Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) bambano válasza szegedilaci (#46) üzenetére


bambano
titán

a strukturális munkanélküliség sokkal nagyobb, mint a valódi.
tehát az, hogy lenne meló, csak nem tud/akar megmozdulni. lecsúszó vidéken levő lakásának árából Pesten max. a postaládát tudja megvenni, esetleg a pincerészt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#52) Louro


Louro
őstag

Az Index által megtépázott renomájukat igyekeznek helyreállítani. :( De 4 hónap alatt 0-ról szinte senkit se lehet egy magabiztos juniorba betanítani. Hacsak nem olyan az agya. De ha olyan és nem jött rá addig, hogy ő IT-s, akkor szinte veszett fejsze nyele.

Mess with the best / Die like the rest

(#53) mAtech válasza bambano (#51) üzenetére


mAtech
aktív tag

"lecsúszó vidéken levő lakásának árából Pesten max. a postaládát tudja megvenni, esetleg a pincerészt."
Ennyi. Bérlakás meg ugye...

Cikkhez:
Nem megy a bót :) ? Megy helyette a rinya! Abban topligások vagyunk mindig... Ehhh (legyintős smiley)!
Önvizsgálat volt? ;]

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#54) guni válasza redgreg (#43) üzenetére


guni
tag

Szerintem. Az IT-ban is így van. Nyilván nem mesterséges intelligencia kutatásban fog részt venni, de ahhoz hogyvalaki junior szinten beszálljon egy szimpla webapp fejlesztésébe soha nem értettem minek szigorlatozni diszkrét matematikából.

(#55) guni válasza szegedilaci (#46) üzenetére


guni
tag

Nyilván nem felsővezetőkből van hiány...

(#56) guni válasza Qtya123 (#48) üzenetére


guni
tag

Nem tudom Budapesten mennyi egy átlagos tudású programozó fizetése mondjuk 4 év szakmai tapasztalattal, de ha nettó 300 körül, akkor nem is csodálkoznék, hogy miért van informatikus hiány.

netto 200e és 1 millió között akármi. Attól függ mit tud nyújtani a jelölt. És amúgy top kategóriás cégeknél, ahol minőségi munka folyik és meg is fizetik az embereket azért nincs is hiány.

[ Szerkesztve ]

(#57) AlienM válasza Diabolis (#39) üzenetére


AlienM
tag

Részvétem! Talán az egyik legrosszabb munkakör (legalábbis a saját tapasztalataimból kiindulva). Habár embere válogatja, de nálunk van egy pár "nehéz alak", akiknek, ha egyszer nem veszed fel a mobilt, hívnak a vezetékesen, köröztetnek a portással, és rád állítanak még egy másik dolgozót is, hogy keressen meg (természetesen 2 perc alatt mindezt - megtörtént eset), nem számít, ha éppen a wc-n ülsz, vagy tele a kezed és nem nőtt még ki a harmadik. :(
A másik kedvencem, amikor a munkaidő letelte előtt hívnak egy perccel, végig csörgetik, majd látom, hogy két perc múlva ugyanaz a személy megy haza a p*csába (biztos nagyon fontos volt!)... :D

(#58) Diabolis válasza AlienM (#57) üzenetére


Diabolis
tag

Köszi, de én elvagyok velük :D Néha tolok egy laza standupcomedyt, és kész :D
Bár a minap úgy felcseszett az egyik user, hogy 40-es betűmérettel nyomtattam ki neki az AD felhasználónevét és a jelszavát. Pedig ha valaki üldözi a monitorra ragasztott cetliket, az én vagyok :D

Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

(#59) Cs1csó


Cs1csó
félisten

Az a baj, hogy magasan képzett specializált tudással bíró embereket keresnek, viszonylag alacsony bérért és gondolom nagymértékű leterhelésre.

Sok informatikát végzett egyszerűen nem alkalmas fejlesztőnek, hanem csak valami egyszerűbb rendszergazdának vagy hasonlónak. Persze most igény inkább az előbbire lenne.

