Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zsolt501


zsolt501
nagyúr

Miért beszél magas hangon az informatikus???
Mert elillant a HDD-k ből a hélium... :DDD

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#2) AxBattler


AxBattler
félisten

Hááát... nekem a 6TB-os RED is sci-fi.

(#1) zsolt501
Ez jó. :DDD

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#3) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Hajrá, hajrá! Ideje volt már, a 6TB-s ára szépen meg csökkenjen.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#4) Zsidaaj


Zsidaaj
tag

Heliumnak milyen szerepe van a merevlemezben? Illetve nem megy ki belole a gaz par ev elteltevel?

186 pozitív és 0 negatív értékelés az oldalon!

(#5) GIJoe


GIJoe
addikt

Mekkora gáz már egy 8 TBost recoveryzni :>

[ Szerkesztve ]

(#6) .mf válasza Zsidaaj (#4) üzenetére


.mf
veterán

"Illetve nem megy ki belole a gaz par ev elteltevel?"

De, épp ez a "risk / concern" (van erre jó magyar szó?) velük kapcsolatban.
Sajnos a (hagyományos lemezek) árait sem fogják lejjebb nyomni, mert túl magas áron jönnek.

Lassan már kéne új vinyót vennem, mert az Özönvíz előtt vett 2 TB-osom lassan megtelik, de ilyen árak mellett, mintha a fogamat húznák :(

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#7) Hieronymus válasza Zsidaaj (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A hélium nagyon könnyű gáz, ezért alacsony a légellenállása. Viszont biztosítja a fejegységek légpárnán siklását.
Nincs túlnyomás a merevlemezekben, ezért kevésbé probléma a hélium "szökése". Persze ennél bonyolultabb a valóság. nem a hélium kilépést kell megakadályozni. a héliumnál sűrűbb gázok "belépését" kell megakadályozni. ez esetben nem tud lelépni a hélium. A belsőnyomás nem mehetnek negatívba a külsőhöz képest.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) #06658560 válasza Hieronymus (#7) üzenetére


#06658560
törölt tag

Azért a hélium kiszökése sem elhanyagolható probléma. Mert annyira nem szeret bennmaradni tartályokban. A fémek kristályrácsában tönkremenetelt okozhat, ha sok diffundál bele, s a környezet parciális nyomásáig akar kimenni.

(#9) ZnVjaw0K válasza #06658560 (#8) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Ha meg tudják oldani, hogy légmentesen záródjon és ne menjen be levegő, akkor ugyan a hélium szökni fog, de csak egy ideig. Előbb-utóbb túl alacsony lesz bent a nyomás ahhoz, hogy a maradék hélium elszökjön.
Ez a csökkent nyomás a légellenállás szempontjából nem rossz, sőt.

Az már kérdéses, hogy ilyenkor is megmarad-e a fejek alatt a megfelelő légpárnahatás. Azért valószínűleg gondoltak erre és vagy egyáltalán nem fog gondot okozni, vagy a várható élettartamon belül csak az esetek igen kis részében. Ha nem így van, akkor cumi.

Ettől függetlenül a gyengülő légpárna miatt érzékenyebb lehet a külső fizikai behatásokra működés közben. De ilyet csinálni egyébként is csúnya dolog (gondolom nem laptopokba és külső tárolókba szánják).

(#10) duke


duke
aktív tag

Fejleszthetnenek mar valami igazan ujszerut, erdekesset a merevlemezeknel.
Mondjuk 20 ezres fordulatszam, es nem egy, hanem tobb fuggetlenul mozgo fej, irna olvasna az adatokat.
Persze meg igy sem vehetne fel a versenyt az ssd-ekkel, de mondjuk egy, 3 fejes 20 ezres fordulatu hdd-nek kb tizszer jobb lenne az atlagos eleresi ideje a jelenlegi hdd-ekhez kepest, ami azert szamottetevo lenne.
Persze az ara is tizszerese lenne :), De meg lehetne egy utolso nagy dobasa, a hdd-eknek, mielott a ssd-ek vegkepp kiszoritjak oket.

