Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5) FPéter válasza Lortech (#2) üzenetére


FPéter
aktív tag

Ha látsz valakit akinek éppen epilepsziás rohama van, azonnal az oldalára kell fordítani, hogy ne fulladjon meg a saját nyálától, habtól, stb. Nem szabad lefogni, megkötözni, hagyni kell hogy elcsituljon magától a roham. El kell tenni mellőle minden veszélyes tárgyat (éles, elektromos, vegyszeres). Ha elmúlt a roham akkor egészen addig nem szabad magára hagyni, amíg meg nem győződsz arról, hogy valóban tudatánál van-e. A rohamot zavarodottság, eszméletvesztés és hasonló tünetek kísérhetik, úgyhogy ilyenkor még mindig fennálhat annak a veszélye, hogy kárt tesz magában ill. második rohama lesz.
Nem sok esély van rá, hogy lenyeli a nyelvét, de azért a biztonság kedvéért ellenőrizzük a roham UTÁN. Addig ne nyúlkáljunk és ne tegyünk semmit a szájába.
Ha tovább tart 45-60 percnél ez az állapot, akkor mentőt kell hívni. Akkor is mentőt kell hívni, ha a roham után azt tapasztaljuk, hogy a beteg még sohasem élt át ilyet. Ha maga a roham 5-8 percnél tovább tart, akkor pedig pláne. Akkor is azonnal mentőt kell hívni, ha a beteg azután kap újabb rohamot, hogy az előzőből még nem tért magához teljesen.
A zavarodott állapotot a jelenlétünkkel és nyugodt beszéddel tudjuk oldani. Az ''ÚRISTEN, JÓL VAGY?? BIZTOS??! TÉRJ MAGADHOZ, SZÓLALJ MEG!'' nem célravezető.

A legfontosabb az, hogy a rohamot nem tudjuk és nem is szabad megpróbálni megfékezni semmilyen hétköznapi módszerrel.

Elsőre (másodikra is) elég kétségbeejtő és ijesztő látvány egy epilepsziás roham, de nem szabad elveszíteni a józan ítélőképességedet, nem szabad kétségbeesni.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.