Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ggeleven


ggeleven
őstag

Köszönjük Bog ezt a remek beszámolót! :R
Érdekes ország, tele kalandokkal. :D

Egy hülyénél nem lehetsz okosabb, szóval kár vitatkozni.

(#2) Ceree


Ceree
senior tag

Nekem nagyon meghozta a ledvem Grúziához! Köszönöm a kellemes szombat reggeli olvasnivalót.

(Azokat a felvonókat én inkább kihagytam volna :D)

Másolat_eredetije

(#3) Xarina


Xarina
aktív tag

Nagyon jó a beszámoló, jó lett a videó is. Nekem nagy kedvencem az ország. Először 14 éve voltam arra, amikor még vízum kellett. Azóta hála az 7-8000 forintos wizzair jegyeknek már többször sikerült visszamenni. Viszont számomra már túl turistás, az akkori Grúziára már nem is nagyon hasonlít, max. a távoli vidéki falvakban, ahová nem vezet út. Első alkalommal 1 hónapra adták a vízumot, akkor az is kevés volt nekünk. Akkoriban eszméletlen szegénység volt mindenfelé. Habár most is annak látszik, de eszméletlen mértékű a fejlődés. Akkoriban nemhogy vidéken, de pl. Batumiban sem nagyon volt áram a nap nagyobb részében, este pedig pláne nem. Viszont az emberek nagyon kedvesek voltak és érdeklődőek. Turisták nem voltak akkoriban (csak a tengerparton az oroszok), így mindenhová meghívtak bennünket. Szállásra a fővároson kívül nem is kellett költenünk, igaz szállodák sem voltak nagyon akkoriban. Sokszor nagyon szegény emberek hívtak meg minket kajálni is és hiába ragaszkodtunk, hogy kifizetjük, nem engedték.
Azzal én is egyetértek, hogy aki még nem volt, az menjen minél hamarabb, mert az ország egyre inkább kezdi elveszteni igazi jellegét, de még most is nagyszerű úticél.

(#4) movax


movax
őstag

Hát ez kurvajó, az írás és a videó is, nagyon élveztem a beszámolót. :)

(#5) rgranc


rgranc
aktív tag

Nagy köszönet Bog! Jó lett és a videót is végignéztük :D

Viszont mivel videóztál? Egy kamera volt végig? Mert a legelején nagyon bejön a képminőség, viszont később látom hogy ultranagylátószögű (360 fok?), viszont nagyon viccesen, mert nem látszik hogy tartod... És gyanús hogy a kettő az két külön kamerával lett felvéve...

(#6) turbulencia8


turbulencia8
őstag

Nekem is nagyon tetszett a beszamolo, koszonom! Ha nem indiszkret a kerdes: fejenkent mennyi penzt erdemes elore kalkulalni, ha kb. ehhez hasonlo utvonalat valasztunk?

[ Szerkesztve ]

(#7) Mercel


Mercel
senior tag

Szia Bog!

Jó kis szösszenet, köszi :)

Irigyelve vagy, hogy jött az ötlet?

Marcel

(#8) petipetya


petipetya
nagyúr

Egyáltalán nem hozta meg a kedvemet az országhoz, sőt... De nem is ez a lényeg. A beszámoló és a videó remek volt, köszönjük. :R

Engem is érdekel, hogy miért pont oda?

"nincs rá lezsóidő"

(#9) Bog válasza petipetya (#8) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Miért ide? Miért ne? Tényleg ennyi volt első körben, aztán ahogyan utánaolvastunk, úgy lettünk egyre lelkesebbek.

@turbulencia8: benne is van a leírásban, mindennel (repjegy, szállás, kocsi, benzin, kaja, belépők, bortúra) 180k / fő. Spórolosan ki lehet hozni szerintem 120-130k-ból is, de nem biztos, hogy érdemes.

@rgranc: Mate 9 előlapi és hátlapi kamera, HTC Re és Insta360 Air. Ezeket használtam, nagyritkán egy E-PL6-os Olympust is.

