Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) KROK640 válasza BiP (#198) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, a szivárgási áram már a 0,13mikronos Nowrthwood óta probléma

Itt igazából ez a 300fps meg 500fps kérdése tényleg phasz méregetés, még ha 30 vs 50 vagy 20 vs 30FPS lenne a kérdés, akkor elhinném, hogy nagyon is számít.

"Intel vs. AMD: dícséretes, hogy Exakta az AMD-t kívánja támogatni, jól is teszi.
De azért illúzióba se ringassa magát: az AMD ugyanúgy lehúzza, amint van lehetősége rá. Ugyanolyan profitorientált cég, mint az Intel. Csak jól áll neki a megváltó szerep, hogy a Ryzennel elhozta az új korszakot, ami kibillentette a prociipart a 4c/8t világából, elhozta procifronton újra a versenyt, és ez valóban megsüvegelendő.
Mert azért elég rég volt, hogy oda-vissza verik egymást, versenyeznek, és tényleg komoly vita, tesztelések és review-k kellenek, hogy melyik proci a jobb, melyik feladatra melyiket érdemes. Valós alternatívát hozott az AMD.
És ugye mikor volt utoljára, hogy generációk között 2 számjegyű IPC növekedés lett volna?
az AMD ezt most minden újabb ZEN gennél hozza, de az Intel is ezt ígéri a 12.gennél, és azért egy évtizedik erősen altatva volt a nép az évi ~5%-okkal.
"
Ez mind tényleg nagyon jó, és én is örülök neki. Viszont leírtam, hogy az évi 5%-nak is volt valahol előnye. Az I3 4330-asom pl kicsit több mint 7 évig tudott szolgálni, és akkor sem azért cseréltem le, mert már nem lehetett vele élni, hanem mert volt pénzem és lehetőségem gépet váltani, és úgy gondoltam, hogy egy 7 éves gépet már csak illemből is modernizál az ember, plusz azért az új jelentősen gyorsabb de még régivel is lehetett lenni. Régen, ez elképzelhetetlen lett volna, hogy egy 7 éves alsó közepes procival az ember el legyen. (a szanaszéthúzott Athlon XP-mmel (1466@2669MHZ - 82% tuning!) már 6 éves korában kifejezetten nehéz volt az élet.
Ennek ellenére remek dolog a verseny, és az, ha az ember 2-3-4 évente érdemi előrelépést kap a pénzéért. Most pl nekem a I3 4330 -> I5 10400F váltás kifejezetten érezhető volt és megérte, de nem bánom, hogy közte egyszer egy platformcserét megúsztam :)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#202) Exakta888


Exakta888
csendes újonc

[link] Ajánlom figyelmetekbe.

Egyébként nem tagadom. Az a 12100f és 12400f elég jó áron van és amit nyújt az brutális az áráért. Nekem legnikább a 12600k-val van problémám és annak az árával. 12100f 40ért és 12400f azt hiszem 70 vagy 80? Nem rossz. Bár nyílván az lga 1700 csak egy szériáig marad, legalábbis így szokott lenni. Ettől függetlenül aki esports játékokat akarna játszani egy 5600x tök jó ötlet. De 12600k-t nem vennék sajnos. Előbb vennék egy 12400f-t vagy 12100f-t. Azok valóban nagyon megérik a pénzüket. Természetesen tisztában vagyok vele amit KROK640 mond, hogy amikor tud lehúz. Egyetértek vele. Bár most kijött egy új h610, azt hiszem asus alaplap? Ami már 40e forint dd4-el és nem rossz ár érte egy 12400f-el együtt. Ha most építenék gépet, még magam is elgondolkoznék rajta. Ha a 12600k valami oknál fogva csak nem lenne optimalizálva Valorantra és megoldanák az fps problémát, azt ajánlanám természetesen. De úgy néz ki itt a cache lesz a probléma. Írtam azért egy ticket-t Valorant Support-nak, kíváncsi vagyok mit válaszolnak rá. Bár szerintem ennyi idő után az optimalizálást már azért megoldották volna, de sose lehet tudni.

Az biztos hogy most sokan fognak venni 12100f és 12400f procikat.

