Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) big-J válasza klambi (#50) üzenetére


big-J
őstag

Pont azt irtam, hogy 15km sima ugy, enyem olyan 20-25km-et tud, pedig az is egy ocskasagnak szamit. Siman lehet kapni olcsokat, amik 30-35-ot birnak, attol fuggoen, hogy mennyire vagy nehez.

(#52) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Grat, ez hatalmas :) :R

Mutogatni való hater díszpinty

(#53) vamzi válasza klambi (#50) üzenetére


vamzi
őstag

Akkor neked a deluxe változat jöhet szóba, ami 10Ah-s pakkal van szerelve. Az nagyjából azt tudja, mint amit én építettem, azaz 20-30km között terheléstől függően.

(#54) hcl válasza klambi (#50) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Munkahelyen nem tudod tölteni?

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#55) klambi válasza vamzi (#53) üzenetére


klambi
addikt

igen igen megnéztem, hát inkább én is magamnak "megpimpelném"

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#56) D1Rect


D1Rect
félisten

A gyári aksikkal mi lett?
A szövegből úgy értem, mintha teljesen másik darabokból készült a mostani.

(#57) macilaci78 válasza D1Rect (#56) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Sőt, a hozzászólásokban írta is, hogy megmaradt a gyári akku is vészakkunak.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#58) vamzi válasza D1Rect (#56) üzenetére


vamzi
őstag

38 V-on pihen a szekrényben.

(#59) PDA_FAN


PDA_FAN
tag

Szép munka! Én a következő upgrade-nek a cserélhető komplett akkupakkot céloznám, ha ilyen projektbe vágnék. Egyikkel megyek, másik töltődik, másnap csere. Illetve hosszabb útra a tartalék a hátizsákban.

(#60) FireFox1996


FireFox1996
őstag
LOGOUT blog

Napi 30km-t tekerek munkába, és már vagy 1-2 éve gondolkodom az elektromos bringán vagy rolleren, de egyik sem volt jó.A rollernek kicsi a hatótáva, az elektromos bringa meg drága. Ez a cikk (még nem olvastam végig) után remélem lesz vmi meogldásom)

<< Nem szabad félni a kudarctól, játszd végig a játékot ! >>

(#61) big-J válasza FireFox1996 (#60) üzenetére


big-J
őstag

Probalj hasznaltat venni. Joval 300 alatt is van mar markas darab. Jofogas vagy bike bolha.

[ Szerkesztve ]

(#62) vamzi válasza big-J (#61) üzenetére


vamzi
őstag

Vagy még jobban jár, ha kitet vesz és a jelenlegi bicóját építi át.

(#64) kinaicuccok válasza FireFox1996 (#60) üzenetére


kinaicuccok
csendes tag

A Decathlonos elektromos bringa elmegy 25km-t és 300 ezer alatt van. Az aksija is cserélhető, külön is vásárolható hozzá.

[ Szerkesztve ]

http://kinaicuccok.blog.hu - Ami nem Kínából származik, az hamisítvány :)

(#65) tomazin válasza vamzi (#30) üzenetére


tomazin
veterán

Volt olyan cella, ami hiába volt nagy kapacitású, túl nagy volt a belső ellenállása és emiatt kiesett. Átlagosan 10%-a kuka a celláknak.

Én nagyon voodoonak találtam azt amit ő ott kiír és nem is találtam összefüggést aközött és a látható belső ellenállás között. Én is ugyanúgy mértem mint Te (bár én 1A-el mértem, hiszen nagyobb áram alatt jobban kijön ha valamelyik kapa), viszont a kiírt belső ellenállás helyett hagytam állni egy hónapot és utána megnéztem a feszt. Ha beesett 4,15alá akkor kuka, 4,15 és 4,19 között ment a gyengébb minőségűek közé, 4,2 feletti pedig a használható.
közben látom, hogy te is pihentetted

De ez a 250 honnan jött amúgy? Mert ahogy nézegetem 420-2500 között vannak a standard discharge ratek.

Illetve láttam a pakkban ilyet. (ha nem ez akkor sry, de nagyon jellegzetes ez a 18650) Ez tudta a 2500at? (csak mert annyi az új max kapacitása, ami nekem van ilyen 1-1,2Ah tudott 1A discharggal.

