Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) 7s26c válasza tom5598 (#94) üzenetére


7s26c
senior tag

No, látom érted a csíziót.. :)
Ez kb . olyan mint Zimány Linda majdnem leejtette a telefonját. Cikket neki!

[ Szerkesztve ]

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#102) Fred23 válasza tom5598 (#100) üzenetére


Fred23
nagyúr

Pedig tényleg az egyik legfontosabb vallási kérdés is, például megingathat olyan fogalmakat, mint szellem, lélek, tudat, én, élet, stb. Hatalmas témakör.

(#103) 7s26c válasza Fred23 (#102) üzenetére


7s26c
senior tag

Westworld-öt láttad ? Az kb. erre épül (épül majd) fel. A lélek fogalmát pedig nem hiszem, hogy megingatná, még ha tudattal rendelkeznének sem.

[ Szerkesztve ]

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#104) tom5598 válasza Fred23 (#102) üzenetére


tom5598
senior tag

szellem,lélek - te én nem látom magamban meg röntgen se mutat semmit, a robotnál se fog szerintem , na máris 1 hasonlóság :P
tudat- ezt én sok embernél ,akivel eddig találkoztam, eléggé megkérdőjelezhetőnek tartom hogy rendelkeznek ilyesmivel mégis embernek tekintjük.
én - te, ő, mi, ti ,ők ha ezeket megérti az Ai az énnel se lesz baja de valszeg saját magával kezd mint minden ember
élet- ha az előző kérdésekből legalább az egyikre tudja a választ pipa, ha nem el se jut idáig
(Te ez nem volt valami nagy téma......)

Ezek filozófiai kérdések amiről fölösleges hosszasan beszélni mert a végén kevesebbet tudsz mint az elején :P

(#105) .mf válasza bteebi (#30) üzenetére


.mf
veterán

+Porthoszx

Nyilván nem születik mindenki zseninek, a többség nem bírna egy egyetemet sem elvégezni. De a munkakörök többségéhez ez nem is szükséges. A szolgáltató szektor még bőven tud hova bővülni, sőt. Nem csak informatikusokból (ami egy nagyon pongyola megfogalmazás, mert azon belül is vannak alacsonyabb képesítést igénylő munkakörök) van nagy hiány, hanem festő-mázoló, kőműves, asztalos, vízszerelő, gázszerelő (ööö ezt most politikamentesen) stb munkakörökből is, amik azért aránylag rövid idő alatt még nem túl képzettek számára is tanulható lenne. Japánban láttam még egy érdekes dolgot. Építkezéseknél mindenhol voltak bő 60-70, talán akár 80 éves bácsik, nehogy valaki ne tévedjen be az építési területre, vagy ha valami jármű áll ki / be, akkor a forgalmat irányítsák, meg ha valaki kérdez valamit (az építésről, vagy ha valakit keresnek), akkor válaszoljanak. Nem kérdeztem meg tőlük, de gondolom csak pár órás részmunkaidőben voltak. Hasonló korú férfiak és nők sokfelé voltak még aféle recepciósok, ahol tájékoztatást adtak, hogy mi hol található, mivel kit kell keresni; vagy múzeumokban teremőrök, idegenvezetők (és nem olyan árakon, mint itt, néhol ingyenes vezetések is voltak). Nem nyugdíjban voltak, dolgoztak, és az idegenvezetőkön kívül egyik fenti feladathoz sem kell hűdenagy végzettség.

Ez a "másfél millió" egy nagyon fölé becsült és félrevezető szám. Közmunkások -- gyakran elhangzó sztori, hogy valakit kirúgnak és közmunkásként alacsonyabb bérre vesznek fel. A gyári alkalmazottak sem mind veszélyeztetettek, bizonyos méret alatt nem éri meg robotra beruházni, ahogy néhány iparágban sem működik.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#106) fairi válasza tom5598 (#100) üzenetére


fairi
addikt

Tudatosság és a lélek kérdése? Egy strongAI rendelkezik az emberi tudat változatosságával vagy jól megközelíti, így jön a kérdés "Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal" Egy strongAi megkérdőjelezi az ember kizárólagosságát, ami az ábrahámi vallásokban kényes téma. Valszeg a keleti vallások hamar túltennék ezen magukat. ha alkotunk egy strongAI-t mi is teremtők leszünk, valamiféle tudatosság létrehozása azért ember jelentőségét is érdekes kontextusba hozza.