[ Szerkesztve ]

Ákos

(#203) lemusz válasza Exakta888 (#202) üzenetére


lemusz
addikt

Ahhoz szerintem intelnek kellene kóperálnia a Valorant devekkel. CSGO-ban a ryzen 2*** kijötténél volt is egy kis médiaanyag, hogy az amd együttműködött a valve-val, aztán akkor még ez csak annyiban nyilvánult meg, nem maradt le az akkor éppen aktuális intel generációtól az amd (előtte igencsak levolt) és lásd 5***-re meg már egyértelmű favorit lett, ha valaki kifejezetten erre a játékra akar procit.

(#204) BiP válasza Exakta888 (#202) üzenetére


BiP
nagyúr

a 12600k az ~115e. Viszont van benne +4E mag, +2MB cache és 0.5Ghz-cel nagyobb órajelek a 12400f-fel szemben. [link]
Aztán mindenki el tudja dönteni, ez megér-e 35e pluszt.
Ami szinte tuti, hogy a best buy a 12400F, ez vitathatatlan.

Bár nyílván az lga 1700 csak egy szériáig marad, legalábbis így szokott lenni.
Miről beszélsz? Többször is írtad, hogy intelnél szériánként lapot kell cserélni. NEM.
2 széria mindig azonos foglalatban volt.

2+3.gen, 4+5, 6+7, 8+9, 10+11, és most 12-vel jött az új foglalat megint, ami jó eséllyel jó lesz a következőnek is.

[ Szerkesztve ]

(#206) Chaser válasza BiP (#204) üzenetére


Chaser
titán

lehet hülyeséget mondok, de intelt nem ismerem annyira
10xxx és 11xxx ugyanaz a foglalat?
10xxx chipset b460, 11xxx viszont b560 - amibe ha jól tudom mehet 10xxx is -
tehát hiába ugyanaz a foglalat, 11. gen nem megy a "10+11" lapokkal, csak a 11-es b560/z590 lapokkal
tehát teljesen mindegy, hogy maga a foglalat azonos
vagy nem jól tudom?

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#207) KROK640 válasza Chaser (#206) üzenetére


KROK640
veterán

10xxx és 11xxx ugyanaz a foglalat.
B560as lapban megy 10-11 (ezért vettem olyat)
460-as lapban eleinte nem ment a 11-es, aztán rémlik mintha ez már meg lenne oldva ...
Bár mivel a 460 és a 10th gen is eléggé új, nem nagyon látok életszerűséget arra, hogy valaki 460-as lappal és 10XXX-es procival 11th genre akarjon váltani.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#208) KROK640 válasza BiP (#204) üzenetére


KROK640
veterán

Azt nem tudom az e-corenak minek van turbója? Akkor már át kéne adja inkább a P core-nak, nem?

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#209) Chaser válasza KROK640 (#207) üzenetére


Chaser
titán

oké, csak pl volt egy 10100-ad és cserélnél 11400-re pl, vagy 11500-re - abban már talán az erősebb igp van és órajelben is jobb -
tehát így nem oszt nem szoroz hogy maga a foglalat ugyanaz
intel oldalán ránéztem, aszerint nem eszi a 11xxx-et a b460

szerk:
msi b460 toma sem eszi a 11xxx-et, szóval nyilván csak 10xxx-et esznek ezek - rémlik is hogy anno köpködtek sokan hogy belemegy csak működni nem fog -
Supports 10th Gen Intel® Core™ and Pentium® Gold / Celeron® processors for LGA1200 socket

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#210) tutitibi válasza lemusz (#203) üzenetére


tutitibi
senior tag

Kérdés ez a Valorant hány embert érint világviszonylatban, hogy az Intel foglalkozzon is vele.....

(#211) zsintai1987 válasza tutitibi (#210) üzenetére


zsintai1987
tag

Twitchen a magyar bajnokságot nézték 2400an
A külföldit meg 20k+ szoval elég sok embert
Most a twitchen hajnali fél egykor 170k néző.