(#60) Hadeska22


Hadeska22
aktív tag

Gondolom a múltkori GreenFox-os fiaskó után kellett megint valami hülye maszlag. Amúgy komolyan kérdezem, hogy nem unjátok még ezeket a cikkeket (a kérdésem a staff-hoz irányul)? Vagy "van az a pénz" és akkor minden rendben?
Anno nem is tudom, hogy hol olvastam hogy ez a több tízezer "informatikus" (jaj ezt de szeretem hallani, értsd: szoftverfejlesztő) hiánya maximum akkor "létezne", ha a csillagok úgy állnának, pont kerülne 1 nap leforgása alatt a Brexit-re és a macskák is 40 napig bagzódnának, szóval egy igen valótlan folyamat eredményeként. (De az is elméleti síkon).

A fejlesztőkből nincs hiány, a jó fejlesztőkből van. De ugyanakkor azt is érdemes megfigyelni, hogy a Magyar cégek (vagy legalább is Magyarországon ténykedő cégek) nagy része fizetni hírből sem akar az alkalmazottnak. Sok ismerősöm sokfélét mesél, és valahogy a fizetésemelés (nem + 10.000 Ft bruttó/év) vagy nem jön szóba, vagy csak úgy mintha nem is létezne. Családnak való segítés miatt gondolkodtam a hazaköltözésben, ezáltal elkezdtem keresni munkát otthon (külföldön élek egy jó ideje) és azzal szembesültem, hogy a bérigényem habár nem kimagaslóan sok (átlagos a szintemhez képest) a cégek 60% trükközni próbált hivatalos és nem hivatalos (borítékos) bér megadásával. Elvileg ez természetes otthon, engem inkább ledöbbentett, mert ilyent sem itt , sem más országokban nem tapasztaltam (Welcome to Hungary, mi ?). Ami viszont nagyon szemet szúrt, hogy míg nálunk de akár más országokban a kisvárosokban is rendszerint találni jó(l fizető) munkát, addig otthon Budapest = Magyarország, ezáltal aki nem a fővárosban lakik annak sz@r ügy.

Az egyetem (informatikus képzés) önmagában nem egyenlő a sikerrel, ahogy szakácsokból, katonából, kismamákból (át)képzett szuper rockstar programozók száma is elenyésző az iparban. Nem tetszik, hogy mindenkit nagy pénzekkel bátorítanak, mert egyrészt nem igaz (vagyis de, egy bizonyos szint fölött) és mindamellett ahhoz, hogy (jó) fejlesztő lehessen valaki bizonyos beállítottság is szükséges.

Gyors ránéztem programozói hírdetésekre. A lenti adatok mind LinkedIn-ről vannak. Persze nem végeztem feltehetőleg pontos munkát, de valahogy így néz ki:

LinkedIn
C# fejlesztő / .NET fejlesztő/ C# Developer /.NET Developer (in Hungary)
35 / 66 / 280 / 66

Java fejlesztő / Java Developer (in Hungary)
163 / 264

C++ fejlesztő /C++ developer
54 / 287

Web fejlesztő /Web Developer
118 /135

Hozzátenném, hogy pl. a C#-nál a 280 eléggé pontatlan szám, mert rögtön az első oldalon két C++-os munka van, amit nem tudom, hogy ez a tákolmány miért vette bele. Illetve az ismétlődés is előfordul néhány pozíció kapcsán akár a feladó többszöri próbálkozása, vagy agency-k különböző próbálkozásai miatt. A java-s hírdetések is rendszerint ismétlődnek, vagy "Java Developer" címhez magyar leírás társul, szóval az lényegében ugyanaz, mint a "Java fejlesztő" (csak, ha angolul írjuk a job title-t akkor az fancy-bb). Ha hozzáveszem, hogy feltehetőleg kihagytam egy rakás programnyelvet, sem gondolom, hogy elérnénk az 1000-ret összességében (nem számítva a duplikációt, más nyelven elnevezést, etc), és talán ez a szomorú, mert ugyebár hiány van :)) .

Ps. Elnézést a szófosásért hosszú írásért, csak ahányszor meglátom ennek a gedva cégnek az írásait felmegy bennem az a bizonyos pumpa.

[ Szerkesztve ]

B.C Rich...Jackson...Ibanez(?)

(#61) Rodi 4.80


Rodi 4.80
senior tag

Kódverő majmokat keresnek nettó140-ért, persze hogy hiány van. Aki tudja magát menedzselni, már rég nem Mo-on keresi a betevőt.