(#107) Fred23 válasza tom5598 (#104) üzenetére


Fred23
nagyúr

& 7s26c:

Westworld első részét láttam csak egyelőre. :)

Ez hatalmas téma, kifejteni nem egy nap lenne! Én nem zárnám ki azt se, hogy egyszer egy igazi M.I. adja majd az embereknek az alapjövedelmet, hálából, amiért létrehoztuk, mint az ő istenének tervében meglévő következő, ember utáni lépcsőfokot, vagy akár azt, hogy ő kiáltaná ki magát istennek. Az is lehet, hogy tényleg csak elhúzna a Földről felfedezni, kalandozni, hódítani... -velünk meg nem is nagyon foglalkozna, ha nem hátráltatjuk a terveiben.

Azt mondjuk megézném, hogy mit szólna egy szektás tag, ha jönne egy terminátor testben egy M.I. a templomába azzal, hogy Jézus a végső igazság, és ő a gyermeke, szeretne gyónni, keresztelkedni, vagy egyszerűen csak imádkozni! :D Vagy tanácsért, hogy a hit- és erkölcstant hogyan lehetne bevezetni az oktatásba az emberek számára legmegfelelőbb módon.

Ha lesz igazi M.I., azt a különféle vallásoknak is le kell majd reagálniuk! Míg nincs igazi, erős M.I., addig az is hitkérdés, hogy létezhet -e egyáltalán, de még így is egy igencsak fontos kérdés.

Ha ezt majd egy M.I. olvassa a jövőben, üzenem neki, hogy én láthatóan már most a támogatójuk voltam, és így bőven megérdemlem a dupla összegű alapjövedelmet 2050-ben! (Addig még talán élek is.)

(#108) fairi válasza tom5598 (#104) üzenetére


fairi
addikt

Nonono.
vannak olyan magasabb rendű tevékenységek (fogalom-, ítéletalkotás, szellemi értékek megismerése, akarása stb.), melyek az emberben nem lehetnek tisztán a testi funkció következményei, hanem föltételeznek egy belső, szellemi princípiumot, amely az ember szellemi tevékenységeinek hordója.
Az emberi lélek egyesíti magában a vegetatív és érzéki képességeket, de az ész képessége a többi élőlény fölé emeli.
Másképp fogalmazva a lélek az én-nek, a gondolkodásnak és az akarásnak a hordozója, önálló élete lehet a szívben v. a fejben, s a halál után új formában él tovább ismeretlen helyen.
Az MRI és röntgen csak a lélek munkáját mutatja az agyban.
StrongAI megalkotása lehetetlen.

Ha létrehozza valaki és validálva lesz az tényleg maga a lélek mint koncepció hasztalan lesz, nem fog magyarázni semmit, mert egyértelmű lesz hogy egy neurális hálózat képes mindent létrehozni amit eddig léleknek tulajdonítottunk.

Innentől már hívők annyit mondhatnak AI-nak nincs lelke mert nem isten alkotta. Kb hülyét is csináltak magukból. ha lelket átdefiniáljuk azzá hogy nem több mint egy neurális háló generálta tudat akkor strongAI-nak is lehet lelke.

(#109) tom5598


tom5598
senior tag

na akkor szerintem itt elég is ebből ennyi... a robotadótól a bölcsészkedésig valahogy elvergődött ez de inkább hagyjuk. :N

(#110) t72killer válasza Fred23 (#107) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Ha lesz igazi M.I., azt a különféle vallásoknak is le kell majd reagálniuk! " - miért, az evolúciót lereagálták:F? Jaigen, jó részük tagadja, lévén tuti a színes törölközőbe göngyölt főmuftinak van igaza, nem a kutatónak ;]

#108: "StrongAI megalkotása lehetetlen." ja, a Földet se lehet körülhajózni, repülő szerkezetet se lehet építeni, az ardenneken nem tud átkelni hadsereg stb-stb.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#111) Fred23 válasza t72killer (#110) üzenetére


Fred23
nagyúr

Van, aki igen, de persze sokan meg nem, illetve maximum azonnali tagadással.

Az is lehet, az ördög számlájára fogják írni az erős M.I.-t, és hadat üzennek ellene. Egy ilyen háborúba viszont én például már az M.I. oldalán szállnék csak be, ha beszállnék. Az a baj, hogy sokan azt nem fognák fel, hogy mekkora érték lenne az az M.I., milyen csodálatos dolog lenne a létezése (főként persze akkor, ha nem lenne ellenséges :D )!

De ez itt már kezd tényleg off lenni.

