Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gthomma


gthomma
senior tag

Megint egy semmi tevő vízfej, jól megfizetett csókosokkal.

Csak azok érinthetik meg a szívedet és bánthatnak meg, akik jelentenek neked valamit. Következésképp sérthetetlen, aki nem törődik senkivel. Akár egy halott.

(#2) Hiftu


Hiftu
senior tag

Nem tortenik itt semmi erdekes.
A kormany az altalanos hatalomgyakorlasi technikak egyiket gyakorolja: a kincstarbol a kulcsfiguraknak oszt ki penzt a husegert.

Angolosoknak egy video reszletesebben: The Rules for Rulers

[ Szerkesztve ]

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#3) Béééla


Béééla
őstag

Most akkor mint volt iskolai rendszergazda: lesz ennek valami szabványosítási eredménye, vagy csak simán lesz egy dedikált döntéshozó réteg például az eszközbeszerzés terén?
Az mondjuk nem lenne rossz, hogy dedikált infós sulik vagy "jobbat érdemlő" intézmények kapnak 2-3 évente új gépet, és a régiek meg költöznek oda, ahol paintnél és Wordnél komolyabbat soha sem használnak.

Bélabá

(#4) Hiftu válasza Béééla (#3) üzenetére


Hiftu
senior tag

Kerdezd meg a tanarokat es a kisegito szemelyzetet a sulikban, hogy mennyire jott be nekik a KLIK.
A valaszokbol leszurheted, hogy ez mennyire lesz jo.

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#5) Gdi válasza Béééla (#3) üzenetére


Gdi
senior tag

:D

Mondd, hogy csak viccelsz!

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#6) jonnyjoker01 válasza Béééla (#3) üzenetére


jonnyjoker01
veterán

Ha a "sima" KLIK még egy tanterem alap felszereltségét sem képes biztosítani, kétlem, hogy az informatikai része a dolognak rendesen lenne kezelve (még ha több forrás is lenne rá).

Üdv. Johnny

(#7) atike


atike
nagyúr

A korábbi KLIK tapasztalatai alapján borítékolható, hogy ez is egy katasztrófa lesz...

(#8) Pano válasza atike (#7) üzenetére


Pano
addikt

Rosszabb, szerintem.
Már előre látom ahogy hatalmas kormánypropaganda közepette felnyalják az új intézményt, hogy egy csomó iskolának adtak új laptopokat.
A celeronos, 80 ezres verziót, amivel ha diák meg akar nézni egy oktatóvideót, már ki is csengettek az óráról, de legalább új. Azt meg majd megmagyarázzák azzal, hogy türelemre nevelés a célja :U :D

Informatikában világszinten még jók vagyunk, így lépni kellett. Informatikai oktatás szétverése, első lépés ON.
Nehogy már épkézláb informatikusokat neveljünk a sorosista, brüsszeles libsiknek nyugaton (vagy nem tudom milyen szitokszóval illetik manapság a hanyatló nyugatot).

[ Szerkesztve ]

(#9) UnA válasza atike (#7) üzenetére


UnA
Korrektor

Értem én, hogy ez egy politikai cikk, de valamiért a hozzászólásokból úgy tűnik, mint ha senki sem látott volna még nagyvállalatot: pontosan ugyanígy működik az IT beszerzés egy nagy cég esetében is. Amíg nincs központi beszerzés, addig általában nagyobb a pazarlás – emellett természetesen igaz, hogy lassabb a folyamat.

(#10) lev258 válasza UnA (#9) üzenetére


lev258
veterán

Egy vállalatnál cél szokott lenni, hogy a központi beszerzéssel spóroljanak az egyéni beszerzésekhez képest. Nálunk az állami szférában inkább fordítva van ez, ha érted, mire gondolok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#11) Ringman válasza UnA (#9) üzenetére


Ringman
nagyúr

Amíg nincs központi beszerzés, addig általában nagyobb a pazarlás – emellett természetesen igaz, hogy lassabb a folyamat.

hát persze, állami szférában pont ez szokott történni, ékes példa itt: itcafe: Microsoft-botrány: brutális túlárazás a rendőrségnél is

(#12) Dobrika válasza UnA (#9) üzenetére


Dobrika
tag

Lehet, de a gond az, hogy a magyar kormány a korrupció állatorvosi lova. Ha valamire ráteszi a fideszes kormány a kezét, az egyszerre lesz többszörösen túlárazott, miközben a "minőség" többszörösen rosszabb.