(#62) Cs1csó


Cs1csó
félisten

Focis hasonlattal élve: Ronaldo-kat meg Messi-ket keresnek de itt csak Torghelle Sanyik vannak, főleg ennyi pénzért és ilyen munkára. :DDD

(#63) fanti


fanti
addikt

Ez itt Magyarország!

A munkavállaló legyen :

-Napra kész tudású
-Rutinos
-Jó referencia melókkal teli
-Terhelhető/24/7-ben elérhető
-Soha ne menjen táppénzre, de szabira is csak papíron
-Független
-Rugalmas
-Társasági lény, aki sportos küllemű és jó megjelenésű, ápolt
-Írjon programokat
-Telepítsen szervereket
-Tudjon routereket konfigolni/förmverelni
-Értsen jól a hálózatokhoz
-Értsen professzionálisan az MS Office-hoz, a Windowshoz, és a Linuxhoz is
-Tudjon gépet/nyomtatót javítani
-Legyen kreatív, jó ötletekkel
-Szerelje föl az IP kamerát is ha épp azt kell
-Cseréljen fölpúposodott kondit a tápegységben
-Frissítsen BIOS-t
-Vírustalanítson
-Mindenről legyen több lépcsős mentése
-Érje be mindezért Budapesten nettó 400K-val, vidékem meg a felével, aminek még örüljön is mint majom a farkának....

Na persze....egy nagy lófaszt!

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#64) Corleone33 válasza Penge_4 (#24) üzenetére


Corleone33
aktív tag

nem akarok okoskodni de ezt a spórolásos részt remélem te se gondolod komolyan, főleg ha az illető nem otthon anyuci-apucinál lakik és nulla költsége van és kb nem jár el/ nem költ semmire csak a tanfolyamra koncentrál.

Lehet Nyugaton ez kivitelezhető de Mo-n ahol az emberek jórészének félretett pénze sincs/ nem tud félretenni a fizetéséből hó végén, ez nem annyira egyértelmű. És ez nem kifogáskeresés hanem a szimpla realitás.

Azt mondod hogy elég önmagát eltartania az alatt a közel félév alatt: ahhoz hogy ennyi pénzt félretegyen az ember félév alatt minimum vezérigazgatóként vagy programozóként kéne dolgoznia/ xy ismerősének, de inkább nem keverem bele a témába a politikát.

És hidd el, ez NEM diploma kérdése sem az hogy "talán nem kellett volna büfészakon elvégeznie az egyetemet".

Előző rossz tapasztalatok miatt sajnos nem üzletelek 0km-es /0 értékeléses felhasználókkal!

(#65) Corleone33 válasza Hunpriest (#28) üzenetére


Corleone33
aktív tag

őszintén emiatt is örülök hogy nem pazaroltam az időt ilyenekkel mert 99 százalék nem lettem volna előrébb a gyakorlatban.

Jó dolog a tapasztalatszerzés csak abból meg az ember nem tud kaját venni

Előző rossz tapasztalatok miatt sajnos nem üzletelek 0km-es /0 értékeléses felhasználókkal!

(#66) Louro válasza Diabolis (#58) üzenetére


Louro
őstag

Szintén zenész. Én még azt is utálom, ha levélbe becsatolnak fájlokat. (Mentse fel a hálózatra és küldje el a linket.)

Sajnos a magyar oktatással van baj. (No politics.)
Nagyon sok olyan kolléga van, akik például úgy mentenek kedvencek közé hálózati mappákat, hogy mappelik és nem a Favorites közé húzzák.
Óceánt lehetne duzzasztani a New Folder(XX) mappákból. Vagy a filename_final_v3_final_final_v6.xlsx fájlokkal. Annyi duplikátum van a hálózatokon, hogy szerintem fele akkora tárhely elég lenne.
De volt olyan, aki azért hívta a Helpdesk-et, hogy beállítson háttérképet.
Arról már nem is beszélek, hogy fájlnevekben zárójelek, pontok és egyéb speciális karakterek. Persze ezt az idősebbek értik, de akkor is zavaró.
A mappák elérési útvonalában szóköz és azt bemásolni emailbe, majd panaszkodni, hogy nem érik el a mappát, de láthatnák, hogy egy sorban van még ott szöveg....epic.