3700x, ASUS 570prime, 2X16GbCorsair 3200 cl16 , ház:CM 500P fehér, Seasonic Focus+ 550W 80+ GOLD, rx 5700xt nitro+

(#212) lemusz válasza tutitibi (#210) üzenetére


lemusz
addikt

(#213) Aprósólyom válasza BiP (#198) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Áááá ne higgy annak aki azt mondja placebo. Aki azt mondja, az még nem látott játékot magas képfrissítésű monitoron 500fps-sel. Persze ismételjük, és ne értse félre senki, nem ettől leszünk jobbak. Viszont az élmény fenomenális. Szinte való világ... :DDD
Csak abba gondolj bele, hogy minden amit természetes napfény alatt látunk a szemünkkel látunk, az mind folyamatos szakadozás mentes. A monitoron pedig állóképes sorozata pörög nem mindegy mennyivel. A szemünk egy pár milliszekundumos villanást is érzékel. (Már elfelejtettem hol a határ.)
Ugyan ilyen okoknál fogva sem mindegy, hogy egy LED fényforrás fénye mennyire pulzál vagy mennyire egyenletes, stabil fényáramot biztosít. Van ami több száz Hz-en ici picit pulzál. Ránézel szemmel nem látod, de ha a fénye alatt eltöltesz pár órát nem tudod mitől fáradt el a szemed, csak akkor tudod meg, ha kiméred műszerrel. ilyenkor lehet gyanakodni a LED lámpára. 1szómint100, minden is számít. Nem placebo, hanem létező jelenség.
Legfeljebb az olyan jellegű értelme megkérdőjelezhető, hogy kinek számít, kinek nem, mert ne az se jó, ha boldog boldogtalan hajszolja az fps- és pocsékba fűtjük a drága áron (anyagi és környezeti) megtermelt energiát.

Jevons paradox

(#214) zsintai1987 válasza Aprósólyom (#213) üzenetére


zsintai1987
tag

Rivatuner! Nobel díjat annak aki kitalálta. 60fps korlát mindenen ami single. De ha R6 siege csgo vagy valorant ranked van akkor unlimited!
És igen látszik a különbség. Meg a szerver tick timeon is!
Munkatársam a 60 Hz-s monitor át rx 570el hajtja. Csináltunk lan partit beült a gépeim elé amibe 5700xt meg 2070 van és megmondta ég és föld!

3700x, ASUS 570prime, 2X16GbCorsair 3200 cl16 , ház:CM 500P fehér, Seasonic Focus+ 550W 80+ GOLD, rx 5700xt nitro+

(#216) KROK640 válasza Chaser (#209) üzenetére


KROK640
veterán

Hát igen, az így szívás. De ezért is vettem 560-as lapot, pedig akkor nagyon új és dárágbbvolt, de pont azért, hogy szabadon mozoghassak a 10-11th gen között. (aztán lehet h mire cserélem már régen 1Xth gennél járunk és ígyis úgyis cserés lesz lap is). Jeleneleg ahogy elnézem leginkább 10th I7 vagy 11th I5-re érdemes cserélnem.

Akkor rosszul emlékeztem, vagy lehet hogy Z490-es lapok eszik a 11th gen-t.

Asrock Z490 Steel Legend
"Supports 10th Gen Intel® Core™ Processors and 11th Gen Intel® Core™ Processors (LGA1200)*
*Updated BIOS is required for compatibility."

Gigabyte Z490 AORUS ELITE
"Supports 10th Gen Intel® Core™ Processors and 11th Gen Intel® Core™ Processors*
* Updated BIOS is required for compatibility."

Igen, a MSI MAG Z490 pl eszi a 11th genes CPU-t.
"Supports 10th Gen Intel® Core™, 11th Gen Intel® Core™, Pentium® Gold and Celeron® processors for LGA 1200 socket
Supports DDR4 Memory, up to 5000(OC) MHz"

Nem néztem tovább, de gondolom h ez a három 490-es Z-s lap viszi a 11th-t akkor a többi gyártóé is.
Hát igen... most is a legfeleső kategória kap kiváltságot ...

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#217) Chaser válasza KROK640 (#216) üzenetére


Chaser
titán

ennyit arról hogy kompátibilis' a 10-11. gen alá való lap - jah van olyan lap ( : -
alatta levő geneknél nem tudom hogy volt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#218) KROK640 válasza Chaser (#217) üzenetére


KROK640
veterán

Amennyire emlékszem a Z-s lapok oda-vissza kompatibilisek voltak, az olcsóbbak azonban nem :(

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#219) Chaser válasza KROK640 (#218) üzenetére


Chaser
titán

épp egy 50e ft-os "olcsó" b460m strix lappal szemezgettem nemrég, mert designra nagyon tetszik
na abba sem lehet 11. gent tenni
de sebaj, nem sürgős
az új gen szimpatikus, áruk is talán majd alakul és lesznek "olcsó" lapok is :)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#220) Aprósólyom válasza zsintai1987 (#214) üzenetére


Aprósólyom
addikt

:K

Jevons paradox

(#221) KROK640 válasza Chaser (#219) üzenetére


KROK640
veterán

Ha most akarnék gépet venni, és B-s chipsettel, már csakis 560M jöhetne szóba.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#222) tutitibi válasza KROK640 (#221) üzenetére


tutitibi
senior tag

milyen CPU-val vennéd ?

