Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) emvy


emvy
nagyúr

Szoval azert az Nvidiat nem alazza szenne.

while (!sleep) sheep++;

(#202) vrob válasza arn (#145) üzenetére


vrob
tag

Derekasan helyt áll az M1 MAX ellen egy sima GTX 1660 Super kártya is a maga 336GB/sec memóriasebességével:
[https://www.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=57111]
[https://www.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=60139]
M1 Pro olyan GTX 1650 Super szinten lehet majd.

(#203) emvy válasza vrob (#202) üzenetére


emvy
nagyúr

Shadow of the Tomb Raider - Enthusiast

while (!sleep) sheep++;

(#204) vrob válasza emvy (#203) üzenetére


vrob
tag

Sztem teljesen rendjén van így a jelenlegi paraméterekkel.
Majd a MAC Pro fog alázni, abban nem fogják vissza 100Watt-os pórázzal az M1MAX monstert, ráadásul beleraknak belőle 2őt vagy 4-et is.

[ Szerkesztve ]

(#205) #54625216 válasza Robitrix (#178) üzenetére


#54625216
törölt tag

"A játék teszt azért érdekes, mert az átlag embernek otthonra lényegében egy dologra kell teljesítmény... a JÁTÉKHOZ. "

Ezt a hülyeséget honnan vetted? Az emberek többsége nem játszik desktopon vagy laptopon, mert arra vagy ott a mobil vagy a konzol. Gamer PC-ket már csak egy szűk kisebbség vásárol és ez a réteg a jövőben a game streaminggel tovább fog zsugorodni.

"Ha nem játszik, akkor meg netezni, szöveget szerkezteni, videót nézni, megrendelni valamit egy webshopból beszélgetni valami kommunikációs programmal akár kamerán keresztül a külföldi rokonnal. Ehhez bőven megteszi egy olcsó laptop vagy egy 100 ezer forintos gép a Tesco-ból. Ezért tök felesleges neki akár gaming PC-t venni vagy 500 ezres Apple gépet venni."

Na látod ebben tévedsz nagyot. Az emberek többségének pénze van, de ideje vagy idegrendszere nincs a számítógép ezer nyavajájával küzdeni. Ezért szorították ki sok háztartásból a desktop gépeket a mobilok és a tabletek. Ha pedig egy mobil eszköz teljesítményénél többre van szükség simán kifizetik a többletet az Apple-nek, ha cserébe egy kulcsrakész rendszert kapnak, ami nem szopatja őket.

" Az emberek nagyrésze a munkahelyen se fog videót szerkezteni vagy kiadványt készíteni vagy renderelni vagy egyebek. "

Ebben is tévedsz, mert egyre több helyen elvárás, hogy egy prezentáció legyen vizuálisan is rendesen megszerkesztve és/vagy legyen benne videó és egyre kevésbé hajlandóak milliókat kifizetni külsős cégeknek, amikor házon belül is meg lehet csinálni a töredékéért.
Amúgy meg a youtube, facebook és tiktok idejét éljük, amikor az átlagemberek is szerkesztett videókat osztanak meg eszetlen mennyiségben.
Na most adj a kezébe egy informatikai analfabétának egy windows pc-t premire-el vagy sony vegassal, magyarázd el hogy milyen kodekkel és bitrattel mastereljen, stb.
Vagy adj a kezébe egy mac-et iMovie-val vagy - ha komolyabban gondolja - Final Cut Pro-val, amiben mindent faék egyszerűséggel meg tud oldani és ott a gomb, hogy "upload to youtube", a keynote-ba meg csak drag-and-drop a videó és átméretezi, áteffektezi ahogy kedve tartja.

(#206) arn válasza vrob (#202) üzenetére


arn
félisten

Az kb a sima m1 szintje tobb szempontbol.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#207) arn válasza emvy (#201) üzenetére


arn
félisten

Senki nem is irt ilyet. Foleg nem jatekban. Kreativ alkalmazasokban varok megkozelito szintet.

Vegen mindig a hatekonyabb hw nyer, azt lehet nagyobb valoszinuseggel tovabb skalazni. Meglatjuk desktopra mit hoznak.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#208) moleculez válasza arn (#193) üzenetére


moleculez
veterán

Így van. Angliában vagyok egyetemista. Előadó terem 80% Macbook/iPad. Nehéz, de el kell engedni ilyenkor az árérzékeny balkáni berögződéseket, hogy az Apple cuccok drágák, és ennyi. Azt hogy megbízható azt nem adják ingyen. Mert az vitathatatlan, hogy a just works az sokaknak ér pénzt. Nekem sincs gondom a gépre, majd talán jövőre váltok a következő AIR-re. De most pl az iPad is bőven kiszolgálja az igényeim, főleg billel.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#209) emvy válasza arn (#207) üzenetére


emvy
nagyúr

Desktopra 40/128 CPU/GPU konfig lesz a teteje.

