok PC-n is régóta, de csak a sz*patás jön a hw-k kihasználása és optimalizáltság terén.
Aztán alulról, mobilon android felől is már ez a szellemiség terjed (nyilván kényszerűb kell optimálisabbnak lennie), még ha ott pont egy széttöredezett alapról is próbálnak csodát csinálni.
Mellé meg jön a türelmem elfogyása, használható sw-ket akarok, fejlődőeket és ez x86-on nem jön.

(#69) <Dénes>


<Dénes>
csendes tag

Azt honnan lehet megállapítani, hogy egy adott Apple MBP modellben milyen M1 Pro chip van - olyan, amiben 2 mag le van tiltva avagy nincs?

(#70) strogov válasza sb (#68) üzenetére


strogov
senior tag

"Mellé meg jön a türelmem elfogyása, használható sw-ket akarok, fejlődőeket és ez x86-on nem jön."

Vigyázz, öregszel! :) 15 éve még magamnak fordítottam mindent. Kernel-től a gnome-ig minden egyes komponenst forrásból. Patch-eltem, néha javítottam is. 10 éve android-ot hackeltem (G1). Ma meg iphone-t használok, és azon filózok, hogy kéne egy M1-es mac mert tele a tököm az önszopatással. C-t meg 8 éve nem is láttam.

Öregszünk, nem játszunk, és aki nem játszik az egyre gyakrabban jut arra, hogy minek szopatom magam a win-nel?
Másik oldala, hogy aki öregszik az többet is keres (12 év alatt 8x-os a nettóm), és megtanulja az idő-pénz, a szabadidő meg megfizethetetlen összefüggést.

[ Szerkesztve ]

(#71) arn válasza Petykemano (#58) üzenetére


arn
félisten

Annyit kellene csinalni a msnak, hogy az xboxra csinalna egy windowst… kiserletnek boven megtenne, es lenne olcson gaming pc.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#72) arn válasza sb (#61) üzenetére


arn
félisten

Az amds apuval tobb koncepcios problema volt:
* nem csinaltak kozbenso lepcsot. Senkinek nem lett volna gondja vele, ha az aktualis programok a cpun megfelelo sebesseggel futnak. Ha vki elore akar lepni, az a min, hogy amig nincs ez a ficsor hasznalva legalabb olyan sebesseggel fut, mint a hasonlo aru konkurencia. Innentol johet a masodik lepcso, de ez az egyet elore, kettot hatra, eladhatatlan.
* a swes korites hianya, ezt a gyartonak fel kell vallalni, hogy penzt invesztal huzocimekbe. Ezt pl az nv sose hagyja ki.
* az amdnek nincs trendteremto ereje… sot igazabol kb senkinek sincs a pcs piacon, mert szettoredezett. Nagyobb cegek neha at tudnak vinni dolgokat, de max technikai szinten, de ezt nehez becsomagolni, es eladni laikusoknak.

Az applenel ez mind adott… sot en abban sem vagyok biztos, hogy megreked ez a power user szintjen. Anno az iphonenal is azt emlegettek, hogy ki vesz 500ert telefont. Manapsag az a kerdes, hogy ki vesz 3x ennyiert, a tehetosebbje megveszi 1000ert, es a szegenyebbek orommel adnak ki 500at egy budgetebb keszulekert. Pcnel regota megy az arak felfele hajtasa, az apple hulye lenne nem felulni erre a hullamra, es tobb profittal adni a cuccait.

En igazabol mindig ruhelltem a szepen becsomagolt apple cuccokat mogottes plusz nelkul, de most tenyleg nem szarral doballoznak, eveket adtak a pcs piacnak notebook fronton, szvsz a desktopra is ra fognak fekudni. Lehet nem is a mostani generacio fog utni, mert ez inkabb felpumpalt verzioja vminek, hanem ha mar eleve meg szelesebb skalazhatosag az alap (m2 akarmi).

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#73) xsjado93 válasza arn (#71) üzenetére


xsjado93
senior tag

Az xboxon egy módosított windows fut amúgy, szóval már létezik ;)

Your life is a lie.

(#74) arn válasza strogov (#70) üzenetére


arn
félisten

En szivesen elmolyolgatok a retro pckkel, ha van egy kis idom, ott a win98ra az osszes drvt felrakni is kihivas, vagy osszeimadkozni harom hangkartyat egy dosos gepben. :DDD

de amugy igaz, az eszkoz, ami nem hobby, az mukodjon, mert ha nekem linuxnal nem az bsza fel az agyam, hogy nem lehet megoldani, hanem akcio van, es vmi nem mukodik, es azt meg oldani lehet 2x annyi ido. Igaz legalabb megvan a lehetoseged megtenni, mashol meg vagy muxik, vagy nem.