Mellesleg honnan jött az ötlet? Mert nem sok ember tudja, hogy ezt meg lehet szemétből oldani. Mellesleg én már arra várok, hogy végre találjak valamit ahová el tudom lőni a 18650-jeim, mert én csak véletlenül rátaláltam jehugarciára és tökre ráfüggtem, de realizáltam, hogy arra soha nem lesz időm, hogy egy powerwallt csináljak, mint ahogy H(ome)B(rew)Powerwall tette. Szóval azóta csak a 3dbAA/AAA cuccokat építettem át 18650-re, meg vettem elemlámpát, de ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#66) vamzi válasza tomazin (#65) üzenetére


vamzi
őstag

A kiírt belső ellenállás tényleg voodoo szerűnek tűnik, egészen addig, míg nem kezded a cellákat sorba kötni. Ugyanis a nagyban eltérő belső ellenállású cellák más feszültségre töltődnek fel emiatt pedig szétcsúszik a pakk.Ezt persze ki lehet játszani, ha beépítünk balanszert, ahogyan én is tettem.

Igazából ez a töltőmből fakad, mert az fele árammal meríti, mint tölti(500mAh-val töltöm a cellákat). Igazából kicsit időpazarló, de mivel úgy is 8-10 órás ciklusokban tesztelem a cellákat, így mindegy nekem.

A Sanyókon én is meglepődtem, mert az eddigi bontások alapján (van kb 150db bontott sanyóm) messze a legrosszabb cellák. Kapacitásukat nézve a nagyja 2000 feletti, nem is ez a valódi baj velük. Hanem, hogy töltésnél 4V-tól irgalmatlan módon elkezd melegedni (50 fok felett kukázok minden cellát). Ez a pár sanyó a pakkban különös elbánásban részesült, hogy tuti ne okozzon gondot. Ez a 3 se nem melegszik és a kapacitása alapján is befért a pakkba.

Jehu meg HBP úgy gondolom, hogy alap személyek a 18650 világában. Én is velük indultam el. Az ötlet pedig már korábban felmerült, csak nem tudtam magamnak megindokolni, hogy miért kezdjek egy cellákat bontani. A bringa adta meg a hiányzó lökést. Attól függően, hogy mennyit sikerül összeszedni úgy alakul a projekt további sorsa. A következő mérföldkő egy 1500W-os teljes értékű bringa építése lesz.

(#67) tomazin válasza vamzi (#66) üzenetére


tomazin
veterán

Eddig még nem építettem pakkot, szóval erre nem is gondoltam. De akkor érdemes lehet a belső ellenállásokat is feljegyeznem.

Azt elfelejtettem írni, hogy töltőm nekem is ugyanaz van, ezért furálltam hogy a legalacsonyabb terhelést adtad neki.

Nekem egyetlen akkum volt amiben Sanyok voltak és rendre mind alacsony kapacitású volt, de mégsem dobtam ki őket, mert az adatlap szerint ők szívesebben adnak nagyobb áramot, mint a többiek.
(2,5A-re írja ennek a standardját, míg egy samunál 420-520ma-re)

Szóval azért vetted a bringát, hogy el tudd lőni az akksikat? :DDD

(#68) vamzi válasza tomazin (#67) üzenetére


vamzi
őstag

Egyszerű a válasz. Kevesebb gombot kell megnyomnom a töltőn, ha alap helyzetben töltöm :D
Nekem is minden típushoz megvan az adatlapom, ezeket is felhasználtam kiválasztásnál. Ugyebár a leggyengébb cella határozza meg a pakkot.

Akár még az is lehet :D

(#69) Teréz Atya válasza vamzi (#46) üzenetére


Teréz Atya
senior tag

Köszi, ez kimerítő válasz volt.

@tomazin - egy hónapig max. feszen hagyni nem tesz rosszat a LiIon akkuknak? RC LiPo-knál már egy hetet sem ajánlják h feltöltve maradjon. Bár azoknak nagyságrendekkel több áramot kell leadni.

A hedonizmus egyetlen elfogadható formája a kvadkopterezés! - koptergeza.blog.hu - www.youtube.com/channel/UCLtnLDubykhLEvDX0ZVUM8w - www.facebook.com/koptergeza

(#70) big-J válasza Teréz Atya (#69) üzenetére


big-J
őstag

De, nagyon rosszat tesz.

(#71) jimpo válasza Donki Hóte (#41) üzenetére


jimpo
aktív tag

5-6 ezer alsó hangon a Panasonic NCR18650B cellából 4 darab. Tehát durván 60-70 ezer ha nem több...

Stryd Next Gen

(#72) tomazin válasza big-J (#70) üzenetére


tomazin
veterán

Erről még eddig nem hallottam, hogy nem szabad feltöltve tárolni őket. :U

(#73) dugo_ válasza tomazin (#72) üzenetére


dugo_
veterán

Pedig egyik lítium típus sem szereti azt. Se a túl alacsony töltöttséggel tárolást.