while (!sleep) sheep++;

(#210) gliskard válasza emvy (#201) üzenetére


gliskard
senior tag

nem is játékról volt szó. Azt több helyen írták, hogy az M1Pro/Max GPU-ja közel sem lesz optimális a komplexebb shader-ek futtatására, de nem is a gamer tábor a célközönség. Azokat a játékokat amik futnak iphone/ipad-en pedig élvezhető sebességgel fogja meghajtani. Egyébként ezek a számok szerintem elég jók (még úgy is hogy nem feküdtek rá az optimalizálásra)

(#211) gliskard válasza emvy (#209) üzenetére


gliskard
senior tag

iMac-re elég lesz :D de a MacPro és iMac Pro széria esetében feltételezem, hogy akár 1-4 utas kivitel is jöhet (feltéve ha tudnak valami korrekt bridge-et kiépíteni köztük).

(#212) arn válasza emvy (#209) üzenetére


arn
félisten

Akkor az sanszos, hogy nem egy monolitikus mag lesz :) Azzal konkretan sakkmatt az egesz piacnak tablettol desktopig.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#213) moleculez válasza gliskard (#211) üzenetére


moleculez
veterán

Jah én is várok valami iMac Pro jellegű cuccot. macPro az nem is tudom mi lesz...

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#214) emvy válasza arn (#212) üzenetére


emvy
nagyúr

Egyre kevésbé látom így. A Ryzenek abszolút versenyképesek, pedig egy node-al hátrább vannak. De majd meglátjuk. Először kicsit rendbe kellene jönnie a chipgyártásnak, mert a jelen helyzet sokat torzít a piacon. Például az AMD nem is tud elég gyártókapacitást kapni a TSMC-ről, elsősorban az Apple miatt :)

while (!sleep) sheep++;

(#215) arn válasza emvy (#214) üzenetére


arn
félisten

hatekonysagban nincsenek azon a szinten, es igazabol lenyegtelen miert :)[link]

ahova az amd x magot pakol, az apple tobbet. persze kerdes mennyire skalazodik, de az asztali verzio azert belovi az esszeru keretet (100-120w tdp).

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#216) <Lacy85> válasza Robitrix (#196) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Óóó, szent szar. Már megint egy ember, aki lemaradt 10 évvel és a sznobsággal jön. :D
Amennyiben hasonló minőségű laptopot akarsz venni (Dell XPS, stb.), semmivel nem lesz olcsóbb, mint egy MacBook.
Ha normális AIO gépet akarsz Windows alapokon, az sem olcsóbb az iMac-nél. Az 550 ezres Xiaomi mellett meg bele sem megyek az iPhone vs. Android telókba.
Szóval ébresztő, 2021 van. :DDD

(#217) Teasüti válasza emvy (#191) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ezt mondjuk nem csodálom. Az a lapos, amit Piri néni megvesz százért (most nemtom mennyi a legalja) vagy hozzá vágja a netszolgáltató vmi bundle kedvezménnyel, abban vmi tetű lassú processzor lesz meg egy 5400-as HDD. Power gomb megnyomása után nyugodtan el lehet menni megkávézni mire betölt minden.

Sajnos több ilyen ipari hulladék is megfordult a családban (vhogy engem soha nem kérdezett senki ilyen vásárlási szándéka esetén), és még ha csak böngészésre is használja, vagy engem hivogatni, akkor is durván használhatatlan szinte legalább egy SSD nélkül. Még az se segít amúgy sokat ezeken, mert akkor meg proci limites lesz durván már egy Windows Update is - aztán ott kell hagyni egy másfél órára a gépet, mire összekapja magát. HDD-vel másfél nap. :C
Csoda ha inkább egy 6 colos telefonon matat, ami legalább azt csinálja, amit szeretnénk? :D Legalább abban a kis hátralévő életében ne őszüljön már tovább! :P (Nekem is kijön mindig egy ősz hajszálam, ha vki idehoz nekem egy SSD nélküli gépet...)
Meg tapogatni is könnyebb, mint egerészni szerintem, ha vki ilyen idősen kezdi.

[ Szerkesztve ]

(#218) joey04 válasza <Lacy85> (#216) üzenetére


joey04
titán

Jó, de az apple hatására emelt árat minden gyártó nem tudtad?!