(#13) Béééla válasza Hiftu (#4) üzenetére


Béééla
őstag

Már megéltem a klikes kört. Köszönöm szépen, szerintem már jobban működött. Ja hogy durciból, dacból álltak ellen és fújták fel hogy "jajjnincskréta" (de volt) vagy nincs egyéb felszerelés amikor volt, vagy ahol amúgy is kis pénzből gazdálkodtak, varázsütésre nem lett több, csak egyes, az iskolát saját tulajdonuknak tekintő és azzal aképp gazdálkodók lettek megregulázva. Biztos hogy sok jóhiszemű vezető hátbaszúrásnak élte meg, elhiszem. Nem miattuk kellett bevezetni és elvenni a jogkörök egy részét.

Bélabá

(#14) Fex válasza Béééla (#13) üzenetére


Fex
tag

Gyerekeim iskolába járnak, általánosba.
- szülőnek kell festeni, festéket bevinni, szerszámokat, meg amúgy mindent, ha rendes terembe akarjuk a gyerekeket tudni.
- Tankönyv nem volt, fénymásoltak, természetesen a papírt mi adtuk, szülők.
- A WC-ben nem volt ülőke, csap, wcpapír, kézmosó, kéztörlő. A gyerek inkább nem evett meg ivott, hogy ne kelljen a wc-re mennie ott.
- Az ingyenes oktatásra 18-ezret adtunk be évente, gyerekenként...
- A gyerekek úszását az önkormányzat fizette fél évig, nem a klik
- Ja, és kréta sem volt..

Én szülőként nem éltem meg a klik általl jobban működtetett iskolát, sőt....

"...Az emberi tényezőt minden rendszer működtetésébe bele kellene tervezni, mint egy olyan random hibagenerátort, ami mindenképpen működésbe lép, csak nem tudjuk, mikor, hogyan, miért és milyen kaotikus belső logika alapján...."

(#15) janeszgol válasza Fex (#14) üzenetére


janeszgol
félisten

Azért ez felháborító. Ha minden pontod igaz és nem színezted ki a történetet (a bizodalmat megadom ilyenkor), hát erre nem lehet normálisan reagálni. Kicsit pörgessék azt a kibszott naptárat!
Szokták mondani, hogy a kevesebb néha több. Én örülök a szuperkórházaknak, mert kevesebb intézmény kell (ami sokkal több férőhelyes lesz), ezáltal picit központosítottabb, kezelhetőbb lesz az ellátás. Legalábbis külföldön az, és ezt is várják ettől az egésztől itthon. Na, ilyen szemlélettel kellene iskolákat is kialakítani. Persze ahhoz a normális és kényelmes közlekedést is meg kellene valósítani.

Mert az a legdrágább, amikor minden van mindenhol, aztán igazából nem is lehet központilag kezelni ezt. Vagy a szuperiskolák ellentéte kell: meghagyni mindent, viszont akkor a szülők is felelnek anyagilag az iskola működéséért alapítványi szinten. Csak ez a központosított hatalomba nem férne bele.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#16) atike válasza UnA (#9) üzenetére


atike
nagyúr

Részemről láttam már, dolgoztam is ilyennél és van pedagógus a családban (több is). Köszönőviszonyban sincs egymás a két dolog (sajnos) - azaz ami működik a nagyoknál és itt is működnie kellene az nagyon nem így van. És a KLIK nem épp csak az IT beszerzést csinálja - és kb minden területre rá lehet húzni azt, hogy nem működik csak dadogva és sok sebből vérezve. A központosítással ráadásul elhalványodnak az egyéni sajátosságok ami szintén nem szerencsés. Szóval van bennem félsz a DKÜ-től... :)

(#17) atike válasza Fex (#14) üzenetére


atike
nagyúr

Melyik város....?

