Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) L3zl13


L3zl13
nagyúr

A gazdasághoz 0 vagyok, de szvsz nagyon logikus dolog kiírni egy 4-es tendert, amiből 3 nyertes már le van vajazva. :U

Aki hülye, haljon meg!

(#2) bReeZer válasza L3zl13 (#1) üzenetére


bReeZer
tag

kb :C

''sötétedés után kitágul a világ''

(#3) twollah


twollah
nagyúr

Kivancsi vagyok melyik kulfoldi GSM szolgaltato jonne a magyar piacra.

(#4) bReeZer válasza twollah (#3) üzenetére


bReeZer
tag

nembaj... hagy jojjonek csak.. legalabb a nagy versenyben a padlon lesznek a percdijak, ami nekunk kedvez :) hurra hajra elore !

''sötétedés után kitágul a világ''

(#5) tildy válasza bReeZer (#4) üzenetére


tildy
nagyúr

Nos gondolkodjunk csak:Bejöna negyedik, lenyomja az árakat....

Ebből lehet a user profitálni fog, de hogy az ott dolgozók nem, az tuti.Azaz , alacsony bérek, kisebb munkakedv, és hatékonyság, romló színvonal:Kinek jó ez?Megéri?:(

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#6) borg315 válasza tildy (#5) üzenetére


borg315
aktív tag

egyrészt imo naivitás azt hinni, hogy komoly verseny lesz. most sincs. itthon lényegesen kisebb az emberi erőforrás költsége, és jéééé mégse alacsonyabbak arányosan az árak.. nocsak.. nem hinném, h a negyedik szereplő kezdi el nyomni az igazi versenyt..

de még ha ez be is következne, miből gondolod h csökkennének a bérek?? plusz: kit érdekel? :) hadd ne sírjak, a telkó multiknál (a helpdesken kívül) nem igazán az jellemző, h halálra dolgozzák magukat.. cserébe viszont helyi viszonylatban magas fizut kapnak.. hm..

(#7) tildy válasza borg315 (#6) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem csökkennének, csak optimalizálás lenne.
Egyébként meg a saját bőrömön tapasztaltam, Norvégia után.
A magas fizuknak meg nem nevezném azokat az összegeket, amiket ott kapnak, ez egy baromi nagy tévhit az átlagemberekben.

Egyébként a bércsökkenés majd téged fog érdekelni, amikor igaz olcsón, de nagyon kevés dolgot kapsz.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#8) borg315 válasza tildy (#7) üzenetére


borg315
aktív tag

egyszerű közgáz: ha kisebb a bérköltséged egy adott országban, de a gépek u.annyiba kerülnek, és kb. u.akkora a forgalom és az árszínvonal, akkor van ''tartalék'' (=kartellezéssel előállított extraprofit) a díjakban. tehát az itthoni díjcsökkenés (még ha lenne is) előbb ebből fogyasztana.

egy ismerősöm elment az egyik mobilos telkó céghez, és nagyon is versenyképes (!) fizu mellett masszív nemdolgozásba fordult a munkája, pedig ő nem egy lusta ember. elmondása szerint az egész környezetére jellemző a dolog. hozzá kell tenni, hogy aki mindig ilyen munkatempóban ''dolgozott'', annak lehet h nem tűnik fel, de ismerősöm megáncégnél nyomta, ahol a 8 órának volt köze a (jobb esetben) 8 óra munkához.

amúgy ahol dolgozom, volt bércsökkentés, nem is érintett túl jól, de miért kéne fájjon hogy egy laza munkafegyelmű helyen (ismétlem: kivéve helpdesk), ahol eleve nagyon jók a bérek, esetleg csökkentés legyen?

(#9) tildy válasza borg315 (#8) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem tudom melyik mobilos céghez ment, viszont ahol én voltam, ott minden volt, de punnyadás legkevésbé.Nemegyszer találtam benn munkatársaimat 8 órakor úgy, hogy haza sem mentek egész éjszaka.Ja nem helpdesk,hanem üzemeltetés.