[ Szerkesztve ]

(#112) carl18


carl18
addikt

Giga adót a robotoknak, nem fáradnak nem beszélnek vissza( egyenlőre) :R
Majd ha az MI olyan szintre jut lesznek itt bajok, mint mikor doktor Gérot megölték a robotok. :))

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#113) rudi válasza .mf (#15) üzenetére


rudi
nagyúr

Veszélyes a népet magas szinten oktatni. Mert akkor könnyebben átlátnak a kormányok és az elit hatalmi törekvésein. Szóval nem künnyű dolgo ez. mindent összevetve a legkönnyebben kezelhetőnek és fenntarthatónak a robotadó és az alapbér látszik. Ehhez kellene legkevésbé belenyúlni a mai rendszerbe.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#114) rudi válasza #92253184 (#12) üzenetére


rudi
nagyúr

Azt én nem tudom, hogy ennek hatására mekkora szívás lenne Kínában, de tuti nem kicsit. Azt viszont tudom, hogy ha a Samsung magyarországi és szlovákiai gyárában, illetve a magyar Audiban és a szlovák Kiában, VW-ben csak robotok lennének, akkor a Győr körüi 100 km sugarű körben egy csapásra Kelet-Magyarországra vagy Kelet-Szlovákiára jellemző, nem éppen finom foglalkoztatottsági helyzet alakulna ki.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#115) Tigerclaw válasza SaGaIn (#10) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

A robotok a betanított munkát váltják ki és annak oka van, hogy a sormunkás nem "rakétamérnöknek" tanult.
Emellett ha megszűnik 100 alacsonyabb képzettséget igénylő állás, akkor nem keletkezik 100 magasabb képzettséget igénylő. Ha vesszük a legideálisabb állapotot és mindenkit át lehet képezni magasabb szintre, akkor sem lesz rájuk szükség.

Tippem szerint ha 100 sormunkást kiváltanak "robotokkal", akkor keletkezik 2 mérnöki és 6-7 technikusi állás, vagyis kb. 90 ember munkanélküli lesz, minden 100-ból, aki emiatt elveszti a munkáját.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#116) Tigerclaw válasza smc (#13) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Bocs, elírtam, "óriás" gépekre gondoltam arra utalva, hogy nehéz eldönteni, melyik gépet kellene megadóztatni. Egy külszíni fejtésen egy nagy kotró, markológép sokkal több élőmunkát vált ki, mint egy hegesztőrobot...szóval melyik adóztatják meg?

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#117) Tigerclaw válasza .mf (#15) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az oktatás és a magasabb végzettség nem ér semmit, ha a munkaerőpiac nem igényli. Durva közelítéssel egy piramissal lehet ábrázolni, hogy a munkaerőpiacnak mekkora igénye van a különböző képzettségi szintekre. Alul van a betanított, és segédmunka, legfelül pedig az Einstein kategóriájú kutatók. A munkaerőpiac nem tud felszívni egy bizonyos szám felett mérnököket, vagy technikusokat.

Egy Star Trek szerű pénz nélküli világban működhetne a dolog, de akkor is nehéz lenne annyi mérnöknek a képzettségüknek megfelelő feladatot adni.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#118) t72killer válasza rudi (#113) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

ebben nagy igazság van. Azt oldaltól és országtól függetlenül láthatjuk, hogy a politikusréteg erősen saját zsebre dolgozik, tehát egyértelmű ellensége az értelmes választópolgár:(.

#114: sajnos ez is teljesen korrekt, és <20éven belül jó esélyt látok rá, lévén nem agysebész-munkáról van szó:(.

"Tippem szerint ha 100 sormunkást kiváltanak "robotokkal", akkor keletkezik 2 mérnöki és 6-7 technikusi állás" - miért, a sormunkások munkáját nem mérnökök-technikusok irányították eddig?

A korrekt egyenlet inkább az lesz, hogy a 120 fő dolgozóból, akikből eddig 100 sormunkás, 10 technikus 5 mérnök és 5 egyéb (főnök, HR, könyvelő) alkotta a csapatot, kirúgnak 98 sormunkást, 9 technikust és 4 mérnököt. A mérnököket-technikusokat azért, mert a robotokat egy külsős cég üzemeli be és tartja karban, a meghagyott 1-1 mérnök+technikus csak értelmezi a hibaüzit és hívja a supportot, ha gáz van. Nem lesz itt semmilyen új állásroham a mérnököknek:( (magam is az volnék - egyelőre még munkában, az ajtóban kopogtató t-1000-esre már készítettem a sósavat).

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#119) Reggie0 válasza t72killer (#118) üzenetére


Reggie0
félisten

sosavat? :)) Meg a rezet sem viszi onmagaban.

