Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#27) Cathfaern válasza apezka (#24) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Szóval igen a szem műtétnek lehetnek mellékhatásai, hidd el nem egy klinikán, orvosnál és olyannál a vállalta és aki nem vállalta a műtétet voltam, és hallgattam végig én is, pro-kontra érveket."
Tehát végighallgattál olyan embereket, akiknek anyagi érdeke fűződik a műtét elvégzéséhez, és ez alapján meggyőződtél róla, hogy érdemes belevágni.

"Az meg hogy "lereseteld" azért van mert idős korára mindenkinek romlik a látása"
Ez nem törvényszerű. Illetve ne keverjük a közellátást (myopia), illetve az időskori látásromlást (presbyopia), mert a kettőnek semmi köze egymáshoz. Myopia alapvetően a szem megnyúlása miatt alakul ki, presbyopia pedig a lencse merevsége miatt. Utóbbi valamennyire ellensúlyozza az előbbit, de hosszú távon azt okozza, hogy közelre és távolra is szemüveg kell. Függően a kiindulási dioptriától persze ez kijöhet szerencsésen, hogy csak az egyikre kell, de ez a ritkább.

"Az emberi szem izmok idős korra elfáradnak és amiatt nem lát később jól. Ezt is megtudják műteni, akkor pedig már végleges! ;)"
Ahogy említettem az időskori szemromlásnak semmi köze a szemizmokhoz. Elég csúnya lenne ha az ilyen típusú izmok csak úgy elfáradnának :) Műtét arra mire gondolsz? Újabb lézeres szemműtét? Az ugye egyáltalán nem biztos, hogy lehetséges másodszor, függ alapból a szaruhártyád vastagságától. De ha lehetséges is, akkor se vagy vele előrébb a fentiek leírt miatt, mert bekorrigálnak arra, hogy pl. láss közelre, de mivel a lencse rugalmassága romlik, ezért az éleslátás tartománya továbbra is szűk marad, szóval vagy közelre, vagy távolra mindenképp fog kelleni szemüveg. Ugye pont ez történik akkor, ha szürkehályog miatt műtenek (és ugye a lézeres szemműtét növeli a szürke és zöldhályog kockázatát), csak akkor a lencsét cserélik olyanra, hogy az egyik táv jó legyen.

"Ha jól saccolom, van 10-15 évem az idős kori szem romlás bekövetkeztéig addig, pedig éllek szemüveg nélkül."
Vagy nem, és egy-két év múlva újra lesz minusz páras szemüveged. Pontosan amiatt amit korábban is írsz, hogy a "szemhasználati szokásaidon" nem változtatsz úgyse.

"a rosszul látásom oka a lencse ovális alakja volt így nekem kiváló megoldás volt a műtét"
Itt a cilinderre (Asztigmatizmusra) gondolsz? Elég ritka, hogy valakinek kizárólag ez okozza a közellátást (bár nem kizárt), illetve ha simán csak annyit írsz, hogy -3|-3,25, akkor felteszem neked nem volt vagy nem erős volt a cilindered. De igazából még ha valakinek kizárólag ez okozza a közellátást, akkor se lesz kevésbé jó / rossz megoldás a lézeres szemműtét, mivel az ezt úgysem "javítja ki".
Ugye a lézeres szemműtétről azt kell tudni, hogy ellentétben pl. egy sérvműtéttel, amikor a problémát ténylegesen kijavítják, itt ilyen nem történik, csak korrigáció. Tulajdonképpen nem csinálnak mást, mint hogy a jelenlegi szemüvegedet "belevésik" a szaruhártyádba. Ettől még az eredeti cilinder, illetve szemmegnyúlás nem fog jobb lenni, ugyanolyan marad, mint a műtét előtt volt. És ha továbbromlik a szemed, akkor is olyan, mint ha nem történt volna meg a szemműtét, tehát pl. ha -3-ról műtöttek nullára, majd onnan leromlasz -2-re, akkor a szemed annyira lesz megnyúlva, mint ha -5-ös lenne.
Szóval igen, ha minden jól megy, akkor a szemműtéttel eléred azt, hogy nem kell a szemüveggel bajlódni. De a szemed semmivel se lesz egészségesebb, mint volt. És jó eséllyel pár éven belül újra bajlódhatsz úgyis a szemüveggel.

"Nos, igen a kenyér is veszélyes, tele szénhidráttal"
Cukorbetegség drasztikusan megnöveli a retinaleválás kockázatát, szóval így nézve a kenyér tényleg veszélyes a szemre :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.