Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) moha21 válasza dabadab (#50) üzenetére


moha21
addikt

A 2.8 %-al van a baj...

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#52) Huma válasza dabadab (#50) üzenetére


Huma
addikt

Tudtam, hogy valaki bele fog kötni. De ez így édeskevés.

Vegyél akkor magyar számítástechnikai és elektronikai termékeket, magyar autót, magyar órát, etc.

Erre persze mondhatod azt, hogy nálunk is gyártanak autót, (pl suzuki) de az nem saját termék csak a GDP-t növeli. Ha az összes külföldi gyártó kivonulna innen akkor jóval kevesebb lenne. És azt sem illik elfelejteni, hogy az ipar sokkal több GDP-t termel mint a mezőgazdaság. Kb egyetlen autógyár felér fél Magyarország mezőgazdaságával.

Lényegében arra akartam rámutatni az előző hozzászólásomban, hogy nálunk nagyon egysíkú az ipar. Van, de nem önellátó. Sok másik ország sokkal önellátóbb. Nálunk nagyságrendekkel kevesebb fajta terméket állítanak elő és azok közül is rengeteg nem magyar kézben van.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#53) Vladi válasza tkazmer (#17) üzenetére


Vladi
nagyúr

Te figyelj már. Most ez a videó meggyőzés céljából készült, vagy közgáz diplomamunka?

Írj egy blogbejegyzést, ahol elemzed a makrogazdasági mutatókat. :o

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#54) dabadab válasza moha21 (#51) üzenetére


dabadab
titán

"A 2.8 %-al van a baj..."

Konkrétan mi?

Huma: "nálunk nagyon egysíkú az ipar. Van, de nem önellátó."

Egysíkúnak semmiképp sem mondanám, az meg, hogy a XXI. sz-ban egy tízmilliós, nyersanyagokkal nem éppen eleresztett ország ipara nem önellátó, az nem meglepő, hanem evidencia. Az önellátó országok kora lejárt, ahhoz egész egyszerűen túl sok mindent kellene megtermelni.

"nálunk is gyártanak autót, (pl suzuki) de az nem saját termék csak a GDP-t növeli"

De, az saját termék, azért is van benne a GDP-ben. Az bizony akkor is a magyar gazdaság része, ha japán tőkéből épült is (a pénznek (és főleg a multik pénzének) egyébként nem csak szaga nincs, hanem nemzetisége se).

Vladi: engem mondjuk elég nehéz úgy meggyőzni, ha az az első lépés, hogy hülyének néznek, de már megszoktam, hogy a marketingesek nem nekem készítik a reklámokat :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#55) Huma válasza dabadab (#54) üzenetére


Huma
addikt

Persze, nem meglepő. Csekély a népesség és a legjobb nyersanyaglelő helyeinket elcsatolták tőlünk anno. Valamint elég nehéz lenne betörnünk a minden téren telített ipari termelésbe.

A világon max egy ország van ami minden téren önellátó és az Kína. Persze ez sem teljesen igaz, hisz tulképp csak azért lehet ezt állítani mert külföldről oda hordanak gyártatni mindent. Bár mondjuk szerintem most már Kína simán megállna a saját lábán minden téren.

Az ilyen multik meg nem véletlenül vannak jelen nálunk hanem azért mert valamiért megéri nekik. (Pl az állam adókedvezményt kínál)

Egy ténylegesen saját termék ezért több hasznot is hajthat az államnak.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#56) CséZé válasza dabadab (#50) üzenetére


CséZé
őstag

én 5, 25, 75%-os arányról tudtam.

az iparral meg az a baj, hogy a külföldi tőke jelenléte óriási.

(#57) tildy válasza tkazmer (#36) üzenetére


tildy
nagyúr

Az EU-ban kvóta van a termesztésre . Ezért zártak be a cukorgyárak.

Szentgyörgyi hagymát pedig hála égnek pesten is kapni:D

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#58) Eastman válasza tkazmer (#17) üzenetére


Eastman
őstag

...a teljes videón biztosan nem megyek végig, rendkívül hosszú, de nézzünk néhány példát...

( ~ 55 sornyi elemzés "séróból")

...a videóból még hátra van 3 perc, tovább nem megyek hiszen eddig gyakorlatilag minden felvetését végigvettem, arra meg nem vállalkozok, hogy teljesen végignézzem, nincs annyi időm...

Értem. :U

Elolvastam, én bullshit helyett a marhatrágya szót használnám.

