Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dtomka


Dtomka
veterán

Én örülök a hírnek, hisz van fejlődés. De milyen áron, árakon? :)

Nem tudom ki hogy van vele, de akinek DDR4 memóriája van 16 GB vagy több az még nem fog váltani.
Megjelenés után 1-2 év elteltével reméljük megfizethető áron lesz.

(#2) Sub-ZeRo válasza Dtomka (#1) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Nekem ddr4 van, 16 gb. Én ddr1-ről váltottam ddr4-re. Szóval én majd csak ddr7 vagy hbm3-ra fogok legkorábban váltani. :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#3) Yutani


Yutani
nagyúr

Jövőre jön HBM memória a Microntól. Mikor fogunk mi tömegével és alacsonyabb árkategóriában HBM-es VGA-kat venni?

#tarcsad

(#4) koko52


koko52
veterán

Ahhoz képest, hogy a PC-re 2019-re ígérték jó ha 2020-21 lesz belőle horror áron. Mire átlag user megtudja venni lesz 2022-23.

Régebbi cikkből: A JEDEC már dolgozik a szabványon, így a fejlesztés sínen van, és állításuk szerint az első DDR5-ös memóriák effektív órajele 4,8 GHz körül lesz, ami az aktuális viszonyokhoz képest jelentős előrelépés, elvégre ma a DDR4-es memóriáknál a JEDEC még csak 2667 MHz-et hitelesíti, illetve nem szabad elfelejteni, hogy az aktuális memóriaszabvány 2133 MHz-en kezdett.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#5) Dtomka válasza Sub-ZeRo (#2) üzenetére


Dtomka
veterán

Az "szép ugrás" volt. Irigylem a türelmed :)

(#6) hemaka


hemaka
nagyúr

Lesz olyan ára, hogy magunkhoz nyúlunk majd. 😂

(#7) Ragnar_


Ragnar_
addikt

Kérdés, hogy a kedvezőbb fogyasztás mellett mekkora előny lesz a magasabb frekvencia. Ha jól tudom DDR3-DDR4 váltáskor se volt nagy whatsitsdust :DDD . Benchmarkokban jól mutat majd, aztán valós alkalmazásokban játékokban meg +5 %.

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#8) Sinesol válasza Yutani (#3) üzenetére


Sinesol
veterán

Szerintem tökmind1,hogy milyen mem van rajta, a lenyeg hogy kiszolgalja az adott vga-t.
Egyebkent a GDDR olcsobb és kellően gyors, szoval en nemigazan hiszem, hogy különösebben elterjed ez az egesz HBM.

[ Szerkesztve ]

(#9) Sub-ZeRo válasza Dtomka (#5) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Amivel én játszottam, ahhoz nem kellett új gép. Szóval nem izgatott a töblett erő és a gyorsabb ramok sem.. :B

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#10) Pista0001 válasza Sub-ZeRo (#2) üzenetére


Pista0001
addikt

Nálam csak a párosak maradnak ki, úgy tűnik. DDR1-ről DDR3-ra váltottam, ezt a pár évet kibírom, míg elterjed a DDR5 :)

(#11) Törzsúr válasza Sinesol (#8) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Kellően gyors a GDDR? :D RTX VGA + Ray Tracing ON és rögtön térdre esett az egész az alacsony memória sávszélesség miatt.

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#12) Ragnar_


Ragnar_
addikt

És ugye egy DDR3@2400MHz a szorosabb időzítések miatt kb ugyan olyan gyors lehet, mint egy DDR4@3000MHz. Persze lehet, hogy van olyan játék ami jobban skálázódik, (pl. a PUBG very lowon 720p-ben ;] ) de nem igazán jellemző.

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#13) Hajdi


Hajdi
senior tag

Remélem a Zen 2 azért menni fog DDR4-el is. Bár az biztos, hogy lesz új chipset...
4000-es CL18 kitem van. Mivel a Ryzen szereti a gyors memóriát, ezért várnám a Zen 2-őt. Csak legyen BIOS a lapomhoz és legyen elég a DDR4 is :)

"The Man Who Sold the World"

(#14) lezso6 válasza Yutani (#3) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Eddig is gyártotta a Samsung és a Hynix. Most végül a Micron is, szóval mindeki gyártani fog HBM-et.

De a terjedés sajnos nem csak a HBM árától függ, hisz kell még interposer is. Ez utóbbinak kell valahogy megoldani az olcsósítását. Bár úgy tudom a Fiji és a Vega esetén is 65 nm-en készült az interposer, szóval annyira azért csak nem drága. Sőt, Abu szerint kifejezetten olcsó (8-20 dollár), szóval mégsem akkora probléma.