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#219) 1dude válasza joey04 (#218) üzenetére


1dude
aktív tag

Eljön majd az a történelmi pillanat, hogy ez forditva lesz :DDD

[ Szerkesztve ]

(#220) gbors válasza gliskard (#210) üzenetére


gbors
nagyúr

Ahogy elnézem a kevés rendelkezésre álló játéktesztet, valahol a 2060 és a 3060 között lehet az M1 Max - emulációval. Első lépésben érdekelne, hogy változik ez ARM binárisokkal és Metal API-val; aztán persze azt is jó lenne tudni, hogy a shaderek optimalizációval mi vehető ki a cuccból. Remélhetőleg lesz valaki elég elborult, hogy ezt már csak a maga szórakoztatására is megcsinálja (id Software pl. gyanús :) ).

Egyébként a jelen szint is elég használható. Nyilván nem arra való, hogy a 2 év múlva megjelenő Assassin's Creed Cro-Magnont 8K-ban tolja vele valaki, de egy 2060 még mindig egész tűrhetően elpötyög fullHD-ben némi kompromisszumok mellett. Ha valaki a sok content creation közepette néha bepattintana 1-1 játékot, arra teljesen jónak tűnik, még az újabbakkal is. Persze nyilván nem a képernyő natív felbontásában...

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#221) #54625216 válasza emvy (#201) üzenetére


#54625216
törölt tag

És amire a célközönség valójában kíváncsi:


(#222) gliskard válasza gbors (#220) üzenetére


gliskard
senior tag

Nem lesz PC szerű játékplatform, több okból is:

• Apple a saját Arcade platformját favorizálj és erre próbálja terelni a fókuszt.

• Vulkan API az Apple részéről nem élvez támogatást (itt egy egész jó összefoglalás).

• Apple Arcade és a Metal API az iPhone/iPad-re fejlesztők szempontjából kényelmes mert elég nagy user bázist tudnak elérni (iphone / ipad / appe tv / M1 mac).

• Eredetileg Konzolokra vagy PC-re írt játékok portolásához kellene a megfelelően támogatott Vulkan API. De ezzel csak a Mac tábort tudják elérni – ezért rizikós csak ebből remélni a megtérülést (viszont plusz egy platformot jelent amit supportálni kell).

• Metal API nem explicit API mint a Vulkan, ezért lényegesen egyszerűbb használni és az optimalizálás miatt láthatóan elég jól teljesít iphone/ipad/apple tv platformokon – persze nem lesz olyan a grafika mint egy AAA játék esetében, de a casual gémer rétegnek ez nagy részben lefedi az igényeit.

• Aki játszik az a Mac mellé vesz konzolt vagy konzolokat is (usa kollégák és ott élő ismerőseim nagy részének van Switch és PS vagy XBOX otthon)

A fentiek miatt azt gondolom, hogy kisebb projektek esetében lehet cél platform a M1 Mac is, de ezek főként olyan indie csapatok, akiknek a M1 Mac bázis is fedezi a fejlesztési költségeket és a support-ot. Ráadásul ha az adott játékhoz nem kell az egér/billentyűzet kombó, akkor lehet vinni Apple Arcade-re is ami legalább egy nagyságrenddel nagyobb piac.
Szerintem a AAA címek esetében ez megtérülés szempontjából rizikós Mac-re is fejleszteni.

[ Szerkesztve ]

(#223) arn válasza joey04 (#218) üzenetére


arn
félisten

Az applenek van egy regi uzletpolitikaja, hogy egy adott profit alatt nem foglalkozik a termekkel, es azert eleg jol meghatarozza, hogy meddig tudnak lemenni - nem tudom, hogy a mai napig ervenyben van e.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#224) vrob


vrob
tag

Az anandtech tesztek szerint a cpu rész mindent felülmúl már most is, és úgy tűnik még tartalék is lehet benne. Ezek a modellek még nem tudják kihasználni a nagy memória sávszélességet annak ellenére hogy elvileg adott a unified memory. 242GB/sec felé nem tud menni a Max sem.
Így egy későbbi új verzió még további teljesítményt tudhat majd felmutatni. Egyben azt is jelenti, hogy az M1 Pro és M1 Max között minimális lesz a proci teljesítmény különbség ilyen szempontból.

Az sem semmi hogy már 1 core-on 100GB/secet tud. Többszörösét, mondhatni sokszorosát, mint egy AMD vagy Intel megoldás. Gondolom architektúrális különbség, az ARM-ok már évek óta ebben tűnnek erősnek.

A GPU-ról ellenben egyelőre nem látni hogy hasonlóan szárnyalna.
Amennyiben lesz rá lehetőség, nem lennék meglepve ha az asztali vonalon maradnának a diszkrét grafikus kártya megoldásnál.