...de ezért nem neheztelek Rád, én is használok néha angol kifejezéseket: [link] ...nem vagyunk tökéletesek. :N

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#59) Crystalheart válasza Иван (#42) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem kötekedésből vagy cikizésből mondom, de kérlek, ne gondolkodj erről ilyen korlátoltan...

"Innentől számomra a magyar termelők lenullázták magukat a szememben. Mitől lesz olcsóbb a magyar tej, csak hogy spar van ráírva? De még fontosabb: miért venném drágábban ugyan azt? Mindkettővel a magyar termelést ösztönzöm."

Egyrészt a Spar egy nagy vásárlási kapacitással rendelkező multi, ami piaci potenciáljánál fogva durván le tudja nyomni az árakat, mi több, azt is megteheti, hogy önköltségen eladja, csak hogy a konkurenciától elcsábítson vevőket, mert az egyéb termékei fedezik és betudják marketing-költségnek. Nem tudom, hogy a tej esetében hogy van ez, de ez sokszor fellelhető gyakorlat. Azt is el tudom képzelni, hogy a Spar valami nevetséges 100 Ft alatti összegért vásárolta föl a tejet (a termelői ára általában nevetséges), és még így is jelentős haszonkulcsot tett rá. Ezzel tehát nem a magyar termelést serkented, hanem a magyar termelők - akárhogy is szépítjük - kizsákmányolását, kiszolgáltatottságát. A másik, hogy azt nem gondolhatod, hogy magyar tej = magyar tej, itt is van több száz tejesgazda, kinek jobb, kinek rosszabb a teje, tartástól, tehénfajtától, legelőtől stb. függ. Amúgy meg vegyél termelőtől vagy szociális boltból tejet, nem kell a "Magyar tej" tejet venned, te is jobban jársz az árral, meg a termelő is.

(#60) Crystalheart válasza CséZé (#56) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"az iparral meg az a baj, hogy a külföldi tőke jelenléte óriási." - Az önmagában nem feltétlenül baj, a dualizmus idején még nagyobb volt, csak jobban kihasználtuk a mezőgazdaságot és a külföldi tőkéből valóban épült is az ország. Itt az a gond, hogy az ipari létesítmények léte labilis, holott egy csomó város az iparűzési adójukra alapozta a hitelfizetését, és sok ezer embert foglalkoztatnak egyenként. A minimálbérek és átlagbérek emelkedésével megnő az esélye annak, hogy keletebbre helyezzék a nem kutató-fejlesztő üzemeket.

(#61) ollie válasza Eastman (#58) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ez igen, ez aztán az észérv!

Ja mégsem.

A belinkelt képed meg önmagában semmit sem mond. Tudsz pl. adatokat mutatni arról, hogy ezen területek hány százalékát művelik meg, mit termesztenek, illetve ezen területek hány százaléka művelhető meg ténylegesen? Mert tudod a klíma az egy dolog, de van egy olyan apróság is, hogy termőföld.

***

(#62) Crystalheart válasza ollie (#61) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Kárpát-medencei sajátosság, hogy ahol épp nem erdő vagy valamilyen okból védett terület és ártér van, ott termelni is lehet. Persze a modern kor műtrágya-használata nem segítette elő a termőföldek szerkezetének javítását, sokkal több állatra volna szükség, és a fölös növényi maradványokat is jobb volna nem eltüzelni.

A földosztások óta valóban túl sok föld maradt parlagon, részben a rossz kihasználtság, részben a rendezetlen tulajdonviszonyok, vagy az örökösök nemtörődömsége miatt. Az önkormányzati földek jó része is parlagon áll, mert paradox módon nincs pénz a művelésre. Ez önmagában nem volna gond, de vagy állattartásra, vagy erdőgazdálkodásra ki kellene ezeket használni (pl. egy akácerdőhöz szinte hozzá sem kell nyúlni 30-40 évig), hogy ne kihasználatlan tőke legyen és a talaj se romoljon le.

A kommunizmus-béli intenzív termesztés, műtrágyázás nyomán kimerült földek, a hosszú ideje gyümölcsösként szolgáló talajok fáradása után mindenképp jót tesz 20-30 év pihenő, de azt hasznosan is ki lehet használni, nem feltétlen kellene magára hagyni azt a földet.

[ Szerkesztve ]

(#63) Brown ügynök


Brown ügynök
senior tag

Tegnap vettem szegfűszeget. Sajnos csak Indonéziai volt. Pedig Kotányis.