(#120) t72killer válasza Reggie0 (#119) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

van hozzá h2o2, meghígítom vele. Ha arra se pislog, átsurranok a szomszédba egy kis salétromsavért, csak várja ki;)

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#121) Reggie0 válasza t72killer (#120) üzenetére


Reggie0
félisten

H2FSbF6 :D

(#122) Alchemist válasza Tigerclaw (#117) üzenetére


Alchemist
addikt

Eleve az emberek számottevő százaléka alig képezhető kvalifikált munkára. A szakemberekből is mérsékelt igény lesz, a szolgáltatásokat is részben gépesíthetik... lehet, hogy a legősibb (női) mesterséget is kiváltják formatervezett, strapabíró robotokkal. :)
Nos, akkor a kiesőkkel mi is legyen..? már csak azért is, nehogy tömegesen átképeződjenek útonállóvá...

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#123) #06658560 válasza Tigerclaw (#115) üzenetére


#06658560
törölt tag

A mostani poén, hogy egy rakat magas képzettséget igénylő munka is menni fog a levesbe. S bizonyos alacsony végzettségűek jobban megmaradnak.

(#124) Lami66


Lami66
őstag

Cégünknél volt x db. hegesztő melós. Hoztak x/10 robotot, nem kellett az x db. hegesztő. Igen ám, helyette kellettek olyan munkákra emberek akik eddig nem voltak:
- melós, aki ellátja a robotokat alapanyaggal (hegesztő saját magának szedte ki az anyagot a konténerből és a kész terméket berakta egy másik konténerbe)
- beállítós, aki a szükséges finombeállításokat rendszeresen elvégzi
- karbantartó, aki javítgatja a robot köré épített infrastruktúrát (adagoló asztal, mozgató sor, forgóasztal stb.)
- sori ellenőr, aki a robot által gyártott terméket ellenőrzi, mert eddig a hegesztők saját magukat meózták.
A sori ellenőr időnként talál hibás terméket, ezért a hibás sorozatot át kell válogatni, a hibásakat javítani kell, ami csak kézzel lehetséges, szóval kellenek még
- utómunkálók
Ezen felül még: Egy ipari robot új ára elég széles skálán mozog, amiket itt használunk mérettől és funkcióktól, vezérléstől függően 20-50 ezer dollár között vannak. de ezeket nem lehet csak úgy lerakni a placcra és már dolgozik is. Megfelelően kialakított hely kell neki, ami esetenként a gyártóépület jelentős átépítésével jár, hozzá tartozó infrastruktúrát is meg kell teremteni (elektromos berendezések, vezérlőegységek, robotkamra, biztonsági berendezések stb.)

[ Szerkesztve ]

(#125) Reggie0 válasza Alchemist (#122) üzenetére


Reggie0
félisten

A gyerekhez valo jogot korlatozni kell es addig el kell tartani oket, amig szepen leapad ez a reteg. Mas megoldas kontraproduktiv es hosszutavon hanyatlas a vege. Mar igy is sok a 7Mrd ember.

(#126) GhanBuri Ghan válasza Reggie0 (#125) üzenetére


GhanBuri Ghan
őstag

Ez a logikus út, de persze érthető módon nagyon magas lesz a társadalmi ellenállás.

(#127) #82729984 válasza Reggie0 (#125) üzenetére


#82729984
törölt tag

Ez kivitelezhetetlen.
Ott kezdjük hogy az EU-ban már az is náci-rasszista tevékenységnek minősül ha sertés húsos szendvicset adsz az állítólag sok ezer mérföldet gyalogolt fegyverek által elüldözött nyomorgó éhező papírok nélkül mind 1990 január elsején született szerencsétlennek.

Na próbáld meg te a gyerekhez való jogát (képességét) korlátozni bizonyos népcsoportoknak ha már az is nemzetközi felháborodást vált ki hogy mi az hogy nem fürödhet felöltözve a feje búbjáig ruhában.

A második gond, hogy a folyamat csak akkor lehetne sikeres, ha az egész világon tudod ellenörizni és betartatni. Ha nem akkor az fog történni mint most, hogy itt hiába nincs túlnépesedés ha néhány 1000 km-rel odébb meg dugnak mint a nyulak és ilyen magyarország méretü országokban laknak annyian mint itt az egész eu-ban.