(#225) gbors válasza gliskard (#222) üzenetére


gbors
nagyúr

Egyelőre biztosan nem, de láthatóan bizonyos keretek között lehet ilyesmire használni már most. Néhány elszórt kísérletre azért számítok, nem is elsősorban azért, mert nagy a megtérülés esélye, hanem azért, mert vannak még olyan stúdiók, akik "megcsinálom, mert meg tudom csinálni" szemüvegen keresztül néznek egy ilyen platformra. Engem is inkább elméleti síkon érdekel, mire képes ez a GPU.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#226) gliskard


gliskard
senior tag

Render teszt - hosszú, de akit érdekel a téma annak érdemes végigfutnia

(#227) arn válasza gliskard (#226) üzenetére


arn
félisten

Mobilfronton nincs sok ellenfele :) de workstation procikkal szemben is jol allja a sarat tobb helyzetben, nehez helyzetben lesznek, ha tovabbskalazzak ezt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#228) gliskard válasza arn (#227) üzenetére


gliskard
senior tag

Igen elég combos 😉

Komolyabb munkára, főleg amikor az idő kiemelt prioritású tényező továbbra is workstation gépek lesznek a megfelelők. Viszont amikor számít a mobilitás, az új macbook pro elég jó alternatíva 🤟🏼

Hagyományos x86/windows vonalon a GPU fejlesztéseket a játék célú felhasználás dominálta és még ma is ez egy kiemelt irány.
Nagyon kíváncsi leszek, hogy az Intel és az AMD továbbra is ragaszkodni fog az eddigi APU tervezési filozófiához vagy ők is lépnek az Apple-höz hasonló irányba? Ez a költői kérdés ráhúzható az egész ARM világra is, bár ott azért erőteljesebben érvényesült eddig is az energiahatékonyságra törekvés és az általános célú számítások támogatása (pl. az nVidia autóipari vonala). AMD/Samsung összeborulás vagy akár a Google SoC tervezési szárnypróbálgatásai esetében is lehet hatása az Apple M1-nek...
De pont az Apple az elrettentő példa is az ilyen irányú fejlesztéseknél, mert láthatóan a HW magában kevés, kell az optimalizálás, kell a támogatás is.

(#229) sb válasza gliskard (#228) üzenetére


sb
veterán

Ahogy fentebb már fejtegettem, az APU-val alapvetően nem lett volna gond mint irány szerintem. Ott volt a cpu-hoz képest jóval erősebb gpu és az integráció is jól haladt. Aztán ott lett volna a HBM ami kilövi az egyetlen gyenge pontot, a mem sávszél problémáját.

De innen kanyarodott vissza az egész arra amit írsz: gaming-gaming-gaming. Csak ezt látta benne mindenki és innentől el lett felejtve. Igazából még a sávszélesség is a gaming miatt kellett volna elsősorban. Általános gyorsításra befogni annyira az sem volt égető.

Sw oldalról eldobták: fragmentált hw és sw, amúgy is macerás fejleszteni és drága.
Addig ez működött is amíg más meg nem csinálta...

Amíg itt ezt látjuk:
DaVinci Resolve (Studio) 17.4: Videobearbeitung mit Apple ProRes auf M1 Pro und M1 Max - 5x faster

Addig ez jön a másik oldalról az utóbbi hetekben. Különösen szerencsétlen szerintem az időzítés annak aki párhuzamosan követi és valamennyire érti ezt a hw-sw összefüggést. Esetleg van tapasztalata már az APU induló idejéből is és látja hova jutottunk el 10 év alatt:
- W11 - AMD szerencsétlenkedés
- Age of Empires 4 im Test: Sorry, AMD, um Radeon kümmern wir uns später

(#230) Teasüti válasza sb (#229) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Miért egy játékot hoztál példának APU oldalról, mikor M1 Max kapcsán Resolve 17.4 újításokat láttunk?
Van Resolve teszt AMD 5700G-re és Intel 11900K-ra is és mindkettővel lehet dolgozni.
Persze nem Prores-ben, de megeszik az összes prosumer kamerából kipottyanó long-gop formátumot (meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam). Ha épp nincs dVGA a gépben, akkor is elvégezhető a munka. M1 (2020)-at meg lenyomják ezek az APU-k Resolve és PP alatt.
Az új Pro és Max meg majd ezután lesz még csak tesztelve. Árakat se tudunk még. A Blackmagic keynote meg nincs kőbe vésve. Majd hisszük, ha látjuk. :)

Amúgy iránynak szerintem nem lenne rossz. Nekem tetszene, ha a low end VGA piac megszűnne és APU lenne mindenhol. Akinek meg kell kraft, neki középkategóriától kezdődne az élet.

[ Szerkesztve ]

(#231) #54625216 válasza Teasüti (#230) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Persze nem Prores-ben, de megeszik az összes prosumer kamerából kipottyanó long-gop formátumot (meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam)."