Esetleg megmondhatnád , melyik színű cég volt ez, épp állást keresek.Mondjuk én szeretek dolgozni, de azért ha jó pénzt adnak, akár lustizok is , ha azt kell:D

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#10) borg315 válasza tildy (#9) üzenetére


borg315
aktív tag

nyilván vannak különböző részlegek, lehet h nemmindenhol van hawaii.

amúgy a szín a piros ;)

(#11) DonLeo válasza tildy (#5) üzenetére


DonLeo
senior tag

Meg! Nyugi marad így is bővel elég profit ott. Nem féltem őket. Ha drasztikusan levinnék a fizetéseket, akkor senki (hozzáértő) nem dolgozna nekik.

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#12) tildy válasza borg315 (#10) üzenetére


tildy
nagyúr

Gondoltam.Nos én nem ott voltam, de úgy hallottam piroskáéknál igen jó a fizu.Csak engme nem tudtak még eddig értesíteni...:(

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#13) DonLeo válasza tildy (#7) üzenetére


DonLeo
senior tag

Nem kéne Norvégiához hasonlítani a fizetéseket, vagy akkor a multiknál dolozók keressenek közel annyit a többiek meg haljanak éhen??? :F

Én pl beérem kevés szolgáltatással is: tudjak telefonálni olcsón, tudjanak hívni és tudjak sms küldeni és fogadni, kb ennyi, kell a francnak a sok hülyeség mint mms, gprs, meg email mobilról... pfff, ja és a wap-ot se felejtsem ki

[Szerkesztve]

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#14) tildy válasza DonLeo (#13) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem kinn dolgoztam, hanem itthon egy mobilcégnél kooperatív képzésben.Ez azt jelenti heti négy nap meló, 1 nap suli, ezért 45 ezer forint ösztöndíj jár, minden koopos cégnél..Aztán kimentem tanulni februárban, és amikor visszajöttem , már nem mehettem vissza.Nem a norvég viszonyokhoz hasonlítok, sőt reménykedtem benne, hogy norvégiai tanulmányaim majd megerősítenek abban, hogy ott maradhassak ahol dolgoztam. Nem így történt.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#15) csiga997


csiga997
őstag

Azért ne felejtsük el, hogy melyik országban is vagyunk ;] Egy negyedik versenytárs megjelenésének elsődleges hatása az lenne, hogy az eddig folytatott ''árversenyre'' fordított energiának kb 10%-a maradna meg, a felszabaduló 90%-ot pedig az új versenytárs megsemmisítésére fordítanák... :U Akár közös erővel is :)
Pl. national roaming csillagászati összegekért (majd adott időben annak villámcsapásszerű lekapcsolása (lásd: pgsm-vf)), új site-ok építésének akadályozása minden erővel (építési engedélyek megtámadása, etc), összeköttetési díjak/infrastruktúra manipulálása, és még hosszan sorolható lenne a meglévő telkók galád fegyvertára... :P

(#16) DonLeo válasza tildy (#14) üzenetére


DonLeo
senior tag

Hát igen külföldön nem könnyű munkát találni (normálisat) sajnos.

Nekem meg az 5 hónapos főiskolai gyakorlatomra bruttó 53e ft jár (minimálbér) havonta ami nagyon jónak számít!!! Heti 5 nap meló, napi 8-8,5 óra meló. Igaz, hogy ez szálloda, de mind1.

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#17) csiga997 válasza borg315 (#8) üzenetére


csiga997
őstag

A haverod akkor biztos menedzser a pirosaknál. :) Az egyszerű mérnökök vért pisilnek...

(#18) DonLeo válasza csiga997 (#15) üzenetére


DonLeo
senior tag

a vodkafone-t sem sikerült tönkretenniük, sőt inkább ő vágott oda alájuk... (szerencsére)

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#19) csiga997 válasza DonLeo (#18) üzenetére


csiga997
őstag

Hát igen, ők mint a világ legnagyobb mobilcége (harmincnyolc afrikai ország GDP-jével egyező éves árbevétellel) meg tudtak kapaszkodni. De gondolod, hogy sokan utánnuk tudnák ezt csinálni? :)

(#20) DonLeo válasza csiga997 (#19) üzenetére


DonLeo
senior tag

AT&T talán? :DD

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#21) csiga997 válasza DonLeo (#20) üzenetére


csiga997
őstag

Ugyan...

(#22) csucsu_17


csucsu_17
aktív tag

Szerintem a Holland Orange cég lesz a 4. befutó

Mondjuk hogy magamat cáfoljam egyben, azt hallottam hogy az Orange meg akarja venni a Norvég TeleNort ami ugye a Pannon fő tulajdonosa és igy akar bejutni a magyar piacra.