A pcs piacon mindig a masikra varas es mutogatas megy, es amig csak finomitgatni meg kicsiket elorelepni, ok, de ha nagyot ugrani abbol mindig buko van a nem megfelelo osszehangoltsag miatt. Apple siman le tud tolni a piac torkan nagyobb ugrasokat.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#75) arn válasza xsjado93 (#73) üzenetére


arn
félisten

Ugy ertettem hivatalosan felvallalni… nem mellesleg azzal a ms egy hasonlo piacra lepne be, mint az apple. A pcs gaming piac nagy reszet behuznak, de a konzolon is nagyot szakithatnanak az atjarhatosaggal. Eleg lenne haromevente frissiteni, a szolgaltatasokbol meg kaszalni - a kiszamithatosag es a lepcsok itt fontosak lennenek, mert a programok egy konkret hwt celoznanak.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#76) Alogonomus válasza strogov (#70) üzenetére


Alogonomus
őstag

Attól, hogy az embernek az idő előrehaladtával egyre több elkölthető pénze lesz, még nem kell el is költeni azt a pénzt "fölöslegesen". Ha mégis választanom kellene, akkor viszont sokkal inkább vennék 600 ezerért egy ASUS ROG Zephyrus GA401QM-K2317T, vagy 690 ezerért egy ASUS ROG Strix G513QY-HQ007T gépet, mint 680 ezerért egy Apple Macbook Pro 13.3 M1 Z11C0004B laptopot, mert az előbbiekkel a munkaidőn kívül "akár" kompromisszummentesen játszhatok is, míg utóbbival a játszás nem lenne gondtalan élmény.

(#77) 1dude válasza arn (#72) üzenetére


1dude
aktív tag

Az AMD APU -val egy nagy probléma van... hogy gyenge az IGP része. Tudnának ők, ha akarnának (pl konzol chip), de nem akarnak, mert ki venné meg többszörös áron a VGA -kat.

[ Szerkesztve ]

(#78) Teasüti válasza Alogonomus (#76) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Te szándékosan trollkodsz? :P

(#79) kleinguru válasza Alogonomus (#76) üzenetére


kleinguru
addikt

Teljesen jogos a választásod. Mindenkinek mások a preferenciái és ez így van jól :K

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#80) gliskard válasza Alogonomus (#76) üzenetére


gliskard
senior tag

Csak nem mindenki akar PC-n játszani. Nekem is az otthoni PC főként játékra volt, de a jelenlegi vga árak mellett még mindig a régi nem túl combos konfigom van. Illetve már a gyereknél mert a covid miatti otthoni oktatáshoz megkapta az enyémet na meg azért is mert a minecraft, sims, stardew valley, stb. még vigan fut rajta.

Nekem van egy céges 13" macbook pro ami meló mellett bőven elég a saját dolgaimra. Játékra pedig vettem egy Switch-et és egy használt PS4 pro-t. Ez még igy is olcsóbb volt mint egy új VGA.

Ha nem lenne céges noti, akkor lecserélném a régi ipad-emet egy újabbra és vennék hozzá billentyűzetet.
Már kerülöm a win-t meg az egész DIY pc építgetést. Nem akarok ezzel időt tölteni.

Mint ebből látszik nekem máshol van a fókusz és ezzel még sokan így vannak. Neked nem megfelelő az Apple Mac vonal, de ettől még van egy rakat user akinek pont jó, sőt jobb, kényelmesebb mint a win. pl. az USA-ban az ára is elfogadhatóbb és ott még inkább azért veszik mert jól és könnyen használható és nem azért mert státusz szimbólum. Ott az "Apple" volt az iskola számítógép a most 40+ korosztálynak és a Macintosh az a gép ami a kapcsold be és használd PC-t jelentette nagyon sokáig

(#81) arn válasza 1dude (#77) üzenetére


arn
félisten

A kov generacioban rafekszenek, de az keves lesz az m1max ellen.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#82) 1dude válasza arn (#81) üzenetére


1dude
aktív tag

Az ellen lehet kevés lesz, de sokat segithet a VGA problémán.

(#83) #72042496 válasza Alogonomus (#76) üzenetére


#72042496
törölt tag

Épp arról írt, hogy neki ez nem fölösleges, sőt, megéri. Szégyenszemre nálam is hasonló miatt körvonalazódik egy iMac. Pedig én még játszom is, csak arra ott a konzol meg a baszó tévé és hangrendszer a nappaliban.

Neked és sok más embernek pedig ott vannak nyilván a gamer laptopok, mert van aki meg olyanon tolná inkább.