50-55% környékén elrakva bírják a legjobban. Az okosabb töltők is eköré töltik, ha van rajtuk tárolásra használatos töltési mód.

(#74) big-J válasza dugo_ (#73) üzenetére


big-J
őstag

Ja, a Tesla autok is defaultba csak 90%re toltenek (Es ott meg a 100% sem biztos, hogy 4.2v).

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_store_batteries

(#75) vamzi válasza Teréz Atya (#69) üzenetére


vamzi
őstag

Elvileg kapacitás csökkentő hatása van, de 1 alkalomról van szó minden egyes cella esetén, ami elhanyagolható. Hogy mennyire rossz a valóságban? Itt egy videó, amiben 3 évig lett letárolva 100%-ra töltött cella:
https://www.youtube.com/watch?v=jAcgld6gtyo

(#76) big-J válasza vamzi (#75) üzenetére


big-J
őstag

Ja, a videoban is vesztett kapacitast, jo par %-ot. Elhanyagolhato? En nem akarok a 200'000Ft-os pakkombol kidobni 5%-ot (10'000Ft) egy megelozheto baromsag miatt. De kinek mi.

https://i.imgur.com/wxGuLJG.png

100%-on tarolni minden egyes nap(kepen) vs 1x 100%ra feltolteni es ugy hagyni(a videon) ket kulonbozo dolog, mert a cella onkisulese miatt par honap mulva mar 80% alatt van.

Ezert rosszabb, ha valakinek lenne a szokasa, hogy mindig feltolti 100%-ra, esetleg a tolton is hagyja ejjelre, mert igy tobb idot tolt el magasabb feszen, es megtobbet veszit a kapacitasbol.
(Es ugynezert felhalottak a laptop akksik 3 ev utan, hiaba alig van rajta ciklus.)

[ Szerkesztve ]

(#77) vamzi válasza big-J (#76) üzenetére


vamzi
őstag

Azért azt ne felejtsük el, hogy ez mind használt, bontott, bizonytalan előéletű cella, ahol inkább bukjak néhány százalék kapacitást, mintsem rám gyújtsa a pakkot. Egy ilyen bontott cellás pakk ritkán éri el a 200.000 ft-os árat, az már hatalmas mennyiségű cella. Az eddigi költéseim alapján kb 150-300 ft között jön ki egy bontott cella (amit meg is tartok), szóval ekkora összegnél legalább 600 cellás pakkról beszélünk.

Egyébként én sem 100%-ra töltve használom a bringát 39,5-40V környékére töltöm, de a tesztnél leteszem pihenni 100%-os állapotban 3 hétre. A vezérlő pedig 32V-nál vágja el, így hosszú élettartamra számítok.

(#78) tomazin válasza big-J (#76) üzenetére


tomazin
veterán

meg szabad kérdezni, hogy mire használsz egy 200k értékű packot? illetve ez az érték zsír új 18650ekből jött össze?

(#79) big-J válasza tomazin (#78) üzenetére


big-J
őstag

Uj pf cellak, ebike haromszog akksi. Ugy 140km hozhato vele rasegites nelkul, rasegitessel 200km+. Motorbiciklit helyettesit.

[ Szerkesztve ]

(#80) D1Rect válasza big-J (#79) üzenetére


D1Rect
félisten

Van ennek topikja valahol?

(#81) big-J válasza D1Rect (#80) üzenetére


big-J
őstag

https://prohardver.hu/tema/re_elektromos_rasegitesu_kerekparok/friss.html

Itt fogom dokumentalni az epiteset, egyelore minden egyidejuleg a postan van, mar szallingoznak az alkatreszek.

[link]
[link]

Egy ilyen vazat vettem, ezt fogom felepiteni. Ha az elejere teszel egy univerzalis szelvedot(amit csak ritkan tennek fel), egy 125cc szintjet hozza, csak 100kg-al konnyebb, es kulsore megmarad biciklinek, vonatra, kocsiba pakolhato, jardan, bicikliuton enezik, meg hasonlok.

Tul nagy hirverest nem akarok adni neki, mert pont az a lenyeg hogy radar alatt legyen(nem ugy, mint a dirt bike-nak kinezo stealt bomber vazak), gondolom ertheto.