Nem vagyok helpdesk-es, de 80-as gyártmány vagyok és nagyon fel tudnak cseszni az ilyen blamák.

Nem várom el, hogy minden Excel makrókat írjon, de amint nap, mint nap használ, legalább minimálisnál picit jobban ismerhetné.

[ Szerkesztve ]

Mess with the best / Die like the rest

(#67) instantwater válasza -Skylake- (#41) üzenetére


instantwater
addikt

Nem, nem fizettetik ki az otthagyott államilag támogatott szakot.
Költségtérítésesen meg előre kifizeted, és a te dolgod, hogy otthagyod-e.

(#68) instantwater


instantwater
addikt

Szeretnék betölteni egyet abból a sokezer hiányolt helyből.

Mivel az árak minimum nyugatiak, de sok minden drágább, mint nyugaton, ezért minimum annyi a fizetési elvárásom mint nyugaton, és akkor még mindig én élnék rosszabbul, ha hazaköltöznék.

Amikor megkeres a fejvadász, hogy érdekelne-e egy budapesti pozíció, mindig csak "versenyképes" fizetés van megadva.
Amikor rákérdezek, az mégis ennyi, csak hebegnek-habognak.

Amikor elmondom nekem mégis mennyi a versenyképes (kicsit kevesebb, mint a jelenlegi nyugati bérem, nem, nem London, anglia vidék.), azt mondják bruttóban megadják.
Amikor közlöm, hogy én nettóra gondoltam, akkor levegőért kapkodnak.

Végre tényleg csatlakozni kellene Európához, mert ennyiért nem fognak találni embert, mert aki tudja külföldön van, aki meg nem, és elvállalná, azt meg nem veszik fel.

Úgyhogy hiányozzon az a sok-sok ember még pár évig. Alap gazdasági tétel, hogy amiből hiány van, annak felmegy az ára.

(#69) guni válasza instantwater (#67) üzenetére


guni
tag

Nem tudom mikor jártál egyetemre, de az utóbbi években határozottan de. (mondjuk nem az egészet és nem minden esetben, de határozottan vége azoknak az időknek amikor meguntad és csak úgy kisétáltál)

https://neptun.pte.hu/hu/hirek/fontos_informaciok_az_allami_osztondijjal_tamogatott_finanszirozasi_formaban_felvett_hallgatok

(#70) vndlczndr


vndlczndr
tag

Ne haragudjatok meg, de tökre úgy érzem, hogy itt néhányan azért szajkózzák a "nincs is hiány informatikusból" ellenmantrát, mert alapvetően rossz tapasztalataik voltak az eddigi álláskereséseik során. (értsd: nem vették fel őket)
Nem vagyok munkaadó, csak simán belelátok a dolgokba és egyértelműen az a tendencia, hogy jól használható fejlesztőt Budapesten (itt és ezzel foglalkozunk, erről tudok nyilatkozni) nagyon nehéz találni, hiába akarsz tisztességes fizetést adni nekik. Egyszerűen elszipkázza a rengeteg cég az embert. Annyi az álláshirdetés, hogy Dunát lehetne rekeszteni, LinkedIn-en dőlnek az ajánlatok, ha van már némi munkatapasztalatod, szóval tényleg ki lehet jelenteni, hogy munkaerőhiány az informatikában márpedig jelenleg van.
A cikkről csak annyit (attól eltekintve, hogy egy átlagosnál kicsit őszintébb hirdetés), hogy a 4 hónapos programozó képzésen ugyan úgy jelentős mértékű lemorzsolódás lesz, mint az egyetemen. Egyszerűen túl sok ember jelentkezik programozónak vagy mérnök informatikusnak vagy bárminek anélkül, hogy otthon előtte akár 10 percet is foglalkozott volna a dologgal, hogy eldöntse, hogy ez őt amúgy érdekni-e. Ilyen a rendszer, a közoktatás (középsuli) nulla előképzettséget ad, ezen kéne változtatni.

ex AtomNyúl

(#71) guni válasza instantwater (#68) üzenetére


guni
tag

Jo azért az angol fizetésedet szerintem az eu egyetlen pontján se fogják megadni. Ennyi erővel akkor Németország is egy élhetetlen hely ahonnan mindenki elmegy, akinek esze van. Bár nincs tapasztalatom a vidéki angliával de erősen kétlem hogy pár kiragadott példát leszámítva annyi lenne a megélhetési költség mint itthon.

