Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) #52931072 válasza Steve_Brown (#39) üzenetére


#52931072
törölt tag

Láttál valahol valaha kommunizmust?
Esetleg azokra a “népi demokratikus” diktatúrákra gondolsz ( amilyen nálunk is volt ),
amelyek elnevezték magukat
“ kommunistának”, “szocialistának”, netán “nemzeti szocialistának”.?
Ez a sok parasztvakító szóösszetétel jellemzően egymásnak totál ellentmondó kifejezésekből összeállítva, az ember azt hinné 2020-ban gengszterváltás után 30 évvel már kicsit jobban a függöny mögé látunk. :W

(#52) Kansas válasza #52931072 (#51) üzenetére


Kansas
addikt

Szerintem a kínaihoz hasonlót te se láttál, ha csak nem jártál ott, de Kínán belül se a keleti parti ál-kapitalista részen, hanem a belterületen... én se láttam, az utolsó pillanatban sikerült kihúznom magam a kínai üzleti útból, pedig már benne volt a vízum az útlevelemben.
Nem is akarok ezután se.
Nem vágyok diktatúrákba, örülök, hogy Rákosi idején még nem éltem...

Egyébként mitől látnánk jobban a függöny mögé, mióta kijöttünk elé? Tárgyilagos történetírás teljesen kizárt, míg él bárki akinek személyes élményei vannak, akár a szülein keresztül is...és a téma átpolitizáltsága se segít.

(#53) Tin: LOL ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#53) Tin


Tin
veterán

Kedves Kina majd kutat es fejleszt, feltalal valamit, szabvanyositja, elterjeszti a vilagon, szigoruan betartja masok licenszeit, es akkor majd licenszel o masik rendszert.

Nem csak masol es lop.

(#54) strogov válasza #52931072 (#51) üzenetére


strogov
senior tag

Kommunizmust sok helyen megpróbálták akik hittek benne. Sajnos az alap emberi természettől idegen, így nagy tömegben sehol sem működik. Eltorzul, és valami egészen más lesz az amit továbbra is kommunizmusnak hívnak. Kínában sem kommunizmus van. A császárság (türannisz) egy formáját menekítették át, ahol a császár haláláig teljhatalommal uralkodik, majd az arisztokrácia új császárt jelöl ki.

A kommunizmus kis közösségekben működhet. Legközelebb talán az amish-ok vannak ehhez. Közösen dolgoznak a közösségért, és mindenki a szükségleteinek megfelelően részesül a közösség javaiból. Nincs egyéni vagyon felhalmozás. A múlthoz való ragaszkodásuk meggátolja, hogy bárki túl sokat akarjon.

Megjegyzem a demokrácia (is) alapvetően hibás rendszer. Egyetlen előnye, hogy fenntartható az egyén "szabadsága" miatt. Nem véletlen, hogy arisztotelész a politeiát mint jó rendszert helyezte szembe a demokráciával ami rossz. Viszont politeia már nincs. Az emberek nehezen viselik a cenzust, és a vezetőknek is előnyös ha szélesebb a szavazó közeg.

(#55) #52931072 válasza Kansas (#52) üzenetére


#52931072
törölt tag

Egyébként egyik diktatúra sem tudná magát a világ többi része nélkül a jelen formájában fenntartani. A kisebbek meg pláne, mint é.k. amelynek gyakorlatilag nincs is gazdasága.
(amúgy a legabszurdabb rohadékság, hogy a világ tűri ahogy a kis szarházi éhenhalasztja a népét). Magyarázhat nekem az usa, kina, ruszkik, britek, mind egyformák, csak más színű zoknit vesznek a szöges bakancsba.
Al Bandit idézve:
“ szar az élet, hála istennek a fele már eltelt”
Egy szerencsétlen együttállás van jelenleg, egy agresszív kínai vezetéssel szemben egy usa, amelyet egy kissé szenilis nyugdíjas útonálló vezet. Sajnos tőlünk keletre is kezd eszkalálódni a helyzet, ahogy az öregedő diktátorok maradék józansága is elvész.
Annyit tehetünk, hogy nyitva tartjuk a szemünket és nem veszünk kész ténynek minden maszlagot, amit a képünkbe tolnak.