[ Szerkesztve ]

(#82) #88470784


#88470784
törölt tag

Amúgy azt tudja vki melyik biztosítónál lehet kötni biztosítást elektromos kerékpárra? Felmentem néhány nagyobb biztosító honlapjára, de kizárás az elektromos kerékpár a feltételek között.
Azért jó lenne vmi ha esetleg én okozok kárt vkinek (nyilván nem szándékosan) ne zsebből keljen fizetni a saját pénzemből.

(#83) big-J válasza #88470784 (#82) üzenetére


big-J
őstag

Mindenhol kizarjak.
Amugy biztositokon kivul nehany kerekpar lakat cegnel is van ilyen biztositas, ha megveszed a lakatot, pl kryptonite(csak akkor mukodik, ha a tolvaj ott hagyja a lakatot a helyszinen), de ez is kizarja elektromosokat.

Ha atepitesz egyet akkor megkotheted ra amielott atepitened, en ugy csinaltam.

[ Szerkesztve ]

(#84) tomazin válasza big-J (#83) üzenetére


tomazin
veterán

Ő felelősségbiztosításról beszélt, érzésem szerint Te meg maga a bringa értékbiztosításáról. (legalábbis abból asszociáltam erre, hogy nem elektromosra kötöttél biztosítást, amit átépítesz)

Bringás felelősségbiztosás a magyar kerékárosklub tagsággal jár, bár ez nem tudom rajtad segít-e. (érdemes elolvasni/megkérdezni)

btw mi az a "pf cella"?

[ Szerkesztve ]

(#85) big-J válasza tomazin (#84) üzenetére


big-J
őstag

Ja tenyleg, az utolso mondatig barhogyan lehet erteni. Az a vicc, hogy a helyzet igazabol hasonlo. :D

Igy hivjak az epito korokben az akksikat, a hosszu nev 90%a fix, a nehany betu meg valtozik, pl 30Q, GA, 25R.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/panasonic-ncr18650pf-3-7v-2900mah.html

[ Szerkesztve ]

(#86) vtechun válasza dugesz77 (#21) üzenetére


vtechun
veterán

Jól értem, ha zárlatos lenne egy cella, akkor megemelkedik az áramerősség, és elolvad ez a vékony huzal?

Hogyan tudtad forrasztani? Mivel? Az előbb kipróbáltam egy rossz cellán, hát nem nagyon maradt meg rajta...

(#87) vamzi válasza vtechun (#86) üzenetére


vamzi
őstag

Jól érted, villámgyorsan elolvad az a biztosítékhuzal.

A forrasztást egy saját kezűleg épített, szabályozható 50W-os pákával csináltam nagy méretű heggyel és folyékony fluxszal. A felületeket persze előtte letakarítottam gondosan.

Azóta építettem szabályozható ponthegesztőt, amivel csupa móka és kacagás az aksik összeszerelése :DDD (de tényleg :) )

(#88) vtechun válasza vamzi (#87) üzenetére


vtechun
veterán

nehéz egy ilyen szabályozható pontheggesztő megépítése? van valami doksid a te példányodról?

(#89) vamzi válasza vtechun (#88) üzenetére


vamzi
őstag

Nem igazán. "Szemétből" építettem, így a költségem valahol 10-12.000 Ft körül tetőzött. Kell egy mikróból való trafó, aminek a szekunder oldalát újra kell tekerni (én 50mm2-es kábelből tekertem 2 menetet, így 1,8V lett a kimenő feszültség és kb 700A az áram). Ha ez megvan, akkor kell egy vezérlő, amit aliról meg lehet venni olcsón ([link]). Ehhez a vezérlőhöz kell egy 9-12V-os trafó. Ezt az egészet beszereletem egy PC-s ATX táp házába és lényegében kész, már csak egy lábkapcsoló kell meg fejek a hegesztéshez.



(#90) vtechun válasza vamzi (#89) üzenetére


vtechun
veterán

ez tök jó, erről nem írsz egy blogbejegyzést? :) Egyébként ehhez milyen szalag kell, mi a neve, amit ezzel lehet hozzáheggeszteni az akksihoz?

(#91) vamzi válasza vtechun (#90) üzenetére


vamzi
őstag

Gondolkodtam rajta, még az is lehet, hogy írok egyet. Nikkel szalag kell hozzá. Én a biztosítékként funkcionáló nikkel drótszálat használom, ahhoz is tökéletes.

(#92) klambi


klambi
addikt

hu bakter jól felment a bringa ára :(

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#93) klambi válasza vamzi (#89) üzenetére


klambi
addikt

:R

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#95) Dr.FantastiK válasza Somatom (#5) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

ez Urhajo !

:U

. . jaaa nem , bicikli !

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.