(#11) SaGaIn válasza duke (#10) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Háromszor annyi fej háromszor annyi esély a meghibásodásra. És ha egy fej egyszer elkezd szántani... akkor már hiába működik jól a másik 17 :D

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#12) Saltwater válasza duke (#10) üzenetére


Saltwater
aktív tag

A 20K fordulattal nyilván jelentősen növekedne a hőtermelés is, a külön mozgó olvasófejekkel pedig a rezonancia kerülne kontrollálhatatlan állapotba. Az operációs rendszer(ek) egyébként is csak egy-egy szektor blokkra adnak írás-olvasási címzést, és általában az adat beolvasását-írását nem egy olvasófej végzi, hanem az adott szektorzónához tartozó olvasófej(ek). Például ha egy médiafájl egy 4 olvasófejes meghajtóban a 201.000.000-ik szektortól a 208.000.000-ik szektorig tart (ez ugyebár kb egy DVD-nyi tartalom), akkor ha nem Samsung, tuti hogy az összes olvasófejet használja a kiolvasáshoz mondjuk 20.000 szektoros váltásokban egymás után 0,1,2,3-as fejekkel olvasás, majd újra 0,1,2,3 és így tovább....és hát jellemzően egy fájl tartalma teljes egészében kell, nem csak egy-egy területe, ergo ki kell olvasni a fájlt az összes szükséges fejjel.

Máskülönben....

Szerintem fizikailag lehetetlen hogy egy merevlemez akár megközelítse egy középkategóriás SSD random elérési sebességét.

[ Szerkesztve ]

https://hdd-adatmentes.hu

(#13) SchumiBácsi válasza Hieronymus (#7) üzenetére

Pont a napokban gondolkodtam azon, hogy miért nem oldják meg azt hogy a fejnek lenne egy minimális magassága ami alá sehogy se tudna menni és akkor nem lenne para váratlan leálláskor sem, hogy biztosan jól kiparkolt e.

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#14) scuynat válasza .mf (#6) üzenetére


scuynat
csendes tag

Kockázat / aggodalom

(#15) maross válasza AxBattler (#2) üzenetére


maross
veterán

Pont ma uzemeltem be egyet, még mindig masolodik a steam konyvtar :DDD. Amugy vicc az ara, meg ugy egyaltalan, nem mai dolog es mégis dragabb mint 2x3tb...nincs tobb vas benne, fejlesztes aranak meg mar illett volna megterulnie

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#16) scuynat válasza Hieronymus (#7) üzenetére


scuynat
csendes tag

Alacsony a sűrűsége, így alacsony a belső súrlódása. Ha már.

(#17) scuynat válasza Hieronymus (#7) üzenetére


scuynat
csendes tag

A nyomást meg a sűrűséget is kevered.

(#18) pusszycat


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Szívesen látnék egy 8 TB a laptopomba de gondolom az még odébb van. :U

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat [175cm/104kg.]

(#19) Kuruc2


Kuruc2
senior tag

http://logout.hu/cikk/wd_red_3_tb_nem_csak_nas-ba/sajat_sztori_tapasztalat_kuruc2.html

http://logout.hu/cikk/wd_red_3_tb_nem_csak_nas-ba/sajat_sztori_tapasztalat_kuruc2.html --------------------- http://logout.hu/cikk/ii_desktop_modding_verseny/a_vegeredmeny.html ----------------------------------------------------

(#20) Zsidaaj válasza Hieronymus (#7) üzenetére


Zsidaaj
tag

Ja ertem koszonom :D

186 pozitív és 0 negatív értékelés az oldalon!

(#21) Bile Demon válasza SchumiBácsi (#13) üzenetére


Bile Demon
őstag

Mert olyan kis távolságról van szó (tized mikrométer) a fej és a lemez között, amit nem tudnak mechanikai toleranciákkal biztosítani. A fejtartó kar rugóerővel nyomja neki a fejet a lemeznek, a lemez forgása és levegő áramlása miatt alakul ki a légpárna, ami elemeli.

Bruhe

(#22) ZnVjaw0K válasza Bile Demon (#21) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Ráadásul maga a lemez se egy tökéletesen merev korong. Az is belehajolhatna egy fix fejbe.

(#23) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Jó hír, nyomja szépen lefelé az árakat remélem.

(#24) atike


atike
nagyúr

Mi a helyzet a burkolattal? Az "elszivárgás"...? Az előző héliumos cikknél jó kis eszmecsere volt róla.

(#25) #06658560 válasza ZnVjaw0K (#9) üzenetére


#06658560
törölt tag

A hélium addig fog szökni, amíg a külsö és a belsö hélium parciális gáznyomás meg nem egyezik. Na, ebböl a szempontból kívül gyakorlatilag vákummal számolhatunk.

(#26) liksoft


liksoft
nagyúr

A My Book az külső drive.