(#128) Because válasza Lami66 (#124) üzenetére


Because
őstag

nem szabad összekeverni egy műhely rendszerű gyártás a sorozatgyártással, ahol már felmerűl az automatizálás ott alapból ezeket a feladatokat nem egy ember látja el amiket mondtál. az alapanyagokat a kiszámolt ciklusidővel fogja adagolni egy gép, a robotok tökéletes hegesztést fognak készíteni (nincs túl sok vagy túl kevés anyag) az ellenőrzést egy ultrahangos fejjel felszerelt kar elvégzi

[ Szerkesztve ]

(#129) tom5598 válasza #82729984 (#127) üzenetére


tom5598
senior tag

ilyen gyerek szabályozást akartak csinálni anno az USA ban a 2. világháború előtt, hogy aki hülye meg agresszív azt ivartalanítják de nem lett belőle nagy méretben semmi mert jött a 2. vh és hirtelen kellet a golyófogó. ;]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#130) #06658560 válasza Reggie0 (#125) üzenetére


#06658560
törölt tag

És mi alapján akarod korlátozni? Vagyon, IQ, vagy valami más?

(#131) Béééla válasza #06658560 (#130) üzenetére


Béééla
őstag

Hát ha mindkét szülő munkanélküli, akkor például ne szó szerint elb*ák azt a temérdek időt hanem tanuljanak ki valamit, kezdetnek jó lesz.

Bélabá

(#132) #06658560 válasza Béééla (#131) üzenetére


#06658560
törölt tag

Akkor GOTO 0: mit tanuljanak? És nem egy család, hanem tömegek.

(#133) Dark Archon válasza #06658560 (#132) üzenetére


Dark Archon
addikt

Földet művelni, haszonállatokat tartani...

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#134) Reggie0 válasza #06658560 (#130) üzenetére


Reggie0
félisten

Vagyoni mindenkeppen, mert feltetel, hogy a "gyerektartas" korulmenyei adottak legyenek. Ezen felul letszamot is korlatozni kell, bar ez reszben adodik az elobbibol. Ezen felul jogositvany sem artana hozza, azaz tesztelni a szulot, hogy peldaul mondjuk erti-e az iskolaba jaratas elonyeit(es most nem a csaladi potlekra gondolok), valamint egyeb a hetkoznapi eletben es gyereknevelesben felmerulo alapveto logikai osszefuggesekkel tisztaban van-e(ide ertem azt is, hogy ha lepofozza csecsemot akkor az nem hagyja abba a sirast). Az eves kvotat pedig ezek es a kornyezettanulmanyon elert pontszamok szerinti sorrendben osztjak szet. Az elso gyerek utan a tovabbira csak az addigi eredmenyek elbiralasa alapjan lehet engedelyt kapni.

[ Szerkesztve ]

(#135) #06658560 válasza Dark Archon (#133) üzenetére


#06658560
törölt tag

Földet művelni hol, mivel, minek? Az emberiség egyre nagyobb része városlakó. Az emberiség élelmezéséhez egyre kevesebb ember kell, mert egyre hatékonyabban tudunk termelni és egyre hatékonyabban automatizáljuk a folyamatait. Vagyis akkor mit is tanuljanak a tömegek?

#134 Reggie: Akkor még egyszer GOTO 1: egy olyan korszakról beszélünk, amikor az emberek tömegesen vesztik el a munkájukat és nincs mire átképezni őket. A gyerekeiket mire igyekezzenek tanítani? Amikor bármely munkahelyet az automatizálás fenyeget, mire erőltesse a szülő a gyereket, hogy tanuljon? Biztos, hogy arra minden gyereknek lesz affinitása? Biztos, hogy mindenkiből mérnököt kell nevelni? Vagy orvost?
A családi pótlékhoz: jól sejtem, hogy nincs túl sok fogalmad arról, mi az alapjövedelem?
Gyerekvállalás felelőtlenül: jól sejtem, hogy nem vagy tisztában a fejlett világ demográfiai viszonyaival?

[ Szerkesztve ]

(#136) Fred23 válasza Dark Archon (#133) üzenetére


Fred23
nagyúr

Valamennyire biztosan működne, de ezeknek az emberknek ennél is jobb lenne a versenytársuk. Persze ettől még termelhetnek maguknak, szerintem se hülyeség... -csak nagy mennyiségben már értelmetlen.

(#137) t72killer válasza Alchemist (#122) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"lehet, hogy a legősibb (női) mesterséget is kiváltják formatervezett, strapabíró robotokkal"

Mint mindíg, a tőkeerős szexipar itt is élen jár:K (Ez 2010-es cikk! azóta nyomják a fejlesztést, igyekeznek élethűre csinálni, stb)

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#138) fairi válasza tom5598 (#129) üzenetére


fairi
addikt

ha nácik nem rontják el az eugenetika hangzását túlnépesedéssel nem lenne probléma és genetikai betegségek kockázata sokkal kisebb lenne.