(#18) velizare válasza UnA (#9) üzenetére


velizare
nagyúr

ja, csak éppen ha a beszerzés miatt csúsznak a projektek, akkor nagyon hamar repül a beszerzési igazgató. az állami szerveknél meg elkenik a felelősséget és nem fog változni semmi.
a fiam most másodikas, és én szerződtem le egy céggel, hogy biztosítsanak egy működő nyomtatót az iskolának, mert erre a klik nem hajlandó. ha csak veszünk egyet, az sem megoldás, mert annak a tintapatron töltését és szervízelését ugyanúgy nem állja utána a klik.

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#19) arty válasza Béééla (#13) üzenetére


arty
veterán

2 iskolás gyermekem van, szerintem te hazudsz vagy valami csodaiskolából van a példád. Esetleg csak a fideszt mosdatod. Lásd még (#14), UGYAN EZ MENT mindenhol szvsz.

(#15) janeszgol - nem színezett a #14-es hsz, nálunk ugyan ez van. Hozhatok fotót, amikor peremig ér a SZAR a csészében, amibe a 7-8-10-12 éves gyermeknek a dolgát végeznie kellene.... ántsz kategória, de azt ne hívjuk ki, mert akkor bezárják a sulit, megoldjuk becsszó... de nem oldják meg. És itt az igazgatónő törvénytelenül(!) (bíróság mondta ki!), kvázi puccsal(!) került került az iskola élére. Aztán a következő választásnál derült ki, hogy önkormányzati/fideszes képviselő is a drágám.... HJAAAAAAAA..... megvilágosodtunk.

Nemrég volt most egy aranyos történet - projektort kap az osztály, hurrá!
Viszont csak az extrémen túlárazott vetítőt állta az állam, minden mást nekünk, a szülőknek kellett fizetni (felszerelés, beüzemelés), szintén elég vastagon árazva. És persze minden utólag közölve, mintegy falhoz állítva a szülőket (amikor ment a morgás): azt akarjátok, hogy csak a ti osztályotokban ne legyen vetítő?!

----

Mint minden fideszközpontosítás, ez is "szét lesz lopva", a leszállított minőség pedig a használhatatlanság határás súrolja majd. Dolgoztam államigazgatásban IT területen, amit "csak a központból lehetett rendelni", az mind túlárazott/hulladék kategóriás termék/eszköz volt. Aztán építhettünk szarból, várat....

[ Szerkesztve ]

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#20) simonzé


simonzé
addikt

Lőrinc miután belehugyozott a dinnyébe, és beleszxrt az üzleti etikába, most bele kíván szállni az IT kereskedelembe. Szurkolok neki, hogy itt is olyan szerencsés legyen, mint az építőiparban, a turizmusban, az energetikaban, a sorfozesben, a bankszektorban, a mezőgazdaságban, a sajtó üzemeltetésben, a boraszatban, a keményítőgyartasban, stb.

Aki emögött bármiféle mesterkedest lat, az a velejéig romlott, rosszakaratu sorosberenc! Ez a szent ember olyan szinten látja a tutit, mint annak idején Giordano Bruno. Remelem, hamarosan ő is, meg a gazdája is osztozik a sorsaban. Rászolgáltak.

I don't fit in. I fit out.

(#21) Cyrin


Cyrin
addikt

EZ VESZÉLYES!... :W

(#22) kolopele válasza Fex (#14) üzenetére


kolopele
nagyúr

Megkérdezhetem hol járnak iskolába a gyerekeid? Számomra ugyanis ez elég hihetetlen történet, persze attól még akár igaz is lehet, max. nem tartom életszerűnek.

(#23) nuke7


nuke7
veterán

:Y ez mekkora pénzmosás és közpénz jellegét elveszítő pénz szívattyú már?!

"Az érintett szervezetek kötelesek – akár eredményes volt a beszerzés, akár nem – a rendeletben meghatározott közbeszerzési díjat megfizetni az ügynökség számára.