20k fordulatot mechanikai gondok miatt nem lehet. Már a 15k esetében is kisebb a lemez átmérője, mert a normál 3,5" esetében a széle már "belibeghetne", hiszen a forgás következtében hatalmas a szétszakító erő.

Sajnos a hélium szökik. Ez gond. Mivel tökéletesen záró házat nem mindig sikerül összehozni, ezek élettartama rövidebb lehet a hagyományosokéhoz képest. Valahogy nem ma fogok ilyent venni. :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#27) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Szerintem nem szivárog itt mindenfelé a gáz, ha meg igen, akkor érdemben nem befolyásolja a hdd működését. Eleve azt írja a cikk is, hogy a szerver szegmensben próbálták ki. Ok, ott eladható jó drágán, hogy a fejlesztési kts-ek minél előbb visszajöjjenek, de ha a fejlesztés nem működne, már szarrá perelték volna őket, ezért mertek kilépni a konzumer piacra is (ahogy a cikk is írja).

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#28) flexxx2 válasza tibaimp (#27) üzenetére


flexxx2
őstag

A szervereknél nem mennek 5-10 évig a hdd-k. Viszont használt héliumosnál az idő tényező is bejön a használat mellé.

(#29) atike válasza flexxx2 (#28) üzenetére


atike
nagyúr

Sajnos sok olyan hely van, ahol nagyon is mennek ennyit... Nem kellene az tény, de attól még kellett már kukáznunk szerverből 8-10 éves HDD-t...

(#30) flexxx2 válasza atike (#29) üzenetére


flexxx2
őstag

Ahol 10 évig megy, nem hiszem, hogy a heliumost veszik.

(#31) atike válasza flexxx2 (#30) üzenetére


atike
nagyúr

100000%, hogy nem... :DDD

(#32) Sebaj Fóbiás


Sebaj Fóbiás
aktív tag

Kell még rá egy szelep, amin évente beleengedsz egy héliumos lufit, és csókolom! :D

Két bolygó beszélget: - Te, képzeld, Homo Sapiensem van.. - Nem baj, ne piszkáld, elmúlik magától.

(#33) darkarthur válasza tibaimp (#27) üzenetére


darkarthur
senior tag

Biztos nem bullshit ez a hélium dolog. nyilván kipróbálták, működik, bevált a szerverpiacon. Nem tartanék itt ilyen szivárgás és egyéb dolgoktól.

Samsung S23 Ultra 5G

(#34) FollowTheORI


FollowTheORI
nagyúr

Samsung unveils 2.5-inch 16TB SSD: The world’s largest hard drive

Csak ne lenne piszok drága. :D

Még kicsit rugkapálóznak a hdd gyártók, de már csak évek kérdése és eltűnnek a süllyesztőbe.

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#35) FollowTheORI válasza duke (#10) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Tök felesleges pénzkidobás lenne ilyen irányba menni... SSD-vel nem tudnak harcolni.
HDD-t csak olyan irányba érdemes fejleszteni ami fajlagosan olcsóbbá teszi (és versenyben tartja ilyen téren).

Mechanikusan nem lehet versenyezni már az SSD-kkel sebességben, csakis a tárhelyméretben (és annak fajlagos olcsóságával) - egy ideig még.

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#36) SkS7891


SkS7891
tag

15,36 TB-OS SSD A SAMSUNGTÓL... :))

[link]

[ Szerkesztve ]

(#37) ZnVjaw0K válasza #06658560 (#25) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

"A hélium addig fog szökni, amíg a külsö és a belsö hélium parciális gáznyomás meg nem egyezik."
Kívül a többi gáz nyomása nem számít? Csak a hélium?
Nem értek hozzá, de meglepődnék. Esetleg tudsz forrást?
Ha igaz is, ez mennyi idő alatt történik meg légmentesen záró hdd ház esetén?

(#38) SchumiBácsi válasza Bile Demon (#21) üzenetére

Nem fix hanem félfix fej lenne. Minden megvolna úgy ahogy most is van, rugós leszorítás stb. de volna egy lehatárolás a lemez felé. Véletlenszerű számokkal például a normális működéshez ha "90-100" magasság kellene, akkor a fej nem tudna sehogy se 50 alá menni. Ha a lemezbe 8-as van amit kétlek, meg hogyan is tolerálná egy fej 7200-as fordulaton, akkor is tudna 40-et ereszkedni, másik irányban meg 150-re is emelkedni...

