Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Bog válasza #71562240 (#50) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Az átírási szabályt ismerem, kéne is használni, de kb. azon kevés nyelvtani szabályok egyike, ami konkrétan felidegesít. A grúzok simán leírják latin betűkkel a városaik (és régióik) tulajdonneveit (btw a kínaiak is), akkor miért ne használnánk azt? Miért nem írjuk ugyanilyen alapon azt, hogy Nyú Jork? Vagy Brűzs? Sángháj?

Mindegy.

Viszont. Mi is azt olvastuk mindenhol, hogy ők Georgia (Dzsordzsa?) néven hivatkoznak magukra a külföldiek előtt (mert grúzul van valami tökre megjegyezhetetlen neve az országnak), de igazából Levan azt mondta, hogy a Grúzia sem gáz egyáltalán, csak ezt az oroszok mondják rájuk, ami "rossz szájízt" ad a dolognak.

[ Szerkesztve ]

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#52) #71562240 válasza Bog (#51) üzenetére


#71562240
törölt tag

A Nyú Jork, Brűzs rossz példa, mert ott nincs átírás! :D

Mostanában több helyen olvastam, hogy a georgiaiak néhány év óta kampányt folytatnak a külföld felé, elvárván, hogy álljanak le a számukra sértő grúzozásról, grúziázásról, és álljanak rá a georgiaiak által szeretett formára. Például a diplomáciában ehhez alkalmazkodtunk is, amikor itt volt a minap a georgiai főnök, következetesen (fonetikusan) Georgiát és georgiaiakat mondott a magyar főnök. (Azt elfelejtettem figyelni, hogy a georgiaiak a magyarokat magyaroknak hívják-e vagy onoguroknak.) Ezért is jöttél kapóra, hogy informálódjak, hogy mennyire súlyos probléma ez náluk, ezek szerint Levan azt mondja, hogy (egyelőre?) nem harapják le a fejed a legrúzozás miatt. Én azért georgozok szorgalmasan, na de nálam Csornobil is Csornobil.
Köszi!

(No, éppenséggel a magyarok is tiltakozhatnának erősebben az onogurokkal való azonosítás miatt, hehe - lásd még vlach-román, tót-szlovák...)

(#53) #71562240


#71562240
törölt tag

Vótmá?
Link

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.