A long-gop formátumokhoz nagyobb teljesítmény kell, mint a ProRes-hez, hiszen a ProRes-nek (és a hasonló editing formátumoknak) pont az a lényege, hogy nagyobb fájlmérettel kompenzálják a kisebb számítás igényt, azaz a terhelés megoszlik a CPU/GPU és az I/O között, míg a tömörítetlen videónál gyakorlatilag nincs encoding, ellenben nagyon magas az I/O.

"meg gondolom a Red, Canon, stb RAW videót is vmilyen szinten, csak azt én átugrottam"

Az összes formátum közül a RAW terheli le a leginkább a rendszert, mert az gyakorlatilag nyers szenzor adat, azaz a kamera elektronikája nem végez elő feldolgozást, hanem mindent az utómunkára hagy. Így a RAW-hoz nem csak nagy I/O kell, hanem brutális a számítás teljesítmény is, cserébe kompromisszum mentes minőséget lehet kihozni az anyagból, ezért szokták főleg profik használni.

"M1 (2020)-at meg lenyomják ezek az APU-k Resolve és PP alatt."

Erre tudnál valami tesztet linkelni?
(Én nem találtam rendes Resolve összehasonlító teszteket, csak CPU vs. CPU ugyanazzal a dVGA-val, aminek kb. semmi értelme, mert a lényegi terhelést Resolve-ban a GPU kapja.)
Az M1 tele van pakolva hardveres videó gyorsítókkal, így a long-gop videóknál az encoding is célhardverből megy és a formátumnak köszönhetően az I/O is alacsony, ezért különösen érdekelne, hogy egy 5700G vagy 11900K mennyire nyomja le.

(#232) Teasüti válasza #54625216 (#231) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Prores-t hagyjuk is, mert Apple-n kívül másnak nincs hozzá hardvere! :)
RAW brutális lenne? Azért ez enyhe túlzás. A HEVC-nél biztos nem brutálisabb. :N Legalábbis én mikor néztem Cinema DNG-t meg Braw-t összehasonlításnak Pocket4K-ból kiesve anno, mindkettőt vitte gond nélkül az i7+1060 laptop Resolve alatt. HEVC hamarabb megakasztja, mint a fenti kettő.

Ellenben 4K60-ig valós időben játssza az 1060 Resolve-ban. Meg tesztek alapján kb az összes kurrens APU is. M1 is jól kezeli, szóval nem is itt van a kutya elásva. Hanem a render sebességekben ütközik ki, hogy az M1 (2020) az csak egy low power mobil SoC. Mert abban biza a nagyok elhúznak. Amire nincs hardveres gyorsítás, azt bizony nyers erővel kell megoldani. :)

Meg van M1 tapasztalat házon belül is a videós topikban. Kicsit átbogarászod azért látni valós felhasználói élményeket is, hogy egy valós node tree rendes grade-el megfojtja, míg egy dVGA meg se érzi, stb. Zajt szűrni nemigen lehet vele, motion blur-t nemigen lehet vele, stb.
Meglepő módon transzkódolásban (H265 -> H264) is valós idő alatt teljesít, amit egy Nvidia kártya röhögve megcsinál 2x-3x sebességen is.

APU tesztet meg találni Youtube-on Intel vs AMD témakörben. Azok is vannak olyan használhatók, mint az első M1. M1 az a timeline scrubbing-ban brillíroz meg a vágás gördülékenységében, de a show-t igazán csak a dekóderek viszik el. Ahova erő kell, oda erő kell. :) Igaz nem is 25 wattot fogyasztanak, meg nem passzív hűtésűek.

[ Szerkesztve ]

(#233) arn válasza Teasüti (#232) üzenetére


arn
félisten

Volt mar.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#234) #54625216 válasza Teasüti (#232) üzenetére


#54625216
törölt tag

A ProRes-re sok gyártónak van az Apple-n kívül is hardvere, a külső recorderek többsége pl. támogatja.
A HEVC kétségtelenül az egyik legerőforrás igényesebb kodek, de minimális az I/O igénye. A RAW-hoz pedig mind I/O-ra, mint CPU/GPU teljesítményre is szükség van.

"Nvidia kártya röhögve megcsinál 2x-3x sebességen is."
Nem a dvga rendszerekhez képest mért sebesség a kérdés, hanem a konkurens APU-k. Egy belépő szintű mobil SoC nyilván nem fogja egy dVGA teljesítményét hozni. A 13" Macbook Pro-nál és Air-nél az a lényeg, hogy aksiról, különösebb hűtés zaj nélkül legyen gördülékeny a timeline. Ha jó a desktop vagy nem számít, hogy a laptop 4kg + 2kg féltégla tápegység meg rakétahajtómű zaja van, ha elindítasz egy vágóprogramot, akkor értelemszerűen a teljesítményét sem egy ultrathin laptophoz kell hasonlítani.

