Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Amikor a commodore volt a menő én kb még óvodás lehettem, bár 1990-91 környékén már én is ismerkedtem a jószággal 5éves koromba...
Sajnálom hogy így alakult a cég sorsa, igaz időnkáént még fel-fel reppen egy-egy hír a commodore-ről meg a gamer pc-iről de azok már közel sem a régi márkáról szólnak, ráadásul még azok a gépcsodák nem is nagyon kaphatóak, főleg nem nálunk ;]
Szép bemutató, köszönöm neked :R

(#2) Fecogame


Fecogame
veterán

Ez már egész jól néz ki, ahhoz képest, hogy ~15 éves.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#3) Penyus


Penyus
senior tag

Oh, jo oreg Commodore. Eletemben eloszor ilyen szamitogepet lattam, de meg a breadboxot:) Most is van belole itthon jopar darab, mert gyujtogetem oket :)

Viszont egyvalamit elirtal, nem egyenlőre hanem egyelőre.

[ Szerkesztve ]

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#4) Pferi


Pferi
senior tag

Nekem is itt pihen a szekrényben a Commodore 64, a ZX Spectrum 48k, a C+4, és egy Amiga 500 társaságában.
Emlékszem, mikor Szolnokon a '90-es évek környékén a Művelődési házban összejött 20-30 lelkes rajongó, és a "Junoszty" tv-ken fekete-fehérben ment a másolgatás. Valaki profi módon hozta a kétkazettás magnóját, és vidáman hallgattuk a Spectrum sípolás-zenét :)
Mint büszke C64 tulajok enyhe sajnálkozással néztük a +4-esek játszadozását, és persze irigykedve az Amigások fantasztikus technikáját.
Nagyon hangulatos összejövetelek voltak, itt csereberéltük az innen-onnan megszerzett játékokat.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B650M DS3H ; Amd Ryzen 7 7800X3D; CoolerMaster ML 120 Lite ; 2x16 Gbyte Kingston DDR5 6000MHz; Asrock 6900XT OC Formula; 2 Hdd 2 db SSD ; FD ION + 2 Platinum 860W; CoolerMaster HAF XB ház

(#5) Sasal1ty


Sasal1ty
tag

Nagyon jó kis átfogó cikk , nekem nagyon tetszett , hogy magáról a cégről és a múltjáról írtál. Nekem is ugyanilyen C64 em van sőtt még Turbo kártyám is van hozzá nem mellesleg több száz játékom is. Nekem ez volt az első "számítógépem" és nagyon megbecsültem mostis eredeti dobozában elvan szépen téve az utókornak.

GTA V : Pacikuki007

(#6) killer1203 válasza Fecogame (#2) üzenetére


killer1203
senior tag

Tényleg jólnézki, a korához képest.

Xsara 1.6 16v | Motorola Defy

(#7) Degeczi


Degeczi
nagyúr

"MPS 803 típusú mátrix nyomtatóval rendelkezem. Működni működik, még az összekötő kábelem is megvan hozzá, azonban a telepítő kazetta sajnos már nincs meg, és így nem lehet munkára bírni"

milyen telepítő kazetta? :F
BASIC-ben OPEN 4,4-el megnyitod, utána PRINT #4,"Hello world"

az más kérdés, h a festékszalagja nyilván régesrég beszáradhatott, és valszeg nem lehet már szerezni olyat, esetleg újrafestékezéssel lehet megpróbálkozni, ha amúgy nincs lerongyolódva - ha van még olyan cég (tizenpár éve még sok helyen foglalkoztak ezzel, ma már nemigen látni)

(#8) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hű, jó ötlet volt szét is szedni a 64-est :)
Én általában az ellentáborba (TVC) tartoztam, de azért a C64 és utódai elég nagy alakjai voltak a HC gépeknek :)

Ja meg hát a TVC mellett nekem is lapul otthon egy működésképtelen :( C64

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) shteer


shteer
titán

egy C64 alapgép, táp és nagyfloppy meghajtó nekem is van a vitrinben :) kaptam, megtisztítottam és elraktam :) ki kéne próbálni. mivel lehet a tv-re kötni? :B

..szerintem jónak tűnik

(#10) Taky


Taky
senior tag

Még nekem is megvan a C64-em, dobozzal, számlával... :) Na és működik is... :)

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#11) twollah


twollah
nagyúr

A Commodore-rol bovebben itt (angolul).

C64 emulator itt.