(#72) guni válasza vndlczndr (#70) üzenetére


guni
tag

A GreenFoxnál a felvételinél van elég komoly lemorzsolódás, elég keményen szűrik a jelölteket, de aki bent van azok jelentős részben el is végzik.

Amúgy én is azt érzem a fikázók jelentős része két táborból áll:
- akik felsőokatatásban végeztek és féltik a privilégiumaikat
- akik nem elég tökösek változatni az életükön és egyszerűbb megindokolni hogy miért nem működne amúgy sem

Mellesleg azt azért mindenképp aláírom hogy a GreenFox üzleti gyakorlata etikai szempontból, hát minimum megkérdőjelezhető.

[ Szerkesztve ]

(#73) atike válasza guni (#72) üzenetére


atike
nagyúr

:)

(X) :P

(#74) instantwater válasza guni (#69) üzenetére


instantwater
addikt

2014-ben hagytam ott az ELTE-IK-t.
Azóta ennyi minden változott?

(#75) nevemfel válasza fatal` (#1) üzenetére


nevemfel
senior tag

Meg az IVSZ. Amibe gyakorlatilag beépült az egyik Greenfox alapító.

Forget your troubles, c'mon get happy

(#76) instantwater válasza guni (#71) üzenetére


instantwater
addikt

Igazából nem is a fizetés és a megélhetési költség a lényeg, hanem ezek egymáshoz viszonyított aránya.

Vagyis hiába olcsóbb Magyarország, kevesebb marad hó végén mint külföldön.

(#77) guni válasza instantwater (#74) üzenetére


guni
tag

Hát azt hiszem ezt a tanulmányi szerződést 2014-ben vezették be, de nyilván csak azoknak, akik akkor kezdtek.

[ Szerkesztve ]

(#78) Cs1csó válasza instantwater (#74) üzenetére


Cs1csó
félisten

:DDD ha jól tudom a FIDESZ a 3. ciklusában túrta fel a felsőoktatást, valós indok, ami persze nem hivatalos félhivatalos: "túl sokan járnak egyetemre a szalag mellett pedig hiány van"

instantwater

Úgy tudom a kaja meg a rezsi kb. hasonló mint itthon ami ellenben drágább:
- lakhatás - de csak az itthoni árakhoz, jövedelmekhez mérten
- szolgáltatások - fodrász, fogorvos, parkettázás, festés stb. szakival drágábbak ugye

Jól gondolom?

[ Szerkesztve ]

(#79) guni válasza instantwater (#76) üzenetére


guni
tag

Hát ez szerintem az életstílustól is függ. Nekem is több ismerősöm van, aki azért jött haza, mert itthon többet tud félretenni. Nyilván ha mondjuk már van itthon saját lakásod és szeretsz eljárni éttrembe, színházba szórakozni és bekerülsz egy komolyabb céghez, akkor itt jobban jársz. Ha albérletet fizetz és amúgy a főzöl magadra és esténként inkább otthon töltöd vaamivel az időt akkor kint valószínűleg többet tudsz spórolni.

(#80) oszi666 válasza redgreg (#43) üzenetére


oszi666
őstag

azért azt vedd figyelembe hogy te egy biodroidról beszélsz, aki pipettázik. Hollandiában sok helyen már IHC meg ICC automaták vannak, és az iparban sok helyen a PCRt is robotok mérik már össze.
Az egyetemi képzés meg elvileg magasan kvalifikált kutatókat (akadémiai és ipari egyaránt) képez. Az, hogy az ELTE biológia képzés konkrétan úgy sz@r ahogy van, az megint más kérdés.

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#81) Silεncε válasza instantwater (#74) üzenetére


Silεncε
őstag

Hallgatói szerződés. Ilyen apróságok vannak benne, hogy ha otthagyod az egyetemet, fizetsz, 1.5*a képzési idő alatt köteles vagy elvégezni, ha elvégezted, a képzési idő idejét el kell töltened itthon munkahelyen vagy kifizeted...

