Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Ennyi hülyeséget... a robotot meg kell tervezni, legyártani, ehhez pedig még emberek kellenek. Aztán meg kell venni, ami után adózni kell,stb. Vajon a lovaskocsi-hajtók is ennyit sírtak annak idején, amikor jöttek az autók?

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#2) SaGaIn


SaGaIn
senior tag

Érdekes elgondolás... de nem fog működni... A robotok így is sokba kerülnek, plusz 10% adó rajtuk nem fogja eltántorítani a cégeket, ráadásul ezeket is szervízelni kell valakinek.
Amíg ki nem találjuk a megfizethető áru a saját magát szervizelő MI-val rendelkező "terminátor" típusú robotokat, a magas szintű robotizálást csak a nagyon nagy cégek engedhetik meg maguknak.
Még vagy 50 évig amíg nem lesznek Jarvis -ok minden háztarásban nem kell attól félni hogy a közeli pékségből a péket kirúgják. Szóval azért még 20-25 évig nem lesz nagy probléma a munkahelyekkel.
Jah, hogy 8 általánossal vagy 3 év szakmunkásképzővel nem tud elhelyezkedni a kisebbség? Tetszettek volna tanulni... Linkeskedni, az iskolában játszani a nagymenőt, az "én akkor sem tanulok" hozzáállással megy. Aztán meg sírnak, hogy nincs munka nem élnek meg, kell a segély Erre csináknak 5-8 gyereket és élnek segélyből másnak adóján mert az jár... Én bizonyos egy főre jutó jövedelem alatt nem engednék egy, maximum két, gyereknél többet vállani a gyerekek érdekében. Bevezetném a 18-de inkább 21 éves korig a tanköletességet, és törvényileg írnám elő minden cégnek hogy minimum 10%-ban pályakezdőket kell alkalmazni a cég minden tevékenysége területén. Pályakezdőnek a 2-3 éves szakmai tapasztalatig számolnám. Ha már itt tarunk betiltanám a havonta megújuló munkaszerződést, (kivétel nagyon indokolt munkakör) minium egy évet írnék elő ha a 3hónap próbaidő lejárt. Ezzel talán lehetne javítani az ország helyzetén de ami most megy az csak társadalmi elbutulást okozza...

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#3) rudi válasza Dark Archon (#1) üzenetére


rudi
nagyúr

Jó, de ha a robot csinálja meg a terméket, akkor nem kap fizetést az ember. Ha meg nincs fizetés, akkor miből veszi meg a terméket, amit a robot legyártott? Ezért kell adó a robotra, az embernek meg alapfizetés. Hogy a pénz körforgalma ne rekedjen meg. A másik megoldás se jobb (sőt rosszabb), hogy a kézzel készített dolgokat brutális felárral lehessen árulni. Utóbbira sok-sok évvel ezelőtt Dániában láttam példát. Ikea ruháskosár 10 pénz, kézzel font ruháskosár 100 pénz. Az már mellékes, hogy ezt a kézzel font ruháskosarat erdénylen 1 pénzért árulták az út mentén.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#4) [CsuCsu] válasza Dark Archon (#1) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Azert az kicsit mas jellegu volt. Egyebkent beloluk lettek a soforok, ugyanis a paraszt sajat maga hajtotta a kocsijat. A fizikai munka el fog tunni. Es az adoztatas sem lesz megoldas, ugyanis egy nagyon szeles reteg szamara minden felemelkedesi esely eltunik. Orvos, jogasz, mernok, menedzser maradnak, tobbi megy a levesbe. A Wall Streeten a bankok peldaul mar ket kezzel szorjak ki a tradereket, mivel az o helyuket mar aktivan veszi at a robot.

(#5) Feruendios válasza Dark Archon (#1) üzenetére


Feruendios
aktív tag

Nekem úgy tünnik a KUKA gyárban már régóta robot gyártja a robotot.

https://www.copybook.com/img/pib2190s43638/kuka-robotics-automated-systems.jpg

Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

(#6) Because válasza Dark Archon (#1) üzenetére


Because
őstag

már volt nem egy cikk hasonló témában és rengetek hozzászólást vont maga után... a PH közönsége egy intellektuálisabb rétegből kerül ki aki nem is tudja igazán értelmezni ennek a veszélyét. egy iparvárosban élek, középfokú végzettséggel rendelkezek és érzem annak hatását amiről itt szó van. autóipar egy kézi sor 10 embernek ad munkát egy automata nekem mint gépbeállító és egy operátornak -> 8 emberre nincs szükség. vannak rétegek akiket nem tudsz átképezni, nem érdekli őket, a monotonitást szeretik, nem is akarnak gondolkodni, nem tudnak összetetten gondolkodni vagy a korukból adódóan már nem is lennének képesek új ismeretek elsajátítására és az 50 felettieknek is dolgozni kell.

(#7) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Remélem nem lesz ilyen, mert a mosógépem autómatán mossa ki a ruhákat, arról nem isz beszélve, hogy az utcán is már automatán kapcsolódnak fel a lámpák, és nincs szükség a lámpagyújtogatóra. Anno a lovak vették el az ember munkáját, amikor ekével felszerelve beszántották a mezőt, és nem kellett kapálni. Szóval adózzanak a lovak.