Ám valamiért még sincsenek a nyakunkon a HBM-es VGA-k. NV-nél erre megvan az ok, hogy miért: a HBM a sávszélhez képest nem tud nagy kapacitást és nincs HBC megfelelőjük x86-ra. Így meg vannak lőve, marad a GDDR6. Az AMD-nél viszont eddig az összes Vega GPU (APU nem) HBM-et használ. Csak ebből konkrétan csak kettő van: a nagy Vega és Kaby Lake G két custom GPU-ja. Utóbbi ráadásul nem is interposert használ. A Vega Mobile várós, ami elvileg egy felezett nagy Vega, 1 db HBM szendviccsel. De ez nincs sehol. És ez inkább desktopra kéne, a Polaris helyére. Nem tudni semmit arról, hogy miért nem jön még mindig.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#15) Sinesol válasza Törzsúr (#11) üzenetére


Sinesol
veterán

Szerintem az inkabb a szamitasi kapacitasból való kifutás miatt van, nem hinnem hogy memoriaproblemak lennének.

(#16) Dare2Live válasza Hajdi (#13) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

mivel a zen2 elöbb jön mint DDr5 elég valószínű.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#17) Puma K válasza Sub-ZeRo (#2) üzenetére


Puma K
veterán

A napokban vásároltam az adatlapomon lévő DDR3 memóriákat. Mert a -legalább- 8 hónapja kikapcsolt lapozó fájlal 95-99%-os _maximum_ RAM használatot láttam HWiNFO online-multiplayer játékok futtatása mellett. Ebben persze benne volt a Windows is, de nem jelzett hogy kevés lenne csak láttam a használati csúcsot.

2x 8GB/1866Mhz-ről (amit tuningoltam 2133Mhz T1-re gyári időzítéssel 1.55v mellett) váltottam. Jelenleg mivel azt látom, hogy még egy finomhangolt GTX 1080 Ti mellett is malmozik a CPU így nem nyúlok bele.

Most megülök a fenekemen... bár még egy adattár frissítés hátravan... 2x 1TB vagy 2TB SSD PCI-E vagy M.2 felállásba... csak az alaplapom M.2-es csatlakozója x2-es sebességű... ezért lehet PCI-E-be tett M.2-es SSD lesz ebből aztán majd a későbbi alaplapba megy közvetlenül az alaplapon lévő M.2 csatlakozóba.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#18) tibaimp válasza lezso6 (#14) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ne feledd, hogy az amd-nél nem a Vega kezdte a hbm bohóckodást, hanem a Fury, még az 1-el. Nekem ez nem jön be, több fórumban is megírtam már, a gddr jobb, szerintem, így az nv megoldása nekem szimpatikusabb.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#19) lezso6 válasza tibaimp (#18) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Tudom, a Fury volt a nulladik generáció. Egyébként nyugodtan lehet érvelni HBM ellen, az hogy nem tetszik, az kevés. És a GDDR az nem az NV megoldása, hülyeség ez a párosítás, hogy HBM = AMD, GDDR = NV.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#20) Törzsúr válasza Sinesol (#15) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Pedig Abu már írt erről pár cikket, érdemes elolvasni. RT-hez nagyon kevés a 14Gbps.

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#21) Tidus válasza Törzsúr (#20) üzenetére


Tidus
addikt

Ezzel a technológiával meg jönnek az új AMD VGA-k.

(#22) Törzsúr válasza Tidus (#21) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Valószínű az NV is kiadja majd a 18Gbps Samsung ramos modelleket amik majd jobbak lesznek, az is lehet, hogy még 20Gbps-re is feltolják idővel.

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#23) lezso6 válasza Törzsúr (#20) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

NV-nél két trükk van az RT magokkal: az ütközésdetektálást ezek végzik BVH segítségével. Nem véletlenül nevezi Abu egy hatalmas szupergyors cache-nek az RTCore-t. :D Mert tényleg az, csak a BVH struktúra bejárásra optimalizálva, ami az ütközésdetektálást rendkívüli mértékben meggyorsítja. S akkor az NV így spórol sávszélt.

Később, ha elég gyors lesz a memória, akkor nem kell már fixfunkciós hardver a feladatra. Bár attól még elképzelhetőnek, hogy (egy sokadig generációs) fixfunkcióssal ez még mindig hatékonyabb lesz, ezt majd a jövő eldönti, hogy mi lesz.

Sávszél terén most a csúcskártyák is 0.5 TBps-nél tartanak. Abu szerint legalább 2 TBps-ra lenne szükség.