Emellett az ügynökség egy újabb fontos mentességet is kapott (gyakorlatilag mentesülnek a kontroll alól): „A Digitális Kormányzati Ügynökség által – hazai forrás terhére – megkötött keretmegállapodások terhére igénybe vett beszerzések esetében a közbeszerzések központi ellenőrzéséről és engedélyezéséről szóló 320/2015. (X. 30.) Korm. rendelet rendelkezéseit nem kell alkalmazni.”"

https://youtube.com/user/nuke7

(#24) Cyrin válasza nuke7 (#23) üzenetére


Cyrin
addikt

Csak a szokásos...
Ez tartja össze a rendszert

(#25) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Az érintett szervezeteknek kötelező az ügynökség portálján regisztrálni, és szigorú határidőkhöz kötötten jelezniük informatikai fejlesztési, beszerzési igényeiket elbírálásra."
He?
Nem tudják, mi tartozik alájuk? :D

Gondolom ez az eljárásrend is arra lesz jó, hogy a megfelelő közbeszerzések menjenek át, a megfelelő paraméterekkel.

@UnA : Láttunk. Ott dolgozom.
1. Az magánszektor, úgy pazarol, ahogy akar
2. Ott ha megindoklod (és van keret, esetleg előírás a hardvercsere), akkor engedélyezik a beszerzést
3. Ott ritkább, hogy megvan, kinek kell nyerni a pályázatot (láttam már olyat, hogy ki volt adva, de kicsivel később, egy felsővezető-csere után a komplett pénzügyi management repült)
Meg ilyesmik. Ha tényleg úgy működne, mint az állami, akkor igen sok cég menne csődbe :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) hcl válasza Béééla (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is beszéltem egy ismerőssel, aki nem tapasztalt problémákat, csak ő egy pesti, marha nagy iskolában dolgozott, ahol tanárként nem kellett semmivel bajlódnia.

Meg jópárral, kisebb iskolákból, ahol aztán voltak furcsa dolgok :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#27) UnA válasza hcl (#25) üzenetére


UnA
Korrektor

"Ha tényleg úgy működne, mint az állami, akkor igen sok cég menne csődbe"

Mivel itt erről még nincs információ, elég nehéz bármilyen összehasonlítást tenni.

És igen, multicégnél is fontosabb volt sokszor a policy meg a process, mint a logikus vagy költséghatékony gondolkodás. De ez már csak így megy egy nagyobb szervezetnél – szerintem nincs valódi különbség.

(#28) hcl válasza UnA (#27) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nagyon nagy valódi különbség van, pl. hogy a policyk a valóságon alapulnak, és ha nem működik jól (nem az, hogy egyszer-egyszer rosszul jön ki), akkor változik + elzavarják azt, aki elrontotta. Pont ezek az igazi különbségek :)

Hogy itt nincs összehasonlítási alap : de van, úgy általában nézd meg az elmúlt 30 év állami bürokráciáját, és az az alap. Mikor jött ki jól, amikor egy szakmai szervezetet behúztak valami állami felügyeleti szerv alá?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#29) dabadab válasza UnA (#9) üzenetére


dabadab
titán

"valamiért a hozzászólásokból úgy tűnik, mint ha senki sem látott volna még nagyvállalatot: pontosan ugyanígy működik az IT beszerzés egy nagy cég esetében is"

Lehet, hogy te nem láttál még nagyválallatot. Legalábbis nekem még nem volt szerencsém olyanhoz, ahol ne lett volna az egyes egységeknek valami saját büdzséje, amiből tetszésük szerint gazdálkodhattak volna, hanem minden kétfilléres beszerzést a központi rendszeren kellett volna keresztülverni.

"Amíg nincs központi beszerzés, addig általában nagyobb a pazarlás"

A központi beszerzés nem varázsszer: csak akkor tudja csökkenteni a pazarlást, ha jól csinálják. Márpedig a KLIK meg a többi állami vízfej kapcsán egészen pontosan a jólcsinálás terén vannak a legnagyobb hiányosságok.