(#82) oszi666 válasza Silεncε (#81) üzenetére


oszi666
őstag

Szerintem azért abban van ráció, hogy ha közpénzen tanul az ember, akkor vmennyit törlesszen már vissza a közösségnek is, aki adta azt.
Az, hogy lediplomázik az illető a magyar adófizetők pénzén, aztán pattan rögtön külföldre, szerintem nem fair
az igaz, hogy az állam feladata lenne olyan körülményeket teremteni, hogy megérje itthon maradnia egy fiatalnak
(pár év munka után lassan mi is pattanunk külföldre, bevallom. törlesztettem már eleget.)

[ Szerkesztve ]

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#83) janeszgol válasza vndlczndr (#70) üzenetére


janeszgol
félisten

Az öcsém 10 év szoftverfejlesztői (nem programozói, az a csicska szint, szoftverfejlesztő) tapasztalattal csak úgy alkalmazták volna Szegeden, ha minden hétköznap leutazik Budapestről. Családja van, tehát máshol is van kötelessége, így kiröhögte őket. Szóval ha ennyire hülye a munkaadó, akkor ne sírjon a pofájuk.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#84) Silεncε válasza oszi666 (#82) üzenetére


Silεncε
őstag

Nem mondtam, hogy rossz, csak azt, hogy ezek vannak benne. Abban én is egyetértek, hogy valamennyit azért illene itthon is dolgozni, ha már "ingyen" volt az egyetem. Ha valaki nagyon menni akar, akkor elmegy, aztán meg majd kifizeti (valószínűleg ezzel nem lesz problémája, ha tényleg el tud helyezkedni külföldön).

(#85) instantwater válasza guni (#77) üzenetére


instantwater
addikt

Akkor én pont kimaradtam a jóból ;]

(#86) instantwater válasza Cs1csó (#78) üzenetére


instantwater
addikt

Szolgáltatások valóban drágábbak, de hányszor hívsz festőt és parkettázót?

Fodrász van olcsó és drága is.

Fogorvos zsebbe nyúlós, azt nem támogatja az NHS, de otthon olcsóbban el lehet ezt intézni.

Lakhatás nem annyival drágább amennyivel többet keresek. Több marad hó végén, ezt kell megérteni.

(#87) instantwater válasza guni (#79) üzenetére


instantwater
addikt

Pont mostanában merült fel a hazaköltözés gondolata, lakásvásárlással együtt.

De most úgy el vannak szállva az árak otthon, hogy eléggé elbizonytalanodtam, hogy otthoni fizetésből mit tudnék megengedni magamnak.

Persze van spórolt pénzem, de nem tudnék KPra venni otthon egy 3 szobás lakást, tehát hitel kell amit otthoni bérből kellene fizetni.

(#88) Cs1csó válasza instantwater (#86) üzenetére


Cs1csó
félisten

:K csak egy nem túl jó példa volt. A lényeg a szolgáltatások drágábbak persze jövedelem arányosan már nem mint ahogy a lakhatás sem feltétlen, amit én hallottam ha nem ragaszkodik valaki Londonhoz hanem egy kisebb település is jó neki ott még gazdaságosabban lehet élni.

(#89) redgreg válasza oszi666 (#80) üzenetére


redgreg
tag

Nálunk is, hidd el. Már nem 10 évvel ezelőtt vagyunk. Lényegében végignéztem a változást. Nem tudom mit képez az ELTE. Sztes voltam. Az eltéhez nem sok közöm volt. De ezeknek a kezeléséhez is elég a 4 hónap.

(#90) Hadeska22 válasza guni (#77) üzenetére


Hadeska22
aktív tag

A 2012-ben kezdetteknek már alá kellett irni azt a csodás tanulmányi szerződést. Az igaz, hogy minden évben valami újat hozzátoldottak (már amennyire én tudom). Az akkor kezdetteknek ez volt a feltétel (nem tudom, hogy ez mit változott azóta/azután) :
- a képzési idő *1.5 alatt el kell végezni az egyetemet
- ha időközben úgy dönt nem végzi el, akkor vissza kell fizetni (a kamatban nem vagyok biztos)
- Ha az illető úgy dönt, hogy végzést követően külföldre megy, akkor azt (ebben sem vagyok teljesen biztos) 20 éven belül vissza kell fizetni (azt nem tudom, hogy kamatostul, vagy csak azt amennyit "tanult" (félévek száma * tandij)) vagy ez mind kiváltható a képzési időnek megfelelő munkával otthon.

