Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15) DcsabaS válasza erdoke (#13) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#13) erDOKe!

Írod:
''Úgy tudtam, hogy a DDRII nem a valós órajel emelésével operál, hanem kvázi QDR üzemmódban megy, azaz órajelenként négyszer küld és fogad adatot. ''
Ez így is van DDR-II-es üzemmódban, vagyis amikor az adatátvitel az órajel 4-szeresén történik. De mint írtam, a DDR-II-őt eleve úgy tervezték, hogy tudjon menni a hagyományos DDR (avagy DDR-I) üzemmódban is, amikor is az adatátviteli frekvencia és az órajel közötti viszony 2. Hogy az adott RAM modulnál melyik üzemmódot célszerűbb választani, az a helyzet függvénye.

Folytatod:
''Ezzel szemben az alábbi linkeken nemhogy megerősítésre találtam volna, de inkább az ellenkezője látszik, azaz DDR üzemmód emelt órajellel (más elérések és feszültségek mellett). Mintha csak egy erős optimalizálás lenne a DDRI-hez épest a különbség.''
Ez azért van, mert jelenleg (és a közeljövőben) a DDR-I-es üzemmód kedvezőbb. Ugyanis a jelenlegi órajeleket nem célszerű csökkenteni, így a QDR átvitelre való áttérésnek akkor lenne értelme, ha az átviteli frekvenciát is megdupláznánk. Ezt viszont korlátozza az alkalmazott félvezető technológia, amellyel egyelőre nem ugrották meg a 2-es faktort (A DDR400 gyártásához képest), így marad az, hogy kihasználjuk a csökkentett tápfeszültségből fakadó kisebb disszipációt, és a némileg jobb félvezető technológia miatti valamivel magasabb átviteli frekvenciát, vagyis a QDR üzemmód lehetőségét egyelőre nem aknázzuk ki.

Nem kizárt az sem, hogy a linken megadott Samsung és Infineon RAM moduloknak azért adták a DDR2 elnevezést a szabványos DDR-II helyett, mert valalamiképp kevesebbet tudnak. Talán eltekintettek a QDR üzemmód lehetőségétől, miközben átvették a szabványos DDR-II feszültségi szintjeit. De ez csak egy tipp, mert az Infineonnál azt is írják, hogy ''4 bit prefetch architecture'', ami pontosan azt jelenti, hogy képes órajelenként 4-szer adatot cserélni. A Samsungnál ezt nem látom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.