"hacsak nem jön a jó tündér break utasítás képében..."

(#64) Mania válasza Brown ügynök (#63) üzenetére


Mania
senior tag

(#65) Brown ügynök


Brown ügynök
senior tag

Akkor éThető. :DDD

[ Szerkesztve ]

"hacsak nem jön a jó tündér break utasítás képében..."

(#66) kételkedem


kételkedem
addikt

Vásároljon mindenki Magyarországon termelt terméket!

Szerintem ebben mindenki egyetért.

A kisfilm lelkesítő ugyan, de tényleg csak összefüggéstelenül dobálózik a számokkal.

Almatermő vidéken élek. Mikor az almatermelők tiltakoztak a nagyáruházakban kapható alma ára és a léalma átvételi ára miatt, akkor javasoltam, hogy vágja ki a 40 éves ültetvényt, ültesse be rezisztens fajtával, termő orsós metszéssel metssze, csepegtető öntözéssel öntözze, majd a megtermelt gyümölcsöt egyesével, sorolva szedje tálcára és akkor majd nem 6 Ft-ot fog kapni az almáért, akkor jöttek a kifogások, hogy miért nem.

A mezőgazdasági termelés jelenlegi állapotának sok oka van. politikai, gazdasági stb.
A régi TSZ rendszert a rendszerváltást követően rövid időn belül totálisan szétverték átalakítás, modernizálás helyett. Jellemzően a volt tsz vezetők és érdekeltségi körük vagyonokra tettek szert, a tsz-ben dolgozók pedig munkanélküliek lettek, most egy kis szerencsével mehetnek napszámba kapálni. A kárpótlásban kapott földeken az egyszerű gazdák egyénileg próbáltak termelni, ami nem járható út. A kis földterületen hasra ütés szerűen termelő, elavult gépekkel, elavult technológiával dolgozó gazda nem lehet nyereséges.

Erre jó példa az almatermelés. Egy almaültetvényt 30 éves traktorokkal, vegetációs időben heti egy permetezéssel művelnek. A gyümölcsöt lerázzák, leverik, majd beszállítják az almalé üzembe. Az átvételi ár garantáltan nem fogja fedezni a művelési, betakarítási és szállítási költségeket!

A megoldást talán az olyan szövetkezetek jelentenék, ahol a gazdák közösen vásárolnak gépet, törekednek a lehető legnagyobb feldolgozási szintre, közösen nyújtanak be pályázatokat. A belépés önkéntes, a gazdálkodás átlátható, a termelés összehangolható.

Én az Ausztriában működő rendszert tartom jónak.

Az önellátó ország ideája itt is előjött, ami egyértelműen lehetetlen. Kína is szóba került, mint önellátó ország. Természetesen Kína sem önellátó, tovább nőtt a kínai import

Kicsit hosszú lett, kicsit talán szétszórt is , de remélem érthető! :)

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#67) Crystalheart válasza kételkedem (#66) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azt tenném még hozzá, hogy az új TSZ-ek saját üzemeket is emelhetnének (akár támogatásból, erre kellene terelnie őket az államnak is), mert így gyakorlatilag még egy lépcsőfokot kiveszünk, és biztosabbá tesszük a feldolgozást. A tejágazatban már kezdik ezt fölismerni, és vagy a feldolgozók kezdenek el tejelőket tartani, vagy a tejtermelők építenek tejfeldolgozó-üzemet, kiegészítő húsfeldolgozóval.

Szóval szerintem is a lehető legnagyobb baromság volt szétverni a TSZ-eket, ha már egyszer megvoltak, és a nemesi nagybirtokrendszert már korábban szétverték.

Ami az önellátást illeti, nem a konkrét önellátás a lényeg, hanem - és most főleg az élelmiszeriparról beszélek - az önellátás lehetősége. Mert ha a szállítási költségek megnőnek, előtérbe kerül a lokális elosztás, és lépéselőnyben leszünk, nem lépéshátrányban.

[ Szerkesztve ]

(#68) Eastman válasza ollie (#61) üzenetére


Eastman
őstag

Nézd, talán nem sorol fel észérveket a bejegyzésem (nem sorol fel), talán mindegyik bejegyzésem leginkább érzések, érzetek után íródik (azok után íródik), de mindig igyekeztem elkerülni a korai értékítéleteket.
55 sort sosem írtam még olyan videóról amit nem láttam.

Próbáljuk meg legalább lelkileg (lelkesítve) és érzelmileg (együtt érezve) összekaparni ezt az országot!