[ Szerkesztve ]

(#56) User64476


User64476
őstag

Ugyan már srácok, biliben a kéz. Független Tajvan... HK sorsára jut, szépen lassan felszeletelik ezt a fene nagy látszatönállóságot, majd lesz még népszavazás is mint a Krímben. Addig lehet cibálni az oroszlán bajszát, amíg engedi.

(#57) Jakuu


Jakuu
őstag

A leheto legrosszabb dolog ami tortenhetett, egy X86 platformtol fuggo ceg vasarolta fel az ARM-ot.
A tobbi leirt dolog masodlagos, USA beavatkozas, kinai fuggoseg stb.
Kapott az ARM fejlodese egy kezifeket es az ARM stukturavaltas mas platformoknal mint a PC egy nagyon hosszu elodazast ezzel.

(#58) Jakuu válasza Tin (#53) üzenetére


Jakuu
őstag

Azok ugyanugy kutatnak mint masok es nem csak lopnak. Teszemhozza mindenki mas is lop. :P Eleve magaval a kijelenteseddel baj van Kutasson kina. Talan az Nvidia kutatta ki az ARM-ot? :)))
Raadasul mint a Huawei es a tobbi nagy kinai ceg keresztlicenszelik az ARM-os es az egy egyeb tavkozlesi , IT , technologiai licenceket a sajat licenszeikkel.
Peldaul ha nem epithet ki 5G-t europaban az kb 55 milliard euros veszteseget fog okozni az EU-nak, ha ezen licenszeket ki kell fizetni.
Magyarorszag szinten bulni fog akkor sulyos milliardokat.

[ Szerkesztve ]

(#59) Oliverda válasza Jakuu (#57) üzenetére


Oliverda
félisten

"Kapott az ARM fejlodese egy kezifeket es az ARM stukturavaltas mas platformoknal mint a PC egy nagyon hosszu elodazast ezzel."

Fordítva: kapott az ARM fejlődése egy méretes lökést, ahogy a PC-s és enterprise átállás is, hisz egy olyan szereplőhöz kerülhet az ARM, amelynek ehhez megvan a know-how-ja és a jól bejáratott ügyfélköre, illetve kapcsolatrendszere, a PC-khez legalábbis biztosan.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#60) makkmarce válasza #52931072 (#55) üzenetére


makkmarce
őstag

" a világ tűri ahogy a kis szarházi éhenhalasztja a népét"
te etetnél egy olyan hadsereget, ami téged akar lerohanni?
Ne legyenek illúzióid, a vezér osztaná az ételt, és közben harsognák, hogy ő teremtette a semmiből. (itthon is ha nem lennének az uniós táblák a fűben elrejtve a fa mögé, sose tudnád, hogy nem a vezér építette a teret, az autópályát vagy az iskolát)
a másik, hogy kína tartja el, van iparuk, csak az ipari 97%-a kínába megy.

okoskodom, tehát vagyok

(#61) makkmarce válasza Tin (#53) üzenetére


makkmarce
őstag

ugyan, ez még nyugaton se működik.. (lásd mondjuk apple)

okoskodom, tehát vagyok

(#63) Oliverda válasza #32839680 (#62) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem annyira. Az Nvidia jelenleg 315 milliárd dollárt ér, ami több, mint az Intel (215 mrd) és az AMD (95 mrd) értéke együttvéve. A 40 milliárdos vételárból 21.5 milliárdot részvényekből fedez az Nv, pénzben pedig 12+5 milliárdot kell majd adniuk, az utóbbi 5-öt pedig csak bizonyos feltételek teljesülése esetén. Ez nem sokkal több, mint az idei várható éves forgalmuk, pár milliárd pedig épp a kasszában is van, de egy ilyen cég simán kap 10 milliárdnyi hosszú lejáratú hitelt, ha épp szükség lenne rá, tehát valami gigaválságnak kellene jönnie ahhoz, hogy bajba kerüljenek.

"Kérdés hogy mennyi pénze lesz tolni az ARM-ba a fejlesztési pénzeket egy ilyen vásárlás + GPU fejlesztés mellett."