[ Szerkesztve ]

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#8) wolfman


wolfman
veterán

A robotokra nyilván magasabb adót kéne kivetni mint egy átlag emberre, még akkor is megérné a megrendelőnek. Merthogy egy robot nem hibázik annyit mint egy ember, precizebb, pontosabb, ez pedig felárral járjon és nem baj ha lassul a terjeszkedés, de így is fog.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#9) Tigerclaw válasza Dark Archon (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Nem hülyeség, hanem kényszer. Biztos hogy kénytelenek lesznek ezt meglépni, sőt ez talán csak a jéghegy csúcsa. Nem csodálkoznék, ha Kína lenne ez első aki ezt bevezetné.

A problémásabb dolog, hogy mi alapján döntik el, hogy egy berendezés csak egy a termeléshez nélkülözhetetlen gép, vagy egy olyan gép (nevezhetjük robotnak is), ami csak azért lett beállítva, hogy élőmunkát váltson ki. Nagyon nehéz jogilag megfogni a dolgot. Egy órás kotró, ásó, markológép sokkal több ember munkáját váltja ki, mint egy hegesztőrobot, mégis csak az utóbbit adóztatnák.

Lehetne mondani azt is, hogy a cég bevételét/nyereségét elosztják az alkalmazottak számával és bizonyos arány felett többet kell adózniuk, vagyis aki sokat termel, kevés munkaerővel az adózzon többet.

A kormányok megoldásai mellett biztosan megjelennek majd fogyasztói csoportok, közösségi mozgalmak, akik a sok robotot használó cégek termékeinek, szolgáltatásainak bojkottálásra szólítják fel az embereket.

Azt felesleges mantrázni, hogy a robotok tervezése, gyártása, üzemeltetése mennyi munkahelyet teremt, mert valószínűleg több tucat munkahely veszlik el, amíg 1 új teremtődik emiatt. Pont az az üzlet a "robotok" alkalmazásában, hogy nagyon megéri anyagilag.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#10) SaGaIn válasza Tigerclaw (#9) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Én továbbra is tartom hogy csak az oktatással lehet ez megelőzni.. rakétamérnök kell raklapszám meg Informatikus? Akkor addig képezzük őket míg azok nem lesznek (enyhe túlzással) Megemeljük a tankötelezettséget 25 évre, aki meg lemorzsolódik az így járt, régen is volt aki hülye volt a szántáshoz vetéshez is....
Olyan nincs hogy én akkor sem tanulok de adjatok pénzt mert jár. Öcsém ha nem teszel érte hogy legyen kenyered... mit vársz. Az a társadalom 20%-a nem hajlandó tanulni és felnőttént meg képtelen.

Tudomásul kell venni hogy az a világ elmúlt hogy én 20évig cipő-felsőrész készítő voltam ezután is azt akarom csinálni. Vagy épp milyen jó volt TSZ-ben dolgozni. Pamela Anderson is jó nő volt 25 éve de már nagyon nem az... Elmúltak azok az idők és soha nem jönnek vissza. Alkalmazkodni kell a mai korok elvárásaihoz.

[ Szerkesztve ]

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#11) Jim Tonic válasza Blindmouse (#7) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nagyon sánta párhuzam.
Teljesen jó ötlet az adó, rövidtávon egyértelműen szükséges. Ha nem lesz hasonló, felborul a világ. Megugrik a munkanélküliség, leesik a vásárlóerő, aztán az egész tovább gerjeszti önmagát.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#12) #92253184 válasza rudi (#3) üzenetére


#92253184
törölt tag

Kiváncsi vagyok, szerinted ha az Apple összes beszállítója kirúg minden alkalmazottat. Nem lesz pénzük iPhone-ra. Mennyivel csökkennének az Apple bevételei? Mert szerintem nem vennénk észre.

[ Szerkesztve ]

(#13) smc válasza Tigerclaw (#9) üzenetére


smc
addikt

"Egy órás kotró, ásó, markológép sokkal több ember munkáját váltja ki, mint egy hegesztőrobot, mégis csak az utóbbit adóztatnák."

A kotró nem robot, és ahhoz egy képzett ember is kell, aki teljes felelősséget vállal a gépért és az okozott károkért. Ő ezt kitanulta ezáltal kiszoríthat 5-6 lumpert is akik állnak és bagóznak, miközben egyikük dolgozik. Egy robot meg csak egy robot.

[ Szerkesztve ]

5600X 2x16GB 6800XT | i5-3570 2x4GB 1050TI | MS Surface Book | iPad Pro 12.9 | iPhone X | iMac e2008

(#14) tom5598 válasza SaGaIn (#2) üzenetére


tom5598
senior tag

"Bevezetném a 18-de inkább 21 éves korig a tanköletességet" egy dolog , hogy előírod, de ehhez tanulni vágyó gyerekek is kellenének. Abból pedig nagyon kevés van. A legtöbbnek meg van lehetősége támogatást stb pluszokat kapni csak azért teljesíteni is kell, amihez meg már nem fűlik a legtöbbnek a foga... :U

(#15) .mf válasza rudi (#3) üzenetére


.mf
veterán

De tényleg, zseniális ötlet a maga módján. A robot ugyebár egy termelési hatékonyságot növelő eszköz, ahogy a számítógép is, mehet is rá az adó. Adatbázis-kezelő, táblázat-kezelő? Ördögtől származó munkaerő-leépítő eszköz, lesznek szívesek újra egy teremnyi Mancikát alkalmazni, vagy jön az excel-adó! Email? Eretnek gondolat, ki ad munkát a postának? Email-adó! Kereső? És az Arany oldalakkal, telefonkönyvvel, Szaknévsorral mi lesz? Google-adó! Csörlő? Még mit nem, hozzon csak szépen tíz markoslegényt, hogy azt a fát megemeljék. Vesszen a fejlődés, éljen a Kőkor!