(#223) Chaser válasza KROK640 (#221) üzenetére


Chaser
titán

nálam is ha lenne annyiért olyan strix és úgy is nézne ki
de b560-ból drágább és még rusnya is ( :
de ezt már skippelem nyilván, jó ez a 12xxx, nekem meg nem sürgős
essen szépen az áruk meg legyenek jó lapok értelmesebb áron
alzán már 75e a 12400f.... :) sajnos a 12400 ára még maradt ahol volt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#224) KROK640 válasza tutitibi (#222) üzenetére


KROK640
veterán

HA most vennék gépet, akkor egyértelműen a B560 mellé a 11400F menne. De nekem jelenleg nem lenne érdemes 10400Fről átállnom erre. Csakis valami 10/11th gen I7-re.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#225) KROK640 válasza Chaser (#223) üzenetére


KROK640
veterán

Akkor 12400F és alá lap lesz?

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#226) carl18 válasza Chaser (#223) üzenetére


carl18
addikt

Intel I3 12100 with Laminar RM1 12100 vs 10100 vs 10400 vs 11400 with DDR4 3600 and 3060 Ti

Már az i3-12100F is brutális teljesítményt nyújt, nem gondoltam hogy egy nap az Intel fog olcsón hatalmas teljesítményt kinálni. :) Idén még lehet nálam is beköszönt egy platform csere. Ez a új olcsó i3 a kiszemelt, Starcraft 2 alatt biztos jól szerepelne a izmos egy szállas teljesítmény miatt. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#227) Chaser válasza KROK640 (#225) üzenetére


Chaser
titán

12400, de f nelkul, kell az igp
Majd lentebb megy annak is az ara, remelem a lapokkal egyutt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#228) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Arról találtatok már tesztet, hogy H610 hogy teljesít? Hivatalosan nem támogatja a Dual-Channelt, de pl. az Asus az összes H610 lapjára azt írja, hogy dual channel.
Ha pedig ez igaz, akkor pl. i3-12100(F) mellé elég jó párosítás lehet egy "virsli" :DDD H610. Viszont egy i5 mellé már nem választanék H610-t.

Jevons paradox

(#229) carl18 válasza Aprósólyom (#228) üzenetére


carl18
addikt

5-10 wattal eszik többet az i5-12400F szóval kétlem hogy kell hozzá erősebb lap.
Egy jól hűtőt házikóba még az alaplap is jelentősen hűvősebb. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#230) lemusz válasza Aprósólyom (#228) üzenetére


lemusz
addikt

Dual channeles mind elvileg, félrevezető volt intel részéről hogy nem. Annyi hogy 128GB helyett 64GB a max, 2 memslot a max és elvileg 3200Mhz-nél nem mennek benne gyorsabban a memók. 85$-ért látták eddig a legolcsóbban ami annyit tesz (85*300*1,2) hogy olyan 30K körül lesznek legolcsóbban? Nem vagyok biztos a számításban, de azért ez a 30K elég durca lenne egy "fapados" H610-ért. :F

(#231) gbors válasza lemusz (#230) üzenetére


gbors
nagyúr

310 most az USD, és lehet 1.3-mal szorozni, úgyhogy első körben simán közel lehetnek a 35-höz. Az előző 10-es lapok is 30 körül indultak az elején, ha jól emlékszem.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#232) Aprósólyom válasza carl18 (#229) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Nem a fogyasztása miatt, hanem egy i5 mellé már én tennék 4 RAM-t a dual channel dual rank kiépítés miatt. i3-nál meg ezt leszarnám, mert az számomra az árérzékeny kategória. a RAM OC hiánya se zavarna.