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#10) bteebi


bteebi
veterán

Uhh, ez nagyon érdekes, köszi! :R Még csak átfutottam, de lehet, hogy később majd lesz egy csomó kérdésem :B. Útvonaltervet, szállásokról infót esetleg lehetne közkinccsé tenni? Szerintem sokakat érdekelne :R.

#8: Pedig Grúzia (is) baromi szép hely, rengeteg gyönyörű természeti adottsággal (sajnos én még nem voltam ott, de ismerőseim már voltak, tényleg lenyűgöző). Nyilván az infrastruktúra az gagyi, és még magyar szemmel is lepukkant, de attól még igenis érdemes megnézni. És ez sok tök közeli országra is igaz, például Bosznia, Montenegró.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#11) Bog válasza bteebi (#10) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Kutaisi - Omatse - Martvili - Mestia - Kutaisi - Gori - Tbilisi - Kakheti - Tbilisi - Chiatura - Kutaisi
Booking.com-on csillió szállás van, én apartmanokat béreltem.
Kocsit a Tbiliso Car Rental adott, a bortúrát a toursbylocals.com-on foglaltam le.

A többi meg menet közben kiadta.

Kimaradt Kazbegi (sajnos), David Gareja (sajnos) és Batumi (pont nem érdekel). Borjomi szokott még benne lenni a standard útitervekben, meg Mestia fölött a legmagasabb kaukázusi lakott település, de eső volt és 2 óra kocsival Mestiából kb. Ezért nem mentünk fel ott valamelyik csúcsra sem, ahová egy sílift vitt volna fel, de nem üzemelt az időjárás miatt. Helyette néztük meg a Svaneti múzeumot.

Biztos lehetett volna jobban csinálni (például a Kutaisi melletti cseppkőbarlang nettó időpazarlás volt), ha előre tudom, hogy Chiatura milyen, akkor oda tutira foglalok szállást és Kazbegit nagyon sajnálom, mert arról mindenki azt mondja, hogy besza-behu.

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#12) User64476


User64476
őstag

Őrült jó út lehetett!! Köszi a leírást!

(#13) mirci18


mirci18
addikt

Köszi a cikket.
Kedvet kaptam a balkánhoz.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#14) fateless


fateless
veterán

Bog, élmény volt olvasni a beszámolót, köszönöm.

"A HELYESEN alkalmazott bölcsesség a hasznos" Prédikátor könyve 10:10

(#15) miska17


miska17
tag

Ez az ország még maga a csoda, szerencsés aki ilyen formában látja;a Medve bármikor megéhezhet rájuk...

(#16) don_peter


don_peter
senior tag

Jó cikk/leírás/blog/beszámoló volt..
Jó volt olvasni.. A kedvet meg is csinálta, de kissé soknak tűnik a fejenkénti 180K. Ha minden ilyen olcsó volt, hogy fenébe jött össze ennyi? Kicsit olyan kettős érzés kapott el.
Amúgy baromi jó lehetett, szívesen beiktatnám én is egy nyaralásnak/túrázásnak..

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#17) Bog válasza don_peter (#16) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Repjegy 65k csomaggal
Kocsi 90k / 4 fő
Mentünk 1500 km-t, 11-et fogyasztott, 200 HUF a benzin
6 éjszaka átlag 5k / fő áron
bortúra 50k / 4 fő
kaja, pia, belépők, csecsebecsék, jó borok, etc

vezettem táblázatban a költségeket, ennyi lett a vége, de ebben tényleg minden benne van, az is, amit egyébként nem szoktak beleszámolni (együnk egy lángost, meg amit hazaviszünk ajándékba, meg kipróbálom ezt a fura limonádét).