Engem szerencsére ezek még nem érintettek, szóval ahogy a kolléga irta (#82), a Magyar adófizetők pénzén tanultam, és egyetem után rögtön külföldre mentem ;]

[ Szerkesztve ]

B.C Rich...Jackson...Ibanez(?)

(#91) guni válasza instantwater (#87) üzenetére


guni
tag

Hát igen mint mondtam ez teljesen egyén és életvitel függő kinek hogy jön ki a matek. Meg ugye mennyit ér meg neked hogy távol vagy a csalától, barátoktól, egy idegen országban...

(#92) guni válasza Hadeska22 (#90) üzenetére


guni
tag

Akkor akkor. :) Szerencsére én már csak az újságokból értesültem róla.

(#93) janeszgol válasza Hadeska22 (#90) üzenetére


janeszgol
félisten

Ahogy én emlékszem. Persze 2 éve megváltozhatott. Én is aláírtam 2013-ban.
Szóval: nincs kamat, kamatmentes a tartozás. Az államilag támogatott félévek számával beszorzott összeget kell visszafizetni, de a következőképp:

1, ha benne vagy még a 1.5x időben, de elhagyod a sulit, akkor 100%
2, ha kicsúsztál az időből, de befejezted (van okleveled), akkor a felét
3, ha kicsúsztál és oklevél sincs, 100%

Ez a végzés után melóval csökkenthető. Választhatsz, hogy mikortól számolják a hónapokat. Az oklevél megkapásától vagy a munkába állásodtól. 6 hónap meló mínusz egy félévnyi visszafizetés.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#94) instantwater válasza Cs1csó (#88) üzenetére


instantwater
addikt

Pont erről beszélek, hogy vidéken, Nottinghamben élek, és még az ittenivel sem versenyképes a magyar fővárosi bérszínvonal.

London az egy külön ország, az nem anglia. Ott minden más. Nem is költöznék oda.

(#95) Cs1csó válasza instantwater (#94) üzenetére


Cs1csó
félisten

Vigyázz az ottani erdővel, mindenféle csuklyás útonállók lakják, bár a város sem jobb ott meg a nottingham-i bíró keserítheti meg az életedet. :DDD

(#96) mepet válasza oszi666 (#82) üzenetére


mepet
addikt

Szerintem nincs benne ráció. Közpénzen tanulnak például az általános iskolások is. Sőt a középiskolások is. Velük miért nem fizettetik ki a képzés árát? És ha elköltöznek még mielőtt befejezték volna az iskolát? Kezdhetné mindenki születéskor egy jó kis "iskolahitel" nevű tartozással az állam felé, saccra pármilliós-tízmilliós összeg lenne. ;]

Az egyetemi tanulmányok pont elég költséget jelentenek tandíj nélkül is egy átlag magyar családnak. Ezt bizonyítja az is, hogy rengeteg egyetemista dolgozik az egyetem mellett, illetve közvetetten a diákhitelesek nagy száma is. Nem a tandíjra keresik a pénzt szegények, akik a tanulás mellett a szabadidejüket feláldozva dolgoznak, hanem hogy be tudják fizetni a több tízezres kolesz díjat, meg a kaját. Rohadt nagy befektetés ígyis-úgyis. Ha nem fejezi be valaki, számára egy hatalmas bukta mindenféleképpen. Elcseszett egy csomó pénzt és időt. Tök jó, ha még halmazati büntetésül hozzávágnak egy milliós csekket a tandíjról, csak mert az így fair.

Egyébként a fentebb linkelt leírás alapján a megoldást kitalálta az állam a röghöz kötés kijátszására! Jársz állami ösztöndíjjal amíg lehet, majd csinálsz 3 gyereket, és hopp, eltűnt minden tartozásod. :C

(#97) Cs1csó válasza mepet (#96) üzenetére


Cs1csó
félisten

Na igen, ezen szoktam mosolyogni mikor azzal jönnek, hogy mennyire jó ha mondjuk teljesen állami finanszírozáson vagy ez idáig okés de:
- ha nem ott laksz akkor szállás, ahogy írtad kollégium is egyre drágább, albérlet is drága, ott még rezsi is van
- ennivaló
- esetleg ha kellenek tankönyvek eszközök,
- tartós fogyasztási cikkek pl. ruha, cipő stb.