De az is lehet hogy inkább önállóan vágnak bele a melóba ?

''Üdvözlet a győzőnek''

(#23) csiga997 válasza csucsu_17 (#22) üzenetére


csiga997
őstag

Az Orange angol. A holland orange korábban dutchtone néven futott, csak tavaly óta az orange-é.

(#24) DonLeo válasza csiga997 (#21) üzenetére


DonLeo
senior tag

csak van még vmi ütősebb cég

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#25) csucsu_17 válasza csiga997 (#23) üzenetére


csucsu_17
aktív tag

köszi akkor az Angol Orange a lényegen nem változtat szerintem ők lehetnek

Vagy az osztrák A1? (de lehet nem osztrák hanem német)

Más tippem nincs

[Szerkesztve]

''Üdvözlet a győzőnek''

(#26) csiga997 válasza DonLeo (#24) üzenetére


csiga997
őstag

Van, persze. A kérdés mindig a szándék... :P

(#27) csiga997 válasza csucsu_17 (#25) üzenetére


csiga997
őstag

Végülis elképzelhető ez is. Az orange elég erős a térségben. Ott vannak Ausztriában, Szlovákiában és még Romániában is.
Amúgy a cég angol, de a pénz benne már francia. Fránya globalizáció... :)
A mobilkom ausztria valóban osztrák, ezzel együtt nem túl erős az európai piacon. Szlovéniában, Horvátországban meg talán lichtensteinben vannak jelen. Csupa komoly piac. Persze ettől még belevághatnak...

(#28) DonLeo válasza csiga997 (#26) üzenetére


DonLeo
senior tag

az új piac mindenkinek jól jön, még ha kicsi is, sz@rul nem járnak vele.

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#29) borg315 válasza csiga997 (#17) üzenetére


borg315
aktív tag

nem manager.

(#30) Borosz


Borosz
senior tag

''Ellenérvként többen hangoztatják, hogy vannak olyan Magyarországhoz hasonló országok, ahol a szolgáltatók száma duplája az itteninek. ''

Vajh ezen országok gazdasági helyzete összehasonlítható-e Magyarország gazdasági helyzetével? Gyenge érv...
Gyorsul a világ, érzitek?
Szabadverseny van és pont emiatt romlanak az életkörülmények. Mivel szvsz több bevételre nem számíthatnak a versenyző multicégek így létszámleépítéssel tudnak költséghatékonyak ill. nyereségesek lenni. Lásd M@táv Rt. Idén 30%-os leépítést terveznek. Az elvégzendő munka meg egyre több.
Hánynom kell az ilyesféle ''versenytől''!

(#31) csiga997 válasza DonLeo (#28) üzenetére


csiga997
őstag

Bevétel - kiadás. Nyilvánvaló, hogy kis piacot nagy kiadással megvenni nem éri meg. Azért azt látni kell, hogy 2004-ben GSM frekvenciát venni három meglévő operátor mellé, 10 év hátrányban, zöldmezősként, 80% mobil penetráció mellett azért eléggé rizikós...

(#32) csiga997 válasza borg315 (#29) üzenetére


csiga997
őstag

Akkor mázlista. Ha meg unatkozik, a westend mindig tele van jó csajokkal, könnyen elütheti az időt... :D

(#33) Genun válasza csucsu_17 (#22) üzenetére


Genun
tag

Én is az Orange-re gondoltam elsőnek. :) Valszeg ez is lesz, ha a tendenciát nézzük.

(#34) LordX


LordX
veterán

UMTS tender itthon, egy hónapon belül? Egy hozzáfűzni valóm van: NEEEEEEEEE!!!!!!!!!

De most komolyan, mi szükség van rá? GSM/GPRS/EDGE és a WiFi együttes használata százszor olcsóbb és gyorsabb, mint az a -öncensored-...

(#35) csiga997 válasza LordX (#34) üzenetére


csiga997
őstag

Kicsit anakronisztikus amiket írsz. Ez kb olyan, mintha valaki '94-ben amellett kardoskodott volna, hogy minek ide GSM, amikor az analóg 450-es is pont ugyanolyan jó...
De ha neked nem tetszik, akkor majd nem veszel, és kész. :)

(#36) LordX válasza csiga997 (#35) üzenetére


LordX
veterán

Én pontosan tudom, hogy mit takar a G3. Rengeteg ellenérv van, de mellette szinte csak az van, hogy ''újabb generáció'':

Egy kis magyarázat, szerintem miért ökörség:
- Maga a trender. Rohadt sok pénzt vontak ki nyugaton az IT szektorból, mert elképzelhetetlen árakba tolódott fel a G3-as frekvencia engedélyezése . Az IT válság ennek is köszönhető részben.