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#18) Xarina válasza don_peter (#16) üzenetére


Xarina
aktív tag

Tényleg minden nagyon olcsó, ki lehet hozni ennek a töredékéből is. Szállások már 1500-2000 ft-ért mindenhol vannak, vidéken meg még olcsóbban. A közlekedés is olcsó, marshutkával szinte bárhová eljuthatsz fillérekért. (Még oda is, ahová hivatalosan nem megy, csak szólni kell a sofőrnek, hogy hová akarsz menni, ő elvisz addig, amíg neki jó, majd ott leint egy neked megfelelőt). De a stopp is nagyon jól működik végső esetben (mi volt, hogy tehervonatot stoppoltunk le). Az utcai kaják sem drágák, egy hét alatt ki sem tudod próbálni mindet.
Persze ha drágább szállásokra, éttermekbe, stb. mész, akkor könnyen összejön egy nagyobb összeg, mint szinte bárhol. Egyébként én is az olcsó országokban költök jóval többet, mivel minden olcsó, így az ember kipróbál szinte mindent, amit lehet.
Meg az sem mindegy, mennyiért veszed a repülőjegyet. 8000-ért vagy 28-ért. Néha vannak nagyon jó akciók, én tavaly 3 ezerért mentem október elején.

(#19) Joci10


Joci10
őstag

Egy megjegyzés a Sztálin múzeum/mauzóleumhoz: végülis elérik a céljukat, hiszen Ti is, akiket egyáltalán nem érdekel, sőt valamennyire taszít is (leírásból erre következtettem), csak bementetek, és fizettetek. :D
Hiába, no. A kíváncsiság, és az 'itt is voltam' érzés mindig is az úr. :)

(#20) don_peter válasza Bog (#17) üzenetére


don_peter
senior tag

Köszi a részletesebb infókat.. Így már tiszta a kép. :R

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#21) bteebi válasza Bog (#11) üzenetére


bteebi
veterán

Hálás köszönet! :R (A #17-ért is.) Mindenképp ez alapján (is) fogok tervezni, ha egyszer majd végre eljutunk oda :). Egy ismerős pár volt ott vagy 3 éve, gyönyörű képeket, tájakat mutattak, egészen lenyűgözött. Tényleg mindenkinek ajánlom. Fent van a bakancslistán :).

Amit még nagyon ajánlok mindenkinek, az Norvégia. Az sajnos egyáltalán nem olcsó, de szerintem lélegzetelállító. Oslo és Bergen is szép város, de a természeti adottságai tényleg fantasztikusak: Kjeragbolten, Preikestolen, Trolltunga, Lofoten-szigetek, Galdhöpiggen, Besseggen-gerinc (és ez), Nigardsbreen, Geiranger-fjord, Troll-fal és Troll-hágó, Nordkapp, Európa (bizonyos elképzelések szerinti) legészakibb pontja. Mesés hegyek, vízesések, fjordok, gleccserek. Két hét szerintem nagyjából elég rá. Mi busszal voltunk ott 4 éve, kb. 10-12 ezer km lett. (A legtöbb linkelt kép viszonylag béna, a saját képeim sajnos most nincsenek nálam. A legtöbb esetben a valóságban sokkal szebbek voltak a színek.)

Ezen kívül még Izlandra szeretnék majd nagyon eljutni. Must see az is. Néhány éve volt 2 vagy 3 nagyon hasznos logoutos írás arról is :R.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#22) belaur


belaur
tag

Köszönjük a remek beszámolót!

(#23) gzbotii válasza mirci18 (#13) üzenetére


gzbotii
veterán

Mondjuk Gruzia baromira nem Balkán :DDD
Inkább kaukázusi ;)

[ Szerkesztve ]

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#24) don_peter válasza gzbotii (#23) üzenetére


don_peter
senior tag

De a viszonyok balkániak.. :D :R

----== Neo Geo és Arcade Fórum : www.neo-geo.hu ==----

(#25) amanoba


amanoba
őstag

Fantasztikus leírás, hiánypótló, köszönjük szépen.
Régóta nézegetem Grúziát, főleg amióta volt egy grúz lakótársam, aki sokat mesélt nekem.

Bog, a fizetésről nem olvastam, hogy állnak a kártyás fizetéssel?
Vagy inkább kp?
Valuta is vagy csak helyi pénznem?

Zene nélkül az élet tévedés volna - Friedrich Nietzsche

(#26) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Eszméletlen jó. Még olvasnám tovább... Nagyon szépen köszönöm a beszámolót. Menni akarok. Rossz utastól felvonóstul :D

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#27) Bog válasza amanoba (#25) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Tök jogos a kérdés!