[ Szerkesztve ]

(#84) gliskard válasza strogov (#70) üzenetére


gliskard
senior tag

Egyetértek az egésszel ;)

(#85) subset


subset
senior tag

Többen is emlegetitek az "Optimalizáltságot" - hogy ezt kell megfizetni, meg hogy mások ezt milyen szarul csinálják stb..
Ne felejtsük el, hogy míg almáéknak elég néhány tucat hardverrel ezt megtenniük addig a "kicsipuháék" és "android roboték" 1000x annyi hardver változóval kell hogy számoljanak, ez egy kicsit azért nagyobb feladatnak mondható.
Csúnya is lenne ha nem lenne optimalizálva az áj világ.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#86) gliskard válasza subset (#85) üzenetére


gliskard
senior tag

Ez igaz (és az is, hogy még igy is vannak problémák a kevés hw variáció ellenére) de ez egy választás. Valamit-valamiért.

Anno amikor az apple sorban dobta piacra desktop gépekből a különböző családokat (Lc, Performa, Quadra, stb) és ezeken belül is a különböző konfigokat és meg ezek is többé-kevésbé bővithetők voltak (Quadra 840-hez legalább 5-10 féle video kártyát lehetett kapni és legalább 5-6 cég gyártott mac-ekhez ethernet kártyákat), akkor is elfogadható volt a támogatás (ami gondot jelentett az a megfelelő gép kiválasztása volt). Sőt anno 3th party cégek is kaptak licensz-et mac kompatibilis gép gyártására.

Jobs visszatérésével ezeket mind szanálták és lépésről-lépésre áttértek egy lényegesen szűkebb és erősen kontroll alatt tartott portfólióra. Nem tartom kizártnak, hogy ő már akkoriban a horizontális vállalat helyett erősen vertikálisban gondolkodott vagy ábrándozott. Amikor PC szinten egy kézben van a HW és az OS illetve az alap SW.

Menet közben kiderült, hogy kell saját CPU is mert sem a PPC sem az x86 fejlesztése nem olyan irányba ment mint ami Jobs-nak Apple-nek kellett és kb ugyan ez igaz a GPU-ra is. Ez egyenes út a szűk és erősen specifikus HW-hez, az SW optimalizálása pedig a "szükséges nyűg".

(#87) janeszgol válasza tDr1v3r (#52) üzenetére


janeszgol
félisten

Hat igen. Paran elkerultek azt az infot, hogy ez a Pro szeria. Tehat egy utasitassegedletben gazdagabb SoC, remek kijelzo, hangzas, fogyasztas, zajszint stb.
Valaki irta a felebol dolgot. Hulyeseg! Itt a Pro szerianal mindennek klappolnia kell. Mindennek.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#88) Rinkasime


Rinkasime
tag

Ideje lenne már,hogy az IGP hozzon egy 3080as teljesítményt..igen legyen benne abba az aprócska 1kgos laptopba meg ne legyen meleg sem,elegem van a böszme videókártyákból :D

(#89) r4z válasza Alogonomus (#47) üzenetére


r4z
nagyúr

A toltoje 61W-os, es az full terhelesen, max fenyeron, mindent bekapcsolva is tolti. Jo lesz az M1 tenyleges fogyasztasa max 20W-nak.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#90) hokuszpk válasza arn (#50) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"* a pcs piac nem ulne akkora ganyeban (persze nem anyagilag), ha nem a banyaszok segget nyalnak, es nem 500-800 eur lenne egy mainstreamnek nevezett proci (hanem 3-400, mint elotte sokaig), es valoban 500-700 euroert adnak utokepes videokartyat es nem 1000-2000ert. "

ha tenyleg olyan eros a gpu, mint amilyennek a hir irja, majd jol raoptimalizaljak a minereket aztan felvasaroljak a banyaszok a keszletet.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#91) Alogonomus válasza r4z (#89) üzenetére


Alogonomus
őstag

A gyengébbik töltő 20,3 Voltos 3 Amper mellett, az erősebbik töltő viszont 20,2 Voltos, viszont 4,3 Amper mellett. "the machines typically rated to draw at that maximum of 20.3 volts and 3 amps."

(#92) r4z válasza Alogonomus (#91) üzenetére


r4z
nagyúr

Inteles geprol beszelsz (eleg megnezni a cikk datumat…). Az M1-es Pronak fixen 61W-os a toltoje. Az Airnek ugyanazzal a chippel 30W-os, es meg az is siman tolti az akkut jatek kozben.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#93) sb válasza arn (#72) üzenetére


sb
veterán

Ezzel akkor sem és most sem értek egyet teljesen.

1. CPU-ban gyenge volt az AMD, de épp ennek kiegyenesúlyozására találták ki, hogy bevonják az IGP-t. És jó is lett volna mivel hiába van 20-30% lemaradásuk cpu fronton, ha ott egy 1 nagyságrenddel gyorsabb IGP. Ez lett volna a terv. Értem, hogy "backupnak" kényelmes ha minden IS van de akár vissza is foghatta volna az egészet. Érdekes módon ahogy 8-32 magot be tudnak pattintani a CPU-ba és az egyszálas (IPC+órajel) is oké rögtön még a gpu is kikerült a cpu mellől a Ryzeneknél.