Egyébként érdemes megnézni az egyházi agyomosodának kiadott állami iskolákat: ott nincs KLIK, így aztán a napi ügymenet feltünően gördülékenyebb azokon a helyeken.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#30) UnA válasza dabadab (#29) üzenetére


UnA
Korrektor

A központi beszerzés nem varázsszer: csak akkor tudja csökkenteni a pazarlást, ha jól csinálják.

Ez pontosan így van. :K

(#31) Cyrin válasza UnA (#30) üzenetére


Cyrin
addikt

de itt a központosításnak pont nem az a célja, hanem épp ellenkezőleg, legyen egy újabb hely ahonnan le lehet rabolni a lóvét...

(#32) kolopele válasza dabadab (#29) üzenetére


kolopele
nagyúr

Ez így van valóban, nejem egyházi oviban vezető, és minden olyan remekül megy hogy öröm nézni :K

(#33) Ringman válasza kolopele (#32) üzenetére


Ringman
nagyúr

több mint 3× akkora egy főre jutó állami támogatásból könnyebb is.

(#34) Submarine


Submarine
senior tag

De most komolyan, itt senki nincs a ki védi a kórmányt?
:D
Viszont mi hagyjuk, hogy így legyen.
:W

[ Szerkesztve ]

(#35) kolopele válasza Submarine (#34) üzenetére


kolopele
nagyúr

Én már megvédtem párszor, de már nem fogom, mert nekem esnek bizonyos emberek.

(#36) kolopele válasza Ringman (#33) üzenetére


kolopele
nagyúr

Igen? És akkor az önkormányzati oviban miért utasítják el a hátrányos helyzetű meg az SNI - s gyerekeket? Nagyon helyes hogy nagyobb támogatást kapnak ezek az intézmények.

(#37) lev258 válasza kolopele (#36) üzenetére


lev258
veterán

Nem akarok nagyon belefolyni, de nem is olyan régen éppen abból voltak botrányok, hogy bizony egyházi iskolákban is alaposan megválogatták a tanulókat.
Tehát nem mondható általánosságban, hogy többletfeladatokat vesznek magukra a plusz pénzért; mindössze azért kapnak több állami támogatást, mert egyházi iskolák (semmi mást nem vesznek figyelembe a fejkvóta vagy egyéb összegek megítélésénél). Ez az, aminek nem így kellene működnie. Ha úgy lenne, ahogy te is elképzelted (és az állami intézményeket is így kezelnék), azt én is támogatnám.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38) kolopele válasza lev258 (#37) üzenetére


kolopele
nagyúr

Én látom micsoda munka ezekkel a gyerekekkel foglalkozni, majdnem lehetetlen küldetés. Ami inkább a probléma hogy a támogatások jelentős része nem a pedagógusokhoz ér el hanem a lelkészhez és az ő komáihoz. Ezen kellene változtatni főleg helyi szinten.

(#39) lev258 válasza kolopele (#38) üzenetére


lev258
veterán

Az már inkább egyéni ügy. Nálunk az önkormányzat társult önként az egyik felekezettel, még a KLIK megalkotásakor. És tudomásom szerint jól megy a sulinak.
Most képzeld el azt, mi van, amikor hasonló utat jár be a pénz, mint amit te írsz, csak épp a pénz annak csupán töredéke. Ez a mai állami oktatás rendszere.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40) Ringman válasza kolopele (#36) üzenetére


Ringman
nagyúr

a statisztika szerint az egyházi iskolákban kisebb %-ban vannak sni-s diákok [link]

(#41) kolopele válasza Ringman (#40) üzenetére


kolopele
nagyúr

Én csak az alapján tudok nyilatkozni amit a saját szememmel látok. A statisztikáknak sosem tudtam maradéktalanul hinni.

(#42) arnyekxxx válasza Dobrika (#12) üzenetére


arnyekxxx
veterán

ráteszi a fideszes kormány a kezét, az egyszerre lesz többszörösen túlárazott, miközben a "minőség" többszörösen rosszabb.