- Drága technológia -> drága kiépíteni -> nem éri meg országos lefedettséget csinálni, csak max BP-n meg Győrben, meg Debrecenben, meg a többi 100+ ezer fős városokban. Valamint a készülékek is drágák (~50-100e Ft-ért kártyafüggő! mobilt valaki? Amit még a nem teljes lefedettség miatt nem is használhat akárhol?)

- Nagy sávszél. Minek? Telefonáláshoz? Ahhoz fölösleges, a GSM tökéletes hozzá. Max nem a félsebességű kódeket kell használni, és akkor a hangminőség is kiváló. Adatátvitelhez? 200-300Kb/s? Aha. A már x éves WiFi b 11Mbit/s-es sebességet ad, és a g sem drága, ami 54Mbit/s. Ha annál nagyobb lefedettség kell, akkor WiMAX. Okosan együtt használva a GSM-et és a WiFi-t jobb szolgáltatást lehet nyújtani, mint a még ki nem épített UMTS-el. Akkor van értelme?

Összehasonlíthatatlanul kevesebbet ad az UMTS a GSM/GPRS-en felül (nagyobb sávszél, és ez meg is oldható mással!), mint a GSM az analóg rádiótelefonon felül (digitális vs analóg, adatátvitel..)

(#37) csiga997 válasza LordX (#36) üzenetére


csiga997
őstag

Azért a mo-i frekvenciák valószínüleg nem fognak akkora összegbe kerülni. Ill. az egészen pontosan ismert, hogy mennyibe fognak kerülni. ;]
Teljeslefedettséget iFiW-ből sem éri meg kiépíteni nem csak G3-ból. De még csak MSG-ből sem, hiszen egyik szolgáltatónak sincs 100%-os lefedettsége.
A nagy sávszél nyilvánvalóan nem a telefonáláshoz kell. Ha egy MSG vagy G3 vagy egy 054-es telefonba az egyik végén belemondom mondjuk azt, hogy csiga, akkor a másik végén minden bizonnyal az fog kijönni, hogy csiga. (Ami viszont biztos, hogy egy iFiW telefonból nem ez fog kijönni, pusztán csak azért, mert olyan nincs. :) )
Sőt, egy RMA codeces MSG telefon kb ugyanazt a hangminőséget hozná mint egy G3-as teló, however az is plusz beruházás lenne a mai hálózatokhoz képest.

Ha csak a beszédátvitelt nézzük, akkor az MSG telefon is ugyanazt adta, mint az analóg, azzal a különbséggel, hogy nem kellett az ablakhoz menni, ha beszélni akartál vele :D Minden egyéb szempontból viszont többet ad az STMU mint az MSG/EGDE, főleg, mivel az STMU kb ott kezdődik, ahol az EGDE végetér.

(#38) LordX válasza csiga997 (#37) üzenetére


LordX
veterán

Te is azt mondod tehát, hogy telefonáláshoz nem szükséges az UMTS (egyébként szedd már rendbe a betűidet, kicsit szétszótrak :D) Telefonálásra GSM bőven jó. És már van.

A WiFi hotspot már egész sok helyen van. UMTS még nincs sehol. A WiFi gyorsabb. WiFi-t telepíteni szerintem olcsóbb. Nagyobb terület lefedésére mindjárt itt a WiMAX. Ott, ahol kiépítenének G3-at, szvsz kiépítenek WiFi-t/WiMAX-ot is. Akkor meg még mindig: mi értelme van pénzt fektetni bele?

És kézeld, van WiFi VoIP telefon: [L]http://www.google.co.hu/search?num=100&hl=hu&ie=UTF-8&as_qdr=all&q=wifi+voip+phone&btnG=Keres%C3%A9s&meta=[/L].

Nem marketingolni kéne, hogy ''nyúgenerációs telefooon, hiperfrankóóó'', hanem olcsón, jó szolgáltatást kéne nyújtani. A GSM+WiFi kombó képes erre. Az UMTS (egyenlőre) nem.