Tekintve az ARM jelenlegi K+F büdzséjét, abba sem rokkannának bele, ha épp duplázni kellene az összeget.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#65) b. válasza #32839680 (#64) üzenetére


b.
félisten

az új switchbe 4 K-t jósolnak most Nv nél amit nem tartok elképzelhetetlennek azt nézve ebből a hardverből mit hoztak ki a nintendosok.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#67) Jakuu válasza Oliverda (#59) üzenetére


Jakuu
őstag

Pont hogy nem, mivel az Nvidianak, pont az az erdeke, hogy ne legyen az X86os platformnal atallas, mivel onnan jon a bevetele.

(#68) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Nem a PH kongatja a vészharangokat, hanem Kínában. Nagy különbség. Gondolom mert kellene nekik még további 5-10 év, hogy legyen épkézláb hazai alternatíva.

(#69) janeszgol válasza Kansas (#38) üzenetére


janeszgol
félisten

Kínában nem kommunizmus van, hanem diktatúra. Mikor lesz itt helyesen használva ezen kifejezések? Mondjuk a mondandód nem csorbítja ez a differencia.
Kommunizmus soha sehol nem volt a világon. Szocializmus volt itt-ott. Meg diktatúra. Nincsenek helyesen használva ezen kifejezések.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#70) csendes válasza MeszesKPT (#68) üzenetére


csendes
őstag

Alternatíva mire?
Az android alapvetően szabad szoftver, gyakorlatilag a Play-re kellene egy erős versenytársat összedobni Ázsiában. Tekintettel a piac méretére, az amerikai szoftverfejlesztőknek (beleértve az MS Onedrive/Office-t) megérné ott is jelen lenni. Ha mondjuk a Samsung és a Huawei (Oppo, Xiaomi, stb.) összefogna, akkor az alkalmazásboltnak az infrastruktúrája már biztosított is.
Hardver oldalon ott van a Mediatek, Samsung, HIsilicon/Huawei és még néhány kínai gyártó.
Nem feltételnül kell "hazai", elég ha közeli (Korea, Tajvan).

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#71) Oliverda válasza Jakuu (#67) üzenetére


Oliverda
félisten

Briliáns következtetés! Tehát azért ad ki 40 milliárd dollárt, hogy utána beszántsa az egészet, nem azért, hogy a GPU mellett szépen lassan a CPU-t, illetve az architektúrát is ő adja a platformokhoz, az x86 helyett. :U

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#72) Jakuu válasza Oliverda (#71) üzenetére


Jakuu
őstag

Meg mindig nem erted latom. A PC-k platform valtasa ezzel elodazodik, marad az elavult X86 architektura. Pont majd hulye lesz az Nvidia nem kitolni ennek az idejet, amig csak lehet. Majd biztos levagja az aranytojast tojo tyukjat. Nem is ertem, te mifele beszantasrol beszelsz. Ezt nem emlitette senki, valoszinuleg csak a sajat elmed szulemenye. Az mar mas kategoria, hogy az ARM gyartason belul is plusz penzt fog bezsebelni.
Ertelmezni kellene tudni az elhangzottakat!

[ Szerkesztve ]

(#73) Oliverda válasza Jakuu (#72) üzenetére


Oliverda
félisten

Értem én, csak nettó marhaság. A felvásárlás után az Nvidiának az lesz a érdekes, hogy minél gyorsabban átálljon a PC-piac is ARM-ra, ezzel ugyanis már a saját kasszájukat gyarapítaná az összes eladott ARM processzoros PC is, akár van benne GPU-juk, akár nincs.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#74) Jakuu válasza Oliverda (#73) üzenetére


Jakuu
őstag

Hat meg ez a netto marhasag, mivel a Grafikus reszleguk hozza a legnagyobb beveteli szegmenset az Nvidianak, a PC piacon.

"Nvidia says the acquisition will help it to expand its AI capacities and advance a range of technologies from cloud computing and smartphones to self-driving cars and the internet of things"

A jovobeli terveikrol pedig. Biztos elso helyen szerepel a strukturavaltas naluk, ha meg sem emlittik.

[ Szerkesztve ]

(#75) Oliverda válasza Jakuu (#74) üzenetére


Oliverda
félisten

Igen. És mi zárja ki, hogy az ARM-os gépeke is kerüljön GeForce vagy Quadro?