Én nem fogom meg a kapát, mert most nem fogom meg, de tisztelettel gondolok mindenkire aki hisz a földben, tisztelettel gondolok mindenkire aki összerak egy lelkesítő filmecskét akár albán sablon alapján (nemhogy kanadai) mert mint korábban is írtam; ez egy kiberakott mezőgazdasági ország ahol élünk és nem kereskedőország! Itt addig semmi nem lesz amíg ezt nem érzi, látja mindenki!

Sárba gurult gyöngy a hazám és vagy eladjuk olcsón, sárosan (előtte még ki is elemezve, hogy csupa piszok) vagy közösen kiemeljük (máshogy' nem tudjuk), kezdve azzal, hogy hiszünk benne, de legalább nem rúgjuk bokán azt aki hisz benne!

Tetszik ez a videó. Tetszik, mert nem látom céltalannak és nem látom öncélúnak. Egy csoport önérdekből készíttette volna?
Ferdítések lennének benne? Lehet. De miért? Milyen célból? Talán, hogy a Magyar Termék logós cégek - akik magyar (még) dolgozókat alkalmaznak - jól megszedjék magukat? Hát szedjék!
Tartsák az országban a pénzt!

Minden nap azon gondolkodom, mikor kb 10 nylonszatyorra kapok ajánlatot és 2x 1,5 liter vizesflakont kiürítek, hogy miért nincs végre egy magyar "polár-szövet" gyár? Nyilván mert kínában olcsóbb, a magyar cégek is kínában gyártatnak. Szerintem ha csak a Sherpa (úgy tudom, hogy magyar) átállna a hazai újrafeldolgozott műanyag alapanyagokra, megszabadítaná az országot ettől a rengeteg hulladék zacskótól meg flakontól. Több tíz magyar vállalkozás élhetne csak az outdoor divatból. Tessék, itt van egy komplett sífelszerelés.

Persze az is lehet, hogy tévedek. Ha így lenne, elnézést a kirohanásomért!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#69) Crystalheart válasza Eastman (#68) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azért tegyük hozzá, hogy marketing-szempontból, de még filmes szempontból is különös képződmény ez a filmecske. A rossz reklám pedig rosszabb, mint a semmilyen.

(#70) Eastman válasza Crystalheart (#69) üzenetére


Eastman
őstag

A marketing szakmában alaptézis, hogy a rossz reklám is reklám.

...de ez egy másik történet.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#71) CséZé válasza Crystalheart (#69) üzenetére


CséZé
őstag

ahh, basszus. nem szakmai szempontból kell ehhez a filmhez hozzáállni. egy átlag embernek átjön. ez biztos.

Eastman: a szemetelés is megérne egy topikot.

(#72) Crystalheart válasza Eastman (#70) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ja, csak más értelmezésben... Te negatív reklámról beszélsz, én meg rosszul sikerült reklámról. Tudod, mint mikor a turista kijön Ferihegyről és lenyúlja a magyar taxis. o.O

CséZé: Csak éppen nem az amúgy is magyartermékrajongókat kell lenyűgözni, hogy igen, legalább mi megpróbáltuk; egy szakmailag rosszul sikerült videóban más is fogja látni a problémát. Pl. hiába nem ért a népesség nagy része a filmezéshez, azért az új magyar filmek modorosságát érzik.

(#73) ollie válasza Eastman (#68) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Az baj, hogy ha csúsztatásokkal, félrevezetésekkel próbálnak hatni az emberek érzelmeire. Ebből mindig arra lehet következtetni, hogy még sem annyira rossz a helyzet, mint ahogy megpróbálják beállítani. A reakciódból meg nagyon jól látszik, hogy mekkora hatással volt rád is a film, mert az érzelmeid követve kommunikálsz, és nem igazán érdekel, hogy mi az igazság az egész mögött.

***

(#74) Eastman válasza ollie (#73) üzenetére


Eastman
őstag

Pont és is azt éreztem, hogy valaki az érzelmei alapján savazza, hiszen még végig sem nézte. Nem is tudhatta, hogy mi sülhet ki belőle. Valóban, erre reagáltam az érzelmeimmel.

Hidd el nekem, hogy sehová nem visz a lelkesedés elfojtása.