Jevons paradox

(#233) Aprósólyom válasza lemusz (#230) üzenetére


Aprósólyom
addikt

A hivatalos diában emlékeim szerint egyértelműen dual channel volt megjelölve.
Igen, durva a 30k, én is így gondolom, de egy jobban felszerelt B660, ami nekem már szimpatikus, az meg 70K (MSI B660M Mortar). Ez is nonszensz, jóformán vérlázító. Akkor meg már miért ne vegyen az ember az alsó végből, ha azon is ugyan az a belépő LAN és hang chipekkel szerelik, mint a jóval drágább B660 deszkákat.
De a legegyszerűbb belépő B660, amin már van 4RAM slot, 55K és felfelé a csillagos ég. Hát azért álljon meg a menet... ;]
~4 éve emlékeim szerint 35K körül vettem egy belépő Z370 lapot, amire már ALC1220 hangot integráltak, meglehetősen jó minőségben.
Ma meg kb. 70k-ért lenne ilyen hanggal alaplap és csak nem is Z690 hanem B660. :((
forint gyengülés, infláció, pandémia, réz világpiaci ár, meg félvezető hiány, dráguló szállítmányozás... Értem én, de ezt a mértékű áremelkedést ezek ellenére sem látom indokoltnak. 4 év alatt jóformán 2x++ az áremelkedés mértéke azon alaplapoknál, amik nálam prioritást élveznek. Ezért döntenék akkor úgy, hogy akkor kenjék a hajukra és akkor megvenném a legolcsóbbat, ami még épp elég. :DDD

Jevons paradox

(#234) Chaser válasza Aprósólyom (#232) üzenetére


Chaser
titán

de 2x dr az ugyanúgy oké mint 4x sr modul - mindkettő dc és quad rank -
kemény az a 30-35k full lebutított lapokért - nyilván többségükün még vrm hűtés sem lesz -
nekem is a b660m mortar tetszik, abból is a wifis, az meg borzasztóan drága :(
12400 meg az ott van 155e ft..jah nem, az már 160e a wifi verzióval
az hogy mi drágult meg mi nem... a b550m mortar 40e ft- a wifis is annyi volt míg nem történt valami -, egyszerűen intel sokkal drágábban adja a chipeket mint az amd, evvan'
egyébként én is gondolkozom egy fapados h610 lapon oszt' le van sz@rva - csak abban mondjuk a 4x8 3600c16 crucialomat nehezen tudnám használni :) , de van még 2x16 3000-es aegisem is, vagy vennék 2x16 3200-es crucialt, a régieket meg majd eladom mikor felmegy az áruk ;] -

szerk:
h610 asrockok vannak alzán már, 36-7e ft-tól...pfffff

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#235) -KP- válasza Aprósólyom (#233) üzenetére


-KP-
addikt

Szerinted az AM5 lapok olcsóbbak lesznek majd? Ráadásul az már fix ddr5 lesz, nem lesz ddr4 támogtás. Azt hiszem pár hónap múlva lesz itt csodálkozás.

[ Szerkesztve ]

(#236) Chaser válasza -KP- (#235) üzenetére


Chaser
titán

sztem ott már ők is dobnak a chipset árakon, de ennyire durván nem
tippem szerint azt már direkt középkategóriától szánják csak egyelőre, mármint az egész platformot
nem lesz értelme olcsó cpu-nak ha drága a ddr5, és esélyesen drága marad még idén - max nem annyira mint jelenleg -
olcsóbbaknak meghagyják 5xxx-eket egy szintig, meg talán csinálnak 100e ft alá választékot, 3xxx-eket meg menesztik - már lehet nem is gyártják -
páran reménykednek am4-zen4 kombóban, de sztem az eszébe sem jut az amd-nek, nincsenek rászorulva
de majd kiderül mi lesz
mindenesetre elqrvulásban már mindkét gyártó egálban van ( :
amd-nél olcsóbb cpu-k nincsenek de vannak nagyon olcsó és jó lapok
intelnél vannak jó áron cpu-k olcsóbb szegmensben, de drága lapokkal
kb mintha megbeszélték volna ;]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#237) Aprósólyom válasza -KP- (#235) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Úgy van. Jól mondja Chaser. Az infók, miszerint javul majd a DDR5 ellátás és olcsóbb lesz, az nem fog radikális árleszállítást hozni. Egy darabig az ár/érzékeny vásárlók nem fognak kapkodni a DDR5 megoldásokért, hiába jön vele az AMD is.
Amúgy is, láthatólag úgy pozicionálja az Intel és az AMD is a piacot, hogy az újabb procik egyre magasabb ársávba jönnek, a régieket meg meghagyják az ár/érzékeny piacnak. (Magyarul: bekaphatják, mert mesterkélten nem versenyeznek, hanem élvezkednek.)
Esélyes, hogy azt AM5-t az AMD, úgy árazza majd, hogy csak és kizárólag a pénzes vásárlókra lő vele az első ~ 1évben, amíg nem moderálódik a DDR5 RAM ára. Addig meg eladja az ár/érzékeny piacra a maradék AM4 lapokat és procikat.