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#76) janeszgol válasza Jakuu (#74) üzenetére


janeszgol
félisten

A játék részleg nem fog átállni. Pár wattból nem lehet kihozni azt, amit ma elvárnak a játékosok. Viszont a Malit átnevezi, ugyan úgy fejleszti tovább, és mobilon is létező részesedést kap ebből.
Ma az ARM fontosabb, mint bármi más. Ezt az NV is tudja.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#77) Jakuu válasza Oliverda (#75) üzenetére


Jakuu
őstag

Marmint mert te azt mondtad felteteles modban ? Ugyanannyi igen, mint amennyire nem, mivel felteteles mod.
Eloszor is meg kellene ahhoz kezdeni az atallast. Na az nem mostani tortenet lesz, Par szava lesz ahhoz a nagy IT cegeknek is.

[ Szerkesztve ]

(#78) csendes válasza Oliverda (#71) üzenetére


csendes
őstag

Az igazi kérdés a felhő. Ott lehetnek az NVIDIA-nak ötletei. [link]
"We know for sure that data centers and clouds are clamoring for the Arm microprocessor, the Arm CPU.”
In coming years, more computing is likely to drift into the cloud, especially as more companies make use of AI for business applications and as 5G wireless networks create new possibilities for sharing data and applications.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#79) csendes válasza Jakuu (#74) üzenetére


csendes
őstag

A stratégiát tekintve (tehát nem rövid távon) a PC piac halott. Játszani is mindenki a felhőben fog. Az okostelefon ehhez már az 5G-vel elég gyors, szükség esetén vezeték nélkül össze lehet kötni kijelzővel, beviteli eszközzel. A vállalati piac is erre halad.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#80) #06658560 válasza Jakuu (#72) üzenetére


#06658560
törölt tag

Tehát azzal, hogy az NV felvásárolja az ARM-et nem lesz alternatívája az x86-nak és azért nem lesz platformváltás. Mert mocskosenvídia. Értem.
Gondolom akkor az NC a hibás az Itanium bukásáért, a Power PC-k bukásáért is, a SUN bukásáért is.

(#81) Oliverda válasza csendes (#79) üzenetére


Oliverda
félisten

Ez már bőven 2030 után sztori. Kliensekre pedig mindig szükség lesz, azokba pedig kelleni fog legalább egy rendszerchip mely az alapvető működéshez szükséges szolgáltatásokat futtatja, illetve vezérli.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#83) csendes válasza Oliverda (#81) üzenetére


csendes
őstag

Igen, az lesz a mai okostelefon, tablet és notebook utódja egyben, valószínűleg összehajtható kijelzővel.. A számítási teljesítménye gyenge lesz, de kommunikálni gyorsan tud majd,

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#84) Oliverda válasza csendes (#83) üzenetére


Oliverda
félisten

Az okostelefon nem fogja kiváltani egyiket sem, legalábbis belátható időn belül biztosan. 5-7 hüvelyken nem lehet normálisan dolgozni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#85) csendes


csendes
őstag

Monitor azért lesz még. Illetve hordozható, összehajtható kijelzők is.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#86) MeszesKPT válasza csendes (#79) üzenetére


MeszesKPT
őstag

Mi a nem rövidtáv? Csak mert legalább 10 éve hallgatom ezt a jóslatot.

(#87) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Ex-Qualcomm senior veep joins SiFive as CEO, RISC-V PC for devs teased

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#88) Sinesol válasza Jakuu (#72) üzenetére


Sinesol
veterán

Jo sok butasagot sikerült összehordani.
Amugy megis miert elavult az x86 es mi szerinted a fejlett?

(#89) b. válasza Sinesol (#88) üzenetére


b.
félisten

többek között mert nem átjárható architektúrák között és a dektop mint olyan már messze nem egyeduralkodó .
Az X86 ha nem is elavult,de hosszú távon ebben a formájában zsákutca.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#90) Sinesol válasza b. (#89) üzenetére


Sinesol
veterán

Valahogy nem látom miert fontos az átjárhatóság, milyen komolyabb program, esetleg játék van, ami miatt olyan fontos lenne. Egyáltalán milyen komolyabb PC-s alkalmazásra elég egy teló/tablet? Ha meg már hordozható cucc, akkor miert jobb, mint egy ultrabook?

[ Szerkesztve ]

(#91) #06658560 válasza b. (#89) üzenetére


#06658560
törölt tag

Miért zsákutca szerinted az x86?