Tippelek, te még az oviban tologattad a csattogós lepkét amikor dicsőséges mszpszdsz kormány elindította pl a sulintexpresz programot :)

(#43) #56474624 válasza kolopele (#41) üzenetére


#56474624
törölt tag

Nem is kell, érdemesebb a Vezérnek hinni. ;]

[ Szerkesztve ]

(#44) Silεncε válasza kolopele (#32) üzenetére


Silεncε
őstag

Van itt a környéken egyházi iskola. Csak kívülről látom, hál istennek nem kerültem kapcsolatba velük, de az mutat valamit, hogy 2 év alatt a diákok több mint fele elment az iskolából

(#45) kolopele válasza #56474624 (#43) üzenetére


kolopele
nagyúr

Erre csak azt tudom mondani mindig lehet az éppen regnáló kormányt szidni mert az a legegyszerűbb. Van választási lehetőség, az én két gyerekem pl. magániskolába járnak, nem kell feltétlenül vegyülni akikkel nem akarunk (első osztály után írattam át őket, egyszerűen annyi ma a h...e gyerek hogy zavarják a normális gyerekeket a tanulásban). Olyan ez mint az egészségügy, sok magánklinika is van, lehet választani hova megyünk betegség esetén. Egyébként ovis korukat ők is az evangélikus intézményben járták ki, és nem maradtak vissza a fejlődésben (hozzáteszem nem vagyok hívő).

(#46) #56474624 válasza kolopele (#45) üzenetére


#56474624
törölt tag

Olyan ez mint az egészségügy, sok magánklinika is van, lehet választani hova megyünk betegség esetén.

Kár, hogy még a kormánypárt szavazóinak nagy része sem teheti meg ugyanezt. Remélem, látod az ellentmondást, hogy az elvben elitellenes kormány valójában a hozzád hasonló, elitista nézetű embereket képviseli. De te inkább a statisztikában kételkedsz, rendben. :D

[ Szerkesztve ]

(#47) lev258 válasza kolopele (#45) üzenetére


lev258
veterán

Remélem azt tudod, hogy a családok jelentős része egy gyerek magániskolai taníttatását sem lenne képes finanszírozni, nemhogy kettőét. És nem, nem a kisebbségekre gondolok, hanem tanult emberekre, akikről azt gondolnád, jól kellene keresniük.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48) Dalai Láma válasza kolopele (#45) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Akkor viszont olyan egészségbiztosítást szeretnék, amivel mindegy is, hogy állami, vagy magán intézményt keresek fel, a költségeket a biztosító fedezi.

Az országban nagyon sok helyen nincs magániskola, és a lakosság döntő többségének nem is telne rá. És az utazási lehetőségek sem megfelelők, ha nem egy nagyvárosban élsz.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#49) kolopele válasza #56474624 (#46) üzenetére


kolopele
nagyúr

Magánklinikák mindig is voltak, az orvosok ambuláns rendeléseik után mentek a magánrendelésükre, nem új keletű dolgok ezek, várólisták sem 2010 óta léteznek, ehhez elég ha megnézed a google - t. Mindig is volt és lesz is létjogosultságuk ha valaki sürgősen akar vizsgálatot, de ezzel szerintem semmi gond nincsen. Egy átlag vizsgálat kb. 6-15 ezer forint (attól függően hol élsz), ilyenkor ki kellene számolni vajon cigire mennyi megy el egy hónapban.
Más latba esik persze egy komoly vizsgálat, most voltam két hete szív CT - n, na az már 6 számjegyű, de amikor az ember ott érez valamit nem igazán akar várni még pár napot sem.

[ Szerkesztve ]

(#50) kolopele válasza Dalai Láma (#48) üzenetére


kolopele
nagyúr

Nem tudom ez hogyan lenne kivitelezhető, mivel a magánrendeléseken eleve az orvosnak fizetsz. Esetleg úgy gondolod hogy az állam fizesse a magánrendeléseket? Nem hiszem hogy ez megoldható lenne.
Nálunk sem közvetlenül helyben van a magánsuli, autóval visszük, hozzuk őket a nejemmel, éppen ki ér rá, vagy elhozatjuk ismerőssel.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.