(#12) Solten


Solten
addikt

:C Mi is Ausztriabol szereztuk be a kicsiket, te jo eg mennyit jatszottam vele... :)

Saor Alba

(#13) 14adam


14adam
addikt

Nekem is akad egy Commodore c64-es a szekrénybe és mellé egy kazetta meghajtó.Nagyon pöpec kis cucc,és nemadnám el semmi pénzért :)

(#14) DarkByte


DarkByte
addikt

Lépten nyomon belefutok valamibe ami végett mindig elő kell vennem a C64 emulátort :) De szerettem én ezt a kis gépet, többször is megbántam már azóta hogy túladtam rajta :(

(#15) anjani182 válasza shteer (#9) üzenetére


anjani182
őstag

Nekem is van egy, alapgép, floppy, monitor, nyomtató, 1 jó joy, 1 rossz joy :DDD

1-2 éve összepakoltam, még működik :R

Ja, volt C4-em is, kazettás, sajna azt elkótyavetyéltem még régen :O

[ Szerkesztve ]

Forever and ever, let's make this last forever.

(#16) anjani182 válasza 14adam (#13) üzenetére


anjani182
őstag

20 év múlva lehet lesz az a pénz... ;]

Forever and ever, let's make this last forever.

(#17) Oti86 válasza Degeczi (#7) üzenetére


Oti86
tag

Lehet igazad van, én úgy tudtam kell hozzá kazetta, igazából nem sokat használtam, azaz én egyáltalán nem :DDD A festék szalag még megvan, de tinta valóban már réges rég nincs. :)

http://3dfx.oti86.fotoalbum.hu/

(#18) Oti86 válasza Penyus (#3) üzenetére


Oti86
tag

:R javítva

http://3dfx.oti86.fotoalbum.hu/

(#19) Penyus válasza Oti86 (#18) üzenetére


Penyus
senior tag

Nekem van par commodore meg commodore kompatibilis nyomtatom amiben meg uzelem a szalag. :)

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#20) FID


FID
őstag

Nagy nagy elismerés a cikkért! :R

Youtube: Casemod FID Facebook: Casemod FID

(#21) shteer válasza shteer (#9) üzenetére


shteer
titán

találtam itthon pár koax csatit és kábelt

műűűűködik :DD

..szerintem jónak tűnik

(#22) Thunderzolee

Jó cikk! :R

De volt itt a Logout indulásakor egy írás-sorozat az Amiga történelméről. Vagy 5-6 részen át ment, a címlapot teljesen beborították az Amigás cikkek.
Most viszont nem találom, csak nem törölve lett az írója által? :F
Na de miért? :F

Google chace se találja, csak a fórumkereső, de onnét sem elérhető.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#23) Fücsök007


Fücsök007
őstag

Nagyon jó cikk lett, részletes és figyelemfelkeltő! :R

(#24) Ghandi


Ghandi
aktív tag

O a jó öreg C64!
Mi is a sógoroktól hozztuk be annó a gyorsmásolós kétkazettás magnóval és a Gorenje hűtőládával egyetemben :DDD
Nekem csak magnóm volt hozzá és egy órás csavarhúzókészlet ami szinte szériatartozék volt :D Rengeteget játszottunk vele,mindig jöttek a heverok és bajnokságokat rendeztünk a Wizzard nevü lövöldözős játékból :)
Amikor megtjelent rá az F12 Tomcat játék akkor azt hittük az a játékok csúcsa! Huu mozog az emberek szája amikor beszélnek,igaz csak felirat volt a képen de akkor high end :)
Én még azt szeretettem abban a gépben hogy még én is könnyen megtanultam BASICban programozni,rengeteget görnyedtem a gép elött egy a képernyöm átlósan átfutó sprite megalkotásával pl :D
Bezzeg ezek a mai programnyelvek.Egy sima HTML indexet nem tudok már megcsinálni editor nélkül,a php-hez meg a C++-hoz meg fogalmam sincs.
Már én is nagyon bánom hogy akkoriban eladtam és sokat gyüjtögettem egy Amiga 500ra ami fél év mulva behalt :(

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#25) Penyus válasza Thunderzolee (#22) üzenetére


Penyus
senior tag

Kar, pedig enis elolvastam volna!