(#93) csendes válasza #06658560 (#91) üzenetére


csendes
őstag

Intel megpróbált a mobil (telefon, tablet) piacra betörni) a CPU/SoC-okkal. Egy ideig minden bizonnyal veszteséggel adták tovább a gyártóknak ezeket. És hatalmasat buktak. Valószínűleg azért, mert a teljesítmény/teljes költség mutatóban lefelé rosszul skálázódtak a processzorok az ARM-hoz képest. AMD ezzel gyakorlatilag nem is próbálkozott. A felhőben pedig a rugalmasság alapkövetelmény, mivel a számítási igények is folyamatosan ingadoznak. Nem a CPU architektúra a lényeg, hanem a felhő működtetése a lehető leghatékonyabban (vagyis a legolcsóbban). Jelenleg az x86 egy olyan érett technológiának tűnik, amit bizonyos felhasználási célokra hegyeztek ki és ahol nagy ugrások nem várhatók a felhő számára kritikus mutatókban.

[ Szerkesztve ]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#94) arty válasza csendes (#93) üzenetére


arty
veterán

Jah, az x86 mobilba/tabletbe annyira nem jó (az amd is próbálkozott, hiába), de nem látom, hogy felhőbe miért ne lenne jó... nincs energiamenedzsment a n * 64/128 magos epyc szerverben? gyenge? kevés a magja? drága? nem lehet mellé gput/bármit mellérakni pci-e-n? elég ramot? nem futtat x86 workloadot? ;)

Ha visszamegyek 3-5 évet, látom hogy mekkorát ugrott az x86... és nem látom, ez miért ne történhetne meg ismét, az elkövetkező 3-5 évben :) (illetve, részben látom: intel "monopolhelyzete")

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#95) csendes válasza arty (#94) üzenetére


csendes
őstag

Reális lehetőség az is, hogy különböző (vagy hibrid) processzoros rendszerek lesznek valamilyen formában összekapcsolva felhőben, ha ez lesz a legolcsóbb.
Az x86-nál a nagy ugrást (a magok száma, órajel, csíkszélesség más architektúráknál is sokat fejlődött) nem vettem észre, csak azt, hogy mindenféle trükkökkel próbálták a számítási teljesítményt növelni, aminek a következménye egy rakás befoltozhatatlan biztonsági rés.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#96) arty válasza csendes (#95) üzenetére


arty
veterán

ahonnan az arm jön, onnan lehet is nagyot ugrani ;)
de megközelítették már az x86ot teljesítményben? majd amikor ott vannak IPC-ben, megnézem ugranak-e párévente 30-50%-okat ;)

meglátjuk nvidia be tudja-e nyomni az armot a datacenterbe... egyelőre nem sok (=0) armos szervert látok a "miénkben" ;)

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#97) #06658560 válasza csendes (#95) üzenetére


#06658560
törölt tag

Azért az EPYC marha nagyot dobott a teljesítményen.

(#98) csendes válasza #06658560 (#97) üzenetére


csendes
őstag

A számítási teljesítményen igen, a sok mag miatt, de mi a helyzet a költséggel? Mennyire skálázódik az energiafogyasztása mondjuk 10% teljesítménykihasználtságnál?

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#99) Oliverda válasza arty (#96) üzenetére


Oliverda
félisten

Meg, már régen. Az A76 kb. 10 százalékkal volt a Skylake mögött, amit az A77-tel le is dolgoztak. Az A78 pedig belátható időn belül megérkezik.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#100) b. válasza #06658560 (#91) üzenetére


b.
félisten

abban a válaszban le is írtam szerintem miért. Mert nem átjárható különböző platformok között és azt gondolom hogy amennyira várják sokan ARM betörését a desktop piacra ez szerintem elöbb utóbb meg fog történni,de X86 alapon nem lesz mostanában igazi mobilsocés elterjedt több milliárdos felhazsnálóbázis.
Ha ARM elterjed HPC és Workstation területen megkapja a megfelelő sebeségű X86-64 fordítót onnantól az X86 nak nem látom igazán előnyét miért is lenne jó ha különböző achtektúrára kellene optimalzálni egy egy szoftvert, ha elég egyre és az szinte minden platformon elérhető lesz, csak a hardveres teljesítmény határozza meg a futását.
Nvdia szeriuntem ebben most lökést tud adni.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#101) #06658560 válasza b. (#100) üzenetére


#06658560
törölt tag

Csak éppen az ARM ilyen szintű felfelé skálázódása is egy marha nagy wishful thinking. Jelenleg konkrétan teljesen alkalmatlan rá és nyoma sincs annak, hogy alkalmas lehetne bármikor.