"APU tesztet meg találni Youtube-on Intel vs AMD témakörben. Azok is vannak olyan használhatók, mint az első M1."

Erről lett volna jó valamiféle link, hogy mennyi az annyi: teljesítmény különbség, ár, súly, fogyasztás.

(#235) sb válasza Teasüti (#230) üzenetére


sb
veterán

Ha most az AoE4-re gondolsz akkor szerintem egyértelmű miért dobtam be.
Nyilván nem a Resolve - AoE4-et (vagy W11-et) akartam összevetni, az egész az sw supportról szól általánosságban.
Teljesen jó példa, hogy az egyik oldalon mit látunk... és a másikon hogy "haladnak" a dolgok.

(#236) Teasüti válasza #54625216 (#234) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Felvevő eszközöknek lehet van Prores támogatása, de számítógépen senkinek nincs licence gyorsítani úgy tudom. Windows-on még a Resolve sem támogatja, ha nem tévedek.

Persze, szerintem sem fair dVGA-hoz mérni, mégis a topik fele arról szólt, hogy 3090-et is lenyomja, hehe. :D
Valós felhasználásban talán megüti a 3060-at, ha olyan szépen skálázódik majd a 32 mag a 8-hoz képest, ahogy benchmark-ban.
Ami egy ilyen kis TDP értékű APU-tól zseniális, azt aláírom.

Konkrét tesztet nem láttam, ahol videót renderelnek egy 5700g-vel, meg M1 (2020)-al, de ezekkel a YouTube tesztekkel az a baj, h csak a vágást vizsgálták amiket néztem. Illetve a dekódereket. Tudjuk, h dekóderben piszok gyors az M1.
A grade-elést bezzeg nem vizsgálták, pedig egy zajszűrő vagy pár ofx plugin sokat elárulna. De ha csak azt nézem, h az M1 belassul egy primary grade-től is, amit a PC meg se érez... Az azért nem vmi kecsegtető.
Oké, h megvágok vele szinte bármit parádés felhasználói élménnyel. De az csak a munka kisebb része. :)

Raw vs Hevc kapcsán meg: van SSD. Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet. :N Ellenben egy long-gop Hevc-hez több tranyó kell, mint bármilyen Raw-hoz.

[ Szerkesztve ]

(#237) arn válasza Teasüti (#236) üzenetére


arn
félisten

Parszor mar leirtuk… nem workstation es nem celgep. Arra keszult, hogy a userek 90%a gordulekenyen tudja a felhasznaloi feluleten a munkat elvegezni. Utana szamoltasd le mashol, ha az annyira kritikus.

a puget premiere bencheiben meg latod a reszleteket… 3090hez viszonyitva vmiben fele, vmiben ketszer gyorsabb. Egyre tobb result van, de sajnos meg mindig csak premiere. [link]

Desktopba, majd kiderul mit szannak, es milyen formaban.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#238) arn


arn
félisten

De itt van egy 64 magos threadripper +rtx a4000 +512gb ram nagyon jol kirajzolodnak az eroseggek.

[link] [link]

M1max


Extended Export Score
70.4
Extended Live Playback Score
161
Standard Export Score
62
Standard Live Playback Score
219.7
Effects Score
68.6
GPU Score
66

Workstation

Extended Export Score
115.9
Extended Live Playback Score
152.6
Standard Export Score
128.6
Standard Live Playback Score
148.8
Effects Score
84.5
GPU Score
80.7

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#239) #54625216 válasza Teasüti (#236) üzenetére


#54625216
törölt tag

Windows-on van a Resolve-ban ProRes támogatás, mivel a ProRes amolyan szabvány mastering formátum már és messze nem Apple-only. Hardveres támogatása nyilván az új M1-eken és iPhone-okon kívül nincs, pont ez az új Mac-ek versenyelőnye.

"Persze, szerintem sem fair dVGA-hoz mérni, mégis a topik fele arról szólt, hogy 3090-et is lenyomja, hehe. "

Az M1 Max-ot mérik mobil dvga megoldásokhoz, nem a belépő szintű M1-eket, amikről Te beszéltél.

"A grade-elést bezzeg nem vizsgálták, pedig egy zajszűrő vagy pár ofx plugin sokat elárulna. "

Az ofx pluginek értelemszerűen nincsenek hardverre optimalizálva, így teljesen értelmetlen a hardver teljesítményét azon mérni. Ott a Final Cut Pro X, abban meg lehet nézni, hogy a gradelt 4K videó telepakolva effektekkel simán pörög realtime egy M1-en is.

"Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet. "

A több 8K RAW sreammel dolgozó vágások korában ugye ezt Te sem gondolod komolyan?