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#26) Oti86 válasza Ghandi (#24) üzenetére


Oti86
tag

jaja, jó volt az a BASIC, mondjuk néha idegesítő is, mert fél nap gépeltél aztán amikor végre a run "return" -hoz értél mindig kiírta hogy error, és keresgélhetted hol gépelted el a sort :DDD

http://3dfx.oti86.fotoalbum.hu/

(#27) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

hú nekem is volt a cégnél selejteztek és apám hozta még 94 körül pedig akkor már volt akinek 386-os a volt.
én még 99 körül is játszottam vele :C pedig akkor már p2esek voltak :D
2000-ben váltottam le végre x86-osra ;)

(#28) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

A C64-el én anno osztálytársamnál találkoztam először. Lehhetünk vagy 5.-esek anno. Hatalmas élmény volt, minden ott töltött perc. Legelőször egy füzetből gépeltük be mindig a Load "*" ,8,1-et, majd list :)
Mikor már fejből ment, fellapoztuk a füzet többi részét és írogattuk befelé az ott található programokat.
A játékok terén meg a Last Ninja grafikájától az állam esett le. :) Ugyancsak néztem nagyokat, mikor megláttam rajtuk életem első 3D-s játékait (Dark Side, Fighter Bomber). Teljesen kész voltam és full nem zavart minket hogy 1 FPS-el mentek a cuccok.

A kazetta fejbeállítása viszont tényleg idegtépő volt. :) Azonban a floppy sem volt álom. A Fighter Bombernél pl. mindig csak a 3. próbálkozásra sikerült beolvasni a játék főmenüjét. Ha itt többet töltött mint 2 perc, akkor ki/bekapcs és újra betöltés :)

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#29) qqcqqc


qqcqqc
őstag

nekem is volt :K
az is bécsből, orosz pezsgőt, meg szofit cseréltünk a boltban(beszélünk magyarul), egy C64-re és magnóra.
utána ácsingózva néztem a bp-i kirakatokba a floppy meghajtót. volt eredeti és volt után-gyártott, de mind a kettő megfizethetetlen áron.
haverommal mentünk havonta a novotrade boltjába, hátha van valami jó játék.
ja és a commodore újság, benne a programokkal, sok sor poke és ha elrontottad, akkor csak keresgélhettél.
egyszer próbáltam a rádióból felvenni valami programot, de az nem működött.
ja és emlékszik valaki a geos-ra, vagy hogy is hívták. az volt az első felhasználói felület amit számítógépen láttam.
az egyik haverom "dtp"-re használta. azon készítette az iskolai újságot :C

(#30) Oti86 válasza Dr. Romano (#28) üzenetére


Oti86
tag

Az újaraindítással nem volt probléma az tuti, meg a BASIC-kel sem, nem fagyott, nem töltött sokat :DDD
Pár eredeti Ocean által készített játékom is volt De imádtam az Archon, nagypályás foci (nem is tudom mi volt az eredeti neve) :DD , ACE, Wizzard :DDD és még nagyon sok volt :)

[ Szerkesztve ]

http://3dfx.oti86.fotoalbum.hu/

(#31) qqcqqc


qqcqqc
őstag

boulder dash , david's midnight magic(flipper), international karate....

(#32) parkasz


parkasz
senior tag

Jó kis cikk, gratula!

Na, nekem nem volt soha c64-em. Nem a korom miatt, mert akkoriban jöttek be az országba, hanem mert nem volt rá otthon zsé.
De mindig is akartam egyet.
Két éve, közel a harminchoz vettem is magamnak egyet. Azóta is elő - elő veszem és pár órát elmerülök a múlban.
Wizard of Wor a legnagyobb játék a világon!!!!

(#33) v.tom


v.tom
őstag

Hát Peti, lenyomtunk ezen pár játékot anno. Az volt aztán a multiplayer. ;]

(#34) Oti86 válasza v.tom (#33) üzenetére


Oti86
tag

Azám, mondjuk a játékélménye nehezen verhető még manapság is :DDD

http://3dfx.oti86.fotoalbum.hu/

(#35) Tomcat


Tomcat
őstag

Hát igen...más világ volt még az. Az ősi 80-as évekbeli copyparty-k emlékei bennem is máig élnek. Havonta jártunk a haverokkal a társaságba. Néha összeültünk a köré a gép köré amin valami új program futott és csak csodálkoztunk hogy micsoda grafika, micsoda zene. Nagyban ment a másolgatás, mindenkitől mindent el lehetett hozni. Megbeszéltük a játékok végigjátszásait ha valaki elekadt valahol és POKE kódokat csereberéltünk. Az volt a király akinek volt BBS hozzáférése anno.