és mivel egyetemista az ember talán egy kis szórakozás ha marad valami.

(#98) instantwater válasza Cs1csó (#95) üzenetére


instantwater
addikt

Sajnos abból az erdőből már nem sok maradt. Kivágták az évszázadok során a nagy részét. :(

(#99) oszi666 válasza mepet (#96) üzenetére


oszi666
őstag

Szerintem meg az nem ráció, hogy félévente másfél milláért képeznek orvosokat, az én családom meg pusztuljon el a váróban mert mindenki lepattant Németországba.
És nem azt mondtam, hogy legyen tandíj. Azt mondom, ha valaki közpénzen elvégez egy felsőfokú képzést, az lehetőleg itthon dolgozzon legalább egy darabig. Ha pedig külföldre megy a magasabb fizetésért, akkor valószínűleg nem fog neki annyira fájni a tandíj 20 év alatti visszatörlesztése. Egy szóval nem mondtam, hogy legyen tandíj.
"Elcseszett egy csomó pénzt és időt."
ebből jön az le, hogy ahelyett hogy valaki utat keres még 24 évesen is, azt a pénzt költhettük volna másra, pl stadionra.
Én elismerem, hogy 18 évesen az ember nem mindig tudja mit akar. Lehet az első félév után rájön, hogy nem való neki az adott szak. Akkor legyen az, hogy az első tanulmányi hely első éve ingyenes, a többi fizetős.
És azt is 100%ig elismerem, hogy az állam feladata olyan körülményeket teremteni, hogy az orvosok, infósok, mérnökök tudósok ne külföldön kamatoztassak a megszerzett tudást.
Szóval ez egy nagyon összetett probléma szerintem, ahol én sem kiáltok ki senkit sem fő-felelősnek, de azért azt be kell látni, hogy nem a külföld számára kellene a magyar felsőoktatást működtetni. Az is vicc, hogy vidékiként Pestre járni egyetemre szinte lehetetlen, és hogy nincsen elég kollégiumi hely, ami meg van, azt a hök kiadja pofára.
De azért egy pici igazam nekem is van :)
tandíj ne legyen, a kádár korszak legnagyobb vívmánya volt, hogy a csóró vidékiek is tudtak diplomát szerezni.

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#100) 3psilon


3psilon
aktív tag

Szoftvermérnökként 2 év tapasztalattal (előtte másmilyen mérnökként dolgoztam) váltok munkahelyet egy senior pozícióba. Sok helyen interjúztam (nyilván nem oda mentem el, ahol inkább juniornak gondoltak a papíron 2 év miatt :) ). Tanítottam is valamennyit hasonló kurzuson.

Szerintem nem lehet 4 hónap alatt ezt megtanítani. Egy-másfél év alatt talán, valamennyire.

Az egyetem nemcsak arról szól, hogy sületlenségeket tanulsz, hanem elvileg egy komplex mérnöki szemléletet, problémamegoldó hozzáállást ad.

Egyetem közben, után a legtöbben csóró diákként egy jó fél évet ingyen/nagyon olcsón dolgoznak, gyakornokként, mielőtt akár juniorként munkába állnának.

Ezzel nincs baj - azzal van a baj, hogy a gyorstalpaló kurzusok rögtön a junior fizetést lengetik be, és a résztvevők pályaváltóként ezt igénylik is, mert fizetési igény az van. (Lévén már x évet dolgozott, családja van stb. - érthető)

Egyébként ha nyugati szemmel nézzük, valóban nem jó a helyzet Magyarországon, a fizetések alacsonyak. Sajnos - ez közgazdaságilag ismert tény - az alacsony állami bérek és a versenyszféra nagy részének alacsony termelékenysége az infós, mérnöki béreket is lehúzza (még úgy is, hogy az infósok többszörösét keresik meg egy villamos- vagy gépészmérnöknek!).

Úgyhogy vagy le kell ezt nyelni (esetleg pár top cégnél azért jó fizetések vannak, csak ahhoz tudni is kell), vagy külföldön/külföldre dolgozni.

[ Szerkesztve ]

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.