(#102) #06658560 válasza csendes (#98) üzenetére


#06658560
törölt tag

Költségben pont javult egy nagyot a helyzet. És miért kéne neki leskálázódni ultramobilba még jobban? Az miért teszi idejétmúlttá az egészet, mert valahova nem ideális? Máshová meg még sokáig az lesz.

(#103) Oliverda válasza #06658560 (#101) üzenetére


Oliverda
félisten

“Több éves kutató- és fejlesztőmunkát rejt a világ szuperszámítógépeinek TOP500-as listáját vezető Fugaku szuperszámítógép, illetve az abban található Fujitsu A64FX processzor. A chip már önmagában is egy technológiai csemege, az ugyanis némileg rendhagyó módon az ARM utasításarchitektúrájára épül. [link]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#104) b. válasza #06658560 (#101) üzenetére


b.
félisten

Nézz meg egy Ampere alapú szervert. [link]

gondolod, hogy egy 64 magos 3,3 Ghz-s modul vagy egy 32 magos 3,7 Ghz-s annyira kevés lenne akár most is? szerintem 5 és 3 nm-n ahol kisebb fogyasztást tudnak biztosítani már ezek nagyon erős alternatívát fognak jelenteni az X86 nak.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#105) Ed_007 válasza Tin (#53) üzenetére


Ed_007
aktív tag

"Kedves Kina majd kutat es fejleszt, feltalal valamit, szabvanyositja, elterjeszti a vilagon, szigoruan betartja masok licenszeit, es akkor majd licenszel o masik rendszert."'

Épp' ez a problémája az USA-nak. Amikor Kína fejlesztett, rögvest a fejlődés élére állt (5G), az USA pedig el is kezdte fojtogatni, demokratikusan.

(#106) #30786816 válasza janeszgol (#69) üzenetére


#30786816
törölt tag

A valódi nácizmus soha sehol nem volt kipróbálva!!444négynégy

[ Szerkesztve ]

(#107) #30786816 válasza #06658560 (#101) üzenetére


#30786816
törölt tag

(#108) Jakuu


Jakuu
őstag

"Kína megvétózhatja az ARM-Nvidia üzletet
Könnyen elképzelhető, hogy a kínai-amerikai gazdasági háború áldozatává válik az ARM és az Nvidia közt kötött előzetes felvásárlási megállapodás, miután az ügylet létrejöttéhez a kínai hatóságok jóváhagyása is szükséges. Az eset ráadásul nem is lenne példa nélküli, Kína ugyanis egyszer már megakadályozott egy a mostaninál is nagyobb üzletet a globális piacon.

Nem véletlen, hogy Kínában már az ügylet elgáncsolását fontolgatják, a Global Times egy másik írása szerint erre egyébként meg is van a lehetősége az ország vezetésének, az ARM felvásárlása ugyanis globálisan számos versenyjogi hatóság engedélyével valósulhat csak meg. Így a jóváhagyási folyamat során aktív szerepet játszik majd Kína is, az illetékes kormányszervek ugyanakkor máris jelezték, hogy kicsi az esélye annak, hogy áment mondjanak a megállapodásra."

(#110) #30786816 válasza Jakuu (#108) üzenetére


#30786816
törölt tag

Hiheto, hogy mivel felnek az exportkorlatozasoktol, ezert onkent tokon lovik magukat, es idot sem hagyva a felkeszulesre kitiltjak a piacukrol. Eleve a softbank azert adja el, mert nem jott be a szamitasuk az iot forradalomrol, az armban nem a dzsunka kinai telokba pakolt procik adjak az erteket. Ha meg az egesz nvidia palettat kitiltjak, akkor ai es szuperszamitogep-fronton lonek tokon magukat.