#234 Chaser: Ha jól tudom, manapság jellemzően a 16GB modulok a 2 rankosak. (Vagy létezik normális árszínvonalon 2x8GB kit, amiben 2rankos modulok vannak?)
Nekem nem kell összesen 32GB RAM. Most van régebbi 2db 2x4GB Kingston kitem, úgyhogy így is meglenne a 4R 4 slot esetén csak 55-ért adnának egy virsli B660-ot. Nálam ez az árszínvonal kiveri a biztosítékot. De az is lehet végül megtartom a jó ki 10400f-em, mert nem szimpatikus az árképzés amit alkalmaznak.

Jevons paradox

(#238) lemusz válasza Aprósólyom (#233) üzenetére


lemusz
addikt

Végülis mindig azt hallgattam itt, hogy nem szabad az alaplapon spórolni, ne vegyek 18 ezres lapot... hát jólvan, most majd beadom a derekam és veszek egy 35 ezreset. :DDD :D :DDD

Én azon agyalok, hogy ha B660-ra esne a választás és fogni szeretnék egy kicsit a kiadáson, akkor mennyire lenne vajon tré a mostani 4x4GB 2666Mhz-es ramokat használni vele. Mert hát akkor nem kellene új 2x8GB 3600-asat venni, de éppen lehet a jelenlegi félkonfigot is nehezebben tudnám ram nélkül eladni... hmmm

(#239) elfelejtette válasza Aprósólyom (#233) üzenetére


elfelejtette
veterán

AMD-s változatban vettünk Gigabyte X370 Gaming3-as alaplapot kollégának 35k-ért 4 éve Ryzen 5 2400G alá. :K

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#240) carl18 válasza Aprósólyom (#233) üzenetére


carl18
addikt

4 éve emlékeim szerint 35K körül vettem egy belépő Z370 lapot!

Sajnos vége van már azoknak az időknek, talán a gyártók és észbe kaptak. "Hee Gazsi egy videókártya elmegy majd 3X áron, nekünk is meg kéne próbálkozni árat emelni. "
Oke H610 110 dollár, ha kell úgy is megveszik akinek kártyára telik alaplapra is. :P

Én még akkor össze rakom a 2 kezem, mert a B450 lapomat 18E vásároltam. Az valóban poén hogy egy H610 majd nem 40E forintba kóstál, és ez még a bőven fapadós verzió ahol még hűtő borda sincs a VRM részen. Nem volna ezzel baj, csak nem ebben az árkategóriában.

Az Alza nem rég szórta ki a B550 Tomahawkot 25E forintért. :U
Intel platform az alaplap miatt drága, az AMD meg a készlethiány végett. Tök mindegy mit vesz a ember így is úgy is rá fog fizetni.

"Meg nem is kell csodálkozni az áremelkedésen"
Ameddig a PH topikban azt a szólást éltetik hogy amennyiért cpu-t vettél annyiért vegyél alaplapot is. :C

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#241) Chaser válasza Aprósólyom (#237) üzenetére


Chaser
titán

8gb-os-ból én nem is tudok dr-t
és 16gb-osból sem mind az
most még olcsó a ddr4, azon ne spórolj
aegis 2x16 dr és 42e körül megy a 3200-es, ami oc-ben is ahhoz képest jót megy

szerk:
elfelejtette
tavaly az x470 gaming plus max lapokat volt hogy 32e-ért is dobálták
5900x-et is elég szépen megtolt benne a régi tulaja
ilyen 2400g kategória alá meg sok a b450m s2h is ha nem kellenek extrák, abban 3100-3800x-ig mindent IS megküldtem :) 20e ft, jobb napokon ment picivel alatta is

carl18
az mekkora zöldség hogy cpu árán kell venni lapot is ;]