...nem úgy mint a hit és a lelkesedés. ;)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#75) CséZé válasza ollie (#73) üzenetére


CséZé
őstag

én már csak azt nem értem, hogy minden olyan bejegyzést, ami arról szól, hogy fellendülhet a magyar gazdaság, javulhat közjó, azt ti moderátorok mindig olyannyira becsmérlitek, hogy az hihetetlen. de egyszerűen szinte mindent, ami ezzel kapcsolatos.
ezért fizetnek titeket vagy mi?

(#76) Crystalheart válasza CséZé (#75) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem egyáltalán nem magát a témát kritizálják, hanem hogy nagyobb a lelkesedés, mint a hozzáértés.

(#77) Eastman válasza CséZé (#75) üzenetére


Eastman
őstag

Nem ezért fizetik Őket, finomabban kérlek! Pont nem az egymásnak ugrás a cél.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#78) CséZé válasza Eastman (#77) üzenetére


CséZé
őstag

dehogy ugrok nekik, még a végén kiraknak.
csak már feltűnt...

(#79) bullseye válasza kételkedem (#66) üzenetére


bullseye
addikt

le a kalappal...

csekélyke mezőgazdasági ismereteimmel, meg némi logikával ilyesmire akartam utalni, de jobb ezt konkrétan hallani olyantól, aki "benne" él...

veszek én is magyar terméket szívesen. még a sem zavar, ha drágább, mint a messziről beutaztatott import. csak az, ha rosszabb minőségű. (meg még közben hallhatom, ahogy a kofák be is szólnak a hátam mögött...)

venni kéne magyar terméket, csak előtte a teljes nagy hagyományú mezőgazdaságot valószínűleg totál át kéne szervezni. azt meg senki nem meri.

ami a számokat illeti, valaki elárulhatná, mi van a magyar borral, mert én is úgy tudtam, hogy sikertörténet, meg húdejó, de erre felvilágosítottak, hogy 90% osztrák és olasz kézben van mára...

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#80) csibor


csibor
őstag

Svájcban 1 körben megnézik helyben termeli valaki,ha nem akkor a szomszéd városban,kantonban,stb.Ha egész Svájcban nem termeli senki akkor néznek körül országhatáron túl.Persze lennék én szegény náluk :D Szerintem nem a fő probléma,de ameddig az ismeretségem 90% 80-130K nettót(ami mostantól -2-5K-val tovább csökken) visz haza,nagy ívben sz@rik rá honnan származik az árú,hanem azt nézi kilós árban melyik az olcsóbb.Emlékeim szerint a 95 körül akartak 1 mezőgazdasági reformot,ami már EU csatlakozásra készítette volna fel a gazdákat.Akkor keresztbe feküdtek mindenkinek,nekik senki ne mondja meg hogyan kell termelni.Valahol ennek is isszuk a levét.

(#81) dabadab válasza CséZé (#75) üzenetére


dabadab
titán

A magyar gazdaság meg a közjó alapvetően a magas szakmai színvonalú, hozzáértő munkától lendülhet fel, nem az önbutító csodavárástól, ebből következően az előbbiért jobban lelkesedek, mint az utóbbiért és ezt nem szoktam magamban tartani.

Azon mondjuk egy kicsit csodálkozom, hogy ha már egyszer agráregyetemre jársz, akkor miért nem szólsz hozzá érdemben az itt felvetődött szakmai kérdésekhez, mint pl. a szilva-, az alma-, a cukor vagy a tejtermelés helyzetéhez.

csibor: "Svájcban 1 körben megnézik helyben termeli valaki,ha nem akkor a szomszéd városban,kantonban,stb.Ha egész Svájcban nem termeli senki akkor néznek körül országhatáron túl."

Jártál már Svájcban? :U

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#82) csibor válasza dabadab (#81) üzenetére


csibor
őstag

Igen személyes tapasztalat :K Bár hozzá tartozik az igazsághoz 97-től már nem járok ki melózni,azóta lehet megváltozott a hozzáállás :U

(#83) CséZé válasza dabadab (#81) üzenetére


CséZé
őstag

a magyar mezőgazdaság világszínvonalú volt míg el nem cseszték, ami valószínűleg a magas szakmai tudáson alapszik. ez míg mindig fenn is állna, ha nem lenne másnak az érdeke a konkurencia csökkentése.

a videó célja egyértelműen az, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy érdemesebb magyar árukat venni.

miért nem szólsz hozzá érdemben az itt felvetődött szakmai kérdésekhez, mint pl. a szilva-, az alma-, a cukor vagy a tejtermelés helyzetéhez.

ezidáig lusta voltam előkaparni a jegyzetemet, de most utánanéztem pontosabban:

A gyümölcstermesztés a Kárpát-medencében több évezredes múltra tekint vissza.
Gyümölcstermesztésünk az 1980-as évek közepéig dinamikusan növekedett, kimagasló volt az alma-, meggy-, szilva-, körte-, őszi-, és kajszibarack termelésünk.
A gyümölcságazatot ma a termelés visszaesése jellemzi. Több ültetvényt vágtak ki, mint amennyit telepítettek, s a termőalapok fokozatosan elöregedtek. A mélypont 1995-ben volt.