2. SW hiány. Ez így van, csak az kellett volna. Hogy ők tolják vagy az sw készítők... ez már kérdés ahogy másik hsz-ben fejtegettem. Nyilván nekik is kellett volna de az is abszurd, hogy a fejlesztő hátradőlhet azzal, hogy tudna 2-3-5x gyorsabb kódot mert ott a hw, de le van sz*rva.
És ezt látjuk a kihasználatlan IGP-ktől elkezdve a cpu-bottleneckes DX11-en át egészen a szar konzolportokig bezárólag.

3. Ez igaz. De épp ez lett volna a feladat. Ha kijelentjük, hogy nem tényezők és veszett ügy akkor ott rögtön fel kellett volna adni az egészet. Gyárat bezárni és kiadni egy közleményt, hogy ezt csak a zárt Apple tudja megoldani, vigyék a piacot. :)

Értem, hogy szegmentált a piac, de mégis sikerült most is ebbe az irányba lépni. Van konzol AMD cpu+gpu-val. Szivárog át mind a hw mind az sw támogatás oda-vissza PC-konzol között, jön 1-2 platform-megoldás. Szervereknél Xilinx, köv arch cpu(-cache)-gpu intergáció. (NV=arm+gpu). Végül mindenki efelé megy és sikerül is kicsit maguk felé a teret.
Nyilván most van alap amiről el lehet indulni de akkor is ott volt a kész APU.

PC-n soha nem lesz egyszerű mert ez (is) sw oldali kérdés inkább de ez meg nem változott az utóbbi 10 évben. Egyszer el kéne fogadni és ebbe az irányba indulni, a szükséges dolgokat (amit integrálni kell hozzá) pedig hozzácsapni architektúra/hw oldalról.

Az applenel ez mind adott… sot en abban sem vagyok biztos, hogy megreked ez a power user szintjen
Én is csak kövid-középtávon gondoltam. Utána lehet változás. Igazából alulra bárki tudna gyártani, a kérdés az ár ami viszont manapság felfelé megy.

szvsz a desktopra is ra fognak fekudni
Ami M1-ből jön az se lesz már gyenge. Most alulról jobb építkezni. Sok mag, energiahatékonyság a trend mindenhol. Mellé meg náluk ott a maradékra a célhw kihasználva.

(#94) arn válasza sb (#93) üzenetére


arn
félisten

Az elso pont miatt fogadta teljes erdektelenseg. A usert nem erdekli, hogy miert fizessen egy olyan vmiert tobbet, ami jelenleg lassabb.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#95) b. válasza Alogonomus (#76) üzenetére


b.
félisten

2000$ áron egy 300 nit fényerejű WQHD kijelző egy 30 % kal gyengébb proci és egy 200 W TDP-s GPu és az egész 3-6 óra üzemidővel ? teljesen más kategória. ÍJátékra való egy szobába. Ehhez workstation gépeket kell nézni... aki egy maxot vesz az nem gamer laptobban gondolkodik. Alma és körte, kb mint ha egy Ferrarit és egy F12 Volvot néznél össze.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#96) b.


b.
félisten

igaz nem általános összevetés, de azért úgy néz ki nem lenne lehetetlen a játék kihívás:

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#97) emvy válasza b. (#96) üzenetére


emvy
nagyúr

Ez egy használhatatlan benchmark, mobilokra lett tervezve.

while (!sleep) sheep++;

(#98) b. válasza emvy (#97) üzenetére


b.
félisten

remélem elolvastad az elejét abból amit írtam. sajnos ez van az eltérő platformok miatt szóval ha tudsz jobbat ... GFX bench alatt is kb ez a szitu . Jól látszódik az M1 hez képest az előrelépés.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#99) <Lacy85> válasza Alogonomus (#76) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Ezek tök jó gépek. Mármint ha 2-3 óránál tovább nem kell nélkülöznöd a töltőt. :D
De azért vannak ám olyanok is, akiknek a kisebb méret, súly, valamint a 10+ órás üzemidő többet számít.

(#100) Alogonomus válasza <Lacy85> (#99) üzenetére


Alogonomus
őstag

Azért hoztam ezeket példaként, mert strogov kolléga arra hivatkozott a hozzászólásában, hogy: "a szabadidő meg megfizethetetlen". Na a szabadidő minél élvezetesebb eltöltéséhez viszont biztosan sokkal alkalmasabbak azok az x86-os gépek.
Talán nem energiahatékonysági csúcstartók, talán néhányszor 10 dekával nehezebbek, de garantáltan nagyobb élvezet azokkal eltölteni a szabadidődet. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.