[ Szerkesztve ]

Tomcat

(#36) motorhead


motorhead
aktív tag

Sikerült megelőznöd ezzel a cikkel, bár én elsősorban az AMIGA-s vonalat akartam részletesen leírni. De ettől független jó a cikk, bár jelent meg ennél jóval átfogóbb részletesebb leírás a Commodore-ról.
Én azon szerencsések közé tartoztam, akiknek volt C-16, majd C-64 és azt követte 2 féle AMIGA modell. Egy 500-as és egy 1200-es.

Oldalakat lehetne írni valóban azokról az évekről mikor a C-64 korszak elindult magyarországon, és talán mégtöbbet amikor az AMIGA-s tábor letette a mai user-ek és gamer-ek hozzáállását a számítástechnikához. Nem nagyképűség ha azt mondom, hogy én jómagam is hozzájárultam ehhez a hihetetlen jó légkörhöz amit az akkori klubbok, és party-k hoztak. Volt saját demo csapatunk, szerveztünk még találkozót is.
És a nagymamát is vittük az 50 dollárjával Bécsbe a Commodore álomgépért..
Sajnos ma már nem ilyen a számítástechnika, de attól még szeretjük. Csak egy dolog veszett el. a "személyi" szó előle. Na talán majd erről írok akkor egy cikket.

[ Szerkesztve ]

..--OLDSCHOOL FOREVER--..

(#37) Degeczi válasza motorhead (#36) üzenetére


Degeczi
nagyúr

parádi tábor(ok) esetleg vkinek?

[ Szerkesztve ]

(#38) motorhead válasza Degeczi (#37) üzenetére


motorhead
aktív tag

Én voltam kétszer vagy háromszor! Óriási élmény volt, és ma egy szép emlék. Emlékszem mikor a GURU csapata kihozott egy AMIGA 3000-est és bemutatót tartottak Real3D-vel . De nagy volt!

..--OLDSCHOOL FOREVER--..

(#39) Thunderzolee válasza Pferi (#4) üzenetére

"Mint büszke C64 tulajok enyhe sajnálkozással néztük a +4-esek játszadozását, és persze irigykedve az Amigások fantasztikus technikáját."

Na, akkor mikor az 500-ast lecseréltem egy 1200-es Amigára, gondolhatod én milyen menő voltam a sok 500-as tulaj között. :P

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#40) Degeczi válasza motorhead (#38) üzenetére


Degeczi
nagyúr

én is kétszer

egyiken Éles Istvánnak is volt egy előadása, a határon átcsempészésről mesélt volna vmi történetet, és előtte kérdezte: "hoztatok már be vmit eldugva?"
"nézzél szét!" - hangzott a válasz a gépekkel teli teremben... :D

(akkoriban, 90-es évek legelején még tényleg Ausztriába járt át mindenki, itthon megfizethetetlen árakat kért volna az összes bolt)

(#41) Put2


Put2
tag

Nemtudom, h kinek mit mond az a név, h: PROSZOLG :) Akkoriban ez volt a játékbeszerzés leg1szerübb módja:) Fizetni kellet érte:) De jelképes összeget:D Mindig vártuk a postást, h jön-e a game:) Volt, h 1 hetet is kellet várni... És milyen bodottág volt:):) amikor megjött a cucc..:)) Hihetetlen fillingje volt:) Mamár nincs ilyen, ha kell valami, letölti az ember a netről azt ennyi... igaz, ez sokal kényelmesebb, sokal jobb.. :) Nade az akkori szépidők :D Nekem az első gépem C64 volt flopyval..:) Akkor ez nagyszám volt:) Utána Amiga500 1.2es:) És legkésőbb Amiga1200 Na az volt a legek legje:)

[ Szerkesztve ]

(#42) Andie


Andie
őstag

Köszi a cikket :R
Szívmelengető volt olvasni. Én is ebben a korszakban nőttem fel, sőt, bátran mondhatom, hogy az életemet, mai munkámat és karrieremet alapozta meg a jó öreg C64. Vele tanultam meg programozni, a számitástechnika alapjait, a programozás első lépéseit, egyáltalán a digitális világ kapujába Vele kézenfogva léptem be.
Ezért az én szivemben a C64-nek legalább akkora helye van, mint az első csóknak, vagy az első autónak.
Ma is szériatartozék a Vice emu a gépemen, és természetesen a szekrényben a dobozban ott pihen az öregúr is.

