Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#75) bambano válasza ubyegon2 (#54) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Valamennyire őket is meg lehet érteni, számukra csak addig előny a fene nagy szabadság, amíg ez a titok nem szabadul fel és nem válik mezei home userek által is kezelhető valamivé.": ez nem titok kérdése.

Az internet manapság gyakorlatilag linuxból áll. Pont. Bizonyítás:

- valamelyik nap egy kolléga egy Cisco ASA cucc lecseréléshez kért segítséget, emiatt megnéztem a doksiját. A Cisco a licenszelési követelmények miatt közzétette a firmware-ben felhasznált szoftverek listáját: minden volt benne, amit egy samba alapú tartományvezérlős szerverre tennél.
- két termékfajta terjed nagyon mostanában az isp-knél: a mikrotik meg az ubiquity. a mikrotikről lehet tudni, hogy linux, a ubiquitybe meg be lehet ssh-zni és megnézed konkrétan.
- a kábelmodemek közül is több van, amin linux fut
- az összes netmegosztó router, amit megveszel otthonra, mind linux
- a menedzsment rendszer egy-két kivételtől eltekintve mindenhol linux volt, ahol eddig láttam. A kivételek freebsd és solaris volt.

Következmény: gyakorlatilag nem tudsz úgy semmit se csinálni a neten, hogy legalább egy linuxon át ne menjenek a bitjeid.

Most csináljunk egy gondolatkísérletet, adok két választási lehetőséget, válassz (a választást előfizetői szemszögből tedd meg, vagyis nem téged érint, ha valami bonyolult):
1. az eszközökben 4.11-es tudásszintű kernel van, systemd-vel meg hasonló marhaságokkal, ami időnként megrohad, de legalább szép grafikonokon és értesítésekben látod, hogy megint megállt, emellett grafikus klikkety felületen tudod konfigurálni és a szükséges python meg hasonló cuccok miatt 16x akkora flash van benne, drágán.
2. az eszközökben 1.2.13-as tudásszintű kernel van, amit a mai hardverekhez modernizáltak, és fekete mágia a konfigja meg a menedzselése, de MINDIG MŰKÖDIK.

Következmény2: ha a linuxot elcseszik, a te internet elérésed rosszabb lesz. esetleg drágább.

És akkor most itt a pont, amikor saját jól felfogott érdeked alapján eldöntöd, hogy melyik legyen. A döntésed ne az alapján hozd, hogy én mit írtam ide, meg nekem mi a jobb, meg mennyire gondolsz hülyének miatta, hanem csak az alapján, hogy mennyit akarsz internetezni és mennyiért.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.