Analóg rádiótelefon messze nem adta ugyanazt, mint a GSM. Tapasztalat.

(#39) csiga997 válasza LordX (#38) üzenetére


csiga997
őstag

Telefonáláshoz nem kell G3 (vagy legyen akkor már 3G, hamár téged is zavar a fordított sorrend :D ). Legalábbis akkor nem, ha csak Lajoska akarja felhívni Marcsikát. However, ha már 30 Lajoska akar felhívni 30 Marcsikát, egyidőben és egy helyen, akkor a GSM-nek ott már komoly kapacitás-gondokkal kell szembenéznie. És itt még mindig a beszédkapcsolatnál vagyunk csak. Ha az adatforgalmazást nézzük, a GSM ott is veszít, hiszen a legfrankóbb EDGE elméleti maximuma is kimerül kb 470 kbps-nél, míg az UMTS 384-nél kezdődik és az újabb 3GPP releasek megvalósítása után ez felmehet egészen 10M-ig. (Ill afölé is akár, ha lesz valaha is TDD.)

Az UMTS és a Wifi inkább kiegészíti semmint kiváltja egymást. A wifi-vel a fő gond az egy állomással ellátott kis terület, a gyenge mobility management és az egyidejű tömeges használat esetén lecsökkenő teljesítmény. (A 11Mbps meg 54Mbps az 1 (egy) userre/cella vonatkozik!!!)

UMTS még nincs sehol
Anglia, Svédország, Ausztria, Görögország, Japán, hogy csak egy párat említsek. Magyarországon pusztán azért nincs, mert az UMTS frekvenciákat még nem értékesítették. A WiFi meg nem engedélyköteles.

A másik gond a wifivel, hogy igazán senki sem koordinálja a kiépítését, emiatt aztán nincs összefüggő lefedettség, a cellák nem érnek össze, senki nem számol interferenciát, etc. csak rakjuk fel a falra oszt jólesz. A szolgáltatásnak nincsenek egyértelmű minőségi kritériumai, amiket aztán nyilván senki nem is ellenőriz. Egy mobilszolgáltatóval ez nincs így, ott komoly határidőknek és feltételeknek kell megfelelni a szolgáltatás beindításával és minőségével kapcsolatban.

Az analóg rádiótelefon kb ugyanazt adta, vagy többet mint a kezdeti GSM. Pl. egy 450-es telóval simán telefonálhattál bent egy épületben, míg a GSM-esek forgolódtak az ablaknál... :D Ez is tapasztalat.
Amúgy a GSM bevezetése is lépcsőzetes volt, pl. a GSM Phase1-ben még nem volt se SMS se voicemail, hogy csak egy pár hiányosságot említsek. Az UMTS-szel szemben már kevésbé megengedőek az emberek és valamennyire pont ezek a felfokozott várakozások késleltetik az egész megvalósítását.

[Szerkesztve]

(#40) LordX válasza csiga997 (#39) üzenetére


LordX
veterán

Egy UMTS cella hány júzert tud elláttni? A GSM-nek után a tudok nézni, így fejből nem megy, de azt is megmondhatod, ha tudod :) Vagy az is kérdés, hogy hány frekvenciát használ: 8 (időosztás) * frekvenciasáv / 7 (cellák közti interferencia) db jusert tud ellátni a GSM cellánként.

WiFi-nél a 11/54Mbit/s az egy csatornára vonatkozik, nincs ''cella'', azt a csatornát használják két gép között, amelyik egyik mellett sincs eddig használva. Ez ''P2P/Ad Hoch'' módon kommunikál (még ha van AP is a rendszerben), nem ''Szerver-Kliens'' módszerrel, mint az UMTS/GSM. Multilink WiFi eszközök, 2*54Mbit/s-et használnak, azaz két linket. Még szerintem nem volt példa, hogy egy helyen az összes frekvencia foglalt lett volna. És a szolgáltatónak nem kell 564654654db frekvencián nyújtani a szolgáltatást, elég egy páron (közeli interferencia ellen) így nem fog kimerülni szinte soha..

UMTS nincs sehol-t még Mo-ra értettem :)

Ha egy szolgáltató elkezdene WiFi kiépítést telepíteni egész városokban, ott ugyanolyan minőségi kritériumokat tenne maga elé, ami neki jólesik. Bármilyen rádióhálózatot lehetne telepíteni mindezek nélkül (akár GSM-et is), más kérdés, hogy senki nem használná utána a szolgáltatást, mert nem lenne jó minőségű.