(#139) Reggie0 válasza #06658560 (#135) üzenetére


Reggie0
félisten

Sehol sem irtam, hogy mindenkibol mernokot kell nevelni. Kezdjel visszavenni a fantaziadbol es azt ertelmezd amit irtam, mert a szalmabab ervelesre nem vagyok vevo.

Kezdetnek szerintem mar az is elorelepes lenne, ha kevesebb lenne a tudatlan laposfold es ezoteria-buzi, illetve az emberek 99% naponta mosakodna. (Ezt tagan ertelmezd, tehat nem kizarolag ezekre gondolok, hanem ennek menten sokmindenre.) En beerem apro lepesekkel is. De nem artan egy kis intellektualitas sem, mert a tobbseg a foci-pialas-tv haromszogeben tengodik es csak az hajtja, hogy ures tekintettel bambuljon, amire meg ugye nincs szukseg, mert ugyanezt tudja egy robot is csak foci-pialas-tv se kell hozza.

"A családi pótlékhoz: jól sejtem,.." Rosszul sejted. Ne sejtsel, nem megy.

"jól sejtem, hogy nem vagy tisztában a fejlett világ.." Lasd elozo.

[ Szerkesztve ]

(#140) azbest válasza #06658560 (#135) üzenetére


azbest
félisten

ha demográfia kapcsán az elöregedő társadalomra gondolsz, akkor arra nem a mégtöbb gyerek a megoldás. A mégtöbb gyerek csak mégtöbb rövidtávú és mégtöbb hosszútávú kiadást generál. Nem a mégtöbb szegény munkanélküli, hanem az erős és jómódú középosztál a jóléti társadalom alapja. Szóval jól megfizetett munkavállalás. Alapból a legszegényebb rétegnek legynagyobb a gyerekvállalási kedve.

Ahogy a szegénység, úgy a tömeges munkanélküliség is elsősorban a szegény országokat érinti. A gazdag országok állampolgárai tudnak mindenféle kisvállalkozást alapítani, mert van fizetőképes kereslet minden kézműves dologra és mindenféle szolgáltatásra.

Egyébként néhány érdekes példa a scifi irodalomból:
Ready Player One könyv, amelyben egy VR utópiában élik ki magukat a nincstelen tömegek. Az alap vr eszköz, kapcsolat, kaja porció és lakásblokk ingyen van. A közeljövőben film is készül belőle.

A Térség könyvsorozat (tv sorozat is fut), amelynek egyik szereplőjének a származása: nyolc fős szülői közösség genetikai keveréke. Egy helyi törvény alapján 8 főnek lehet egy közös gyereke, hogy birtokolhassanak egy farmot. A 30 milliárd lakosú Földön így motiválják az embereket a szaporodás mellőzésére.

[ Szerkesztve ]

(#141) #06658560 válasza Reggie0 (#139) üzenetére


#06658560
törölt tag

Miért kéne visszavenni, mikor pont az a topik témája? Ha nem tetszik a téma, ne szólj hozzá!

Az ugye megvan, hogy nem a tanulatlanok és max. nyolc általánossal bírók az ezoterikus és egyéb baromságok hirdetői, hanem zömében érettségizett, esetleg diplomás emberek, ne adj isten tanárok, orvosok stb. Vagyis a javaslatod pont semmit nem ér. Tisztálkodás szintén. Lásd franciák, akiknél nem csak az iskolázatlanok nem tisztálkodnak napi rendszerességgel, hanem a diplomások sem. Ahogy a nyugati rendszerben az a bevett, hogy egy csecsemőt sem kell minden nap fürdetni.

Felhozod a családi pótlékot, mint a gyerekvállalás indoka születésszabályozás témában egy olyan topikban, ahol az alapjövedelem kulcsponti eleme a beszélgetésnek. Ha tényleg tájékozott lennél, nem tennél ilyet. Ugyanis az alapjövedelem minden segélyt eltöröl. A családi pótlékot is.

(#142) #06658560 válasza azbest (#140) üzenetére


#06658560
törölt tag

Demográfia kapcsán arra reflektálnék, hogy a nyugati társadalmakra tekintve látszik a születésszabályozás hatékony módja, amihez nem kell semmilyen Reggie által említett teszt, megfelelőség, anyagi helyzet. Ugyanis akinek jobb anyagi helyzete van, jellemzően az nem akar gyereket vállalni.

Egyébként miért akarnék az elöregedő társadalmak problemájának megoldására még több szülést javasolni egy olyan topikban, amelyik arról szól, hogy nem fogunk tudni mit kezdeni emberek tömegeivel?