Bocs, egy kicsit elszaladt velem a ló. De a lényeg: a fejlődés akadályozása helyett inkább az oktatáson kéne alakítani, és beleverni az emberek fejébe, hogy 8 átbukdácsolt általános nem elég, és egy betanított összecsavarozónak sincs sok jövője. A legnagyobb gond azonban, hogy kishazánkban az oktatás leépítése és az összecsavarozós autógyártók forszírozásával pont ezirányba nyomják a népet...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#16) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Valami hasonló elgondolásra szükség lesz, mert lassan már a fogamat is robot fogja tömni.

#15: itt nem csak arról van szó, hogy a Mancikát kirúgják és kell neki alapjövedelem, hanem arról, hogy egy adott munkafolyamatból keletkezett x€/$ állami adó+TB+nyugdíjjárulék-bevétel. Az átképzés meg lutri, beiratsz egy 50évest egy 3éves nagyontuti új-szakmakitanulósdira (miből eteted addig a családját?), aztán a 3év elteltével kiderül, h a "szuper tipp" semmit se ér. Persze, lehet egyszerűbb, a lapátra tett autóipari munkás pl elmegy taxisnak - dolgozhat 5évet aztán kinyírják a munkahelyét az "okosba megosztott" önjáró autók. 2év bolti eladóként, aztán jönnek az automata üzletek. Végső elkeseredésében atomfizikusi/agysebészprofesszori szintet is lenyomja - addigra meg lepipálja a Skynet:))

A probléma a dologgal viszont az, hogy robotizált üzemet nagyon egyszerű off-shore üzemeltetni, simán odakonténerezik a gyárat, ahol épp kevesebb az adó/nincs adó. Élőerővel ez macerás, hiába tennék át a Merci cumisüveggyárat németo-ból St Kitts és Nevis-be, ha ott nincs megfelelően képzett munkástömeg.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#17) savior


savior
őstag

Adoztatas? Szoval megint dragulni fognak a termekek?

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#18) Béééla válasza Feruendios (#5) üzenetére


Béééla
őstag

Robot IS. Még odébb van a Star Waros droidgyár.
A vezérlőszekrények gyártásában például iszonyat sok kézimunka van ;)
Ráadásul mostanság kezd menő lenni a kollaboratív robot, ember és gép összhangban dolgozva.
Szóval nem elvész, csak átalakul a munkahely. Ha nincs szükség lámpagyújtogatóra, akkor kár érte, de nem alapjövedelmet kell neki adni, felejtsük már el ezt az utópiát. Így is sokan alapozzák az életüket az ilyen-olyan segélykékre és juttatásokra. Ne adjuk alájuk a lovat, még akkor se ha megtehetnénk.

Nemrég olvastam okfejtést arról, hogy jogokat akarnak adni az AI-oknak, és valaki nagy pesszimistán azt mondta, hogy csak azért, hogy jogi személy legyen és lehessen adóztatni.
A fenébe is hogy igaza volt!

Bélabá

(#19) #82729984 válasza Dark Archon (#1) üzenetére


#82729984
törölt tag

Azért a te kommented hülyeség faktorban bőven veri a cikkét...

Más cikkeknél ezt már alaposan kiveséztük, ez egy igen komoly probléma és nem lehet a múltbéli helyzethez hasonlítani.

A múltban bejött egy új iparág ami felszivta a kieső munkásokat (szolgáltató ipar) illetve felfedeztünk néhány kontinenst ahová exportálódott a felesleg (lásd amerikai gyarmatosítása).

Jelenleg semmi ilyen nincs, se új iparág ami felszivná a kieső munkásokat, se egy gyarmatosítandó bolygó...

Ez a hozzáállás ami neked is van, csak kb. olyan mint a Titanic katasztrófája hogy hát végülis eddig megtelt az 5-ből 4 légkamra vizzel és csak kétharmadig süllyedt el a hajó, mi baj lehet ha megtelik az 5. is...

(#20) Blindmouse válasza Jim Tonic (#11) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Nyilván, de hol húzod meg a határt? A fénymásológép munkanélkülivé tette a titkárnőt. A mosógép a takarítót. A AGV a targoncavezetőt, pluszba még nem is töri össze a dolgokat. A kombájn a napszámost. Miért pont a gyári munkásnál húzzuk meg a határt? Mi lesz a milióegy szerverrel, akik adatot dolgoznak fel, és ezzel veszik el egy csomó irodában dolgozó ember munkáját?
Arról nem beszélve, hogy akárki bevezeti, annyit ér el, hogy összecsomagol a gyár, és elmegy máshova, ahol nincs adó. Vagy eljutunk Frank Herbert világába, Butlerian Jihad és hasonlók.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#21) bteebi


bteebi
veterán

Bár kényszerű az ötlet, de egyáltalán nem rossz. Az viszont nagy probléma lesz/lenne, hogy az adót megfelelő mértékűre szabják, mert mint ahogy a cikk is említi, a túl kicsi és túl nagy adó is értelmetlen lenne. Én valószínűleg valahogy a kiváltott állások számával, a fizetések értékével, a termelékenység változásával és a beruházás mértékével számolnék valahogy. Legkevésbé az utóbbi érdekelne, mert bár nagy, de egyszeri tétel, és nyilván azért lépte meg az adott cég, mert az elképzeléseik alapján megérte, vagy legalábbis meg fogja érni, meg fog térülni. Ahol futja gépre, ott volt profit (na jó, azért ez közel se ilyen egyszerű, de terjedelmi okok miatt inkább ne ragozzuk), és még nagyobb lesz majd. Minden bizonnyal egyébként iparáganként kellene elbírálni az egészet, hogy igazságosabb döntéseket lehessen hozni.