Egy kis apró észrevétel a cikkhez: a játékokat (vagy legalábbis 99%-ukat) nem Basic 2.0-ban irták, hanem assemblyben. Basicben az interpreter miatt képtelenség volt gyors játékot irni, még Graphic Basicben sem. Próbáltam :)

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#43) perempe válasza Ghandi (#24) üzenetére


perempe
addikt

A kedvencek:
Wizard of Wor
Street Rod (eltörtem pár joysticket...)
Forbidden Forest
Turrican
Commando
Bruce Lee
Aztec Challenge
International Karate
Rockstar Manager

* Brahms: 4. szimfónia *

(#44) Free04


Free04
tag

Mekkora szó volt a kazettát lecserélni flopira....
Jó kis játékok voltak rajta(street rod,barbarian,test drive,)

(#45) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Jó cikk!
Bár sosem volt Commodore-om, sem Amigám.
2000 körül kezdtem 286-on, 2 év alatt P3-ig jutottam. :D
A DOS-os alapok megvannak, de ezek kimaradtak sajnos. :(
Az a CDTV brutálisan jól néz ki. Így egyben vajon lehetséges lenne beszerezni még?
Nincs valakinek elfekvőben? Nem akar róla tesztet írni?:D

(#46) Thunderzolee

perempe:
Lehagytad a Piratest! ;)

Put2:
Programküldő Szolgálat? :D
Hát igen, ma már nem megy ilyen könnyen a játékbeszerzés. ;]

Degeczi:
Megvolt nekem is Parád.
Otthon van egy pár Guru floppym, amin vannak képek a táborokról, néha eszembe jut, h fel kéne másolni a képeket a gépemre, de mindig csak a gondolatig jutok el.

Tényleg, a Guru szgépes újság első floppys számai mondanank még valamit valakinek? Aztán később megjelent rendes papíron is az a lap. Nem tudom, van még ma is?

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#47) Degeczi válasza Andie (#42) üzenetére


Degeczi
nagyúr

hja, a BASIC 2.0 ha vmi, hát egy gyenge pontja volt a C64-nek, az lényegében használhatatlan volt bármire...

persze nem csak játékra, de a legalapvetőbb, otthoni próbálkozásra is - hiszen hiába a gép akkoriban csodás grafikai és hangképességei, ha azokból semmit nem támogatott a beépített BASIC, így még egy egyszerű függvényt sem lehetett ábrázolni, mert egy vonalat sem lehetett a képernyőre kitenni

ezért aztán mindenki vmi mást, tipikusan pl. Simon's BASIC-et használt ilyesmire

a kortárs gépek ebben lényegesen jobbak voltak, és a későbbi C16/+4-ben lévő BASIC 3.5 is

(#48) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Köszi szépen a megemlékezést. :C

Igen nekem is ez volt a legelső gépem. Bár akkor már volt 386-os, amikor én megvettem havertól, de nekem akkor is ez kellett. Amúgy sem tudtam volna megfizetni a 386-ost, mert nagyon drága volt. :))

3db C64-esem volt már. Volt hozzá két féle floppy meghajtóm, kazettám, turbo modulom, bővítő modulom, 6 joy-om, stb...

Rongyosra játszottuk a Boulder Dash-t, Street Rood, F1 circue, Last Ninja, Midnight Resistance, POP N' Rouble, Usagi Lotline, stb...
Nagyjából 600-700 játékom volt rá. Volt egy pesti csóka akitől lehetett rendelni postán játékokat, és programokat.

Végül megtanultam Basic-ben programozni. De csak az alapvető dolgokat. DATA módban álmaimban sem tudnék soha egy sort sem írni. :DDD

Asszem van még egy utolsó darab valahol a padláson, és még működik is. Lehet a közeljövőben ki is próbálom.

A legnagyobb játék a Newcommer volt. 10 lemez oldalt foglalt, és amikor valami történt mindig kérte a neki való lemezt. Gondolhatjátok. Rakja be a "j" lemezt, vagy a "g" jelű lemezt. Ott forgattuk a lemezeket türelmetlenül, hogy vajon most mi fog történni, meghaltunk? Vagy másik pálya? Izgalmas volt. 2 hónap kellett hogy végigjátsszuk öcsémékkel, és mindennap 4-5 órát toltuk. :R

(#49) perempe válasza Thunderzolee (#46) üzenetére


perempe
addikt

Azzal nem játszottam sokat, viszont a Barbariant és a Test Drive-ot végignyomtam.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#50) Thunderzolee válasza FoxiestFox (#45) üzenetére

Tulajdonképpen mi is ez?

Mi az a CD lejátszóra emlékeztető izé ott a monitor alatt?
És az a furcsa alakú távirányító?
Am gondolom a vezetékeket csak a látvány kedvéért tüntették el, nem hinném, h wireless lett volna minden.. ;]

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.