Az utóbbi évtizedekben alma centrikussá vált termesztésünk, az összes termés 2/3-át az alma adja. Kedvezőtlenül alacsony a bogyósok és csonthéjasok aránya.
Az új intenzív ültetvények bizonyítják, hogy Magyarországon is el lehet érni a fejlett gyümölcstermesztő országokéhoz hasonló termésmennyiséget és minőséget

a tejtermelés alakulásához elég megnézni ezt a 2 ábrát:

(#84) ollie válasza CséZé (#83) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

A gyümölcstermelésről kéne egy aktualizált táblázat, 6 éves adatokkal nem lehet következtetéseket levonni a mai helyzetre.

A tej- és hústermelés érdekes, de ehhez kéne még azt is tudni, hogy hogyan alakult a fogyasztás. A jelentős termelés visszaesésnek lehet az is az oka, hogy mára már sokkal egészségesebben táplálkozik a népesség, mint mondjuk 20 éve. A baromfitermelés pl. nem változott érdemben.

Persze nyilvánvaló, hogy ha mondjuk a szlovák tej fele annyiba kerül, mint a magyar, kevesebben fognak magyart venni.

Egyébként semmilyen fizetést nem kapunk a PH-tól, Crystalheart elég jól beletrafált. A magyar áruval személy szerint csak akkor van bajom, ha az jóval drágább mint az import, ill. rossz a minősége, és ezek egyre nagyobb problémát jelentenek.

Te szoktál bevásárolni járni amúgy? Van egy olyan érzésem, hogy nem nagyon.

[ Szerkesztve ]

***

(#85) Crystalheart válasza CséZé (#83) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A gond, hogy ezek csak puszta adatok, a miértek megoldási lehetőségek fejtegetése volna egy szakember feladata.

Ollie: Mi amúgy heti egy láda almát fogyasztunk, egy-egy szállítmány közt is jelentős különbségek vannak, mert nem ugyanonnan származnak. Persze ilyen tételben csak közeli termelői almát szoktak tartani a zöldségesek, legalábbis itt, errefelé nincs nagybani piac. Gyakran a tárolás is probléma, mert hiába van kint -10 fok, ha nincs egy hőmérséklet-szabályozó termosztát a pincében, ahol 3 fok helyett akár 10 fok is van. Az almát szedéskor többnyire nem osztályozzák méret és hibásság szerint sem, mert nagy az élőmunka-igénye, és nem lehet gépekkel helyettesíteni. (Közben meg több százezres a munkanélküliség.)

Ilyen régi komcsi gyümölcstermesztő képeskönyveket nagyon érdekes lapozgatni, hogyan ment akkor mondjuk épp az almatermesztés. :)

[ Szerkesztve ]

(#86) CséZé válasza ollie (#84) üzenetére


CséZé
őstag

sajnos most hirtelen nem tudok frissebb adatokat adni.

hm, az utolsó ábrát nem tudom miért illesztettem be, mivel az csak a mezőgazdasági termelés volumenét mutatja.

egyébként íme a tejtermelés volumene (millió liter):
1986-1990: 2748
1991-1995: 2094
1996-2000: 2004
2001-2005: 1962

(#87) fordfairlane válasza Crystalheart (#76) üzenetére


fordfairlane
veterán

A videó célközönsége nem az agráriumhoz értő szakközgazdász, hanem az átlagember, így a célnak szerintem megfelel.

x gon' give it to ya

(#88) Crystalheart válasza fordfairlane (#87) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az agrárgazdász rámondja, hogy marhatrágya, az átlagember meg csak érzi, sokkal jobb. :) Ráadásul nem lesz tőle letaglózva, mert filmtechnikailag sem jó, ami esetleg halványítaná a csúsztatásokat, mint pl. a szokásos hiperkörnyezetvédő filmekben.

(#89) Dany007


Dany007
veterán

Szerintem általános oldalról nézve fölösleges belekötni a videóba.