Az amúgy számomra egy érdekes morális kérdés, hogy minden területet feltétlenül kell-e robotizálni. Ha jóformán minden állást ki lehetne váltani gépekkel, akkor az állástalan emberek némi túlzással akár éhen is pusztulhatnának, de legalább nagyon kevés ember, akik már addig is baromi jól éltek, névlegesen még jobban élhetnének. Mondjuk ugye a gazdagság is relatív, szóval ha mindössze néhány tízezer család maradna életben, akkor relatíve szegényebbek lennének, hiába nőtt akár sokszorosára is az abszolút vagyonuk...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#22) Angel1981 válasza Dark Archon (#1) üzenetére


Angel1981
veterán

"a robotot meg kell tervezni, legyártani, ehhez pedig még emberek kellenek" - csak sokkal kevesebb, mint amennyi ember munkáját az a bizonyos robot majd átveszi

Aztán meg kell venni, ami után adózni kell,stb. - ez azonban sokkal kisebb kiadás, mint amennyi bért az adott robot majd megspórol a gyárnak - ez a fő ok, ami miatt alkalmazzák őket

Vajon a lovaskocsi-hajtók is ennyit sírtak annak idején, amikor jöttek az autók? - a gőzkocsi korszak idején igen, komoly társadalmi ellentétek születtek, olvass csak utána. Az autó korszak hajnalán már nem, mert azokat sokkal könnyebb volt kezelni, mint a gőzautókat, így hamar át tudták magukat képezni gépjármű sofőrnek.
És ha olvasol a sorok között, akkor rájössz, hogy a robotok az elkövetkezendő évtizedekben szakmák százait tehetik feleslegessé, ami bizony már valóban komoly gond - ha az autó anno feleslegessé tette volna a gyári munkásokat, cipészeket, szabókat, kőműveseket, stb. stb. az is komoly gond lett volna, de akkor nem erről volt szó.

(#23) Fred23 válasza rudi (#3) üzenetére


Fred23
nagyúr

Igen, ez már elég alaposan ki lett tárgyalva a másik topikban! :K

Ott említettem is, hogy a robotok utáni adót nem vihetik az egekbe, kell, hogy megérje a robot tulajának is, másként a technológiai fejlődés ellen kampányolunk, ez viszont mindenképpen azt eredményezi, hogy a kormány bevétele csökken, vagyis ha szeretne, akkor se tudna normális alapjövedelmet adni. Viszont hogy "a pénz körforgalma ne rekedjen meg", mégiscsak alapjövedelem lesz a történet vége, csak nem egy olyan, amiről sokan álmodoznak. :DDD Megcsinálhatnák persze azt is, hogy kivetnek a gazdagokra luxusadót, amiből nagyobb összegű alapjövedelmet lehetne kifizetni, csakhogy a gazdagok ebben az esetben inkább le fognak lépni abból az országból. Egy közös, EU-s luxusadó talán még működhetne valamennyire, sokan azért az EU-t már nem akarnák talán elhagyni egy kis extra profitért cserébe.

Egyébént úgy tűnik, el is kezdődött ez a történet, a Párbeszéd alapjövedelem koncepcióját vázolta Botka, amiért aztán meg is hívták a pártba. :))

ITT is megemlítik az alapjövedelmet.

Mondjuk szerintem ebből majd talán úgy 10-12-15 év múlva lesz valóság, már csak azért is, mert legközelebb is a Fidesz kerül hatalomra. Nem szeretem őket, szóval politikai preferenciámtól függetlenül vélem úgy, hogy maradni fognak.

(#24) SaGaIn válasza tom5598 (#14) üzenetére


SaGaIn
senior tag

De talán csak talán 21 éves korukra benő a fejük lágya és egy érettségit ki lehetne kényszeríteni több emberből. Annyira egy vicc 20%-ot elérni 5 tárgyból. Az a baj hogy a kisebbségnél gondolkodási problémák vannak amíg azt látják hogy a linkeskedés célravezető amíg nincsenek gyerekvállalási korlátok mint feljebb írtam amit törvény erővel betartanak. Amíg nincsenek normális intézmények a gyerekek felzárkóztatására a negatív szőlői befolyás kizárására addig nem lesz eredmény, adóval vagy anélkül csúszik lefelé a társadalom.

Alapjövedelmet mindenkinek? A tanulatlan kisebbség csak piára meg cigire verné el és ugyanúgy sorba állna az 5-6 gyerekért járó családi pótlékért. Én akkor adnék családi pótlékot ha a gyerek megfelelő jegyeket szerez, 3,5 ös átlag alatt nem adnék egy kanyiló vasat sem. Kivétel ha orvos igazolása van a gyenge képességeiről.
Félévente ellenőrizné egy független szervezet akinek az iskola hivatalból küldené az eredményeket. (kódolva mint pl a nemtunkód személyiségi jogok miatt) Ez adna pár embernek munkát. Lehetne itt rászorítani a népet a tanulásra. Illetve középiskolába is adnék egy kis plusz lóvét a 4,5 fölöttieknek 10-20ezer. Legalább érezné a gyerek hogy van értelme... lehetnének tényleg jutalom kirándulásoka legjobbaknak külföldre.