Tudom marha kicsi ez az egész már, de kísérletezhetnének egy ilyennel és ha tuti volna se leszálló sáv, se parkolóvilla nem kellene, igaz akkor még inkább óvatosan kellene bánni bánni velük kikapcsolt állapotban. Nem mintha most egyébként használna nekik egy két koppintós lerakás ;]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#39) ZnVjaw0K válasza SchumiBácsi (#38) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

És vajon hány grammos lenne az a masszív határoló a fej végén?
Mennyivel mozogna lassabban a fej?
Mennyivel erősebb(és nehezebb) kar kéne ahhoz, hogy a pluszsúlytól se hajoljon gyors mozgás közben?

(#40) #06658560 válasza ZnVjaw0K (#37) üzenetére


#06658560
törölt tag

Nem. Általános hőtan, gázok keveredése. Ami forrást hirtelen mondani tudok: BME ezirányú tankönyvei.

A mennyi idő alatt történik meg kérdésre a válasz a hélium adott fémen keresztüli diffúziójától függ.

[ Szerkesztve ]

(#41) Necross


Necross
tag

A hélium ezekből a HDD-kből, azok számított élettartama alatt nem fog kiszökni, olyan mértékben biztos nem, hogy önmagában ez befolyásolná a működését. Amúgy ezek, a nagy adatsűrűségű tányérokkal szerelt meghajtók mennyire megbízhatóak? Itt most függetlenül a héliumtól. Mennyivel döglik meg hamarabb, mint egy sokkal kisebb adatsűrűségű tányéros darab?

A paranoia jó dolog, éberen tartja az embert.

(#42) tibaimp válasza SkS7891 (#36) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Az még sajnos erősen a jövő, mert az árak ugyebár...

Egy dolgot nem értek, ha az SSD-k begyűrűznek a milliárdos WD meg Seagate simán eltűnik a süllyesztőben, ezt tuti nem hagyják az ottaniak, de akkor mi lesz, mesterségesen magasan tartják az SSD-k árait, vagy mi??

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#43) SchumiBácsi válasza tibaimp (#42) üzenetére

Majd gyárt SSD-t a WD és a Seagate is ;]

#39 ZnVjaw0K : Mivel a fej tudomásom szerint most is fel van függesztve és van rugó is, akkor egy olyan kiképzés kellene a kar végére amire ha elment a légpárna akkor felül rá azzal a részével ahol nincs semmi. Jobban belegondolva felesleges fejlesztés, mert tényleg annyira kicsi a tűrés hogy ha jó lenne és működne a módszer már rég így csinálnák.

Inkább jöjjön a WD SSD :D

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#44) ZnVjaw0K válasza #06658560 (#40) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Ezt a választ fölösleges volt megírnod, mert tökéletesen semmitmondó.

(#45) #06658560 válasza ZnVjaw0K (#44) üzenetére


#06658560
törölt tag

Mivel nem tudok neked pontosabbat keríteni a jegyzeteimtől 1200km-re, és e mellé lusta vagy, teljesen felesleges érdeklődnöd akkor.

(#46) ZnVjaw0K válasza #06658560 (#45) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Nem vagyok én lusta, csak gondoltam ha ennyire vágod, akkor biztos tudsz valami forrást.
Illetve a hozzászólásodnak nem volt információtartalma. No de nem kötekedni akarok. Csak kíváncsi vagyok, hogy a véleményedet forrással, vagy akár érvekkel is alá tudod-e támasztani, mert anélkül sajnos nem vagyok meggyőzhető.
Próbáltam utánanézni, de így hirtelen semmi meggyőzőt nem találtam. Se pro se kontra.
Ha a levegő is bejut, akkor tiszta sor, igazad van. Idővel mindkét oldalon megegyező lesz az egyes gázok parciális nyomása.
(Lehet, hogy idővel be is jutna, de egy jól szigetelt, légmentesen záró háznál mire ez kimutatható lenne, addigra úgyis lyukat zabál rajta a rozsda.)

Mi van, ha nem jut be (nem elhanyagolható mennyiségű)levegő?
Én azt látom, hogy szegény hélium atom mászna át a fémrácson, de a külső oldalról folyamatosan lökdösik ezrével a nitrogén, oxigén és egyéb atomok, a másik oldalról viszont csak hébe-hóba kap egy lökést a már megfogyatkozott tesóitól. Nekem ilyen esetben nem lenne kedvem kimenni.
Miben különbözik ez a lökdösés attól, mintha kívülről is hélium atomok lökdösnék? Szerintem lényegtelen, hogy milyen atom lökdösi. És ugye ez a nyomás: a gáz által kifejtett erő egységnyi felületen, amit a gáz atomjainak a falhoz ütközése okoz, parasztosan megfogalmazva.
Hol a hiba a gondolatmenetben?