Nyilvánvalóan az a célja, hogy felkeltse a figyelmet a magyar termékek iránt, illetve magyar termékek vásárlására ösztönözze az embereket. És itt vége is.

Ahogy korábban írták a magyar élelmiszer ipart / mezőgazdaságot nem az átlagember fogja megváltani. Ahhoz szakképzett hozzáértő emberek kellenek.
Ennek csak a felhívás a célja. Azt meg így is eléri.

Az, hogy a videó fals adatokra esetleg félrevezetésre épít és, hogy eleve egy koppintás nem túl pozitív, az tagadhatatlan. De legalább a cél pozitív. Persze ez nem übereli a ferdítéseket, de több, mint a semmi. A legtöbb ember úgysem kapkod majd utánanézni a neten minden egyes adatnak. Itt vita folyik róla, nyilván sokak első lépése a google :)

Itt inkább a szándékot kéne értékelni. A média 90%-a úgyis ferdít mindent... Tudom ez sem indok arra, hogy mindenki ezt kövesse, de ez legalább nem önös érdekből van. Elméletileg mindannyiunk érdeke lenne.

(#90) fordfairlane válasza Crystalheart (#88) üzenetére


fordfairlane
veterán

Alkotni nehéz, fikázni könnyű. Szerintem nem olyan rossz ez, hatásosnak tűnik. Az meg, hogy filmesztéta szempontokat nem elégít ki, az nem hinném, hogy tényező volna.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#91) Crystalheart válasza fordfairlane (#90) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Magyarországon azért ilyen amatőr a videoreklám-szakma 95%-a, mert kb. ilyen elveket vallanak azok is, és éppúgy dilettánsok, mint a magyar filmrendezők nagy része is.

(#92) fordfairlane válasza Crystalheart (#91) üzenetére


fordfairlane
veterán

Itt mindenki hülye a videókészítéshez és a mezőgazdasághoz is. Kellene mezőgazdasági-filmesztéta szakot indítani az eltén. :DDD

x gon' give it to ya

(#93) Crystalheart válasza fordfairlane (#92) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én tíz éve tanulom úgymond a mezőgazdaságot és most tavasszal felvételizek az SZFE-re filmrendező szakra. (Persze senkinek sincs rá biztosítéka, hogy fel is veszik, de az elméletre évek óta gyúrok.) Együtt tuti soha nem fogják tanítani, de akinek úgy hozza az élet... :D

[ Szerkesztve ]

(#94) ollie válasza Dany007 (#89) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ahogy korábban írták a magyar élelmiszer ipart / mezőgazdaságot nem az átlagember fogja megváltani.

Hanem? A magyar termelő csinálhat bármit, ha nem tud megfelelő ár/érték arány produkálni, senki sem fogja vásárolni a termékét. Elsősorban a fogyasztói szokások befolyásolják a termelést (persze vannak kivételek is, mint amikor pl. felvásárolják nagy befektetők a termőföldeket). Ha teszem azt almát termelek, és tudom, hogy mennyire árérzékeny a magyar vásárló, vagyis inkább vesznek rosszabb minőséget alacsonyabb áron, én sem fogok olyan technológiát bevezetni, ami drágítja az előállítási árat. Ilyen ma a magyar piac. Minél olcsóbb valami, annál jobban fogy.

***

(#95) fordfairlane válasza Crystalheart (#93) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én tíz éve tanulom úgymond a mezőgazdaságot és most tavasszal felvételizek az SZFE-re filmrendező szakra

Az kemény lesz. A médiavilágban nem alkalmazottakat szoktak felvenni, hanem kapcsolati hálót vásárolnak meg egy adott személlyel. Az elmúlt 10 évben erre a tapasztalatra tettem szert, bár engem egészen más része érint (online hirdetés, marketing).

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#96) Dany007 válasza ollie (#94) üzenetére


Dany007
veterán

Nem így értettem.
Az átlagember csak megveszi amit elé raknak, vagy nem. Azt meg már a szakembereknek kell tudni / kitalálni / megtermelni, hogy mi az, amit az átlag szívesen vásárolna.
Aztán, hogy ez az olcsóbb, de szar minőséget vagy fordítva jelenti mind1.

Első körben tudni kéne, hogy mi számít a nagytöbbségnek Magyarországon.
Mert én már hallottam sokfelé, hogy jó minőség legyen az ár csak másodlagos. És legalább ennyiszer ennek a fordítottját is. :)
Aztán ha ez megvan akkor abba az irányba kell terelni a gazdaságot. Hogy ezt hogyan, na azt már tényleg a szakembereknek kell(ene) tudni.