[ Szerkesztve ]

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#25) Jose73


Jose73
tag

Ha adózniuk kell, előbb-utóbb lesz szakszervezetük,
aztán még néhányat alszunk, és jön a Judgement Day. :DD

(#26) tom5598 válasza SaGaIn (#24) üzenetére


tom5598
senior tag

oké visszavonom megvalósítható.
Csak ell kel kezdeni egy ilyen építését és meg is lesz oldva :DD űrlény helyett valami szuper AI és kész is egy remek emberiség(a katonai tréning helyett valami kuatói képzést kapnak)
[link]

(#27) #82729984 válasza SaGaIn (#10) üzenetére


#82729984
törölt tag

"Én továbbra is tartom hogy csak az oktatással lehet ez megelőzni.. rakétamérnök kell raklapszám meg Informatikus? Akkor addig képezzük őket míg azok nem lesznek (enyhe túlzással)"

Ez nem old meg semmit. Most tekintsünk el attól hogy csak a népesség egy kis százalékának van meg az ehhez szükséges szellemi képessége és vegyünk egy példát.

Pl. állítólag 100 ezer informatikus hiányzik magyarországról.
Eközben a munkanélküliek száma ~250e, közmunkások száma: ~250e, robotok által első körben "veszélyeztetett" munkakörben dolgozók száma (pl. gyári munkások stb) kb. 1 millió fő (ők a következő 20-30 évben fognak munkanélkülivé válni).

Ez másfél millió ember, miközben neked csak 100e informatikusra van szükséged. Tehát nem oldottál meg semmit, maximum néhány %-al csökkentetted a munkanélküliséget, de globálisan nézve ez csak halottnak a csók.
Ugyanez levetithető pl. az egész EU-ra is, hasonló vagy rosszabb számokat kapnál (pl. a spanyoloknál már most 22%-os a munkanélküliségi ráta).

Ez az amit meg kell érteni: a munkaerő piacról nagyságrendekkel több ember esik ki (vagy fog) mint amennyire a hiányszakmákban szükség van.
Milliós munkanélküliségről beszélünk/ország miközben néhány tiz vagy százezer embert tudnának felszivni az új szakmák. Sakk-matt.

(#28) Runner_fxr válasza SaGaIn (#2) üzenetére


Runner_fxr
Ármester

Sok mindennel egyetértek, a kisebbséggel is, sőt, ott aztán vannak bajok. Ugyanakkor megvédeném az alacsonyabb végzettségűeket, mert azért lássuk be, nem lehet minden ember mérnök, orvos, programozó, űrhajós, vadászpilóta, feltaláló stb. A tisztességes életet megérdemli az is, aki mondjuk csak szakmunkás, de becsülettel és jól dolgozik, van ahol ezt meg is kapja, nálunk nem az biztos. Visszatérve a robotokra, sok olyan munkakör van, amire lehet talán soha nem lesz robot alternatíva.

Egyébként az a kisebbség akiről te beszélsz, sok esetben még általános iskolai végzettséggel sem rendelkezik, és totál analfabéta, ehhez képest egy jó szakmunkás kb agysebész.

[ Szerkesztve ]

(#29) SaGaIn válasza #82729984 (#27) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Ez az egymillió fő nagyon eltúlzott egy 500 fő alatti cég sosem fog több milliárdos robotizált gyárat felhúzni... A nagyok igen, de abban dolgozik kb. maximum 250 000 ember... Illetve ez feltevés nem számol a jövőben megjelenő igényekkel (mert nem tudja mik lesznek azok) Amúgy 20-30 év alatt mire ez égető probléma lenne radikális változtatásokkal az oktatásban és a támogatás kiosztás tanulmányi eredményhez kötésével (6éves kor felett) illetve születés szabályozással szintén jövedelem alapján mint amit fentebb írtam lehetne eredményeket elérni. Adóztatással meg "jajistenem mi lesz"-ezessel nem.

Persze lesz szükség alacsonyabb végzettségűekre is de nem biztos most kéne elkezdeni hegesztőket meg esztergályos, géplakatost képezni. De hogy mást mondjak ennyi közgazdászra és bölcsészre sincs szükség.

Olyan szakot kell indítani amire 20 év múlva is biztosan szükség lesz, aztán majd abból választ a gyerek. Étteremben is abból választasz ami van az étlapon nem reklamálsz hogy de én akkor is rakott káposztát kérek mert otthon is azt szoktam enni,

[ Szerkesztve ]

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#30) bteebi válasza .mf (#15) üzenetére


bteebi
veterán

Na ja, mert majd mindenki mérnök meg orvos lesz, nem? Nyilván a társadalom intelligencia-eloszlása hirtelen ugrik egy nagyot, és a sok gyári munkás egy féléves OKJ-s tanfolyam után már mehet is a NASA-ba tervezőmérnöknek. Ja mégse. Mindegy, majd elmegy orvosnak. Oh wait, annak se, mert már R2D2 lett a háziorvossebészpatológustemetkezésivállalkozó is. Sebaj, éhendögleni még mindig elmehet. De legalább a CEO-k maradnak emberek. Vagyis miért maradnának? Az AI algoritmusai sokkal jobb döntéseket hoznak, mint akármelyik ember, és csak némi áram kell nekik, sokmilliós fizetés, Kuccsi táska meg rohadt nagy hászienda pont nem.