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#242) ddekany válasza lemusz (#238) üzenetére


ddekany
veterán

Én meg soha nem értettem az egész alaplap mizériát. Egész életemben kb a legolcsóbb + 25% árút vettem. Persze ha tuningolnék (vagy extrém CPU-kat vennék), akkor más lenne, de hát valljuk be, az egy szűk réteg hobbija. 22-ért most is megvannak az olcsó darabok, 4-6 magos cuccok alá jó az. Vagy csak még nem jöttem rá, miért rossz ez nekem (és a rokonoknak)... :) Persze kell drukkolni, hogy ne ciceregjen/sziszegjen terhelés alatt a hangkimenet, de gondolom ez drága kategóriában is lutri. (Ja, múltkor úgy "javítottam" egy rondán sistergő kimenetet, hogy jobban megszorítottam egy alaplapot fogó csavart... gondolom nem földelt előtte, vagy hajlítani kellett az alaplapon, hogy valami összeérjen. OK, kicsit para.) Szóval nálam jellemzőbb, hogy fele az alaplap ára a CPU-énak. A extra kiadás inkább arra megy, hogy kussoljon a hűtés (szóval tápra, CPU hűtőre, valamennyire házra).

[ Szerkesztve ]

(#243) tutitibi válasza carl18 (#226) üzenetére


tutitibi
senior tag

i3-8100 -ról már gondolom érdemes váltani i3-12100-ra . :) :))

(#244) -KP- válasza ddekany (#242) üzenetére


-KP-
addikt

Szerintem tök igazad van. Mikor AMD oldalon 30k egy MSI B450 Tomahawk és olyan szintű VRM-el van felszerelve, hogy elbír egy 5900x-et is simán, akkor nem értem miért kellene 50-60-70 ezres lapokat használni. Vagy legalábbis azt mondom, hogy a userek 99%-nak ez több, mint elég. Ha most új rendszert építenék AMD-re tuti ilyen lapot vennék. Nem költenék +20-30 ezerrel többet egy másik lapra, hanem ezt az összeget jobb cpu-ra,vagy 16 helyett 32g ram-ra költeném. Mondanám, hogy jobb vga-ra, de a mai árak mellett ez az összeg már nem sokra elég. Ilyen 25k-s B550 Tomahawk akció amit fentebb említettek, szerintem az életben többet nem lesz. Akinek meg nem elég egy ilyen Toma lap, mert én elfogadom, hogy lehet olyan, akinek nem elég, az meg vegyen magának annyiért, amennyiért akar. De nehogy már ez legyen az alapkövetelmény, ill. elfogadott.

Régebben még Intel alatt megjártam a létrát, H67 lapról Z77-re, nagy büdös semmit nem lehetett tapasztalni,észrevenni, leszámítva a tuning lehetőségét. Már ott kezdtem úgy érezni, hogy nem feltétlen van értelme a drága lapnak, főleg ha pér évente új chipsetek jönnek. Aztán ahogy emelkedtek idővel az alaplap árak, ez az érzés azóta is csak folyamatosan erősödik.

Az viszont tény, hogy Intel oldalon most nem éppen olcsók a B660-as lapok. A magas AMD proci árak miatt a cpu+alaplap együttese még így is egyformára jön ki, vagy akár olcsóbbra. Ha megnézzük az árakat, még mindig 110k egy 5600x. Az említett MSI B450 Tomahawk alaplap 30k újonnan. 140k a kettő együtt. Az Intel 12400F 75k alzán, 65k marad alaplapra. Ennyiből már nem csak az alap fapad jön ki, hanem igen tisztességes lapot lehet venni. De aki hajlandó pl. németből vásárolni, egyes boltokból egy tizessel olcsóbban meg tudja szerezni, akkor már 75k-s Intel lapot lehet venni. Vagy vesszük a B660 alját 35-40 ezerért, és spórolunk egy csomót. De személy szerint megvárom hogy kijöjjön a Gigabyte az Asrock és a Biostar is a B660/Hxx modelljeivel, aztán meglátjuk melyik lap lesz a best buy. A V-Cache-es 5800X3D tuti horror árú lesz, ahogy az AM5 platform is. Úgyhogy szerintem most érdemes Alder Lake-ben gondolkodni.

(#245) carl18 válasza -KP- (#244) üzenetére


carl18
addikt

Igen, egyet értek az alaplapnak már a mai világban nincs akkora jelentősége mint amit néhány ember gondol neki.