Elég sok helyen elfogadnak USD-t (szállásokon, autóbérlésnél), van bőven ATM sokfelé, kártyás fizetés kevésbé, de azért akad, főleg a fővárosban.
Mi kivettünk helyi pénzt (lari) kint, azzal elvoltunk.

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#28) amanoba válasza Bog (#27) üzenetére


amanoba
őstag

hm, a google 105 Ft körüli összeget dob középárfolyamra.
Nem volt túl drága ott kivenni a pénzt? Vagy ott dollárról jól váltják, esetleg forintot váltottatok?

Zene nélkül az élet tévedés volna - Friedrich Nietzsche

(#29) Bog válasza amanoba (#28) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Bankfüggő, hogy mennyire drága kivenni pénzt.
Itthon nem nagyon váltasz larit, ott meg forintot, nyilván, vittünk a rend kedvéért USD-t, de egyszerűbb volt levenni ATM-ből.

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#30) amanoba válasza Bog (#29) üzenetére


amanoba
őstag

értem, köszi az infókat!

Zene nélkül az élet tévedés volna - Friedrich Nietzsche

(#31) uverion


uverion
csendes tag

Köszi a beszámolót, a vidéki Grúziát úgyse láttam soha, de Tbiliszi után valahogy így is képzeltem.

Amit én említenék még a főváros kapcsán, az a vár mögött, kb. a belváros közepén lévő vízesést, na az, különösen esti fények mellett valami giccsesen gyönyörű. Persze két sarokra meg már orosz dácsák meg szocreák izék váltogatják a nyomortelepbe vezető sikátorokat.

Jók voltak a reptéri taxik is (taxinak tűnő autók). A konkrét összegekre már nem emlékszem, de kb. ilyen szinten lehet alkudozni velük:
- 30 Dollar.
- C'mon they say on the internet that it's 15.
- Ehhh, 25.
- Make it 20.
- Okay.

De kb. minden autó jobbkormányos, én nem láttam, hogy át lennének alakítva.

Nem biztos, hogy mindenki ide vágyik (én is csak kb. véletlenül kerültem oda), de mindenképpen élményszámba megy az az ország :)

(#32) uverion válasza amanoba (#28) üzenetére


uverion
csendes tag

Én is ATM-ből vettem föl (meg € volt nálam a biztonság kedvéért), nem volt vészes, ilyen párszáz Ft lehetett. Meg kártyával is lehet azért sok helyen fizetni.

(#33) joysefke válasza Bog (#9) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Gratula, jó beszámoló!

Külön az autóbérlés mennyibe került?

üdv
J.

(#34) sztanozs


sztanozs
veterán

Köszi a beszámolót! Mi is gondolkodtunk Grúziában, de nem mertük bevállalni. A beszámolód alapján viszont lehet, hogy jövőre megpróbálkozunk vele :)

Útvonalat/szállást/kocsit hogy szoktatok tervezni? Vannak specifikusan erre szolgáló oldalak? Vagy csak google ezerrel és bízni, hogy mindent megtaláltok?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#35) Bog válasza sztanozs (#34) üzenetére


Bog
HÁZIGAZDA

Magam tervezem az útvonalat mindig, persze most összedugtuk a fejünket előtte, mert négyen voltunk. Relatív szerencsétlen, hogy Kutaisitől keletre és nyugatra is van látnivaló, viszont északra nincs nagyon hová menni, délre sem okvetlenül.

Szóval megvoltak a bázispontok: Mestia, Tbiliszi és Kutaisi, aztán feltérképeztük, hogy útközben mit lehet beiktatni és mennyi kitérővel és volt egy pontos terv, hogy melyik nap honnan-hova és mit nézünk meg. De nem ragaszkodtunk hozzá foggal-körömmel.

Szállás booking.com, de van airbnb is egy csomó.

Kocsira Google search, aztán írtam emailt kb 3 cégnek, hogy adjanak ajánlatot és legolcsóbbal elkezdtem alkudozni. Így lett 90k HUF.