(#97) Crystalheart válasza fordfairlane (#95) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Apám anno híres metálénekes volt, szóval kapcsolatok vannak, és hát alkalmazott sem voltam soha. Mi több, közvetlenül érettségi után állok, a köztes időben hivatalosan nem dolgoztam, sem illegálisan, csak a mikrogazdaságban önellátóskodtunk, ezért voltam kénytelen bevágni több ezer oldalnyi gazdakönyvet. Mondjuk nem hinném, hogy a Filmművészetiben ez a marketinges dolog dominálna, inkább csak attól félek, hogy a protekciós több lesz, mint 10 fő. Kemény lesz, de kicsire nem adok. ;] Ha nem vesznek föl, akkor jön a kapcsolati háló közvetlen kiaknázása alternatív utakért az első filmig, persze az SZFE nagyot dobna a dolgon és finanszírozná az első projekteket is.

(#98) fordfairlane válasza Crystalheart (#97) üzenetére


fordfairlane
veterán

Mondjuk nem hinném, hogy a Filmművészetiben ez a marketinges dolog dominálna, inkább csak attól félek, hogy a protekciós több lesz, mint 10 fő.

Nem a marketing- nem marketingen van a hangsúly, hanem az ismeretségen, a kapcsolati hálón (avagy hívjuk protekciónak, ha így jobb, csakhogy ez nem ér véget a felvételinél). A média világa a politika után a legkontraszelektívebb terület. Sok sikert a felvételihez, remélem, ilyen témájú videót is fogsz majd rendezni. :)

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#99) proci985 válasza Eastman (#74) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

a lelkesedés és a hit szép dolog, anélkül általában semmi nem megy.

viszont, csak szükséges, de nem elégséges feltétel.

analógiával (kocka lesz, de ph!n talán érthető): hihetek benne, hogy meghajtom a procimat 4.0án, lelkesedhetek is, hogy össze fog jönni, csak éppen képtelenség a fizikai adottságai miatt. 3.6 a max, kész, ez adottság. ahhoz, hogy összejöjjön a 4.0, invesztálnom kéne... vagy új proci, vagy LN2.
másik példa: ott lehet ülni egész nap a könyv fölött, nagyon ráfeküdve, de ügyes tanulási stratégiával az ember fél/negyed/nyolcad nap alatt is gyorsabb lesz. szóval maga a felszerelés nem elég, kell a know-how is.

ha megvannak az adottságok (erőforrások, know-how, lelkesedés), na abból már valami lehet. viszont akkor még mindig előfordulhat, hogy zseniálisan jó árut termel a cég, aminek nincs piaca, innentől nem lehet kinek eladni, innentől meg megint nem lesz profit. nem elég keményen, sokat dolgozni, jól is kell termelni (remélem érződik a különbség). ez pedig sajnos egy fájdalmas igazság.

amit ebből ki akarok hozni: attól, hogy az ember lelkes és csinálja, még nem biztos, hogy egy megoldás optimális, vagy egyáltalán simán csak jó lesz.

az optimista hozzáállásod egyébként teljesen jó és üdvözlendő. megfelelő hozzáállás nélkül tényleg sehova nem lehet eljutni.

más: és akkor visszatérve a videora: igen, a szándék, a hit, a lelkesedés megvolt a videonál is. elérte a célját? ömmm, végülis beszélünk róla, szóval a téma felvetődött, és ennek alapján diskurálunk magáról a témáról. a diskurzus pedig jó. másrészt viszont a kreatív adatfelhasználás nekem továbbra sem tetszik, ugyanígy a hanghordozás (igen, modoros, de még mennyire az) sem. kérdés a célcsoporton mennyire működött.

Dany007:léteznek piackutatások, vannak felmérések, hogy kb mire mekkora igény van.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#100) Crystalheart válasza fordfairlane (#98) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A kapcsolati háló a felvételikor akkor ér valamit, ha általa valamelyik zsűritaggal is kapcsolatban állunk. De nem kizárólagos, ismerek olyat, aki pusztán a látszólagos tehetsége miatt került be. Amúgy kösz, igyekezni fogok, de egy hasonló videó legföljebb önszorgalmi lesz. :) Ha minden jól megy, a 3 perces felvételi kisfilmemet ide is posztolom majd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.