Vannak már itthon is WiFi-s netszolgáltatók. Azok odafigyelnek a minőségi kritáriumokra, ebből élnek. Biztos van itt valaki, akinek ilyen netje van.

Nem mondom, hogy a G3 tökéletes ökörség. Csak azt mondom, hogy már meglevő, olcsóbb technikákkal ugyanazt ugyanolyan jól meg lehet csinálni (oda kell figyelni - WiFi-vel is lehet profi lefedettséget csinálni, csak akarni kell.) Amikor meg már a G2,5 nem elég, akkor meg már egyből jöhetne valami G4 szerű. Egyszerűen nem érzem még szükségét a G3-nak.

(#41) csiga997 válasza LordX (#40) üzenetére


csiga997
őstag

1 GSM TRX ~3 egyidejű user. 2 TRX ~9, 2% blocking mellett. Egy WCDMA carrier ~30-40 voice user, ill arányosan kevesebb adathasználat esetén.
Sok helyen a GSM további fejlesztése már komoly gondokba ütközik, mert nincs több frekvencia, nagy az interferencia és a site-okat se lehet már a végtelenségig sűríteni. Ilyen helyeken az UMTS maga a megváltás.

Ha egy szolgáltató elkezdene WiFi kiépítést telepíteni egész városokban, ott ugyanolyan minőségi kritériumokat tenne maga elé, ami neki jólesik.
Pont erről van szó. Ami neki jólesik. Egy GSM frekvenciaengedélyben rendkívül komoly minőségi kritériumok szerepelnek, mikorra, hol, mekkora lefedettséget kell produkálnia a szolgáltatónak. Ha ez nincs, akkor meg jön a büntetés. Egy WiFi-s szolgáltatónak max az lehet a büntetés, ha elpártolnak a felhasználók. (Ez ellen vannak aztán a 3 éves hűségszerződések... :) )

Még szerintem nem volt példa, hogy egy helyen az összes frekvencia foglalt lett volna.
Ilyen alacsony penetráció mellett ez nem is csoda. Hanem ha mondjuk mindenkinek Wifi-s telefonja meg kulcstartója meg franctudjamilye lenne, akkor azért hamar bedugulna az is.

A 3G is már meglévő technológia. A drágasága is vitatható. Pl egy Budapest méretű város 3-400 site-al egész jól lefedhető. WiFi-ből hány AP kéne ugyanehhez?
Másrészt mi a helyzet a mobility managementtel? Ha pl. felszállsz a WiFi-s voip telefonoddal a 7-es buszra és elkezdesz telefonálni? (Tegyük fel van lefedettség mindenhol.) Minden második utcasaroknál kapcsolódhatsz újra?

Van ahol a 2.5G nem elég. Pl. limitált QoS lehetőségek, lassú válaszidők. A sávszélesség nem minden, ha te mondjuk online akarsz doom-ozni akkor a GPRS/EDGE erre esélytelen. UMTS-en viszont a 100 körüli ping nem lehetetlen és van sávszél is.

A szükségét lehet, hogy nem érzed, de ha most nem kezdik el, akkor 2-3 év múlva a hiányát már érezni fogod. Egy ilyen hálózat kiépítése nem megy egyik napról a másikra. Ha ma kiírnák a frekvenciapályázatot, akkor jó esetben 2006 elején már lenne szolgáltatás. Szerintem akkor már azt mondanád, hogy hol a francba késik már az a 3G?? ;]

[Szerkesztve]

(#42) LordX válasza csiga997 (#41) üzenetére


LordX
veterán

Hát, szerintem előbb lenne a 7-es buszon AP, minthogy én doomolnék egy noteszgéppel :)

(#43) csiga997 válasza LordX (#42) üzenetére


csiga997
őstag

Félreérted a problémát. Nem a hetes buszon lenne AP, hanem a hetes busz vonala mentén mondjuk 5 egymás mellett. Mivel nincs normális mobility management meg handover, amikor elérnél az egyik AP határára, akkor kezdhetnél mindent szépen előlről a wifi cuccoddal az új AP-al.
A WiFi elsődlegesen stacionárius alkalmazásokra van kitalálva, tehát leülsz a laptopoddal és dolgozol. Ha odébbmész három háztömböt akkor meg coki van...