(#240) Teasüti válasza #54625216 (#239) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A több 8K RAW sreammel dolgozó vágások korában ugye ezt Te sem gondolod komolyan?
Na, hát olyat se M1-en fognak csinálni. De nem is 5700g-n.
Prosumer hobbista meg, akiknek ezek a gépek készülnek, az meg sosem fog ilyennel dolgozni.

(#241) arn válasza Teasüti (#240) üzenetére


arn
félisten

En mindig nem latom meg, feldolgozni miert ne lehetne vmit. Akar egy tablettel is, ha az van keznel. Nem renderfarm.

szetosztott rendszereke a jovo, a mindent tudo allinone gepek a mult.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#242) #54625216 válasza Teasüti (#240) üzenetére


#54625216
törölt tag

Nem mondtam, hogy mezei M1-en fognak 8K RAW-ot vágni, hanem hogy "Az I/O sosem volt szűk keresztmetszet" megállapításod nem igazán állja meg a helyét, mert amíg korábban az SD uncompressed, majd a fullHD RAW, aztán a 4K RAW fingatta meg a rendszereket, úgy most a 8K RAW teszi.

(#243) Teasüti válasza #54625216 (#242) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na most ne szélsőséges esetekről beszéljünk, mert az olyanok a cél piac, mint te meg én. NEKEM meg sohasem volt szűk keresztmetszet az I/O.

Arn:
Hát azért nem árt ha nem 3 fps a végső render. Vagy mondjuk az se azért ha a cache-t nem egy kv szünet megcsinálni minden alkalommal, ha kattintok egyet. 🙂
Az kicsiben nem pálya, h remote rendering. Vagy hát akkor mégiscsak kell mellé a workstation otthonra? ;)
M1 (2020)-at a kolléga konkrétan úgy hagyja órákra. Persze akár éjjel is renderelhet, megoldható.
De magamból kiindulva én még tuti akarok változtatni vmin utána, szóval vagy háromszor tolom le, mire elégedett leszek a végeredménnyel. Az már 3 éjszaka? :F

M1 Max már használható a 3060-as teljesítményével mindenre hobbi szinten. De az árát még nem tudjuk.
Akkor lenne parádés, ha 1500 dollár környékén megállná, max. A fölött már csak futottak kategória PC-s teljesítményhez mérten.

[ Szerkesztve ]

(#244) #54625216 válasza Teasüti (#243) üzenetére


#54625216
törölt tag

A RAW és az egyéb kodekek közötti erőforráskülönbségről volt szó, a RAW pedig mind számítási teljesítményt, mind I/O-t is igényel és nem intézheted el annyival, hogy az I/O sosem volt szűk keresztmetszet, csak azért, mert a Te igényeidhez nem az.

(#245) arn válasza Teasüti (#243) üzenetére


arn
félisten

Errol szo nincs, de nem ez az elsodleges, maga a szerkesztesi folyamat viszont gordulekenyebb, mint akarmin ma pcn.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#246) Teasüti válasza #54625216 (#244) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Felőlem reszelhetjük még a fingot, akkor most erre mondanám azt, hogy sima belépő nVME SSD-vel is vígan ment a ~5-600 MB/s Cinema DNG, amit próbálgattam eddig kíváncsiságból, meg pár timelapse kapcsán. Szóval ki merem jelenteni, h nekem nem probléma a Raw vágás sem. :P
8K meg otthoni körülmények közt (ahová szánják ezeket a gépeket) soha nem fog megfordulni nálam. Azt majd intézik a dual Xeon workstation-ön 128+ GB rammal, stb.
CPU/GPU limitbe előbb ütközök otthon és HEVC-vel először.
Pont nem érdekel, hogy az SSD 5% kihasználtságot mutat vagy 55%-ot, amíg a főbb komponensek épp összeszarják magukat. :DDD Na meg egy 6 fps rendersebességnél az I/O egyáltalán nem számít. Az akkor kezd el számítani, ha valós időnél gyorsabb a render. Olyan meg nemigen van, max transzkódoláskor.

Arn:
Na, akkor lassan sikerül megegyezni vmiben. :)
Nem vitatom, h a Max ígéretes. Csak ár/érték arányokat még nem tudunk egyáltalán. Anélkül meg kb mindegy mi hova pozícionáljuk (szerintem 3060 :P ), mert ha mondjuk kétszer drágább lesz, mint egy 3060-as konfig, akkor kb mindegy is.

[ Szerkesztve ]

(#247) arn válasza Teasüti (#246) üzenetére


arn
félisten

Jah csak ha a 3060 szintjere pozicionalod, ott meg renderben egal, minden masban meg sokkal lassabb a pc - nincsenek egy szinten.

