Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#37) bkercso válasza joysefke (#26) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ha eltekintünk attól az "apróságtól" hogy a játékmester valahogyan csak egy olyan poharat választott amit te éppen nem néztél ki, akkor egy feloldása lehet a problémának, hogy a gomb csak akkor kerül a pohárba, amikor a két pohár ténylegesen fel lesz fordítva és akkor 50% eséllyel, addig nincsen eldöntve hogy hol van.
Mivel ez a szemlélet még ma is uralja a tudományterületet (mert matematikailag produktív), ezért meg kell kövesselek, hogy egy mondattal lesöpörtem. Ami miatt bele lehet itt kötni, az az , hogy az első "mérés" akkor történik, amikor a játékvezető felfordít egy üres poharat. Legkésőbb ekkor el kellene döntenie a gombnak, melyik pohár alatt van, ekkor azonban a játékvezető sem tudhatná, így néha azt fordítaná fel, amelyik alatt végül van.

Nézzük meg, a klasszikus világban hogyan lehetne ezt játszani!
A) Megmondom a tippemet, majd a játékvezető felfordít egy üres poharat. Ekkor 2/3 eséllyel nyernék, miután meggondoltam magam (hiszen pontosan akkor nyernék, ha először üres pohárra tippeltem, ennek az esélye pedig 2/3).
B) Nem mondom meg a tippem, de a játékvezető valahogy kilesi/kiolvassa a gondolatomból. Ez akkor ugyan az az eset, mint az előbbi.
C) Nem tippelek, csupán a játékvezető felfordít egy üres poharat. Ekkor 2 pohár marad, vagyis 50 % a nyerési esélyem.
D) Titkon tippelek, majd a játékvezető felfordít egy üres poharat. Ekkor szintén 50 % a nyerési esélyem, de az esetek 1/3-ában azt fordítja fel, amelyikre tippeltem.

Ebből egyedül az A) válasz nem klasszikus, mert belelát a fejembe a játékvezető, méghozzá 100 % bizonyossággal. És csak a C) és D) esetben stimmel a nyerési esély.
Valami turpisság tehát van...

Még egyszer: a gomb ott van valamelyik pohár alatt az elejétől fogva, és a játékvezető tudja, hogy hol.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.