(#111) arty válasza Oliverda (#99) üzenetére


arty
veterán

sajnos semelyik linken nem látok fogyasztástól elvonatkoztatott, realworld tesztet :)

nem zárom ki, hogy én vagyok figyelmetlen.... ;)

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#112) sb válasza b. (#104) üzenetére


sb
veterán

Arról nem is beszélve, hogy ha van piac ahol a párhuzamos feldolgozás működik az a szerverpiac. (párhuzamosítható algoritmusok nélkül bármilyen mai szerver elvérzik, ill. nem párhuzamosítható feladat kapcsán is a többmagos felépítés a nyerő, mert a kiszolgálás is az, ha maga az adott feladat nem is.)
Gyk., közel sem annyira érdekes a single core perf, mint WS, desktop vagy bármi más esetén. Vagyis szerverben még akkor is tényező lehetne az ARM ha még messzebb állnának az x86 magoktól. De már ez sem igaz a fentiek (meg pár más SoC) alapján.

Az ARM ilyen szempontól egy arany tojást tojó tyúk, kifejezetten az NV-nek.
1. HPC, szerver oldalon igazad van. CPU oldalról eleve most kezdene az ARM kopogtatni, GPU oldalon az NV ma is a legütőképesebb résztvevő. Plusz ezen felül itt is támogatott apiban, programokban, platformban van az igazán átütő erő. Ezt tehetik hozzá a meglévő gpgpu előnyhöz.
2. Én idevenném a WS/desktop vonalat is, ahol az Apple elkezdte az átállást. Ha megkérdezünk valakit, ott sem x86 vs akármi kontextusba teszi az átlaguser a kérdést... azt se tudja mi van a gépében. Szintén OS, ökoszisztéma kérdése ha alatta a vas elég erős. És ma már bőven az. Így ha kellően nagy szereplő(k) löki(k) tovább sw támogatottságban, hamar átbillenthető ARM oldalra a mérleg nyelve x86-ról.* Platform-átjárhatóság, integritás kapcsán meg már ma is ott az előny eleve. (Ugyanaz fut ultramobilon mint mobilon, desktopon fog.)
Ez ARM és dgpu oldalról is új piac lehet simán a jövőben. Ráadásul elég nagy szereplő tolja a másik oldalról.
3. Végül pedig marad az ARM jelenlegi "tudása": ultramobil licenszelés. Amíg a fenti két lehetőség nem robban be óriási extraként addig is korrektül "elketyeg" (értsd: ma egyeduralkodó kvázi :D) önmagában ez a biznisz.

Már magában ezzel is önjáró lenne az egész, de a fentiek mellett eltörpül a jelentősége.
Így nem hiszem, hogy sok oka van beszántania az NV-nek. Ez a szegmens mehet a maga útján, hozza az eddigi bevételt. És mehet a két új piac meghódítása, ezzel kvázi kockázat nékül.

*Az is megérne egy felmérést, hogy mikor és hol billen át az x86 sw hegemónia. Többször elhangzott, hogy oda minden program létezik amire szüksége van az átlagusernek, míg ARM-re nem. De vajon mire van szükséges? Mikor váltunk, vagy már váltottunk? Pro appok x86-ra vannak de ki használja őket? Böngészés, napi hülyeségek, mail, stb... ezeknél már szvsz megtörtént a váltás csak nem desktop vonalon, a userek ultramobilról intézik, nem x86 pc-ről. És szvsz app minőségben sem hiszem, hogy előbb járna az x86. Több utlramobil cuccot tudnék felsorolni amit desktopon szívesen látnék mint fordítva. De a napi cuccokon túl arra sem vennék mérget, hogy többen vágnak (nyilván nem Pro szinten) videót Pro cuccal x86-on, mint egy mobil ARM-en. Szóval ez a mai x86 sw hegemónia is megérne egy továbbgondolást.

(#113) #06658560 válasza b. (#104) üzenetére


#06658560
törölt tag

Megnéztem a Top500-at, és az alapján nekem nagyon nem az tűnik ki, hogy az ARM alapú új rendszer milyen szuper lenne, hanem az, hogy brute force tarol kurva sok maggal irgalmatlan fogyasztással a többiekkel szemben.De a képlet nem egyértelmű teljesen, viszont az látszik, nincs technológiai, technikai fölénye az ARM-nek.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.