Ez 20 Gbps (2.5 GBps) GDDR6 lapkákkal nem igazán érhető el. Legalábbis egy 768 bites busz kéne a kártyára. Reálisan 1 TBps a max sávszél, ha 20 Gbps GDDR6-tal, 384 bites buszon.

HBM2 esetén 4 lapkával megvan az 1 TBps. Aztán kis is fulladt. Tehát ugyanott vagyunk.

GDDR7-nek nem látom esélyét, mivel 30-40 GHz-es frekvenciájú jeleket elvezetni egy VGA nyákján nem túl olcsó feladat, már ha egyáltalán lehetséges. Miközben a HBM az sokkal közelebb van a GPU-hoz és a HBM3-nál jóval alacsonyabb lesz az órajel (4 GHz, ha nem növelik a busz szélességét).

Ugye összehasonlítva egy GDDR6 lapka 32 bit @ 16 GHz = 64 GBps. Egy HBM2 lapka 1024 bit @ 2 GHz = 256 GBps, azaz 4 db GDDR6 lapkát tud helyettesíteni.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#25) andy19770128 válasza #32839680 (#24) üzenetére


andy19770128
aktív tag

R9 nano t hasznalok. 4 gb hbm rammal. 4 k-ban. Eve online full grafikán 60 fps ala nem ment. 1060 nassal meg ingadozott az fps 25 es 75 közt. Természetesen 4 kban. Szénné teszteltem csak játékokkal és arra jutottam hogy 4k-ban hbm a király. Fhd ban a gdr5 mindenre elég

(#26) Dare2Live válasza andy19770128 (#25) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Most már azt mondhatjuk, hogy nem csak 4Kban. RTnek Abu írása szerint brutál sávszél kell, a jelenlegi 352bit GDDR6 már FHDben is durván limites.

Persze nem sok RTs játékot láttunk.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#27) Dare2Live válasza lezso6 (#23) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Érdemes itt erre rápillantani. GPU Memory Math: GDDR6 vs. HBM2 vs. GDDR5X

HBM2nek van egy 6% bandwith előnye? 616 GB/s vs 652? kb semmi.
4096bittel +16GBvel persze ez felmegy ~900 GB/sre de ha NV 384bit (352bit helyett) + 16GBnyi 18Gb/s pakol "3080TI"re az is bőven tudja a 900GB/st.

Persze HBM (HBM3) a jövő, de GDDR6ban még legalább 2-3évig bőven hozza.

Remélem jól gondolom érthető voltam.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#28) lezso6 válasza Dare2Live (#27) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A GDDR6-tal nem a HBM2, hanem a HBM3 versenyez. Jövőre a Navin az lesz. Önmagában semmi csodát nem kell várni a HBM-től, megvannak az előnyei és a hátrányai.

Sávszélt nézve jelenleg az van, hogy a HBM2-vel az 1 TBps simán hozható most is (Vega 20), míg a GDDR6 egyelőre kifullad ~0.7 TBps-mal (384 biten), mivel az Turing még csak 14 Gbps memóriákat támogat.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#29) Dare2Live válasza lezso6 (#28) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Versenyezne ha lenne. De nincs. Ahogy olvastam 2019ben se lesz. Majd 2020 után.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#30) lezso6 válasza Dare2Live (#29) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja, hát nincs. :D De ha jövőre jön a Navi, akkor jövőre lesz HBM3. A GDDR5 kb 2010-es technológia, jött ellene 2016-ban GDDR5X meg HBM2. Előbbi megbukott (csak Micron gyártotta), utóbbi nem (most már mindenki gyártja). GDDR6 idén jött, bár ez inkább a GDDR5-öt váltotta le és s felzárkózott HBM2-höz. De ugye jön a HBM3. Hamm-hamm. ;]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31) Dare2Live válasza lezso6 (#30) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Továbbra se láttam semmit ami olyat írna, hogy jövőre HBM3.

Így navira se lehet rárakni ami nincs.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#32) lezso6 válasza Dare2Live (#31) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én is úgy tudtam, hogy 2020-ban lesz csak HBM3. De jövőre jön a Navi, és HBM3-mal. Persze nem tavasszal, hanem legelőbb ősszel kb.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#33) Piftuka


Piftuka
veterán

Mindig is kedveltem a Micron termékeit. A legelső számítógépem DDR memóriamodulját is ők gyártották.

Akkor az 256 MB-os volt, és DDR1-es; azóta alig telt el ~16 éve. A fejlődés megkérdőjelezhetetlen. :K

"Aquila non captat muscas."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.