Páraknak biztos megvan az a régebbi vicc, hogy a jövő gyárában két élőlény dolgozik, egy kutya és egy ember. Az ember eteti a kutyát, a kutya meg vigyáz arra, hogy az ember nehogy véletlenül hozzáérjen a robotokhoz...

Alapvetően nyilván nem a fejlődés ellen kell(ene) lenni, de mindenképp el kell(ene) azon is gondolkodni, hogy néhány területen van-e értelme, vagy épp etikus-e. A nehéz, veszélyes munkákat, és azokat, ahol rengeteget segít a gépesítés, csinálják csak a robotok. Viszont meg kell állni, mielőtt eljutnánk arra a pontra, hogy az emberek jelentős részét már nem lehet sehol se alkalmazni, mert alkalmatlanok azokra az állásokra, amik még léteznek. Mert egyszerűen túl hülyék ahhoz (no offense), hogy érdemi szellemi munkát végezzenek, hozzáadott értéket teremtsenek. Ez szerintem a lakosság legalább felére igaz, de valószínűleg van ez 75%, vagy még több is.

Az alapfizetés is egy érdekes kérdés. Ha elég lenne a megélhetéshez, akkor a fent említett emberek minek is erőlködnének, hogy egy nagyon kevés plusz haszonért dolgozzanak, jó eséllyel egy megterhelő, stresszes munkában? Akkor már inkább az otthoni édes semmittevés. Ez viszont elég igazságtalan lenne a többiekkel szemben, akiknek megmaradnának a nagy kihívást jelentő, stresszes munkák, amikben akár többet is dolgoznak, mint egy gyártósori jómunkásember.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#31) #06658560 válasza SaGaIn (#24) üzenetére


#06658560
törölt tag

Egy érettségivel pontosan milyen hiányszakmában lehet elhelyezkedni, amit nem fenyeget a robotizáció? Vagy legyen kötelező az egyetem? Ugye megvan, hogy alkalmazott matematika terén statisztika, kockázatelemzés, közgazdászok körében a bróker mind robotizáció által veszélyeztetett munka? S lassan az orvosok is aggódhatnak, mert a robotok kezdenek jobb, precízebb sebészek lenni.

(#32) #92253184 válasza #82729984 (#19) üzenetére


#92253184
törölt tag

"nem lehet a múltbéli helyzethez hasonlítani."

Miért is ne lehetne?
Amikor az amerikai gyáripar kiköltözött Kínába előállt ugyan ez a helyzet. A robotok már évtizedek óta vannak és még évtizedekbe fog telni mire bejönnek. Ezzel szemben az ipar kiköltözése alig több, mint egy évtized volt. Nem voltak új kontinensek és nem jöttek létre új iparágak.
Minden évtizedben elhittük, hogy ez most más, most minden máshogy fog történni. Aztán a történelem mindig ismételte önmagát.

(#33) SaGaIn válasza #06658560 (#31) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Jó, jó azért ne túlozzuk el ennyire a dolgokat. A fő probléma ott van hogy a képzetlen munkaerő képtelen új dolgokat megtanulni, hiányoznak az alapok. Az új generációnál nem szabadna elkövetni ezt hibát hogy olyan szakmákat oktatunk amik 10-20 év múlva nem lesznek keresettek. Illtve nem adunk megfelelő alapot, hogy később átképezhetőek légynek.

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#34) #06658560 válasza SaGaIn (#33) üzenetére


#06658560
törölt tag

Hol van eltúlozva?
Hogy nézzünk tíz-húsz évre jelenleg előre? Illetve ne annyira, ugyanis egy ember jelenleg negyven évet dolgozik elvileg minimum. Vagyis a mostani oktatásnak fél évszázad múlva is jónak kéne lenni. Miközben a technikai értelemben vett legnagyobb forradalom és paradigmaváltás elején vagyunk.

(#35) #06658560 válasza #92253184 (#32) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az amerikai rozsdaövezet a remek példa arra, milyen jól sikerült reagálni a helyzetre. S mennyire jó ötleteik voltak, igazán követendő mindegyik.

(#36) t72killer válasza #82729984 (#27) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Így van. Egyrészt adott a humán populáció értelmi szintek szerinti eloszlása - hiába próbálsz egy gyengébb képességű tanulót felfelé rugdosni, nem lesz belőle jó orvos-mérnök-informatikus. A másik meg, ahogy írtad: ha egy faluban orvoshiány van, akkor hiába töltöd fel a faluban élő 1000 munkanélküli agyába a full orvostudományt, amikor max 3-at tudsz alkalmazni közülük.

#32+35: hja, nem szivesen lennék ingatlantulaj Detroitban:(. De mondjuk Thatcher "modernizációját" is egy teljes nemzedék szívta meg UK-ben.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#37) #56573440


#56573440
törölt tag

Kína lesz a mechatronika phd központ, a gyári pár milla melost atkepzik aztán lesz itt nemulass ;] vagyde.

(#38) bteebi válasza SaGaIn (#24) üzenetére


bteebi
veterán

"De talán csak talán 21 éves korukra benő a fejük lágya és egy érettségit ki lehetne kényszeríteni több emberből."