A Saját példámból is lehet tanulni, én ár-érték arányban raktam össze a gépem. Elsőnek gondoltam érdemes a milyen alaplapot vegyek topikba véleményt ki kikérni. De a VRM Fetisizmus mindenhová betőrt, ott is jöttek a B450M S2H semmit se ér és max 4 magot bír el rendesen.

Végül nekem lett ígazam, egy régi Haf 912 Plus házíkóban a 6/12 szálas Ryzen 5 1600 3800 mhz-re felhúzva "Cinebench R23 alatt" 57 fokon tetőzött a VRM. Ennyit arról hogy mindig mindenből a legdrágábbat kell venni.
Bár itt nem csak azzal van a baj hogy az ember túloznak, hanem nem ismerik el ha a másiknak ígaza van és mindenki a saját hülyeségét erőlteti. :R
Szóval a 40-65 wattos hurkalé procik mellé garantálom nem kell a 14-16 fázisos VRM, bátran lehet olcsóbb modelleket is venni. :R
2005 táján se voltak bika VRM dízájnok a prescott magos Pentiumot mellet, csak akkoriban nem volt dívat minden alkatrészt külön monitorozni.

A B450M S2H még bőven elboldogul egy 5600X-el vagy 3700X-el.
A 12-16 magos modelleket meg nyilván nem ilyen alaplapokba tervezték. :U

#246ddekany
Ne is mond, a alza reklámja szó szerint kínzás. Már szó szerint undorodom attól a béna ronda CGI ufotól. :C

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#246) ddekany válasza -KP- (#244) üzenetére


ddekany
veterán

Amúgy 32G RAM is sokszor előjött itt, meg te is mondod. De ha 16G-ben elfér amit az ember használ, akkor semmit nem gyorsít, ha több van. Mi az aminek annyi kell? Persze bizonyos munkáknál kell több, de nem hiszem hogy abban gondolkodik itt a többség.

(Alzától én meg nem vennék semmit, tüntetőleg az állati idegesítő, már már sértően béna zöld manó miatt. ;] Előre félek, miféle atrocitás lesz a következő reklámfogásuk.)

[ Szerkesztve ]

(#247) tutitibi válasza carl18 (#245) üzenetére


tutitibi
senior tag

B360M D3H :) :)

(#248) -KP- válasza ddekany (#246) üzenetére


-KP-
addikt

Szerintem már most is van olyan játék,még ha nem is sok, aminek nem elég a 16GB oprendszerrel együtt és a jövő is efelé halad. Szerintem gépet nem a múltnak szokás építeni, hanem a jelennek és az elkövetkező éveknek. Én mindig igyekszem annyi ramot tenni egy gépbe, hogy soha ne fussak bele abba, hogy swappelni kelljen, mert az baromira le tud lassítani dolgokat. A DDR4 pedig elég olcsó most még, hogy meg lehessen ezt lépni. Persze ott ahol minden forint ki van számolva, ott nyilván nem lehet.

https://www.pcgamer.com/dean-halls-survival-game-icarus-recommends-a-whopping-32gb-of-ram/

Azt se feledd, hogy amikor youtube-on megnézel egy tesztet vagy benchmarkot, ott többnyire szűz windowson mérnek, és úgy, hogy a játékokon kívül nem fut semmi. Nem fut böngésző, vírusírtó, nincs discord,viber, vagy microsoft teams a háttérben, nem szinkronizálsz semmit a helyi NAS-ra stb.

(#249) tutitibi válasza -KP- (#248) üzenetére


tutitibi
senior tag

Ez igaz, de ha mindig haladni akarsz a korral, akkor gatyád rámegy a hardverre. :K

(#250) carl18 válasza -KP- (#248) üzenetére


carl18
addikt

Igazság szerint nekem 16 giga ramom van, és úgy Single Player játékokra és átlag felhasználásra teljesen elég.
A játékok alatt maximum 10-11 giga volt a ram fogyasztás rekordja, és ha nem szemeteli az ember rendszert alja programokkal akkor simán meg tudja állni a helyét.

Én ha játszok nem futattok semmit a háttérbe és úgy simán elég a 16 giga ram. Bár azzal egyet értek a jövőre nézve már jobb a 32 giga, főleg ha Windows 11 is játszik. Esetleg ha valaki nem akar kompromiszumot akkor se árt a több ram.


Szerintem manapság már nem éri meg 16 giga ram alatt gépet építeni.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.