(#47) ZnVjaw0K válasza ZnVjaw0K (#46) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Ezek alapján, ahogy csökken bent a nyomás, egyre kisebb valószínűséggel szökik ki egy hélium atom.
Még mindig nem látom, hogy miért ne lenne igaz amit először írtam egy hdd átlagos élettartamának akár tízszeresére is.
Az, hogy végtelenben vett határértékben hány He atom marad bent, senkit se érdekel.
Gondolom akik kitalálták nem nulla tesztelés után dobják piacra.
De előbb-utóbb úgyis meglátjuk, hogy hogy muzsikálnak ezek a hdd-k öregen.

(#48) kokov


kokov
tag

Nem lennék adatmentéssel foglalkozó cégek helyében. Egyre filléresebbek a 2 lemezes NAS-ok, szinte minden kisvállalkozás is tükrözi már, ami fontos + ingyenes felhők stb. így egyre kevesebb cég keres meg adatmentés miatt külsősöket.
Maradnak az alkalmazottak kizárólagos használatú gépei notik, otthoni gépek miatti céges megkeresések, meg a csóró magánszektor.

Na, most onnan, hogy ezek már „otthoni” termékek nem az a kérdés hányan vesznek majd ilyet bővítéshez, hanem rögtön az lesz a kérdés, hogy hány új gépet/notebookot szerelnek ilyen HDD-vel alapból.

Aztán nem elég, hogy a torka véres, nem elég, hogy 8TB-os még héliumos is és akkor mentsd le, mert ha nem tudod, akkor húzhatod le a rolót. Szép kilátások. Ja és legyél olcsó, mert egy csóró magánszemély a megrendelő.

Erősen lefelé ívelőnek néz ki ez a sportág.

(#49) Hieronymus válasza SchumiBácsi (#43) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Van egy elméleti probléma, amit nem lehet üzemközbeni határológáttal megoldani.

A fejmozgató villa végén jelentős tömegű a fejegység.
Ha nem alatta keletkezik a felülettől távol tartó erő, akkor a villa fog hajlani és a fejegység a saját mozgási energiájának megfelelő erővektoron fog tovább mozogni.
Ha a villát erősíted, lassítod a fejpozicionálást.
Ezért veszélyes működő merevlemez mellett utazni. A lemezek kénytelenek követni részben vagy egészben a jármű mozgását illetve döcögését. A villa vége sokkal nagyobb tehetetlenségi ellenállást tanusíit. Könnyen lekoccan vagy rossz pozícióban végez I/O müveletet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#50) demagóg válasza SchumiBácsi (#43) üzenetére


demagóg
aktív tag

Biztos, hogy meghallgatnálak, ha fejlesztőnek jelentkeznél. Tetszik, ahogy rápörögtél a témára. :R

Na de:
-a fejek repülési magassága 3-4 nm (azaz nanometer). Ez iszonyú kicsi távolság, amikor a finommechanikában a mikronos pontosság tartása is szép kihívás. Ez alatt már speciális és drága megoldásokat kell használni.
-a lemez lap ütését lehetetlen ez alatt tartani (de még ennek az 1000-szeresét is), tehát azt kell megoldani valahogy, hogy maga a fej kövesse automatikusan a lemez felületét. Erre a legjobb megoldás a fej reptetése a felület felett, ami igazából nem is repülés, mert:
-a fejek már nagyon régen nem a felhajtó erő miatt tartják a repülési magasságot a lemez felett, hanem a repülő test profilja van úgy kialakítva, hogy a szívó hatás miatt a lemez és a fej között levegő ritkulás keletkezik, hasonlóan mint a sport autók szoknyája. A fej igyekszik a felület irányába menni, a repülési magasságot a gázt alkotó molekulák mérete állítja be, a fej tulajdonképpen ezeken a molekulákon gördül, ezért nem érintkezik a fej a felülettel (normális esetben). A fej egy nem kopó, de ebben a tartományban egy iszonyú kemény rétegen siklik ami itt már nem úgy viselkedik mint a köznapi értelemben vett gázok. Így jön ki a 3-4 nm-es repülési magasság.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.