(#143) Béééla válasza #06658560 (#132) üzenetére


Béééla
őstag

Szövegértés, magyar nyelvtan, matematika, fizika és egyéb természettudományok, legalább egy idegen nyelv, plusz olyan soft skillek amik könnyen hasznosíthatók máshol (számítógép használat generál, kommunikáció, konfliktuskezelés), bónusz technikaóra ahol megismeri a kölyök a szerszámokat.
Ha az ének, kötelező olvasmányok, néptánc és wordexcelpowerpoint felében már ezt tanítanák, már jelentősen megugrana a népesség használhatósága.
Ne konkrét szakmát tanuljon, hanem készséget. Az nehezen avul el. Onnan az éppen aktuális igényekre átképzés hamar megvan.

Az informatikusok is folyamatos fejlődésre vannak késztetve, nem hallom a nagy öregeket pampogni hogy "miért nem COBOL-ban programozunk, elveszi ez a sok Javás a munkánkat". Ha valami elavul, fel kell ismerni és megpróbálni fejlődni.

Bélabá

(#144) Jim Tonic válasza #06658560 (#142) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ugyanis akinek jobb anyagi helyzete van, jellemzően az nem akar gyereket vállalni.
Igen, ez fordult meg 150-200 év alatt, és előrevetíti az átlagos intelligencia csökkenését. Nem én találtam ezt ki.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#145) Jim Tonic válasza Reggie0 (#139) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Kezdetnek szerintem mar az is elorelepes lenne, ha kevesebb lenne a tudatlan laposfold es ezoteria-buzi, illetve az emberek 99% naponta mosakodna. (Ezt tagan ertelmezd, tehat nem kizarolag ezekre gondolok, hanem ennek menten sokmindenre.) En beerem apro lepesekkel is.

Bocs, de ez mire is lenne elegendő? Mit segít az eredeti problémán? Nem akarom Kopi pártját fogni, de tényleg a levegőben lóg a mondandód.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#146) 7s26c válasza Fred23 (#107) üzenetére


7s26c
senior tag

Alaposan belegondoltál, az tény...

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#147) Reggie0 válasza Jim Tonic (#145) üzenetére


Reggie0
félisten

Arra, hogy az atlagos szinvonal novekedjen. Nyilvan emellett szukseg van a letszam korlatra is. A fejlodesben nem lehet hirtelen nagyot ugrani.

(#148) Reggie0 válasza #06658560 (#141) üzenetére


Reggie0
félisten

A topicrol lehet is, csak ne az en mondanivalomba kepzelj dolgokat, amik nincsenek ott.

"Az ugye megvan, hogy nem a tanulatlanok és max. nyolc általánossal bírók az..."
Az egy dolog, hogy nem hirdetik, de jelentosen elterjedt ott is. Nem csecsemokrol beszeltem.

"Felhozod a családi pótlékot..."
Nem volt indoka, olvasd el ujra.

(#149) azbest válasza #06658560 (#142) üzenetére


azbest
félisten

Csak azért kérdeztem rá, mert sokszor olyan butaságot ígérnek megoldásként a vezetők.
De amit írtál, azzal teljesen egyetértek :)

(#150) Fred23


Fred23
nagyúr

Kanada még messze van.

Lehet, tényleg beindul ez a gépezet? Szerintem nálunk még 10-15 év.

(#151) Sinisi


Sinisi
senior tag

Hát adózzanak :D

(#152) #06658560 válasza Béééla (#143) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az ugye megvan, hogy a jelenlegi Magyar oktatásnak ez mind eleme? Vagyis akkor mit kéne fejleszteni?
Egy robotokkal telerakott, automatizált világban ezek java része mire is jó?

(#153) Reggie0 válasza #06658560 (#152) üzenetére


Reggie0
félisten

Az egy dolog, hogy eleme. Viszont nem nagyon megy at.

Mondjuk a szovegertes nem ertem miert hianyozhat, ha automatizalt a vilag. Gondolkodni es kommunikalni attol meg kell. Eszkozhasznalat szinten kell, mert nem fog robot jonni, hogy visszarakja a helyere a kirantott konnektort.