Nehez ezt igy osszevetni, meg a jellegebol adodoan itt nincs busz szukkeresztmetszet (kb 10x gyorsabb), nem kell attoltogetni az adatot, ket helyen (rendszermem es videomem) tarolni, az elso nativ programok alig fel eve jelentek meg. Meg nincs is sok helyen pl metalos render, nem tudjunk hogy skalazzak a desktop procikat (4x tobb feldolgozora szamitanak).

Egyszeruen akkora potencial van benne, hogy a jelenlegi hagyomanyos pcs architektura csak baromi pazarlo (fogyasztas es teljesitmeny) modon versenykepes egy szintig, hasonlo fogyasztasi szinteken nem lesz meccs.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#248) #54625216 válasza Teasüti (#246) üzenetére


#54625216
törölt tag

Hát ha a 3060-as konfig alapjáraton elmegy 20 órát aksiról, nem nyom többet két kilónál, 4K hdr display-el és 7GB/sec SSD-vel adják, a GPU hozzáfér a teljes 64GB RAM-hoz, van benne hardveres h264, h265 és ProRes gyorsítás és ezzel együtt olcsóbb, akkor jah. Különben nem mindegy, legfeljebb más igényekhez szabták.

(#249) Teasüti válasza #54625216 (#248) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Engem a Desktop vonal érdekel. Valószínűleg fog majd jönni MacMini-ben is, meg iMac-ben is. Azt már a tavalyi M1-nél is láttuk, hogy nincs alternatívája x86-on ezeknek a paramétereknek (M1 Air). Konkrétan nincs neki. Főleg a 699 dolláros Mini csapta le a labdát keményen (a mostani PC árak mellett értendő természetesen).
Erre csak rálicitálnak az utódok, szóval ez nem is vita tárgya.
Csak a kijelzőt ha meg akarnánk venni diszkrét monitorként, csak arra el lehet költeni 1500 dollárt, szóval innentől nem is kérdéses az új MacBook, hogy a piac többi szereplője csak távolról ugatja.

Én mint power PC alternatíva vizsgálom az M1 Max-ot. Engem csak a teljesítmény érdekel, de cserébe nem releváns se a fogyasztása, se a mobilitás. Meg gondolom akik a topikban 3090-nel akarják összevetni (megjegyzem szerintem bilibe lóg a kezük), szerintem ők se egy MacBook Air-ben gondolkodnak elsősorban.

[ Szerkesztve ]

(#250) hallador válasza r4z (#171) üzenetére


hallador
addikt

Na akkor most gondolom nem olvastál vissza ugye? Akkor lehet hogy mással kellene szakérteni, és megkérdezni, azt a ki a témát felhozta.

Azért nagyon megy a félrebeszélés látom. Ki állította, hogy jobb? Igen ha azt nézem, hogy a MacOS buta mint a föld, és kb 1000-ed program fut mint egy Windows-on, valamint kb 10-ede mint egy Mint-en, akkor igen jobb.

Állítottatok valamit, ami nem igaz, majd most megmagyarázod, hogy állítólag én állítottam valamit, várj nem....

Amúgy most is MacBook AIR M1-ről gépelek, de azért ez a rendszer eléggé butuska. Most persze elmagyarázhatod, hogy még nem ismerem, de ez a szerencsétlen commnd+ minden gomb, mert amúgy ergonómia szempontjából jó szar helyre került. A shift+ctrl+option+fn+enter+ tököm kombinációk meg egyenesen idegesítőek, ezt akár a Linux akár a Windows max 2 key variantból megoldja amit a Mac 4-ből. Szóval ja keveset fogyaszt meg mellette kb csak egérrel működik minden kényelmesen, ami meg valljuk be lassú egy olyan felhasználónak, aki nem egy gombos egéren szocializálódott, hanem keyboard-on.
Mondjuk az is elég vicces, hogy nem lehet egy szövegben értelmesen kijelölni egymástól független szavakat, vagy nincs egy buta szöveg szerkesző rá. Csak olyan ami minden formázást átvisz, és azonnal egérhez kell nyúlni.

Szóval azért nem annyira sikerült megoldani így 40 év alatt a házi feladatot. Persze most mondhatjuk, hogy nem nekem készült, ami igaz is, de ami kényelmetlen az kényelmetlen. Meg majd miden funkcióját majd megismerem, de ha alaphelyzetben ezzel kell foglalkozni, az elég szar.

Szóval persze persze szép ez a Mac csak a konkurensek azért már ezen túlléptek. Alaphelyzetben is, nem kell varázsolni hozzá.

Engem is az M1 üzemideje nagyon tetszik, de ezek az új modellek pont ebben semmit nem hoztak. A passzív MacBook Air M1 nagy dobás volt, ezek az újak, nagyon gyorsak, korlátozott funkcionalitású program számmal, egy bármi máshoz képest.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.