Egy túróst! Ha ilyen optimista vagy, akkor menj el tanárnak :P. Mindenféle rossz szándék nélkül mondom, hogy a legtöbb ember buta és motiválatlan. Ez van, ilyenek vagyunk. Szerintem a 18 és 21 éves kor között már nincs érdemi különbség; aki 18 évesen is motiválatlan volt, az 21 évesen is majdnem biztos, hogy az lesz. Minden kornak meglesznek a maga zsenijei, de azokból jóval több lesz, akik nem alkalmasak túlzottan magas nívójú munkák elvégzésére. Ez önmagában még nem probléma, hogyha lehet számukra biztosítani megfelelő állást, ami elegendő fizetést ad ahhoz, hogy az alanyunk ne haljon éhen, jobb esetben még vállalható életszínvonalat is biztosítson.

"Alapjövedelmet mindenkinek? A tanulatlan kisebbség csak piára meg cigire verné el és ugyanúgy sorba állna az 5-6 gyerekért járó családi pótlékért."

Ez azért erős túlzás. A tanulatlanság, tudatlanság nem egyenlő azzal, hogy apu és anyu is alkoholista láncdohányos - persze vannak ilyenek is, de nem ez a jellemző. Mint ahogy az 5-6 gyerek se. Persze vannak olyanok is. Mindenesetre az alapjövedelem szerintem pont a normális, csak képzetlen embereket vezetné ki a számukra amúgy is relatíve kevés lehetőséget biztosító munkaerőpiacról. Az általad említett szúk réteg élete csak annyit változna, hogy több pénzük lenne cigire meg piára :P.

"Én akkor adnék családi pótlékot ha a gyerek megfelelő jegyeket szerez, 3,5 ös átlag alatt nem adnék egy kanyiló vasat sem. Kivétel ha orvos igazolása van a gyenge képességeiről."

Ilyen esetekben szokták megverni a tanárt vagy a háziorvost, ha az nem a megkívántaknak, hanem a valóságnak megfelelő értékelést állít ki...

#27 és #28: Teljes mértékben egyetértek mindkettőtökkel :R.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#39) SaGaIn válasza #06658560 (#34) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Szóval azt mondod nem lehet előre nézni 40-50 évet? Akkor nem lehet tenni semmit? Én javasoltam egy-két dolgot ami javítana a helyzeten. Nem tökéletes megoldás, tudom, nem vagyok társadalom kutató csak van egy konstruktív elképzelésem, hogy szerintem hogy lehetne javítania helyzeten. Lehet nincs is tökéletes csak optimális megoldás, de szerintem erre vannak a társadalom kutatók, kutassák ki, álljanak elő megvalósítható tervvel. De az amit sokan csinálnak, hogy csak a hibákat keresik mások elképzelésében, de nem állnak elő saját működőképes javaslattal, az nem hiszem hogy jó hozzáállás.

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#40) #82729984 válasza SaGaIn (#29) üzenetére


#82729984
törölt tag

Ha... Nem hogy eltúlzott, alulbecsült. Az automatizálás az élet minden területét érinti. A gyári munkásoktól kezdve a rendszerüzemeltetőkön át a gépjármüvezetésig mindent.

"egy 500 fő alatti cég sosem fog több milliárdos robotizált gyárat felhúzni."

Hát hogy az istenbe ne? Szerinted bármelyik cég versenyképes tud maradni ha a konkurenciája robotokat meg automata gépsorokat üzemeltet? Értelemszerüen több milliárdos gyárat nem kell felhúzni egy kisebb cégnek, bőven elég lesz oda egy néhány száz milliós is.
Sokallod? Számold ki, ha az 500-ből 400 fizikai dolgozó akik a cégnek mindenestől havi 200k-ba vannak/fő és a munkájuk automatizálható, akkor az évi ~1 milliárd forint bérköltség. Ha az automata gépsor 500 millióba kerül, kirugják a 400 dolgozót, felvesznek 10-et a gépek karbantartására és 1 év alatt megtérül a befektetés.

"Illetve ez feltevés nem számol a jövőben megjelenő igényekkel "
És te garantálod hogy lesz ilyen? Jelenleg nem nagyon látszik hogy a jövőben esetlegesen megjelenő igények felszivnák az igy kiesett embereket. De szólj ha te előre látod a jövőt.

"illetve születés szabályozással szintén jövedelem alapján mint amit fentebb írtam lehetne eredményeket elérni. "

Ez még a Kínaiaknak sem sikerült... Lehet ilyen utópisztikus modelleket kitalálni de vajmi kevés esély van rá hogy bárki is véghez tudná vinni.

"Olyan szakot kell indítani amire 20 év múlva is biztosan szükség lesz, aztán majd abból választ a gyerek."
Ejha, ez rövid időn belül már a második igen komoly jövőbelátási képességet feltételező dolog.

"Étteremben is abból választasz ami van az étlapon nem reklamálsz hogy de én akkor is rakott káposztát kérek mert otthon is azt szoktam enni,"

Azért én megnéznélek ebben a képzeletbeli étteremben, hogy mikor elindulsz még épül az étterem, mire odaérsz meg közölnék hogy hát étterem helyett robotgyár lett, tudunk felszolgálni wd40-et meg gépzsírt, jó lesz ebédre? :)

(#41) meci77


meci77
tag

Eltűnne a pénz a hatalmas kalapban, és nem érne célt. Legalábbis nálunk tuti nem... :))

(#42) #06658560 válasza SaGaIn (#39) üzenetére


#06658560
törölt tag

Mit javasoltál? Tanítsuk21 éves korig. De mire? Azt miért kell pont addig és nem hamarabb, vagy később befejezni? Miért igaz, hogy addig tanítva mindenkit, mindenki alkalmas lenne a robotizáció által nem fenyegetett munka elvégzésére?
Igazából te semmit nem javasoltál, csak bedobtál egy mondatot. Brainstormingon elmenne maximum.