(#44) Szőrös  válasza csiga997 (#41) üzenetére


Szőrös 
veterán

''A sávszélesség nem minden, ha te mondjuk online akarsz doom-ozni akkor a GPRS/EDGE erre esélytelen.'' Hmm én GPRS-el SWG-ek. És jáccható ! Nem mondom jobb lenne EDGE ( csak ahol lakozok ottan még nix lefedettség ) de leginkább 3G-t várom már . Ok meg bazi eccerű ...sajna csak mobilal tok netezni otthon.

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#45) LordX válasza csiga997 (#43) üzenetére


LordX
veterán

Nem értettem félre. Előbb lenne AP a 7-es buszon, mint ez probléma lenne. :DDD

Mésrészt meg:
IEEE 802.11e - QoS WiFi (néhány hónapon belül)
IEEE 802.11n - Multichannel (Kolumbusz tojása, egyesek már használják)
IEEE 802.11p - High-speed mobility (mondjuk nem meggyőző.. 300m, 6Mbps, ''high speed moving'')
IEEE 802.11r - Fast Hand-off bethween AP's
IEEE 802.11s - Mesh networking (el lehet felejteni innen az AP-ket..)
Ezek mind egy-két éven belül.

Igazából G3 tehát a túl sűrű G2 miatt kell, nem?

(#46) csiga997 válasza LordX (#45) üzenetére


csiga997
őstag

A 802.11p elsősorban autókba van szánva. A suzikban meg astrákban vélhetően nem egyhamar fog megjelenni... :) A fő alkalmazás, hogy lenyomják mondjuk a közlekedési információkat a kocsidba, hogy hol vannak a dugók. (Ez budapest esetében felettébb egyszerű: mindenhol :D )
A mesh networkkel pedig az a probléma, hogy el kell érjen egy kritikus tömeget a használat ahhoz, hogy stabil legyen. (Ha nincsenek egymáshoz közel WLAN userek akkor nincs relézés sem.)
Mindenesetre egyelőre nem tűnik úgy, hogy túlzott érdeklődés lenne WLAN építésre magyarországon. Van persze néhány pionír, de egy fecske nem csinál nyarat, ugye. (Kettő sem.)

A 2G hálózatban azért még lenne potenciál, mo-on legalábbis. Az UMTS viszont egy egyszerűbb és hatékonyabb kapacitásbővítést jelent, hiszen az operátoroknak már megvannak a site-jaik, és tkp. csak plusz dobozok meg antennák kellenek.

Abban egyetérthetünk, hogy a 3G bizonyos tekintetben előremenekülés (és remélhetően nem zsákutcába... :) )

(#47) LordX válasza csiga997 (#46) üzenetére


LordX
veterán

:D

Kritikus tömeg mesh networking-hez ott van, amikor az egyes felhasználóknál elfogynak a frekvenciasávok. Addig meg simán működik az AP-s megoldás.

(#48) csiga997 válasza LordX (#47) üzenetére


csiga997
őstag

Viszont pont az lenne a lényeg, hogy nincsenek AP-k, hanem az egymáshoz közeli WLAN eszközök dobálnák egymásnak a pöttyös labdát, amíg el nem ér a címzetthez. Viszont, ha nincsenek egymáshoz közel wlan eszközök, akkor ott megáll a tudomány. (Olyan ez, mint a stage diving: ha nincs alattad elég ember, akkor azért veszélyes. :D)

(#49) LordX válasza csiga997 (#48) üzenetére


LordX
veterán

Viszont AP talán akkor is kéne a nagybetűs Internethez való kapcsolódáshoz...

Nah mindegy, már kezdünk kicsit eltérni a témától :) Bár úgy veszem észre, senkit sem zavar :D

(#50) csiga997 válasza LordX (#49) üzenetére


csiga997
őstag

Kell kell, de nem kell feltétlen a hálózat összes tagjának közvetlenül látnia az AP-t, hanem más kedves felhasználókat használva átjátszóként szépen eléri mindenki az AP-t, az is aki amúgy messze van. (Aka: csatárlánc.) Ehhez viszont megfelelő felhasználó-sűrűség kell, nyilván.

Ja nem zavar senkit, mer senki nem olvassa... :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.