Most az a terv, hogy pont egy év múlva lássuk az érem másik oldalát: Azerbajdzsán.

Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

(#36) petipetya válasza bteebi (#21) üzenetére


petipetya
nagyúr

Izland nekem is megdobogtatja a szívemet, ha filmben vagy sorozatban látom. Mindig elfog az érzés, hogy ott érezném otthon magamat.

"nincs rá lezsóidő"

(#37) petipetya


petipetya
nagyúr

Amúgy miért a jobbkormányos autókat szerzik be, ha láthatóan jobb oldalon közlekednek?

"nincs rá lezsóidő"

(#38) Xarina válasza petipetya (#37) üzenetére


Xarina
aktív tag

Főleg Japánból hoznak be kocsikat, ahol jobbkormányosok vannak. Batumi speciális szabadkereskedelmi övezet, így ott nem kell adót fizetniük rá. A szállítási költség meg 600-1000 dollár konténerenként. A japán autós oldalak között van már egy pár, ahol grúz operátorok jelentkeznek be, ha egy kocsit nézegetsz.

(#39) UnA válasza petipetya (#37) üzenetére


UnA
Korrektor

A használt jobbkormányos autók sokkal olcsóbbak, mint az európaiak, mert nincs valódi piacuk. Pl. az angoloknál is nagyon olcsó a használt autó, mert egyszerűen nincs hová vinni, ezzel szemben Nyugat-Európából több célpontja is lehet az eladásoknak.

(#40) petipetya


petipetya
nagyúr

Köszi az infókat. :R

"nincs rá lezsóidő"

(#41) Crafter32


Crafter32
őstag

Megvan a maga bája, de néha Magyarország is túl keleti nekem. Kecskeméttől nyugatra valahogy a fű is zöldebb. Viszont ennyi pénzből lehet a Balaton sem lenne meg.

(#43) tivadar9


tivadar9
csendes tag

Hát Bog!
Köszi. Bevállalós vagy.
Nem oda utaznék ha volna miből.
De az írásod alapján tényleg szép lehet.

(#44) Integrale válasza petipetya (#37) üzenetére


Integrale
veterán

Biztos Japanbol jonnek, mert mas orszagban, ahol jobbkormanyos autokat hasznalnak, nem tudsz "indexel ablakot torolni", hiszen ugyan ott van minden, mint pl nalunk, csak eltolva jobbra.
Japanoknal tudtommal, meg van egy 180 fokos csavar is a dologban.

[ Szerkesztve ]

"Bad reklám is reklám too"

(#45) Napfénysüti

Jó írás és érdekes ország! :R
Azok a retro felvonók meg hatalmasak! :DDD

Més que un club!

(#46) gzbotii válasza tivadar9 (#43) üzenetére


gzbotii
veterán

Mi ebben a bavallalos?
Nem egy katasztrófa/háború sulytotta övezet.

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#47) YASKATIR


YASKATIR
aktív tag

Jo iras

(#48) bimbilla09


bimbilla09
tag

szép írás! :)
egyik ismerősöm sítúrázni ment egyszer a kuncsaftjaival, valami 5 első megmászást csináltak. ott a helyiek keveset mozognak a hegyekbe, pláne télen.
csak jókat mondott az országról.

(#49) Enigma1945


Enigma1945
őstag

Hihetetlen mit osszehoztal! Vegig egy nagyon izgalmas, tanulsagos, figyelemkelto, es nem utolso sorban vicces cikket hoztal nekunk! Nagyon halas vagyok, jo volt olvasni! A magyar aldozat csadjanak meg reszvetem. :(

Segíts! A halam belefulladt a vízbe.

(#50) #71562240


#71562240
törölt tag

Köszi szépen a beszámolót, kellemes, hasznos.

Kutaiszi, Tbiliszi, Mesztia, Csiatura..., ez eléggé adott, átírási szabály - mondjuk Tbilisi-Tbiliszibe bele is zavarodtál. :)
Az már hozzáállás kérdése, hogy mit reagál az ember arra, hogy Grúzia>Georgia, grúzok>georgiaiak. Találkoztál e problémával ott helyben?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.