(#43) SaGaIn válasza bteebi (#38) üzenetére


SaGaIn
senior tag

"Ilyen esetekben szokták megverni a tanárt vagy a háziorvost, ha az nem a megkívántaknak, hanem a valóságnak megfelelő értékelést állít ki..."

Lehetne jobban védeni a tanárokat pl. meg kicsit jobban megfizetni. Ilyen esetben büntetőfeljelentést tenni. De azért a tanárverés nem álltalános szerencsére. Később sem lenne az.

Motiválatlan a gyerek?... mitől legyen motivált? Erre is írtam feljebb egy két megvalósítható ötletet.
Biztos nem tökéletes de jobb lenne mint a jelenlegi helyzet.

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#44) Fred23 válasza meci77 (#41) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nem tűnne el a nagyja, ha már van félmillió dühös és éhes munkanélküli! :D

(#45) #06658560 válasza t72killer (#36) üzenetére


#06658560
törölt tag

Pedig most lehetne ingatlanmogul bárki. Ötven dollár egy ház telekkel. Letúrod, fillérekből van egy blokkod, pár hektárod. Amíg a városfejlesztés nem változik lehet rajta gazdálkodni.

(#46) ricsi99 válasza SaGaIn (#2) üzenetére


ricsi99
addikt

Bocsi "okoska" de nálam kiborult erre a bili.... Ezt nézd meg! , amúgy automatizált gyárban dolgozom, a gépek tényleg leváltanak sok embert ,de a maradék sem egyetemi diplomás, hanem az adott gépsorra kiképzett képkezelök...

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#47) bteebi válasza SaGaIn (#33) üzenetére


bteebi
veterán

Ezt egyáltalán nem tudhatod. 10-20 évre előre látni? 20 éve a 120-as Pentiumom 16 MB EDO RAM-mal és egy 1,2 gigás HDD-vel jó számítógépnek számított. Nem tudom, te hogy vagy vele, de én nem hittem volna, hogy ebből mostanra már 3,5 GHz-en pörgő 6-8 magos processzorok lesznek ezerszer annyi memóriával és akár közel tízezerszer akkora HDD-vel.

Elmentél 15 éve bókernek, mert baromi jól fizetett, mostanra meg utcára kerültél a robotok miatt. Gondoltad volna valaha? Elmész sebésznek, de a robotok 15 év múlva már gyorsabban és jobban operálnak, mint te, sohasem fáradtak vagy másnaposak, és garantáltan 100%-kal kevesebb törölközőt vagy szikét hagynak a páciensben. De elmehetsz programozónak is, az most úgyis baromira hiányszakma. Mivel az értelmesebbek közé tartozol, ezért 8 év alatt már el is végzed az egyetemet :DDD. Viszont mire kilépnél a junior programozói státuszból, addigra átveszi a helyedet az AI. Szóval nem olyan egyszerű kérdés ez...

Akik látják a jövőt, azokat pont most akarják kiűzni a kereskedelmi tévék adásaiból. Gondolom ezt is látták előre, ezért kértek a szolgáltatásaikért olyan bicskanyitogatóan magas árat. Most majd elmehetnek ők is programozónak vagy sebésznek :DDD.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#48) SaGaIn válasza #82729984 (#40) üzenetére


SaGaIn
senior tag

"Étteremben is abból választasz ami van az étlapon nem reklamálsz hogy de én akkor is rakott káposztát kérek mert otthon is azt szoktam enni,"

Azért én megnéznélek ebben a képzeletbeli étteremben, hogy mikor elindulsz még épül az étterem, mire odaérsz meg közölnék hogy hát étterem helyett robotgyár lett, tudunk felszolgálni wd40-et meg gépzsírt, jó lesz ebédre? :)"

Ezt nem így értettem ne forgasd ki, itt az egyetemekre középiskolában induló szakokra gondoltam mint válaszható opciókra. Hogy ami biztosan kevésbé keresett szakma lesz azt le kell venni az "étlapról"

Én adtam javaslatokat ami nem oldaná meg a problémákat, de legalább jobbítana a helyzeten, érdekes módon mindenki csak a hibát keresi bennük jobb megoldást nem tud ami kivitelezhető is.

Tipikus példa erre : Esik az eső. többség Jaj otthon maradt az esernyő nagyon meg fogunk ázni... Én: Álljunk már be egy kapualjba vagy vegyünk a leközelebbi boltba egy esernyőt. Többség: Az nem jó... értsd meg esik ez eső elázunk...

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#49) SaGaIn válasza bteebi (#47) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Konstruktív megoldás javaslat? vagy csak a kötekedés megy... Ha senki nem láthat 20 évvel előre akkor hagyjuk az egészet a fenébe úgysem lesz megoldás?

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#50) #82729984 válasza SaGaIn (#39) üzenetére


#82729984
törölt tag

Nincs baj azzal amiket irsz, csak nem oldanak meg semmit. Ellenben nagyon gyakori tévhitek.

Az oktatás - bár favorizált és mindenképp hasznos dolog - de ezeket a problémákat nem oldja meg. És amit megold azt is csak rövid távon.
Mert még a felsőbb végzettséghez kötött munkákat is előbb-utóbb a gép illetve az automatizálás jobban-gyorsabb-olcsóbban fogja megoldani.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.