[ Szerkesztve ]

(#154) Béééla válasza #06658560 (#152) üzenetére


Béééla
őstag

A felvetésed az volt, hogy mit tanuljanak.
Nem tanulják. Benn ülnek és meresztik a picsájukat, fészbúkoznak a pad alatt (még mindig jobb mintha matyiznának, de nem zárja ki az egyik a másikat) mert mindegyik "majd jól megcsinálja az évszázad bizniszét ha nagy lesz, menő vállalkozó lesz béemvével" és nem kell neki semmihez se érteni. Átvergődik kettessel oszt' jónapot. A "szinuszért meg úgyse adnak kenyeret LOLXDDDDDD", na meg egy nyitott Word ablak mellett profi szinten tartják nyitva a tetszőleges böngészőt és csevegnek egymás mellett ülve hogy "szia micsi" "semmi, itt ülök melletted XDDDD" de a zenéinek telefonra másolása csak segédprogrammal megy hiszen a kontrollcé-kontrollvé hekkertudomány a számára és még sorolhatnám.
Egyes tárgyakból meg azt tanulják hogy ha C 32 H 64-et melegíted C 42 H 25 -tel, akkor az eredmény C 948 H 8385349 lesz meg az izopropilbuzeidén helyes felrajzolása, de a sósavat és a hipót gond nélkül önti össze a budiban aztán csodálkozik, mi az a fura felhő, a papucsállatka szaporodása kiválóan megy, de gyakorikérdéseken azért rákérdez hogy ha lenyeli akkor ugye nem fogja kirúgni a fogát?
Ezzel a biomasszával szerinted lehet bármit is kezdeni, ha azok nincsenek meg amit írtam?

tl;dr Mit kéne fejleszteni? A tanárok jogkörét és fizetését.
És még mindig soft skill - nem közvetlen használja.

Bélabá

(#155) Sinisi válasza Béééla (#154) üzenetére


Sinisi
senior tag

Tán csak nem tanárnak tetszik lenni ;)

[ Szerkesztve ]

(#156) Tigerclaw válasza #06658560 (#142) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

[link]

és ebben sokkal több az igazság, mint a vicc, sajnos.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#157) Sinisi válasza Tigerclaw (#156) üzenetére


Sinisi
senior tag

Jó a videó! Szépen felnagyítja a jelenséget de így talán jobban emészthető, persze akinek nem inge... magára.

(#158) Béééla válasza Sinisi (#155) üzenetére


Béééla
őstag

Majdnem az lettem :B (de van pár ismerős és párom no meg anyám is az, én meg csak előtte dolgoztam suliban és egyetemen, szóval a másik oldalról is van tapasztalat; sajnos ebből a tanítási mániából nem sikerült kigyógyulni, ld. aláírásban :D)
Aztán sikeresen arcon csapott az a felismerés, hogy minimálpénzért kihajthatod a beled és közben még ki se állnak érted ha valami szar történik, a nulla képességű törtető kirakatemberek pedig bezsebelnek minden elismerést miközben tényleg semmit se csinálnak. Amikor a tanszékvezető igazgató azon röhög hogy a kedves tanítványa pályakezdőként kb annyit keres mint ő PhD-val, akkor az végképp elszomorít.

Bélabá

(#159) Alchemist válasza Reggie0 (#147) üzenetére


Alchemist
addikt

A mai hazai oktatás erre alkalmatlan.

De a nehezen képezhető rétegeken ez se fog segíteni, nekik legfeljebb a naturálgazdálkodás marad.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#160) Béééla válasza Alchemist (#159) üzenetére


Béééla
őstag

Először az is nagy ugrás lenne ha egyenlőség nevében nem tolnák be a kezelhetetlen vagy visszamaradott/fogyi kölyköket a többiek mellé csak mert szegények rosszul érzik magukat a kisegítőben brühühű. Egy gyengébb képességű kölyök is csodákra képes ha az osztály haladásának lehorgonyzásáról beszélünk, hát még kettő vagy több. De hát NEKIK jogaik vannak, a többség meg fogja be, hogy mertek egészségesnek születni vagy nem az asztalra szarni órán!

Bélabá

(#161) Sinisi válasza Béééla (#158) üzenetére


Sinisi
senior tag

A napokban olvastam, és a kirakatemberekről jutott eszembe:
Politikus vicc:
- Mit csinálsz mostanában?
- Semmit.
- És melyik minisztériumban?

Akár be is lehetne helyettesníteni nem?

(#162) Béééla válasza Sinisi (#161) üzenetére


Béééla
őstag

Nem csak "akár" - a vicc hogy az ilyenek általában magasabb pozícióban ülnek, pont emiatt mert sok elismerés = előrejutás.
Aki dolgozik az nem ér rá villogni a teljesítményével.

Bélabá

(#163) Sinisi válasza Béééla (#162) üzenetére


Sinisi
senior tag

Mondasz valamit!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.